gg q Opel Agila debuteert in Genève Tweeduizend in enV40 edrijf V8 GDI-motor in Mitsubishi-topper SEN Scheepsmotoren met autotechniek van Honda Motorfietsverkopen stijgen met 22,3 procent Derde verkooprecord voor Seat 2000, spektakel in Lelystad Mobiliteitsverzekering van Mitsubishi Speciale editie Volvo S40 O DE TILBURGSE KOERIER DE AUTOMAAT» DONDERDAG 17 FEBRUARI 2000 «PAGINA 7 ;n als u e motor iet twee nieuwe lit ziet is huidige voegen. o I I a iirgse i ider is 07-'96 lakt’ iteris OTA 3-5041817 schade-ej hi-dealer zorgt. 03-'91 09-'92 08-'91 09-'96 04-'91 11-'90 11-'90 01-'92 10-'90 03-'91 01-'90 09-'94 04-'85 05-'88 01-'97 i een laat- reden, is s en voorziet in ver- srvoer of repatriëring inische problemen accessoires i vangend vei als zich techr voordoen. vooreenj ingewikkemc fbonusmalus. acht, zodat een carrosseriega- rantie wordt verstrekt van maar liefst 12jaar. blijft de Ibiza met vorig jaar 188.000 exemplaren, terwijl de nieuwe Toledo vorig jaar goed was voor een afzet van 84.000 stuks. De nieuwe Seat Leon moet er voor zorgen dat het merk naar een Europees marktaandeel groeit van 3%. L voor all-ri deM kerir Sinds 1 via haai l ook aan porteur i experts en de Mitsubis- sr die voor de reparatie krachtbronnen zijn een dóóront wikkeling op de 3 cilinder 1,0 li ter uit de Opel Corsa. Opel gaat de Agila bouwen in Tot slot kah de Special Edition worden gecombineerd met de Eu- ropa-uitvoering van de S40 en V40 die onder meer is voorzien van elektrisch bediende ramen achter, airconditioning, afstands bediening op de centrale vergren deling en een buitentemperatuur meter. FEBRUARI 2000PAGINA 06 haar Poolse fabriek, die sinds de herfst van 1998 in gebruik is. De productiekwaliteit wordt door het merk zelf voldoende hoog ge- De 3,5 liter V6 is goed voor 240 pk bij 5500 tr/min en het maxi male koppel van 343 Nm is bij 2500 tr/min volledig beschik baar. Een tweede mogelijkheid is een 4,5 liter V8 GDI, de groot ste uit deze motorenfamilie met Alle zitplaatsen zijn elektrisch verstelbaar en de automatische airconditioning regelt de tempe ratuur per wagenhelft geschei den. Op de Japanse markt introdu ceert Mitsubishi twee topklasse sedans, beiden voorzien van krachtige GDI-motoren. 280 pk bij 5000 tr/min en 412 Nm bij 4000 tr/min. Op het ge bied van veiligheid zijn alle ele menten aanwezig. Het Driver Support System waarschuwt als de bestuurder een voorligger te dicht nadert. Middels het Pre view Distance Control wordt zelfs automatisch in zo’n geval gas terug genomen. Op grote billboards prijst Volvo op dit moment de Special Edition aan van de S40 sedan en V40 Estate, de twee auto’s die in het Limburgse Bom worden gemaakt. Bijzonder is de kleur Panama Yel low, bekend van de 850 R en de V70 R, terwijl de Special Edition ook in andere tinten kan worden besteld. In principe gaat het om een pakket extra’s dat tegen een fors lagere prijs wordt geleverd in combinatie met vrijwel alle be staande uitgaven van de S40 en V40. Zo staat de Special Edition op 16 inch lichtmetalen wielen De jaarlijkse oldtimermeeting in Lelystad krijgt dit jaar een bij zonder motto “Tweeduizend in 2000”. Het is de bedoeling van de organisatie om 2000 klassieke auto’s bijeen te brengen, zodat het de grootste oldtimermeeting wordt die ooit in ons land is gehou den. Op 1 januari jl. hadden zich al 600 liefhebbers met hun prachtige voertuigen aangemeld, maar dat is nog niet genoeg om in het Guinness Book of Records te komen. Merkenclubs zullen hun leden vooral tijdens jaarvergaderingen proberen te enthou siasmeren. Wel kan nu al geconcludeerd worden dat de variëteit van de deelnemende auto’s enorm groot zal zijn. Er zullen onder meer een aantal koninklijke automobielen uit de Koninklijke Stallen aanwezig zijn, alsmede eerbiedwaardige oudjes zoals de Haynes Apperson uit 1903 en de Humber Swingseat Tonneau uit 1905. Maar er hebben zich ook al eigenaren van andere bijzonde re en niet alledaagse merken gemeld zoals Hotchkiss, Aries, De Dion Bouton. La Salle, Bugatti, Isotta Fraschini en Voisin. Het aardige is dat de diverse auto’s zich op vrijdag 16 juni in ver schillende plaatsen melden: Urk voor de Amerikaanse auto’s, Emmeloord voor de Franse exemplaren, Dronten voor de Italia nen, Zeewolde