I I I I I I I I i Toyota Yaris Verso Linea Sol Autotest Autonova Handig karretje Nissan Micra Miracle Limited Editions bij Saab Fiat Panda 20 jaar jong Jaarlijkse miniatuur- autoruilbeurs in Goirle ISO-certificaat belangrijk onderdeel van ondernemings plan bij BMW-dealer Renova 11 Mitsubishi Eclipse Spyder F DE AUTOMAATDONDERDAG 9 MAART 2000 PAGINA 3 DE TILBURGSE KOERIER AART 2000 w PAGINA 2 ornaat 50,- 14 Technische gegevens: Verbruik: Prijs: Audi Ibekle- vordt SAAB plas toei lijk. DO uur; .00 uur Amerikaanse concerns slaan handen ineen Merk en type: Aantal cilinders: Cilinderinhoud: Boring x slag: Vermogen: Koppel: Afmetingen: Gewicht: Aanhanggewicht: Prestaties: 1994 1994 1997 1997 1998 1998 1995 1997 1997 1998 1992 1994 1998 1998 1999 1993 1996 1991 1996 1992 1995 1995 1996 1998 at 20 3URG tra wc tionin tras topsnelheid 165 km/u acceleratie 0-100 in 12,5 sec. stadscyclus 8,0 liter/100 km Buitenwegcyclus 5,5 liter/100 km Gecombineerd 6,4 liter/lOOkm £34.990,= JglöCUTW, Toyota Yaris Verso 1.3 Linea Sol 4 in lijn 1299 cc 75,0x73,5 mm 86 pk bij 6000 tr/min 124 Nm bij 4400 tr/min lengte 3,86 meter, breedte 1,69 meter 955 kg rd van i. Inmid- als 1,5 Uw leukste Toyota dealer va» Tilburg e.o.! Ringbaan-noord 95, Tilburg. Telefoon 013-5351035. Donderdag koopavond breidde zich door de j aren heen uit tot meerdere generaties en zestig verschillende versies. TB JKTet de Yaris heeft Toyota haar eerste Europe- /■Zb se ‘Auto van het Jaar’-titel binnen gehaald J». wJL en dat komt zeker niet in de laatste plaats vanwege de Verso, de ruimtelijke variant van deze compacte auto. De Verso heeft niet alleen een grap pig voorkomen, maar ook extra mogelijkheden in het interieur. eisen aan de kwaliteit van onze diensten. We werkten al volgens hoge kwaliteitsregels, maar om het ook naar onze klanten ken baar te maken, hebben we geko zen voor het kwaliteitsprogram- I Wij vertellen er graag meer over! Prijstechnisch is de Yaris Ver so zeker niet goedkoop. De door ons gereden Linea Sol staat aan de top van het programma voor £34.990,=. De Linea Luna is er voor £33.490,= ah men be- le ramen en Is in te leveren. Daar- een basisversie de Linea Luna rails en centrale vordt ui ning, dus 1 schijnen, wordt Micra is standaard voorzie trische raambedienii tralevergrer krachtiging binnenverli V, de Kever en ik voor stuk llenjaren Iden in hun 7UICT)OSTbv MB ^^^^Aufomobielbedriif Tilburg Ringbaan Zuid 301, Tilburg 013-4647676 De certificering van Renova om vat alle bedrijfsonderdelen zoal? verkoop, administratie, schade- herstel, werkplaats en magazijn. Patrick Paymans financial con troller van Renova heeft zich als kwaliteitsmanager sterk met de ISO-certificering bezig gehou den: “Bij Renova stellen we hoge De Toyota Yaris VERSO is te bezichtigen in onze showroom een effect dat wordt verkregen met behulp van spiegels. Een voordeel is dat de bestuurder minder hoeft te focussen als hij, of zij van de weg even op het dashboard kijkt. Er zijn diverse opbergvakken in de portieren, rond de middenconsole en in het dubbele dashboardkastje. Iede re Verso krijgt standaard een geïntegreerde radio/cassettespe- ler met RDS die is uit te breiden met een navigatiesysteem. De stoelen zijn niet overdreven groot van formaat, maar omdat men in dit type auto behoorlijk rechtop zit, is de ondersteuning heel behoorlijk. Het volume van de auto blijkt vooral als men even achterom kijkt. De achter bank biedt plaats aan twee vol wassenen of drie kinderen en is ook in drie segmenten onge deeld. Toyota heeft een bijzon der handige constructie bedacht waardoor men een maximaal laadvolume