c Riolering in Tilburg mC e meen ten leuws ft ■I K DONDERDAG 30 MAART 2000 - PAGINA 12 DE TILBURGSE KOERIER DE TILBUR Duurzaam waterbeheer: U staat er vaak niet bij stil: een goed werkende riolering zorgt voor veel gemak en is van levensbelang. In Tilburg hebben we zo’n goed werkende riolering. In de jaren kijken naar de toekomst die achter ons liggen is veel geld en energie gestoken in het verkrijgen van een goed systeem. Nagenoeg alle panden in Tilburg zijn aangesloten op de riolering en grote ongemakken zoals water op straat blijven tot een minimum beperkt. Een goede riolering komt er niet zo maar. Daarvoor maakt de gemeente plannen maar betaalt u bijvoorbeeld ook rioolrechten. Op deze extra gemeentepagina vindt u over deze en nog meer onderwerpen die met de riolering te maken hebben alle informatie. Van kraan tot Gemeentelijk afvalwaterzuivering Rioleringsplan Het voorkomen van water op straat Goed aanleggen en onderhouden Beperken overlast Doelen van het GRP Tentoonstelling in Stadswinkels en Gemeentelijk Informatiecentrum Samen bijdragen in de kosten Aansluiting op het riool De rioolstelstels van Tilburg In en om huis kunt u er zelf ervoor zorgen dat het riool niet ver stopt raakt. Gooi bijvoorbeeld geen etensresten, koffiedik, vette jus of verband in gootsteen of toilet. Gebruik in ieder geval ook geen voedselvermaler, deze apparaten zijn in Nederland verboden. Houdt rioolkolken bij trottoirs vrij door bladeren regelmatig weg te vegen. Meer informatie? Riool verstopping: voorkomen en verhelpen Water op straat, gelukkig is dat een nauwelijks voorkomend verschijnsel jaarlijks worden veel kilometers rio lering met een camera bekeken, ook wortelingroei is duidelijk zichtbaar j De Wet verplicht alle Nederlandse i gemeenten tot het maken van een - rioleringsplan. In zo’n plan moet staan hoe het rioolstelsel van de stad er uit ziet, hoe de staat van I onderhoud is en welke maatrege- len er genomen worden om de riolering in stand te houden of te verbeteren. Ook moet zijn aange- geven wat de kosten zijn en I hoe de gemeente dat gaat betalen. Het algemeen doel van de riole ring is zo veel mogelijk van het afvalwater op een goede wijze inzamelen en transporteren naar de afvalwaterzuiveringsinstalla tie. Daarnaast is er een aantal doelen dat te maken heeft met het milieu, het beperken van overlast en duurzaam waterbe heer. We noemen hier onder meer: samenwerken bij afvalwa- terbeleid, afvalwater doelmatiger inzamelen, verkrijgen van een goede doorstroming in het riool, opvangen regenwater en herge bruiken, beperken van water op straat en tegengaan van bodem en grondvervuiling. In onze gemeente liggen 4 soor ten stelsels. Ruim de helft van Tilburg is aangesloten op het ‘gemengde stelsel’ dat zowel afvalwater als regenwater afvoert Bij zware regenval stort een deel van het rioolwater over op oppervlaktewater. De laatste jaren maken we steeds meer gebruik van het ‘gescheiden stelsel’, afvalwater en regenwater worden afzonder lijk ingezameld en afgevoerd. Het regenwater gaat rechtstreeks naar het oppervlaktewater. Bij een ‘verbeterd gescheiden stel sel’ gaat verontreinigd regen water eerst naar een regenwater- rioolgemaal. Daarna gaat het in gedeelten naar het vuilwaterriool terwijl schoon regenwater naar het oppervlaktewater stroomt. In het buitengebied kennen we de ‘drukriolering’. De