I J z E W SMI l IW 'Er zit nog vuur onder de as' r I ll .E 1 EN POST dschoenen SCRIPTUM COLOFON I I I I I I I I I RS o g .ER- ING ËATER hJ V E L fr.: 0416-279660 Ouderenzorg bij Zusters van Liefde en Fraters van Tilburg ri i i i i i i i i i i i Stadsforum over wonen voor ouderen Informatiemiddag over Rode Kruis Rommelmarkt in Noord Sint in de Reit Volksdansen 55+ Voeding en huishouden MetANBO naar kerstmarkt Ouderen achter de pc Trefpunt 't Sant Kloosterlingen in de bibliotheek HILL GADGET HEB Donderdag 25november 1999 pagina? DE TILBURGSE KOERIER ?r 1999 - pagina 6 uur. 0,00 - Groten 12,00 om zonder parkeermeters Zuster Theresa en zuster Christina FOTO: PETER LIGTENBERG ly vai i uiauur v ci ui Riek Flipse-Tiemens L/M/l/OCz fWCzffCzf, I WLMW /U I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. ERLAND O o g Q )MER- 4TER- »ii I TWK oit gezien hebt! Vanaf de jaren zeventig is de aanwas van religieuzen drastisch gedaald. Zelfs het aantal ouderen is nu zover uitgedund dat er onvoldoende aanbod is om alle plaat sen in de kloosterverzorgingsoorden te bezetten. Het fraterhuis Joannes Zwijsen aan de Gasthuisring huisvest 25 verpleegden en 33 verzorgden, die volgens de gewone indicatienormen geplaatst zijn. Daar naast heeft het fraterhuis 25 aanleun- voorzieningen voor leden van de Fraters van Tilburg die geen extra zorg nodig hebben. Om onderbezetting te voorko men zijn er ook leden van andere con gregaties en priesters opgenomen en op de verpleegafdeling worden zeven leken verzorgd. Mannen zowel als vrouwen. Volgens directeur P. Henskens en zorg manager Leon Diepens van het frater huis wonen de fraters er graag, omdat ze een eigen, comfortabele kamer hebben. De kleine kamers voldoen echter niet meer aan de hedendaagse verzorgings- normen. Daarom komt er nieuwbouw, die plaats biedt aan 120 verpleegden en verzorgden en 80 zelfstandig wonenden. Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat Maartje Konings Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij Gerrie Peters Mat de Vries Adres redactie Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, Geen wonder dat de directeur van In terpolis een groen hart wil in het cen trum. Is dat immers niet de kleur van een bepaald soort bankbiljetten Drop Oud zitkamer en een slaapkamer leven 125 zusters daar nu vrij zelfstandig. Zij heb ben geen verzorging nodig, maar maken wel gebruik van de voorzieningen van het huis. Nog eens 125 zusters wonen er in een zit-/slaapkamer en krijgen extra ver zorging en 26 zusters worden op de ver pleegafdeling verzorgd. "De verhoudingen lagen toen ook nog heel anders", zegt zuster Theresa. "We werden gewoon ergens naar toe gezon den en hadden niets te kiezen. Echt zen dingswerk was dat toen." Het was ook keihard werken, want er heerste veel armoede. Na het gewone werk, moesten de zusters vaak nog wa ken bij stervenden. Ze stonden al om half vijf op. Door het harde werken kwamen de zusters vaak niet eens toe aan de vas te gebeden. Bij het afbidden zoals ze dat dan ook noemden, kwam het regelmatig voor dat ze in de kapel zaten te knikke bollen van vermoeidheid. Maar de zusters kunnen die schade nu inhalen. Ze hebben voldoende tijd om zich te wijden aan gebed en bezinning en zien dat ook als hun belangrijkste taak. Ouderenzorg en leefsfeer Evenals in de burgermaatschappij is bij de zusters en de fraters het tekort aan perso neel voelbaar. Even een praatje maken zit er niet in, want dan schiet de zorg voor an deren erbij in. Er zitten zusters op de verzorgafdeling die zo verward zijn dat ze af en toe hun eigen kamer niet meer terug kunnen vinden. Maar de zusters