W I J z Dag van de mantelzorg t Q i9?de 'Als je man een beroerte heeft gehad, zeur Je toch niet over jezelf?!' r POST SCRIPTUM COLOFON ri i i i i i i i i i I ink 1 LEN E'Tlps i fpr°,e j n i I I I Informatiemarkt Noord Open dag Gezondheidswijzer Trefpunt 't Sant Aspecten van ouder worden Themabijeenkomst blaasklachten Blijvend onderweg Volksdansinstuif 55+ De euro als betaalmiddel Veiligheid in en om huis Catalogusinstructie bibliotheek Donderdag 28 oktober 1999 pagina 19 DE TILBURGSE KOERIER 1999 pagina 18 I af een 3. ANTWOORDSTROOK Dhr./Mw Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoon: wil deelnemen aan de Dag van de Mantelzorg in de gemeente: eerste keus (voorkeur omcirkelen) Ptelgeldn1 tweede keus 1 (voorkeur omcirkelen) I 249,- 199,- FOTO: FDP ALAIN LEMMENS FOTOMAKERS, ‘-HERTOGENBOSCH "De wachtlijsten in de zorg moeten korter worden" is een steeds vaker gehoorde J. van Groos O mslag vanneer pneemt, nen af lOSt U :evoren ties hebben. De Seniorenwijzer verschijnt een- weken in HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij zer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001 5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. :ige ld. cm. 125618 432742 's Middags zijn er een warme maaltijd en live muziek. Deelname is gratis. Informa tie: Steunpunt Mantelzorg Midden-Brabant, tel. 5837826. Voor Tilburg. Ik wil graag deelnemen aan de volgende themabijeenkomst (zie kadertje Overzicht dag) Heeft u bemiddeling voor oppas/vervoer nodig? O Ja O Nee Indien nodig, wordt u hierover telefonisch benaderd 1 2 Antwoordstrook voor 1 november opsturen naar Steunpunt Mantelzorg Midden- Brabant, Antwoordnummer 63019, 5000 VE Tilburg. (Een postzegel is niet nodig) Leuke dingen doen "De Dag van de Mantelzorg moet vooral een leuke dag zijn waar je nieuwe ener gie opdoet", zegt Charles Snijder. "Maar we inventariseren op die dag ook aan welke hulp en steun mensen behoefte hebben." Extra aandacht is er dit jaar voor ex-man- telzorgers. "Door de jarenlange intensie- ve zorg die zij gaven bestaat de kans dat zij hun eigen contacten verwaarloosd hebben en zo in een isolement raken", is de ervaring van Snijder. "Vijftigplussers hoor je vaak zeggen'Als je man een be roerte heeft gehad, zeur je toch niet over jezelf?!' Maar het is belangrijk dat zij ook goed voor zichzelf zorgen." Doortje houdt haar vaak gezelschap en één van haar buurvrouwen komt regel matig aanzetten met koffie en koek als ze ziet dat Doortje alleen is. Uit onderzoek van ouderenbond KBO blijkt dat 80 procent van de ouderen niet willen dat hun kinderen voor hen gaan zorgen als zij hulpbehoevend worden. Het komt er echter meestal niet van om daar van te voren duidelijke afspraken over te maken en als één van de ouders iets gaat mankeren, springen toch vaak de kinderen weer in. Langdurig zieken die het huis niet uit kunnen zijn blij als er familieleden of vrien den zijn die voor hen willen zorgen. Maar die zorg kan heel zwaar zijn. Op en rond 10 november kunnen mantelzorgers daarom meedoen aan informatieve en ge zellige activiteiten. Ook in Midden-Brabant, waaronder in Tilburg, krijgen men sen die een zieke of gehandicapte naaste verzorgen, zo'n ontspannende dag aan geboden. Het Steunpunt Mantelzorg Midden-Brabant vestigt er op de Dag van de Mantelzorg de aandacht op dat het belangrijk is dat deze verzorgenden ook vol doende aan zichzelf denken. Het thema van deze dag is dit jaar: Versterk je net werk en houd je contacten in stand. Van de één op de andere dag kan het je overkomen. Doortje Fransen (78) ziet het ongeluk nog steeds haarscherp voor zich. Op 30 juli tijdens een wandeling in het bos, springt onverwacht een hond te gen haar op. Ze valt en breekt een knie schijf. Zes weken lag ze in het ziekenhuis en nog steeds mag ze onder geen beding op dat been steunen. Met een looprek verplaatst ze zich door de woonkamer. Daar staat ook haar bed, want naar boven kan ze niet. Thuiszorg Doortje woont alleen. Haar man is een paar jaar geleden overleden. Twee keer per week komt iemand van de Thuiszorg langs die haar helpt met