8© WIJZE 'Ouderen tellen weer mee op de arbeidsmarkt' Sr- Tilburgs uitzendbureau Flex Job voor 55-plussers van start Oproep CAR: 'Meld stijging kosten levensonderhoud' 40 F FM POST SCRIPTUM COLOFON ATER J VE L 0416-279660 ri i i i i i i i i i i i i i i Muziek voor senioren in Concertzaal Humanitas zoekt vrijwilligers Trefpunt 't Sant Woonwensen Voorlichting over minimabeleid Rommelmarkt Komedie in noord Volksdansinstuif 55+ Ongekend talent in de bibliotheek r i| 2000 - PAGINA 6 DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 23 MAART 2000 - PAGINA 7 iiir. FOTO: PETER LIGTENBERG voorde verschijningsdatum. A. Vriesman KEN HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij- zer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001 5000 JA Tilburg, onder vermelding van ‘Het woord is aan...’ Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Flex Job, Heuvelstraat 208 (apparte mentencomplex tegenover NH Pau- luskerk). Open: maandag, dinsdag en donderdag van 10.00 tot 17.00 uur; vrij dag van 13.00 tot 17.00 uur. Wilt u een afspraak maken, bel dan tel. 5771860. Manpower 45-plus, Alexanderstraat 5, tel. 5421085. Informatie over uitzendbureau Oud- standing, tel. 0900-6565655. and kruimeltje.nl lur 00 - groten 12,00 onder parkeermeters EN BELGIË Tonnie Appels van Flex Job, het nieuwe uitzendbureau voor 55-plussers: "Ruim tijd nemen om met werkzoekenden over hun wensen en mogelijkheden te praten." Deadline: donderdag 12.00 uur lig heeft, doet i spectaculair ïen complete Verkerk een k badkamer*. Dilet, ligbad, dan toch niet lik wil maken als extra kor- verdienen en lisserskorting. eden keuken- ngen. TITEL/ ARTIEST RonCorroll X ft Br^n Adams S* jghtout there S"— Heze M «4L TOT T akf& Musicshop Oisterwijk Mt 2000 Aflwwiny l i 10 2381 Weelde-Belgie Bruikbaar talent Uitzendbureau Manpower speelt ook in op de behoefte aan oudere werknemers. Manpower 45-plus, een onderdeel van het uitzendbureau dat in de Alexander straat gevestigd is, biedt extra ondersteu ning aan oudere werkzoekenden. Als het van belang is voor het werk dat ze willen gaan doen, krijgen ze de mogelijkheid een computercursus te volgen. Vorige week vierde Manpower 45-plus zoeken, kan het wel een maand of wat du ren." "Oudere werknemers zijn aantrekkelijk voor bedrijven omdat hun agenda niet zo volgeboekt is", aldus Fukkink. "Daardoor zijn ze gemakkelijk inzetbaar voor kleine parttime banen. Jongeren kunnen daar niet van rondkomen, maar voor ouderen is het vaak een aardige bijverdienste." Senioren zijn ook in trek omdat ze be schikken over een groot verantwoorde lijkheidsgevoel. Daar komt nog bij dat er voor 65-plussers geen sociale lasten af gedragen hoeven te worden. Daardoor zijn ze goedkoper voor werkgevers en ze houden er zelf ook wat meer aan over. Door het tekort aan arbeidskrachten hebben uitzendbureaus voor senioren in den lande veel succes. Op 24 februari is ook in Tilburg een uitzendbureau voor 55-plussers gestart: Flex Job. Dat is het enige uitzendbureau voor deze leeftijdscategorie in Midden-Brabant. Flex Job wordt gerund door Tonnie Ap pels (61), die na haar lidmaatschap van de gemeenteraad voor de Algemene Be jaardenpartij Tilburg (ABT) een baan zocht in het bedrijfsleven. Dat bleek veel moeilijker dan ze had verwacht. Haar in schrijving bij een aantal uitzendbureaus hier in de stad leverde niets op. Door deze ontmoedigende ervaring kwam ze op het idee zelf een uitzendbureau voor 55-plus- serste beginnen. Ze krijgt daarbij