zijn heel zorgzaam en vangen dat wel op, al is dat voor hoogbe jaarden als zuster Theresa soms wel een belasting. De laatste jaren werken er veel leken in de kloosterzorgvoorzieningen. In de verzor ging, maar ook in leidinggevende functies en in het bestuur. Zuster Chrisina vindt het grotere aandeel van leken geen enkel probleem, zolang de eigen leefsfeer er maar niet door aangetast wordt. Die eigen sfeer wordt bepaald door het 'fa miliegevoel' dat er heerst. Iedere congre gatie heeft een eigen nestgeur. Door het samen werken en leven kent men elkaar door en door. De sfeer wordt ook bepaald door de gerichtheid op gebed en bezin ning. De dagorde wordt gemarkeerd door gebedsdiensten en ook tussendoor zitten er altijd fraters en zusters in de kapel. Maar verder is het leven opvallend ge woon. Door de afname van het aantal fraters en zusters dat zich aanmeldt in klooster bejaardenoorden zien veel van deze voorzieningen zich genoodzaakt ook leken op te nemen. In de nieuwbouw van het fraterhuis Joannes Zwijsen die in 2003 ge reed komt, zullen naast religieuzen steeds meer leken gehuisvest worden. De Zusters van Liefde in Tilburg hebben nog voldoende aanmeldingen, maar ook bij hen zullen leken hun intrek nemen. De leefsfeer van de fraters en zusters zal dan sterk veranderen. Zorgen voor morgen In 2001 vallen de Fraters van Tilburg en de Zusters van Liefde bij verzorging of verpleging onder de AWBZ. Dan zullen zowel leken als religieuzen opgenomen worden. Wanneer zij aan de beurt zijn, hangt net als in andere verzorgings- en verpleeg huizen af van hun plaats op de wachtlijst. Het aantal leken zal dan snel toenemen en dat brengt door bezoek van familiele den en (klein)kinderen ongetwijfeld ver andering in de rust die er van oudsher heerste In Huize Mater Misericordiae, de zorg voorziening van de Zusters van Liefde achter de schouwburg, heerst die rust nog in het hele gebouw. Er is tot nog toe voldoende aanbod omdat veel zusters de voorkeur geven aan een plaats in het moederhuis. In wooneenheden met een In het fraterhuis is het echter aanmerke lijk drukker geworden sinds er leken op genomen zijn op de verpleegafdeling. In de nieuwbouw waar na verloop van tijd overwegend leken zullen wonen, zal stil te ver te zoeken zijn. Maar in dit nieuwe woon-, zorg- en verpleeghuis wordt wel een eigen bezinningsruimte voor de fra ters gecreëerd. Onderwijs en ziekenzorg Joannes Zwijsen, pastoor van het Heike en later bisschop van Den Bosch, sticht te in 1832 de congregatie van de Zusters van Liefde van Onze Lieve Vrouw, Moe der van Barmhartigheid. In 1844 riep Zwijsen de congregatie van de Fraters van Onze Lieve Vrouw, Moeder van barmhartigheid in het leven. In de volks mond worden deze religieuzen Zusters van Liefde en Fraters van Tilburg ge noemd. De armoede onder de bevolking was destijds groot. De meeste Tilburgers ver dienden zo weinig dat zij hun kinderen niet naar school konden sturen. Daarom én omdat het bestaande onderwijs sterk protestants georiënteerd was, zette Zwijsen met behulp van deze congrega ties het katholieke onderwijs op poten. De zusters leverden ook een belangrijke bijdrage aan de ziekenzorg. Beide congregaties hebben in de ruim 150 jaar van hun bestaan een stempel op het onderwijs hier gedrukt, leder katho liek Tilburgs kind dat voor 1960 de lage re school bezocht, heeft wel bij een frater of een zuster in de klas gezeten. Hun werk in het onderwijs en in de gezond heidszorg is echter sinds de jaren zeven tig steeds meer overgenomen door le ken. De laatste zusters verlieten onlangs het onderwijs en de ziekenzorg. In Suriname, Indonesië, Afrika, Filipijnen