Iff. I J Z E W I er 'Je inzetten voor mensen met een achterstand' n Twern-directeur Jos van Balveren over ouderenwerk im Thuis sterven, in je vertrouwde omgeving n ;te? 20 u.) POST SCRIPTUM COLOFON ri i i i i i i i i i elig I I I I I Ouderen achter de pc Open dag Gezondheidswijzer Trefpunt Sant Rommelmarkt De Kievitshorst Gezellige middag in Noord Liefdesgeur of varkenslucht Kaarten in De Ypelaer Informatiemarkt in de Reeshof Internet voor senioren I I 1999 pagina 8. DE TILBURGSEKOERIER elmarkten aatsheuvel erking van de it u vrijblijvend brisering Tuinhout! uw woning itsen! ris én EMEN n -breedte akt. »n! spiegels en HET WOORD IS AAN... heeft, is het ontlasten van mantelzorgers. De vrijwilligers van de VTZ kunnen over dag 's avonds of 's nachts de taak van de mantelzorgers overnemen zodat die even uit kunnen rusten of er uit kunnen. Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij- zer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001 5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. juvel 3723517 Donderdag 11 november 1999pagina 9 narkt in ontmoetings- i, Rijtseweg 1 in Dies- november van 10-16 kt van visclub 't in café Bierings, Goir- ilburg. Zondag 14 no- 1.00 uur. tbbymarkt in wijkcen- Kerkenbosplaats 1 in g 14 november van t in verzorgingshuis eneluxlaan 101 in Til- november van 11-16 vanTTV Lutoaande 18 in Tilburg. Zondag n 10-16 uur. Het Tilburgse ouderenwerk heeft roerige jaren achter de rug. Eerst werd de Stich ting Bejaardenwerk Tilburg (SBT) gereorganiseerd. Daarna volgde een door de gemeente afgedwongen fusie met de stedelijke instelling voor welzijnswerk, De Twern. Daarmee was er nog geen rust: ook De Twern werd de afgelopen ander half jaar onderworpen aan een grondige reorganisatie. Ondanks die onrust wordt de 1,5 miljoen gulden voor het ouderenwerk goed besteed, concludeerde de ge meente vorige maand op basis van een extern onderzoek. Aanleiding voor de Se- niorenwijzer voor een momentopname van dat ouderenwerk en zijn plaats bin nen De Twern. Daarover aan het woord komen de nieuwe Twerndirecteur, Jos van Balve ren, en de voorlichter ouderenwerk, An ton Dautzenberg. De 48-jarige Van Balveren is blij dat hij in Brabant terug is. De Ossenaar van ge boorte werkte de laatste kleine twintig jaar in Gelderland en Limburg, laatstelijk als directeur van het Limburgse Consul tatiebureau voor Alcohol en andere Drugs (CAD) en daarvoor in het welzijns werk. Bij De Twern volgde hij vier maan den terug Jan Nooijen op, die als interim- directeur de reorganisatie in gang zette. bureau is veel meer gericht op dienstver lening aan de buurtorganisaties en de welzijnswerkers." D66'er Hans Dieteren verlaat de Til burgse politiek. Hij heeft er naast zijn gezin en een drukke baan geen tijd meer voor. Volgens sommige van zijn politieke collega's was hij ook uitge- blust.Als dat het criterium zou zijn, zou den er nog heel wat meer moeten ver trekken. Drop Oud Veel stervenden brengen de laatste tijd van hun leven het liefst thuis door, in hun vertrouwde omgeving. Maar omdat zij vaak dag en nacht intensieve aandacht no dig hebben, kan het voor familie of vrienden zo zwaar zijn, dat extra ondersteu ning van Vrijwilligers Terminale Zorg (VTZ) welkom is. "Goede raad lijkt duur", schrijft Jan van Groos in de vorige Het woord is aan over het korter maken van de wachtlijsten in de zorg. Daarom heeft hij de goedkoop ste oplossing gezocht: alle niet meer buitenshuis werkende ouderen tussen de 60 en 70 jaar verplichten om in deze sector