W I J :s N n w 5 Dorpsbewoners maken wensenlijst 95 95 95 Een woongroep heeft veel te bieden! I Udenhout en Berkel-Enschot confereren over ouderenbeleid ielig POST SCRIPTUM COLOFON ri i i i i i i i i i i 3,95, 2,95, Concert voor senioren Stijldansen 60-Plussers goedkoop naar Efteling Verhalen over leven in buitenland Trefpunt 't Sant De Reit Informatie voor slechthorenden Demonstratie glasblazen Biljartclub zoekt leden Dansen in Boerderij Vissers Liefdesgeur of varkenslucht Lente: tijd voor iets nieuws r i i - DONDERDAG 20 APRIL 2000 - PAGINA 11 2000 - PAGINA 10 DE TILBURGSE KOERIER dit jaar leiden tot een gedegen plan. cW Drop Oud Riek Flipse-Tiemens Er zijn wachtlijsten voor gehandicapten. Net voor er een rechtzaak over gevoerd J. Sorgvragher ECTE III Een jaar of tien geleden rolde Tilburg vol trots 'de rode loper' uit voorde fiet ser. Er kwamen allerlei fietspaden. Nu kun je goed merken dat die loper er al weer even ligt. Hier en daar vallen er gaten in. Voor de veiligheid van de fietser en voor het imago van onze moderne industriestad zou het goed zijn als daaraan wat gedaan wordt. Anders kun je alleen nog met een ATB door Tilburg fietsen! Op een zinvolle en creatieve manier temidden van leeftijdgenoten zelfstandig oud worden. Dat kan al elf jaar in Samen Verder, een woongroep voor ouderen aan de Trouwlaan. De groep biedt een veilig en vertrouwd leefklimaat aan ruim twintig Ad van de Wouw (voorgrond) en Ties van Rijsewijk:De werkwijze en de uitkomsten van dit onderzoek zijn wellicht ook bruikbaar voor de rest van Tilburg." foto: peter ligtenberg van het PON toe. "De conferentiegangers kunnen schrappen wat zij voor Berkel-En schot en Udenhout niet van belang vinden en andere relevante zaken toevoegen." HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij- zer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001 5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. URG 97 1,95 .1,75 1,85 .1,95 .1,50 1,15 1,25 1,25 .1,50 1,95 1,50 en van )rzolino stantseries. >,95 tot 9,90 97 n72 t 139 Lijnen ;tring in Apart beleid "Natuurlijk willen wij geen beleid ontwik kelen dat los staat van het beleid in Til burg", zegt Ties van Rijsewijk uit Berkel- Enschot. "Dat kan ook niet, want voor de realisatie van het plan dat straks op tafel ligt, is een goede samenwerking met de gemeente, De Twern en een andere zorg en dienstverlenende instellingen noodza kelijk.'' De Twern, die in de rest van de gemeen te verantwoordelijk is voor het ouderen werk, heeft voor het eerst sinds de ge meentelijke herindeling informeel overleg met de initiatiefnemers. De instelling vindt het een goed idee dat de dorpen zelf gaan peilen wat de bewoners willen. "We willen bekijken hoe de samenwerking het beste Toekomstplannen "De visie op ouder worden is de laatste ja- ren sterk veranderd", vindt Ad van de Wouw van de Stichting Welzijn Ouderen en de KBO in Udenhout. "We moeten zo bouwen dat mensen niet meer hoeven te verhuizen als ze ouder worden. Je kunt bijvoorbeeld de deuren 90 centimeter breed maken en de toiletten en douche ruimtes ruimer maken dan nu gebruikelijk is. Dan kun je er ook met een rolstoel in." Uitgangspunt is dat wonen, welzijn, dienstverlening en zorg beter op elkaar afgestemd worden. "Woningen voor ou deren moet je niet in een uithoek van het dorp neerzetten, maar dichtbij de winkels en de zorgvoorzieningen waar goede aansluiting op het openbaar vervoer is", zegt van Rijsewijk. "De plannen die we nu ontwikkelen, kunnen we straks gebruiken om de planning van nieuwe wooncom plexen en renovaties van zorgvoorzienin gen bij te sturen." Ook de activiteiten waar senioren warm voor lopen veranderen de laatste tijd. "De belangstelling voor het jaarlijkse busreisje van de KBO loopt langzaam achteruit", merkt Ad van de Wouw op. "Maar cultuur zit duidelijk in de lift. De kunstbus die seni oren naar de schouwburg rijdt, is een groot succes en ook de belangstelling voor de computercursussen van de KBO is bijzon der groot." mensen van verschilllende komaf die in de loop der tijd een beetje