krijgt, zonder de achterbank thuis te hoeven la- bepalen mede de moderne en vrolijke uitstraling van de Ver so. In plaats van een gebruikelij ke achterklep heeft deze Toyota een naar rechts en dus de ver keerde kant scharnierende ach terdeur, waarachter een prettig lage tildrempel schuil gaat. De Linea Sol is de meest complete met meegespoten portiergrepen en dakrailings. De bumpers heb ben altijd een kleurtje. Toyota toont met de Verso oog voor de tail te hebben. Kijk maar eens naar de smalle kunststof rand langs de voorspatborden en de optische voorzetting van de ach terbumper op de achterportie- ren. Mistlamp en reflectoren zijn ovaal van vorm en zitten in de bumper. Al bij al is de Yaris Verso een vrolijke verschijning die het midden houdt tussen een echte ruimtewagen en een mo derne besteller. Opmerkelijk zijn onder meer de elektrisch aangedreven Panda Elettra, de Panda Selecta met CVT en de Panda 4x4. Ondanks zijn compacte afmetingen weet de Panda prima raad met vier passagiers en een berg bagage en daarom mag de auto aanslui ten in de beroemde rij van de van het j '90,=. De '.33.490,= reid is de elektrische spiegels naast is er nog voor £31.990,=, E zonder roofra vergrendeling. heeft voor de bekende McPhers on wielophanging en achter een torsie-as-die zorgt voor een uit stekende wegligging. Ondanks de relatief hoge koets blijft het overhellen in bochten beperkt. De auto staat standaard op 14 inch wielen met 175/65 R 14 tanden. Het gemiddelde brand stofverbruik van 1 op 12,9 is ze ker niet slecht, maar is niet wat men in de ‘folder’ belooft. Mini, Citroen 2CV, de Renault 4. Stuk auto’s die het tiental! achter elkaar volhielc originele concept. In totaal werden er ruim 4 mil joen exemplaren van de Panda verkocht, vorig jaar nog zo’n 130.000 stuks. Op dit moment is de Fiat Panda de goedkoopste auto op de Nederlandse markt met een vanafprijs van £11.995,=. Achterdeur Alhoewel er de nodige techni sche overeenkomsten zijn en ook de algehele styling voor een deel overeenkomt, is de Verso volledig afwijkend van de normale Yaris. De auto is met 3,86 meter lengte was lan- cra Miracle sportieve stoelbekle- ding. Aan de buitenkant wordt de spiegelbehuizing meegespo ten en er kan worden gekozen uit wijnrood, blauw, donkerblauw, zilver en een nieuwe kleur mari ne groen. De Micra Miracle kost £23.445,= en inclusief airco slechts £23.945,=. ten. Eerst moeten twee vloerpa- nelen worden verwijderd. Ver volgens klapt het rechter deel van de bank in één soepele be weging onder de naar voren ge schoven passagiersstoel. Het middelste ‘smalle’ deel blijft he laas over en kent geen opberg- plek, terwijl de linker helft op vergelijkbare wijze onder de be stuurdersstoel verdwijnt. Vloer- panelen terug en klaar is Kees! Wie het een paar keer gedaan heeft, merkt hoe eenvoudig deze handelingen gaan en hoe slim het allemaal is bedacht. litgerust met aircondi- is laat de zon maar ex- i. Deze uitvoering a Miracle genoemd en d voorzien van elek- mbediening voor, cen- mdëling, stuurbe- igen lichting met instap- Op de Amerikaanse markt is de aldaar geproduceerde Mitsubishi Eclipse inmiddels verkrijgbaar als bijzonder aantrekkelijke cabrio let, Spyder genaamd. Dit model is net als de coupéversie gebaseerd op het SST prototype uit 1998. Waarmee het merk weer eens aantoont dat conceptstudies geenszins vrijblijvend zijn. Er zijn twee uitvoeringen van deze bij zondere 2+2 cabriolet, de GS met 147 pk sterke 2,4 liter motor en de GT met een 3 liter V6 24V van 200 pk. De Mitsubishi Eclipse Spyder is in de USA leverbaar vanaf $23.347. Beide uitvoeringen kun nen worden