begeleiding van het On- dernemersklankbord, een groep gepen sioneerde ondernemers. Een van de le den helpt haar bij de uitvoering van het ondernemingsplan. Daarnaast krijgt ze van een accountant adviezen op finan cieel gebied en een PR-man zorgt voor de publiciteit. Dit jaar krijgen Tilburgers de Zalm snip niet in hun portemonnee. De ge meenteraad heeft beslist dat die honderd gulden gebruikt wordt ter compensatie van de stijging van de Afvalstoffenheffing. Toen ik dat las, dacht ik: "Weer hon derd piek door riool gespoeld!" Drop Oud Het argument van het college van BenW om de subjectsubsidie voor 65-plussers in 2000 flink te verlagen, was dat deze groep er dit jaar door rijksmaatregelen zo'n dui zend gulden per persoon op vooruit zou gaan. Maar, stelt de CAR, dat valt in de praktijk vies tegen. Een echtpaar met alleen AOW krijgt sinds 1 januari per maand bruto 2396 gulden, dat is 1974 gulden netto. Netto is de vooruitgang vergeleken met december 49 gulden per maand. Daartegenover echter staan allerlei kos tenstijgingen. De gemiddelde gemeente lijke woonlasten gaan dit jaar 2,3 procent omhoog. Het gas is 10 cent per kubieke meter duurder; de electriciteit kost alleen al een tientje per maand meer door de nieuwe energiebelasting. Daarnaast zijn er de kosten van het water, de zuiverings- lasten van het waterschap en de uitvaart verzekering. Wie auto rijdt, is duurder uit met benzine; bij het openbaar vervoer stijgt de 15-strippenkaart voor 65-plussers van 7 gulden met een kwartje. Al met al, vermoedt de CAR, houden de ouderen van die paar tientjes extra per Over belangstelling van werkzoekenden heeft Appels niet te klagen, maar het aanbod van banen moet nog wat meer op gang komen. "Er zijn een paar bedrij ven die interesse ge toond hebben. En van bedrijven als de Efteling en het Land van Ooit weet ik dat ze graag met ouderen werken. Die zijn goed in het verzor gen van rondleidingen in deze parken en in het vertellen van verhalen." Binnenkort doet Flex Job een mailing de deur uit om bedrijven in Til burg en omstreken te interesseren voor het aanbod van poten tiële werknemers. Appels verwacht ook dat er een positieve invloed uit zal gaan van de documentaire Mijn eigen zaakdie in oktober wordt uitge zonden. Daarin portretteert RTL 5 twaalf beginnende ondernemers. Ook Flex Job wordt daarvoor de komende maanden ge volgd. De Centrale Adviesraad (CAR), die De Twern adviezen geeft op het gebied van het ouderenwerk, wil de Tilburgse poli tiek laten zien dat ouderen met een laag inkomen er dit jaar niet of nauwelijks op vooruitgaan. Dat doet de CAR naar aan leiding van de forse verlaging van de subjectsubsidie voor 65-plussers, het gemeentelijk extraatje dat sociale con tacten moet bevorderen. Die zou vol gens de CAR volgend jaar weer van 250 naar 500 gulden maximaal moeten stij gen. Daarom roept de CAR Tilburgse ouderen op de stijging van de kosten voor levensonderhoud te melden. zijn éénjarig bestaan. Inmiddels heeft het een flink bestand aan uitzendkrachten en het aantal geïnteresseerde bedrijven groeit gestaag. "Het is duidelijk merkbaar dat mensen tussen de 45 en 55 weer meetellen op de arbeidsmarkt", vindt An- nemie Sporenberg van het uitzendbu reau. Als mensen zich inschrijven, wordt uit voerig stilgestaan bij de ervaring en ken nis die zij hebben opgedaan in hun werk én in hun leven. "Ouderen zijn zich daar vaak niet van bewust", zegt Sporenberg. "Zo zijn herintredende vrouwen vaak goed in organiseren