4 Star Be Me Tomas Galasek: "Champions League is een geweldige ervaring Arno Arts: een illusie armer, een ervaring rijker Voetballen in de wijngaard des konings HAMERS 1 oh u maar wilt Warmte... wfearenwannetr l !U L ts w DE TILBURGSE KOERIER DE TILBURG Donderdag 14 oktober 1999 vagina 10 -J rr Clubartikel van de wedstrijd o Paul /room 2 1 0 Bohemen Er zullen weinig clubs zijn waar van het stadion steeds op dezelf de plaats is blijven staan terwijl het zich toch tot vijfmaal toe in een andere staat bevond. Praag immers was in de Sparta-historie achtereenvolgens de hoofdstad van het koninkrijk Bohemen, on derdeel van het Oostenrijks-Hon- gaarse keizerrijk (tot 1918), ver volgens van de republiek Het zal alle Willem ll'ers, op alle niveaus, inmiddels duidelijk zijn: evenmin als de overige tegenstanders in groep G van de Cham pions League is Sparta Praag een doetje. Integendeel. AC Sparta Praha Fotbal zou je het Feyenoord kunnen noemen van een ste vige voetbalnatie met twee WK-finaleplaatsen op haar naam, een Europese titel, één tweede en twee derde plaatsen op EK's. Zwakkere broeders Bij de loting werd Sparta Praag nog als een van de zwakkere broeders gezien. Het zou de ploeg moeten worden waar pun ten tegen konden worden ge pakt. De uitwedstrijd liet echter het tegendeel zien. Een genade loze afstraffing met 4-0. Galések was teleurgesteld na de wed strijd. "Tegen Spartak Moskou Bohemen en Moravië (1939- 1945), weer van de republiek Tsjechoslowakije, daarna van de communistische volksrepubliek, van de federale volksrepubliek, voor de derde keer van de demo cratische republiek en tenslotte, na de scheiding tussen Tsjechië en Slowakije in 1993 van de re publiek Tsjechië. Hèhè, of ze het zelf allemaal hebben kunnen bij houden? Aan het koninkrijk Bohemen herin nert ook de eerste naam van Spar ta; toen de club werd opgericht luidde haar naam 'Athletic Club Krélovské Vinohrady', Atletiekdub van de wijngaard des konings. Nu Spartak Moskou, verloren (1 -3). Mede dankzij de scheids rechter, die Spartak minimaal één penalty te veel gaf. Arts: 'We had den hooggespannen verwachtin- er meer mensen durven te voet ballen. Ik baal er van dat we de supporters niet meer hebben kunnen bieden. Na de 0-4 in Praag zak je gewoon even door de grond, net alsof je een penalty verwachtingen van die wedstrijd. Maar we kwamen als ploeg te kort. Dan moetje gewoon zeg gen: "Sorry jongens, ze waren Knokken Naast de twee uitwedstrijden is Tsjechië meer van zijn bier (pils, budweiser) bekend dan om zijn wijn, maar dat is niet de reden voor de naamsverandering al na één jaar: er bestond al een club met de zelfde naam en daarom heet de op een na oudste vereniging van Praag sinds 1894 AC Sparta. 'pas' vanaf 1893. In Tsjechië zijn deze clubs de aartsrivalen, het gen over de Champions league, wilden niet voor nop meedoen. Ja, en nu hebben we drie ge speeld, nul punten. We zijn ge woon een illusie armer. In het be gin dachten we dat we een gunstige loting hadden. Het zijn immers geen aansprekende te genstanders, maar ze spelen wel ieder jaar Champions League en hebben goede ploegen. Het is geen schande om daarvan te ver ven om tot een goed resultaat te komen. Hetzelfde geldt voor de wedstrijd tegen Bordeaux. Daar hadden we eigenlijk een punt mee vandaan moeten nemen. Het is frusterend en pijnlijk om te merken dat dat allemaal totaal niet het gevalwas tegen Sparta Praag. We hebben die wedstrijd gewoon kansloos verloren", legt de middenvelder uit. "Ik denk dat je het ze het moeilijkst maakt als je met veel pressie speelt. Hoe Beroepsvoetbal Net als Slavia (en bij ons PSV) is Sparta lang een multi-sportver- eniging geweest. Er werd onder meer getennist. De latere sterren Navratilova, Mandlikova, Sukova en Kodes zijn ooit begonnen als lid van de tennisafdeling van Sparta, dat nu