u C ;u; r 8 DEKKERS TSU BOVAG en RAI over Voorjaarsnota 2000 Audi heeft Le Mans team compleet Hardtop voor Honda S2000 Eerste Nederlandse Subaru Legacy A WD, top in betrouwbaarheid overwinning in Renault Clio V6 Uitbreiding Audi mobiliteitsgarantie Ruimtewagen in mini-formaat Opel Agila Een nieuwe generatie rij- technologie Viasat van Fiat *5 03 F I I MAART 2000 w PAGINA 6 DE TILBURGSE KOERIER DE AUTOMAAT» DONDERDAG 30 MAART 2000 N PAGINA 7 cabi- De voorstellen uit de brief: jruik Vervolg van bladzijde 1 Drie- en viercilinder .324. op maat. 0,0 proc< “Óp het rOTA IYOTA BOVAG en RAI pleiten in een brief aan minister Zalm van Financiën voor lastenverlichting voor au tobezitters. Tevens willen beide organisatie dat de stimulering van schonere en zuiniger personen auto’s uit de meevallers wordt gefinancierd. Daar naast pleiten beide organisaties voor investeringen in de bestrijding van fietsendiefstallen en het kente kenen van brom- en snorfietsen. Met de voorstellen van BOVAG en RAI is een bedrag gemoeid van iets meer dan 2 miljard gulden. Het kabinet heeft over 2000 en 2001 naar verluidt in totaal bijna 40 mil jard te verdelen. Een mobiele telefoon die hulp biedt als u ver dwaald bent, verkeersinformatie geeft over de weg waarop u zich bevindt, u direct naar een geldau tomaat stuurt of op verzoek naar een parkeerga rage en ook nog voorkomt dat uw auto gestolen wordt; idealen nu al werkelijkheid zijn met de Viasat technologie van Fiat-docher Magneti Ma- relli en Telespazio. met 695, >6 ?3 ?9 >8 96 97 97 97 98 98 98 98 99 97 92 99 daihatsu.nl ’erenswaardige I roadster is vanaf speciaal Dit acces- ie carros- J 3 diefstal- em prijs- ngatiesyste- rie van zes tot en met zeven j aar procent voor de Legacy mi 10,7 procent gemid- >or 42 te bestemmen. I gaan er van uit, j tot de plannen t, dat deze stimu- jelen zonder las- g voor alle andere m worden gereali- 23.950 23.950 23.950 25.950 26.950 27.950 27.950 28.500 28.950 27.950 28.950 24.950 45.950 9.950 11.950 12.950 16.950 17.950 19.950 21.950 23.950 i struc- nlaging komen s accijns- (“het il375 24.950 12.950 15.950 25.950 1'7.950 10.950 29.950 27.950 garantie is geldig in Noord-, West- en Zuid-Europa. Gratis kan in ons land het telefoon nummer 0800-0230445 worden gedraaid, terwijl de buitenland se nummers in een speciale bro chure staan vermeld. jaarlijks publiceert de Duitse Jüv de resultaten van haar APK-keuringen van bijna 2,1 miljoen voertuigen. Ook over de afgelopen periode kwam de Sub aru Legacy als absolute winnaar in cijfers uit de bus. In de catego rie auto’s van acht tot en met va. ft. 29.995,- :apaciteit notor zijn de brandstofprijzen sterk gestegen. BOVAG en RAI stellen nu voor om de lasten voor auto bezitters te verlichten door de Belasting Personenauto’s en Mo- Tot nu toe gold de mobiliteitsga rantie alleen voor Audi’s die ge leverd waren sinds augustus 1995. Dat is nu uitgebreid naar alle leeftijden als de laatste ser- vicebeurt volgens de boekjes is uitgevoerd bij de officiële dealer. Kan een euvel alleen in de werk plaats worden opgelost, dan wordt de auto naar de dichtstbij zijnde dealer vervoerd. De ver voerskosten zij n tot maximaal f.350,gedekt. Wie geen gebr maakt van een vervangende auto krijgt een vergoeding van maximaal £800,= voor het vlieg- tuig of de trein. Verder inbegrepen zijn taxikos- ten tot £150,= en bijkomende J kosten voor telefoon of parkeren tot £50,=. Moet de auto gerepa trieerd