WIJZE Depressie is een ziekte, geen teken van zwakte Internationale wandeldag in fitmaand n r I I I I I I I I Psychische problemen zijn vaak goed te behandelen TOG' bijz POST SCRIPTUM COLOFON ri i i i i i i i i i I I I I I uuiyse r\uenui, rubtuub iuuui, Dag van de Ouderen uitverkocht Hermenieke zoekt blazers Nieuwe voorzitter CAR Rijvaardigheidstest Trefpunt 't Sant Weerman Johan Verschuuren Fietstocht Volksdansinstuif 55+ Themabijeenkomst dementie Positief ouder worden Donderdag 30 september 1999 pagina t.u DE TILBURGSE KOERIER DE TILBUR In oktober kunt u allerlei sport- en bewegingsactiviteiten uitproberen. FOTO: BOTS Stimuk Wie van de Heuvel komt, op zoek naar een plek waar het wel gezellig is, passeert J. Ammertog P PAR HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij- zer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001 5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til burgse Koerier, Postbus 10001, I straat 102, 5038 SR Tilburg, of I Pncthi ic 307» rtnn.QDRTilhnrn ttfl 1 plaatsen; deelname is gratis. De wande laars worden tussen 13.00 en 14.00 uurte- rug verwacht. De Bron Secr. Ringbaan Vredeskerk Ringbaan West Zaterdag, 17.. m.m.v. manne Zondag. 10.00 viering m.m.v. Bijsterstedt Herbothstraat2 Zaterdag. 16.i nieviering. Den Herdga Berlagehof 60. Zaterdag, 18.< -nieviering m.r In de put, uit de put Wat ook goed helpt is de GGZ-cursus voor ouderen In de put, uit de putIn tien bijeenkomsten leren depressieve men sen belangrijke dingen als wat een de pressie is en hoe ze zich kunnen ont- Heikant-Q •Secr. De Schan Verzorgings Schubertstraat Zaterdag, 17.: Mariakerk De Schans 121. Zaterdag, 19 yentsviering n Zondag. 9.11 :10.30u. Eucha ning van het I I Uniques. "Brommerjeugd wordt aangepakt", stond in de krant. Een paar weken eerder werd aangekondigd dat door rood rijden zou worden aangepakt. Wie wel voor het stoplicht wacht en brommende jongeren met hoge snel heid door rood licht ziet rijden, denkt: "Niet dreigen, maar doen." Drop Oud pressief. Hun normale gedrag verandert. Eten en slapen worden onregelmatig, mensen voelen zich doodmoe of zijn erg onrustig. Ze kunnen snel geïrriteerd zijn of heel erg angstig. Depressieve mensen zijn ook vaker bezig met de dood of den ken aan zelfmoord. Doordat vergeetach tigheid ook vaak voorkomt bij depressie ve mensen, wordt bij ouderen dan nogal eens gedacht dat ze beginnen te demen teren." Zaterdag 2 oktober vindt in de hele we reld een wandeldag plaats in het kader van het Internationale Jaar van de Ou deren. Aan deze Global Embrace (we reldwijde omarming) kan iedereen meedoen, jong en oud. Het thema van het jaar is immers 'Naar een samenle ving voor alle leeftijden'. Er doen min stens zo'n achthonderd steden in ruim tachtig landen mee. In Tilburg kunt u overmorgen tussen 10.00 en 11.00 uur op vijf plaatsen starten voor een wandeling van 10 kilometer. op zijn weg naar de Korte Heuvel het oude huis van dokter Taminiau. Of liever ge zegd, wat daarvan over is. Een grijzend karkas, een super-duivenkot. In elk geval niet het grand café, dat er volgens ambitieuze plannen zou moeten komen. Maan denlang staat het daar leeg te staan, omgeven door houten schuttingen vol graffi ti. Een aanfluiting voor het centrum van onze Moderne Industriestad. Een monu ment voor het falende beleid van de gemeente ten aanzien van de binnenstad. Het was ooit een fraai pand, maar na een beetje winter zal er weinig meer van over zijn. Dan wordt het ook veel te duur om er nog iets in te kunnen verdienen. Een voorbeeld van hoe het horecabeleid niet hoort te zijn. Misschien kan het pand nog in de VVV-gids opgenomen worden als beziens waardigheid. Als ruïne van Tilburg, bijvoorbeeld. Vriesstraat 38. Onderweg zijn verschil lende punten waar men even kan uitrus ten en