WIJZE \x i I ’Ik peins er niet over om te stoppen’ Hongaarse volksmuziek l Rosa, ruim dertig Jaar in garen, band en garnituren POST SCRIPTUM COLOFON r I ri i i i i i i i i i l;' I I I rl i i I I I I Kaarten in De Ypelaer Trefpunt 't Sant Volksdansinstuif 55+ Kaarten in de Reit Badminton Openingstijden Gezondheidstelefoon Koersbal in De Nieuwe Stede Je kunt meer dan je denkt! Rouwverwerking in gesprekgroepen Fototentoonstelling Garen, band en bibliotheek Donderdag 23 december 1999 pagina 15- 99 - pagina 14 DE TILBURGSE KOERIER rwijderen asbest ttoirs. Drop Oud 2S INDEL Cor Flipse 8 t De collegepartijen korten op de sub- jectsubsidie voor 65-plussers. Zo worden stille ouderen tot stille armen. Kleren voor Polen In het begin verkocht ze ook tweede- handskleren. Uit die tijd stamt haar band HET WOORD IS AAN... tenW de volgende igeven: iduren, of voor toezicht telefoon- I :n woonkamer 8 bouwen dakop- ideren garage tot 9/3672/01/01) 13 bouwen dakkapel i garage (kavel 123) vergroten woning en garage randeren woning jwerkzaam- p pagina 139 te teletekst '<anaal van TV n carport leren garage tot /01/01) Ijderen asbest ren asbest >2 slopen houten deren asbest deren asbest verwijderen asbest wijderen asbest agiT/sr' itraat iten eringswerk- I december. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij- zer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001 5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. genoot al van de prachtige show en het virtuoze orkest. Het orkest gebruikt traditionele instrumenten en put uit de rijke Hongaarse muziekgeschiedenis. Het ensemble maakte daaruit een selectie van de meest kleurrijke en wervelende dansen. De voorstelling in Schouwburg Tilburg is op woensdag 19 januari om 14.00 uur. Kaarten a ƒ6,- zijn vanaf 3 janu ari te koop in de Openbare Bibliotheek op het Konings plein. U vindt de speciale stand bij de cd-afdeling. Bonneterie Rosa aan de Piusstraat is een bloeiend bedrijfje waar altijd klanten te vinden zijn en waar het gemoedelijk toegaat. Er is tijd voor een praatje en een geintje en je krijgt er deskundig advies bij cadeau. Want Rosa is niet alleen een rondborstige vrouw die het hart op de tong draagt, ze is ook een vakvrouw die overal raad op weet. Heb je een valse vouw in je broek, dan heeft Rosa wel een simpele en doeltreffende oplossing. :kenen bij de r,r2a^^rd an deze Afdeling om voorlopige voor- id. Gedurende zes 1 publicatie kan 1 en/of kan een /oorziening worden Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til burgse Koerier, Postbus 10001, Werken aan de keukentafel In 1967 is ze uit pure armoede met de winkel begonnen. Ze zat toen echt aan de grond. Haar kinderen waren ziek en haar man had zijn werk aan de kant moe ten zetten. Toen haar dochter naar huis kwam na een langdurig verblijf in het Wilhelmina- ziekenhuis maakte ze van een lapje van drie gulden een jurkje en jasje voor haar. Ze kon goed naaien, want dat had ze bij een kleermakerij geleerd. Bij toeval zag een fabrikant die kleren hangen en deed haar het aanbod in veelvoud te gaan pro duceren. Maar Rosa dacht: "Als hij die kleren kan verkopen, kan ik dat zelf ook doen." Van haar laatste centen kocht ze een paar meter stof, maakte daar aan de keu kentafel een paar jasjes van en verkocht die nog dezelfde dag. Van dat geld kocht ze direct een grotere hoeveelheid stof. Binnen de kortste tijd liep haar zaakje, toen nog in Broekhoven, als een trein. Het