w I BS IjotH CCNJNG ^iË5SËM Adriaanse gematigd optimistisch Spartak: club van heel Rusland 1 Xnterp olis f r| OTNC )DIE5SfA \t\terpoZz\ Willem II i- srs jes jes len h 4 OPFRISSERTJE NODIG? Willenin IN Diessen groet Willem II ook in Bordeaux CA W ^erpolis 999 pagina 8 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 9 september 1999 pagina 09 Clubartikel van de wedstrijd Het Stadionnieuws is een uitgave van Willem II Hoofdsponsor <7 ieke *1 n rmiddag iturist en Harrie Verhoeven Foto: Fotoburo Toin Damen 'Mariano scoor die goal' op CD en Paul Vroom NE! 014 id Hef mooiste kadootje voor Uw sportvrienden Kapelmeesterlaan 112a (Stokhasselt) Tilburg 013-4561199 1 f 7^ J Willem II in Europa gebak :hiettent, De Russische hoofdstad telt met voorsteden zon 15 miljoen inwo ners. Bijna evenveel als heel Ne derland en ongeveer 75 keer zo veel als Tilburg. Maar hoewel i voetbal ook in Moskou de meest I geliefde sport is, zitten de sta- I dions van de vijf grote clubs bij i lange na niet vol. Ook niet dat van Spartak, de populairste club van Moskou en van heel Rusland. Populair is de vereniging al vrijwel vanaf de oprichting in 1922. Dat komt vooral omdat Spartak, on- I danks de "communistische" i naam (Spartacus was, 2000 jaar geleden, de leider van een grote slavenopstand in het Romeinse i Rijk-vandaar dat hij door de bol- sjewieken als een soort heilige I werd vereerd) vrijwel geen ban- Klaarstomen Het zal niemand ontgaan zijn dat Willem II nog niet het niveau van het vorig seizoen heeft bereikt. Adriaanse daarover: "Daar heb ik een simpele verklaring voor. Ik heb ervoor gekozen om vanaf de Aan de vooravond van de eerste Champions League wedstrijd van Willem II brengt het trio 'Duo Pardon' een CD uit onder de naam 'Willem II scoor die goal' met daarop de absolute stadion-kraker 'Ma riano scoor die goal'. Met deze yell moedigen de supporters van Wil lem II al ruim een jaar hun idool aan en het nummer kent daarom een hoog meezing-gehalte. De CD is verkrijgbaar in de Willem ll-dubwin- kel en bij Music Store Clemens van Bracht in de Heuvelstraat. we dat niet, dan is iedereen van mening dat Willem II het slecht Tweeslachtig gevoel Wat dacht Adriaanse toen hij in gerekend op de positie op de ranglijst aan het einde van het seizoen." rig seizoen tegen Cambuur deel name aan de CL had veiligge- petitie. Vandaar die trainingsaan- pak. Gelukkig hebben we al aar dig wat punten gehaald. die mening tijdens de loting. Sommigen hadden liever tegen een topploeg gespeeld, maar we gaan voor de tweede ronde en dan komen die vanzelf." Gemakkelijk is de openingswed strijd niet, getuige de cijfers. Spartak Moskou staat bovenaan de ranglijst in de Russische com petitie met 59 punten uit 25 den had met het regime of on derdelen daarvan. Dit in tegen stelling tot de andere vier grote Moskouse clubs: Dinamo van de geheime dienst, CSKA van het Rode Leger, Lokomotive van de spoorwegmannen en Torpedo van de Autofabriek ZIL. de ploeg mocht drie wedstrijden vooruit spelen om zich geheel op de CL te kunnen concentreren. Adriaanse: "Eigenlijk is dat ten Uit gevaarlijker dan thuis "Spartak Moskou is een flexibel team. Het kan aanvallen en als het moet ook verdedigen. Het zijn meesters in de counter. Met stierf. Samen met zijn drie broers speelde hij in het eerste elftal; buiten het veld leidde hij alleen de club. Omdat Starotsin van Spartak een onafhankelijke club voor heel het volk wilde maken, kwam hij regelmatig in botsing met de autoriteiten. In 1942 ver dween hij, met zijn broers, voor ruim tien jaar in Stalins werkkam pen, waar zij als populaire voet balsterren overigens een soort VIP-behandeling kregen, onver gelijkbaar met die van miljoenen andere slachtoffers van de Stalin- terreur. Het was trouwens Stalins jongste zoon Vasili, voetbalgek, luchtmachtgeneraal en pappie's lieveling, die Starotsin uit het kamp redde, hem in zijn eigen flat onthaalde en hem zelfs bij zich in bed liet slapen. Het moet een enorm bed geweest zijn, maar toch Sportief