worden, dan dekt de Audi mobiliteitsgarantie £800,= l van deze kosten. voor de Nederlanders overigens niet zo goed. Good-old Michael Bleekemolen vertrok van de twaalfde plek en zoon Sebasti- aan van de zestiende. Winnaar Coen Vink moest zelfs vanuit een 24ste positie starten. Toen de 36 wagens voor de start klaar stonden, werd het net droog. Coen Vink nam razendsnel de gok en liet droogweerbanden monteren. Direct na de start bleek de natte baan voor menig coureur nog te- meevallers in de uitgas Rijksoverheid eenmali nanciële bijdrage van f gulden te leveren aan kening van brom- en si Bestrijden van fietsdie BOVAG en RAI stellen bestrijding van fietsdie een extra impuls te ge! het realiseren van stal hen zijn voormalige Le Mans winnaars. De ontwikkeling van de R8 gaat door tot het laatste moment. Kort voor kerstmis zijn de eerste tests uitgevoerd met de 600 pk sterke auto onder lei ding van het Audi Sport Team Joest. De R8 zal overigens ook in de Verenigde Staten aan de start komen tijdens de Ameri kaanse Le Mans Race (ALMS). Er zijn al meer dan 20.000 auto’s voorzien van Viasat in Italië, maar ook daarbuiten. De auto wordt voorzien van GPS (Global Positioning System) dat communiceert met het Operation Con trol Centre dat 24 uur per dag, 365 dagen per jaar actief is. Via de mobiele telefoon wordt de exacte positie van de auto doorgegeven, waardoor in het geval van diefstal direct duidelijk is waar de auto zich bevindt, terwijl in noodgevallen de bestuurder geen positie hoeft door te geven aan de politie. Eigenlijk het belangrijkste ver schil tussen de Opel en Suzuki vinden we bij de motor. Ieder merk past zijn eigen kracht bronnen toe. Opel begint met de uit de Corsa bekende 1 liter 12- klepper, een drie cilinder met een vermogen van 58 pk bij 5600 tr/min en een koppel van 85 Nm bij 3800 tr/min. Een machientje dat vooral bij stadsgebruik goed voldoet. Maar hij heeft dan ook maar liefst 1015 kg voort te sle pen. Er is een top mogelijk van 142 km/u en in 18 seconden wijst de teller 100 km/u aan. Be ter op z’n taken berekend is de veel van het goede. De 300 pk sterke Clio’s gleden spectaculair alle kanten op. Nadat de auto’s drie ronden achter een pacecar hadden gereden, was een droog spoor op het asfalt ontstaan en daarop hadden de slicks veel meer grip. Dertig meter voor de finishlijn wist Vink d<8 eerste positie van de Italiaan Alessandro Balzan af te pakken en reed zijn Clio naar de eerste Nederlandse zege in deze raceklasse. tien jaar heeft gemiddeld 15 pro cent te kampen met mankemen ten, bij de Legacy maar 4,9 pro cent. Bij auto’s van vier en vijf jaar oud scoort deze grote Suba ru met 3,3 procent tegen een ge middelde van 7,5 procent. Een vergelijkbaar beeld bij de catego- Om haar klanten optimaal mo biel te houden is de mobiliteits garantie van Audi naar een nog hoger niveau uitgebreid. Alle Audi’s ongeacht de leeftijd ko men hiervoor in aanmerking mits de laatste servicebeurt door een erkende Audi-dealer is uit gevoerd. De garantie geldt bij ie der technisch defect, maar ook als men stilvalt door een lege brandstoftank. Indien nodig wordt de inzittenden vervan gend vervoer aangeboden voor maximaal vijf dagen (was drie dagen) of een hotelovemachtig (nu vijf dagen i.p.v. één dag). De kent een speciale verwarmings- stand als men bij bijzonder lage temperaturen toch open wil rij den. Maar onder winterse en natte omstandigheden biedt de hardtop veel