Internationaal Folk Festival dat van 19 tot en met 23 januari op allerlei podia in Tilburg gehouden wordt, heeft op de openingsdag een speciale, goedkope voor stelling voor ouderen. Het wereldberoemde Hungarian State Folk Ensemble treedt dan 's middags op in de gro te zaal van de schouwburg. Het ensemble is opgericht in 1951 en heeft sindsdien succes met zijn originele Hongaarse dansen en kleurrij ke kostuums. Publiek in 45 landen op vier continenten Inmiddels naait ze zelf niet meer, maar ze maakt haar vakkennis nog volop te gelde door haar klanten van advies te dienen. Die service bindt veel klanten aan haar winkel. In de jaren zeventig verhuisde ze naar de ze zo mooi vonden gratis mee. Zo ont stonden contacten met Poolse families en is het inzamelen van kleren voor Polen be gonnen. Rosa verzamelde, sorteerde, waste en herstelde ze en bracht ze in steeds grotere hoeveelheden naar Polen. De afgelopen jaren zijn zware jaren ge weest. Na de jarenlange ziekte van haar man, die enkele jaren geleden overleed, kreeg ze zelf last van haar hart en moest ze het kalmer aan gaan doen. Na 15 jaar stopte ze met 'Kleren voor Polen' en de cursussen. Maar ze peinst er niet over om de winkel aan de kant te doen en haar medewerk sters, die rond de 65 zijn, denken ook nog niet aan stoppen. "Mensen om me heen zeggen weleens: 'Ga toch lekker van het leven genieten.' Maar ik zie mezelf niet op een flatje zitten," zegt Rosa. "Ik moet er niet aan denken. Voor mij is dit genieten." veel oudere Tilburgers gesteld is. Het is te hopen dat de ouderenbonden actie ondernemen in de richting van het rijk. En daarnaast dat er alles aan gedaan wordt om zoveel mogelijk Til burgse ouderen meteen laag inkomen gebruik te laten maken van de sub- jectsubsidie, ook al is die gehalveerd. Rosa Amelsvoort-Maas (65) drijft al meer dan dertig een winkeltje met garen en band, handwerk- en hobbyartikelen zoals er in Tilburg geen tweede te vinden is. Een ouderwets winkeltje van onder tot boven vol kasten met vakjes en laadjes, waar je nog losse knoopjes en een stukje band van de rol kunt krijgen en allerlei soorten vingerhoedjes. Het heeft het huiselijke karakter van de vroegere buur- twinkelts en het loopt als een trein. Want als je daar gaat grasduinen, is de kans groot dat je met meer de deur uit gaat dan je van plan was. brikant voorspelde haar dat ze binnen de kortste keren falliet zou gaan als zij niet over ging op voorverpakte artikelen. Toen hij later in de winkel kwam kijken, was hij stomverbaasd hoeveel klanten er in dat simpele winkeltje over de vloer kwamen en hoeveel er verkocht werd. Rosa stelt er een eer in de prijzen zo laag mogelijk te houden. "Als ik twintig stren getjes tegelijk koop, krijg ik er eentje gra tis. Dan doe ik zelf ook wat van de prijs af', zegt Rosa. "Daardoor is ook het bor duurgaren hier goedkoper." Reclame maken vindt ze geldverspilling: dat jaagt alleen de prijzen maar omhoog. De meeste nieuwe handwerkwinkels verdwijnen bijna allemaal weer snel, om dat ze zich afhankelijk maken van een groothandelaar die bepaalt wat zij moe ten verkopen. "Dat ik nu al ruim dertig jaar een bloeiende zaak heb, komt ook door dat ik niet méér inkoop dan ik nodig heb en me niet in de schulden steek", is haar stellige overtuiging. Door de mond-tot-mondreclame van te vreden klanten oefent de winkel ook aan trekkingskracht uit op jongeren en man nen. Die voelen zich daar net zo op hun gemak als