Vff. WIJZE en \x Ouderentoneel maakt zichtbaar wat ouderen bindt 24®*. 42,’L r i ,II|M 29®. POST SCRIPTUM COLOFON Extra Dag van de Mantelzorger k »n bv I I I I I I I I I tïngen 1 I I Organisatie Dag van de Ouderen Seniorenfist De Flepsteppers Stijldansen Trefpunt 't Sant Kaartmiddag Rommelmarkten Optredens seniorenorkesten Volksdansinstuif 55+ Rode Kruis Euro Gespreksochtenden ouderen Toneel in de bibliotheek ri i i DE TILBURGSE KOERIER Toneelgroep Craquelé speelt 'Kiezen voor jezelf'. n achtïïTI uit voorraad leverbaar Voor FL 499 -- Voor FL 529,= Jan van Mokum ■- Voor FL 599,= -- Voor FL 649,= Voor FL 699,= -- Voor FL 699,= Woonplaats: VoorFL 799,= 0 vrijwilliger 0 belangstellende Voor FL 899,= -■ VoorFL1249,= VoorFL 859,= Ik zorg: 0 1 tot 2 jaar O 2 tot 5 jaar 0 meer dan 5jaar O n.v.t. O nee ja ELLI •stein^j atis ski hoes! Gratis tas! VoorFL 299,= VoorFL 349,= VoorFL 399,= Voor FL 449,= HET WOORD IS AAN... Antwoordstrook: Dag van de Mantelzorg Tiburg op dinsdag 15 februari a.s. van 10.00- 16.00u. De heer/Mevrouw: Adres: Postcode: Telefoon: O O O O groepen hebben het script bij de uitgever besteld. rg, Tel: 013-5426245. oopavond. Tweede keus O O O O O O HELIN NLOP d/Vear 3ESTONE ROYAL éber inentdl o o I straat 102, 5038 SR Tilburg, of I 1 Pncthi ic QO7P ROnROPTilhurn tal 1 DP-TE HUUR »er tijdig portvakantie •DONDERDAG 27 JANUARI 2000 PAGINA 11 UARI 2000 - PAGINA 10| Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, Ik wil deelnemen aan de workshop (kruis bij zowel eerste als tweede keus één workshop aan) Eerste keus: 1. O Onts"= 2. O Hoei 3. O 4. O 5. O Eenworksl* 6. O Het verwent Over eventi Deelrr Brabar Ik heb het volgende dieet: Ik ben O mantelzorger uuiyse r\ut>rit>i, rumuus iuuui, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. r eventuele bemiddeling voor vervoer of oppas wordt er telefonisch contact met u opgenomen. Iname is gratis! Antwoordstrook voor 4 februari opsturen naar Steunpunt Mantelzorg Midden bant, antwoordnummer 63019 5000 VE Tilburg (een postzegels is niet nodig) leenstaande buurvrouw en raakt zo ook in gesprek met een weduwnaar die jaren voor zijn zieke vrouw gezorgd heeft. Het stuk werd door oudere amateurto neelspelers op de planken gebracht. Toki van der Zande-Duquesnov, die de rol van de alleenstaande vrouw speelde, vond het boeiend om aan deze voorstel ling mee te werken. "De regisseur be sprak met ons de ervaringen en opvattin gen die we zelf over dit onderwerp hadden en gebruikte die om het spel meer diepte te geven." tspanning door bewegen e ga ik om met mijn dementerende naaste Mogelijkheden van aanpassingen in en om het huis Afrikaanse percussie shop voor ex mantelzorgers nteam met kapsters en schoonheidsspecialisten cursus voor senioren. Ook daar wordt op basis van eigen verhalen, belevenissen en ideeën gemproviseerd. De cursus wordt meestal afgesloten met een pu- bliekspresentatie. Anne-Gert Werts die als consulent oude- I renparticipatie bij Prisma werkt, is bijzon- derte spreken over de mogelijkheden die toneel biedt om ouderen met elkaar in ge sprek te brengen. Dat enthousiasme werd extra gevoed door haar bezoek in I oktober 1999 aan het Wereld Ouderen Theaterfestival in Keulen. Wat haarvoor- I al boeide, was dat de levenservaring van I ouderen hun spel rijker maakt en dat zij in staat zijn om op een authentieke manier het leven van alledag te laten zien. "Met i behulp van toneel kan goed zichtbaar ge maakt worden wat ouderen bindt", vindt Anne-Gert. Veel ouderen spelen samen toneel. Ze voeren bijvoorbeeld blijspelen op om mensen eens lekker te laten lachen. Maar er komen ook steeds meer groepen die vanuit eigen beleving en levenservaring stukken voor ouderen maken en op de planken brengen. Senioren die het leuk vinden om met ouderen toneel te spelen, kunnen bij ver schillende groepen en cursussen in Tilburg terecht. Overwinteren Ze werkte enkele jaren geleden mee aan het project Gedeelde zorg, het halve werk van de landelijke ouderenbonden. Het doel van dit