TUIN Tuinactiviteitencentrum Vincentius Udenhout slaat vleugels uit -Vl :N TUIN SPECIAL TUIN SPECIAL s Zinvolle dagbesteding voor verstandelijk gehandicapten Besto Sol Zonwering h. krijgt Ambiance Cocopeat !2 00 tuin Groene vingers trt DE TILBURGSE KOERIER -DONDERDAG 23 MAART 2000 - PAGINA 15 2000 - PAGINA 14 l een toe- FOTOS: MARIJKE VAN DE WOUW 60 volwaardig tuincentrum incentius is 17.00 uur. F It ;ring is ilfstanc It at rra Knikarmscherm Palermo. Telescopische heggenschaar Natuur is dichtbij vriendelijl OYOTA FOTO: PETER LIGTENBERG en wij u een 10.000 gedu- rente! Vraag /oerwaarden. r bij? RST GROEP COM 1995 1997 1994 1995 1997 1995 1997 1996 1996 1997 1997 1999 1995 1998 1996 1996 1996 1996 1996 1998 1999 1998 1998 1999 1999 1997 Hiervoor beschikt Ambiance zonwe ring Besto Sol over vakkundige mon tage teams. Solt de si Ki ie gei van de vr mogelijli hebben c kunnen groeien" aldus I snel genieten van uw Dat kan: ook in het ikzij de landelijke sa- i de Ambiance vak- eleidt, evenals rtijn, de medewerkers /iteitencentrum bij gemeente officieel een doorn in liet t oordig. Maar wie oog heeft voor de Aan de Schoorstraat in k Udenhout is Huize V incentius al de- cennia lang een dbepalend ■zicht met mo- uitstraling. Enthousiast word de verslaggeefster ontvangen. ‘Goedemorgen, lekker weertje vandaag hè!" Als ik vertel dat ik een afspraak heb worden meteen de bakken met planten neergezet: "Wacht maar, ik loop wel even mee." Ge zellig babbelend over het werk op het tuinactiviteitencentrum word ik door één van de medewerkers begeleid naar de winkel. Het tekent de sfeer van ongedwongenheid en spontaniteit die zo kenmer kend is voor het dagactiviteitencentrum aan de Groenstraat in Udenhout, waar verstandelijk gehandicapten met ‘groene vingers' hun werk doen. oog, want aan gen a- "Eigenlijk bestaan wij als volwaardig tuincentrum pas zo'n anderhalf jaar", vertellen Huub en Marwilleke. "Daar voor was er wel een tuincentrum, maar niet in de vorm zoals we het nu hebben." Het tuincentrum nu omvat een win kel, kweektafels, een warme en een koude kas, een vaste tuinplantenkas en volle grond waarop gekweekt wordt. Mu- Nk. selaers: "We wil- integratie Streven van het tuinactiviteitencen trum is de medewerkers naast een zin volle dagbesteding, ook meer te inte greren in de samenleving. Zo komen ze als medewerker, verkoper en advi- t f Een boerderij in de stad. Het is de i de milieuregels zijn streng tegcinvi me uitzondering, maalt daar niet om. Wie dat zeker niet doet, is Jan van Roestel. Hij is geboren en getogen op het fa miliebedrijf naast het kerkhof aan de St. Josephstraat. Hij werkt er nog vrijwel dagelijks, ook nadat zijn zoon de boerderij overgenomen heeft en hijzelf naar de Ringbaan Oost verhuisd is. Een half uurtje spitten? De 90-jarige heeft er geen moeite mee; hij doet het met plezier. instituut, ,„„ta- laagste ‘breken. xasions: alleen van c; op Toyota s) isbeurt rantie Ibmnen of 1500 km) tionale Uw tuin dat is natuur, heel dichtbij dus. Direct vanuit uw woning zijn dagelijks allerlei activiteiten in de tuin zichtbaar. Nestelende vogels, ontluikende bloemknoppen, opkomende bloembollen. Net als de vorming van molshopen, het vallen van de bladeren en het groeien van het gras. De natuur gaat haar eigen gang en om dat proces op na tuurlijke wijze een handje te helpen heeft ECOstyle een uitgebreid assortiment van 100 procent biologische producten. ECOstyle maakt bewust geen gebruik van chemische middelen uit respect voor de natuur. De producten van deze fabrikant zijn vriendelijk in het gebruik, werken snel en zijn veilig voor het milieu. luiciuing over het ter- jrek met dit drietal tidelijk dat de verstan- Aan de Ringbaan Noord 191 B in Tilburg heeft zonweringsbedrijf Besto Sol een schitterende vernieuwde showroom geopend onder de naam Ambiance zonwering Besto Sol. Besto Sol is al 35 jaar actief in de zon weringsbranche en heeft kwaliteit, ser vice en vakkundige montage hoog in het vaandel staan. Door de samenwer king met Ambiance zonwering verwacht Besto Sol nog beter te kunnen vol doen aan de wensen van de consument. Markt Holland heeft onder de vlag van het merk Gardena een nieuwe telescopische heggenschaar op de markt gebracht. Deze telescopische en in meerdere hoeken verstelbare heg genschaar voelt zich thuis bij hoge, lage, brede en lange heg gen. De juiste werkstand kan met drukknoppen ingesteld worden. De werkhoek is horizontaal (tot 