vrouwen. Ook via andere handwerk- en hobbyzaken krijgt ze klan ten binnen. Bij de vraag om ouderwetse paarlemoeren knoopjes of kralen sturen die winkeliers hen vaak door naar Rosa met de opmerking: "Als die het niet heeft, is het nergens meer te krijgen." Rond de jaarwisseling ondergaat de win kel voor korte tijd een gedaanteverwisse ling. Dan liggen er sterretjes, vuurpijlen en duizendklappers in de etalage. Dat verkoopt Rosa al meer dan twintig jaar. "Het geeft leven in de brouwerij, want dan komt er weer eens heel ander volk over de vloer." Puisstraat en na een paar jaar kocht Rosa het buurhuis, omdat ze ook hand- arbeidartikelen wilde gaan verkopen. Zelf timmerde ze voor die tweede winkel ruimte kasten op wielen met honderden vakjes en doosjes. Ook in dit gedeelte van de winkel is elke centimeter van de ruimte benut. Je kunt net tussen de kas ten door om al het materiaal te bekijken. Maar toen het oude huis voor een deel in stortte, kwam ze in financiële moeilijkhe den. Ze leénde geld bij vrienden en ken nissen, repareerde zelf het dak en om uit de kosten te komen, ging ze naailessen geven en cursussen poppenmaken, gipsgieten en kaarsenmaken. Bovendien pakt het nieuwe belasting stelsel voor hen lang niet zo gunstig uit als wordt voorgesteld. Zo gaat de eco nomische vooruitgang grotendeels aan hen voorbij.Het is vooral de lande lijke overheid die zo ongelooflijk tekort schiet. Maar daar mag een plaatselijke overheid zich niet achter verschuilen. Zeker, omdat de politiek heel goed weet hoe het met de inkomens van met Polen. Poolse mensen kwamen in haar winkel terecht om tweedehandskle- ding te kopen, maar ze waren zo arm dat ze ook die niet betalen konden. Rosa kon dat niet aanzien en gaf hen de jassen die De beslissing die een meerderheid van de gemeenteraad maandag heeft genomen over de subjectsubsidie voor ouderen is een belediging voor die ouderen. Vorig jaar nog werd de verruiming van de sub jectsubsidie met veel bombarie aange- kondigd. Dit jaar blijkt die te duur uit te val len voor de gemeente. Deels omdat er veel meer aanvragen zijn dan verwacht, deels door een ambtelijke rekenfout. Uitgangspunt van de verruiming was mensen met AOW en eventueel een klein pensioen wat meer armslag te geven. Hoe welkom dat was, bleek uit onderzoe ken naar inkomen en maatschappelijke deelname onder Tilburgse ouderen. Zij, die na de oorlog het land mee opbouwden en weinig eisen stelden, moeten nu zien rond te komen van de AOW en een karig textielpensioentje. De AOW mag dan de laatste jaren zijn meegelift met de lonen, nog altijd ligt ze 10 procent achter op de marktsector. Tegelijk wordt alles duurder. uufyüü rxw&ii&i, i uoiuuo i vw i 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. De Seniorenwijzer verschijnt een maal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel- Verbunt FOTO: PETER LIGTENBERG Rosa, geflankeerd door haar medewerksters Corrie (I.) en Feike (r.)"Veel mensen ko men hier naar toe, omdat we nog knoopjes per stuk en band per meter verkopen.” rpolis heeft ilijke rijbaan de maar een kking. Deze t voor letgangers. umy vcu i oiauvi- vviuum Riek Flipse-Tiemens - Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat I Maartje Konings Karei Luiijf (eindredacteur) I Barth Noordzij Gerrie Peters I Mat de Vries I Adres redactie Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg, of I 1 Postbus 3078.5003 DB Tilbura: tel. 1 Kartonnetje Bij Rosa vind