emeentenieuws I T Gemeente Tilburg presenteert het huishoudboekje Dit is een publicatie van de gemeente Tilburg p Ruimte voor nieuw beleid W Tilburgers betalen gezamenlijk mee aan gemeentebeleid w'7T<5& DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 28 oktober 1999 pagina 12 DE TILBUI Begroting volgende week in gemeenteraad i LÜ 1 11 21 31 41 51 61 71 1999 stijging 2000 81 Afvalstoffenheffing 445 469 5,4% 91 Totaal 1.129 1.162 2,9 met een standaard woning van f 130.000. In de eerste plaats door te betalen voor bepaalde diensten, zoals het aanschaffen van een paspoort of het verkrijgen van een bouwvergunning. Maar ook door het betalen van gemeentelijke belastingen en heffingen levert u als burger een bijdrage. Denk dan bijvoorbeeld aan de Onroerend zaakbelasting, die huurders van woningen en huizenbezit ters jaarlijks moeten afdragen. De gemeentelijke woonlasten van de Tilburgers gaan in 2000 omhoog. Gemiddeld met zo'n 2,9%. Hieronder ziet u een overzicht van de woonlasten in het komend jaar. Hierbij is uitgegaan van een gemiddeld huishouden (volgens lande lijke normen). Dat geld wordt uiteraard niet in het wilde weg uitgegeven. Hoe het moet worden besteed, heeft de gemeenteraad bepaald in het Algemeen Beleidsplan. Daarin staan echter vooral de grote lijnen op papier. De begroting voor 2000 laat zien wat er het komend jaar precies aan welke zaken wordt uitgegeven. Het is daarom een heel belangrijk docu ment. Tijdens de begrotingsbehandeling in de gemeente raad, volgende week maandag en dinsdag, kijkt de politiek naar het financiële plaatje en legt ze de te verwachten uitgaven voor het jaar 2000 vast. De gemeente deelt alle onderwerpen in naar drie thema's: maatschappij, economie en fysieke ontwikkeling. Dat zijn als het ware de pijlers in het gemeentelijk beleid. De budget ten zijn volgens die drie thema's verdeeld, waarbij overigens een groot deel van de uitgaven ieder jaar precies vaststaat en telkens terugkeert. Maar er is in 2000 ook ruim te voor nieuw beleid. Elders op deze pagina kunt u lezen waarvoor het komend jaar extra geld beschikbaar is. Van overschot naar tekort De gemeente Tilburg staat bekend om het goede financiële beheer. Drie keer per jaar worden ovérzichten gemaakt van Rioolaansluitrecht Rioolafvoerrecht 109 40 297 238 109 40 302 242 0,0% 0,0% 1,5% 1,5% De tariefsaanpassingen zijn voorlopig. Uiteindelijk beslist de gemeenteraad. U moet dus rekening houden met eventuele wijzigingen. In de begroting 2000 staan de volgende tariefvoorstellen: de inkomsten en uitgaven, zodat de vinger heel nauw aan de pols kan worden gehouden. Die manier van werken wordt het 'Tilburgs Model' genoemd. Het heeft ertoe geleid dat er al jaren lang geen tekorten op de begroting zijn geweest. Ook voor 2000 is de begroting sluitend. Voor de jaren daar na verandert dat echter. Vanaf 2001 ontstaat een nadelig saldo van 2,3 miljoen, verder oplopend tot 6,1 miljoen gul den in 2003. De belangrijkste oorzaak hiervan is de lagere uitkering die Tilburg krijgt van het Rijk. Om precies te zijn: er is sprake van een wat andere verdeelsleutel voor de gelden uit het Gemeentefonds, wat voor Tilburg ongunstig uitpakt. Ook als gevolg van de zogeheten seniorenregeling voor ambtenaren, een afspraak uit de landelijk vastgestelde CAO, zit het financieel tegen. Maar die tekorten op toekomstige begrotingen moeten snel worden weggewerkt. Het college van burgemeester en wethouders heeft daarom nu al opdracht gegeven aan de gemeentelijke diensten om volgend voorjaar met bezuinigings- en efficiencyvoorstellen te komen. Wordt vervolgd Maatschappij g Onder de noemer K 'Maatschappij' r vallen zaken als H cultuur, gezond heid, onderwijs en veiligheid. In totaal wordt er 483 miljoen gul den aan al deze zaken uitgege ven. Bijna tien miljoen daarvan is te beschouwen als nieuw beleid. Een voor beeld is de twee miljoen gulden die is uitgetrokken voor het oplossen van de zo genoemde trapliftenproble- matiek in verband met de wet voorziening gehandi capten. Mensen moesten vaak verhuizen, omdat aan passingen in hun eigen huis te veel geld kostten. Nu de vergoedingen zijn verhoogd, kunnen met name gehandi capten langer in hun huis blijven wonen. Verder is de overname, en daarmee het behoud van de Tapisserie en Damastweverij voor een bedrag van f 260.000,- veiliggesteld. En tenslotte zijn flinke bedragen uitge trokken voor zogeheten kwetsbare groepen als schoolverlaters en voor Economie Een gezonde economische ontwikkeling is voor een stad als Tilburg erg belang rijk. Er wordt dan ook ruim 320 miljoen gulden besteed