en Brazilië zijn nog Tilburgse fraters en zusters werkzaam. In de laatste twee lan den zit er zelfs groei in het onwikkelings- werk van religieuzen. Groen als gras Zuster Theresa (93) en zuster Christina (77) zijn beide nog heel actief. Zuster Theresa is na haar werk op school lange tijd werkzaam geweest als notuliste bij de Stichting Vrouwelijke Religieuzen en ver zorgde op verschillende plaatsen de ker- kadministratie. Zuster Christina was na dat ze haar onderwijstaak beëindigd had nog ruim 15 jaar secretaris van het be stuur van de congregatie. Nu is ze secre- Barmhartigheid en bezinning Frater Jan Verheijen (68) trad als 16-jari- ge in het klooster. Na een aantal jaren lesgeven in Tilburg op de lagere school en de mulo vertrok hij in 1969 naar Nami bië. Daar werkte hij 22 jaar op een zwar te school. Hij genoot ervan om nieuwe ontwikkelingen op gang te brengen, zo als de onderwijzersopleiding die de trots van de school was. Zijn werk hield plotseling op toen hij in '91 door een hersenbloeding eenzijdig ver lamd raakte en terug moest naar Tilburg. Hij mist het werk af en toe nog en ook de stralende open luchten van Namibië. Nu brengt hij veel tijd door op zijn kamer, waar hij graag naar muziek luistert en boe ken leest die hem aanzetten tot bezinning. Ook geniet hij van de gezelligheid met de fraters. Iedere week drinken ze samen een glaasje om de verjaardagen te vieren. Er heerst een sfeer van amicaliteit, die ge groeid is door jarenlange samenwerking en met elkaar optrekken. Daarom ziet hij wel op tegen het wonen in de nieuwbouw. Hij is bang dat de eigen sfeer zal verdwijnen en dat de rust zal ver dwijnen. "Gebed en bezinning kan toch al leen als er stilte is", vindt hij. "Dat is de wortel van ons bestaan." Frater Verheijen gaat daarom ook regel matig naar het eigentijdse bezinningscen trum van de Elimgroep aan de Schiphol- laan. Daar wonen een paar fraters en leken die wekelijks bezinningsbijeenkom sten en bijbelgesprekken houden. Barmhartigheid Het stemt frater Verheijen hoopvol dat de wil tot barmhartigheid nog leeft onder Til burgers. Dat bleek toen er 140 mensen af kwamen op de oproep van de fraters bij het 150-jarig bestaan om samen te praten over barmhartigheid als leefstijl in de mo derne tijd. Die groep mensen komt nog steeds bij elkaar. "Misschien houdt het werk van de congre gatie hier over een aantal jaren op", zegt Christina. "Maar dat is niet erg. Want het gaat niet om ons. Ons werk hebben we doorgegeven aan leken en wat ons bezielt dragen we uit zolang we kunnen. Want er zit nog altijd vuur onder de as." =T OP - 3ehe\edag -r op- ^SDAG l'1®'® dag L°TEN Roerige jaren In de jaren zestig is er veel veranderd. Niet alleen in het uiterlijk, maar ook de on derlinge omgang. "Dat waren roerige tij den", vindt Christina. In 1969 nam het Generaal Kapittel het besluit dat de zus ters niet langer verplicht waren het kloos terkleed te dragen. Die omschakeling heeft de zusters best moeite gekost, ook al konden er zelf voor kiezen. "De leer lingen van de huishoudschool waar ik les gaf, reageerden heel enthousiast," ver telt Christina. "'Zuster, nu hoort u er echt bij', zeiden ze en ze wilden dat we nu ook mee ging doen aan feestjes." Maar dat ging Christina en Theresa te ver. Zij wil den vasthouden aan hun eigen leefsfeer. Er waren ook zusters die vonden dat de veranderingen te traag verliepen en daarom uittraden. Sommigen vonden de hervormingen te radicaal. Die zagen het verschil niet meer met het lekenbestaan en gingen daarom weg. Sommige zusters zijn op een flatje in de stad gaan wonen en komen meestal weer terug naar de