4 I25 rn RS won EL 25 179 u J5PSt 15 Pa 'Lichaamsbeweging zat, sporten hoeft niet meer' Huis en interieur door de ogen van een werkster Lr ATEN Drie of vijf, zeker geen vier Meubels van morgen: JNEN :LEN Artemide Ft 1 Vleugje Thailand HEKEN “Peenée Laminaat sfeervol en handig MCVERF riPLEX /POORT HOOGSPOOR JMk LI G H TI iSlEVE UTEN WEN sobere basis met speelse accenten 45 itrum T 1999 pagina 22 Donderdag 30 september 1999 pagina 23 DE TILBURGSE KOERIER De badkamer: staat er bol vanDe een kiest voor functioneeleen ander voor uitbundig. Beroepshalve kijkt Annelies bij heel wat mensen binnen. Als werkster is zij wekelijks 'te gast' op een zestal adressen waar het interieur er mede dankzij haar inspannin gen uitziet om 'door een ringetje te halen'. FOTO'S: PETER LIGTENBERG als werkster in touw. Komend Werk is Via het ene adres naar het andere CINI&NILS’ ste Lampen aren op. J elkaar aan, er zijn bijpassend FOTO PETER LIGTENBERG |obank) Nuenen 6 - Tilburg Behang: metamorfose voor interieur van functioneel naar stijlvol 013-5426245 013-5321473 loedkoop 3 UTRUM: ITEN tijdens de opleiding voor etaleur heb ben meegekregen. Oneven aantal- poetst, hebben de inrichting zo veel mogelijk aangepast aan de aard van hun woning: "er zit nog een bedstee in en ook de potka chel hebben ze in ere gehouden. Elk vertrek heeft een eigen kleur en daardoor een eigen gezicht." De inrichting van het huis van een jong stel kwalificeert ze als: "een modern interieur." De liefde voor hun huis steken de bewoners van een grote vrij staande woning volgens haar niet onder stoelen of banken: "Al les is met zorg gekozen en op el kaar afgestemd." Wat wonen betreft heeft de familie Cha- owiang het naar de zin. Het trio is er zich van bewust dat ze in een Nederlands appartement wonen. De verschillen tussen Tilburg en een stad van redelijke omvang in Thailand vinden ze wat be huizing betreft niet zc groot. De ver schillen met het Thaise platteland zijn een stuk groter. "Wat mij opvalt aan de huizen in Nederland zijn de dikke mu ren”, vertelt Nuttawong Chaowiang. "In ENKELE TOPMERKEN FOTO PETER LIGTENBERG van de kamer staat een dressoir beschil derd met blauwe kroontjes. Het zal wel geen toeval zijn. De kleuren zijn stemmig alleen de muren zijn nog wat witjes Mobiliteit De badkamer moet één van de meest schone ruimtes van het huis zijn. Want we tillen terecht zwaar aan onze hy giëne. Om ook op dat punt maximaal comfort te hebben, kwamen de designers met een doeltreffende en tegelijk moderne en fraaie oplossing De huidige badkamermeu- bels hangen. Of -de grote trend- staan op wieltjes, waardoor ze makkelijk te ver plaatsen zijn. Ook toiletten en bidets zien we steeds vaker hangend dan staand. De badkamer is op deze manier een stuk eenvoudiger én be ter schoon te houden. Het gaat langer mee. Door de mobiliteit van de meubelen spelen de fabrikanten in op onze moderne visie op inrich ting: niet meerjarenlang alles op dezelfde plaats, maar een zo flexibel mogelijke indeling. iortiment ET ZELF p. mtr. KL Kan is de Japanse bena ming voor de lichtkrans die rond de zon ontstaat bij een zonsverduistering. Met dit thema in haar hoofd heeft Margot Nije een nieuwe serie lampen ontworpen. De lam pen uit de serie KL Kan zijn gemaakt van organdy, een transparante stof die door het twisten van de garens een gesteven structuur heeft ge kregen. De papierachtige or- gandy-katoen kan gekreukt of glad gestreken worden waardoor voor iedere lamp een uniek patroon ontstaat. De ontwerpen uit de KL Kan collectie bestaan uit kubus achtige binnenlampen om ringd door geometrische bui tenlampen. Er zijn hang-, vloer-, tafel- en wandlampen. Sommige modellen hebben een verenkuif die als een vo gel boven de binnenlamp zweeft. Voor meerinformatie: Margot Nije, tel. 020-6258126. jrte of, dat ng van ervast lik massief Tl met decoratieve i is mogelijk. IHOn VL13O N.S. Plein 10 5014 DA Tilburg