het aantrekken van haar steunkous. De rest van de week is ze daarvoor en voor allerlei dagelijkse zaken afhankelijk van de hulp van haar dochters en schoondochter. Haar oudste dochter komt elke dag langs, maar dat kan ze alleen doen omdat zij geen be taald werk heeft. Ze doet de boodschap pen, houdt het huis bij en helpt bij lastige karweitjes. "Omdat ik de trap niet op kan om te douchen wast ze mijn rug. Want daar kan ik zelf niet bij." Af en toe gaat ze een paar dagen naar haar jongste doch ter. Haar schoonzoon haalt dan een bed naar beneden, zodat ze daar slapen kan. Als haar familie niet voor haar had kun nen zorgen, zou Doortje in verpleeghuis De Hazelaar opgenomen moeten wor den. "Vroeger sprak het vanzelf dat je voor je ouwelui zorgde. Ik heb zelf jaren lang mijn moeder in huis gehad." Dat haar kinderen nu voor haar zorgen, be nauwt haar wel eens. "Het legt zo'n grote druk op de kinderen. Ik weet zelf hoe zwaar dat is." Gelukkig hoeft haar familie niet alle zorg alleen te dragen. Een goede vriendin van Het Tilburgse CDA wilde komende ja- ren 4 miljoen inzetten voor het verbe teren van de thuiszorg. De VVD en PvdA willen bijna evenveel geld voor het verbeteren van wegen, het recht leggen van stoeptegels en het aan brengen van verlichting op donkere plaatsen. 'Voorkomen is beter dan ge nezen'zullen de liberalen en sociaal democraten gedacht hebben. Drop Oud Samen koffie drinken "Het kan zwaar zijn om lange tijd mantel- zorgerte zijn. Vooral als je er ook nog een baan of de zorg voor een gezin bij hebt," zegt Charles Snijder, coördinator van het Steunpunt Mantelzorg. "De partner, fa milieleden of vrienden die de zorg op zich nemen hebben vaak ondersteuning no dig om overbelasting te voorkomen. 30 Procent van de mantelzorgers is zwaar tot zeer zwaar belast en er is een nijpend tekort aan professionele hulp. Mensen worden sneller uit het ziekenhuis ontsla gen en de thuiszorg heeft onvoldoende personeel." De gemeente Tilburg voorzag die proble men vijfjaar geleden al en startte samen met andere organisaties het Steunpunt. Dat kreeg de taak mantelzorgers te on dersteunen, informatie te verschaffen en te zorgen dat hulpverlenende organisa ties meer aandacht aan deze problema tiek besteden. "Het belangrijkste dat we in die vijf jaar bereikt hebben is dat zorgverlenende or ganisaties mantelzorgers nu meer on dersteuning bieden", vindt Charles Snij der. "Het besef is doorgedrongen dat roofbouw op mantelzorgers later tot gro te problemen leidt." "Wijzelf ondersteunen mantelzorgers door ontmoetingsbijeenkomsten te hou den. Daar kunnen ze samen koffie drin ken en ervaringen uitwisselen met lotge noten. We houden ook bijeenkomsten over specifieke onderwerpen als het aanpassen van je huis, het leven met een demente huisgenoot en zorgen dat je de zorg volhoudt." "Begin volgend jaar starten we met een ondersteuningsgroep voor mantelzor gers. Daarin besteden we er aandacht aan datje ook voor jezelf moet opkomen, hoe je anderen bij de zorg betrekt en dat het broodnodig is je eigen contacten te onderhouden." Bij het Steunpunt Mantelzorg (tel: 5837826) kunt u zich opgeven voor de contact- en informatiebijeenkomsten en de ondersteuningsgroep. Ook geeft het steunpunt informatie over de dagen voor mantelzorgers in Goirle, Hilvarenbeek, Moergestel (10 novem ber) en Oisterwijk (13 november). Het Steunpunt geeft tevens de Gids voor Mantelzorgers uit. Die bevat on der meer informatie over tijdelijke op vang, hulpmiddelen en vervoer. De nieuwste editie heeft aparte adressen boekjes voor de regio's Tilburg, Waal wijk, Dongen en Oisterwijk. De gids is verkrijgbaar bij de Thuis zorg, huisartsen en apotheken. Overzicht dag De Tilburgse Dag van de Mantelzorg wordt 16 november gehouden in het Centrum voor Amateurkunst (Ringbaan Oost 8). De dag begint om 10.00 uur met koffie en een gebakje. Daarna kunt u kiezen uit themabijeenkomsten die ongeveer een uur duren. Op de antwoordstrook kunt u uw eerste en tweede voorkeur aangeven. Het gaat om: 1 ontspannen door bewegen o.l.v. een bewegingstherapeut 2. omgaan met