congregatie als ze zorg nodig hebben. Opvallend is dat er geen fraters zelfstandig zijn gaan wonen. Die hadden daar geen behoefte aan. taris van de cliëntenraad en zuster The resa levert met haar ideeën en sugges ties ook een belangrijke bijdrage aan de vergaderingen van die raad. In 1940, toen zuster Christina intrad, was het kloosterleven erg in trek. In dat jaar waren er 150 novicen. "Het nadeel daar van was, dat er geen tijd was om ons te begeleiden. De zusters in de ziekenzorg werden zonder voorbereiding aan het werk gezet. Er was weinig openheid en de zusters kregen nauwelijks voorlich ting. Ze waren zo groen als gras en had den geen enkele levenservaring. De meisjes die zij moesten opvangen, wis ten meer van het leven dan de jonge zus ters en daardoor ging er veel mis." De Seniorenwijzer verschijnt een maal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie Diny van Bladel-Verbunt Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. 1 01/12/1999 telebytenl/bioscoop I EN PINNEN! ir komt... :t alle voorfilms ERLAND ieuwste Het Stedelijk Bewoners Platform Tilburg organiseert dinsdag 30 november een Stadsforum over het thema 'Wonen voor oude ren'. Na de ontvangst met een kopje koffie of thee zijn er inlei dingen door wethouder Wilbert van Herwijnen en beleidsamb tenaar H. te Brummelstoete. Ook is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Daarna nemen de twee deel aan een dis cussie over veilig wonen met P. Neijs van politieteam Tilburg- Noord en rayonmanager W. van Dijk van corporatie Wonen Midden-Brabant. Andere aanwezigen kunnnen hierbij hun me ning geven. Vervolgens gaat de infomarkt open; daarop staan o.m. stands van de woningcorporaties, politie, gemeente, The be, gehandicapten- en ouderenorganisaties en het Stedelijk Bewoners Platform. Tijdens de markt wordt een drankje aan geboden. De middag in de Postelse Hoeve (Dr. Deelenlaan) duurt van 13.30 tot 17.30 uur; de toegang is gratis. Op maandag 29 november organiseert het Trefpunt Konings plein een informatiemiddag over het werk van het Nederlands Rode Kruis. Deze organisatie geeft niet alleen hulp bij rampen, maar heeft een brede opzet waarvan ook ouderen profijt kunnen hebben. Zo zijn er de telefooncirkels voor sociale contacten, va- kantieprojecten voor mensen met een handicap, en recreatieve activiteiten. Tijdens en na de bijeenkomst heeft u volop gele genheid voor het stellen van vragen. Een kopje koffie of thee krijgt u aangeboden. De middag is op maandag 29 november van 14.15 tot 15.30 uur in het Trefpunt, Koningsplein 251. KBO Heikant/Quirijnstok houdt zondag 28 november een rom melmarkt ten bate van seniorensoos 't Hazennest (Kreverplein 27: hoek Van Anrooylaan/Van Kalmthoutlaan). Bij goed weer staan er meubels buiten het gebouw. De rommelmarkt in 't Ha zennest is open van 9.30 tot 16.00 uur. Entree 1,50; koffie, thee of frisdrank gratis. In wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4) houdt ouderenwerk 55+ de Reit donderdag 2 december een Sinterklaasmiddag met muzikale gasten. Natuurlijk komt de Goedheiligman op bezoek met een surprise voor iedereen. Kopje koffie of thee met iets lek kers is gratis. Aanvang 14.00 uur, zaal open 13.30 uur. Kosten 5,-; vol is vol! Vrijdag 28 november is weer de maandelijkse volksdansinstuif 55+ in Soekmekaar aan de Gen. Kockstraat. Van 14.00 tot 16.00 uur wordt er o.l.v. Lucia Linkels een internationaal pro gramma gedanst. Iedereen is welkom. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) or ganiseert woensdag 8 december in wijkcentrum De Ypelaer (Corellistraat 10) een gezellige presentatie met als titel 'Wikken en wegen'. Daarbij wordt informatie gegeven over persoonlijke verzorging, hedendaagse voeding met tips over gemakkelijke alternatieven en produktinformatie en diverse ideeën voor het huishouden. Verder zijn er een dia-presentatie en een vragen- spel met leuke prijsjes. U kunt vragen stellen, proeven en pro beren, en aan het eind van de demonstratie kan iedereen voor 2 gulden een goed gevulde tas rrieenemen met produkten, in formatiebrochures etc. De entree is gratis, evenals een kopje koffie of thee. Aanvang 14.00 uur, zaal open om 13.15 uur. Ouderenbond ANBO organiseert 15 december een busreis naarde (overdekte) kerstmarkt in Oberhausen. Bovendien zijn er een groot winkelcentrum en ruim twintig restaurants. Vertrek om 9.00 uur; terug om ongeveer 18.30 uur. Opstapplaats: Lochtstraat (tegenover de grote Albert Heijn). Prijs: 29,50 per persoon. Opgeven kan tot 10 december bij A. Oomen, tel. 5356149 of 06-51002589. Deelname kosten voor de reis over maken op postbanknummer 4063196 van de ANBO Tilburg. Stichting Seniorweb Tilburg e.o. begint binnenkort met een cur sus Ouderen achter de computer (PC). Daarvoor zijn enige lo- katies in Tilburg beschikbaar. Wie belangstelling heeft, moet de volgende gegevens opsturen naar het secretariaat: naam en voornaam, adres met postcode, telefoonnummer, de tijd die u het beste uitkomt, of u al wat kunt doen met de pc. Na inschrij ving krijgt u bericht. Adres secretariaat Seniorweb Tilburg e.o., Kimwey 17,5071 TA Udenhout. Een email versturen naar secretaris H. Vlietstra van Seniorweb Tilburg e.o. kan ook: hgmvlietstra@hetnet.nlOp de Internetsite van Seniorweb kunt u ook de lokale informatie vin den. Adres: http://www.seniorweb.nl/tilburg De Sint Nicolaasviering in ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) op woensdag 1 december is al volgeboekt. Voor het kerststukjes maken op donderdag 16 december zijn nog enkele plaatsen vrij. Op woensdag 8 december is er een bingo met mooie prijzen. Kosten 7,50 per kaart voor 10 ronden. Aanvang 10.00 uur, zaal open 9.30 uur. Zusters en fraters, broeders en paters hebben allemaal hun stempel gedrukt op Tilburg. Zowel op het gebied van het on derwijs als op het gebied van ziekenzorg, ouderenzorg etc. In de Openbare Bibliotheek vindt u meer informatie over de diver se gemeenschappen en wat ze voor de stad betekend hebben. In Katholiek Tilburg in beeld van Ronald Peeters vindt u een hoofdstuk over 'Paters, fraters en nonnekes'. De missionaris sen komen aan bod in het hoofdstuk 'Bekering, verpleging en verzorging'. Kortom, in dit boek vindt u alle orden en hun ge schiedenis in het kort bij elkaar. In de bundel Robben en Rooms staan korte stukjes en de Pren ten van de Week uit het Nieuwsblad van het Zuiden over het roomse leven. Ook aan gebeurtenissen als het 125-jarig be staan van de Zusters van Liefde wijdde Cees Robben een prent. Over De zusters van Liefde der Congregatie van Onze Lieve Vrouw is alleen het gelijknamige boek uit 1924 te vinden. Misschien omdat ze zelf een drukkerij hadden, is er over de fra ters veel meer te vinden. Onlangs verscheen Fraters van Til burg. In Enigen uit velen worden fraters geportretteerd die uit eenlopende bezigheden hadden. Van kinderboeken schrijven tot zorgen voor blinden en natuurlijk onderwijzen. Kijk voor deze boeken bijvoorbeeld bij de Tilburgcollectie (Ko ningsplein) of de Brabantcollectie (wijkbibliotheken). Frater Jan Verheijen FOTO: PETER LIGTENBERG jur. Entree 12,00 :RLAND itin ag 20.15 uur. Entree 12,00 LAND r-iaiEl el, 2e artikel GRATIS Ie merken ERS en RUIEN dames

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 7