9® W I \v - I-I Folder over problemen spijsvertering 'Koffie drinken en dan het probleem oplossen' LDE IEN ETEN AAK TIE POST SCRIPTUM COLOFON I •20,- 1,65% 50-Plussers dragen via 't Gilde kennis en ervaring over Presentatie seniorenkoren Gezonde voeding in de bibliotheek 1 I I I I I I I I I I I I I Deadline: donderdag 12.00 uur I ^^oorde verschijningsdatum. Kunstbus rijdt weer Hermenieke zoekt blazers Trefpunt 't Sant Verhalen van vroeger Bigisma, sabi yu skin n i Oktober fitmaand DE TILBURGSE KOERIER sr 1999 pagina 12 Prorest S? Catering heeft die de dagelijkse gang van zaken de Openbare Bibliotheek. FOTO: PETER LIGTENBERG Drop Oud opgedaan, die nu door de voortschrij- voorde verschijningsdatum. Conny Sitten isbureau en fabriek’’ Meubelweelde .Weelde' r. Een baan met :ten op een vaste m woon je in de n contact op met 6 33 20. Kom wer- srende organisatie, estaurants beheert op www.prorest.nl. en 2 n.k. jprijs George Brouwers (rechts) draagt via 't Gilde kennis over computergebruik over aan anderen. bij u thuis >or Het rijk geeft veel geld aan de verbe tering van de zorg. Met name de wachtlijsten moeten korter worden. Weet u wat nu zo jammer is? Er zijn veel te weinig verzorgenden door het bezuinigingsbeleid van de regering in de vorige jaren. Zo kan ik ook Sinter klaas spelen! De Seniorenwijzer verschijnt een- weken in Over spijsvertering bestaan veel misver standen. Met name oudere generaties hebben er op jongere leeftijd kennis over HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij zer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001 5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. IER tt, en 2 n.k. 13) 455 58 20 .00 - 18.00 uur EA Tilburg ‘tnancieel advies dende wetenschap achterhaald is. Een deel van die kennis van vroeger berust zelfs op oude volkswijsheden, die nooit bewezen zijn. Leef- en eetpatronen, die verwezen naar de Theologische Facul teit. Ik vind het leuk als ik iemand dan toch kan helpen." "Ook het werken in een team is erg leuk", vindt Gerdi Crooijmans, "al kampen we momenteel wel met personeelsgebrek. We hebben te weinig mensen om twee keer per week spreekuur te kunnen houden. We zitten te springen om werkgroepleden en om een nieuwe coördinator." Zerzekeringen Ibemiddeling 5% 5% 5% 0% telt Geen les Twee jaar geleden schreef Gerdi Crooij mans, werkgroeplid van 't Gilde, George Brouwers, electrotechnicus van beroep, in als Gildelid. Hij had in de krant de ad vertentie zien staan en dacht: "Dat ga ik doen nu ik in de VUT zit." De laatste jaren had hij veel met computers gewerkt en vooral in het installeren van nieuwe pro gramma’s had hij veel plezier. Die kennis wilde hij graag doorgeven. 't Gilde zorgt voor de bemiddeling. Ge middeld één keer per maand krijgt Brou wers een aanvraag via de organisatie en maakt dan zelf een afspraak met de aan vrager. Meestal zijn dat particulieren, maar ook scholen maken gebruik van zijn hulp. "Ik geef geen les. Ik ga naar de mensen toe, we drinken eerst samen koffie en Plezier Gerdi Crooijmans is al zes jaar lid van werkgroep en met plezier. Ze komt uit de hulpverlening en kan haar werkervaring goed gebruiken voor haar werk bij 't Gil de. "Je moet goed luisteren waaraan de aanvrager nu precies behoefte heeft. Ik denk graag mee met anderen. Soms kan ik mensen niet zelf helpen. Er kwam laatst iemand op het spreekuur die graag Hebreeuws wilde leren, maar dat hebben we niet in ons aanbod. Die heb ik door- De naam 