voor de Britten en Almere voor de van oorsprong Duitse auto’s. Alle bedrijfsauto’s, bussen en militaire voertuigen gaan direct naar Lelystad. In een sterrit rijden de deelnemers ‘s avonds naar Lelystad, waar het défilé zal plaatsvinden. Op zater dag kan men uit acht verschillende routes kiezen, terwijl op zon dag het accent licht op diverse demonstraties. Zo is er ook een show van landbouwtractoren en stationaire motoren en een gale rij van exclusieve automobielen in particulier bezit. Iedereen met een auto die niet later in gebruik genomen is dan 31 december 1965 mag deelnemen. Via de telefoonnummers 0320-278269 en 0320-233014 kan men zich aanmelden. Ook is het mogelijk om via internet in te schrijven: www.oldtimer2000.nl. het op een na best verkochte au tomerk. De export steeg met 11 procent tot een nieuwe hoogte punt. In Duitsland en Frankrijk werden er 17 procent meer Se ats verkocht, in Griekenland 51% en Zweden 28%. In Neder land groeide Seat met 25% naar 21.000 personen- en bedrijfswa gens. De meest populaire Seat l februari doet Mitsubishi ir Nederlandse dealers i verzekeringen. De im- 1 is daartoe een samen werking aangegaan met verze keraar Orion Direct. Speciaal imnr Mitsubishi-rijders is een ail-risk verzekering ontwikkeld, J i Mitsubishi Mobiliteitsverze- ccring. Deze verzekering maakt deel uit van het Mitsubishi Mo- biliteits Plan, een uitstekende aanvulling op de 3 jaar (of 100.000 km) productgarantie. Deze garantie geldt zelfs voor Het afgelopen jaar was ook voor andere gemotoriseerde tweewie- lers een goed jaar. De verkoop van bromfietsen kwam op 51.817. Dat is een fractie min der dan in het topjaar 1998 toen er 52.805 stuks werden ver kocht. De scootermodellen heb ben een marktaandeel van een kleine 85 procent in 1999. De snorfietsen maakte in 1999 een aardige groei door. In totaal werden 19.536 snorfietsen ver kocht. Dat is 17 procent meer dan in 1998 toen er 16.257 wer den verkocht. De groei komt ge heel voor rekening van het pop ulaire scootermodel. Het marktaandeel van het scooter model is nu ruim 57 procent. Het voordeel op deze uitvoerig ligt op ruim tienduizend gulden. De Volvo S40 Special Edition begint bij £49.150,= en de V40 bij £51.400,=. De grootste Mitsubishi is de Dignity die 28,5 cm langer en 1 cm hoger is dan de Proudia en maar liefst 2150 kg weegt. Wordt de passagiersstoel naar voren geklapt, dan ontstaat de ruimte als in een eerste klas stoel in een vliegtuig. En wat te denken van de massa gestand voor een optimale ont spanning. De Mitsubishi Digni ty is er alleen met de V8 GDI-motor. Door slim ruimtegebruik biedt de kleine Agila veel mogelijkhe den. De passagiers zitten be hoorlijk rechtop waardoor er een flink bagagevolume van 248 liter beschikbaar is als de auto door vier personen wordt gebruikt. De achterbank kan.in twee gelij ke delen tot een vlakke laadvloer worden neergeklapt, zodat er 598 liter tot aan de ruiten be schikbaar is. Er zijn opbergvakken in alle por tieren, in het instrumentenpa neel en onder beide voorstoelen. Uiteraard zijn er ook bekerhou ders aanwezig. De tien lakklèu, ren zijn te combineren met drie bekledingsstoffen. De Agila met 205/50-banden, een achter spoiler, black dual koplampen die matzwart zijn ingekleurd en het zogenaamde Haga interieur met extra opbergnetten in het interi eur en carbon inlays op het dash board. Normaal zou men hiervoor f.7.500,+ kwijt zijn, maar Volvo brengt nu slechts f.2.250,= extra in rekening. Bovendien is er de Dynamic Spe cial Edition Line met airconditio ning, koplampwissers, cruise con trol, mistlampen voor en een lederen stuurwiel. Het voordeel loopt hier op tot ruim f.8.500,=. de beschikbaarheid van motor modellen voor iedere smaak. Van sportmodel en chopper tot de allernieuwste motorscooters. K) wit 10 rood K) d.grijs 10 grijs 10 d.grijs 10 grijs 10 l.grijs 10 rood 10 rood 10 rood 10 grijs 10 zwart 10 zilver/goudO2-'89 10 groen O bl./grijs 01-'95 O d.grijs 0 wit 0 wit 0 d.groen 12-'93 fll.lJ.Unl.M in) If, BOVAG X) uur “w Voor het derde achtereenvolgen de jaar heeft de Spaanse VW- dochter Seat een verkooprecord behaald. Zo gingen er vorig jaar 481.000 nieuwe Seats over de toonbank. Daarvan bleven er 173.000 in Spanje, waar het merk met een stijging