van L Zoektocht naar de essentie het mens zijn Donderdag 23 december 1999 pagina 9 DE TILBURGSE KOERIER 1999—pagina 08 In het kerstnummer besteedt De Tilburgse Koerier elk jaar aandacht aan een beeldend kunstenaar uit Midden- Brabant. Dit jaar is dat Ceciel van der Weide (39). Ze is tekenlerares en organisator van exposities in wijkhuizen, geeft opfriscursussen aan leerkrachten in het basis- en speciaal onderwijs en maakt natuurlijk kunst: in opdracht van particulieren en vrij werk. Ze schildert niet alleen, maar vervaardigt ook keramiek, quilts en portretten in klei. Ze exposeerde onder meer in Maastricht, Den Haag, Aken en Tilburg. We kozen voor Deep inside, een schilderij op canvas. FOTO: PETER LICTENBERC Ze studeerde af met onder meer een koe pel met een diameter van twee meter, ge maakt van twijgen. "De binnen- en buiten vorm zijn altijd een kenmerk van mijn ruimtelijk werk. In de koepel had ik een kleine opening gemaakt. Die riep span ning op bij de kijker: 'Ca ik er wel of niet door?' Mijn kunst mag niet afstandelijk zijn. Het hoort bij het gewone leven en mag dus aangeraakt worden." Eenmaal aan de slag als kunstenaar, kwam ze tot de ontdekking dat de dagen in het atelier lang konden duren. "Ik voelde me daar verrekte eenzaam, ik wilde onder de mensen zijn.” Zo kreeg ze het idee de cul- tureel-educatieve opleiding Mikojel in Sit- tard te gaan doen. "Nu kan ik mijn brood verdienen met de ideale combinatie: in de maatschappij staan en je creatieve ideeën samen met andere mensen vorm geven." Tussentijds vroeg het moederschap een aantal jaren alle aandacht. De kinderen werden echter ook een inspiratiebron en, inmiddels woonachtig in Tilburg, pakte Van der Weide de draad weer op met lesgeven aan groepen in het buurt huis bij haar in de wijk. Haar kunst komt altijd in twee fases tot stand. Eerst de uitwisseling en het be studeren van informatie, daarna de rust van het atelier. "Ik raak gefascineerd door iets, stel me open, lees boeken, praat met mensen. Dan ga ik filteren, na denken en werken in stilte. Uiteindelijk gaat het altijd om de zoektocht naar de essentie van het vrouw zijn, van het mens zijn in deze wereld, van het leven. De informatie die ik opneem, analyseer ik. Ik speel ermee en vorm zo mijn eigen visie." Geïnteresseerden in het werk van Ceciel van der Weide kunnen op donderdagmid dagen met haar contact opnemen in wijk centrum 't Kievitslaar, tel. 4673767. Daarbij put Van der Weide vaak uit andere en oude culturen, religies, symbolentaal, het onderbewuste. Zo verdiepte ze zich het laatste jaar onder meer in kelims, ta pijten die al honderden jaren geleden door vrouwen in Turkije vervaardigd werden. "Door het gebruik van symbolen konden ze hun frustraties vormgeven. Ook veel vrouwen in andere culturen hebben zo hun ideeën en gevoelens kwijt gekund in het weven en het maken van quilts. Dat was de enige manier om in het gezinsleven in stilte iets te kunnen creëren." Lachend: "Het mocht, want dat tapijt was toch no dig." Momenteel houdt Ceciel van der Weide zich intensief met het boeddhisme van Daishomin bezig, een volkse stroming die vooral in Japan veel aanhang heeft. "De thema's daarvan komen ook terug in mijn werk: het karma, er bestaat geen toeval. Ik heb moeite met elk geloof, maar ben er wel van overtuigd dat er een universele kracht is, en datje die kunt aanboren. God zit niet op een berg, maar in jezelf. Dat is een le venskracht waarvan de mensen nog niet de helft ontdekt hebben." Ook dit jaar vervaardigde ze een aantal collages. De langwerpige vorm daarvan is ontstaan uit praktische overwegingen: drie werken binnen één (dure) lijst samen voegen. Die vorm handhaaft ze ook in haar nieuw ste manier van werken: schilderen op can vas. Deep inside is het derde doek