i I n fl Hyundai hoofdsponsor Euro 2000 'Rij alcoholvrij'verontrustend actueel Mazda 626 vernieuwd y Accessoire-lijn voor Audi A- Selectie Het interieur van de nieuwe Nissan Almera Prijzen 'Rondje Dato- dealers' uitgereikt Zand V '0 Nissan gaat Renault Scénic produceren Nieuwe Nissan Terrano II in de showroom gina 9 DE AUTOMAAT Donderdag 16 december 1999 pagina 5 DE TILBURGSE KOERIER er 1999 «pagina 4' Alcoholcontroles Onverschilligheid am- i de ie ihet. srd I 1 fflEMA Voorlopig kan Renault gebruik maken van het uitgebreide Nis- san-netwerk. lichtmetalen daten en Vorig jaar werden er in Mexico 640.000 nieuwe auto’s verkocht. Dat aantal zal de komende tien jaar toenemen tot ongeveer 1 miljoen eenheden. Mexico City, Gualdalajara en Monterrey wordt 75 procent van alle nieuwe auto’s in het land verkocht, zodat Renault zich hierop zal gaan concentreren. 1991 1991 1994 1994 1992 1994 1990 1992 1993 1993 1993 1986 1989 1987 1987 1988 1991 1990 1987 1993 1992 1988 leter met airco en elek- i bediende voorportierrui- Hj 1995 1995 1998 1994 1994 1995 1995 1994 1995 l soms sge- ‘ront ENAULT bruil gene Prim drie- en levert lihder er zui- 2,7 liter 1125 van de band lopen.1 zullen er 150.000 st geproduceerd, waarmee de tota le productie in de fabriek wordt opgeschroefd naar 450.000 een heden. De styling is vooral op de Europese klant gericht, want de nieuwe Almera moet concurre ren in het drukst bezette en be langrijkste marktsegment. De fabriek is er helemaal klaar voor. Per shift van 8 uur moet binnen zes weken het beoogde niveau van 233 auto’s bereikt RG e.o. 1991 ,.1990t/m 1997 ..1989 t/m 1998 1990 1997 1994 1996 1992 1992 10.750,- I ..v.a. 12.750,- ..v.a. 17.950,- 14.950,- ..v.a. 15.950,- ..v.a. 18.950,- ..v.a. 27.500,- 33.950,- 00 uur. 013-5710641 u van uelangdeze T ijzen op hun woordelijkheid, en ■rekende voorbeel- ien wat de gevaren i rijden. dat ze met Op jaarbasis stuks worden Steeds meer jongeren rijden met drank op in het ver keer. Dat is een teleurstelling najaren van relatief gunstige cijfers. Sinds vijfentwintigjaar is het rij den onder invloed duidelijk in de wet geregeld en zijn er regelmatig grote landelijke campagnes ge voerd. Dat heeft geholpen; het aantal doden en ge wonden als gevolg van een alcoholongeluk’ is sterk gedaald. Maar de laatste horde valt blijkbaar moei lijk te nemen. Sinds een paar jaar stappen steeds meer jonge mensen, vooral mannen tussen de acht tien en vierentwintig jaar, onder invloed van alco hol in de auto en vormen zo een gevaar voor zichzelf ,n voor anderen. Bouwjaar 1998 1999 1999 1996 1978 1997 1998 1995 1992 1998 1998 1999 1999 69.50 1995 22.56 1997 - 1995 I997 1994 Op de foto de gelukkige prijs winnaars. II I 6-361991 demo Daarnaast worden talrijke pro motionele acties georganiseer voor de fans. Medio december start het ministerie van Verkeer en Waterstaat een nieuwe campagne om alcohol in het verkeer terug te dringen. Bepaald niet de eerste. De waarschuwing is met name voor jongeren bedoeld. Het ministerie is gealarmeerd door recente cijfers, die aantonen dat onder deze groep weggebruikers het rijden onder invloed toeneemt. vanouds een vermogen 1( van 116 pk. Deze viercili ademt via drie kleppen per ger. Daarnaast is er een 2,’ 4 cilinder turbodiesel van pk. Dit relatief hoge vermogen wordt bereikt bij 3600 tr/min, maar belangrijker is het koppel van 278 Nm dat bij 2000 tr/min volledig van zich laat profiteren. Een