extra comfort. Van- Daarnaast is 3 miljoen nodig voor apparatuur mogelijk maakt het ele identificatiesysteem vo sen, de zogenaamde tags, te kun nen uitlezen. oud: 4,4 tegen eei deld. De Tüv is tevens zeer te spreken over de vierwielaandrijving: “Voor wat betreft het gehele on derstel, van de stuurinrichting tot de wielophanging, geldt dat de Legacy qua problemen aan zienlijk beter dan het gemiddel de scoort. Roest rond de ruiten? Nauwelijks te vinden, tot de mo dellen van negen jaar oud note ren wij een droomwaarde van procent.” “Op het gebied van levensduur overtroeft de Legacy alle andere merken”, en daarmee wordt door de Tüv wederom de betrouw baarheid en levensduur van de grote Subaru bewezen. torrijwielen (BPM) en de motor rijtuigenbelasting (MRB) s tureel te verlagen. De verft dient per saldo overeen te 1 met de opbrengst van de ac verhoging van juli 1991 kwartje van Kok’). Dit jaar het dan om een bedrag van miljoen gulden. Het voorstel van BOVAG en RAI komt neer op een verlaging van de BPM met 400 gulden en van de MRB met 180 gulden per auto. Fiscale stimulering van schone en zuinige auto’s: BOVAG en RAI stellen voor om de voorgeno men stimuleringsmaatregel, voor de aanschaf van personen en bestelauto’s die vanaf2001 reeds voldoen aan de Europese milieunormen van 2005, uit de meevallers te financieren. Voor Lastenverlichting voor autobe zitters - In de achterliggende 10 jaar zijn de lasten verdubbeld en AUTOMOBIELBEDRIJF ubaru-dealer r9e-a- KORVELSEWEG 99, TILBURG TEL. 013-5355575 1,2 liter 16-klepper, een 4 cilin der met 75 pk bij 5600 tr/min en 110 Nm bij 4000 tr/min. Het ge wicht is nauwelijks hoger en dat is in de prestaties goed te mer ken: 155 km/u, 0-100 in 13,5 se conden. De 1,2 liter is netjes stil en komt ook bij tussenaccelera- ties vlot over. De handgescha- kelde vijfbak heeft geen over dreven lange pook en niet te lange schakelwegen. Vooral in stadsverkeer komt de fijne stuurbekrachtiging tot z’n recht. Door de flinke hoeveelheid glas is.de carrosserie goed te over zien. De Agila heeft een voor deze klasse gebruikelijke wielophan ging met McPherson veerpoten voor en achter een starre as en gasgevulde schokdempers. Voor bouwd. sleept, d stuurd. 1 ingetoet van het i auto gedi staid. In de toekomst zullen Viasat gebruikers zich op diverse uitgebrei de mogelijkheden kunnen abonneren. In ontwikkeling is een sys teem dat de bestuurder waarschuwt voor een mogelijk mecha nisch defect met daarbij het adres en routebeschrijving naar de dichtstbijzijnde dealer. Gezondheidsinformatie Het systeem omvat ook een automatisch alarm bij een ongeval, zodat hulpdiensten direct worden ingeroepen. Ook kan men een SOS uitzenden bijvoorbeeld in het geval van car-jacking of bij agressieve medeweggebruikers. Met voorgeprogfammeerde toet sen kan direct een ambulance worden geroepen of technische as sistentie. Omdat de exacte positie van de auto ook tijdens het rij den bekend is, kan een gestolen voertuig worden opgespoord of een verloren automobilist de goede richting in gestuurd worden. Maar er zijn nog meer mogelijkheden. Men kan via Viasat toe gang krijgen tot de servieehistorie van de eigen auto of persoonlij ke gezondheidsinformatie opvragen. Bovendien kunnen ouders die hun auto op zaterdagavond aan hun kinderen uitlenen kijken waar de auto zich bevindt en hoe hard ie eventueel rijdt. Daar naast is Viasat ook een normale mobiele telefoon met handsfree