Telefoon (013) 542 51 82 De tijd dat een badkamer al leen functioneel moest zijn, lijkt voorbij. Steeds va ker letten we er bij de in richting van de badkamer op dat deze, behalve prak tisch, ook stijlvol ingericht is. en en beuken f 16 tot 52 mm. afmetingen. END ALS BIJV. IT, TAFEL- OF IKBLAD. land zien. "Onze woning is van alle ge makken voorzien", zegt Nuttawong. "We hebben radio, stereo, tv en video. We voelen ons hier thuis. Dat is belang rijk. Vooral voor mijn vrouw. Zij is name lijk degene die de meeste tijd in huis Het gezin Chaowiang mag dan in Til- doorbrengt." ke naam van deze-werk- vacy is haar naam veranderd. Hoe 't allemaal begonnen is? "Toen de kinderen naar school Interieurtrends, meubels, woonkamers. Deze woonspecial ikthuiswasalszijthuiswaren."ln de loop der jaren rolde Annelies via het ene adres bij het andere binnen. "Ik heb nu zes tot zeven adressen per week, 's Maandags werk ik niet bij anderen; dan kan ik thuis aan de slag!" Gevarieerd Over eentonigheid in haar werk heeft Annelies niet te klagen: "Bij de een geef ik iedere keer een an der vertrek een goede beurt en stofzuig en stof ik wat als er tijd over is, terwijl ik bij de ander ookde was strijken zelfs de hond uitlaat." Vervelend vindt Annelies haar werk niet. Soms wel ongemakke lijk: "Het bad is op één van mijn adressen erg ongelukkig inge bouwd." Om dat schoon te ma ken haalt Annelies dan maar wat maal stellen zijn die beiden acrobatische capriolen uit. "Ge- werken, kom ik er als er niemand lukkig heb ik aan geen van de jaar wordt ze vijftig. LEUK WONEN VOOR WEINIG GELD Ga dan eens kijken bij die heeft 500 m2 boordevol kwaliteits meubelen voor belachelijk lage prijzen. Voor in- en verkoop van gebruikte meubelen Korvelseweg 159 - TILBURG - tel. 013/535.98.58 burg wonen, het interieur van hun ap- Thailand zijn de muren een stukdunner. parlement laat toch een vleugje Thai- Dat heeft natuurlijk alles met het klimaat te maken. Wij woonden het laatst in Bangkok en daar is het altijd erg warm. Een kachel of verwarming is overbodig, in tegenstelling tot een goede aircondi tioning." ucplaat x 40,5 cm NU Vertrouwen Annelies geniet bij al haar werk gevers een onbegrensd ver trouwen: "Omdat het bijna alle- Zuinig en milieuvriendelijk Een uitgebreide wasbeurt hoeft niet onnodig veel water te kosten. Een gezin van vijf personen maakt heel wat ke ren per week gebruik van het bad, de douche en de wasta fels. Zo gebruiken we met z'n allen heel wat liters water per jaar. Om dat tot een minimum te beperken, brengen de fa brikanten energiezuinige mengkranen op de markt. Uitgevoerd in mat of glan zend chroom, goudkleur of een combinatie van dit alles. Maar ook klassieke kranen hebben een facelift onder gaan. In alle gevallen staan waterbesparing en aandacht voor het milieu bij de nieuwe modellen voorop. ■k M uttawong en Duangduan Chaowiang en hun dochter- tje Narissara wonen nog niet zo lang in Tilburg. Het gezin Chaowiang komt uit Thailand en bewoont tijdelijk een appartement in de Bomenbuurt. Nuttawong Chaowiang is in dienst van het telecommunicatiebedrijf Ericsson. Hij is tijdelijk gestationeerd bij de Ne derlandse vestiging van deze Zweedse onderneming in Rijen. )R ZICH: I variabel jaar vast jaar vast jaar vast jaar vast jaar vast jaar vast jaar vast jaar vast Wanneer er plannen op tafel liggen om de woning een "op- frisser" te geven, is de badka mer vaak het eerste aan dachtpunt. Want de badkamer is dé ideale ruimte waar we ons even terug kun nen trekken en de spannin gen van de dag van ons af kunnen spoelen. Het spreekt dan ook voor zich dat deze ruimte voorzien moet zijn van alle denkbare comfort. En wat dat betreft is er tegen woordig keus genoeg. e wonen er met vieren. Maar we troffen er slechts twee ■■■I thuis. Femke, studente P&A Fontys Hogeschool is 21en Bregje (r) activiteitenbegeleidster, 22 jaar oud en tijdelijk werkzaam in de Tilburgse