viertraps automaat is tegen meerprijs verkrijgbaar op de turbodiesel in Luxury en Ele- gance-uitvoering. De prijslijst begint bij £57.795,= voor de 3-deurs 2.4 Comfort en loopt door tot £92.295,= voor de 5-deurs 2.7 TD Elegance. De Terrano II is er ook op grijs ken teken vanaf £42.335,= excl. BTW. worden. Er zijn 60 nieuwe lasro bots aangeschaft en er is de no dige nieuwe software geïnstal leerd. De nieuwe Almera wordt langer, breder en hoger dan het huidige model. Een aantal nieuwe eigenschappen is voort gekomen uit zogenaamde consu- mehtenclinics. Goede voorbeel den zijn het handige opbergvakje voor de zonnebril, ruimte voor 7 CD’s in de middel cons --- Zelfs plaauo vwi ucddcu vcu csl De vraag waar de kennelijk groeiende onverschilligheid bij de jonge weggebruikers vandaan komt, is moeilijk te beantwoor den. Aan een gebrek aan kennis kan het niet liggen; iedereen weet dat een paar biertjes onder normale omstandigheden al de rijvaardigheid beïnvloed. Over de gevaren van het rijden onder invloed bestaan geen misver standen. De combinatie van al cohol en verkeer wordt tegen- halve liter en verschillende ver- rgen opbergvakken om waar volle spullen aan het oog te ttrekken. hterpassagiers hebben hun ei gen leeslampjes en de hoofdsteu nen zijn zo gemonteerd dat ze niet verwijderd hoeven worden als de bank wordt neergeklapt. De middelste oprolgordel ver dwijnt in het dak en zit zo niet in de weg als de rugleuning wordt neergeklapt. In de uitklapbare middenarmsteun is een opberg- vak gemaakt. Nissan heeft de Almera niet al leen op de eigen testbanen uitge probeerd, maar ook in de prak tijk op de proef gesteld. Taxibedrijven, ambulancedien sten en autorijscholen hebben er honderdduizenden kilometers mee gereden. De motoren heb ben vier dagen non-stop volgas gedraaid en de nieuwe doorzich tige beschermlak is onderwor pen aan bijtende zuren en schu rende wasborstels. Hierdoor heeft Nissan bereikt dat de Al mera nog voor de start van de produktie een hoge mate aan perfectie heeft bereikt. Ook de toeleveranciers hebben in dit proces meegedraaid. Ook het milieu heeft alle aan dacht gekregen. Er wordt ge bruik gemaakt van gerecyclede materialen. Door hergebruik van spoelwater, kon het jaarver bruik met 100 miljoen liter wor den teruggedrongen. De auto' zelfheeft een controlelampje dat gaat branden als de uitlaatgas sen niet aan de eisen voldoen, bijvoorbeeld bij een defecte kata lysator. De motoren stoten min der kooldioxide en stikstofoxide uit en het olieverversingster- isole, grote portiervakken met mijn is verlengd van 15.000 naar fs plaats voor flessen van een 20.000 km. Recent introduceerde Audi een (litgebreide accessoirelijn voor haar gebruikte auto’s uit de Audi A-Selectie. Het gaat om vijf pakketten die stuk voor Stuk be staan uit accessoires die voldoen aan de hoge kwaliteits- en vei ligheidsnormen van Audi. Het airconditioning-pakket kan van- if £3.895,= (inch BTW en mon tage) worden geleverd op de Audi 80, A3 en A4, terwijl deze voorziening bij de huidige en vo rige A6 op £3.995,= komt. Een fraaie lederen bekleding voor de ^toelen, achterbank en deurpa nelen in diverse kleuren is ver krijgbaar voor de Audi 80 en A4 Vanaf £3.750,= en de A6 vanaf (.3.995,=. Daarnaast is er het gaan produceren. Nissan heeft op dit moment twee Mexicaanse fabrieken. In Cuernavaca zal de Scénic RX4 met 2 liter 16V mo tor vanaf2001 worden gemaakt, later dat jaar gevolgd