mogelijkheid. De Viasat installatie is als een gewone mobiele telefoon inge- 1. Als de motor uit is en de auto wordt opgetild of wegge- dan wordt direct een alarmsignaal naar de centrale ge- 1. Uiteraard kan door de berijder een code worden etst als wegslepen noodzakelijk is. De stroomvoorziening t systeem is zo gemaakt dat Viasat zelfs actief blijft als de lurende een lange periode in een parkeergarage wordt gé- De uiterst beger Honda S2000 ro nu leverbaar met een s> ontwikkelde hardtop. E soire wordt keurig in d« seriekleur gespoten. De S2000 wege het uitstekende verwar- mingssysteem en de standaard airco biedt de Honda S2000 wordt de gebruiksmogelijkhe den met de hardtop verder uit gebreid. dit doel dient 150 miljoen gulden te worden uitgetrokken. Daarnaast stellen beide organi saties voor om de, door het kabi net, voorgenomen maatregel om de aanschaf van zuinige auto’s fiscaal te stimuleren, te financie ren door hiervoor 420 miljoen uit de meevallers te BOVAG en RAI in tegenstelling 1 van het kabinet, leringsmaatregel tenverzwaring automobilisten seerd. Financiële bijdrage aan de ken- tekening van brom- en snorfie- ten: Ondanks een convenant met de Nederlandse overheid is de kentekening van brom- en snor fietsen nog steeds niet gereali seerd. De overheid hikt vooral In de volgende editie van de 24 Uur van Le Mans zal Audi aan de start verschijnen met maar liefst drie auto’s van het type R8 Roadster. Op 17 en 18 juni as. worden deze voertuigen door de volgende coureurs gereden; Lau rent Aiello, Allan McNish, Stép hane Ortelli, Christian Abt, Mi chele Alboreto, Frank Biela, Rinaldo Capello, Tom Kristen sen en Emanuele Pirro. Vijf van Taxi’s en ambulances De bekende verzekeringsmaatschappij Lloyds of London heeft in middels een speciale polis ontwikkeld voor Viasat gebruikers, waarbij een korting van 60 procent wordt gegeven op de T premie. Door deze lagere premie kan het Viasat systeem technisch concurreren met bestaande telefoon- en navig. men. Maar liefst 300 taxi’s in Milaan zijn met Viasat uitgerust alsme de diverse ambulance, zodat de centrale direct kan zien waar ze zich bevinden. Via Viasat kan ook patiënteninformatie worden doorgegeven. Wie meer wil weten over Viasat kan de wegsite van Magneti Marelli bezoeken: www.marelli.it. wordt een stabilisatorstang ge monteerd. Het overhellen in bochten neemt geen hinderlijke proporties aan. Opel verwacht enkele duizen den Agila’s per jaar in ons land te gaan verkopen, omdat men het eerste Europese merk is met een dergelijk voertuig. Boven dien speelt het uitgebreide Opel dealemetwerk natuurlijk mee. De prijsstelling is concurrerend. De 1.0 begint bij £19.995,= maar zal pas wat later in het jaar le verbaar worden. Datzelfde geldt voor de 1.0 Comfort voor £21.495,= en de Elegance voor £23.495,=. Opel start met de £1.500,= duurdere 1,2 liter 16V als Comfort voor £22.995,= en Elegance voor £24.995,=. Als grote verrassing heeft de Nederlander Coen Vink het sei zoen van de Renault Sport Clio V6 Trophy geopend met een overwinning op het circuit van Monza. Hij nam de goede en tegelijk ris kante beslissing om op de natte baan toch voor profielloze slicks te kiezen. Twee andere Neder landers, Pim van Riet en Micha el Bleekemolen eindigden res pectievelijk als vijfde en zevende. De startposities waren ren van de g een fi- iO miljoen le kente- !GG;TZ9421 Ij j 23©© I

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 27