afstanden waarover het afvalwater moet worden getransporteerd zijn zo groot dat dat alleen goed kan door het water met behulp van pompen door een persleiding af te voeren. Miljoenen liters afval- en regenwater Van alle woningen in Tilburg is ruim 99% aangesloten op de rio lering. Bedoeling is alle panden, voor zover dat technisch en financieel haalbaar is, aan te slui ten. In totaal ligt er in onze stad nu ruim 1050 kilometer riolering. Alle bewoners en bedrijven in onze stad produceren met elkaar miljoenen liters afvalwater. Per jaar verwerken de afvalwaterzui veringsinstallaties wel 25 miljoen Veel werkzaamheden aan het rioolstelsel geven tijdelijk over last aan omwonenden en verkeer. De gemeente wil die overlast tot een minimum beperken. Zo wor den afspraken gemaakt met aan nemers om verschillende werk zaamheden, bijvoorbeeld riool- aanleg en asfalteren, gecombi neerd uit te voeren. Ook wordt bekeken of het mogelijk is de straat zo min mogelijk open te breken. Dat kan door een ‘no- dig’methode om buizen te leg gen. Er wordt een gat gegraven en daarna wordt de rioolbuis door de grond ‘geperst’. Op deze manier zijn grote rioolbuizen onder de Wandelboslaan gelegd. Maar ook in woonstraten, zoals Bent u nog niet aangesloten op de riolering? Dan wordt u tijdens rio- lerings - en/of bestratingswerkzaamheden in uw straat de mogelijk heid geboden dat tegen een gunstig tarief te regelen. Overigens is aansluiting op de riolering in een groot aantal gevallen verplicht. Meer informatie over dit onderwerp vindt u in de folder ‘Niet aange sloten op de riolering? Daar moet iets aan gebeuren!’, verkrijgbaar via de afdeling Riolering en Waterhuishouding. Verstoppingen in huisaansluitin- gen ontstaan niet spontaan. Vaak is er al enkele dagen sprake van een verminderde afvoer van het afval- en/of regenwater. Als u problemen heeft met de afvoer van afval- en/of regenwater, dan kunt u eerst zelf nagaan of de oorzaak op uw eigen terrein ligt. Dit kunt u op de volgende manie ren controleren: bijvoorbeeld in de Trouwlaan, worden nieuwe methoden toege past. Op de foto ziet u daarvan een voorbeeld. Een rioolbuis wordt gerepareerd door er vanaf één punt een soort ‘kous’ in te trekken, openbreken van de hele straat is dan niet nodig. kijk of bij alle lozingstoe- stellen in het pand het afvalwater normaal weg loopt; als u water vanuit uw huis op het riool loost (denk aan toilet, gootsteen, wastafel etc.), en het water komt ergens anders in huis weer omhoog, dan zit de verstop ping op uw eigen perceel. In het verleden kwam waterover last in Tilburg regelmatig voor. De vervelende gevolgen waren ondergelopen kelders of langdu rig water op straat. Met het hui dige rioolstelsel kan een flinke bui zonder problemen worden afgevoerd. Het verschijnsel ‘water op straat’ is teruggebracht tot een aanvaardbaar minimum. Als maatstaf geldt dat water op straat één keer per twee jaar mag voorkomen. Een rioolstelsel dat wateroverlast in alle gevallen De kosten van de riolering in Tilburg bedragen jaarlijks zo’n 18 mil joen gulden. Dat geld wordt voor een belangrijk deel door de inwoners van de gemeente betaald in de vorm van rioolaansluitrecht en - afvoerrecht. Huurders betalen om op het riool te mogen lozen, eigena ren betalen ook de aansluiting op het riool. Het aansluitrecht is een vast bedrag per aansluiting, het afvoerrecht