I J Z E W Subjectsubsidie ingrijpend gewijzigd Eerste certificaten computercursus /eek Aanvragen oude regeling 1999 kan nog tot 1 april 2000 rier POST SCRIPTUM COLOFON 30 m I1 i i i i i i i i i i i i i Deadline: donderdag 12.00 uur ^^oor de verschijningsdatum. Dameskoor 55+ Trefpunt 't Sant Rikconcours Bijeenkomsten over Traxx Bingo in de Reit Personen Alarmering Uitzendbureau voor 55-plussers Straks met pensioen? Nu naar de bieb! r 11 -DONDERDAG 9 MAART 2000 - PAGINA DE TILBURGSE KOERIER !000 - PAGINA 10 gulden aan te vragen. En wie over 1999 nog recht heeft op (maximaal 500 gulden) ötoburo Toin Damen maximaal 250 gulden per jaar; de groep deze actie bereikten, bleek de regeling niet er geen geld af kon voor een cadeautje. verenigingen te declareren. Uiteraard geeft ook Sociale Zaken van <el dinglijn pen •e De deelnemers aan de eerste Babbage-cursus in Tilburg; linksachter Henk Vlietstra van Seniorweb Tilburg.I Drop Oud r diverse ƒ800,- Door het lezen van het artikel over de Doegroep voor weduwen en weduwnaars 58 voorde verschijningsdatum. turen idbal vanavond Hem II- >rdt gespeeld, ioor de vereniging ioor de sport te Oirschot. n met een speler er/coach Co Ad- Deze blijvende aangeboden i Damen. De ge- ?gangskaartaf- t Inlichtingen en ;en half uur voor sdstrijd verwacht van Willem II. bblad Tri- jdbulletin 'den die vrijwilliger :ontact op- n e-mail ijn: 00 uur tijdens n ook >nd. HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij- zer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001 5000 JA Tilburg, onder vermelding van ‘Het woord is aan...’ Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. zet. RG BV i Oost) I In De Ypelaer (Corellistraat 10) wordt op maandag, dinsdag en vrijdag op verschillende tijden de Babbage-cur sus gegeven in groepen van maxi maal veertien ouderen. Wie belang stelling heeft, kan contact opnemen met Henk Vlietstra, Kifnwey 17, 5071 TA Udenhout; tel. 5119377 of 06- 28452201 Acht Tilburgse ouderen hebben on langs de eerste Babbage-computer- cursus met succes afgerond. Zij ont vingen hun certificaten uit handen van Henk Vlietstra, de coördinator van Se niorweb Tilburg en omgeving. De cur sus maakt mensen wegwijs in basis kennis en -vaardigheden bij het gebruik van de PC. plussers de afgelopen jaren verhoogd van formeerd over subsidieregelingen en ook moeten nu zelf subjectsubsidie aanvra- dit jaar geen recht meer hebben op sub- 200naar500gulden.0mdatouderenmetiets daar werd hulp geboden bij het invullen. - meer dan AOW het ook niet breed hebben, Al met al steeg het aantal aanvragen voor moesten rondkomen geïsoleerd raakten. On- aantal uitkeringen steeg ook doordat veel tot tienduizend te beperken door wijziging derzoekvan DeTwern bracht dat in 1997 dui- mensen met een uitkering van Sociale Za- van de subsidievoorwaarden. delijk in beeld. Na aftrek van hun vaste lasten ken automatisch subjectsubsidie kregen. Veel Nederlanders houden zich te genwoordig bezig met beleggen. Het gaat toch zo goed met ons? Deson danks zijn er in Tilburg circa twee duizend ouderen die nog niet eens hun brood kunnen beleggen. Lang leve het gemeentelijk armoedebe leid. Het werkt echt! trum De Yjjelaer, waar je wat extra kunt oefenen of terecht kunt met vragen en problemen." De stichting SeniorWeb Tilburg e.ó. is onderdeel van het landelijke SeniorWeb, dat vooral bekend is door zijn website (www.seniorweb.nl) op internet met nut tige informatie voor ouderen. in de vorige Seniorenwijjzer kwam ik al mijmerend uit bij stille verlangens van mij. Het lijkt me inderdaad fijn om bij een groep gezellige mensen te horen die regel matig samen gevarieerde activiteiten ondernemen. Ouder worden betekent inleveren: je loopt minder goed, hebt minder energie, ver liest vrienden of familie. Het is dan niet altijd makkelijk de zonzijde te blijven zien. Juist dan biedt het ontmoeten van mensen de kans weer wat energieker te wor den en er op uit te gaan. Die Doegroep leek me dus leuk, maar stelt een leef tijdsgrens bij 64 jaar. Dit lijkt volgens mij op leeftijdsdiscriminatie. Joop de Lamar In de Reit bestaat sinds vele jaren een zangkoor voor 55+ da mes, onder leiding van Ton de Bruin. Er wordt met veel enthou siasme in een gezellige sfeer gezongen. Het koor is op zoek naar dames die de gelederen willen ver sterken. Heeft u interesse, ga dan gerust eens luisteren bij een repetitie. Die is elke woensdag van 10.00 tot 11.30 uur in wijk- gebouw De Reit (Westertorenlaan 1). In Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op woens dag 15 maart bloemschikken onder leiding van Rian. Basisprijs ƒ6,- per stukje. Graag zelf wat groen meebrengen en zeker een mandje, potje of bakje en een mesje. Aanvang 10.00 uur. Woensdag 22 maart kunt u rikken en jokeren. Kosten ƒ1,50 p.p. Aanvang 10.00 uur. Op dinsdagen en donderdagen kunt u Paasdecoraties maken. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur. Op vrij dagen kan er gerikt, gejokerd en gebridged worden. Aanvang 10.00 uur 9.30 uur. Biljarten kan elke ochtend, behalve op de woensdagen 15 en 29 maart. Steunpunt Frater Mattheushof organiseert vanaf dinsdag 21 maart om de veertien dagen een rikconcours met mooie prijzen. De aanvang is 14.00 uur, inleg ƒ3,50. Daarbij ontvangt u een gratis kop koffie of thee. Het concours wordt gehouden in de Frater Mattheushof 1 (het oudé fratershuis in de Capucijnen- straat). Inlichtingen: G. Donders, tel. 5440101 De werkgroepen voor ouderen Groeseind/Hoefstraat, het TOG (Tilburgs Overleg Gehandicaptenorganisaties) en Traxx houden op dinsdag 14 maart een informatiebijeenkomst over dit bovenregionaal vervoer voor mensen meteen handicap. Met de Deeltaxi kan men in Tilburg nog maximaal vijf zones reizen; daarboven moet men gebruik maken van Traxx. De middag in wijkcentrum De Baselaer(Hoefstraat 175) begint om 14.00 uur. De toegang en een kopje koffie/thee zijn gratis. Informatiewinkel West en het TOG organiseren op maandag 20 maart een voorlichtingsbijeenkomst over Traxx in wijkcen trum 't Sant (Beneluxlaan 74). Aanvang 14.00 uur. De toegang is gratis, evenals een kopje koffie/thee. Donderdag 23 maart kunt u in wijkcentrum De Reit bingo spe len. Er zijn tien ronden met elk vijf prijzen. Het eerste kopje kof fie'of thee is gratis. Kosten ƒ5,- per kaart. Aanvang: 14.00 uur. Zaal open: 13.30 uur. Adres: Westertorenlaan 4. Thuiszorg Midden-Brabant wil met de campagne In je eentje wonen, maar nooit alleen de bekendheid en het gebruik ver groten van Personen Alarmering. Dat is een systeem dat oude ren gemakkelijk in huis kunnen installeren, waardoor hulp slechts één druk op de knop verwijderd is. Het bestaat uit een klein zendertje dat men eenvoudig om de hals of met een clip onder de kleding bij zich kan dragen. Dit zendertje staat in ver binding met een apparaat dat bij de telefoon wordt opgehangen. Als er iets gebeurt, kan het zendertje met één druk op de knop een alarmbericht versturen via het apparaat bij dg telefoon naar de meldcentrale van GGD Midden-Brabant. Door de spreek- luisterverbinding die dan ontstaat, kan de oudere praten met een verpleegkundige. Deze ziet op het beeldscherm direct wie er alarmeert, wat de medische gegevens zijn, wie de huisarts is en wie de contactpersonen zijn. Indien nodig stuurt de ver pleegkundige een ambulance. Voor een gratis informatieset of meer informatie over Personen Alarmering kunnen geïnteresseerden contact opnemen met Thuiszorg Midden-Brabant 0900-8806 (22 ct/min). Sinds eind februari heeft Tilburg een uitzendbureau voor 55- plussers Flex Job. Dit is het eerste uitzendbureau in Midden- Brabant dat zich specifiek richt op ouderen die op zoek zijn naar een (deeltijd)baan. Oprichtster Tonnie Appels wil met haar bedrijf bemiddelen tus sen bedrijven die door de krapte op de arbeidsmarkt geen per soneel kunnen krijgen en de Tilburgse 55-plussers die graag (weer) willen werken. Ze heeft inmiddels een cliëntenbestand opgebouwd van ouderen die aan de slag willen. Flex Job wil zich vooral richten op banen voor zo'n 15 a 20 uur per week. Het wil hiermee zowel de profit- als de non-profit sector bedienen. In j andere grote steden zijn soortgelijke uitzendbureaus inmiddels I een succes. In eerste instantie werkt Flex Job vanuit de woning van T. Ap pels, Heuvelstraat 208. Zij heeft daar een kantoorruimte inge richt. De openingstijden zijn maandag, dinsdag en donderdag van 10.