WIJZE >p '%l ^8 IG RIJS :R!!J 'De verhalen van andere vrouwen hebben me vooruit geholpen' «3 Unieke nieuwbouw Koningsvoorde >95,- en u. i >TEN DEN EKEN STEN 5SEN ITEN FELS LLEN h IERS ELEN ■ND! POST SCRIPTUM COLOFON Werkgroep Sarah: cursussen voor 50+ vrouwen ri i i i i i i i i i i i i i 'flWEN, DBS vhangfr MEE! Kaarten in De Ypelaer Concert Seniorenorkest Heyhoef50+ koor Kerstbingo De Reit Fototentoonstelling Je kunt meer dan je denkt! Volksdansinstuif 55+ Kerstmarkt Kievitshorst Vrouw-en-boeken W Donderdag 9 decemberl 999 pagina 15 TILBURGSE KOERIER Maar Jongbloets: "Je merkt dat anderen met je meevoelen." FOTO: PETER LIGTENBERG voor de verschijningsdatum. Joop Janmaat ■MMI 3 cm.breed, HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij- zer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001 5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. TBV. De nieuwbouw gaat 35 miljoen gul den kosten. Ook de centrale recreatiezaal wordt vervangen door nieuwbouw. Van daaruit loopt dan een nieuwe gang die alle onderdelen van Koningsvoorde met el kaar verbindt. ’inde L WINKEL! nieuwing dat het werk afwisselender wordt, omdat ze met veranderende be hoeften van bewoners te maken krijgen. Bij dit project werkt Koningsvoorde, dat een onderdeel is van Zorgcentrum Til- burg-zuid, samen met woningcorporatie I Deadline: donderdag 12.00 uur I j^/oor de verschijningsdatum. ifslag Waspik, □tonde rechts, e straat rechts 50-Plus vrouwen krijgen meer ruimte voor zichzelf. Als de zorg voor kinderen en werkverplichtingen voorbij zijn, gaan ze in die derde levensfase nadenken wat ze willen doen met de rest van hun leven. In de cursussen die de werkgroep Sarah al 12,5jaar organiseert, kijken vrouwen samen terug op hun leven en vooruit naar de toekomst. Door het uitwisselen van levenservaringen, meningen en ideeën komen veel vrouwen ertoe om nieuwe dingen te ondernemen. wen uit Suriname, Indonesië, Aruba en Spanje nemen eraan deel en er wordt aandacht besteed aan het leven van vrouwen in verschillende culturen. De film Een waaier van kleuren waarin vrou wen van vijf nationaliteiten vertellen over angsten en dromen bij het ouder worden, wordt vaak gedraaid. Door de contacten met al die verschillen de vrouwen is Jeannes kijk op het leven ruimer geworden. Ze werd vooral gegre pen door de verhalen van vrouwen die hun man hadden verloren en ze had er bewondering voor dat die vrouwen de moed hadden om het leven weer op te pakken. "Het lijkt mij niet gemakkelijk om alleen te gaan wandelen als je dat altijd samen hebt gedaan", denkt Jeanne. Ze had ook respect voor vrouwen die vroe ger geen opleiding konden volgen en dat op latere leeftijd alsnog zijn gaan doen. "Echte knokkers zijn dat", vindt ze. Andere visie Door de cursus krijgen vrouwen een an dere visie op hun eigen leven. "Toen we eens op een rijtje gingen zetten welke vaardigheden we ons als huisvrouw alle maal eigen hebben gemaakt, merkten we dat we van veel markten thuis zijn", vertelt Maar. "Veel van ons kunnen tui nieren, opvoeden, behangen, schilde ren, naaien, koken, boekhouden en heb- Vanuit het hart Jeanne en Maar voelden zich heel pret tig in een groep met alleen maar vrou wen. "Vrouwen praten samen over ande re dingen dan wanneer er mannen bij zijn en ze lachen om andere dingen", vindt Maar. "Ze praten meer vanuit hun hart. Mannen zijn nuchterder." Zij vindt het on zin dat het discriminatie zou zijn dat de cursussen alleen voor vrouwen bestemd zijn. En dat er in de 50+ cursussen vaak op mannen afgegeven wordt is een fa beltje. Na de cursussen houden vrouwen vaak ben geleerd om goed naar anderen te luisteren." Corrie Verhoof, een van de begeleidsters van de cursus, merkt dat het vrouwen goed doet als ze zo naar zichzelf kijken. Dan krijgen ze meer waardering voor zichzelf en voor andere vrouwen. "Het is belangrijk dat vrouwen dat gaan zien en dat ze zich niet meer de mindere voelen van mannen maar hun gelijke", zegt Cor rie. Vrouwen leren door de