aan economisch beleid. Daarvan is 8,6 miljoen gul den voor nieuw beleid. Het grootste deel daarvan, ruim 7,5 miljoen, gaat naar het bestrijden van de werkloos heid: meer instroombanen, meer s,choling en meer bege leiding van werkzoekenden bij het vinden van een baan. Ook gaan flinke bedragen naar de stimulering van de binnenstad en de verster king van de economie in de wijken. Onder dat laatste valt bijvoorbeeld het opknappen en verbeteren van bestaande bedrijven terreinen. veiligheid. Zo is er meer geld voor toezicht in de binnen stad. Fysieke ontwikkeling En hoe zit het met de stad zelf, de ruimte waarin wij wonen enleven? Ook.daar/ moet veel gebeuren: ruim 38T miljoen gulden is uitge trokken voor allerlei beleid en maatregelen in de stad. Daarvan is maar liefst 22,6 miljoen bestemd voor nieuwe zaken. Het overgrote deel daarvan gaat naar ver keersmaatregelen in de stad. Zo wordt bijvoorbeeld de Bredaseweg verbreed om de bereikbaarheid van de Rees- hof te verbeteren (kosten 15 miljoen). Ook is veel geld nodig voor de uitvoering van nieuwe verkeersmaat regelen, zoals 'bromfiets op de rijbaan'. Alleen daarvoor al zijn 650 nieuwe verkeers borden nodig. Verder is er ruim één miljoen gulden ge reserveerd voor milieube leid. Een groot deel daarvan is bestemd voor de uitvoe ring van het gemeentelijk rioleringsplan. Onroerend zaakbelasting eigenaar gebruiker De fragmen Koerier. Ad van de puzz Stuur uw of l kunt uw o burg. Om m terlijk zond: delijkST.N Geen uitgaven zonder inkomsten. Een gemeente heeft voldoende inkomsten nodig om op een verantwoorde manier geld uit te geven. Een groot deel van het geld dat binnenkomt, is afkomstig van het Rijk. Tilburg ontvangt, net als ieder andere gemeente in Nederland, een uitkering uit het Gemeentefonds. Maar ook de Tilburgers zelf helpen de uitgaven van de gemeente te financieren. Houdt u elke maand na alle vaste lasten een flink bedrag over? Of kunt u moeilijk rondkomen en staat u wel eens rood? leder heeft zo z'n eigen huishoudboekje. Zo ook de gemeente Tilburg. Het huishoudboekje van de gemeente heet 'Begroting'. Daarin staan alle inkomsten en uitgaven op een rij. De begroting biedt dus een volledig overzicht waar het geld vandaan komt en naar toe gaat. Wist u bijvoorbeeld dat er ieder jaar bijna 220 miljoen gulden wordt uitgegeven aan uitkeringen en sociale zorg? In totaal omvat de begroting van de gemeente Tilburg een bedrag van ruim 1,6 miljard gulden. Het tarief voor de onroerende zaakbelasting is verhoogd met 1,5%. Dit komt overeen met de stijging van de zogeheten prijsindex voor consumenten. De afvalstoffenheffing stijgt in 2000 met f 24. Dit is een stijging van 5,4%, met name veroorzaakt door hogere stortkosten van huishoudelijk afval. De tarieven rioolaansluitrecht en rioolafvoerrecht gaan niet omhoog. De grondprijsverhoging van 12,5% voor middeldure en dure woningen is afgestemd op de landelijke ontwikke lingen, maar blijft nog achter bij de prijs ontwikkeling van bestaande woningen (14%). Het percentage grondprijsverhoging is overigens inclusief 2,5% inflatiecorrectie zodat de 'echte' verhoging 10% bedraagt. Om een aantal zaken kostendekkend te maken, dus even veel geld te laten oplaveren als de betreffende activiteit kost, worden enkele tarieven verhoogd. Een voorbeeld zijn de tarieven voor huwelijksvoltrekkingen. Trouwen wordt duurder. De sporttarieven stijgen als gevolg van de prijsont wikkeling met 1,5%. De tarieven voor de zwembaden kunnen bovendien nog extra stijgen als de hogere personeelskosten als gevolg van de flexwet worden door berekend. De overige tarieven zoals leges, hondenbelasting e.d. stijgen met 1,5% als gevolg van de prijsontwikkeling. Gemeentelijke woonlasten 2000 voor een gemiddeld huishouden (bedragen in guldens, exclusief Zalmsnip) Wf/.-_k Veel mensi Nicolaaspua slag. Wie ka over een got vakjes. In ie Koerier vim afgedrukt. i vraagde pui Als u de gev der en het at Dat gaat als 1. (naam hei (adres:) 2. (naam bei (adres:) etc. 1. DeTilbur N.S. Plein 1 waardel 2. DeTilbui N.S. Pleit 1 waardel 3. DeTilbui N.S. Pleit 1 waardel 4. Mooiman Ringbaan 1 combi-t 550 roest' 5. Schoonht Koestraat 1 cadeaul 6. Reisboek Nieuwlar 1 wereld; De begroting voor het jaar 2000 is sluitend. Daarbij is er 40 miljoen gulden ruimte voor nieuw beleid. Hoe dat wordt verdeeld is in de begroting in detail vastgelegd. Hieronder ziet u enkele voorbeelden van dit nieuwe beleid, ingedeeld volgens de drie pijlers van het gemeentebeleid: Maatschappij, Economie en Fysieke ontwikkeling.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 12