project was oudere vrou wen en mannen met elkaar te laten pra ten over de verdeling van huishoudelijke arbeid. Veel ouderen worstelen met rolpatronen van vroeger. Vrouwen blijven vaak vast zitten aan zorgtaken en veel mannen zijn niet gewend huishoudelijk werk te ver richten. Daar een stuk over maken en er na afloop met de zaal over praten, bleek een heel verfrissende manier om dat on derwerp aan te snijden. Jan Smeets van het Centrum voor Ama teurkunst schreef het stuk Overwinteren op basis van een aantal interviews over dit onderwerp. Een luchtig stuk in alle daagse taal met veel humor. Overwinte ren gaat over een ouder echtpaar dat een aantal maanden naar Spanje op vakan tie gaat. De vrouw verstuikt haar voet en de pas gepensioneerde man moet voor het eten zorgen. Hij zit met de handen in het haar. Hij roept de hulp in van een al- Om als vereniging of (ouderen)bond tegenwoordig subsidie te krijgen, moet je vernieuwende projecten uit denken. Dat doet dus iedereen en zo komen er heel veel projecten. De meeste verdwijnen na verloop van tijd in de prullenmand; de paar die goed lopen sterven een zachte dood we gens gebrek aan subsidie. Ze zijn dan immers niet vernieuwend meer! Drop Oud Discussie Deze opzet werkte als een trein. Alleen al het samen kijken naar dit stuk riep veel reacties op. Het publiek reageerde ook heel direct in de discussies na de voor stelling. Vrouwen waren vaak teleurge steld dat hun man zo weinig taken over nam, nadat hij gestopt was met werken. Maar mannen vonden dat zij daar ook weinig kans voor kregen. "Loop me als jeblieft niet voor de voeten", werd hen ge zegd en zo werden ze de keuken uitge stuurd. Hun vrouw wilde niets uit handen geven. Het was haar terrein, dat ze maar moeilijk prijs kon geven. "Uit de discus sies kwam naar voren dat het na de pen sionering vaak een hele tijd duurt voordat een echtpaar samen op één spoor komt", zegt Anne-Gert. Bij het napraten werd ook vaak ingegaan op de situatie van de weduwnaar. Het probleem dat je eigen leven in de knel komt als je lange tijd voor een zieke part ner moet zorgen. Je hebt dan hulp van an deren nodig om zelf op de been te blijven. Het stuk werd meer dan veertig keer in alle delen van het land opgevoerd. Uit dit project bleek dat toneel erg bruikbaar is om ouderenproblemathiek aan de orde te stellen. Een effectieve manier om het leven van ouderen te verwoorden en in beeld te brengen en om problemen be spreekbaar te maken. Al dertig toneel- Meer informatie over deze cursussen en toneelgroepen: Craquelé: tel. 4672863; Craquelé laat ook vrouwen toe die wat jonger zijn dan 50 jaar. Improvisatiecursus De Muze: tel 5802888. De cursus begint op 3 februari en kost 215. De Garsthof: tel.4673640. De groep repeteert 's maandag van 10-12 uur in de Baselaar. Contributie 2,50 per maand. Amateurtoneelgroep Udenhout: tel.5111654. De contributie bedraagt ƒ12,50 per jaar. werden er Tientjesconcertengegeven. Als die na een jaar suc cesvol blijken, gaat de prijs naar vijftien gulden. De bus- en taxivrije Heuvel gaat niet door, want plotseling komt men er achter dat dat eigenlijk niet gaat. De nieuwe par- keerregeling voor het centrum gaat niet door, want er zijn te veel bezwaren van bew/oners. En het nieuwste: de herbestra- ting van de Heuvelstraat wordt gehinderd doordat er winkels gaan renoveren. Die hebben natuurlijk eerst gewacht of de nieuwe tegels er echt kwamenwant deze winkels 'wonen' ook al wat langer in Tilburg. Gelukkig is er één ding dat blijft: de Piekbus. Voor een gulden op en neer naar de stadHet moet welwant anders gaat er he lemaal geen mens meer heen! Blijspelen Senioren die het leuk vinden om mee te spelen in een blijspel of in een karakter- spel kunnen terecht bij theatergroep De Garsthof, die al 30 jaar bestaat en op treedt in bejaardenhuizen en wijkcentra. Niemand is te oud om toneel te spelen, vinden de leden van deze groep. De groep heeft zelfs vitale leden van boven de 80. Ook Udenhout heeft een amateurtoneel- gezelschap dat zich