cursus ook beter voor zichzelf op te komen. "Dat is nog steeds niet vanzelfsprekend, ook niet voor de beter opgeleide vrouwen van te genwoordig", merkt Corrie. Ook zij vin den het niet altijd gemakkelijk om 'van zich af te praten'. Dat blijkt als ze de op dracht krijgen een verzoek te weigeren. Dan hebben velen er moeite mee om nee te zeggen. "Vrouwen zeggen vaak ja als ze nee be doelen", zegt Corrie. "Ze zijn bang om on aardig gevonden te worden. Maar ze merken wel dat het een stuk prettiger is om gewoon te zeggen dat het tijd wordt om weer eens aan het werk gaan als de buurvrouw een ellenlange verhaal staat af te steken." nog lang contact met elkaar. Maar Jong bloets heeft er een echte vriendin overge houden en ze heeft nog steeds contact met vijf vrouwen uit de groep. De cursus is bedoeld als een opstap om zelf meer dingen te gaan ondernemen. Van één groep is de helft doorgegaan naar de Open School, vertelt begeleidster José van der Wolf, en een vrouw is de reis gaan maken die ze al zo lang op haar verlang lijstje had staan. Ook wat Maar Jongbloets betreft, is het doel zeker bereikt. "Verhalen van andere vrouwen die het ook niet ge makkelijk gehad hebben, hielpen me voor uit. Zij zijn daar goed doorheen gekomen en dat heeft mij de moed gegeven om ook de draad weer op te pakken." De Werkgroep Aktiviteiten Ouderen Stokhasselt organiseert elke dinsdagmiddag in De Ypelaer rikken en jokeren voor 50-plussers. Adres: Corellistraat 10. Aanvang 14.00 uur. Inschrijfkosten ƒ1,25. Toneel of theater maken Wijkcentrum De Nieuwe Stede is op zoek naar enthousiaste vijf tigplussers die het leuk vinden om mee te doen aan het maken van een theater- of toneelvoorstelling. De repetities zijn weke lijks op woensdag van 10.00 tot 12.00 uur in het wijkcentrum. Het eindresultaat zal in één of twee voorstellingen te zien zijn. Interesse? Neem contact op met Nancy Haneveer of Jan de Laure in De Nieuwe Stede, Capucijnenstraat 156; tel. 5436664. Het Regionaal Seniorenorkest Midden-Brabant verzorgt op donderdag 30 maart in de Concertzaal voor de derde keer een muzikale middag voor ouderen. Het programma is grotendeels vernieuwd. Aanvang 14.00 uur. Toegangsprijs ƒ10,- (incl. kof fie of thee). Kaarten kunt u in de voorverkoop bestellen door voor 31 december het aantal kaarten maal ƒ10,- over te maken op bankrekening 170234134 t.n.v. RSO. U ontvangt de kaarten begin maart. Om hen een zo goed mogelijke plaats te geven, wordt aan personen met een rolstoel gevraagd hun komst voor 31 december door te geven via tel. 5052671 In buurthuis De Spil (Heikestraat 54) is op vrijdag 10 december een optreden van het Heyhoef 50+ koor, een gemengd zang koor met een divers liederenprogramma. Het optreden vindt plaats van 14.00 tot 15.30 uur. De entre.e is gratis. In wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4) is op donderdag 16 december een kerstbingo met mooie prijzen. Het eerste kopje koffie of thee is gratis. Kosten ƒ5,- per kaart. Aanvang 14.00 uur. Zondag 19 december is er een gezellige dansmiddag in kerst sfeer van 14.00 tot 18.00 uur. Kosten ƒ1,50. In de Openbare Bibliotheek op het Koningsplein is tot eind de cember de fototentoonstelling Naar een samenleving vooralle leeftijden te zien. De tentoonstelling is samengesteld uit de mooiste foto's die zijn ingestuurd voor een Tilburgse wedstrijd in het kader van het Jaar van de Ouderen. Om te voorkomen dat ouderdom met gebreken komt, is het goed om het lichaam en geest soepel te houden. Dat kan op een gezellige manier: samen met anderen dansen en bewegen houdt lijf en leden gezond, waardoor het hele bewegingsappa raat beter functioneert. Gediplomeerd dansdocente Ans de Beer heeft jarenlange er varing met bewegingslessen voor ouderen. In kleine groepen van acht a tien personen geeft zij individuele aandacht aan de deelnemers. Zeker bij ouderen is het soepel houden van schou der-, heup- en kniegewrichten belangrijk, evenals het verster ken van de buik- en rugspieren. De lessen