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Be langstellenden kunnen op deze dagen langskomen of bellen voor een afspraak, tel 5771860. Maakt u zich wel eens zorgen over uw pensioen later? Of wordt u gek van alle koopsompolissen, spaarplannen e.d. die u wor den aangeboden? Ga dan eens op zoek naar informatie in de Openbare Bibliotheek Tilburg. Daar vindt u de Teleac-serie Geldwerk uit 1998 op video. Dit is een serie bedoeld om uw eigen financiële situatie te analyseren en te verbeteren. Band twee gaat over de toekomst van de ou dedagsvoorziening. Een soortgelijke bron van informatie is Een goed pensioenuw inkomen van morgenvan de Consumentenbond. Dit boek bij de gelijknamige Teleac-serie bevat algemene informatie over soorten pensioenen, pensioenopbouw, pensioenbreuken, hun reparatie en tal van andere aspecten van deze oudedagsvoor ziening. Nog niet verkrijgbaar in de bibliotheek, maar wel van belang is de NIBUD-gids voor financiële planning met daarbij de Pen- sioenmanager op cd-rom. In de gids wordt aandacht besteed aan maatregelen die u kunt nemen, voor het geval er een tekort in uw inkomen ontstaat. Verschillende vormen van vermogens opbouw worden erbij besproken. Met behulp van de cd-rom kunt u uitrekenen wat een extra oudedagsvoorzening u zou kos ten. Wel al in de bibliotheek verkrijgbaar is de folder van het NIBUD Vragen over geldzaken. Hierin vindt u meer informatie over bo vengenoemde gids en andere uitgaven van het NIBUD en hoe ze te bestellen. Bezorgd over uw pensioen later? Nu naar de bibliotheek! Laagdrempelig De subjectsubsidie was erg populair van wege het laagdrempelig karakter van de maatregel: je hoefde maar 100 gulden aan uitgaven te verantwoorden en niet je hele 'hebben en houden' op tafel te leggen zoals bij de bijzondere bijstand en de kwijtschel ding van gemeentelijke belastingen. Daar door hadden de meeste mensen niet het gevoel hun hand op te moeten houden. De subjectsubsidie werd meer gezien als een extraatje, waardoor je lid kon blijven van de toneelclub of voor de telefoon. Begin 1999 bleek dat de ambtenaren van de gemeente zich flink verkeken hadden op de grootte van de groep die aanspraak kon maken op subjectsubsidie. Er waren Dé cursus is genoemd naar de Engels man Babbage die in 1822 een apparaat bedacht, dat de eerste computer had kun nen zijn. Maar het was toen technisch nog niet mogelijk de machine te vervaardigen en te laten werken. De cursisten krijgen in twaalf bijeenkom sten van twee uur eerst wat theorieles over de gemakkelijk te gebruiken thuis computer van nu -de PC-, het beeld scherm en randapparatuur als de printer. Maar de praktijk is natuurlijk het belang rijkst. De deelnemers leren onder meer de PC te gebruiken voor het maken en be waren van teksten (met Word), om te re kenen (met Excell), te tekenen (Painf), in ternet te gebruiken en electronisch post (e-mail) te versturen. "Het is niet leren zo als op school", benadrukt Vlietstra, "maar na de cursus kunnen de deelnemers zelf standig op de PC teksten verwerken en rekenen. Bovendien is er elke woensdag morgen een inloopochtend in wijkcen- 1 De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel- Verbunt I Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens I Joop Janmaat Maartje Konings I Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij Gerrie Peters Mat de Vries Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. I 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til- I burgse Koerier, Postbus 10001, J 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Tilburgers met een laag inkomen kunnen sinds een aantal jaren subjectsubsidie subsidie snijden, met name op ouderen, spaarrekeningen. Ook spaarloon-, premie- krijgen om deel te nemen aan sociale activiteiten. De voorwaarden voor toeken- Hun argument was dat 65-plussers er in regelingen, beleggingsrekeningen en der- ning zijn dit jaar sterk gewijzigd, met name voor ouderen. Maar dat hoeft senioren 2000 door rijksmaatregelen ongeveer gelijke tellen mee voor deze 'beperkte' met een laag inkomen er niet van te weerhouden dat extraatje van maximaal 250 1000 gulden netto op vooruitgaan. Op 30 vermogenstoets. gulden aan te vragen. En wie over 1999 nog recht heeft op (maximaal 500 gulden) november 1999 kwamen de coalitiepart- subjectsubsidie, kan die tot 1 april van dit jaar aanvragen. Sociale Zaken verstrekt ners op aandrang van Groenlinks overeen De huidige regeling geldt waarschijnlijk al- informatie; de ouderenadviseurs van DeTwern doen dat ook, en helpen indien no- het budget voor de subjectsubsidie voor leen voor het jaar 2000. In het polismodel dig bij het invullen van formulieren. 