(ffl >en \x w Ziek zijn in je eentje r f m c 11 'Nu ben ik even patiënt en heb ik hulp nodig' Doe Groep voor weduwen en weduwnaars POST SCRIPTUM COLOFON rinkel n i i i i i i i i i i i i i i Basisboek 'Ouderen achter de PC' Ouderen De Reit Carnaval Volksdansen 55+ Recreatief fietsen Alleen voor Jezelf zorgen r II 2000 - PAGINA 8 DE TILBURGSE KOERIER •DONDERDAG 24 FEBRUARI 2000 - PAGINA 8 ker als je hen ook helpt als dat nodig is, hoef je je niet bezwaard te voelen. Vrijwillige Thuishulp (EpidMW) Koken levert ook geen problemen op. Haarvrie- men. Desgewenst doet die dan de boodschap- Tit »/z>l nnn m <-» r-» l i A l»~> HQn l/OH do OIHOH da zer zit vol een-persoonsmaaltijden. Als ze voorde verschijningsdatum. y.slaapvoorlichters.nl wend voor zichzelf te zorgen. "Daar word je handig en vindingrijk van”, zegt ze. pen. Daarna kan de eigen achterban de zorg weer overnemen. HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij- zer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001 5000 JA Tilburg, onder vermelding van ‘Het woord is aan...’ Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. rest-brabant 076 5229851 422122 Deadline: donderdag 12.00 uur Lest torium tart geeft het Ka- rabants Conserva- igent Robert Hou- icert in de Op het program- en van Igor Stra- itki met als soliste abiëlle Nijhuis en arin de klamettis- solist is. Het con- uur en de toegang naar Den Bosch op het programma. Na tuurlijk kunnen de leden dingen onderne men met mensen die dezelfde belang stelling hebben: bijvoorbeeld een avondje naar schouwburg of bioscoop, wandelen, of een etentje organiseren. Het motto is immers: 'Samen iets onder nemen betekent vaker meer genieten'. Lidmaatschap van de Doe Groep staat open voor alleenstaande weduwen en weduwnaars van 40 tot en met 64 jaar uit Tilburg en omgeving. Wie tijdens dat lid maatschap 65 jaar wordt, kan overigens gewoon lid blijven. En als een lid een nieuwe relatie krijgt, kan die na verloop Zowat driehonderd politiemensen hebben 236 'supporters' opgepakt tijdens rellen rond Willem ll-Feye- noord. Zo is voorkomen dat de bin nenstad de dupe zou worden van deze vandalen. Toch heb ik dikwijls heimwee naar de tijd dat voetbal nog gewoon sport was. Drop Oud Dat de Doe Groep niet op rouwverwer king gericht is, wil niet zeggen dat je met je verdriet alleen moet blijven zitten. Voor wie eens moeilijk zit, is er altijd wel een luisterend oor. De andere leden hebben immers hetzelfde meegemaakt en begrij pen dus waarover je het hebt. Maar eerste doel van de circa vijftig leden van de Doe Groep is samen bezig zijn, creatief, met sport en spel, of door er op uit te trekken. Ook zijn er soms informa tieve bijeenkomsten. Vaste afspraak is dat de Doe Groep eens per twee weken op vrijdagavond bij elkaar komt in senio- rensoos 't Hazennest aan het Krever- plein in Tilburg-Noord. Een greep uit de komende maanden: spelletjes, bingo, een rommelmarkt, samen lekkere hapjes maken, naar de bowling en een hobby- /knutselavond. Ook is er een informatie avond over reclame en voeding en gaan de deelnemers een avond gezellig (en niet te duur) uit eten. Naast de eerste en derde vrijdag van de maand zijn er op zon- en feestdagen ook andere activiteiten: een stadswandeling in Delft, op tweede Paasdag eieren zoe ken en een verrassingstocht per bus. Op Hemelvaartsdag staat er een fietstocht Belangstellenden voor dit vrijwil- Wie bij ziekte niet direct een beroep ligerswerk zijn van harte welkom kan doen op familie vrienden of flat- bij de Vrijwillige Thuishulp. Die is genoten, kan contact opnemen met voor hulpvragen én voor aanmel de Vrijwillige Thuishulp, een van de ding van vrijwilligers bereikbaar van tijd ook toetreden tot de Doe Groep. De kosten bedragen ƒ15,- per