is afhankelijk van het waterverbruik per aansluiting. Jaarlijks krijgen alle inwoners van Tilburg een belastingaanslag voor de rioolrechten. Het geld dat bin nenkomt wordt hoofdzakelijk gebruikt voor het aanleggen van nieuwe, het vervangen van oude riolen en voor het onderhoud van de riolering Rioolaansluitrecht Als eigenaar van een pand betaalt u op jaarbasis: fl. 108,50. Riooiafvoerrecht De tarieven variëren met de hoeveelheid afvalwater dat u op het riool loost. Voor huishoudens en eigenaren van kleine bedrijven die niet veel water verbruiken is dit meestal niet meer dan 250 m3. In die gevallen wordt op jaarbasis het laagste tarief in rekening gebracht: fl. 40,-. Daarboven geldt een gestaffeld tarief. Als de oorzaak van de verstop ping binnen het pand of ergens anders op eigen terrein ligt, dan moet u zelf een ontstoppingsbe- drijf inschakelen. Als de ver stopping op gemeentegrond ligt, dan kunt u dat melden bij het Centraal Meldpunt van de gemeente Tilburg, bereikbaar via het gratis telefoonnummer 0800 - 1920. Dit is op werkda gen geopend van 08.00 - 17.00 uur. Buiten kantoortijd wordt u voorkomt, is financieel onhaal baar. doorverwezen naar een van de ontstoppingsbedrijven waarmee de gemeente Tilburg een over eenkomst heeft gesloten. Verstoppingen die via het Centraal Meldpunt binnen kan tooruren worden gemeld, dienen binnen 36 uur na de melding te zijn opgelost. In zeer dringende gevallen buiten kantooruren kunt u ook bellen naar het Centraal Meldpunt. U krijgt dan via het antwoordapparaat te horen waar u terecht kunt. Vanaf dinsdag 4 april gaat de tentoonstelling ‘Riolering in Tilburg’ rouleren langs de verschillende Tilburgse stadswinkels. Deze ten toonstelling geeft aan de hand van tekst- en fotopanelen een duide lijk beeld van de functies van onze riolering en de stand van zaken in Tilburg. Bij de tentoonstelling ligt ook een foldertje met meer informatie over de riolering voor u klaar. Vanaf dinsdag 4 april is de tentoonstelling te zien in het kantoor van Openbare Werken Tilburg, Eikenbosch 47 in Berkel-Enschot (oude gemeentehuis). Openingstijden: maandag tot en met donderdag van 08.30 tot 17.00 uur, op vrijdag tot 16.00 uur. In de weken daarna is de tentoonsteling te zien in de stadswinkels Udenhout, Noord én Reeshof en het gemeentelijk Informatiecentrum. Exacte locaties, data en openingstijden worden bekend gemaakt via de gemeentepagina in de Tilburgse Koerier. Waterstructuurplan Tilburg werkt op dit moment aan een waterstructuurplan. Daarbij wordt de waterhuishouding van de stad gedetailleerd in kaart gebracht. Het nieuwe waterstructuurplan kijkt naar drie soorten water: grondwater, oppervlaktewater en gebruikswater. Voor iedere categorie zijn specifieke maatregelen in de maak om de problemen van het 'te weinig, te veel en te vuil' aan te pakken, zowel in de bestaande stad als in nieuwbouwgebieden. Op verschillende plaatsen, zoals bijvoorbeeld in de Burgemeesters- buurt en in de Stationszone, doet de gemeente onderzoek naar de mogelijkheden van duurzaam waterbeheer. Naast technische haal baarheid speelt ook financiële haalbaarheid daar een rol. Vast staat wel dat goed water in de toekomst steeds schaarser zal worden en dus ook steeds duurder. Oplossingen die nu te prijzig blijken, kunnen dus op termijn nog steeds van pas komen. Duurzaam waterbeheer in de praktijk