vrijwilligerswerk te doen. Ja, U leest het goed, vrijwilligerswerk verplicht stellen. Inderdaad is de rek uit de mantelzorg. Die vorm van zorg is uitgegroeid tot een noodzakelijk en onontbeerlijk gegeven voor hen die afhankelijk zijn van hulp van anderen. Maar hoe zwaar die taak vaak is voor de zorggevers, was op diezelfde Seniorenwijzer van 28 oktober te lezen. Ik vind het prima als ook de oudere burger met vrijwilligerswerk een bijdrage kan en wil geven aan een prettige samenleving. Waar zouden we immers zijn als er geen gemotiveerde vrijwilligers waren? Juist zij zijn er voor ieders belang! Laat dat zo blijven. Maar het gaat mij te ver om ouderen op te laten draaien voor de tekorten en te lan ge wachtlijsten in de zorgsector. Tekortkomingen waarin de echte verantwoorde lijken tot op heden weinig of geen adequate verbeteringen in aanbrachten. Frij Willig Voorlichter ouderenwerk Anton Dautzenberg en directeur Jos van Balveren van De Twern. als die van de ouderenadviseurs", zegt hij. "We zetten we ons in voor mensen met een sociaal-economische achters tand maar dat betekent niet dat je steeds meteen meer geld van de overheid eist in een brief op poten. Ik zie meer in praten; in overleg vind je wel een oplossing." Toekomst Ook de welzijnsbezoeken door niet-pro- fessionele voorlichters in verschillende Tilburgse wijken werpen vruchten af, stelt Dautzenberg. "We hopen dat ook in andere wijken oudere vrijwilligers bij an dere ouderen thuis informatie gaan ge ven over allerlei regelingen. We zijn blij met de goede vrijwilligers die we nu heb ben, maar hopen op wat meer capaciteit. Het is intensief werk, maar ook belangrijk bij het signaleren van problemen en wen sen van ouderen." Signalementen over wat goed en fout gaat verwachten de twee natuurlijk ook van de professionele ouderenadviseurs en van de uitbouw in de verschillende stadsdelen van de Centrale Adviesraad, "Het belangrijkste dat de vrijwilligers kun nen doen is 'er zijn' voor de stervende en de familieleden of vrienden die voor hem of haar zorgen", zegt Miriam van Mierlo, coördinator van de VTZ. "Zij luisteren naar hen en praten met hen. Of ze zitten er al leen maar bij en houden een hand vast, le zen voor, of wassen samen met de man- telzorger even af. In de laatste weken als mensen erg achteruit gaan, vinden man telzorgers het vaak prettig als zij niet al leen met de stervenden zijn." De vrijwilligers die dit werk gratis doen, hebben een training gehad om mensen in bed te leggen, eten en drinken te geven en naar het toilet te begeleiden. Maar het is niet de bedoeling dat zij verpleegkundige handelingen verrichten of huishoudelijk werk doen. De ondersteuning van stervenden en hun naaste verzorgers is zwaar werk, maar het schenkt de vrijwilligers ook veel voldoe ning. Op deze manier kunnen mensen in rust afscheid nemen van familie en vrien den. Vrijwilligers doen dit werk vanuit gro te betrokkenheid en krijgen vaak ook een bijzondere band met de stervende en mantelzorgers. FOTO: PETER LIGTENBERG die De Twern zijn mening geeft over het ouderenwerk. Directeur Van Balveren oppert daarnaast de mogelijkheid van een permanent klant- tevredenheidsonderzoek over het hele sociaal-culturele werk. "Je kunt er mis schien de KUB voor inschakelen. Het hoeft niet duurte zijn." Komend jaar gaat de gemeente een nieuwe nota Ouderenbeleid opstellen. Dat valt ongeveer samen met de discus sie die de gemeente dan start over de rol van de wijkorganisaties in de verhouding met De Twern en de gemeente. Van Bal