dementie, m.m.v. een psycholoog van Alzheimervereniging Midden-Brabant het gemak van kleine aanpassingen in huis, m.m.v. een ergotherapeut en een medewerker van de Thuiszorgwinkel 4. Afrikaans slagwerk: zelf trommelen o.l.v. twee Afrikaanse percussie specialisten 5het leven na de mantelzorginformatie en praten over hoe je je daarop kunt voorbereiden 6. het verwenteam: kapsters, schoonheidsspecialistes en masseurs. kreet. "Minder zorg geven om de wachtlijsten in te korten" klinkt het sinds kort als 'oplossing'. "De rek is uit de mantelzorg": een verontrustende uitspraak die je de laatste tijd ook hoort. Het is waar dat er te weinig zorg kan worden geboden aan mensen die dat nodig hebben. Het is ook waar dat er door de vergrijzing meer zorgbehoevenden ko men. Ook kan niet worden ontkend dat de groep werkenden die het geld voor deze zorg moet opbrengen steeds kleiner wordt. Goede raad lijkt duur. Toch zou de oplossing niet zo moeilijk hoeven te zijn. Als alle niet-werkenden tussen 60 en 70 jaar een of twee dagdelen per week be schikbaar stellen om iets te doen voor andere ouderen, was deze zaak ver op gelost. Dan konden deze vrijwilligers de dingen doen die het leven van zorgvra gers aangenamer maken en de beroepskrachten zich bezighouden met de echte zorg. Als dat niet vrijwillig gaat, zou het van mij best verplicht gesteld mogen wor den. Uiteindelijk gaat het immers om ieders belang! EEs B >r mij dien!” JU '(V O’.' I maal in de twee De Tilburgse Koerier. Redactie Diny van Bladel- Verbunt I Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat I Maartje Konings Karei Luiijf (eindredacteur) I Barth Noordzij Gerrie Peters Kees Vermunt I Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg, of I 1 Postbus3078.5003DBTilbura:tel. 1 uu/yoc; rxvcj iai uoiuuo i uuu i 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. 3 4 5 6 4 5 6 Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 1 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar 1 het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, 2 3 Vrijdag 29 en zaterdag 30 oktober wordt in winkelcentrum Wag- 5 nerplein voor de achtste keer de Senioren Informatiemarkt I Noord gehouden. Morgen wordt de markt om 11.00 uur geo- I pend door wethouder Wilbert van Herwijnen en duurt hij tot I 18.00 uur; overmorgen kunt u er van 9.00 tot 16.00 uur terecht. I Circa 25 organisaties en instellingen hebben er kraampjes met I informatie. Daarbij zijn onder meer KBO Heikant/Quirijnstok, I woningcorporaties, stichting Contour (Vrijwilligers- en Hulpcen- I trale), Terra Nova, thuiszorg, het ouderenwerk van de Twern en I Sociale Zaken van de gemeente. Vrijdag van 13.00 tot 17.00 I kunt u meedoen aan de RTL4-Party Show Sponsorloterij, waar- I van de opbrengst bestemd is voor seniorensoos 't Hazennest in I Tilburg-Noord. Ook zijn er oude ambachten te zien. Voor zater- I dag staat er line-dance op het programma. De open dag van de Gezondheidswijzer Midden-Brabant op zon- I dag 14 november staat in het teken van het thema 'Mantelzorg bij I mensen met psychische/psychiatrische problemen'. De dag wordt I georganiseerd in samenwerking met GGZ en GGD, Steunpunt Mantelzorg, Labyrint (organisatie voor direct betrokkenen van psy- 1 chiatrische patiënten) en Ypsilon (vereniging van familieleden voor I mensen met schizofrenie, borderline stoornis of psychose). Om I 11.00 uur gaat de dag van start. Na een inleiding kunnen bezoe- kers deelnemen aan workshops over psychosen/schizofrenie, I (manische) depressie, borderline of grenzen stellen aan de zorg, I en de informatiemarkt bezoeken. Om 12.30 uur zijn er de works- hops De gratis open dag in het hoofdkantoor van Thebe (Lage Wit- j siebaan 2a) is bedoeld voor mantelzorgers van mensen met psy- I chische problemen, maar andere geïnteresseerden zijn ook I welkom. Aanmelden kan via tel. 0900-8806. In ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) geeft mevrouw Mer- I tens op woensdag 3 november een demonstratie over het wer- I ken met zijden tulpen, zoals het maken van boeketjes. De en- I tree is gratis, evenals het