is een zaak van lange adem. Ook in Tilburg. Heeft u vragen over het rioolaansluitrecht of -afvoerrecht? Bel dan met de sector Belastingen: tel. 013-542 94 12 m3 afvalwater. Woont u in Tilburg dan komt het water dat uit uw kraan stroomt van de Tilburgse Waterleidingmaatschappij. In Berkel-Enschot en Udenhout komt dat van de Waterleidingmaat schappij Oost Brabant. Water dat u wegspoelt door het riool stroomt door rioolbuizen van de gemeente Tilburg naar de afval waterzuiveringsinstallaties (AWRI). Veel van de rioolbuizen die in Tilburg liggen hebben een ei-vormige doorsnede. Voordeel van dit soort buizen is dat er onder in de buis minder vuil kan blijven staan en het water sneller door het riool kan stromen. Om stroomsnelheid te bewaren lopen riolen schuin omlaag. Als ze tus sen de 4 tot 6 meter diep onder de grond zitten wordt een gemaal geplaatst. Dat pompt het water omhoog in een hoger gelegen rioolbuis van een volgend riool stelsel. Vlak voordat het water bij de afvalwaterzuivering terecht komt ‘draagt’ de gemeente het over aan Waterschap de Dommel. Het waterschap heeft een AWRI in Tilburg Noord en in Oost bij de Oisterwijksebaan. t alleen jast en Lekkende stad Onder het motto 'de lekkende stad' bijvoorbeeld zal in De Wijk (Reeshof) en Tilburg Noord-Oost veel regenwater worden afgekop peld van het riool. Het gaat dan niet meer rechtstreeks naar de waterzuivering, maar het blijft in het eigen gebied waardoor het nut tig kan worden gebruikt. Verder kan het intrekken in de bodem. In beide gevallen is duidelijk dat dan de verdroging afneemt. Ook de zuiveringsinstallaties krijgen minder piekafvoeren te verstouwen. In de bestaande stad kun je natuurlijk niet even alle riolen gaan ver nieuwen. Toch gebeurt er al van alles. Zo zijn bij popcentrum 013 en bij de Concertzaal Tilburg ondergrondse infiltratievoorzieningen gebouwd voor het opvangen van regenwater. En in een gedeelte van de Textielbuurt wordt regenwater tegenwoordig gebruikt voor de spoeling van het toilet. Heeft u vragen over hoe u aangesloten bent op de riolering? Bel dan met de afdeling Riolering en Waterhuishouding, Onderhoud: tel. 013-542 86 42 Wat betaalt u? (Op basis tarieven 2000) Heeft u vragen over duurzaam waterbeheer? Bel dan met de watercoordinator van Stadszaken: tel. 013-542 87 06 Heeft u overige vragen, bijvoorbeeld over het Gemeentelijk Rioleringsplan Bel dan met de afdeling Riolering en Waterhuishouding: tel. 013-540 83 47 Dit is een publicatie van het gemeentebestuur van Tilburg CWI-di galabni 12.30 d lagaagi aqoons. Tilburg Vestigi Besterd 5014 H Tel: 5S Een rioolstelstel moet niet worden’Sangelegd, aangëpé uitgebreid maar ook goed onder houden. Rioolbuizen hebben niet het eeuwige leven, na zo’n 80 jaar moeten ze worden vervan gen. Hoe de riolering er bij ligt wordt bij kleinere buizen onder zocht door kleine camera’s door het riool te laten rijden. Via een video camera kan dan het riool van binnen worden bekeken. Scheuren, ingegroeide wortels en alle andere mankementen komen dan snel aan het licht. Bij buizen met een grotere diameter is er sprake van een ‘man-inspectie’ en gaan mensen zelf het riool in om de stand van zaken te bekijken. Inspecties zijn nodig om calami teiten te voorkomen en om goed onderhoud te kunnen doen. Jaarlijks wordt bovendien nog Eivormige buizen zorgen voor minder vervulling en