je geen computer en pin apparaat. Het lijkt of de tijd er stil is blijven staan. Bestellingen gaan nog net zo als dertig jaar geleden. Is het gele DMC-bor- duurgaren op, dan schrijft ze dat op een kartonnetje en neemt het mee als ze voorraden gaat aanvullen. Ze kan ook blindelings vertrouwen op haar twee trouwe medewerksters. Als die iets niet kunnen vinden, hoeven ze het maar aan Rosa te vragen. Die weet precies waar alles ligt in het van onder tot boven volgestouwde winkeltje. En de in richting mag dan ouderwets ogen, Rosa heeft wel de nieuwste collectie borduur garen in huis. De ouderwetse bedrijfsvoering heeft het grote voordeel dat de prijzen laag blijven. "Veel mensen komen hier naar toe om dat ik nog knoopjes per stuk en band per meter verkoop", zegt Rosa. Ze was woe dend toen ze op een beurs voor winke- liers borduurgaren per stuk wilde kopen I en de deksel op haar neus kreeg. Die fa- N akkoord gegaan gen van bouw- De Werkgroep Aktiviteiten Ouderen Stokhasselt organiseert elke dinsdagmiddag in De Ypelaer rikken en jokeren voor 50- plussers. Adres: Corellistraat 10. Aanvang 14.00 uur. Inschrijf kosten ƒ1,25. Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) houdt op woensdag 5 januari een nieuwjaarsreceptie, natuurlijk met een kopje koffie en iets lekkers. Aanvang 10.00 uur. Woensdag 12 januari is er weer een bingo, Ook nu weer met mooie prijzen. Kosten ƒ7,50 voor een kaart van tien ronden. Aanvang 10.00 uur. Zaal open 9.30 uur. Op dinsdag en donderdag kunt u in het trefpunt knuffeldieren maken. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur. Op zondag 2 januari is er weer een volksdansinstuif 55+ in wijk centrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Zoals gewoonlijk wordt daar van 11.00 tot 13.00 uur een internationaal programma ge danst onder leiding van Netty Tönissen. Entree ƒ2,50 p.p. Bij Ouderenwerk De Reit kunt u donderdag 6 januari weer naar hartelust rikken jokeren en hoogjassen. Er is voor iedereen een prijsje en natuurlijk is het eerste kopje koffie of thee gratis. Kos ten ƒ2,50. Aanvang 14.00 uur. Zaal open 13.30 uur. Adres: wijk centrum De Reit, Westertorenlaan 4. In de gemeentelijke sporthallen kunt u overdag badminton spe len. Met bekenden of anderen, want u komt er altijd wel iemand tegen. Als u belangstelling heeft, ga dan eens kijken. De eerste keren kan er voor een racket en shuttles worden gezorgd, daar na moet u die zelf meebrengen. Het is een instuif, u hoeft zich dus niet van te voren op te geven. Per keer (een uur) kost het ƒ4,50 (met 65-pas ƒ2,90). Een 5-urenkaart kost ƒ18,75 (met 65+-pas ƒ14,50). Tijden: Sporthal Drieburcht: dinsdag: 9.00- 10.15 uur, 10.15-11.30 uur; donderdag: 13.00-14.15 uur, 14.15-15.30 uur. Sporthal Blaak: dinsdag: 10.00-11.15 uur. Meer informatie: Sport-lnfolijn 5429999. De Gezondheidstelefoon van de Unie KBO zal in verband met de feestdagen gesloten zijn van vrijdag 24 december tot en met zondag 2 januari. Vanaf maandag 3 januari zit het team vrijwilli gers van de Gezondheidstelefoon weer elke werkdag klaar tus sen 9.30 en 12.30 uur. Tel. 0900-8212183 (22 cent per minuut). In wijkcentrum De Nieuwe Stede (Capucijnenstraat 156) gaat een nieuwe activiteit van start: koersbal. Het wordt binnen ge speeld op een groene vilten mat. Twee paren spelen tegen el kaar. Het lijkt eenvoudig, maar er is behendigheid, concentra tie, nauwkeurigheid, spelinzicht en ervaring voor nodig. Koersbal is