horeca wonen in een tamelijk riante bovenwo ning in de Tilburgse binnenstad. Een studentenhuis waar men gevoel voor stijl heeft. De gezamelijke sfeervolle woonkamer oogt zeer geordend. Niet zo vreemd als later blijkt dat beide dames een opleiding etaleren achter de rug heb ben. Ze blijken dan ook de sfeer te heb ben bepaald voor deze kamer. ‘We willen er de tijd voor nemen. We zijn een stel on dernemende de dames met daadkracht! Onze woonkamer moet gemoedelijkzijn, uitnodigend zijn. Kortom het moet stijl hebben.We houden van trendy dingen. Oud en nieuw proberen we bij elkaar te brengen. Femke blijkt van orde te hou den. Ze kan absuluut niet tegen rommel. Dat er weloverwogen geschoven wordt blijkt wel uit de vijf glazen flessen op de salontafel die in de opening gevuld zijn met witte veertjes, afkomstig van een mer een grote beurt te geven of de was weg te strijken. "Op het adres waar ik iedere week één tot anderhalve dag werk, deel ik meestal zelf het werk in." Of er bepaalde zaken zijn die haar werkgevers liever niet door haar laten doen? Keulen, Kortrijken Milaan zijn dé "koele" materialen als alumini- toonaangevende meubelbeur- urn, buisstaal en glas, geeft dein zen in Europa: daar worden de terieurs een zeer minimalistische trends gezet voor nieuwe kleu- en vaak "office-like" uitstraling, ren, materialen, maatvoeringen, Toch wordt wonen anno 2000 constructies en stoffeertechnie- verre van saai. Allerlei kleinmeu- ken. De designmerken laten er beien zoals bijzettafeltjes en geen twijfel over bestaan: in het poeljes (hét nieuwe interieur- huidige trendbeeld is wit dé inte- item bij uitstek), lampen en ac- rieurkleur; op de voet gevolgd cessoires knallen er qua kleur door talloze grijzen en bruinen, juist uit. In gifgroen, hardrood, Lavendel, okers en grijsgroen fuchsia, knaloranje, zonne- zorgen her en der voor een sub- bloemgeel en aquamarijn zetten tiel accent. Hiermee is de basis - zij speels de puntjes op de "i" in banken, fauteuils, eethoeken en de interieurs van morgen, kasten- vrij neutraal en sober. De nadrukkelijke aanwezigheid van Als er één vloer is die de laatste jaren snel aan populariteit heeft Dik twintig uur per week gewonnen, dan is het wel de laminaatvloer. De redenen zijn dui delijk, want geen enkel ander type vloer past in iedere ruimte, is praktisch onverslijtbaar, is makkelijk te onderhouden, heeft vertelt Annelies. "Veel zoek om bijvoorbeeld de badka- werksters vinden het vervelend zo'n grote keuze uit verschillende dessins en is nog goed be- om het toilet schoon te maken, taalbaar ook. maar ik heb daar gelukkig geen moeite mee." Lichaamsbeweging Een belangrijk voordeel van la- derhoud heeft een laminaatvloer Annelies is inmiddels als zo'n tien minaat is dat het redelijk goed- genoeg aan stofzuigen of in het jaar lang dik twintig uur per week koop is. Bovendien is het leggen ergste geval schoonmaken met van de vloer aan iedere beetje een uitgewrongen dweil. handige doe-het-zelver toever- Zelfs een brandende sigaret laat trouwd. Zo’n vloer bestaat uit pa- na enkele seconden op het lami- nelen die gemiddeld een formaat naat te hebben gelegen, nog hebben van negentien centime- geen vlek na. Dit alles is te dan ter bij 1,20 meter. De panelen zijn ken aan de toplaag van het lami makkelijk te leggen: de landzijde naat. Deze beschermende laag van het ene paneel schuift u in de is slijtvast en zorgt er voor dat groef van het andere paneel, krassen nauwelijks vat krijgen op Veel gereedschap is niet nodig, de vloer. Die beschermende laag Met hamer, zaag, beitel, houten is één van de vier of vijf lagen klosje, meetlat, potlood en water- waaruit de meeste laminaatvloe- bestendige lijm heeft u al het be- ren zijn opgebouwd. Elke laag nodigde gereedschap om een la- heeft een functie: een bescher- minaatvloer te leggen. Het tand- mende toplaag, een dessinlaag, en groefsysteem geeft de vloer een watervaste