snellere afvoer van afvalwater Heeft u vragen over het aanvragen van riolering/huisaansluitingen? Bel dan met de sector Bouwen en Milieu: tel. 013-542 88 41 eens ongeveer 100 kilometer riool gereinigd. Door de strenge kwaliteitsinspecties neemt de kans op calamiteiten, zoals het inzakken van riolen af. In de praktijk is per jaar ongeveer 3 tot 4 kilometer van het riool aan vervanging toe. De gemeente Tilburg besteedt veel aandacht aan ‘duurzaam waterbe heer’. Duurzaamheid wil zeggen dat onze problemen niet worden afgeschoven naar anderen of doorgeschoven naar de toe komst. En problemen zijn er genoeg. We gebruiken met z’n allen veel water en dat raakt onvermijdelijk een keer op. Er dreigt met andere woorden een watertekort. Tegelijk wordt ons land soms bedreigd door overstromingen, zowel vanuit zee als vanuit de grote rivieren. Er is dus tegelijk sprake van teveel water dat we ergens kwijt moeten. En overal zijn permanent inspanningen nodig om het opper vlaktewater en de waterbodems schoon te maken of te hou den. Want op veel plaatsen is het watermilieu te vuil voor plant, mens en dier. Waterbeheer was traditioneel een zaak van rijk, provincie en waterschappen. Maar de meeste mensen en bedrijven bevinden zich in de stad. Vandaar dat Tilburg werkt maakt van een duurzaam waterbeheer. We willen vervuiling voor komen en zorgen voor een goed en slim rioolstelsel. Ook de verdro ging (dalend grondwater) kan worden bestreden door in de stad meer water in de bodem te laten intrekken. En er zijn experimenten waarbij bedrijven voor hun productieprocessen niet meer drinkwa ter gebruiken maar speciaal opgepompt oppervlaktewater. Shaqi Xarui Idab (Cent Qofkii bilaabc dakhli Si shaq uga wa Zaken Xafiisk (sida: Isku d Dowlai Shaqad waxaa I xafiiski danbee ku xus< soo jiid galidda fiirinay lagaagi soo bai kale ku samays Kumbu dhan w qorto C dienst, mid sid Shaqo Ujeedai dadka c badan s oo uu h CWI-di sameey buuxsai Waxaal jawaab; yahay. bannaa (Arbeic bannaa: hayso i Wolff x ee dadk Waxay: waxaar heshiis; Transfc Macnul waxaa markaa Aym gij Ij ve Öc ij arayai itibaren bulabiln getirebil Merkezi ve Cejit ortak<?a Her jey Holland alma ku kararlaj bulmayi geqen b ortak ?a ödenek Bundan uygunt bajvurd ve benz uygunt istenen diger ic olabilec baglanc bilgiler bilgisaj Sosyal Bajka Kurum insanla: ve ijqi I Merkez kuruml Ij ve büyüki genij o Ij bajv Aynca yamtlai ban bu sekseni kadrote Merke: sunma Sonuq söylüyi borsa t yardim Bu birl ömegi sonrat gefen görevli edinec ortak Tilbur CWIN 50141 telefor CWIf 50111 telefor CWIf CWIf kaydir birpa: orijina üzerin berabc Bij het 013 wordt het regenwater vanaf het parkeerterrein opgevangen in ondergrondse raintanks en daarna rechtstreeks in de bodem gebracht Tilburg is inmiddels aan haar I tweede GRP (1999 - 2003) toe. Het eerste GRP verscheen in 1993. Dit plan beschreef de geschiedenis, opbouw en werking van het Tilburgse rioolstelsel en de doelen voor de periode 1994 -1998. In het nieuwe plan is veel plaats inge ruimd voor duurzaam waterbeheer en voor verbetering, onderzoek en maatregelen om te voldoen aan milieu-eisen. Ook de I stand van zaken van de riolering i in Berkel-Enschot en Udenhout is in dit plan beschreven. Renovatie volgens de 'kousmethode’. Voordeel: de straat hoeft niet te worden opgebroken

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 12