eerste kopje koffie. Aanvang 10.00 I uur; zaal open 9.30 uur. Op woensdag 10 november is er weer een gezellige bingo-och- I tend. Kosten ƒ7,50 voor een kaart van 10 ronden. Aanvang I 10.00 uur; zaal open 9.30 uur. U kunt u al opgeven voor de decembervieringenzoals St. Nico- I laas (1 december om 10.00 uur), de Kerstviering (22 december, I 10.00 uur) en kerststukjes maken op 15 en 16 december (10.00 I uur). Inschrijvingsformulieren zijn verkrijgbaar bij het Trefpunt. Het Steunpunt Ouderen Theresia organiseert een voorlich- I tingsmiddag met de GGD over lichamelijke en maatschappelij- I ke aspecten van het ouder worden. De middag is op maandag I 1 november van 14.00 tot 16.00 uur in zaal Old Factory (Oude I Langstraat 22; zaal om 13.30 uur open). Toegang en een kop- I je koffie/thee zijn gratis. Iedereen vanaf 55 jaar is welkom. Op vrijdag 5 november organiseert afdeling Tilburg van Thuis- I zorg Midden-Brabant een themabijeenkomst over blaasklach- ten bij mannen en vrouwen. De middag is van 14.00 tot 16.00 I uur in wijkcentrum De Nieuwe Stede (Capucijnenstraat 156). I Na een inleiding over plasproblemen en (urine)incontinentie, I praten mannen en vrouwen afzonderlijk verder onder deskun- I dige begeleiding.In de pauze is er gelegenheid om diverse (in- I continentie)materialen van de Thuiszorgwinkel te I bekijken.Deelname is gratis. U kunt u aanmelden door te bellen I naar 0900-8806. Op woensdag 3 november organiseert de Werkgroep Ouderen I in Gesprek een themabijeenkomst voor ouderen. Het onder- I werp is: hoe blijven wij als ouderen 'onderweg'. Prof. Piet Leen- I houwers zal de bijeenkomst inleiden. De bijeenkomst is van I 10.00 tot 12.00 uur in fraterhuis Joannes Zwijsen (Gasthuisring I 56). De koffie staat vanaf 9.30 uur klaar. Elke geïnteresseerde I vanaf ongeveer 55 jaar is welkomAanmelding is niet nodig. Als I tegemoetkoming in de kosten wordt ƒ4,- gevraagd. Op zondag 7 november is er weer een volksdansinstuif 55+ in I wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Zoals gewoonlijk wordt daar van 11.00 tot 13.00 uur een internationaal program ma gedanst onder leiding van Netty Tönissen. Iedereen is wel- I kom. Entree ƒ2,50. Het ouderenwerk Samen Sterk van wijkcentrum De Nieuwe I Stede organiseert donderdag 4 november een informatiemid- I dag over de euro. Uitgelegd wordt wat er gaat gebeuren wan- I neer dit betaalmiddel ingevoerd wordt. De middag in De Nieuwe I Stede (Capucijnenstraat 156) begint om 14.00 uur. De entree is I gratis. Informatie: tel. 5436664. Uw zintuigen gebruikt u om te horen, zien en ruiken. Ze kunnen u ook waarschuwen, bijvoorbeeld voor een onveilige situatie. Op de tentoonstelling Horen, zien en... ruiken in Informatiewin- kel West kunt u er met kleine testjes achter komen hoe uw zin tuigen werken. Voor deze tentoonstelling over veiligheid in en om huis heeft bibliotheek 't Sant een boekenlijst samengesteld en liggen er boeken ter inzage. De tentoonstelling is te bezoeken van dinsdag 2 t/m dinsdag 9 november in wijkcentrum 't Sant, Beneluxlaan 74. Loopt u in de bibliotheek nog steeds met een boog om de com puter heen? Of bent u er wel eens achter gaan zitten, maar luk te het niet het antwoord op uw vraag te vinden? Kom dan een dezer dagen naarde instructie in de bibliotheek bij u in de buurt. Vraag daar van te voren even of u zich op moet geven. Wanneer kunt u waar terecht? Udenhout: dinsdag 2 november van 10.00-11.00 uur. Koningsplein: woensdag 3 november van 9.30-10.30 uur. 't Sant: maandag 8 november van 10.00-11.00 uur. Heyhoefdinsdag 9 november van 10.00-11.00 uur. Lyndacker: donderdag 11 november van 10.00-11.00 uur. In Berkel-Enschot kunt u elke donderdag (10.30-12.30 uur) vragen om uitleg van de catalogus. De instructie duurt vindt plaats op een moment dat de meeste bibliotheken gesloten zijn. U kunt dus in alle rust oefenen. Voorde instructie in de centrale bibliotheek (Koningsplein) hoeft u zich niet van te voren op te geven. U kunt zich daar op 3 no vember gewoon melden bij de hoofdingang.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 19