gezien ging het Spartak intussen naar den vleze. Aanvankelijk kende Rus land, vanwege de onmetelijkheid van het land, het barre klimaat en ook om politieke redenen (voet bal heette een 'bourgeois-sport') geen nationale competitie. Die startte pas in 1936, ofschoon er verder niet, maar dat komt nog wel. De naam Roman tshev, de al sinds 1888 in Rusland werd ge voetbald. Van meet af aan was Spartak in deze competitie mede toonaangevend. Evenals de an dere Moskouse clubs trouwens (het beeld van september 1999 is illustratief, de vijf Moskouse clubs bij de eerste zes van de ranglijst, in 63 jaar zelden vertoond). Pas in 1961 werd voor het eerst een niet-Moskouse vereniging (Dina mo Kiev) kampioen van de Sovjet Unie. Internationaal minder succesvol In die Sovjet-tijd verzamelde Spartak twaalf kampioenschap pen en negen nationale bekers. Na het uiteenvallen van het Sov- jet-rijk behaalden de rood-witten (inmiddels rood-roden) een keer de beker en vijfmaal het lands kampioenschap van Rusland. Ook momenteel staat Spartak, met nog zeven wedstrijden te gaan, met een straatlengte voor sprong bovenaan de ranglijst. Al leen in 1995 gewerd niet Spar tak, maar de provincieclub Alania Vladikovkaz de hoogste Russi sche voetbaleer. Internationaal gezien is Spartak minder succes vol geweest dan bijvoorbeeld Di namo Kiev. Wel weten wij ons nog te herinneren hoe Ajax twee seizoenen geleden voor de Champions League met 4-1 werd afgedroogd. Maar echt aanspre- gedachte. Kiezen we voor ons ei gen aanvallend concept, dan ligt achter de verdediging een gat waarvan Spartak zou kunnen pro fiteren. Kiezen we voor een af- Tilhurg Als Willem II op 21 september in Bordeaux zijn eerste uitwed strijd in de Champions League speelt, weten de tricolores zich gesteund door zo'n 700 meegereisde supporters. Onder hen Jan en Annemie de Brouwer uit Diessen. Vanzelfsprekend,want dit echtpaar volgt Willem II al sinds be gin jaren negentig overal, de laatste tijd tevens vergezeld van ontstane gedrang vielen 340 do den, bijna negen keer zoveel als bij het Heizeldrama in mei 1985. Maar waar half Europa via de te levisie getuige was van laatstge noemde ramp, duurde het nog zeven jaar voordat de wereld, via een artikel in het blad Sovjetski Sport in 1989, vernam van de ca tastrofe in het Loezjniki. Open- Mafia Inmiddels speelt Spartak in het relatief kleine (30.000 toeschou wers) en voor Russische begrip pen sfeervolle en comfortabele Lokomotive-stadion in noordoost Moskou. Ook in het post-com- munistische tijdperk is drama Spartak niet bespaard. Net als vroeger wil de club van het volk ook in de nieuwe tijden zijn onaf hankelijkheid bewaren ondanks een sponsorcontract met ener- gie-gigant Gazprom van ex-pre- mierTsjernomyrdin. Zo kwamen de rood-witten regelmatig in aanvaring met de schaduwzijden der de mafia. Deze wordt verant woordelijk gehouden voor de moord in juni 1997 op Spartak- directeur Larisa Netsjajeva en haar assistent nabij haar datsja in de buurt van Moskou. Vermoord omdat zij en Spartak zich niet naar de mafia-eisen inzake tv- rechten en reclame wilden voe gen. Inderdaad, ver van de Goir- leseweg. De Willem ll-clubwinkel heeft voor de wedstrijd tegen Spartak Moskou een Champions League aanbieding. Vanaf 13 september is in de winkel een speciaal Champions league-shirt te koop voor f 19,95. Normaal betaalt u voor dit shirt 25 gulden. (Op deze speciale aanbiedingsprijs is geen Seizoen Club Card korting meer van toepassing). De openingstij den van de clubwinkel zijn: maandag t/m vrijdag van 14.00 uur tot 19.30 uur, zaterdag van 11.00 uur tot 14.00 uur en tij- jongens kunnen niet meer doen dan hun best. We gaan mee om ze aan te moedigen en we ver wachten dat ze in ieder geval strijd leveren. Als dat gebeurt, dan moetje bij verlies niet op de we nou ook weer niet meteen te veel verwachten." Jan en Anne- Spandoek Hoewel eigen vervoer goedkoper is, geven Jan en Annemie al jaren de voorkeur aan een busreis met de supportersbus. Annemie: Zo'ri reis is altijd