vooral op blijspelen richt. Beide groepen zitten vooral te sprin gen om mannelijke spelers. Het Tilburgse comité Dag van de Ouderen zoekt met spoed en kele nieuwe leden die meehelpen met het organiseren van deze jaarlijkse dag op 1 oktober. Het werk vraagt een tijdsinvestering van tien vergaderingen per jaar (overdag). Gevraagd worden enthousiasme en betrokkenheid bij de leefwereld van (Tilburg- se) ouderen. Informatie/aanmelden: DeTwern, Barth Noordzij, Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 5839999. Ook dit jaar organiseren De Flepsteppers op de vrijdag voor car naval weer een groot Seniorenfist in de schouwburg. Tijdens deze middag op 3 maart treden o.a. Walter Doorakkers, Blaos Pieplust, Peter Smulders en Arie Ribbens op. Kaarten (ƒ7,50, inclusief koffie en gebak) zijn vanaf 1 februari te koop bij de schouwburg. Elke woensdag is er in de grote zaal van Soekmekaar (Gen Kockstraat 2a) een gezellige stijldansmiddag. Er wordt gedanst op foxtrot, Engelse wals, tango, slowfox en wals, afgewisseld met Latijn-Amerikaans zoals chachacha, rumba en jive. Ook de oude dansen zoals de Veleta en St. Bernhardswals worden niet vergeten, evenals de sirtaki, country en andere dansen. Elke danslustige 50-plusser is welkom op woensdagmiddagen van 14.00 tot 17.00 uur. Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) organiseert op woensdag 2'februari een ochtend over omgaan met spannin gen. Mevrouw Brekelmans van de GGD geeft uitleg en advies. Entree gratis, evenals een kopje koffie. Aanvang 10.00 uur. Op woensdag 9 februari is de eerste bingo-ochtend van 2000. Kosten ƒ7,50 voor tien ronden. Aanvang 10.00 uur. Donderdag 3 februari kunt u bij ouderenwerk De Reit rikken, jo keren en hoogjassen. Kosten ƒ2,50, incl. een prijsje en een kop je koffie of thee. Aanvang 14.00 uur in wijkcentrum De Reit, Westertorenlaan 4. VoorFL 399,= VoorFL 399,= VoorFL 399,= Voor FL 279,= "Tilburgers moeten eens wat po sitiever denken over hun stad", vinden sommigen. Dat probeer ik ook, maar elke keer wordt ik te ruggefloten door de feiten. Zo zijn er bepaalde zaken die slachtoffer worden van hun po pulariteit, zoals de subjectsubsi- die. Eerst wordt er van alles ge daan om mensen met een laag inkomen duidelijk te maken dat ze daar echt recht op hebben. En als dat dan op grote schaal lukt, wordt de subsidie gehal veerd. Dan de Concertzaal. Er kwamen te weinig bezoekers, dus KBO 't Goirke organiseert zaterdag 29 januari van 10.00 tot 16.00 uur een gezellige rommelmarkt in wijkcentrum de Pa perclip (Oude Kapelstraat 25). KBO Heikant/Quirijnstok organiseert op zondag 30 januari van 9.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt in seniorensoos 't Ha zennest (Kreverplein 27). Entree ƒ1,50, inclusief een kopje kof fie, thee of frisdrankje. Aan de midwinterbijeenkomst .van KBO Berkel-Enschot op dinsdag 1 februari werkt het regionaal seniorenorkest De Meijerij mee. Dat speelt van 14.00 tot 16.00 uur in sociaal-cul- tureel centrum De Schalm (Eikenbosch 1o.m. liedjes van The Beatles, de Millenniumsong en de Saint Louis Blues. De toe gang is gratis. Het regionaal seniorenorkest Midden-Brabant geeft een extra concert op vrijdag 31 maart in Concertzaal Tilburg. Aanvang 14.00 uur. De toegangsprijs bedraagt ƒ10,- (incl. kof fie of thee). Kaarten kunt u bestellen door voor 29 februari het aantal kaarten maal ƒ10,- over te maken op bankrek. 170234134 t.n.v. RSO. U ontvangt de kaarten begin maart. Als u met een rolstoel komt, moet u dat snel doorgeven in verband met het beschikbare aantal plaatsen: tel. 5052671 Op zondag 6 februari is er van 11.00 tot 13.00 uur een volks dansinstuif onder leiding van Netty Tönissen in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Entree ƒ2,50. Op donderdag 10 februari is er van 10.00 tot 12.00 uur in buurt centrum In de Boomtak (Boomstraat 81) een voorlichtingsbij eenkomst over het werk van het Nederlandse Rode Kruis. Het gaat o.m. over de telefooncirkels, recreatieve activiteiten en va- kantieprojecten