alleen nog aan draws genoegen nemen met een lagere plek. meer ze onder druk staan, hoe moeilijker ze het krijgen. Alleen dat is in de uitwedstrijd niet ge beurd." Het was voor de Willem ll'er ook even wennen om met lege handen naar huis te gaan. "Met Banik Ostrava haalden we in Praag eigenlijk altijd wel een puntje eruit. Maar ja, de competi tie is toch net even iets anders als de Champions League. Je leeft ook anders naar de wedstrijd tpe. Het heeft iets extra's." Galések Ideale arena Door zijn vooraanstaande rol in de competitie is Sparta ook per manent hofleverancier van het nationale elftal, dat ruimschoots van zich deed spreken. In 1934 en in 1962 werd het vice-wereld- kampioen en in 1976 Europees vice-kampioen van Europa (1996). Op de EK's van 1960 en 1980 werd Tsjechoslowakije der de. Al enkele wedstrijden voor het einde van de kwalificatieron- ke mooi voor die jongen.' Volgens Arts vergist een flink aan- om de Mitropa Cup, een directe voorloper van de Europa Cup. Sparta won deze trofee in 1927 en in 1935. ren, zullen zich ondanks de af mattende reis en de Media Wat de Champions League ook met zich meebrengt, is de onge- De Willem Iklubwinkel heeft voor de Champions League wedstrijd van Wil- Er ligt een brochure voor u klaar en we steken de kachel ook graag voor u aan. 3 3 3 3 ('Verbroedering') Sparta, Scolo- vo Sparta en zelfs even 'Spa:ak', net als ons beider Moskovisoe groepsgenoot. In overdrach^lijke seizoen in Tilburg, h die tijd is er veel veranderd. 'Ik Iwam hier toen Willem II net vijtiende geëindigd was. Daana begon nen we met één puc uit Vijf wed- hier in de lift. Nu is ht aan ons om dat vast te houdö. Van de trainer krijgen we te bren dat voor de mensen op dttribune en die moeten een mooicwedstrijd zien. Dan komen ze darna wel weer terug. Bij de andre clubs waar ik gespeeld heb verd dat oude branchegenoot: eerstaal- concern uit Kosice in Slowkije. In kwam ook in de naam tot tt- drukking. Zo heette Spartan de 'rndp' tiirl nndpr anrlprp Rrcsvi 0 0 1 3 5 4 0 5-4 3-10 Aan het einc de vierde ke de hoogste toen hebber den later vrii ten en een h Coaches Het duel van vernederende ervaringen op het veld, het Letna-stadion herinne ren als een mooie, lichte, ideale arena voor de voetbaltoeschou- wer. Net als Willem II, dat is ge huld in de nationale kleuren van alle CL-groepsgenoten, toont ook Sparta zich hoffelijk in zijn tenue: het speelt in Bordeaux-rode shirts (en witte broeken). Het voetbalt al meer dan een eeuw vrijwel op de zelfde plaats in het Letna-park, met uitzicht op de Praagse burcht (Letna betekent, onredelijk ge noeg, geen 'lente', maar 'zomer'). Zoals gebruikelijk is de accommo datie daar voortdurend aange past, verbouwd, vergroot en ook verkleind. In april 1934 brandde het sportpark tot de grond toe af, waarbij onder andere zo'n 10.000 sporttrofeeën teloorgingen. Het werd vervangen dooreen nieuwe arena die nog maar half in ge bruik was toen Sparta in 1935 voor de tweede keer de Mitropa Cup veroverde. In 1973 is op dezelfe plaats het huidige stadion neergezet door architect Kyril Mandei, die ook Foto: Fotoburo Toin Damen moeten doen om hun brood op de plank te krijgen. 'Ik hoor ze wel eens zeggen: "Goh die voet ballers die hebben een lekker le ventje". Dat klopt in principe ook Katja van der Linden Foto: Fotoburo Toin Damen pions League cap te koop van 29,95 voor ƒ19,95 (Op deze speciale aanbie- dingsprijs is geen Seizoen Club Card kor ting meer van toepassing). 