heel gezellig ensfeer- het andere met daarop de Europe se vlag met in het midden het logo van Willem II. Op de vraag of het echtpaar zich daarnaast ook laat hóren, wijst Jan lachend naar An nemie. "Ja", zegt deze," ik ben nog weleens te horen. Toen we bijvoorbeeld thuis naar de video band van Willem II tegen Betis dens de thuiswedstrijden van Wil lem II. Dan zijn ook de verkoop punten bij vak B en M geopend. deren opeens: 'Hé mam, die krijs was van jou'." Souvenir Het bezoeken van de uitwedstrijd gelezen gelegenheid om allerlei souvenirs of een goede fles wijn in te slaan. Bij Jan en Annemie is dat echter niet het geval. "Nee hoor en we nemen ook geen rui- lattributen mee. Wij zijn geen verzamelaars van artikelen van andere clubs. Hooguit kopen we lachend wordt eraan toege voegd: "Wij nemen liever de drie punten mee naar Tilburg." In zes Europese wedstrijden te gen Manchester tis Sevilla won Willem II er twee, eindigden twee wedstrijden in een gelijkspel en gingen er twee verlo- ■ER Starotsin Spartak komt voort uit de coöpe ratieve bedrijven (waarnaar het aanvankelijk ook werd ver noemd) die begin twintiger jaren door Lenin werden toegestaan om de economie uit het slop te halen en die later door Stalin weer de nek zijn omgedraaid. Grote man bij Spartak was vanaf het begin Nikolaj Starotsin, die in 1996 op bijna 94-jarige leeftijd Sportprijzen van SPOREL nkelcen- e winke- ’anisatie dan ook :oncours en Frans ;nerplein trum aan gt uit: Familie De Brouwer al jaren 'on tour' laden programma. De omzetting naar goed voetbal is daarom nog niet helemaal uit de verf geko men. We hebben noodgedwon gen nog te weinig aandacht kun- Ook in het spelershome heerste nen besteden aan de automatis- j men. Gentile en Shoukov, de as - en schakelspelers, hebben met die aanpak de grootste moeite. Maar nu iedereen conditioneel, fysiek en mentaal klaar is voor het i grote werk, kunnen we gaan trai- Spartak Moskou nen op de vaste patronen. Door de vele wedstrijden de komende tijd zullen de automatismen er in no time inzitten. Het niveau zal dan ook snel stijgen. Met deze len. Willem II moet die verdedi ging gewoon onder druk zetten en spelen alsof het een gewone competitiewedstrijd betreft.' Net zoals hij dat op de velden deed paart Cruijff ook met de pen lef aan vergaande bemoeizucht. Ge- de laatste uitwedstrijd van het vo- lukkig hoeft de vakman Adriaan se niet te worden gecoacht door een man die vindt dat 'de provin- steld? "Ik had een tweeslachtig ciedub' eigenlijk nog niet toe is aan de Champions League. gevoel. Enerzijds was ik een ge lukkig man. Fijn dat we het had den gehaald. Maar aan de andere één keer de bal raken schakelen kant was ik met mijn gedachten al met het volgend seizoen bezig. Hoe zouden Willem II en de spe lers omgaan met de grote druk? Hoe kom ik daar uit? Het drukke programma met twee wedstrij den in de week en het vele reizen eerste trainingsdag, 11 juli, ieder- kunnen nadelig zijn voor de com- een conditioneel, fysiek en men taal klaarte stomen. Daarin heb ik veel geïnvesteerd. Nu worden we geconfronteerd met een over- waardoor de druk is afgenomen. Daar komt bij dat de loting rede lijk is uitgevallen. We hadden het slechter kunnen treffen: de ande re poules zijn duidelijk zwaarder. groep is een plaats bij de eerste vijf in de competitie haalbaar en dat is het allerbelangrijkste. Halen opzichte van de andere clubs een vorm van competitievervalsing. Spartak is een tegenstander van underdog en dat voetbalt een stuk gemakkelijker. Ik hoop op een spannende wedstrijd. Maar lijkt een vorm van onderschatting, laten we eerst genieten van de Adriaanse deelt die mening niet. "Nee, want zoals gezegd: ook ik begin pas na Heerenveen met de analyse van Spartak en wat Ro- mantshev specifiek wil weten geldt voor iedere coach. Wie zijn de bepalende spelers, hoe gaat opening, het binnendragen van het Champions League-doek on der de klanken van de hymne. Dan zit ik met kippenvel op mijn armen langs de lijn, net als de 15.000 