WIJZE 'Triest dat mensen soms lang moeten wachten' Extra hulp aan ouderen op wachtlijsten voor tehuizen Extra concert I Fiamminghi voor senioren POST SCRIPTUM COLOFON X 1 I I I I I I I I I I I I I Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar De Til- I burgse Koerier, Postbus 10001, I 1 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Toneelstuk over liefde en sex Trefpunt 't Sant De Reit Activiteiten De Noordhoek ANB0 zoekt secretaris Themabijeenkomst dementie Gym en dans in De Ypelaer Financiële steun Concert kazoo harmonie I Fiamminghi in de muziekbibliotheek r 11 I I I I ■DONDERDAG 6 APRIL 2000 - PAGINA 13 000 - PAGINA 12 de tilburgse koerier raag weten 7.00 uur, 30 tot vrijdag van FOTO: PETER LIGTENBERG Dagopvang Drop Oud rdelijk voorde verschijningsdatum. jn met jnewoud iving van ute tussen 'ervoerder irvatorium- iken bij de w, Postbus een richting aan 2.30 uur en één van de (dienst ihout. atie. idelijke iekenhuis. et zwem en 6 keer enemen verkeer, st is een jen die n op eigen gen stads- De Korte Heuvel wordt opnieuw be straat. Het eerst werden de bomen gerooid. Ik dacht: "Weer zo'n kaal plein!" Gelukkig zijn er andere bomen voor in de plaats gekomen. Blijkbaar heb ben ze bij de gemeente toch iets ge leerd. HET WOORD IS AAN... ren in een concert van Corigliano. Op het programma staan ook de Roemeense dansen van Bartók en een serenade voor strijkers van Dvorak. Voor de organisatie van het concert wordt samengewerkt door de plaatselijke oude- Namens het Overleg Tilburgse Ouderenorganisaties (OTO), A.C. Ter Morshuizen, vice-voorzitter Ouderen, familieleden en andere man- telzorgers die meer willen weten over de hulp die het project Wachtlijstzorg biedt, kunnen bellen naar het VITO-bu- reau: tel. 5839999. Dit bureau is geves tigd in het gebouw van De Twern, Vin- centiusstraat 102. Barth Noordzij Gerrie Peters Mat de Vries Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Renée Leenheer (I.) en Anja Meeuwesen (r.), de coördinatoren van het project Wachtlijstzorg in noordelijk Tilburg. Deadline: donderdag 12.00 uur ^^oor de verschijningsdatum. Voordat zorgbehoevende ouderen een plaats krijgen in een ver- zorgings- of verpleeghuis staan ze vaak een a twee jaar op de wachtlijst. Dat geeft velen het gevoel dat er niks gedaan wordt; bovendien kunnen hun omstandigheden tussentijds verande ren. Daarom is vorig jaar voor het gebied ten noorden van de spoorlijn gestart met het project Wachtlijstzorg. Dat is een ini tiatief van de verzorgingshuizen in dat gebied, de Thuiszorg en het VITO-bureau, het registratiebureau voor de Tilburgse ver- zorgiungstehuizen. De extra aandacht kan er toe leiden dat ur gente gevallen hoger op de wachlijst komen. Of dat ouderen hulp van vrijwilligers krijgen of naar de Dagopvang gaan. d wordt de er bepaald, r het het Twee- voering is. Zondag 7 mei speelt het gerenommeerde huisorkest van Concertzaal Tilburg, het Vlaamse I Fiamminghi, een programma speciaal voor senioren. Het kamerorkest speelt die middag onder leiding van dirigent Rudolf Werthem vooral muziek uit de Romantiek. Kaarten kosten slechts ƒ7,50, inclusief een kopje koffie of thee in de pauze. Medewerking verlenen de solisten Joris van den Hauwe (hobo) en Frank Hen- drickx (fluit). Van den Hauwe is onder meer te horen in het bekende concert voor hobo en strijkers van de Italiaanse com ponist Cimarosa. Hendrickx is te beluiste- Hoge nood De hulp die de coördinatoren bieden, ver licht de problemen wel, maar lost de wachtlijstproblematiek niet op. "Het is frustrerend dat er geen plaatsen zijn als dat dringend noodzakelijk is", stelt Anja. "Ik vond het triest om te zien dat een echt paar zo lang moest wachten dat de vrouw inmiddels zwaar dement was en niet meer terecht kon in het verzorgingshuis waar voor ze ingeschreven stonden. Als er eer der plaats was geweest, hadden ze daar samen opgenomen kunnen worden. Ze had dan een apartement kunnen krijgen op de afdeling voor licht dementerenden." Er zijn ook mensen die dement zijn en 24 uur per dag zorg en begeleiding nodig hebben. "Dan worden de problemen erg nijpend", zegt Renée. "De thuiszorg komt daar een paar keer per dag langs en er is ook veel tijd nodig