2 De openingstijden van de dubwinkei zijn: maandag t/m vrijdag van 13.00 ur tot 18.00 uur(vrijdag koopavond tot 19.30 uur) en zaterdag van 11.00 uui tot 14.00 uur en tijdens dethuiswedsj- den van Willem II. Dan zijn ook de ver kooppunten bij vak B en M geopend. verhaalt over de thuiswedstrijd te gen Spartak Moskou. "Het sta dion zag er zo mooi uit met alle sterretjes van de Champions League op de borden en de sfeer was fantastisch. Ik heb daar mooie gevoelens bij. Wat dat be treft is het voor iedereen een ge weldige ervaring." Wedstrijdprogramma Champions League groep G 20-10-1999 20-10-1999 26-10-1999 26-10*1999 03-11-1999 03-11-1999 ben we er alles aan gedaan en hebben we de moed niet opgege- Stand in groep G 1Girondins Bordeaux 2. Sparta Praag 3. Spartak Moskou 4 Willem II 1DOE HET ZELF Prinsenhoeven 5 - Tilburg - Tel. 013-5426245 ZONDER GAS J Arno Arts: 'Toch waren we de tweede wedstrijd, tegen Giron dins de Bordeaux (2-3), niet zo gek veel minder dan de tegen stander. Toen we daar op 2-2 kwamen hadden we dat puntje moeten koesteren. Vanaf de kant hebt gemist. We hadden zoveel had de technische staf de indruk dat we de wedstrijd konden win nen, dat Bordeaux er doorheen zat. Ik had dat gevoel helemaal niet. Maar wat is wijsheid? Als we veel beter dan wij. de pot dicht hadden gegooid hadden we ook nog kunnen ver liezen.' Misschien was het wel het gebrek werd ook al de eerste, thuis tegen aan ervaring dat Willem II in het Pare de Lescure de das omdeed. Arts: 'Als we meer ervaring had den, zouden we minder angstig een wedstrijd ingaan en zouden Het wil met Willem II nog niet echt lukken in de Champions League. Thuis werd verloren van Spartak Moskou en uit ging de ploeg onderuit tegen Bordeaux Girondins en Sparta Praag. Resultaat: nul punten. Met name de uitwedstrijd tegen Sparta Praag eindigde in een teleurstellende nederlaag van 4-0. Woensdagavond is er wellicht de kans om revanche te nemen tegen de Tsjechische ploeg. 'Eind vorig jaar was het groot feest, nu is het even het andere uiterste', zegt Arno Arts. De 30-jarige aanvoerder van Willem II is een ervaring rijker, maar een illusie armer. In de Champions League drie gespeeld, nul punten. Iedereen had het anders ver wacht. Eerlijkheid gebiedt echter te zeggen dat Willem II tegen drie goede ploegen gewoon te kort kwam. aparts. Maar ik kreeg er niet echt kippenvel van. Dat had ik wel toen tal mensen zich in wat voetballers looflijke aandacht van de media. Met name in de uitwedstrijd te gen Sparta Praag werd Galések onder de voet gelopen door voor al de Tsjechische pers. De techni cus zat daar niet echt op te wach ten. "Ik hou daar helemaal niet van. Het is ook heel lastig om je rustig op de wedstrijd voor te be reiden." Wat hem echter wel blij maakt, is dat hij zich in de picture kan spelen voor het Tsjechische elftal. "Onze coach Choyanec komt eigenlijk nooit hier in Ne derland naar me kijken. Op zich geeft dat heel weinig vertrouwen en is het moeilijk om jezelf te be wijzen. Ik ben dan ook gelukkig dat ik nu bij de selectie voor de wedstrijd tegen Faeroer zit, want ik hoop dat ik hier op de Euro 2000 kan spelen." Voor de loting van de Champions League had de Tsjech ook ge hoopt op grote tegenstanders als Barcelona of Manchester United. Hij vindt het jammer dat die na men niet uit de koker zijn gerold. Toch zóu hij nog meer teleurge steld zijn als het Willem II niet lukt lem II tegen Sparta Praag een Cham- een ronde verder te komen. Aan - de andere kant is hij ook reeël. "Je ziet in alle drie de wedstrijden dat de andere ploegen meer er varing in Europees voetbal heb ben. Ze zijn net iets sneller, iets gewiekster en ze maken kansen beter af. Als we nog een rol willen blijven spelen, dan zal het woens dagavond moeten gebeuren." Na de succes uitwedstrijd! opgeknoopt, het eten en p Voor Tomés Galések was de wed- kregen we twee penalties tegen, strijd in het Letna-stadion van maar toen bleven we wel gewoon Praag een bijzondere. Hij wist van voetballen. In die wedstrijd heb- tevoren dat hij niet met open ar men zou wordeq ontvangen. Ruim driejaar geleden speelde hij nog voor het Tsjechische Banik Ostrava. "Ostrava ligt vier uur rij den van Praag