geen zware sport. Mensen met klachten aan bij voorbeeld schouder of rug kunnen meedoen. Ook mensen in een rolstoel kunnen volwaardig meespélen. Op dinsdag 11 januari is er een gratis proefmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. Het spel wordt dan uitgelegd door een ervaren koersballer. Nog vragen? Bel de Vraagbaak van De Nieuwe Stede (5436664) of BOTS, 5437283. Het lichaam en geest soepel houden kan op een gezellige ma nier: samen met anderen dansen en bewegen. Gediplomeerd dansdocente Ans de Beer heeft jarenlange ervaring met bewe- gingslessen voorouderen. In kleine groepen van acht atien per sonen geeft zij individuele aandacht aan de deelnemers. In ja nuari start ze nieuwe groepen in leeftijdscategorieën voor 50-plus mannen en vrouwen. De lessen worden overdag gege ven in theaterwerkplaats De Muze (Carré 19). Juist ook mensen die geen ervaring hebben met deze vorm van bewegen zijn wel kom. Een proefles is gratis. Informatie: Ans de Beer, tel. 5350406. Het overlijden van je partner is een ingrijpende gebeurtenis, die nog jaren voelbaar is. Contacten met vrienden en activiteiten moeten nu alleen ondernomen worden. Ook kom je alleen thuis en kun je jouw ervaring niet delen. In gespreksgroepen van het Instituut voor Maatschappelijk Werk (IMW) en het Dekenaal Centrum Tilburg en Goirle (DTG) kun je inzicht krijgen hoe een rouwproces verloopt; ook kun je er ervaringen met elkaar uit wisselen. Bij voldoende aanmeldingen start deze groep in fe bruari of maart. Kosten voor deelname: ƒ35,-. Informatie en aanmelding tot 14 januari: tel. 5952710, mw. s. Reizevoort (IMW) of 5423706, dhr. W. Timmermans (DC). In de Openbare Bibliotheek op het Koningsplein is tot eind de cember de fototentoonstelling Naar een samenleving vooralle leeftijden te zien. De tentoonstelling is samengesteld uit de mooiste foto's die zijn ingestuurd voor een Tilburgse wedstrijd in het kader van het Jaar van de Ouderen. Heeft u genoten van het portret van het garen-, band- en four- niturenzaakje? Ook in de Openbare Bibliotheek kunt u terecht voor informatie als het gaat om handwerken, borduren, naaien en wat dies meer zij. Maar alleen in schriftelijke vorm. Zo vindt u in de bibliotheek diverse naai- en handwerktijdschrif- ten (Burda, Ariadne, Knip enz.). Voorde beginnende naaister is er het Burda handboek knippen naaien. Hierin komen basis kennis, een basisgarderobe en enkele basistechnieken aan de orde. Voor de vergevorderde naaister bevat het uitgebreide Handboek naaitechnieken uitleg van zeer specifieke technieken. In De mooiste geschenken maak je zelf worden allerlei mate rialen gebruikt om siervoorwerpen te maken. Zowel naald en draad als papier en karton komen aan de orde. Verder zijn er in de bibliotheek legio boeken over borduren en an dere handwerktechnieken te vinden: te veel om op te noemen. Bent u meer geïnteresseerd in de kleine middenstand? Dan is het fotoboek Een aflopende zaak iets voor u. Er staan portret ten in van diverse kleine middenstanders en hun veelal een manszaakje. Het bevat fraaie zwart-witfoto's en korte schetsen van de eigenaren. Neem eens een kijkje bij de hobbyhoeken in de bibliotheek bij u inde buurt. 9/3657/04/01) me wet bestuurs- s belang recht- betrokken, hier- imkleed linnen zes weken na M>™H« arschrift schorst de fvergunnning niet i verzoek om voor- len ingediend. Een is worden gedaan ingediend.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 15