om zo iemand klaar te maken om naar de dagopvang te gaan. Bovendien is er voor de uren daartussen toezicht nodig om te zorgen dat er niets fout gaat; ook 's avonds en 's nachts kun je zo iemand niet alleen laten." In zulke gevallen schakelen de coördina toren particuliere bureaus in. Die hebben medewerkers die in de verzorging ge werkt hebben. renbonden, het lokaal welzijnswerk De Twern en Concertzaal Tilburg. Aantrekkelijk voor veel ouderen is dat het concert 's middags plaatsvindt. Boven dien kosten kaarten slechts ƒ7,50, inclu sief een kopje koffie/thee in de pauze. Ze zijn met ingang van vandaag te koop bij de cd-afdeling van de Openbare Bibliotheek op het Koningsplein. Informatie: be spreekbureau schouwburg en concert zaal, tel. 5432220. Huisbezoek Anja Meeuwesen en Renée Leenheer, de coördinatoren van het project in noorde lijk Tilburg, hebben voorheen in de thuis zorg en verzorgingstehuizen gewerkt en voelen zich daardoor in dit werk als een vis in het water. Vorig jaar zijn ze gestart met het bezoeken van alle mensen die op de wachtlijst staan. Als ze voor het eerst op huisbezoek komen, nemen ze de tijd om in te schatten hoe de ouderen ervoor staan en om na te gaan of ze extra hulp nodig hebben. Meestal komt de thuiszorg al een paar keer per week langs. Maar toch zitten mensen vaak thuis te vereenzamen. "Het doet veel goed als er af en toe iemand langskomt die hen eens mee naar buiten neemt", zegt Anja. "Of als iemand hen over de drempel helpt om met de rollator een ommetje te maken. Daar schamen ze zich vaak voor. 'Ik ben toch geen oud mens'zeggen ze danMaar dat is zo jam mer. Want als ze dat eenmaal durven, kunnen ze zelf lekker in het zonnetje gaan wandelen." Om te helpen schakelen Anja en Renée onbe taalde medewerkers van Contour of betaalde mensen van de Senio ren Oppascentrale in. Renée vertelt dat er laatst iemand was die in een aanleunwoning woonde en die niet in het verzorgingshuis durfde te gaan eten. "Ik heb er toen iemand heenge- stuurd die een paar keer met haar mee is gegaan tot het goed liep. Dat zijn kleine dingen, maar die zijn heel belangrijk." In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over aller lei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij zer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Til burg, onder vermelding van ‘Het woord is aan...’ Inzenden betekent niet dat uw brief auto matisch geplaatst wordt. Zowel het Brabants Dagblad als De Tilburgse Koerier schreven onlangs dat de gemeente Tilburg over 1999 1,3 miljoen gulden heeft overgehouden. Met een ondertoon van trots spreekt wethouder René van Diessenvan Financiën overeen "overschot/e", in vergelijking met de 10 miljoen gulden van enkele jaren terug. Het beter in de hand hebben van het be grotingsproces zou mede oorzaak zijn van het kleinere overschot. Het mag in de ogen van een wethouder van Financiën slechts een overschot/ë zijn, in de ogen van senioren, die maandelijks slechts een AOW-f/ë, of een AOW-tyë met een klein pensioen tje ontvangen, is dit restje van het huishoudboekje van de gemeente beslist geen begrijpelijk overschotje. Onbegrijpelijker wordt het voor de senioren als het overschotje mede is ontstaan doorat de uitgave voor subjectsubsidie 0,5 miljoen gulden lager is uitge vallen dan geraamd. En nog onbegrijpelijker wordt het, als gesproken wordt over goed begroten. Want wat zien wij? Eind 1998 geld over! Met een royaal gebaar verruiming van onder meer de subjectsubsi die voor senioren van 200 naar 500 gulden per jaar. Heerlijk, de krant komt weer in huis! Medio 1999. Oh, oh, er dreigt gevaar dat het budget voor subjectsubsidie overschreden wordt. December 1999. Begroting inderdaad met 3,5 miljoen overschreden. Rap terug. Halve ren die 500 gulden. Krant opgezegd! Maart 2000. Toch 0,5 miljoen over. Dat doet hopen dat de krant tenminste op zaterdag te rugkomt! Er is maar één oplossing voor dit overschotje. Dat de regeling voor subjectsubsidie snel wordt bijgesteld, zodat senioren met alleen een OAW-fje, al dan niet met pensioentje, de krant weer dagelijks bezorgd kunnen krijgen. In Liefde, een toneelstuk van STUT Theater, laat regisseur In geborg Hornsveld acht vrouwen en