familie van el kaar zijn geworden. Natuurlijk hebben de bewoners van Sa men Verder ieder hun eigen voordeur en dus hun privacy, leder leeft zelfstandig, kookt voor zichzelf, heeft een eigen ver warmingsketel en zijn of haar eigen con tacten buiten de groep: familie, vrienden en kennissen. Maar soms wonen die ver weg of hebben ze weinig tijd. Dan zijn er ook nog de mensen binnen de groep als sociaal vangnet. Ze ondernemen ook ge zamenlijke activiteiten als het onderhou den van de schitterende tuin, handwer ken, tekenen en schilderen, koffie ochtenden, samen uitgaan of winkelen, een dagje op stap, op vakantie met een aantal medebewoners, samen wandelen of fietsen, kaarten of een feestje bouwen. De vergrijzing in beide dorpen neemt sterk toe. Dertig jaar geleden groeide Ber kel-Enschot explosief en de nieuwkomers van toen zijn nu aan hun pensioen toe. In Udenhout komt de grijze golf wat later, want daar ging de groei langzamer en ge leidelijken De organisaties hebben zelf het initiatief genomen om te onderzoeken aan welke eisen een goed ouderenbeleid voor Udenhout en Berkel-Enschot moet vol doen. Dit keer is het dus niet de overheid die plannen maakt, maar inwoners zelf. "Het gaat om een geïntegreerd plan voor wonen, zorg, dienstverlening en welzijn, dat de kwaliteit van leven ten goede moet komen", zegt Ties van Rijsewijk van de Stichting Welzijn Ouderen en de KBO in Berkel-Enschot. "We hebben eigen, kleinschalige voorzieningen nodig, om dat de afstand tot de stad te groot is. Want we groeien niet op korte termijn aan Til burg vast, zoals men eerder dacht. Daar door blijven onze dorpen een eigen ka rakter behouden. De mensen die hier wonen, kennen elkaar en bijna de helft van de ouderen is lid van de KBO." "Als het eens wat minder goed met je gaat, kun je terugvallen op mensen van de woongroep. Die doen dan je boodschap pen, zorgen voor een bordje lekkere soep of troosten je wat", vertelt Jozef de Beer, voorzitter van Samen Verder. "Voor ge zelschap of een praatje hoefje de deur niet uit. En als je er een paar dagen of weken tussenuit wilt, zorgt een medebewoner voor je planten en de post. Mooi toch?" Maar zoals overal is ook bij Samen Verder het leven een kwestie van geven en ont vangen, legt hij uit. "Je moet natuurlijk ook zelf wat willen doen voor de mensen in de zou worden, kwam de staatssecretaris met extra geld. Er zijn ook wachtlijsten in de zorg. Ook daar is voor extra geld gezorgd. De ziekenhuizen krijgen eveneens een paar miljoen extra om de wachtlijsten op te lossen. Als ik dat allemaal lees, denk ik: was het niet veel gemakkelijker geweest om veel eerder meer geld in deze voorzieningen te stoppen? Nu zijn er geen mensen meer die om de wachtlijsten te helpen oplossen. leder weldenkend mens kon toch uitrekenen dat er op den duur meer zorgbe- hoevenden zouden komen. Na de oorlog zijn er veel kinderen geboren, de men sen worden ouder, dus neemt het aantal mensen toe dat een beroep doet op zorg en verpleging. Dat hadden ze ook in Den Haag veel eerder kunnen bedenken, maar kennelijk reageren ze daar alleen maar op signalen en korte gedingen. Wat meer volksvertegenwoordigers die hierover nadenken zou bij de volgende ver kiezingen erg welkom zijn! Het leven in de woongroep bevalt de be woners zo goed, dat ze anderen er graag mee willen laten kennismaken. Wie inte resse heeft, kan gewoon eens binnenlo pen voor meer informatie, om de sfeer te proeven en de mooie tuin te bewonderen. Een telefoontje naar contactpersoon me vrouw Anny Wijman is voldoende: tel. 5421317. Udenhout en Berkel-Enschot gaan praten over ouderenbeleid voor de komende tien, twintig jaar. Op 30 mei wordt in cultureel centrum De Schalm in Berkel-En schot de startconferentie gehouden. Het initiatief komt van de dorpsraden, ou derenbond KBO en de plaatselijke stichtingen Welzijn Ouderen, die beleid willen dat aangepast is aan beide dorpen. Na de conferentie gaan burgers met hulp van professionele krachten wensen en behoeftes peilen; deze gegevens moeten eind gestalte kan krijgen en het is zeker niet