en is de aartsvijand van Sparta Praag. Er bestaat tus sen beide clubs veel rivaliteit en ook de supporters zijn superfana- tiek. En natuurlijk zien velen me daar nog als verrader, omdat ik drie jaar geleden naar Willem II ging, terwijl Banik Ostrava het daar niet mee eens was", vertelt Galések. "Ik had erop gerekend dat ik uitgefloten zou worden zodra ik aan de bal was. Uiteinde lijk is dat allemaal wel meegeval len, maar ik vond het wel speciaal om weer terug te keren in Tsje chië. Ik had me er trouwens wel helemaal op ingesteld. Ik dacht bij mezelf: ze mogen gaan flui ten, ik ben er klaar voor. Rand van faillissement c In 1994 is het Letna-stadion omge- zin: vanwege hun speelstijl het- vormd tot een piste met uitsluitend ten de Praagse Spartanen trq- zitplaatsen (ruim 20.000 kuipstoel- wens al vóór de oorlog de 'mn- tjes). Deze verbouwing bracht nen van staal', 'Zelezna Spart'. Sparta in de winter van 1995/1996 Of onze wol sterker is? op de rand van het faillissement. Hieruit is de club gered door een Statist!; Willem II -1 miljoenen mensen naar je, daar moetje als speler-toch mee om kunnen gaan. Je moet niet te ge spannen zijn voor een wedstrijd, het blijft in principe maar een ge woon potje voetbal. Ik kan het al lemaal goed relativeren. Voetbal is gewoon de mooiste bijzaak van alle hoofdzaken.' 1984-198' C 1985-1981 1986-198 1988-198! 1989- 1991 1990- 199 1991-199: 1992-199: 1993-199. 1994-199' 1995- 1991 1996- 199 1997- 1991 1998- 199' .gesp. U gew. i verl. I doelsal.26-1' poen. Hier spelen we vor pun ten, poen en publiek. Ervoor ons plezier, want dat is natitrlijk wel het belangrijkste.' Bas lopmann Een verplaatsbare Zibro Kamin Turbo kachel laat u nooit in de steek, het najaar en voorjaar kunt u zelfs uw cv uit laten. U heeft het altijd t overal, snel en voordelig warm. Met een rendement van bijna 100% verwan, u een kamer van 35 m: voor gemiddeld drie dubbeltjes per uur. De veillj brandstof Zibro Plus (kerosine) is overal te koop. Wel of geen Millenniun problemen? Met een Zibro Kamin zit u er zeker lekker warmpjes bij. Zibr Kamin kachels en Zibro Plus zijn bij onderstaande dealer te koop. Praagse tennis- en ijshockeysta- dions ontwierp alsmede de thuis basis van legerploeg Dukla. De toe- de communistische tijd (148- schouwerscapaciteit bedroeg toen 1989) was Sparta namelijknood- 42.000 (waarvan 21.000 zitplaat- gedwongen verbonden mt de sen); later is dit om veiligheidsrede- plaatselijke staalindustrie, lit nen teruggebracht tot 36.0000. Omdat het 'nationale' Strahov-sta- dion in verval is geraakt dient Letna 'rode' tijd onder andere Bresvi tegenwoordig ook éls thuishaven voor interlands van Tsjechië. Willem II - Sparta Praag Spartak Moskou - Girondins Bordeaux Spartak Moskou Willem II Girondins Bordeaux - Sparta Praag Willem II - Girondins Bordeaux Sparta Praag - Spartak Moskou Op de minuut precies Niet vreemd dat de nuchtere Arts liezen. We hebben nu geleerd van de Champions League zo nu en de wedstrijd tegen Bordeaux en dan wat overdreven vindt. 'Toen hebben voortaan hopelijk minder we voor de wedstrijd tegen Mos- pech met de scheidsrechter. We zullen nu gaan knokken voor de derde plek, zodat we nog verder kunnen voor de UEFA Cup.' De Champions League heeft Wil lem II tot nu toe al met al geen windeieren gelegd. Naast de bij plaatsing verdiende miljoenen heeft de club nu ook in het bui tenland reclame gemaakt voor I Voor Carlos vc van de routinie tholieke Comt cés toch niet h i ratssing. "Tijdei I het vorig seizo Iers aangetrokl belangrijk blek Gpvedanca en toen zijn we b( We pakten pui de laatste plaa vijftiende en w titie. Dit seizoe intact geblever löe en Michel I gekomen. Feit Verhoudingen Slavia, de andere Praagse grijs aard, bestaat als sportclub sinds 1883, maar voetballen doen ze er voetbal doet. Sparta behaalde in