't Gilde stamt uit de Middeleeu wen. Gilden waren vakverenigingen waar leerlingen (gezellen) het vak leer den van de meester. De huidige Gildele- den zijn dus geen vaandelzwaaiers, maar enthousiaste vijftigplussers die lou ter en alleen voor hun plezier hun kennis en kunde doorgeven aan anderen. Hal verwege de jaren tachtig lanceerde de Vrijwilligerscentrale het voorstel om ook in Tilburg een afdeling van 't Gilde op te richten .Indie tijd was het aanbod van vijf tigplussers groot, omdat veel mensen in de VUT gingen. Inmiddels is het aantal vutters kleiner ge worden en plaatst de werkgroep van 't Gilde elk halfjaar een advertentie in de Koerier om senioren te werven. In die ad vertentie staat ook een overzicht van het gevarieerde aanbod. U kunt Russische conversatie oefenen, leren hoe u dahlia's moet kweken, een kerkorgeltour maken, reisinformatie krijgen over Sri Lanka of advies inwinnen over het opzetten van een nieuwe zaak. De 50-plussers bieden hun diensten gratis aan, maar vragen wel vergoeding van eventuele onkosten. gaan dan achter de computer zitten om te bekijken hoe we het probleem kunnen oplossen. Op het werk lag er vaak een stapel werk op me te wachten, die af moest. Die druk is weg. Komt het werk vandaag niet klaar, dan ga ik rustig mor gen verder." Ook de afwisseling vindt Brouwers pret tig. "Steeds krijg je weer een ander pro bleem op te lossen. Dat maakt het voor mij boeiender. Ik kan dan dieper op de problemen ingaan en ik leer steeds nieuwe dingen bij. Als ik dan thuis kom, kruip ik nog even achter de computer om dat verder uit te zoeken." Soms komen mensen met speciale vra gen. "Laatst was er iemand die een boek wilde schrijven en wou weten wat voor soort computer ze daar het beste voor kon gebruiken. Mensen vragen wel vaker welke apparatuur ze het beste kunnen aanschaffen. 'Dat hangt ervan af wat u met die computer wilt gaan doen', zeg ik dan. 'Wilt u teksten maken, boekhouden of informatie verzamelen?'" "Er zijn ook veel oudere mensen die wil len weten hoe ze met een computer moe ten omgaan, omdat ze hun kleinkinderen niet meer kunnen volgen. Zulke beginne lingen hebben vaak last van computer angst. Ze zijn bang dat ze iets kapotma ken als ze de verkeerde toets indrukken of ze hebben er moeite mee de muis te hanteren. Dat vraagt ook wel wat handig heid, maar er zijn simpele spelletjes om dat te oefenen." Af en toe bespreekt Brouwers met de an dere computerdeskundigen van 't Gilde de ervaringen die hij opdoet en op de jaarlijkse aanbiedersdag wisselt hij erva ringen uit met andere Gildeleden. De spijsvertering kan bij ouderen wat meer problemen opleveren dan bij ande ren. Met wat kleine aanpassingen aan het bestaande leef- en eetpatroon zijn veel van die problemen te voorkomen of op te lossen. De Maag Lever Darm Stichting heeft daarover een gratis folder uitgebracht. Ook op de Dag van de Ouderen in 013 geweest? Nou, ik wel. Wat een drukte, zo'n 1200 ouderen in het Tilburgse centrum van de popmuziek. Er was een mix van informatie en optredens van bekende artiesten. Wat had iedereen z'n best ge daan om er een fijne dag van te maken. Er waren wel wat weinig stoelen. Te weinig, omdat vrijwel iedereen die een stoel had, deze absoluut weigerde af te staan, ondanks herhaalde verzoeken van de organisatie om zoveel mogelijk te rouleren. Ouderen voor ouderen, het zal wel. Het motto van de dag ('Naar een samenleving voor alle leeftijden') werd door deze 'Zit stil en