geleverd met een vijf- “Wereld op Wielen in Miniatuur”, onderdeel van de Kon. Erk. Goirlese Verzamelaars Vereni ging “De Gezellige Ruilers” organiseert a.s. zondag 12 maart weer de jaarlijkse grote minia- tuurautoruilbeurs in het Jan van Besouwhuis aan de Thomas van Diessenstraat 1 in Goirle. De grote theaterzaal staat geheel in het teken van miniatuurauto’s en documentatie. De beurs is inmiddels in binnen- en buitenland bekend en dat zorgt voor een zeer gevarieerd aanbod in diverse schalen. Tegelijk met deze jaarlijkse miniatuurautoruilbeurs organiseert “De Gezellige Ruilers” een algemene verzamelaarsbeurs. Deze vereniging bestaat precies 35 jaar en dat moet gevierd worden. Liefhebbers van postzegels, munten, sigarenbandjes, devo tie etc. weten de weg ieder jaar naar Goirle te vinden. De beurs is geopend van 10.00 tot 16.00 uur en de entreeprijs bedraagt £2,=. Bij de 9-5 Estate en Sedan krijgt de Limited Edition eveneens sportieve extra’s zoals 17 inch lichtmetaal, lederen stuur en pookknop, mistlampen voor en een verlaagd sportchassis. Bij deze auto’s kan worden gekozen uit zwart, zilver, Imola-rood en cosmic-blue. Deze 9-5 uitvoerin gen krijgen een 4 cilinder turbo motor met 2,0 en 2,3 liter inhoud en vermogens van 150 of 170 pk. In de cabrio vinden we een 2 li ter turbo van 154 pk. De 9-3 Cabrio wordt geleverd in de speciale kleur Laser Red naast het bekende zwart en zil ver. De auto is voorzien van een lederen stuurwiel, lederen pook knop, 17 inch lichtmetalen wie len, spoilers en skirts, mistlam pen voor en witte zijknipperlichten. DaimlerChrysler, Ford en General Motors star ten samen de grootste onderneming ter wereld op het gebied van e-commerce. Het drietal wil hierdoor de activiteiten op het gebied van in koop verenigen. Het gaat om een zelfstandig opererend bedrijf dat nog dit kwartaal zal wor den opgericht. Er wordt op deze manier een vir tueel inkoopcentrum gerealiseerd waardoor sneller, efficiënter en goedkoper samengewerkt kan worden met de toeleveranciers. De drie au toconcerns zijn ieder voor een kwart aandeel houder, terwijl het resterende deel wordt aan geboden aan technologiepartners. Het programma van de Toyota Yaris is in korte tijd behoorlijk compleet geworden. In eerste instantie verscheen de drie- en vijfdeurs met een 1 liter mo tor. Daar kwam de 1,3 liter va riant bij, ongeveer tegelijk met de Verso, die standaard deze motor is voorzien, dels kan de Verso ook a worden besteld. Volgens een vaste structuur werden eerst de eigenschappen van de bestaande organisatie in beeld gebracht inclusief goede en minder goede punten. Met deze rapportage als start punt werden oplossingen en ver beteringen gezocht die vervol gens in een procedure zijn vastgelegd. Zo werd het afgelopen jaar niet alleen Autobedrijf Renova tegen het licht gehouden, maar ook de twee gelieerde werkmaatschap pijen Albel Services en Auto- schadeherstelbedrijf Johan Wils te Bladel. genomen en in de Linea Sol een rails aan de rechterkant waar aan diverse bagagestukken kun nen worden vastgemaakt. De standaarduitrusting omvat ón der meer twee airbags, ABS, in hoogte verstelbare gordels voor met een spankrachtbegrenzer, Isofix bevestigingen voor kin derzitjes, een startonderbreker, centrale vergrendeling met af standsbediening en elektrisch bediende spiegels (verwarmd) en voorportierruiten. Als opties zijn leverbaar side-bags, een au tomaat, airconditioning, metaal- lak en een dubbele sunroof. Toyota is druk doende om haar motorenprogramma volledig te herzien. Over niet al te lange tijd zullen alle krachtbronnen beschikken over variabele klep- timing (WT-i). De 1,3 liter in de Yaris Verso is één van de eerste motoren die hiermee zijn uitge rust. Hierdoor wordt een relatief hoog vermogen bereikt, bij een behoorlijk gunstig verbruik. Im mers 86 pk bij 6000 tr/min en een koppel van 124 Nm bij 4400 tr/min zijn behoorlijke waardes gezien de cilinderinhoud van 1299 cc. Het wagengewicht blijft beperkt tot 955 kg en dat ver taalt zich direct in goede presta ties zoals een top van 165 km/u en een acceleratie van 0 tot 100 in 12,5 seconden. De Yaris Verso Twintig jaar geleden introdu ceerde Fiat de Panda, een auto die ondanks diverse verbeterin gen zichzelf gebleven is en nog steeds zijn originele uitstra ling heeft. De Panda werd in februari 1980 op de markt gebracht en de serie irwijk: lenstraat 12, I) 5283226 Vloerpanelen Het is belangrijk hoe een auto van buiten toont, maar de moge lijkheden in het interieur teller nog zwaarder. Toyota geeft de Verso eén dashboard dat sterk overeenkomt met de andere Ya- ris-telgen. Natuurlijk is het ins trumentarium in het midden ge plaatst en naar de bestuurder toe gekeerd. De instrumenten lijken extra diep weg te liggen, De Tilburgse BMW-dealer Reno va is sinds 2 januari jl. officieel gecertificeerd door de Stichting NoRM voor NEN-ISO 9002.' Hierbij werd de methode van To tal Quality Management ge volgd, die veel verder gaat dan de veelal gebruikelijke ISO 9002-norm. Voor de begeleiding van de certi ficering werd een beroep gedaan op het Cardano Instituut, onder deel van Innovam. bak of automaat. Bij deze Sportro- nic kan ook handmatig gescha keld worden. De standaarduitrus ting is zeer compleet met onder meer een elektrisch bediende kap met verwarmde glazen achterruit, elektrisch bediende zijruiten, cen trale vergrendeling, lichtmetalen wielen, mistlampen voor, aircon ditioning, cruise control, radio/CD-speler en een starton derbreker. De GT heeft grotere wielen, een aangepast remsys- teem en traction control. Zonder twijfel zal de fraaie Eclipse Spy der via deparallelimport zijn weg vinden naar Europa. ma Total Quality Management. De hoge eisen die dit programma stelt aan de werkwijze van een organisatie passen prima binnen ons streven naar optimale kwali teit in dienstverlening.” Bagagevolume Standaard heeft de Yaris Verso onder de hoedenplank al een fors bagagevolume van 390 liter en dat laat zich op de hiervoor beschreven manier uitbreiden tot maar liefst 2100 liter. Leuke vindingen zijn de opbergvakken in de achterdeur, een binnenver- lichting in de bagageruimte die als zaklantaarn kan worden uit- Ad van Seeters, adviseur van het Cardano Instituut (Innovam) overhandigt het NEN-ISO 9002 certificaat aan Louis van Rooij (links), verkoopleider van BMW-dealer Renova in Tilburg. In het midden kijkt kwaliteitsmanager Patrick Paymans tevreden toe. Op basis van de 9-3 Cabrio, 9-5 Estate en 9-5 Sedan heeft Saab op dit moment een aantal geli miteerde uitgaves met een spor tieve inslag. ger dan de hatchback en scoort met 1,68 natuurlijk fors in de hoogte, want daar moet een ruimtewagen het immers van hebben. Het front heeft een typi sche Yaris-uitstraling met ver in de schermen doorgetrokken koplampen, een geperforeerde grille en het Toyota-embleem op een soort van druppel die aan de motorkap hangt. Bekijken we de Verso van de zijkant, dan zien we dat optisch de achterste twee ruiten één geheel lijken te vor men, terwijl de B-stijl duidelijk zichtbaar is. De ruit in het voor- portier loopt naar de voorkant dieper weg voor een beter uit zicht. De achterlichten zijn hoog in <Ie schermen opgenomen en r

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 25