de bedoeling om met de stadswals over de cultuur van Berkel-Enschot en Udenhout heen te rijden"aldus stafmedewerker ou derenbeleid Barth Noordzij van De Twern. Wethouder Van Herwijnen, die ouderen beleid in zijn portefeuille heeft, vindt het een goede zaak dat het initiatief vanuit de dorpsbevolking zelf komt. Hij ziet ook mo gelijkheden voor eigen speelruimte: "Bij welzijn en dienstverlening kun je beleid op maat maken." Ad van de Wouw uit Udenhout denkt zelfs dat er meer mogelijk is met het onder zoek: "De werkwijze en de uitkomsten zijn wellicht ook bruikbaar voor de rest van Til burg." De startconferentie wordt op 30 mei van 13.30 tot 17.00 uur gehouden in cultureel centrum De Schalm, Eiken- bosch 1 in Berkel-Enschot (bij het win kelcentrum). Zondagmiddag 7 mei speelt huisorkest I Fiamminghi van Con certzaal Tilburg een programma speciaal voor senioren met voor al muziek uit de Romantiek. Medewerking verlenen de solisten Joris van den Hauwe (hobo) en Frank Hendrickx (fluit). Gespeeld worden werken van Cimarosa, Corigliano, Bartók en Dvorak. Kaarten kosten slechts ƒ7,50, inclusief een kopje koffie/thee in de pauze. Ze zijn te koop bij de cd-afdeling van de Openbare Bi bliotheek op het Koningsplein. Kaartjes reserveren is ook mo gelijk bij het bespreekbureau van schouwburg en concertzaal: tel. 5432220. Elke woensdag is er in de grote zaal van Soekmekaar (Gen. Kockstraat 2a) een gezellige stijldansmiddag. Er wordt onder meer gedanst op foxtrot, Engelse wals, wals en Latijn-Ameri- kaanse muziek. Ook oude dansen worden niet vergeten, even als sirtaki en country. Elke danslustige 50-plusser is welkom op woensdag van 14.00 tot 17.00 uur. Sprookjesminnende 60-plussers kunnen op vier woensdagen in april en mei goedkoop naarde Efteling. Daarnaast kunnen zij gratis deelnemen aan een korte cursus waarin zij leren hoe ze (klein)kinderen het beste een sprookje kunnen vertellen. De 60- plussers kunnen op vertoon van een paspoort of geldig legiti matiebewijs op 26 april, 3,10 en 17 mei twee toegangsbewijzen kopen voor de prijs van één. Vorig jaar organiseerde het Centrum voor Internationale Sa menwerking West en Midden Brabant (COS) het project Ver halen van vroeger. Daarin vertelden senioren die in het buiten land gewoond en gewerkt hebben, over hun ervaringen in onder meer Angola, Tanzania, Nieuw-Guinea, Zaïre en Jeruzalem. Omroep Brabant TV zendt nu zeven van deze verhalen uit. Dat gebeurt op dinsdag om 10.13 uur, met herhalingen om 12.13, 14.13,16.13 en 17.13 uur. Ook 's zaterdags zijn de herhalingen te zien: om 10.46, 12.46, 14.46 en 16.46 uur. De serie is dins dag begonnen. In Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op woens dag 26 april rikken en jokeren. Er zijn leuke prijsjes. Kosten ƒ1,50 p.p. Aanvang 10.00 uur, zaal open 9.30 uur. In wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4) is op zondag 16 april een dansmiddag met dj Sjef. Kosten ƒ1,50. Aanvang 14.00 uur. Op donderdag 27 april is er een bingomiddag met leuke prijzen. Het eerste kopje koffie of thee is gratis. Kosten ƒ5,- per kaart. Aanvang 14.00 uur, zaal open 13.30 uur. De afdeling Tilburg van Nederlandse Vereniging voor Slecht horenden (NWS) organiseert vanavond een bijeenkomst met audioloog J. Tschur en maatschappelijk werkster Sietske van Dijk van het Audiologisch Centrum. Ze geven uitleg over het werk van het centrum. Na de pauze is er gelegenheid tót het stellen van vragen en tonen ze de nieuwste digitale boorappa raten en andere hulpmiddelen, zoals een hoorkussen etc. Be langstellenden zijn welkom, ook niet-leden. De bijeenkomst is in het Rode Kruisgebouw (Leonard van Vechelstraat 2) van 20.00 tot 22.00 uur. Informatie: (tekst)tel.Zfax: 4563320, nws.afd.tilburg hetnet.nl. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) or ganiseert op woensdag 26 april in wijkcentrum De Ypelaer (Co- rellistraat 10) een demonstratie sierglasblazen. Entree ƒ1,-. Hiervoor krijgt u een lot. Ook krijgt u een kopje koffie of thee. Aanvang: 14.00 uur. Biljartvereniging Hoefstraat heeft vier teams en neemt deel aan de KBO-competitie. De vereniging zoekt nieuwe leden die de teams kunnen versterken. Maar ook het gezellig samenzijn is zeker zo belangrijk. Loop eens op de dinsdag- of donderdag morgen binnen in De Baselaer (Hoefstraat 175) voor een ken nismaking. In boerderij Vissers (Berglandweg 40) is op woensdag 26 april van 14.00 tot 16.30 uur een gezellige dansmiddag voor 50-plus- sers met muzikale begeleiding van seniorenorkest 't Hermenie- ke. De zaal is vanaf 13.30 uur open. De entree is 2,50 (inclu sief kopje koffie/thee). Donderdag 27 april speelt toneelgroep De Garsthof de komedie Liefdesgeur of varkenslucht in buurtcentrum Loven-Besterd (Koestraat 164). Entree ƒ2,50. Aanvang 14.00 uur. Het is weer lente, en dan begint het bij veel mensen te kriebe len. Ze willen een nieuwe jurk, ander behang, jonge plantjes, enz. Ook in de Openbare Bibliotheek kunt u op allerlei gebieden inspiratie opdoen. U vindt er veel boeken over planten en de tuin. De voorjaarstuin van Steven Bradley is maar een voor beeld. In het boek Balkonplanten van Martin Weimar vindt u plantcombinaties voor voorjaar, zomer, herfst en winter. Een mooi kijkboek als Wonen met de seizoenen van Kristin Pe- rers zet u er misschien toe aan om in uw eigen interieur iets te veranderen. Met behulp van het Groot decoratie en doe-het-zelf boek van Mike Lawrence kunt u dan direct aan de slag. In De gouden raad van tante Kaat vindt u uiteenlopende tips en we tenswaardigheden over de schoonmaak, het huishouden en dergelijke. De tips staan gesorteerd per seizoen. In Nu nog mooier?! van Ingrid Kortooms vindt u nuttige en cre atieve tips voor uw uiterlijk verzorging. Ze stonden eerder te le zen in het blad Weekend. Simon Couvee schrijft in Lijfboek2000 over plastische chirurgie én over natuurlijke facelifts d.m.v. oe feningen, over cosmetica én over wat water voor je lichaam doet, over voeding én over bewegen. Overigens heeft de bibliotheek ook last van lentekriebels. Er komt een nieuw automatiseringssysteem. Daarom zijn van 29 april tot en met 7 mei alle wijkbibliotheken gesloten. De centra le bibliotheek is wel open, maar alleen om de krant te lezen of een boek in te zien. Iets lenen kan dan niet. De bibliotheekbus rijdt wel. Op Bevrijdingsdag vrijdag 5 mei is alles natuurlijk dicht. g roepDoor te leven met de gedachte 'Wat kan ik doen voor het welzijn van de ande ren', ontdek je vanzelf je eigen mogelijkhe den om het groepsleven te bevorderen." Werkgroepen Met de startconferentie wordt de aanzet gegeven om die veranderende behoeften in kaart te brengen. Die worden daarna geïnventariseerd door vier werkgroepen, die voornamelijk uit inwoners van Uden hout en Berkel-Enschot bestaan. Op grond van die gegevens en de informatie waarover de gemeente en zorginstellin gen beschikken, bekijken de werkgroe pen welke voorzieningen er moeten ko men, hoe die georganiseerd moeten worden en waar ze het beste geplaatst kunnen worden. Wethouder Wilbert van Herwijnen opent de conferentie met een overzicht van de bevolkingsontwikkeling en de woonvoor zieningen voor ouderen. Harrie Kemps, directeur van de Provinciale Raad van Volksgezondheid en Maatschappelijke Zorg, geeft daarna de visie van de provin cie op een geïntegreerd ouderenbeleid weer. Het provinciale onderzoeks- en ad viesbureau PON, dat de werkgroepen met raad en daad terzijde staat, verzorgt de laatste presentatie. Daarin wordt aange geven hoe het geïntegreerd ouderenbe leid in Udenhout en Berkel-Enschot ont wikkeld kan worden. "Wij leggen een aantal punten voor die de werkgroepen kunnen onderzoeken", licht Agnes Groen I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in I De Tilburgse Koerier. 1 Redactie Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Barth Noordzij I Gerrie Peters Mat de Vries I Adres redactie: 1 Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg, of I Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. J 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I I Deadline: donderdag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 11