verroer je niet'-ers vertaald als: ikke, ikke, ikke en de rest kan... En wat te zeggen van de graaiers, die zelfs koekjes en zakjes suiker in hun tassen prop ten. Een mooie herinnering zeker, aan een dagje 013? Dat is toch niet het beeld dat wij ouderen graag oproepen bij andere generaties? Pennen, sleutelhangers, ze waren er om meegenomen te worden, maar zoveel tegelijk? Ik hoop dat alle informatie die er te krijgen was ook massaal in de tassen is terechtgekomen en dat men thuis een stoel gevonden heeft om er heel lang in te lezen. Mensen die het leuk vinden om met vijf tigplussers te werken, creatief en prak tisch zijn, goed kunnen luisteren en die een keer per week een spreekuur willen draaien, zijn van harte welkom bij de werkgroep. Ook is het handig als u sim pele handelingen op de computer kunt uitvoeren. 't Gilde zoekt ook een nieuwe coördinator die twee dagdelen per week beschikbaar regelt, de grote lijnen uitzet en 't Gilde naar buiten toe vertegenwoordigt. Kortom: een enthousiasteling die mensen warm kan krijgen voor dit werk. Maar de bemiddeling door 't Gilde ligt na tuurlijk niet stil. 50-plussers die hun kennis en kunde aan anderen willen overdragen en mensen die gebruik van dit aanbod wil len maken, kunnen langskomen of bellen op spreekuurtijden. 't Gilde is te bereiken op dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur in het gebouw van stichting Contour (m.i.v. november ook op donderdag op dezelfde tijd). Schrijven of faxen kan ook. Adres: St.Annaplein 21, 5038 TV Tilburg. Tel/fax: 5445952. Informatie over de functie van coördinator is op werkda gen ook verkrijgbaar bij Jacques Joos- ten, tel. 5434572. De folder van 't Gilde met het meest re cente aanbod vindt u bij wijkcentra en 't Gilde is een goede bekende voor veel Tilburgers. Al twaalf jaar zorgt het ervoor dat 50-plussers waardevolle kennis en ervaring die ze in hun leven hebben op gedaan overbrengen aan anderen. Gemiddeld bemiddelt 't Gilde zo 750 ouderen per jaar. Het brengt hen in contact met oudere en jongere mensen die daar graag gebruik van maken. De Gildeleden komen niet klussen of lesgeven, maar helpen mensen in een ontspannen sfeer op weg, doen voor hoe iets gedaan moet wor den, begeleiden en geven adviezen. LIETERREIN WEELDE -Nassau Poppel De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) or ganiseert op 20 oktober een voorlichtingsmiddag over de euro. Dhr. A. Broeken van de KBO zal daarover een uiteenzetting houden. De middag in wijkcentrum De Ypelaer (Corellistraat 10) begint om 14.00 uur. Entree gratis, evenals een kopje koffie of thee. Zes seniorenkoren hebben vandaag een presentatie-concert in De Schalm in Berkel-Enschot (Eikenbosch 1). Aanvang 14.00 uur. De koren zijn: zangvereniging Cantabile o.l.v. dhr. Ton Schalken, seniorenkoor Andantino o.l.v. dhr. E.L. Arrias, Het Herderskoor o.l.v. dhr. Ton de Bruin, ouderenkoor De Reit o.l.v. dhr. Ton de Bruin, Tilburgsche Koraalvereniging o.l.v. dhr. Jan van Baest en seniorenkoor De Kasteelzangers o.l.v. José van Corven. Gezondheid wordt door velen beschouwd als een groot goed. "Als je maar gezond bent!" is een veelgehoorde uitspraak. Goe de voeding speelt daarbij een grote rol. Hoe groot? In de Open bare Bibliotheek Tilburg vindt u er meer informatie over. De video Voedsel, gemaakt door Pat Phillips, gaat over de wer king van de spijsvertering. Het belang van goede voedingsge woonten voor de gezondheid wordt erin toegelicht. De film