door de Clio 1.6 16V in de andere fa briek in Aguascalientes. Re nault verwacht in het jaar 2003 jaarlijks 100.000 auto’s van het eigen merk en gezamenlijk ont wikkelde modellen in Mexico te gaan produceren. Renault verliet de Mexicaanse markt in 1986. Binnen deze nieuwe opzet past de bouw van een aantal hoogstaande en inno vatieve dealers. In de regio’s levert de 1,8 liter net als in de Premacy 100 pk. De bekende 2 liters blijven gehandhaafd met naar keuze 115 of 136 pk. Uiter aard is ook de moderne, direct ingespoten 16V turbodiesel on gewijzigd leverbaar. Er zijn voor de vernieuwde 626 vijf uitrustingsniveau’s samen gesteld: 1.8i, Comfort, Exclusi ve, Touring en Sportive. Stan daard in alle gevallen zijn twee airbags met een bezettingssen- sor aan passagierskant, ABS, centrale vergrendeling en mee gespoten bumpers. Maar ook een elektrische antenne, vier luidsprekers, een digitaal klok je, verstelbare stuurkolom en een neerklapbare achterbank zijn in alle gevallen standaard. De Comfort is bovendien nog Afgelopen vrijdag zijn de prijzen uitgereikt in het kader van de actie "Doe een rondje Dato- dealers en win een droomreis naar...". De eerste prijs, een 8-daagse reis voor twee personen naar Egypte, is gewonnen door A. Beunis uit Tilburg. H. van Bers pit Tilburg wist de tweede prijs te winnen, een reis voor acht da gen naar de Algarve voor twee personen. Een 8-daagse reis Voor twee personen naar Tune sië werd een prooi voor de fam. Van Vugt uit Tilburg. C. Donders uit Berkel-Enschot fnag met 2 personen drie dagen naar Londen. C. Schellekens uit Goirle won een 3-daagse reis voor twee personen naar Parijs ijiet de Thalys. kleding is voor frisse, heldere kleuren gekozen, waarin beige de boventoon voert. Het instru mentarium heeft een nieuwe lay-out met onder meer een digi tale display met buitentempera tuurmeter, klok en kilometers tanden. De vernieuwde Terrano II is leverbaar in vier uitrus tingsniveau’s: Comfort, Luxury, Elegance en Sport. De Luxury is herkenbaar aan zijn chromen details, de Elegance beschikt over lederen bekleding en de Sport is voorzien van meegespo ten bumpers, lichtmetalen wie len, elektrisch bediende ruiten en centrale vergrendeling met afstandsbediening. Verder kan de klant kieze uit de korte drie- deurs en langere vijfdeurs en bo vendien twee motoren. Er is een 2,4 liter benzinemotor die zoals De televisie- en radiocommer cials zijn dus te zien en horen op de muziekzenders TMF en Radio 538. Er komen attentieborden langs de snelweg en adverten ties in jongerenbladen. In uit gaansgelegenheden, zoals cafés en discotheken, zijn 'freecards’ beschikbaar. Verreweg het grootste deel van de jonge over treders blijkt dé alcohol te drin ken in een horeca-gelegenheid. En dan vooral op vrijdag- en za terdagavond. Het is dus heel doeltreffend, als jongeren op de plek waar ze uitgaan geconfron teerd worden met de noodzaak van alcoholvrij rijden. Als ze hun biertje dan niet laten staan, dan toch hopelijk de auto wel. compk trisch I ten. De Exclusive onderscheidt zich door sidebags, traction control, een tot tafel omklapbare passa giersstoel, velours bekleding, een console met houtlook en kaartleeslampen. De Sportive heeft 1 wielen, witte wijzerpl een glazen schuif/kanteldak. De prijslijst begint met de 1.8 sedan voor £39.995,= en de 1.8 hatch back vanaf £40.995,=. De Wa gon krijgt eveneens de genoem de aanpassingen en komt beschikbaar vanaf £42.495,=. De diesel is er voor minimaal £47.995,=. anderhalf keer zo groot als zon der alcohol. Vooral jonge mannen onder schatten de invloed van alcohol op hun reactievermogen. 