wat kan drinken en/of eten. Het is een leuke wandeling voor bijvoorbeeld opa's en oma's met hun kleinkinderen. Inschrijven kan zaterdag bij de start- De Internationale Dag voor de Geestelijke Volksgezondheid, 10 oktober, is dit jaar gewijd aan psychische problemen bij ouderen: depressie, dementie, fobieën en rouw. Van 30 september t/m 10 oktober wordt daarover in Tilburg op ver schillende plaatsen informatie gegeven. De bedoeling is dat ziektes zoals de pressiviteit eerder onderkend en behandeld kunnen worden. Eén op de vier Nederlanders heeft ern stige psychische klachten. 65-plussers hebben daar evenveel last van als ande re leeftijdsgroepen. Lichtere psychische problemen komen vaak niet aan het licht, omdat ze schuilgaan achter lichamelijke klachten. Maar ouderen schamen zich ook vaak om ermee naar de dokter te gaan. Bij de naoorlogse generatie is het erin gestampt datje flink moet zijn en niet teveel aandacht moet schenken aan je gevoelens en kwalen. Bovendien den ken veel mensen dat het gewoon bij de ouderdom hoort dat je je ook geestelijk minder goed gaat voelen. Maar dat is een misvatting; in veel gevallen kan er iets gedaan worden aan psychische proble men. Depressiviteit is zo'n ziekte die vaak goed behandeld kan worden. Zes pro cent van alle Nederlanders heeft er af en toe last van; ouderen even vaak als jon geren. Maar liefst 70 procent van dege nen die een goede behandeling krijgen, geneest er ook weer van. Pillen en praten Als je zulke klachten hebt, heb je hulp no dig, vindt Natasja Roest. Een gecombi neerde behandeling van pillen en praten helpt het beste. De huisarts verwijst door naar een instelling van de geestelijke ge zondheidszorg (GGZ) die een training geeft in positief denken. Anti-depressiva zijn nodig als medicinale ondersteuning om er weer bovenop te komen. Lang zaam maar zeker komen er meer goede momenten: een uurtje genieten, een ochtend een goed humeur. De medicij nen moeten wel zes tot negen maanden gebruikt worden om terugval te voorko men, maar dan is driekwart van de pa tiënten ook genezen. Huisartsen onderkennen depressiviteit bij ouderen de laatste jaren veel sneller. De Tilburgse huisarts Frans Schormans volgde daar enkele jaren geleden een cursus voor. "Het zit nu veel meer in mijn achterhoofd", zegt hij. "Bij sommige klachten denk ik er nu eerder aan dat het wel eens depressiviteit zou kunnen zijn. Het Bureau Ondersteuning Tilburgse Sport (BOTS) grijpt deze dag aan om wandelen onder de aandacht te brengen als een sportieve en gezellige manier van bewegen. Het is geen wedstrijd, maar wel gezond! De route van de nieuwe wandeling is be dacht door 55+ Wandelclub Tilburg. Hij voert langs karakteristieke gebouwen en voormalige textielbedrijven, mooie groe ne plekken en typisch Tilburgse straat jes. Starten kan dus tussen 10.00 en 11.00 uur bij wijkcentrum De Boomtak (Boomstraat 81), buurtcentrum Loven- Besterd (Koestraat 164), buurthuis Hoogvenne (Kazernehof 76), denksport centrum Theseus (Bredaseweg 167) en het parochiehuis aan de Vredeman de Zaterdag 9 oktober staat van 12.00 tot 16.30 uur een informatiestand van de GGZ en de GGD in de Emmapassage, waar u ook een depressietest kunt doen. Aanmelden/informatie voor de cursussen In de put, uit de put en Verlies en dan verder. GGZ, tel. 5808080. In de Centrale Bibliotheek en de bibliotheken 't Sant, Lyndacker en Heyhoef is een informatiehoek ingericht van 30 september t/m 10 oktober met literatuur en digi tale informatie, onder meer via Internet. De GGZ heeft in oktober een infodesk. Open: maandag van 19.00 tot 21.00 uur en woensdag van 13.30 tot 15.00 uurAdres: Jan Wierhof 7, tel. 580 86 00 Ook is er een inloopspreekuur op woensdag van 14.00 tot 15.00 uur (dhr. M. Pepping, afdelingshoofd ouderen GGZ). Korrelatie heeft