en dat is een bruik baar talent op de arbeidsmarkt." Verantwoordelijkheidsgevoel Dat ouderen weer gewild zijn als arbeids krachten blijkt ook uit het succes van Oud- standing, het uitzendbureau voor 65-plus- sers dat vestigingen heeft in Amsterdam, Rotterdam, Apeldoorn en Maarssen. Bin nenkort begint Oudstanding ook een uit zendbureau in het zuiden van het land. Dagelijks hebben ze 650 mensen aan het werk en er staan zo'n tweeduizend men sen ingeschreven. Ook 50-plussers kun nen zich daar in laten schrijven. "Wat op valt is dat ouderen vaak terecht komen in chauffeurswerk of in het hogere kader. Het aanbod van banen is zo groot dat we vaak direct werk voor mensen hebben", zegt Margo Fukkink van Oudstanding in Amsterdam. "Maar als ze iets speciaals maand weinig of niets over. Maar om dat met harde cijfers aan te tonen, vraagt de CAR de Tilburgse ouderen om de bewij zen. Geef de bedragen schriftelijk door die voor u bij bovenstaande kostenstijgin gen horen. Weet u nog andere kosten posten die dit jaar duurder zijn, geef dit dan ook door. Indien gewenst, kunt u uw gegevens natuurlijk anoniem aanleveren. Met de verzamelde gegevens stapt de CAR naar de Tilburgse politiek. Die begint binnenkort met de financiële plannen voor 2001waaronder ook extra uitkeringen val len voor mensen met lage inkomens. Het college van BenW bijvoorbeeld buigt zich in juni over de begroting voor volgend jaar. U kunt uw gegevens over kostenstij gingen opsturen naar CAR/De Twern, t.a.v. mw. Corrie Jongbloets, Vincenti- usstraat 102, 5083 SR Tilburg. U kunt de gegevens ook doorgeven aan de ou derenadviseurs, op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur bereikbaar via tel. 5350505. Vriendelijk verzoek dit zo spoedig mogelijk te doen, maar uiter lijk 15 mei. Ik wil reageren op de kanttekening die Joop de Lamar in de vorige Seniorenwijzer maakte bij de leeftijdsgrens van 65 jaar die de Doegroep stelt. Mij lijkt die groep voor weduwen en weduwnaars ook een leuke club, hoewel., "voor mijn stille ver langens"? Veel activiteiten kun je niet alleen of zijn gewoon niet leuk om alleen te doen. Dus is het handig als er al door anderen een groep is opgezet. Wat te denken als die club beperkingen stelt aan leeftijd of burgerlijke staat en dus niet voor iedereen toegankelijk is? Ik vind het te gemakkelijk om je dan meteen gediscrimineerd te voelen. Als je samen met anderen (een deel van) je vrije tijd wilt besteden, mag je toch zelf je doelgroep vaststellen? Rest me nog een advies aan personen die zich om wat voor reden ook niet kun nen aansluiten bij een reeds bestaande groep: neem zelf het initiatief en probeer mensen te vinden via een advertentie, de Vrijwilligerscentrale, het buurthuis of het briefjesbord in de supermarkt. Vind je dit bezwaarlijk om te doen, dan heb je pech en dus geen mensen die meedoen. Misschien willen leden van de Doegroep je wel helpen als je iets nieuws wilt opzetten. Regelmatig contact In de kantoorruimte die ze in haar woning heeft ingericht, ontvangt ze ouderen die weer aan de slag willen en bedrijven die geïnteresseerd zijn in het aanbod van ou dere werknemers. Bij de benadering van haar klanten maakt Appels dankbaar ge bruik van haar eigen ervaringen. "Ik vind het belangrijk ruim tijd te nemen om met werkzoekenden over hun wensen en mo gelijkheden te praten en om na de in schrijving regelmatig contact met hen op te nemen. Toen ik ingeschreven stond bij uitzendbureaus hoorde ik vaak maanden lang niets