'Ik kan wel tegen een paar pilsjes’, of ‘ik ga er juist beter van rijden’ zijn veelgehoorde reacties. Toch be hoort 22 procent van de slacht offers van alcoholongevallen tot de groep jonge mannen van acht tien tot vijfentwintig jaar, ter wijl die groep maar vijf procent van de Nederlandse bevolking vormt. Een Bloed-Alcohol-Gehalte (BAG) van 0,5 is nu nog toege staan. Maar er is voorgesteld het maxi maal toegestane promillage te verlagen naar 0,2 voor jonge, be ginnende bestuurders. Mocht dat gebeuren, dan is het nog maar de vraag of automobilisten zich er iets van zullen aantrek ken, en dan vooral de doelgroep waar deze campagne op gericht is. Jonge mensen laten zich niet zo snel beïnvloeden door wette lijk vastgestelde regels. Toch blijft het van belan jonge doelgroep te wijz<=, eigen verantwoordelijk’" ze met aansprekende voort den te laten zie zijn van drinken en Ze moeten beseffen i alcohol op een gevaar zijn voor zichzelf, maar ook voor anderen. De nieuwe campagne, die de boodschap 'Rij alcoholvrij’ uit draagt, loopt tot eind februari 2000. Al deze Pan-Europese activitei ten zullen bijdragen aan de be kendheid en het imago van Hyundai. Er is inmiddels ook een internetsite: worldcup.hyundai-motor.com. Deze maand rollen de vernieuw de varianten van de Mazda 626 de showroom in. Het huidige model stamt uit 1997 en krijg in de nieuwste gedaante een gewij zigd front met een vijfhoekige grille voorzien van een fors Maz- da-logo, nieuw ontworpen bum pers, een gewijzigde motorkap en aangepaste voor- en achter lichten. Het interieur is niet on gemoeid gelaten. Daar zien we een nieuw stuurwiel, andere klokken, een in twee kleuren uitgevoerd dashboard en pane len met houtopdruk. Ook de be- kledingsstoffen werden niet eer der gebruikt. De basis 1,8 liter motor heeft 10 pk meer vermo gen verkregen en ook het koppel ging gelijktijdig omhoog naar 152 Nm (was 145 Nm). Hierdoor Inmiddels is de vernieuwde Nis san Terrano II in de showrooms van de Nederlandse dealers ge arriveerd. Door zij nieuwe front sluit deze luxueuze 4x4 beter aan bij het topmodel, de Patrol GR. Verder is ook het interieur gemoderniseerd. De uiterlijke wijzigingen zijn het werk Van de Belg Alain Lonay die lid is van het Europese Projectteam van Nissans European Technology Centre in Barcelona. Hij voor zag de Terrano van nieuwe geïn tegreerde achterlichtunits, gro tere buitenspiegels, een fraaie sierlijst op de achterdeur en nieuw gestyleerde treeplanken. Het dashboard is gedeeltelijk aanpast. Zo wordt een nieuwe middenconsole toegepast en wordt het geheel in twee kleu ren uitgevoerd. Bij de stoelbe- In januari gaat de productie van de nieuwe Europese Nissan Al mera van start. Voor het eerst past Nissan de zogenaamde platform-strategie toe. Dat bete kent dat de bodemgroep van de nieuwe auto straks ook bij ande re modellen zal worden ge- ikt, zoals de Tino ruimtewa- en de opvolger van de imera. De nieuwe Almera i vijfdeurs zal worden ge maakt in het Britse Sunderland, waar ook al de Primera en Micra In 2001 zal er een begin worden gemaakt met de produktie van de Renault Scénic voor de Mexi caanse markt. Deze midden klasse ruimtewagen zal bij Nis san in Mexico worden gemaakt. Ook zullen gezamenlijk onder delen worden