van 30 september t/m 10 oktober actietelefoonnummer 0900- 1450 beschikbaar waar gratis de folder Psychische problemen van ouderen te be stellen is. U kunt er ook terecht voor informatie en advies.’Op websitewww.nfgv.nl kunt u thuis informatie opvragen en de depressietest doen. Klik op de pagina In ternationale Dag voorde Geestelijke Volksgezondheid. Negatieve instelling "Mensen die depressief zijn, kunnen niet positief meer tegen het leven aankijken", zegt Natasja Roest van de Depressie Stichting, die zelf ook aan deze ziekte ge leden heeft. "Om een voorbeeld te ge ven: als een positief ingesteld persoon in de kamer naast hem plotseling een har de klap hoort, denkt hij: 'Het zal de kat wel wezen.' Maar iemand met een negatieve instelling denkt: "O help, een inbreker!"' "Depressiviteit wordt veroorzaakt door een tekort aan serotonine in de herse nen Dat is een stof die zorgt voor een ge voel van welbehagen", legt Roest uit. "Je bent dus geen slappeling als je last hebt van depressiviteit." "Hoe dat voelt, als je depressief bent? Alsof er constant een grauwe deken over je heen ligt. Je beleeft nergens meer ple zier aan. Je voelt je leeghebt geen enkel gevoel meer en je hebt geen fut meer om iets aan te pakken. Als mensen zich we kenlang zo mat voelen, zijn ze echt de spannen om stress te verminderen. Daar naast leren de deelnemers weer dingen te doen die ze voor hun ziekte prettig vonden, ook al hebben ze daar nu eigenlijk geen zin in. Verder wordt het belang van positief denken en positiever met anderen om gaan benadrukt. Maaike van der Loon, die de cursus bege leidt is enthousiast over het resultaat. Ze hoort van de cursisten dat hun depressie ve klachten verminderen of verdwijnen en dat mensen door het geleerde niet zo snel meer in een depressie terugvallen. Voorkomen is beter dan genezen, ook bij depressiviteit. Zo is het bij verlies van een partner of een dierbaar iemand uit je direc te omgeving erg belangrijk dat je daarover kunt (blijven) praten. Een lange rouwperio- de is helemaal niet abnormaal en het is niet goed dat op te kroppenAls je erover praat, wordt het bovendien mensen in je omge ving eerder duidelijk als je onverhoopt toch depressief wordt. De GGZ heeft hierover een cursus: Verlies en dan verder. I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. - Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. St. Maarte Secr. L. Witsieb St. Maarten Prof. Cobbenha Zondag, 9.3 m.m.v. gemen Goede Herd Isidorusstraat 6 Zaterdag, 11.1 Kapel De Ki Beneluxlaan 10 Zaterdag, 18.: nieviering m.r St. Lucas L. Witsiebaan 9 Zondag, 111 m.m.v. gemen Heilig Kru I Secr. Sinopelst Kapel Duijn Indigolaan 100. Zaterdag, 17.. H.Kruiskerk In oktober ga beginnen met i nenstad, waar veel mogelijk met het wink een eerste stap bruikbaar wii burgs Overleg saties gaat alle gelegenheden komende wek - lijkeheid en bi Om te weten hoe je die het beste behan delen kunt, moet je ook uitzoeken wat de oorzaak ervan kan zijn. Het kan komen door een ernstige gebeurtenis als het overlijden van een partner of een kind, maar het kan ook aan de opvoeding lig gen of in de familie zitten." Schormans schrijft niet alleen medicijnen voor, maar begeleidt deze patiënten ook zelf of verwijst ze voor begeleiding door naar de Ouderenzorg van de GGZ. Hij vindt het heel belangrijk dat kinderen die merken dat hun vader of moeder depres sief wordt, bij de huisarts aan de bel trek ken. Zij zien hun ouders regelmatig en hebben het als eerste in de gaten dat er iets mis is. Pieter Winsen nister van Vol lijke Ordening .