voor mensen met een handicap. U krijgt gele genheid vragen te stellen. Een kopje koffie of thee is gratis. Bij steunpunt Ouderen Theresia geeft een medewerker van de Rabobank op maandag 7 februari voorlichting over de euro. De middag is van 14.00 tot 16.00 uur in de zaal van Old Factory (Oude Langstraat 22). Toegang en een kopje koffie/thee zijn gratis. De Werkgroep Ouderen in Gesprek organiseert vanaf 10 maart series van zes gespreksochtenden op een aantal goed bereik bare plaatsen in heel Tilburg. Het onderwerp is 'blijvend onder weg'. De groepen bestaan uit ongeveer twaalf 55-plussers en er is gespreksleiding aanwezig. De bijeenkomsten zijn van 10.00 tot 12.00 uur. Kosten: ƒ17,50 voor serie. Informatie/aan melden (tot 15 februari): Werkgroep Ouderen in Gesprek, Gas- thuisring 54a, 5041 DT Tilburg; tel. 5423706 (tijdens kantooru ren). Zin om mee te gaan doen aan toneel? In de Openbare Biblio theek is vooral informatie te vinden voor docenten en regisseurs van amateurtoneel. Maar ook als u zelf iets wilt doen, kunt u er terecht. De afstand tot de maan van Annette de Vries is bedoeld voor dramédocenten en regisseurs om amateurspelers de basis vaardigheden van het acteren bij te brengen. Bent u erg geïn teresseerd in amateurtoneel, dan is het tijdschrift NV Amateur toneel misschien iets voor u. U kunt het ter plekke lezen, het is niet te leen. Verder zijn er diverse spelen, zowel blijspelen als drama, in de bibliotheek te vinden. Titels variëren van Vrolijke schetsen voor ieder feesttot Schakels van Herman Heijermans. Zoekt u het meer in de richting van een voordracht of een stuk je? Vraag dan aan een medewerker de bundel Ik wandel eens een blaadje omvoor u uit het magazijn te halen. Hierin staan al lerlei gedichten en voordrachten zoals ze vroeger op sommige scholen gebruikt werden. Zoekt u iets voor een bruiloft of feest? Dan is een bundel als Hulde heel geschikt. Ik zorg voor: mijn partner mijn schoonvader moeder mijn kind mijn buren/vrienden O anders namelijk Ik zorg ongeveer: O tot 4 uur per week tot 16 uur per week dagelijks uren dag en nacht De Seniorenwijzer verschijnt een maal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie Diny van Bladel-Verbunt Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat Maartje Konings Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij Gerrie Peters Mat de Vries Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- Improvisatie Wie met ouderen toneel wil spelen, kan in Tilburg en omgeving terecht bij diverse se niorentoneelgroepen. Improvisatiegroe- pen hebben het voordeel dat je geen moei lijke rollen uit je hoofd hoeft te leren. Theatergroep Craquelé voor vijftigplus- vrouwen bestaat al meer dan tien jaar. Hun stukken ontstaan door improvisatie naar aanleiding van eigen ervaringen. Uit die korte improvisaties maakt de regiseu- se dan een stuk. Het eerste ging over een oudere vrouw die tegen haar zin allerlei klusjes voor haar dochter opknapt. Theaterwerkplaats De Muze begint bin nenkort weer met een toneelimprovisatie- Heeft u bemiddeling voor oppas vervoer nodig? Vervoer O ja O nee Oppas O j< Omdat er voor de Dag van de Mantel- zorger op 16 november (te)veel be langstelling was, komt er in het Cen- trum voor Amateurkunst (Ringbaan Oost 8) een extra dag op dinsdag 15 februari. Op het programma staan van - 10.00 tot 15.30 uur informatie, amuse- ment, een verwenteam van kapsters en schoonheidsspecialistes en een I gezamenlijke warme maaltijd. Wie in november buiten de boot viel, krijgt I vanzelf een uitnodiging. Daarnaast is er ruimte voor circa zestig mantelzor gers die nog niet in het zonnetje zijn gezet. Voor vervoer naar deze dag en/of oppas bij de hulpbehoevende thuis kan worden gezorgd door vrijwil ligers. Opgeven kan door nevenstaan de bon in te vullen en voor 4 februari te sturen naar: Steunpunt Mantelzorg, Antwoordnummer 63019,5000 VE Til burg. Meer informatie: Charles Snij der, tel. 5837826.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 11