veren vindt dat een goed moment om te bezien hoe het ouderenwerk past in de driehoek gemeente-Twern-wijkorganisa- ties. "Nu bepaalt De Twern de inhoud van het ouderenwerk, onder meer naar aan leiding van wat de ouderenadviseurs sig naleren. In samenspraak met de wijkor ganisaties en teamleiders kun je wellicht nog beter op problemen inspelen en plan nen op elkaar afstemmen." De VTZ, een samenwerkingsverband van de Stichting Contour en de Thuis zorg, is vijf jaar geleden in Tilburg en om geving begonnen met haar werk. De be langrijkste hulp die de VTZ te bieden Mondige mensen Van Balveren werd door een aantal za ken prettig verrast na zijn aantreden hier. Hij wist niet dat de zesde stad van het land zoveel oude wijken heeft, maar vindt ze er niet echt slecht bijstaan. Over de wijk- en buurthuizen is hij enthousiast: "Die zien er goed uit. Dat is uniek; in an dere steden heb ik vrijwel alleen vieze wijkhuizen gezien." Zijn beeld van de gemiddelde Tilburger is ook al positief. Met zijn snorfiets op weg naar de elf teamleiders van De Twern in de wijken, maakt hij geregeld her en der een praatje met buurtbewoners. "Het zijn mondige mensen, die door de geschie denis geleerd hebben voor hun belangen op te komen.” Ook zijn eerste indrukken van de ge meente zijn gunstig. "Ik had natuurlijk al wel over het Tilburgs Model gelezen; in de praktijk vind ik het erg open. Wethou ders en ambtenaren zijn hier gemakkelijk te bereiken. Maar misschien is het ge woon: hoe groter de stad, hoe opener de structuur." Door de reorganisatie van De Twern krijgt het werk in de wijken meer nadruk, stelt de nieuwe directeur. "De laag van het sectormanagement is verdwenen. Mede daardoor zijn er meer mensen in de wijken gaan werken. En het stedelijk Landelijk voorop Het stedelijk ouderenwerk krijgt van on derzoekers en de Tilburgse politiek posi tieve waardering voor de weg die het sinds 1996 is ingeslagen. Het richt zich vooral op de ouderen met lage inkomens, hoogbejaarden en allochtone ouderen. Daarnaast wordt er ruimte geboden aan organisaties van gehandicapten als het Netwerk voor blinde en slechtziende ou deren. De meeste aandacht in de vorm van in formatie en advies is natuurlijk op de voornaamste doelgroepen gericht. Dat gebeurt in de vorm van voorlichtingsbij- enkomsten in wijken, het blad OudFit, de Seniorenwijzeren projecten als welzijns bezoeken en Wonen Plus. Daarnaast spelen de ouderenadviseurs de laatste drie jaar een belangrijke rol bij individueel advies en begeleiding. De Twern loopt daarmee landelijk voorop, zegt voorlich ter Dautzenberg trots. Na uitspraken van minister Borst en staatssecretaris Vlie- genthart, die eind oktober lieten weten dat elke gemeente speciale adviseurs moet hebben om ouderen advies te ge ven over zorg, gezondheid, welzijn en huisvesting, belde hij de afdeling voor lichting van het ministerie van VWS. Ner gens bestond het instituut van professio nele ouderenadviseurs, dachten ze daar. Behalve in Tilburg dan, meldde Dautzen berg. Maar hier is het ook nog niet perfect. Het is de bedoeling dat de ouderenadviseurs in alle wijken van Tilburg, Berkel-Enschot en Udenhout gaan werken; nu is dat nog niet het geval. Tevens wordt er naar ge streefd dat er een ouderenadviseur voor allochtonen komt, legt de voorlichter uit. De uitbreiding van de activiteiten hoeft niet direct gepaard te gaan met meer bo ter bij de vis, vindt directeur Van Balve ren. "Door het opheffen van het sector management bij De Twern is er meer geld beschikbaar voor