beginnen met een rustige warming-up. Daarna volgen rug- en buikoefeningen, strek-, kracht- en coördinatie-oefeningen. Bovendien is er tijd voor ademhalingsoefeningen en het leren ontspannen van spieren waardoor ook de geest tot rust kan komen. De afsluiting is een speelse combinatie van oefeningen op muziek. In januari start een nieuwe cursus voor 50-plus mannen en vrou wen. De lessen worden overdag gegeven in theaterwerkplaats De Muze (Carré 19). De groepen worden samengesteld naar leeftijdscategorie. Ook mensen die geen ervaring hebben met deze vorm van bewegen zijn welkom. Al doende zal blijken dat je lijf veel meer kan dan je denkt! Een proefles is gratis. Informatie: Ans de Beer, tel. 5350406. Op zondag 12 december is er weer een volksdansinstuif 55+ in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Zoals gewoonlijk wordt er van 11.00 tot 13.00 uur een internationaal programma gedanst onder leiding van Netty Tönissen. Entree ƒ2,50 p.p. Op zondag 12 december is er in de ontmoetingsruimte van verzor gingshuis De Kievitshorst (Beneluxlaan 101) een kerstmarkt met (door bewoners gemaakte) hobbyartikelen, een Rad van Avontuur en lekkere hapjes. Iedereen is welkom tussen 14.00 en 17.00 uur. Kerstviering slechthorenden De jaarlijkse kerstviering van de afdeling Tilburg van de Neder landse Vereniging Van Slechthorenden (NWS) is op donder dag 16 december van 19.00 tot ongeveer 21.00 uur. De viering in het Rode Kruisgebouw (Leonard van Vechelstraat 2) wordt opgeluisterd door de Vriendenclub zonder Naam uit Helvoirt. Als afsluiting is er een gezamenlijke broodmaaltijd. De avond is niet alleen voor ledén, maar ook voor andere belangstellenden. Toegang: ƒ5,-. Opgeven bij Ad van Boxtel (tel. 0411 -622304), John Smits (013- 5217447), Gerard Oerlemans (0416-373458) of Mw. Houtzager (0416-274038). Wie zich, bijvoorbeeld n.a.v. een artikel of cursus, wat wil ver diepen in de positie van de vrouw en de veranderingen daarin kan in de Openbare Bibliotheek terecht. Om te beginnen is er een dokumentatiemap Vrouwenemancipatie met artikelen uit kranten en tijdschriften. Persoonlijke ervaringen zijn te vinden in En ze leefden nog lang en gelukkig.... Hierin ver tellen vrouwen over hun ervaringen voor, tijdens en na het huwe lijk. Het boek is uit 1980, maar de verhalen zijn nog erg herkenbaar. Iteke Weeda heeft veel geschreven over het verschil tussen de positie van vrouwen en mannen. In Liefde, werk en ouderschap zijn een aantal van haar columns gebundeld die tussen 1984 en 1987 in de Libelle vérschenen. Recenter is Bevrijd het Kreng in jezelf van Elizabeth Hilts. Zij be schrijft op lichtvoetige wijze hoe vrouwen -opgevoed tot mee gaande, lieve meisjes- kunnen leren hun zelfverzekerde, doel bewuste kant naar boven te brengen. Het Jaarboek Emancipatie... van 1997 heeft als thema de com binatie van zorg en arbeid. Hierin wordt de stand van zaken be keken en wordt er vooruit gekeken. Elk hoofdstuk begint met een portret, passend bij het onderwerp. Achterin staan allerlei statistische gegevens. Vrouw-en-boeken? In de bibliotheek. Eeste stap Eer jaar nadat haar man overleden was, besloot Maar Jongbloets de cursus te gain volgen. Dat was de eerste stap die ze leed om weer contact met anderen te krigen. Ze had het leven een tijd lang niet ziei zitten, maar wilde niet alleen thuis bliven zitten. "Ik heb daar geleerd om m;t andere vrouwen te praten over din gen die echt belangrijk zijn”, zegt ze. D»or de vertrouwelijke sfeer in de groep warden er intieme dingen verteld. Ook n|re jeugdervaringen als mishandeling e incest kwamen ter sprake. "Dat kan olidat afgesproken is dat het onder ons □jft", zegt begeleidster Annyfrouck feut. "Er wordt naar elkaar geluisterd en iijereen wordt in haar waarde gelaten, laar de cursus is niet bedoeld voor vrou wen met zware problemen, want wij zijn een hulpverleners." bij de eerste bijeenkomst vertelde I jaar (jat ze zo in de put zat na het over- faen van haar manHaar verhaal maak- 3 ook