kwartaal. Voor sommige activiteiten wordt een be scheiden extra bijdrage gevraagd, bij voorbeeld voor de bingo en de autokos ten van het tochtje naar Delft. Geïnteresseerden in het lidmaastchap moeten hiervoor ook betalen, maar kun nen verder een maand lang gratis ken nismaken met de activiteiten van de Doe Groep. Informatie: voorzitter Nelly Schapen donk (tel. 013-5353933) en secreta- ris/penningmeester Kees Smulders (0161-220312). Alleenstaande ouderen moeten voorzorgsmaatregelen nemen voor het geval ze plotseling ziek worden. Dat wordt bijvoorbeeld weer eens duidelijk als een griepgolf door het land trekt. Dan blijkt hoe belangrijk het is dat je een beroep kunt doen op familieleden of vrienden. Ze- Weduwen en weduwnaars hebben het niet gemakkelijk. Zeker als je tevoren het meeste met zijn tweeën onder nam, is het lastig zoeken naar gezel ligheid en ontspanning. Voor mensen uit Tilburg en omgeving die op relatief jonge leeftijd alleen komen te staan door het overlijden van hun partner, is er sinds tien jaar de Doe Groep. Die doet niet aan rouwverwerking, maar de leden ondernemen allerlei leuke, ontspannende activiteiten. Zo kunnen nieuwe contacten en vriendschappen ontstaan. Toen de ochtendgymnastiek enkele jaren terug van de radio verdween, leidde dat tot grote ontevredenheid bij de mensen die daaraan (bijna) dagelijks meededen. Bijvoorbeeld voor ouderen was het prima om onder deskundige leiding 's och tends even goed te bewegen. Acties tegen de opheffing haalden echter niets uit. Sinds januari is er gelukkig vijf keer per week om 9.45 uur een kwartiertje och tendgymnastiek op TV1Dit programma Nederland in Beweging! staat onder lei ding van de voormalige atlete Olga Commandeur en fysiotherapeut Karl Noten. Op de buis zijn ook mensen te zien die de oefeningen doen. Dat maakt die oefe ningen duidelijker. Ik ben meteen mee gaan doen, maar dat viel in het begin niet mee, omdat ik te weinig uithoudingsvermogen had. Dat gaat nu beter. Dus doe ik met steeds meer plezier mee, ook omdat de presentatoren goede (korte) uitleg geven over bewe ging en de kijker tips aan de hand doen voor een gezonde leefstijl. R. Spier-Stram afdelingen van Contour. op werkdagen van 9.00 tot 13.00 "De meeste mensen zijn al voldoen- uur op telefoonnummer 5434572. de geholpen als er iemand langs- Voor huishoudelijk werk en zie- komt die boodschappen doet", ver- kenverzorging kunt u niet terecht telt Odette Thijssen, medewerkster bij de Vrijwillige Thuiszorg. Daar van de Vrijwillige Thuishulp. "Dan voor kunt u zich wenden tot de redden ze het verder zelf wel en kun- Thuiszorg. Sinds kort is de herziene uitgave van het basisboek Ouderen ach ter de PC(100 pagina's) te verkrijgen bij de Unie KBO. Dit is een handig, toegankelijk geschreven boek, niet alleen voor deelne mers aan computercursussen voor senioren, maar ook gewoon als naslagwerk. Bij de herziene versie is rekening gehouden met de nieuwste ontwikkelingen. De bedoeling van het boek is de ge bruiker te leren in het dagelijks leven om te gaan met de compu ter. Verspreid door het boek staan nuttige tips die veel problemen voorkomen of meteen oplossen. De cursist krijgt een korte introductie in een aantal programma's zoals een tekenprogramma, financieel beheer, tekstverwerking en spelletjes. Natuurlijk worden ook onderwerpen als internet en e-mail behandeld. De prijs voor leden is ƒ25,-; niet-leden betalen ƒ35,- (allebei incl. verzendkosten). Het boek is te bestellen door het vereiste be drag over te maken op girorekening 76233 ten name van de Unie KBO, Oranje Nassaulaan 15211 AR 's-Hertogenbosch. Trefpunt 't Sant Het Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) organiseert op woensdag 1 maart een Vlaamse kermis. Dit wordt weer een bij zonder leuke ochtend. Er wordt gezorgd voor verschillende Oud- Hollandse spelen en u kunt natuurlijk leuke prijsjes winnen. Kos ten ƒ1 ,50 per deelnemer. Aanvang 10.00 uur; zaal open 9.30 uur. Woensdag 8 maart is er een bingo. Natuurlijk weer mooie prijzen. Kosten ƒ7,50 voor een kaart van tien ronden. Aanvang 10.00 uur. Op dinsdagen en donderdagen in maart kunt u paasdecoraties maken. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur. Controle ogen en brillen Activiteitencommissie 55+ Groeseind-Hoefstraat organiseert op dinsdag 29 februari een middag met opticien De Haas. U kunt dan uw ogen en bril laten controleren. De middag is van 13.00 tot 15.30 uur in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Entree gratis. Zondag 27 februari kunt u gezellig dansen in wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4). Kosten ƒ1,50. De middag duurt van 14.00 tot 18.00 uur. Zaal open: 13.30 uur. Op donderdag 2 maart kunt u er rikken, jokeren of hoogjassen. Er is voor iedereen een prijsje en een kop koffie of thee is gra tis. Kosten ƒ2,50. Aanvang: 14.00 uur. In de Poorterhoeve (Kalverstraat 75) organiseert CV De Haaiplekkers weer een speciale carnavalsmiddag voor senio ren. Vrijdag 3 maart treden daar van 13.45 tot ongeveer 18.00 uur op: disco Sunlight, tonpraoter Rinus van Berkel en entertai ner Lowi Boer. U wordt ontvangen met een kopje koffie of thee, en er wordt rondgegaan met snacks. Opper Bas den Eerste en zijn adjudant zijn ook aanwezig. Entree ƒ7,- per persoon. Kaar ten voor deze middag kunt u afhalen bij F. Kiesebrink (Bartok- straat41), telefonisch bestellen (4555384) of aan de zaal kopen. Op maandag 6 maart begint om 13.30 uur een gezellige car navalsmiddag in 't Hazennest (Kreverplein 27). Er zijn optre dens van de carnavalsorkesten Efkes Wochte, Meej Maote, de Grasmaaiers en Agge marspuls bent. Entree ƒ5,-, inclusief kof fie, twee andere consumpties en enkele hapjes. De Informatiewinkel West is tijdens carnaval (maandag 6 en dinsdag 7 maart) gesloten. Op woensdag 8 maart is de winkel in wijkcentrum Het Zand weer open. Op vrijdag 25 februari is weer de maandelijkse volksdansinstuif 55+ in buurtcentrum Soekmekaar (Gen. Kockstraat 2A). Van 14.00 tot 16.00 uur wordt er o.l.v. Lucia Linkels een internatio naal programma gedanst. Iedereen is welkom. Op woensdag 1 maart begint de afdeling recreatief fietsen van Toerclub Tilburg '93 het nieuwe seizoen. Tot en met 1 novem ber starten de leden, 50-plussers uit de hele regio, elke woens dagmiddag om 13.00 uur vanaf Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2) voor een tocht van 40 a 50 km met één rustpauze. Het tempo ligt rond de 15 km/uur. De eerste keren zijn afstand en tempo gematigd, zodat iedereen zijn/haar fietsconditie na de winter stop op peil kan brengen. Er zijn ook plannen om enkele lange re dagtochten te organiseren. Eén- of tweemaal per jaar gaan de fietsen op de auto voor een fietstochtje elders. De contributie bedraagt 47,-per jaar, inclusief een uitgebreide aansprakelijkheids-en fietsverzekering. Belangstellenden kun nen twee of drie keer gratis meefietsen om de sfeer te proeven. Dat kan op 1 maart of op een andere woensdag. Informatie: tel. 5342652/ 5331602 of de internetsite www.omb.town.nl/~tct93/ 0p vakantie met Thebe Dit jaar organiseert Thebe Woon- en Zorgservice in het voor- en najaar hotelreizen naar Vledder (Drenthe) en Valkenburg (Lim burg). De reizen zijn speciaal bedoeld voor mensen die 'op leef tijd' zijn en/of kampen met lichte gezondheidsproblemen, bij voorbeeld omdat ze een dieet volgen of insuline spuiten. De geselecteerde drie-sterrenhotels hebben alle voorzieningen in huis om de vakantie aangenaam te maken en bieden een gezel lig programma