ingekocht, waar door de effiency voor beide mer ken wordt verbeterd. Nissan kan op deze manier de capa teit van haar fabriek beter 1 nutten, terwijl Renault op deze manier eenvoudiger terug kan komen op de Mexicaanse markt. In de verdere toekomst zullen Renault en Nissan in Mexico een nieuw ontwikkelde auto De politie besteedt tijdens de campagneperiode extra aan dacht aan het rijden onder in vloed door vaker hierop te con troleren. Hierbij zal ook nadrukkelijk de doelgroep jonge mannelijke bestuurders moeten blazen. Ook op de rondwegen van steden zullen alcoholcontro les worden ingezet omdat daar in weekendnachten de overtre ders te vinden zijn. De informatie die de campagne over wil dragen is niet nieuw, maar blijft even actueel als ver ontrustend. De kans op ver keersongevallen neemt zelfs na het drinken van een kleine hoe veelheid alcohol snel toe. Een glas verhoogt het risico al. Na het drinken van drie glazen (wat volgens velen ‘mag* van de wet) is de kans op een ongeval zelfs Hyundai Motor Company is, laast officiële hoofdsponsor voor de FIFA Wereldkampioenschap pen voetbal in 2002, officieel hoofdsponsor geworden van Euro 2000, het Europees kam pioenschap voetbal dat de ko mende zomer in Nederland en België zal plaatsvinden. Hyun dai is de officiële automotive velgenpakket met lichtmetalen wielen vanaf £2.150,=. Wie ex tra comfort wil kiest het com- fortpakket met cruise-control, afstandsbediening op de centra le vergrendeling of in plaats daarvan een regensensor. Tot slot is er het navigatiepakket met het Carin-systeem met Ne derlandse aanwijzingen en een Cd-rom voor de Benelux. Audi’s uit de A-Selectie worden gele verd met een vol jaar Audi-ga- rantie en de Audi mobiliteitsga- rantie. De garantie kan verder worden verlengd of er kan een onderhoudscontract worden af gesloten. burg, J. van Liemde uit Uden- hout, P. v.d. Bijl-De Lau uit Til burg, B. Damme uit Tilburg en mevr. Evertse uit Tilburg. Een 2-daagse reis voor twee per sonen naar Antwerpen. Dat is de 11e tot en met de 20e prijs. Deze prijs is gewonnen door: J. van Loon uit Kaatsheuvel, Kari- na de Boer uit Tilburg, R. Le- ijten uit Tilburg, H. Stalpers uit Middelbeers, J. v.d. Sande uit Tilburg, M. Boskman uit Til burg, L. de Kleyn uit Tilburg, Mark de Koek uit Rosmalen, fam. Blous uit Tilburg en fam. Rooth uit Tilburg. Alle prijswinnaars van harte ge feliciteerd en een fijne reis toe gewenst. De 6e tot en met 10e prijs is een 3-daagse reis voor twee perso nen naar Parijs per touringcar. Deze stedentrips zijn gewonnen door C. van Laarhoven uit Til- partner van dit toonaangevende sportevenement, dat naar ver wachting zeven miljard televi siekijkers en een miljoen bezoe kers zal trekken. Het Koreaanse merk zal zich gedurende het hele evenement op diverse ma nieren profiler én. Zo zet het merk vijfhonderd auto’s in voor het transport van officials. woordig als asociaal gedrag be schouwd. De nieuwe alcoholcam pagne wijst dan ook vooral op de gevaren van rijden onder invloed door jongeren. Makkelijk is dat niet. De jonge ren zijn een moeilijk te bereiken doelgroep. Bij te zakelijke fol ders en teksten haken zij al snel af. En een vermanend vingertje is helemaal uit den boze. Bij deze campagne is dan ook goed gekeken naar de cultuur van jongeren. Ze worden zo veel mo gelijk in hün eigen taal en via hun eigen media toegesproken. |341 BVE92|

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 23