is Engels gesproken, maar Nederlands ondertiteld. Wilt u graag weten waarom u, als u ouder wordt, uw voedings gewoonten aan moet passen? In Ouderworden, nou en?geven( Gerard Ligthart en Cora de Vos antwoord op uw vraag. Dit is eenl speciale gezondheidsgids voor ouderen. Vraagt u zich af wat u dan nog wel kunt koken? Maja Krans doei u ideeen aan de hand in Gezonden lekker voor senioren. Vezels maken deel uit van een gezonde voeding. Waarom za zo gezond zijn, wat de gevaren zijn van een vezelarm dieet er waar vezels allemaal in zitten staat te lezen in de Vnedingsve zelwijzervan Gert E. Schuitemaker. Leef gezond, leen een boek! Voorlichting over euro mede daar op zijn gebaseerd, kunnen pro- blemen in de spijsvertering veroorzaken. Zulke problemen kunnen natuurlijk ook i ontstaan doordat het lichaam ouder wordt en bijvoorbeeld de spieren van het spijs verteringskanaal slapper worden. De folder Spijsvertering bij ouderen bevat I een korte maar grondige uitleg over hoe i de spijsvertering werkt. Ook komt aanbod met welke problemen ouderen te maken kunnen krijgen, zoals brandend maag zuur, verstopping en diarree, en hoe die op te lossen zijn. Verder besteedt de folder aandacht aan een belangrijk onderdeel van de voeding die veel problemen kan voorkomen: het I eten van vezelrijke producten, zoals brood, peulvruchten, aardappelen en fruit. De vezels stimuleren de werkzaamheid I van de darm. Vezels kunnen hun werk al leen doen als ze met voldoende vocht in aanraking komen. Daarom is het nodig dat een volwassene minimaal anderhalve liter vocht per dag drinkt en een oudere nog wat meer. Ouderen moeten daarop extra I letten, omdat ze vaak minder dorstgevoel hebben of er tegenop zien 's nachts naar het toilet te moeten. De folder geeft ook nog tips over wanneer j het verstandig is de huisarts te raadple gen. Ook kunt u tegen bescheiden bedra- I gen aanvullende brochures bestellen over I diverse problemen. De folder Spijsvertering bij ouderen kan worden aangevraagd bij de Maag Lever 1 Darm Stichting, Postbus 430, 3430 AK Nieuwegein; tel. 030-6055881. E-mail info@mlds.nl Donderdag 14 oktober 1999 1-aqjna 15 I met lil t kmap Ca- I f tsede Vil- de week bevat uioversie akte naar 6e eeuw- I oelijklui- II verbor- II Ouderen (MBvO). Waar en wanneer staat in een gratis fokn naar het met programma-overzicht. In de folder staan ook een bestelb^^^ voor het nieuwe Sport en Spelspoorboekje 55+ en een redLtes^e'^ tiebon voor een fitheidstest. L De folder is te krijgen bij de buurthuizen, bibliotheken, zwer baden en het gemeentelijk informatiecentrum. Voor meer info-1 matie kunt u ook bij BOTS terecht: tel. 5437283. Ongeveer vijfduizend vijftig-plussers zullen komend seizoef gebruikmaken van de Kunstbus voor senioren. Mensen diaisis- slecht ter been zijn, geen vervoer hebben of andere beperkin gen bij deelname aan cultuur ondervinden, kunnen zo op eer comfortabele en gezellige manier naar theater, concertzaal ol museum. Informatie: Het Noordbrabants Genootschap, tel. 073-6139484; fax 073-6123546; e-mail: HNBG@hetnet.nl. Ons Hermenieke is een seniorenorkest dat vooral mensen in bejaarden- en verzorgingstehuizen plezierige muzikale midda gen bezorgt. Het orkest zoekt een trompettist en een klarinettist en/of saxofonist. Repetities op vrijdagmiddagen. Inlichtingen: tel. 4675288 of 5438790. In ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op woensdag 20 oktober bloemschikken. Kosten ƒ6,- per gemaakt