•noemd tot Management Jteling vanwi ^Challenge Foi Sociale Facul Universiteit B Management ling is een nk met name het “VN Conferenl •.wikkeling in 1 Winsemius zt □eersteel bezr hoe de verand De Vrijwillig dit jaar voor de van de Stimul gerswerk. Vo( -als een individ 'aparte prijs. De prijzen w< cember (de I gersdag) uitg Jan Hamming De Seniorenwijzer verschijnt een maal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel-Verbunt Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat Maartje Konings Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij Gerrie Peters Kees Vermunt Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- Roeien en meer De Global Embrace-wandeling is een van de vele bewegings- en sportactiviteiten in het kader van Oktober Fitmaand. Zondag 3 oktober bijvoorbeeld kunt u naarde open dag van de Tilburgse Open Roeivereni ging (TOR). Daar kunt u tussen 13.00 en 16.00 uur onder leiding van instructeurs deze voor ouderen prima geschikte sport uitproberen; inschrijven voor een korte cursus is ook mogelijk. TOR roeit op het Wilhelminakanaal en is te bereiken via de Beekse Bergen (voor de ingang van Speelland linksaf richting camping en me teen na 10 meter weer linksaf). Verder kunt u de komende weken gaan fiet sen, zwemmen, schaatsen, wandelen of meedoen aan Meer Bewegen voor Oude ren (MBvO). Waar en wanneer staat in een gratis folder met programma-overzicht. In de folder staan ook een bestelbon voor het nieuwe Sport en Spelspoorboekje 55+ en een reductiebon voor een fitheidstest. De gratis folder is te krijgen bij de buurt huizen, bibliotheken, zwembaden en het gemeentelijk informatiecentrum. Voor meer informatie kunt u ook bij BOTS terecht: tel. 5437283. Kapucijnen Secr. Korvelsei Zondag. 11.00 Maandag, 10 met zang (fees Poor de weel ring in de dagl 4 oktober). B kerk: dagelijk (behalve op n en van 14.301 St. Maarten Secr. Poststraa Zondag, 10.3( Iedere dag be middaggebed; ringofmedita Kapel Peer! Pater Donderss Dinsdag, 14.3 Visitatie Bisschop Zwijst De kapel van d beschikbaar vi diensten bij ge ofjubileum.Ir beth van Don ■tel. 5425583. •Alle 1200 kaarten voor de vierde Tilburgse Dag van de Oude ren zijn uitverkocht. Deze gezellige en informatieve dag voor 55-plussers wordt morgen gehouden in muziekcentrum 013. •Morgen gaat ook een fotowedstrijd van start met als thema: naar een samenleving voor alle leeftijden. Winnende foto’s zijn in december te zien in de bibliotheek en Stadsnieuws. Inschrijf formulieren zijn te krijgen bij de wijkcentra De Twern, middel bare scholen en Stadsnieuws. Ons Hermenieke is een seniorenorkest dat vooral mensen in bejaarden- en verzorgingstehuizen plezierige muzikale midda gen bezorgt. Het orkest zoekt een trompettist en een klarinettist en/of saxofonist. Repetities op vrijdagmiddagen. Inlichtingen: tel. 4675288 of 5438790. Jan van Groos is de nieuwe voorzitter van de Cliënten Advies raad (CAR), die de sociaal-culturele koepelorganisatie De Twern adviseert over het ouderenwerk. Hij volgt Jan Hilkes op, die zeven jaar voorzitter was van de CAR. De raad adviseert De Twern onder meer over terreinen als armoedebestrijding, ge zondheidszorg, informatievoorziening, participatie en scholing. Levensloopcursus 50+ vrouwen Werkgroep Sarah organiseert een cursus voor 50+ vrouwen, die plannen willen maken voor de toekomst en daarbij gebruik willen maken van eikaars ervaringen. Thema's die aan bod ko men, zijn o.m. omgaan met alleen zijn, opkomen voor jezelf, vriendschappen, emancipatie en gezondheid. De cursus is op twaalf dinsdagen van 14.00 tot 16.00 uur. Start 5 oktober. Plaats: Wilhelminapark 62. Kosten: ƒ35,-. Informatie/opgave: C. Verhoof (tel. 4671962) of A, Neut (4681078). De BROEMtest is een rijvaardigheidstest die u met een erva ren rij-instructeur naast u in uw eigen auto kunt doen. Ook wor den uw gehoor, gezichtsvermogen en theoretische verkeers- kennis getest. Mensen met een handicap kunnen ook deelnemen. De volgende BROEMtest is op maandag 25 okto ber in en vanaf wijkcentrum Trouwlaan (Piet Heinstraat 3a). Kosten:/10,-. U kunt u tot 11 oktober aanmelden bij het Tilburgs Overleg Gehandicaptenorganisaties (TOG), tel. 4686165. Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) organiseert op woensdag 6 oktober een Vlaamse Kermis met volksspelen. Hieraan zijn leuke prijsjes verbonden. Aanvang: 10.00 uur. Woensdag 13 oktober is er een bingo. Kosten ƒ7,50 per kaart van tien ronden. Aanvang 10.00 uur. Bij Reisclub 't Sant '97 is nog plaats voor enkele nieuwe leden. De club heeft een maandelijks spaarsysteem. Informatie: tel. 4671926, 's ochtends op werkdagen. In buurtcentrum Loven-Besterd is op donderdag 7 oktober een middag voor ouderen vanaf 50 jaar met Johan Verschuur en, de weerman van Omroep Brabant. Verschuuren kan met behulp van de natuur het weer voorspellen. De middag duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Adres: Koestraat 164. Entree ff 1,50, incl. een kopje koffie/thee. Op woensdag 13 oktober komt Johan Verschuuren bij Club 92 (55+ Senioren Tilburg Zuid-West). Deze bijeenkomst zal plaatsvinden van 10.00 tot 12.00 uur in de kantine van sporthal De Blaak (Grebbe 63). Het eerste kopje koffie/thee is gratis. KBO Westend en ouderenwerk Samen Sterk van De Nieuwe Stede organiseren vrijdag 1 oktober een fietstocht voor oude ren. Vertrek bij de Nieuwe Stede (Capucijnenstraat 156) om 10.30 uur. Rond 15.00 uur is het einde van de ongeveer 40 ki lometer lange tocht. Deelname is gratis. Consumpties onder weg zijn voor eigen rekening. Informatie: het wijkcentrum, tel. 5436664. Op zondag 3 oktober is er weer een volksdansinstuif 55+ in wijk centrum De Baselaer (Hoefstraat 175, Tilburg). Van 11.00 tot 13.00 uur wordt een internationaal programma gedanst onder leiding van Netty Tönissen. Entree ƒ2,50. Op maandag 4 oktober organiseert de Alzheimer Vereniging Mid- den-Brabanteenthemabijeenkomst/lotgenotencontact. Er wordt een lezing gegeven met als titel: 'Goed contact met een demen terende, hoe krijg je dat voor elkaar?' Er is ook gelegenheid voor vragen, discussie en het uitwisselen van ervaringen. Aanvang: 20.00 uur in verpleeghuis St. Elizabeth (Bergstraat 6, Goirle). Langzaam lijkt het tij te keren. Jaren geleden gingen boeken over ouder worden vooral over moeilijkheden, tegenwoordig gaan ze vooral over mogelijkheden. Ook in de Openbare Bibli otheek vindt u die tendens. Voorbeelden zijn de boeken die ver schijnen in de series 55-plusen het vervolg. Ouder worden, nou en? van Gerard Ligthart en Cora Vos is een praktische gids voor gezond ouder worden. Het boek bevat tips voor een gezonde levensstijl (dus zowel wat voeding als bewegen betreft) en geeft een nuchtere kijk op gezondheidsproblemen. Lenny Duijvelaar en Anjo Geluk schreven Het oma- en opa- boek. Het staat vol tips en ideeën voor plezier met kleinkinde ren. Er zijn veel brieven en verhalen van andere grootouders in verwerkt. Bewegen is een belangrijke voorwaarde om gezond oud te wor den. Met behulp van de video Kw/ek/kunt u thuis meedoen aan tien gymlessen voor 55-plussers. In Met pensioen! en toen... somt Peter de Vries alle mogelijke bezigheden van A t/m Z op. Verhalen van ouderen die iets voor anderen betekenen zijn te vinden in Je doet het niet voor niets van Benne Solinger. Het boek gaat over vrijwilligerswerk door en voor ouderen. Hebt u na het lezen van deze boeken nog steeds behoefte aan iets opbeurends? Op je lauweren... is een bloemlezing met ver halen van Nederlandse auteurs over pensionering. Overigens kunt u als 55-plusser nog tot 1 januari 2000 gratis kennis maken met de Openbare Bibliotheek Tilburg. Voorwaar de is dat u het afgelopen zes maanden geen lid was van de bi bliotheek. Neem wel een geldig legitimatiebewijs mee.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 16