basisplaat en bovendien een perfecte stabili- een stevige onderlaag. De des- teit. Alle voegen sluiten precies sinlaag is bedrukt met allerlei op elkaar aan, waardoor stof motieven zoals die van hout, geen kans krijgt om zich vast te marmer, kurk of een fantasieont- zetten. Een ideale vloer voor werp. En ook al lijken de lami- mensen met astma of allergieën, naatpanelen van hout, voor lami- naatvloeren wordt haast geen niet eentonig Waar schoonmaken bij andere hout gebruikt. De meeste vloerty- vloeren nogal eens problemen pes bevatten houtvezels die zijn geeft, is reinigen van laminaat gerecycled of afkomstig zijn van thuis is." Op het ene adres ligt werkzaamheden die ik doe een Of haar lichaam af en toe niet kinderspel. Met laminaat kan het aanplant- of resthout. Zo haalt u protesteert? vuil simpelweg met een vochtige met laminaat de natuur in huis "Gelukkig niet. Maar sporten doe doek worden verwijderd. Quaon- zonder dat u de natuur schaadt, ik niet meer. Ik vind dat ik zo ruim voldoende lichaamsbeweging heb." Als ze 's avonds thuiskomt is ze, zo beaamt ze, wel moe. "Maar ik heb verder nergens last van. Al leen van mijn rug, afgelopen week, omdat ik zo nodig die ver warmingsbuizen onder de kasten eens schoon wou maken!" Klassiek en modern Annelies werkt vooral bij particu lieren thuis. Het werk is per adres verschillend: "Bij een jong stel nnelies is niet de werkelij- gingen ben ik begonnen met één werk ik één keer per 14 dagen, ochtend per week. Gaandeweg terwijl een ander jong echtpaar ster. Om redenen van pri- werden de kinderen ouder en mij iedere week een hele dag en zelfstandiger en ging ik meer dan ook nog één keer per 14 da- poetsen. Maar zeker toen ze nog gen een halve dag extra nodig klein waren zorgde ik ervoor dat heeft. Bij dat echtpaar doe ik dus dan een briefje klaar met het ver- hekel," echt het hele huishouden." Annelies zietduidelijk verschillen tussen de interieurs van haar werkgevers: zo omschrijft ze het interieur van het echtpaar van middelbare leeftijd als niet mo dern of klassiek, maar ingericht met zaken die zij waarderen. De bewoners van een oud wevers- huisje, waar ze ook wekelijks Annelies lacht hartelijk:"Toen ik een mooie vaas afstofte, vertelde de vrouw des huizes me wat die kostte en ze vroeg of ik niet bang was om die vaas voortaan te poetsen. Daar heb ik gelukkig geen problemen meel" boa. Vijf en geen zes of vier flessenlen geven rust. Vandaar ook de drie Het is een van de vuistregels die ze bloempotjes op de schouw. Een retro sty le metalen kroon siert het TV toestel. Hij heerst over het beeld. Aan de andere zijde De nieuwe behangcollecties be- dergaan. Een woonkamer in Art gecoördineerd: kleuren, dessins wijzen het: met behang is alles Nouveau stijl, een slaapkamer en structuren sluiten perfect op mogelijk, van klassiek tot futuris- met een Aziatische ton-sur-ton tisch, van fifties pastels tot jaren print of een kinderkamer met Te- stoffen voor gordijnen en meu- zeventig knalkleuren. Het kleu- letubbiesbehang? Het kan alle- beis en ook is er verf in dezelfde renpallet en de keuze in dessins maal - snel en gemakkelijk - met kleuren als het behang. De keu en structuren is uitgebreider dan behang. ze in kleuren en tinten is onuit- ooit. Behang is de makkelijkste Behang maakt het interieur hele- puttelijk, van zachte pastels tot manier om een ruimte een com- maal af, is de "finishing touch”, diepe donkere kleuren. Voor plete metamorfose te laten on- De nieuwe collecties zijn volledig dessins en structuren geldt het zelfde: minimal prints, figuratieve voorstellingen, een geraffineerd ribbeltje of een Franse lelie in re liëf, alles is te verkrijgen. De col lectie borders en lambriseringen is zo groot dat de keuze eerder moeilijkerdan makkelijker wordt. Voor degene die zich wil onder scheiden is behang dé ideale wanddecoratie.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 23