met excursies in aangenaam tempo, en 's avonds muziek, dans en een quiz. Verpleegkundigen begeleiden de deelnemers onder meer bij uitstapjes en verlenen, indien nodig, lichamelijke verzorging. Informatie: Thebe, tel. 0900-8806. Woont u alleen? En heeft de griep u geveld? Dan weet u hoe fijn het is als je kunt terugvallen op een goed vriend of buur en een gevulde diepvriezer. In de Openbare Bibliotheek kunt u terecht voor praktische tips, zowel op het gebied van alleen wonen als op dat van de diepvriezer. Ria van Pelt schreef in de jaren tachtig twee boekjes over alleen staan. In Ouder worden in je eentje staat het idee centraal dat alleen zijn een positieve manier van leven kan zijn, maardatyje er wel wat voor moet doen. Alleen in huis: help uzelf bevat al lerlei tips die ze uit eigen ervaring verzamelde. Hoewel er op technische gebied de afgelopen vijftien jaar wel wat veranderd is, zijn haar tips over het onderhouden van contacten nog steeds waardevol. Alleen is niet alleen van Barbara van Balen is een beschrijving op basis van interviews van het eenper soonshuishouden als levensvorm. In het Bewaarboekje van Kien Smulders vindt u praktische tips voor het bewaren van voedsel. Met een boek als Kookboek voor magnetron en diepvriezer van Sonja van Rhoer kunt u voorra den aanleggen voor de keren dat u de deur niet uit kunt. ZorgLu voor uzelf? Zorg dan voor een boek uit de bibliotheek! Mevrouw van Hest en de heer Jansen van de flatcommissie van de Paletflat: ‘Aandacht voor medebewoners’. foto: peter ugtenberg ram ma -X ontRuimte-X, Te rg, in het kadervan ultfïlmprogramma ekul, Twelve Mon- iam uit 1995. Gil- als animatiefilmer i's Flying Circus, s een bijzondere van Europese ma ler Bruce Willis 35 terug in de tijd ran planeet aarde r een ontsnapt do den. Voorafgaand :en film van Chris irt-wit stilstaande 1 film inspireerde iken van Twelve s een ingehouden, ide film uit 1962. op Gids henen n de Brabant Pop )egids is voorzien restylde lay-out, takkelijker is om in de Brabantse eggen dat u adres nummers, e-mail len, prijzen kunt illende rubrieken, ince-acts en dj’s, acilitaire bedrij- (dagbladen, om- n/muziekbladen), n lichtverhuurbe- ibantse en NPI- ctieven, popkoe- muziekonderwijs orkshopdocenten ies), studio's. De ioor overmaking endkosterijopgi- ten name van op, Postbus 983, nder vermelding s2000'. Aandacht voor elkaar is na de reno- nen ze rustig een week ziek zijn, vatie in 1996 op gang gekomen. Op Maarerzijn ook mensen die er moei de jaarvergadering is de mensen te mee hebben lang alleen te zijn, toen aangeraden op hun galerij te la- Die hebben vooral behoefte aan een ten weten wanneer ze op vakantie vriendschappelijk praatje." Het is gaan. Als ze dan erg lang wegblij- dankbaar werk dat door deze vrijwil- ven, trekken de buren aan de bel bij ligers gratis wordt gedaan. de flatcommissie. Lotty Dufour (64) brak haar pols toen ze uit bad kookt, maakt ze altijd wat meer en vriest dat in stapte en uitgleed. Aan de vreemde uitstulpsels een-persoonporties in. Zo heeft ze altijd iets te zag ze dat het flink fout zat. Ze viel bijna flauw eten als ze ziek wordt of als er onverwacht ie- van de pijn, maar het lukte nog wel haar buur- mand komt eten. Dat gaat dan even in de mag- man te bellen, die haar direct naar het zieken- netron en zo heeft ze snel een lekkere maaltijd, huis bracht. De pols werd in het gips gezet; Vragen of mensen haar willen helpen vindt Lot- daarmeezouze nog wel een week of vier, vijf ty niet moeilijk. "Ik ben niet zielig", vindt ze, moeten rondlopen, zei de arts. "Hoe moet dat "maar nu ben ik even patiënt en heb ik hulp no- dan met douchen?", vroeg ze meteen. "Het dig." bleek dat er in het ziekenhuis een handige plas- Haar dochter komt vaak