uitvoerende taken Mensen die zich aangetrokken voelen tot dit werk kunnen 's ochtends op werkdagen contact opnemen met de VTZ (tel. 5434572). Na een gesprek over hun kwaliteiten kunnen ze een intro ductiecursus volgen. Ook als ze als vrijwilliger aan het werk gaan, krijgen ze begeleiding van de VTZ. Voor dringende hulpvragen kunt u eveneens dit nummer bellen van maan dag t/m vrijdag van 9.00 tot 18.00 uur. De Seniorenwijzer verschijnt een maal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel- Verbunt 1 n overlast voor voet- het geheel geen rom- winkeliers dienen bo- ingen aan te vragen en stalen, naast precario- :e gebruik maken van ntegrond. ersvereniging is een esproken. Afronding s voorzien op 1 maart van volkstuinvereni- de Katsbogte6inTil- 3novembervan 10-16 joirleseweg over A58 in de De Wetering. 1 in Loon op Zand. :mber van 9.00-16.30 I umy van oiau&i-v&iuuni I Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat I Maartje Konings Karei Luiijf (eindredacteur) I Barth Noordzij Gerrie Peters I Kees Vermunt I Adres redactie Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg, of I 1 Postbus 3078.5003 DB Tilbijrrr tel. 1 Stichting Seniorweb Tilburg e.o. begint binnenkort met een cur sus Ouderen achter de computer (PC). Daarvoor zijn enige lo- katies in Tilburg beschikbaar. Wie belangstelling heeft, moet de volgende gegevens opsturen naar het secretariaat: naam en voornaam, adres met postcode, telefoonnummer, de tijd die u het beste uitkomt, of u al wat kunt doen met de pc. Na inschrij ving krijgt u bericht. Adres secretariaat Seniorweb Tilburg e.o., Kimwey 17,5071 TA Udenhout. Een email versturen naar secretaris H. Vlietstra van Seniorweb Tilburg e.o. kan ook: hgmvlietstra@hetnet.nlOp de Internetsite van Seniorweb kunt u ook de lokale informatie vin den. Adres: http://www.seniorweb.nl/tilburg De open dag van de Gezondheidswijzer Midden-Brabant op zondag 14 november staat in het teken van mantelzorg voor mensen met psychische/psychiatrische problemen. De dag wordt georganiseerd samen met GGZ en GGD, Steunpunt Mantelzorg en organisaties voor direct betrokkenen van psy chiatrische patiënten. Om 11.00 uur gaat de dag van start. Na een inleiding kunnen bezoekers deelnemen aan workshops en de informatiemarkt bezoeken. Om 12.30 uur zijn er de works hops psychosen/schizofrenie en (manische) depressie; om 14.30 uur kunt u deelnemen aan workshops over borderline of grenzen stellen aan de zorg. De open dag in het hoofdkantoor van Thebe (Lage Witsiebaan 2a) is voor mantelzorgers van mensen met psychische proble menmaar andere geïnteresseerden zijn ook welkomToegang gratis. Aanmelden voor de workshops: tel. 0900-8806. In ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) kunt u woensdag 17 november, onder deskundige leiding, bloemschikken. Kosten (6,- per gemaakt stukje. Zelf s.v.p. meebrengen: potje, mandje of bakje en een mesje. Aanvang 10.00 uur. Woensdag 24 november kunt u rikken en jokeren. Kosten ƒ1,50 p.p. Aanvang 10.00 uur. Op dinsdag- en donderdagochtenden kunt u dingen voor kerst mis maken, zoals kerstkaarten. Aanvang 9.45 uur. Op zondag 14 november is er in verzorgingshuis De Kievits horst (Beneluxlaan 101) een rommelmarkt. Naast winkelen bij de kraampjes kunt u ook meedoen aan een loterij. De opbrengst van de markt komt ten goede aan activiteiten voor de bewoners van De Kievitshorst. De markt in de ontmoetingsruimte en het souterrain duurt van 11.00 tot 16.00 uur. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) or ganiseert op vrijdag 19 november een cabaretmiddag met De Tilburgse Dames Ontspanningsclub. Zij brengen De Ballon vaart met zang en spel uit vele landen. Zo geven zij een beeld van de culturen en gewoontes van die landen. De middag is in verzorgingscentrum De Heikant (Schubertstraat 170). De bus lijnen 13, 4 en 5 stoppen op het Wagnerplein vlakbij het ver zorgingscentrum. Bewoners van het huis hebben gratis entree. Anderen betalen ƒ3,50. U krijgt gratis koffie of thee. Aanvang 14.00 uur; zaal open 13.15 uur. De Udenhoutse ouderentoneelgroep Voor Ons Plezier (VOP), die 121/2 jaar bestaat, brengt vrijdag 12 november de platte- landskomedie Liefdesgeur of varkensluchtvan Frits Criens. Het avondvullende stuk zit boordevol humor, dwaze verwikkelingen en persoonsverwisselingen. Bovendien krijgt het stuk een sprankelende uitvoering in het Udenhouts dialect. Theater 't Plein, Udenhout; aanvang 20.00 uur. Toegangsbewijzen a ƒ10,-aan de zaal. De Werkgroep Aktiviteiten Ouderen Stokhasselt organiseert elke dinsdagmiddag in De Ypelaer rikken en jokeren voor 50-plussers. Adres: Corellistraat 10. Aanvang 14.00 uur. Inschrijfkosten ƒ1,25. Informatie over NS Club 92 (55+ Senioren Tilburg Zuid-West) organiseert samen met NS Klantenservice een informatie-ochtend over gebruik van de kaartjesautomaat, de verschillende kaartsoorten, reis mogelijkheden met korting enz. De bijeenkomst is op woensdag 17 november van 10.00 tot 12.00 uur in de kantine van sporthal De Blaak (Grebbe 63). Toegang en het eerste kopje koffie/thee zijn gratis. De wijkraad van de Reeshof organiseert samen met de oude renadviseurs van De Twern op donderdag 18 november een in formatiemarkt over de thema's wonen, zorg en welzijn. De mid dag in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1) duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Op de markt staan onder meer de Thuis zorg, Unit Ouderenzorg van Sociale Zaken (subsidies en ver goedingen), WVG-bureau (Deeltaxi en woningaanpassing/ver- huiskosten), woningbouwverenigingen, de Maaltijdenexpres en bibliotheek. Naast informatie is er ook muziek en een quiz. De toegang is gratis, evenals een kopje koffie of thee. "Kijk voor meer informatie op onze internetpagina: www.om roep. nl". "Uw reactie kunt u ook sturen naar ons e-mail-adres: bezig@obtilburg.nl". Zinnetjes als deze komt u steeds meer te gen: in reclame op de radio, advertenties in tijdschriften of bij de aftiteling op tv. Internet is overal. En iedereen heeft het over In ternet. Vraagt u zich ook af wat het eigenlijk is? En of u er wat aan heeft? Kom dan volgende week naar een van de bibliotheken in Til burg. Op 17,18 en 19 november zijn er inloopochtenden voor senioren, waar deze vragen beantwoord worden. Tussen 10.00 en 12.00 uur krijgt u individueel uitleg. U kunt zelf achter de com puter kruipen en Internet uitproberen. De bibliotheek zorgt ook voor gratis schriftelijke informatie: een instructie voor beginners, adressen van providers (wat dat zijn leest u in de instructie) en een lijst met interessante websites (idem). Daarnaast kunt u informatie krijgen over de uitgebreide internetinstructies die in januari starten in de wijkbibliotheken. U kunt binnenlopen tussen 10.00 en 12.00 uur op: woensdag 17 november in bibliotheken 't Sant, Berkel-En schot en Udenhout, donderdag 18 november in de Centrale aan het Koningsplein en in bibliotheek Heyhoef, vrijdag 19 november in bibliotheek Lyndacker. uuiybt r\uci /airupiuud i uuu i I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 9