in een reeks, waarvan bij het eerste (Personare) de nadruk vooral op gelaagdheden ligt. Na voltooiing van het tweede (Expectation) besefte Van der Weide: "Ik ben een beeld houwer die schildert." Het derde, hier af- gebeelde doek is ook uit lagen opge bouwd. "Ik reageer steeds weer op wat er ontstaat. Tot mijn gevoel zegt dat het goed is. Dan kan het werk zijn verhaal ver tellen." In het geval van Deep inside ver wijzen lotusbloemen naar het boeddhis me en symboliseren de wortels daarvan Van der Weide's zoektocht. "Je weet dat er ergens iets zit, maar je hebt er nog geen vat op." jffetteneneen ia dat klinkt ecember. 20.00 uur: es. Spookrijders en ecember, 21.00 uur: laar voorkomt erger aeule'. Ondertitel: Te- nillennium Tilburgse sprekers o.a. Mare 'erstuurd) en Antoine long story short', the Als band: Fireboots, SRV. Op de middelbare school leek ze niet voor bestemd om naar de Academie voor Toegepaste Kunst in Maas tricht te gaan. "Ik was als kind wel altijd creatief bezig, maar zou na de middelbare school biologie gaan studeren en had dus de B-vakken in mijn pakket. Aan het eind van het laatste jaar vroeg een vriendin me voor haar een tekening te maken die ze moest inleveren. De tekenleraar zag dat het niet van haar kon zijn. En zo 'ontdekte' hij me. In een spoedcursus van twee maan den heb ik toen een aantal technieken ge leerd en vervolgens met succes toela tingsexamen voor de academie in Maastricht gedaan." Daar was ze geruime tijd bezig met schil deren, vervolgens concentreerde ze zich op ruimtelijk werk, voornamelijk boetse ren. Ook nu nog werkt Ceciel van der Wei de graag met klei: ze maakt hoofden ("Dat is een echt ambacht”) en vervaardigt ook keramieken vazen. P ht 1 december heeft een g o.l.v. regiseur-pro- Wingerden opnames videoclip van de sing- Naam van de Hilva- Vals Licht. Deze sing- 10 januari. Het is de liet nieuwe Vals Licht iks, dat op 27 januari i werd opgenomen en or Oscar Hol leman en it door Suburban Re- let trio worden onder rist Erwin Steylen en nerkelbach. thmetal. Da's lekker, e mannen van Severe label Fadeless deelde rgt ervoor dat begin it in de winkels ligt. 1 Corpse watjes? Pro- ture. 'Onwards to the heette het debuut, an Cirith Gorgor gaan :o a glorious future. s, uitgesponnen maar gementen en een zan- raan jarenlang rtiuzi- ap en liefde voor he- oe en je hebt Lost In der brengt een eerbe- al- en hardrockhelden n decennia. Denk aan Anthrax, Ozzy, Tes- Priest en de conclusie uur lang genieten van nmers. Ni Hao werd 1 vergeleken met Bio- /ergel ijk ing niet meer Jao het afgelopenjaar :n bewezen. is tegenwoordig jaar- te zien als r van Pinkpop. Welis- met een ander kleur- ioelofs blijft bovenal dderoosjes. Punkrock astempel in drie ver- Energiek en vooral agdig punkplosie. De vijzen op hun nieuwe Iers van Amsterdam' itimaal klinkt in com- dingrijke en spooky Kuil, Cliften 'Jazz' owell zorgden met de my' voor commotie :e beelden van het el’ te vertonen. De nen met The Beatste- n Terrorgruppe op de in de Duitse punkroc- rd. Het nieuwe album Included' vanGliedo, ike en Ingo blaast cat- ock uit. sie, van Handels Mes leis al twintig jaar ga- irkochte zalen. The rijgt nu anno 1999 een lankzij de uitvoering ast. Na de pauze is er an de grote legendes merican Music: Billy Supremes, Aretha :y Houston en vele an- an. n het goede adres. De Outburst presenteren het beste van bands als ity Savage en Carcass, i hard maar melodieus inairebuf ogramma rsklok. i Lucky Lips opendi- tiesten, waaronder de :he zanger/entertainer >e komische typetjes. olop gedanst worden 'an populaire muziek i eeuw, gedraaid door Avenue het millenni- ip eten, drinken, veel Jansen en natuurlijk aampagne. Zaal open in de late uurtjes. I

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 9