drie mannen uit onvervalst Utrechtse volkswijken verhalen vertellen over hun verke- ringstijd, hun trouwen en vooral hun sex- en liefdesbeleving nu. Dinsdag 25 april treed STUT op in Theater De Vorst (Willem II- straat49). Aanvang: 20.00 uur. Entree ƒ3,50. Kaartverkoop al leen bij de volgende wijk- en buurtcentra t/m 17 april: De Base- laer (Hoefstraat 175), Binnenstad (Langestraat 13), De Kasteelhoeve (Hasseltstraat 256), 't Sant (Beneluxlaan 74), Trouwlaan (Piet Heinstraat 3a), Boerderij Vissers (Bergland- weg 40), Heyhoef (Kerkebosplaats 1), De Nieuwe Stede (Ca- pucijnenstraat 156), De Spil (Heikestraat 54) en De Ypelaer (Corellistraat 10). In Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op woens dag 12 april bingo spelen. Kosten ƒ7,50 voor een kaart van tien ronden. Aanvang 10.00 uur. Op woensdag 19 april kunt u er paasstukjes maken. Zelf mee brengen: mandje, bakje of potje, wat groen en een mesje. De kosten zijn afhankelijk van het aantal bloemen en hun prijs. Aan vang 10.00 uur. In wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4) kunt u op donderdag 6 april rikken jokeren en hoogjassen. Voor iedereen is er een prijs je en een kopje koffie of thee. Kosten ƒ2,50. Aanvang 14.00 uur. Zondag 16 april is er van 14.00 tot 18.00 uur een dansmiddag met dj Sjef. Entree ƒ1,50. In buurtcentrum In de Boomtak (Boomstraat 81) vertelt Cees Prinsen op vrijdag 7 april met spullen uit zijn Meidenkist anek dotes en wetenswaardigheden van vroeger over geloof, hygië ne, dienstmeiden en knechten. Als u zelf oude Brabantse spul letjes heeft, kunt u deze meebrengen; Cees Prinsen zal daarvan het verleden zien te achterhalen. Entree, thee en kof fie gratis. Tijd: 10.00-12.30 uur. Op donderdag 20 april is er om 14.00 uur een Paasmiddag. 55+ Sportief Dongen presenteert dan Breng eens een zonnetje, een wervelende play-back show met oude liedjes en kleurige kos tuums. Meezingen mag! Koffie, thee en entree zijn gratis. ANBO-Tilburg is op zoek naar een afdelingssecretaris. Taak: secretariaats- en andere werkzaamheden. Het lidmaatschap van de ANBO is niet noodzakelijk. Informatie: afdelings-voor- zitter-Jacques Creyghton, tel. 4674197. Op maandag 10 april organiseert de Alzheimer Vereniging Mid- den-Brabant weer een themabijeenkomst/lotgenotencontact voor (ex)-verzorgers van dementie-patiënten en andere geïn teresseerden. Er wordt ingegaan op hoe je samen met een de menterende plezier kan maken en welke activiteiten je samen kunt doen. Er is gelegenheid voor vragen en discussie. Aan vang 20.00 uur in verzorgingshuis Koningsvoorde (Generaal Smutslaan 224). Entree: leden gratis, niet-leden ƒ3,50. Iedere maandagmiddag is er van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.30 tot 15.15 uur gymnastiek voor ouderen in De Ypelaer (Co rellistraat 10). Ook iedere maandagmiddag kunt u er van 15.30 tot 16.45 uur volksdansen. Dit kost ƒ12,- per maand. Steunpunt Ouderen Theresia organiseert maandag 10 april een voorlichtingsmiddag over subjectsubsidie en bijzondere bijstand. Iedereen van 55 jaar en ouder is van 14.00 tot 16.00 uur welkom in de grote zaal van het wijkcentrum (Nijverstraat42). U hoeft ner gens lid van te zijn. Toegang en een kopje koffie/thee zijn gratis! Rijvaardigheidstest De BROEMtest is een rijvaardigheidstest voor ouderen die u in uw eigen auto kunt doen, met een ervaren rij-instructeur, door uw eigen omgeving. De test heeft géén consequenties voor uw rijbewijs. De instructeur geeft alleen adviezen. Ook worden uw gehoor en uw gezichtsvermogen getest en krijgt u daarover goede adviezenDaarnaast is er aandacht voor uw theoretische verkeerskennis en de nieuwe wegenverkeerswet van 1991. Dit wordt verzorgd door een voorlichter van Veilig Verkeer Neder land (VVN). Mensen met een handicap (met een gewone of een aangepaste auto) kunnen ook aan deze test deelnemen. Voor de test op maandag 15 mei bij wijkcentrum Heyhoef (Ker kenbosplaats 1) kunt u zich tot 1 mei aanmelden bij hetTilburgs Overleg Gehandicaptenorganisatie (TOG), tel. 4686165. Na aanmelding krijgt u, na overmaking van ƒ20,- een uitnodiging thuisgestuurd. Op 11 april geeft kazoo harmonie De Natuurvrienden voorde 25e keer een concert in