stukje. Zelf meebrengen: mandje, potje of bakje en een mesje. Aanvang 10.00 uur, zaal open 9.30 uur. Op woensdag 27 oktober is er weer een gezellige kaartochtend rikken en jokeren. Kosten ƒ1,50 p.p. Aanvang 10.00 uur. Op dinsdag- en donderdagochtend kunt u de textiel-ideeën uit werken onder leiding van Bettina. U betaalt slechts de materi aalkosten. Aanvang 9.45 uur. Op vrijdagochtenden kan elke bridgeliefhebber in het Trefpunt terecht om een potje te spelen. Overigens zijn ook andere be zoekers welkom. Zaal open 9.30 uur. Op 1 oktober, de Dag van de Ouderen, heeft COS West- en Mid- den-Brabant de brochure Verhalen van vroeger uitgebracht. Daarin vertellen zeven senioren over de periode die ze in het bui tenland gewoond en gewerkt hebben. Aan het woord komen drie vrouwen en vier mannen. Hun bele venissen in de andere cultuur en de contacten met de bevolking staan centraal. Ook problemen komen aan bod. Hoe moeilijk het soms was je staande te houden in een land waar het klimaat zo anders is en waar een beroep wordt gedaan op je improvisatie- talenten. De verhalen spelen zich af in Nieuw-Guinea, Tanzania, Zaïre, Filippijnen, Arabisch Jeruzalem en op de wereldzeeën. De brochure is een onderdeel van het project 'Verhalen van vroeger', dat in Noord-Brabant wordt uitgevoerd in het kader van het VN-Jaar van de Ouderen. Andere activiteiten binnen het project zijn vertelbijeenkomsten van ouderen met groepen jon geren en tv-opnamen van gesprekken tussen ouderen en jon geren. Omroep Brabant zendt vanaf november deze gesprek ken uit. De brochure is te koop bij COS West- en Midden-Brabant, tel. 076-5221078 en kost ƒ10,-, inclusief ver zendkosten. Onder deze titel ('Gezond zijn, een stap naar welzijn') wordt een aantal bijeenkomsten gegeven voor oudere Surinaamse vrou wen in Tilburg en omgeving. De plaats van de bijeenkomst op maandag is het Surinaams woonproject aan de Kardinaal Alf- rinkstraat3. De onderwerpen gaan over gezonde voedingouder worden en de problemen die daarbij horen, informatie over medicijngebruik en hulpverlening in de directe omgeving. De deelneemsters krij gen informatie, wisselen meningen en ervaringen uit of werken aan een opdracht. Ze krijgen een informatiemap mee naar huis. De bijeenkomsten duren ongeveer twee en een half uur. Inlichtingen en aanmeldingen: tijdens kantooruren van maan dag tot en met woensdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 15.00 tot 16.30 uur; tel. 5352173. Ook kunt u bellen met mevr. S. Goe- lela, tel. 5361711Deze bijeenkomsten zijn gratis en ook voor koffie en thee wordt gezorgd. 1 maal in de twee - De Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel- Verbunt I Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens I Joop Janmaat 1 Maartje Konings I Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij Gerrie Peters Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. I 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til- I burgse Koerier, Postbus 10001, J 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Het Bureau Ondersteuning Tilburgse Sport (BOTS) organis* iap i samen met sport- en bewegingsclubs tijdens de Oktober Dt0' maand weer allerlei activiteiten voor 55-plussers. U kunt de mende weken nog gaan zwemmen, schaatsen, of meedc ,gel aan koersbal of verschillende vormen van Meer Bewegen vl rij v met programma-overzicht. In de folder staan ook een besteltr™

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 13