van hen." Inmiddels heeft ze al een aardig bestand werkzoekenden. "De meeste mensen zoeken parttime werk. Het valt me op dat vooral mensen tussen de 55 en de 65 zich hier inschrijven. Maar ik heb ook iemand van 48 aan de lijn gehad en een man van in de zeventig die allerlei hoge functies had uitgeoefend." Het werk dat mensen zoeken is heel di vers. Productie, inpakken, werk als inte rim-manager of als portier. Vrouwen zoe ken vaak administratief werk, een baan in de gezondheidszorg, in de kinderopvang of in de ouderenzorg. van deze tijd zij nog... Zaterdag 16.00- l uur. Maandag Entree/12,00 E Zondag 7 mei speelt het huisorkest van Concertzaal Tilburg, I Fiamminghi, een programma speciaal voor senioren. Het ka merorkest speelt die middag vooral muziek uit de Romantiek, met medewerking van de solisten Joris van den Hauwe (hobo) en Frank Hendrickx (fluit). Op het programma staan werken van Cimarosa, Corigliano, Bartók en Dvorak. Kaarten kosten slechts ƒ7,50, inclusief een kopje koffie/thee in de pauze. Ze zijn vanaf 6 april te koop bij de cd-afdeling van de Openbare Biblio theek op het Koningsplein. Informatie: Bespreekbureau schouwburg en concertzaal, tel. 5432220. Humanitas, de Nederlandse Vereniging voor Maatschappelijke Dienstverlening en Samenlevingsopbouw, zoekt voor de afde ling Midden-Brabant vrijwilligers. Het gaat met name om het op zetten en uitvoeren van projecten op het gebied van de multi culturele samenleving zoals het (mede) organiseren van festivals en activiteiten rondom asielzoekers. Daarnaast gaat het om sociaalmaatschappelijke activiteiten, zoals vriend schappelijk huisbezoek. Inlichtingen of aanmeldingen: Humanitas District Zuid, t.a.v. Clara Corstens, H.H. van Brabantplein 16b, 5611 PE Eindho ven; tel. 040-2130711, fax: 040-2112698. In Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) geeft mevrouw Bal vers van Gered Gereedschap op woensdag 29 maart voorlich ting over over dit humanitaire werk. De organisatie zamelt oud gereedschap in, knapt het indien nodig op, en stuurt het naar ontwikkelingslanden. Aanvang: 10.00 uur; zaal open: 9.30 uur. Op woensdag 5 april kunt u decoupage leren. Mevrouw Raaij- makers demonstreert hoe op verschillende materialen zoals dakpannen, stenen en dozen verschillende soorten papier ver werkt worden. Ook is er aandacht voor het lakken en vernissen van deze objekten. Deze ochtend is gratis. Aanvang: 10.00 uur. Dit jaar heeft ouderenbond ANBO een aantal korte cursussen voor mensen tussen de 50 en 65 jaar die hun eigen woonwen sen op een rijtje willen zetten. De groepen bestaan uit ongeveer tien mensen die met elkaar huis en woonomgeving gaan vorm geven. Met deze cursus slaat u twee vliegen in een klap. Het is leuk om samen met wonen bezig te zijn. Bovendien leiden de woonwensen van de cursisten tot adviezen aan gemeenten, woningbouwverenigingen en projectontwikkelaars. Deelname is gratis. De cursus is bedoeld voor leden en niet-le- den van de ANBO. Er zijn vijf bijeenkomsten van 2,5 uur op 30 maart, 13 en 27 april, 11 en 25 mei. Begintijd 9.30 uur. Inschrij ven: tel. 5810603, fax 5800667 of via e-mail (anbo.brabant@in- ter.nl.net). Schrijven kan ook: ANBO Brabant, Dunantstraat 1c, 5017 KC Tilburg. Na aanmelding ontvangt u verdere informatie over cursus en locaties. Ouderenkring Jeruzalem organiseert voor ouderen uit Jeruza lem en Koningshoeven een voorlichtingsbijeenkomst over sub jectsubsidie, kwijtschelding/vermindering van gemeentelijke heffingen en de bijzondere bijstand. De middag is op maandag 3 april om 14.00 uur in buurthuis Jeruzalem (Caspar Houben- straat 109). De voorlichting wordt gegeven door een medewer ker van de Unit Ouderenzorg van Sociale Zaken. De entree is gratis, evenals de koffie en thee. Bejaardenvereniging KBO 't Goirke organiseert op 25 maart een gezellige rommelmarkt in wijkcentrum De Paperclip (Oude Kapelstraat 25). Open: van 10.00 tot 16.00 uur. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) or ganiseert op vrijdag 24 maart een toneelmiddag in verzor gingscentrum De Heikant (Schubertstraat 700). Toneelgroep De Garsthof brengt dan de komedie Liefdesgeur of varkens- lucht. Aanvang: 14.00 uur. Entree voor bewoners van De Hei kant is gratis. Bewoners van aanleunwoningen en anderen be talen ƒ3,50. U wordt ontvangen met een gratis kopje koffie of thee. De stadsbussen 43,44 en 45 stoppen op het Wagnerplein Ouderen De Reit Op donderdag 23 maart kunt u in wijkcentrum De Reit tien ronden bingo spelen met in iedere ronde vijf prijzen Het eerste kopje kof fie of thee is gratis. Kosten ƒ5,- per kaart. Aanvang: 14.00 uur. Zondag 26 maart is er een gezellige dansmiddag van 14.00 tot 18.00 uur. Kosten ƒ1,50. Adres: Westertorenlaan 4. Op zondag 2 april is er een volksdansinstuif 55+ in wijkcentrum De Baselaer(Hoefstraat 175). Iedereen is van harte welkom om kennis te maken met volksdansen. Zoals gewoonlijk wordt daar van 11.00 tot 13.00 uur een internationaal programma gedanst onder leiding van Netty Tönissen. Entree ƒ2,50 p.p. Enkele jaren geleden nog gingen ouderen er als eersten uit bij een reorganisatie. Nu gaan er juist geluiden op om ouderen te stimuleren te blijven werken. In de Openbare Bibliotheek Til burg vindt u informatie over dit verschijnsel. Op internet vindt u bij SeniorWeb (www.seniorweb.nl) diverse nieuwsberichten rond dit onderwerp. Kijk hiervoor op de ope ningspagina bij het nieuwsoverzicht. In de Praktische gids voorouderen vindt u heel beknopt infor matie over ouderen en werk. Het afgelopen jaar bracht de SER een advies uit over de Bevordering arbeidsdeelname ouderen. Voor werkgevers verschijnen boeken als Medewerkers van bo ven de veertig onder redactie van Marc J. Schabraq. Dit is een handleiding voor de invoer van een passend ouderenbeleid in bedrijven en organisaties. Dat ouderen de maatschappij iets te bieden hebben komt in On gekend talent aan de orde. Dit is een verslag van een congres in 1995 over het maatschappelijk belang van talenten, kennis, vaardigheden en levenservaring van ouderen. Eerder, in het Europees Jaar van de Ouderen (1993), was al een videoband Geschikt voor alle leeftijden verschenen. Hierop zijn jong en oud samen aan het werk te zien. Dat ouderen veranderingen niet bij kunnen houden en te oud zijn om te leren wordt bestreden door Irene de Kort. In haar boek Nooit te oud laat zij voorbeelden zien van het tegendeel. Aan het werk (blijven)? Kijk eens in de bibliotheek. 29/3/2000 1ebyte.nl/bioscoop EN PINNEN! md 1 De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel- Verbunt I Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens I Joop Janmaat 1 Maartje Konings I Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij Gerrie Peters Mat de Vries I Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. I 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til- I burgse Koerier, Postbus 10001, J 5000 JA Tilburg; tel. 5368805.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 7