verzorgingshuis De Herdgang (Berlagehof 60). Het repertoire bestaat uit oud-Hollandse meezing-liedjes. Naast kazoo's bespelen De Natuurvrieden ook accordeon, mu- ziektrom, grote trom, bekken en wasbord. Bij dit optreden pre senteert de harmonie zijn nieuwe kleding. Aanvang: 19.30 uur. Bent u ook van plan om op 7 mei naar de Concertzaal te gaan voor het optreden van I Fiammminghi? Dan kunt u vanaf van daag in de muziekbibliotheek aan het Koningsplein niet alleen terecht voor kaartjes, maar ook om met dit Vlaamse orkest ken nis te maken. Er zijn namelijk verschillende cd's met uitvoerin gen door I Fiamminghi te leen. Het gaat hierbij wel om andere werken dan die voor 7 mei op het programma staan. Zo is er de dubbel-cd The first decade uit 1999. Hier speelt het orkest o.I.v. dirigent Rudolf Werther werken van o.a. Barber, Mahler en Jo han Strauss. Er zijn ook cd's te leen met werk van componisten die wel op het programma staan. Voor het grootste deel gaat het dan om uit voeringen door andere orkesten en solisten. Er zijn meerdere cd's met werken van Cimarosa, Corigliano, Bartók en Dvorak aanwezig. Klassieke muziek-cd's kunt u lenen voor ƒ3,50. Ze kosten iets meer wanneer er meer dan twee cd's in een doosje zitten of wanneer de titel in de top 100 staat. U mag klassieke muziek drie weken houden. Kijk bij een bezoek aan de muziekbibliotheek ook even bij de presentatie n.a.v. dit concert. Aanmelden Een enkele keer komt het voor dat iemand zich uit voorzorg op de wachtlijst laat zet ten. "Ik kreeg een aanvraag om eens langs te gaan bij een man die erg vereen zaamd was", vertelt Anja. "Toen ik vroeg of hij behoefte aan gezelschap had, bleek dat hij elke week drie keer ging biljarten." Maar dat zijn uitzonderingen. De selectie van het RIO (het Regionale Indicatie Or gaan) wordt steeds strenger. Het komt veel vaker voor dat kinderen te lang wach ten hun ouders voor het verzorgingshuis aan te melden. Anja denkt dat ze vaak moeite hebben om toe te geven dat ze de verzorging zelf niet meer aankunnen. "Voor ons is het gemakkelijker om dan eens met zo iemand te gaan praten en duidelijk te maken dat ze echt niet langer zelfstandig kunnen blijven wonen." Het streven is iedereen op de wachtlijst een keer per half jaar te bezoeken. Maar als iemand aan het dementeren is, gaan Anja en Renée eens in de drie maanden langs. Als de toestand snel verslechtert, kunnen mensen ook zelf bellen. "We krijgen het steeds drukker", zegt Renée. "De thuiszorg, de ziekenhuizen en de verzorgingshuizen weten ons inmid dels te vinden en bellen regelmatig als mensen in de problemen raken." Het doet de ouderen ook vaak goed als ze een dag of drie in de week op de dagopvang te recht kunnen. Dan hebben ze weer ande ren om zich heen en worden ze gestimu leerd om iets te gaan doen. Dat activeert het geheugen en dan zie je hen opfleuren. "Maar je kunt deze ouderen daar niet toe dwingen", zegt Renée. "Ik probeer hen wel te stimuleren. Dan zeg ik: 'U kunt eerst eens gaan kijken of het iets voor u is. Als u na een paar keer merkt dat het echt niets voor u is, stopt u er toch gewoon weer mee.' Mensen die aan de dagopvang ge wend zijn, maken de stap naar het verzor gingshuis ook gemakkelijker." Het project wordt gefinancierd uit geld dat Regiovisie en Verzorging Midden-Bra- bant namens de provincie te verdelen heeft voor extra hulp aan ouderen die op de wachtlijst staan. Voor de 350 mensen bij wie dat in Noord-Tilburg het geval is, is 2,5 ton per jaar beschikbaar. In Waalwijk draait al drie jaar zo'n project en over niet al te lange tijd zal het ook in Zuid-Tilburg van start gaan. Overigens is een plan in de maak om een beter overzicht te krijgen van de beschik bare hulp in heel Midden-Brabant. Dat be helst een voorstel voor een centraal toe- wijzingsbureau, dat opengevallen plekken in verzorgings- en verpleeghuizen in de gehele regio bijhoudt. Ook aanvullende hulp kan dan centraal geregeld worden. I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie Diny van Bladel- Verbunt I Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens I Joop Janmaat 1 Maartje Konings I Karei Luiijf (eindredacteur)

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 13