van 12,4% het beste resultaat in 20 jaar zorgde. Seat is in Spanje De Proudia is een vijf meter lan ge vierdeurs met een weergaloos comfort en forse binnenruimte. In het interieur is gebruik ge maakt van luxueuze bekledings- materialen en hout. Bij reparatie door de eigen Mit- subishi-dealer blijft de volledige fabrieksgarantie uiteraard be houden. De tarieven lijken bij zonder aantrekkelijk. Een voor beeld: een Mitsubishi Colt gereden door een particulier kost £795,= voor een jaar all- risk zonder ingewikkelde regio- toeslagen of 1 Wie ook zijn verzekering bij Mit subishi afsluit kan bij schade contact opnemen met Mondial Assistance, die vervolgens de bekende molen in gang zet. Er wordt direct voor een vervan gende auto gezorgd en de reis kan worden voortgezet. Mondial Assitance verzorgt ook de con tacten met de tussenpersonen, De nieuwe, compacte Opel Agila is voor het eerst te zien op de ko mende Geneefse autotentoon stelling die van 2 tot en met 12 maart as. wordt gehouden. De 3,50 meter lange Agila is geba seerd op de huidige Suzuki Wa gon R+, maar heeft een aange paste carrosserie. Overigens zal Suzuki deze aanpassingen ook nog dit jaar doorvoeren, waar door het onderscheidt vooral door een emblemen en type- plaatjes moeten worden be paald. In 1999 zijn in Nederland 17.845 motorfietsen verkocht. Dat is 22,3 procent meer dan in 1998 toen er 14.589 werden af gezet. De sterke groei wordt ingegeven door een aantal oorzaken. Tradi tioneel speelt de mooie zomer daarbij een belangrijke rol. Een andere reden is het toenemende gebruik van de motorfiets voor woon-werkverkeer. En ste, niet onbelangrijke i leide scheepsversie met twee ba lansassen. Uiteraard zijn er de nodige aanpassingen verricht. Bij een scheepsmotor staat de krukas verticaal en dat betekent dat de oliecirculatie en het car ter veranderd moeten worden. Verder komt het koelwater di rect uit het vaarwater en moet daar met de temperatuurrege ling rekening mee worden ge houden. Bovendien worden voor al bij het varen op zout water zowel voor de binnen- als de bui tenzijde van de motor hoge eisen gesteld aan de corrosiebesten- digheid. De buitenboordmotoren zijn voorzien van een elektro nisch motormanagementsys- teem voor injectie en ontsteking. Specifiek zijn de beveiliging voor overtoeren, een te hoge koelwa- tertemperatuur en oliedruk. heeft een flink ruitoppervlak en de achterpassagiers hebben ex tra zicht omdat ze 10 centimeter hoger zitten dan de bestuurder en voorpassagier. Iedere Agila krijgt standaard een elektrische stuurbekrachtiging, een info- display, elektrisch verstelbare buitenspiegels, met stof beklede bagageruimte, een dakantenne, luidsprekers, bestuurdersairbag en gordelspanners. Daarnaast kan uit nog twee andere uitga ven worden gekozen. Het van oorsprong Japanse chassis met een wielbasis van 2,36 meter werd door Opel-tech- nici nog verder op de Europese smaak aangepast. De auto is bij zonder wendbaar in stadsver keer en staat op stevige 14 inch wielen. ABS kan als optie wor den gekozen. De Agila krijgt twee 3 cilinder Ecotec motoren met 12 kleppen. De 1 liter is goed voor 58 pk en een koppel van 85 Nm bij 3800 tr/min. Hiermee haalt de Agila 142 km/u. De tweede variant is een 1,2 liter van 75 pk en een koppel van 110 Nm bij 4000 tr/min. Hiermee is een top moge lijk van 155 km/u en wordt de acceleratie van 0 tot 100 in 13,5 seconden afgewerkt. Beide Het Japanse Honda is de groot ste motorenproducent ter wereld en het is dan ook niet vreemd dat dit merk buitenboordmoto ren voor schepen maakt. Honda maakt ze al weer dertig jaar en op het moment dat de meeste producenten zich nog met tweet- akt bezighielden, ontwikkelde Honda al de schonere viertakt- machines. De 2 cilinder Honda motoren hebben allemaal een bovenliggende nokkenas die door een getande riem wordt aangedreven. Bovendien hebben de sterkere varianten net als veel automotoren balansassen om trillingen te minimaliseren. Bij de grotere buitenboordmoto ren wordt nog veel meer van au totechnieken gebruik gemaakt. Zo zijn de 75 en 90 pk kracht bronnen afgeleid van de motoren die in de Civic worden gebruikt. De topper is de nieuwe BF130, een van een Accord-motor afge-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 23