180 graden) instel baar. Knippen kan vanaf de grond tot ongeveer 2,5 meter hoogte. Zowel hoge als lage heggen kunnen rechtop geknipt worden. De rug wordt daardoor ontlast. plezier in het werk Alle medewerkers zijn druk aan het werk. Tijd om even een foto te maken hebben ze eigenlijk niet. "Ze hebben er gelukkig allemaal plezier in", ver telt Huub Verlouw. "Maar dat heeft waarschijnlijk ook te maken met de variatie in het werk. Zeker de kassa- dienst en het werk in de winkel vin den de meesten prachtig. Maar je zou ook eens moeten zien hoe trots ze staan te kijken als het opgekweekte zomergoed in een paar dagen tijd de deur uit is!" Niet iedereen is in de kas of tuin te vinden. Een aantal medewerkers zijn aan de slag in de dierenverblijf. Zij dragen zorg voor de geiten, konijnen, kippen en ander kleinvee waarvoor op het-terrein van het tuinactiviteitencen trum een apart verblijf is ingericht. Een plekje wat ook al door Udenhout- se peuters en kleuters is ontdekt. haar mogelijkheden in te zetten." De medewerkers zijn even divers als de mate waarin zij gehandicapt zijn. Waar sommigen veel voldoening vin den in het met zand vullen van bloem potjes en het verplaatsen van bloem potjes, werken anderen, onder supervisie van een van de begeleiders, vrijwel zelfstandig in de winkel. beeldbef dorpsgezic» numentale uit: Wat ooit begon als een woonvoorziening met school voor verstandelijk gehandicapte meisjes en vrouwen is inmiddels uitgegroeid tot een centrale woonvoorziening aan de Schoorstraat voor merendeels vrou wen en enkele mannen vanaf 16 jaar, een aantal gedecentraliseerde wonin gen en wooneenheden elders in Uden hout en een aantal dagactiviteitencen tra, waar verstandelijk gehandicapten die niet meer leerplichtig zijn een zin volle dagbesteding wordt aangebo den. Rob Muselaers is als afdelingshoofd verantwoordelijk voor de dagactivi- teiten die buiten de muren vart Huize Vincentius plaatsvinden. Bewoners van Vincentius en de daaraan gelieer de woonvoorzieningen zijn namelijk op veel plaatsen actief. Zo werken ze in cadeaushop 't Vintje aan de Krei- tenmolenstraat in Udenhout, de Ti- volishop aan de Tivolistraat, zijn er 'Vincentianen' aan de slag bij het Tex tielmuseum, bij de kaarsenmakerij aan de Groenstraat in Udenhout en natuurlijk ook bij het tuinactiviteiten centrum. Huub Verlouw begel Marwilleke Martijn, i van het tuinactiviUiu hun werkzaamheden. Tijdens een rondleiding rein en een gespn wordt al snel duic delijk gehandicapte medewerkers binnen dit tuincentrum zeer gewaardeerde arbeidskrachten zijn. indag tot en 1 van 9.00 tot .30 tot 16.00 uur, van woensdagmid- jn belangstellenden id van 9.00 tot vraag van het publiek en de jkheden die onze medewerkers i om het te behappen, verder s Rob Musela- len door het jaar heen continuïteit in ons assortiment hebben. Voor al onze activiteiten geldt dat kwaliteit het uit gangspunt is. Mensen moeten hier ko pen omdat onze kwaliteit goed is, niet uit liefdadigheid. Onze prijzen zijn gelijk aan die van andere tuincentra. Daarover zijn afspraken gemaakt." iventariseerd wordt waarvoor tuinactiviteitencentrum Vin- terecht kan, blijkt het aanbod inderdaad groot De winkel biedt een keur aan ka merplanten en boeketten. De kweektafels staan vol met zo mergoed, in de kassen ontkiemt al het een en an der voor de moestuin, vaste tuinplanten, bol len Misschien is het simpeler te mel den wat Vincen tius niet heeft: grassen en bo men. "Toch zeg gen wij nooit: nooit. Uitgangs punt is en blijft dat wij uitgaande Ambiance zonwering is een organisa tie van twintig zelfstandige zonwe- ringsspecialisten in Nederland. Ze be schikken over een jarenlange ervaring in advies, verkoop en montage van zonwering, rolluiken en raamdecora- ties. Door deze samenwerking die is ont staan zijn er voor Besto Sol nieuwe mogelijkheden om een kleurrijk en hedendaags assortiment aan te bieden. Onder het thema "zonweren en sfeer creëren" worden in de showroom sfeervolle zonneschermen, praktische sereens en horren, veilige rolluiken en garagedeuren en mooie lamellen ja loezieën en plisses gepresenteerd. Binnentuin De showroom is zo opgezet dat het lijkt of je je in een zomerse binnentuin begeeft. Aan de gevels schitteren mar kiezen, sereens, knikarmschermen, en talloze raamdecoraties. Er is een brede keuze in kwaliteit en uitvoering. De bediening kan zowel handmatig zijn als elektrisch, desgewenst met af standsbediening. Daarnaast