zijn bestaan 25 landstitels en won kampioen. Momenteel is Tsjechië tien keer de nationale voetbalbe- Ajax en Feyenoord, de voornaam- ker. ste verdelers van de buit. Ook Tussen de twee wereldoorlogen hier heb je natuurlijk de uitzonde- stond het voetbal in Tsjechoslo- ringen: in de jaren '50 en '60 was wakije, Hongarije en Oostenrijk de legerclub Dukla oppermachtig op een hoog peil. Beroepsvoetbal den voor Euro 2000 heeft Tsje- en in de zeventigerjaren deden bestond daar toen al, lang voor- chië, met vijf spelers van Sparta vooral de Slowaakse clubs (Spar- dat het onze delta bereikt had. (én met onze eigen Tomés Galé- tak Trnava, Slovan Bratislava) van zich spreken. Nu zijn de verhou dingen weer als vanouds. Mo menteel staat Slavia bovenaan in de Tsjechische competitie en moet kampioen Sparta na enkele wel, want ik ben bevoorrecht om- een kolere wedstfjd" en ga ik dat ik van mijn hobby mijn beroep over tot de orde vm de dag. Mijn' heb kunnen maken. Maar je moet vrouw en kind motten daar hief je niet vergissen. Ik rij thuis ook onder lijden. En slepht slapen doe elke dag om half acht weg en ben ik er ook niet van.' ook pas om half zes thuis. Ik voet- Arno Arts is bezig asn zijn derde bal en een timmerman die tim mert, ik zie het verschil niet. Wij staan dan toevallig wat meer in de spotlights en worden wat be ter betaald. Voor de rest is er geen wezenlijk verschil. Sommige strijden. Sindsdien zi het'voetbal mensen denken echt dat je maar 1,5 uur per dag traint en voor de rest thuis televisie zit te kijken.' En zoals een timmerman zijn werk we artiesten zijn, dat ve spelen wel eens mee naar huis neemt na een slechte dag, doet een voet baller dat ook. Maar Arts niet. Zelfs niet als het over de Cham pions League-wedstrijden gaat. 'Als ik na een wedstrijd terug naar niet zo gebracht. Daar oeelde je Groesbeek rijd, zet ik alles van me alleen voor de punten ei voor de af. Na een wedstrijd ben ik klaar wakker. Dat zal wel met de adre naline te maken hebben. Als we verloren hebben praat ik er thuis nog even over, zeg ik "god wat Martin Jol is erii wichtige select is de grootste v van de vorige s heeft niet zove Kwalitatief is Yi langrijkste aam melijk wat oud van Arum en A ken. Minstens: constatering d< lisje, Van Wam ineen bloedvo RKCkanbogei denveldbezetti sl§af Govedaric efl talenten als TémvanderLe Schops. RKC heeft duic i van zich afgesc jmWaalwijk m< nieuw, moden De technische van oud-voetb die in zijn actie zijp stempel dr wijkse formatii van Geel' van I aankoopbeleic professionalise sl$agd om een rpet een solide Het Tsjechische Ajax zou dan Slavia Tsjechoslowakije (1918-1939), heten, ook uit Praag en net als Spar- van het Duitse Nazi-protectoraat ta van 1893. Samen hebben deze clubs het merendeel van de titels in hun vaderland opgeëist. 'Hun va derland', jawel, maar 'Tsjechië' valt daar niet altijd mee samen. kou het Willem II park binnen re den leek het wel sterrenslag. Overal zag je het logo van de Champions League. Je hebt ook al die regels. Alles moet tot op de minuut precies. Maar ik heb me er niet aan lopen irriteren. Je bent zo geconcentreerd op de wedstrijd. Alles eromheen neem je maar Sami Hyppia vorig jaar afscheid voor lief. Die hymne van de Cham- nam, dat was gewoon zo hartstik- aanvallende voetbal. Arts: 'De se- pions League, dat was ook iets lectie krijgt bovendien een stuk meer ervaring. Opééns kijken er bestond daar toen al, lang voor dat het onze delta bereikt had. Onder meer de Belgische interna- sek) zich al ruimschoots voor dit tional Braine verdiende tussen toernooi geplaatst. 1934 en 1938 bij Sparta zijn Tricolores-supporters die op dins- brood. In genoemde landen werd dag 28 september in Praag wa- toen, samen met Italiaanse en Joegoslavische clubs, gespeeld rw

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 10