langs en daarnaast zijn tic hoes (Seal light) te koop is om armen en be- er voldoende mensen op wie ze een beroep kan nen die in het gips zitten daarbij droog te hou- doen. Maar dat gaat niet vanzelf: "Na de schei den. Die kun je met één hand om het gips ding heb ik geleerd goed voor mezelf te zorgen, schuiven." Lotty laat zien hoe dat moet. Als alleenstaande moet je je omringen met rtien- De eerste dagen na het ongeluk was het wel sen. Niet alleen omdat je af en toe hulp nodig even uitproberen, hoe ze allerlei karweitjes hebt, maar natuurlijk ook om zomaar even een moest aanpakken. "Je schiet er niets mee op bij praatje te maken en samen iets te ondernemen." de pakken neer te gaan zitten", vindt ze. Als je Nadat ze pas gescheiden was, is ze direct lid van iedere keer weer zit te piepen datje zo'n last van de flatcommissie geworden. Daardoor had ze die arm hebt, zorg je er zelf voor dat mensen bij mensen genoeg om zich heen die haar konden je wegblijven." helpen als dat nodig was. Zelf bood ze dan aan Lotty is dertig jaar geleden gescheiden en is ge- om eens op de kinderen te passen. wend voor zichzelf te zorgen. "Daar word je handig en vindingrijk van", zegt ze. Zorgen voor elkaar De buitendeur op slot draaien, haren wassen, Tijdens de griepgolf begin dit jaar merkte de flat- tandenpoetsen lukt haar nu ook met één hand, commissie van de seniorenflat bij het Paletplein "Ik kan de knoop en de rits van mijn lange broek dat alleenstaande ouderen soms dagen alleen dichtkrijgen als ik languit op bed ga liggen. Tus- ziek in bed lagen zonder dat iemand dat wist, sën mijn voeten kan ik het dopje van de tand- "Als buren iemand een tijdje niet zien, waar- pasta eraf draaien en met kunst en vliegwerk schuwen ze ons wel en dah gaan we direct kij- krijg ik zelfs het dopje van het nagellakflesje ken of we kunnen helpen", zegt de heer Jansen, open." voorzittervan de flatcommissie. "Maar mevrouw van Hest, een van de leden van de flatcommis- Lijstje sie, is nu met een voorstel gekomen om zulke si- Maar er zijn ook dingen die ze niet zelf kan. Daar tuaties te voorkomen. Dat wordt binnenkort in de heeft ze een lijstje van gemaakt. Als iemand op flatcommissie besproken." bezoek komt, vraagt ze of die een van die klus- Het idee is vrijwilligers in de flat te zoeken die bij jes wil doen. Boodschappen doen, de duobak ziekte voor de eerste opvang zorgen. Als flatbe- buiten zetten, stofzuigen, het bed verschonen, woners niet direct kunnen teruggevallen op een een flesje wijn opentrekken, een potje groente partner of op familieleden, kunnen ze mevrouw opendraaien of een uitje snipperen. van Hest bellen, die een vrijwilliger laat langsko- :k ze nu massaal zal :veel gezegd. Maar slaat de Ameri- :ubus toch wel de popmuziek in. De ger Brandon Boyd teerst echt van zich et debuutalbum lat ze eerder dat jaar f Encubus, gerele- >eide albums profi- Califomische har- n wonder dat ze het Kom prima deden, kriebelen bij Incu- :1 de behoefte om nuziek te maken? vat dat betreft een mheid. :k steekt her en der le zware gitaarpar- :hijnlijk immer de is blijven kenmer- Yourself kan toch t worden als een hte refreintjes, een :ogen nummers, als et fraaie Make it is weet met dit al- te plezieren, maar k door een breder tpubliek erkend te De Seniorenwijzer verschijnt I eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. I Redactie: Diny van Bladel- Verbunt I Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens I Joop Janmaat Maartje Konings I Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij Gerrie Peters Mat de Vries I Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til- I burgse Koerier, Postbus 10001, J 5000 JA Tilburg; tel. 5368805.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 9