kunt U kiezen uit een breed scala stoffen in vele kleuren, kwalitei ten en dessins. Ook de frames kunt u in maar liefst acht kleuren krijgen zonder dat dit ten koste gaat van de levertijd. Met een geringe extra levertijd zijn bo vendien alle frame kleuren leverbaar. Hierdoor kunt u precies de sfeer creë ren waarin u van de zon wilt genieten. Alle modellen worden voor u op maat gemaakt en vakkundig gemonteerd. Natuurlijk wilt u sr nieuwe aankoop. hoogseizoen dank menwerking van specialisten met vooraanstaande fa brikanten. Ambiance is lid van de landelijke kwaliteitsvereniging Ro- mazo. Alle producten worden dan ook geleverd onder het hierbij behorende garantiecertificaat. Ambiance zonwering Besto Sol is een specialist op het gebied van zonwe ring. U kunt de vernieuwde showroom vrijblijvend bezoeken en zich laten voorlichten. Desgewenst komt Besto I bij u thuis, of aan het bedrijf, om situatie ter plaatse te bekijken, in te meten en te monteren. Daardoor bent u verzekerd van goede bescherming van alles wat u dierbaar is. De showroom van Ambiance zonwe ring Besto Sol is geopend van maandag tot en met zaterdag en is te vinden aan de Ringbaan Noord 191 B te Tilburg. Kent u al Cocopeat voor uw kamerplan ten? Deze speciale kokosgrond is ideaal voor al uw kamerplanten. Cocopeat heeft als eigenschap dat het bijzonder rul is, zo dat planten heel gemakkelijk kunnen wor telen. Daarbij houdt het zeer goed water vast, zodat u kunt volstaan met 50% min der water geven! Van kas tot kassa "We hebben op dit moment zo'n 22 medewerkers", vertelt Huub Ver louw: "Acht van hen werken hier via Vincentius en veertien van arbeids krachten zijn extern." De dagactivitei- ten die Vincentius biedt zijn namelijk niet enkel en alleen bestemd voor Vincentius-bewoners. Ook verstande lijk gehandicapten die thuiswonend zijn en niet meer leerplichtig, kunnen door een zorgtoewijzingscommissie verwezen worden naar dagactiviteiten van Vincentius. Dat de verhouding mannelijke/vrou- welijke medewerkers 70% - 30% is vindt Rob Muselaers niet zo verwon derlijk: "Alle mannen en vrouwen die aangemeld worden voor onze dagacti viteitencentra krijgen een arbeidsinte- ressetest. En het werken in kas en tuin trekt toch meer mannen dan vrou wen." De medewerkers worden niet van de ene dag op de andere aan het werk ge zet. Marwilleke Martijn: "Als de ar- beidsinteressetest een duidelijke voorkeur voor het werken hier aan geeft, komen ze eerst een aantal keren stage lopen. Dan weten ze tenminste wat het werk hier inhoudt." Het gebeurt zelden dat een stagair af haakt. "We willen onze medewerkers gevarieerd werk bieden," meldt Huub Verlouw: "Daarom hebben ze ook al lemaal een kassatraining gehad. Maar evengoed moeten ze in de koude kas aan de slag en op de volle grond wer ken?' De aard van de werkzaamheden va rieert. Dat heeft alles te maken met de mate waarin de medewerkers beperkt worden door hun handicap. Rob Muselaers geeft een voorbeeld: "Waar de een heel vaardig het kweek- goed uit de potjes kan halen, is een ander fijnmotorisch veel minder be gaafd. Maar met opgekweekt planten kan zo'n jongen wel prima werken. We proberen iedereen naar zijn of seur van het tuincentrum in contact met kopers en belangstellenden die ze van dienst moeten zijn. Een activitei tenbegeleider houdt altijd i ziend oogje in het zeil. Deze week begint het tuinactiviteiten centrum met een project in Goirle waar zij het onderhoud van het groen en de plantsoenen rond basisschool De Open Hof op zich nemen. Musela ers: "Voor het eerst een project buiten de deur. Het mes snijdt aan twee kan ten: onze medewerkers komen zo in contact met medewerkers en leerlin gen van die school en de leerlingen op hun beurt maken op ongedwongen sfeer kennis met mensen met een ver standelijke handicap. Een prima mo gelijkheid tot integratie." Het tuinactiviteitencentrum hoopt vu rig dat dit project een succes wordt. Al meerdere basisscholen hebben hun belangstelling getoond. Streven van het tuincentrum is uitein delijk toch om op de langere termijn zichzelf te kunnen bedruipen. Tuinactiviteitencentrum Vincentius is gevestigd aan de Groenstraat in Udenhout. Het is van maar met vrijdag geopend 12.00 uur en van 13.3 met uitzondering va dag. Vanaf april zijr ook op zaterdagochtenc 12.00 uur welkom. Inrichting Verpotten en verplaatsen, werk genoeg in de kassen! 1 )uur. uur. juur.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 15