2000 met één miljoen te verhogen tot 4,4 dat daarvoor in de plaats moet komen, wor- miljoen gulden. Maar dat extra miljoen is den de bestaande regelingen op het ge niet genoeg: door het grote aantal aanvra- bied van het armoedebeleid samenge- De afgelopen jaren is de regeling voor 65- veel meer eenouder-gezinnen en 65-plus- gen werd de subsidie aan 65>-plussers van voegd. Mensen met een laag inkomen plussers eerst aanzienlijk verruimd, omdat sers die voor subjectsubsidie in aanmer- 500 naar 250 gulden verlaagd. Ook hoopt zouden dan financiële steun 'op maat' krij- bleek dat ouderen die alleen van hun AOW king kwamen dan zij verwacht hadden. Het de gemeente het aantal aanvragen dit jaar gen. Hulp bij aanvragen De SP hield deze maand in de wijken en on- hadden deze ouderen maar 200 tot 400 gul- Daaronder vielen ook de mensen die 57,5 Nieuwe regeling der bewoners van aanleunwoningen een den over om de maand mee door te komen, jaar en ouder waren. De nieuwe regeling houdt het volgende in. actie om informatie te geven over de sub- Dat betekende dat zij niet alleen moesten be- Het aantal aanvragen steeg eveneens De subjectsubsidie-regeling geldt voor jectsubsidie en hulp te verlenen bij het in- genjectsubsidie, maar die nog wel aan de oude 65-plussers die een pensioen of lijfren- voorwaarden voldoen. werd de regeling tevens opengesteld voor subjectsubsidie in 1999 sterk. Er werden te van meer dan 2000 gulden ontvangen, Wie meer informatie wil over de sub- mensen die naast hun AOW een pensioen of 18.000 aanvragen ingediend, waarvan er krijgen geen subjectsubsidie jectsubsidie van 1999 en/of 2000 of hulp Iijfrenteontvingenvanmaximaal5000gulden. 16.000 gehonoreerd werden en de kosten Alleenstaanden meteen vermogen bo- nodig heeft bij het invullen van de aan- Bovendien was het in het vervolg toegestaan die geraamd waren op 3,4 miljoen gulden, ven 10.000 gulden en (echt)paren met vraagformulieren kan terecht bij de ou- reis- en telefoonkosten, abonnementen van stegen tot 7,1 miljoen gulden. een vermogen boven 20.000 gulden krij- derenadviseurs van De Twern. Zij zijn krant en tijdschriften en het lidmaatschap van Omdat het budget voor 1999 met 3,7 mil- gen ook geen subjectsubsidie meer. Om bereikbaar op werkdagen van 9.00 tot joen overschreden werd, ontstond er poli- aan te tonen dat hun vermogen beneden 12.00 uur: tel. 5350505. tiek geharrewar tussen de collegepartijen, deze grens blijft, moeten ze bewijzen over- Uiteraard geeft ook Sociale Zaken van CDA, VVD en PvdA wilden in de subject- leggen, zoals het saldo op bank-, giro- en de gemeente informatie: tel. 5428079. Dat betekende dat zij niet alleen moesten be- Het aantal aanvragen steeg eveneens zuinigen op eten, maar ook op hun sociale door de betere informatie. Alle mensen met mensen met een minimum-inkomen of vullen van aanvraagformulieren voor 2000. contacten. Reiskosten om regelmatig bij kin- een uitkering van Sociale Zaken werden net iets daarboven. 65-Plussers krijgen De helft van de 270 ouderen die ze met deren of vrienden op bezoek te gaan waren te automatisch op de hoogte gesteld. Bewo- r ------ -< -•-■ =•■-* *-■ <--• hoog, op telefoonkosten werd beknibbeld en ners van verzorgingshuizen werden gehol- van 23 t/m 64 jaar maximaal 200 gulden, te kennen. Overigens kan men nog tót 1 verjaardagsvisites werden afgezegd omdat pen bij het invullen van de aanvraagformu- Mensen van 57,5 jaar en ouder die een april van dit jaar subjectsubsidie aanvra- er geen geld af kon voor een cadeautje. lieren. Tijdens de huisbezoeken van de uitkering ontvingen van Sociale Zaken en gen over 1999. Dat is onder meer van be- Daarom werd de subjectsubsidie voor 65- Twern werden veel andere ouderen gen- die automatisch subjectsubsidie kregen, lang voor mensen die door de wijzigingen

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 11