bij anderen veel los. "Dan merkje .at anderen met je meevoelen." ,danne van Wees-Van Hoof deed vooral nee aan de cursus om haar mening te oétsen aan die van andere vrouwen. Al- instaanden, gescheiden vrouwen, we- dlwen en 'gewone’ vrouwen met man en kaderen. De meesten waren rond de 65 jaar, maar er waren er ook die net 50 ge waden waren en zelfs een vrouw van over de 70. H*t zijn vooral Nederlandse vrouwen die op de cursus afkomen, maar ook vrou- Vaak genoeg zie ik dat verzorgenden plezier hebben in hun werk. Maar in een Fries verzorgingshuis zijn ouderen mishandeld, las ik onlangs in de krant. Daar word je stil van. Mijn gedachten gaan ook naar de mensen die het deden. Hoe heeft het zo ver kunnen komen? Hebben zij per patiënt een vast aantal minuten voor de verzorging? Zijn er momenten om met collega's en begeleiders stil te staan bij moeilijke situaties in het werk? Met name dat laatste is belangrijk. Want collegialiteit is nodig om je zo veilig te voelen datje bij elkaar je hart kunt luchten. Of om bij het management te kunnen aankloppen wanneer de spanning te groot wordt. Zo kun je gezamenlijk naar ruimte zoeken om verzorgenden te begeleiden en eventueel bij te scholen. Zo dat kwaliteit voorrang krijgt boven kwantiteit. De cursussen van werkgroep Sarah zijn elk voor- en najaar. Per groep zijn er maximaal twaalf deelneemsters die worden begeleid door twee (50-plus) vrouwen. De tien tot twaalf bijeenkom sten worden van 14.30 tot 16.30 uur ge houden in Feniks/CBV (Wilhelmina- park 62). De cursus kost/35,-. De volgende cursus begint op 18 janu ari. Informatie en opgave: Corrie Ver boot (tel. 4671962) of José van der Wolf (4551495). Je laatste levensfase in dezelfde wo ning doorbrengen, ongeacht hoeveel zorg je nodig hebt. Dat is de gedachte achter de plannen voor de nieuwbouw van bijna honderdvijftig woningen bij zorgcentrum Koningsvoorde, die over ongeveer twee jaar klaar moet zijn. Halverwege volgend jaar begint de sloop van vier complexen met elk vijftien aan leunwoningen, die verouderd zijn. In de plaats daarvan verrijst een gebouw met zeven verdiepingen met aan elkaar gelij ke appartementen. Het gaat om 77 wo ningen voor senioren met een indicatie voor een aanleunwoning, veertig voor mensen die recht hebben op een plaats in een verzorgingshuis en dertig wonin gen voor ouderen die aangewezen zijn op verpleging. Grondgedachte is dus dat ouderen die hier gaan wonen, niet meer hoeven te verhuizen. Ze kunnen er terecht als ze recht hebben op een aanleunwoning. En wanneer ze meer zorg of verpleging no dig hebben, kunnen ze die vanuit Ko ningsvoorde in hetzelfde appartement krijgen. Dat is in Tilburg nog nergens het geval. Voor het verzorgend personeel van Ko ningsvoorde betekent de drastische ver- er 1999 pagina 14 Le Seniorenwijzer verschijnt een- I naai in de twee weken in Le Tilburgse Koerier. I ledactie tiny van Bladel- Verbunt I Hek Flipse- Tiemens an van Groos (voorzitter) I Vilma Hurkens I oop Janmaat Haartje Konings I larel Luiijf (eindredacteur) 1 larth Noordzij Herrie Peters Hat de Vries I \dres redactie Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. I >839999. (opij kan opgestuurd worden naar I jet redactie-adres of naar De Til- I iurgse Koerier, Postbus 10001, 1 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. De gemeentelijke subjectsubsidie voir ouderen op of net boven het mi ninum wordt gehalveerd. Volgens de wéhouderkan dat, omdat de meeste ouderen zeggen dat ze net rond kun nen komen van hun AOW. Wiarschijnlijker is dat ze geleerd h&ben met armoede te leven! Drop Oud I De vrouwen die nu naar de cursus ko men, lebben meer opleiding gehad, wer ken vaker buitenshuis en leven minder traditoneel dan tien jaar geleden. Maar I toch lebben ook zij profijt van de cursus en durven ze aan het einde meer te on- derremen. Dankzij subsidie van de ge- I meeite hoeft de financiële bijdrage voor niemand een bezwaar te zijn.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 15