supporters. Dit wordt een historische wedstrijd, mensen, ge- hun drie kinderen, niet ervan!" kende resultaten zijn hier verder toch niette melden. In negatieve zin valt wel een gebeurtenis te memoreren, waarbij overigens ook een Nederlandse club be trokken was: in 1982 speelde Haarlem UEFA-Cup voetbal en trof in de tweede ronde, na eer der AA Gent te hebben uitge schakeld, Spartak in het Loezjni- ki-stadion (het vroegere Lenin-stadion). In deze mega- kuip, met plaats voor 100.000 toeschouwers, waren zo'n 10.000 toeschouwers aanwezig, die allemaal in één vak bijeenge- propt zaten. Het was 20 oktober en in Moskou vroor het al flink. Vlak voor tijd, bij een stand van 1 - van het Jeltsin-tijdperk, waaron- 0 voor Spartak, verlieten de toe schouwers massaal het stadion. Toen Moskou alsnog op 2-0 kwam, wilden veel van die ver- trekkenden weer terug naar hun plaatsen, maakten rechtsomkeer en botsten op de duizenden die na hun het stadion uitkwamen. Op de spekgladde, beijzelde en besneeuwde betonnen trappen voltrok zich de grootste tragedie uit de voetbalgeschiedenis: in het Peter van Son Voetbalgek "Wij zijn al jaren gek van voetbal en Willem II is onze club" aldus steek, j-zag- ilssteek, Xk, Gevel reinigen kalkzandsteen Gevel impregneren kalkzandsteen Incl. 10-jarig garantiecertificaat Frans Schollen jr. Do|. 013-4638286 DCI. 06-53183624 lij. Johan Cruijff schrijft in zijn co- lumn voor VI over de 'provincie club Willem II': "Co Adriaanse moet zijn elftal frank en vrij laten spelen en geen moeilijke tacti sche strategieën bedenken. Spar- heeft gedaan, ondanks een even- formaat. Ze zijn sowieso in het tak Moskou raakt echt in paniek tueel succes in de Champions Voordeel omdat ze de competitie tueel succes in de Champions als Willem II met bluf gaat aanval- League. Ten slotte worden we af- in de benen hebben, tenzij ze op hun tenen hebben moeten lopen. Howel ik nog maar een globaal idee heb van de ploeg ik moet nog overleggen met Hans Verèl en Gerard Wielart ben ik gema tigd optimistisch." wedstrijden en een doelsaldo van dan hij in topvorm. Namen ken ik waar de aanval? Toch wil ik ten 57 voor en slechts 18 tegen. Tij dens de Champions League ligt behoeve van onze supporters er wel iets over kwijt. Op dit mo- coach, zegt me ook niets. Ik denk ment zit ik nog op een paradoxale dat Moskou uit gevaarlijker is dan thuis. Uit kunnen ze een afwach tende houding aannemen en se cuur verdedigen, om daarna snel de aanval te zoeken. De verdere details bespreek ik pas na de wed- wachtende houding, dan wordt strijd tegen Heerenveen, want die het scoren moeilijker. Maar na is op dit moment het belangrijk- maandag ben ik eruit. We hebben ste. Die punten wil ik nog graag in veel snelheid in ons team, zowel de tas hebben.voor als achter, en daar valt van te profiteren. Wat voor mij de druk Kippenvel vermindert, is dat we zes keer niet Pas bij de wedstrijd tegen Heeren- favoriet zijn. Zes keer zijn we de veen stuurt coach Romantshev een delegatie om Willem II op be paalde punten te analyseren. Dat Woensdag wordt een historische avond voor Tilburg, Willem II en de supporters. Onder de tonen van de hymne dragen jonge voetballers het doek van de Champions League het volkomen uitverkochte stadion binnen als opwarmertje voor een première de competitie voor Spartak stil: die Tilburg wederom op de Europese voetbalkaart zal zetten. Net als de geschiedenis van Rusland zelf is die van het Russische voetbal doortrokken van tragiek en onheil. Dat geldt ook voor Spartak uit Moskou. Politieke vervolging onder Stalin, een mega-Heizeldrama en de moord op de directeur-generaal van de club in 1997 vormen wat dat betreft de sinistere hoogtepunten. ze zeer snel over van verdediging naar aanval. Shoukov vertelde me het bij vrije trappen en corners, dat elke speler sneller en beter is waar begint de verdediging en één van de drie uitwedstrijden beloofd. Dus misschien moeten we het een tegen het ander af wegen." Afgezien van het prijs kaartje hadden beiden op een mooiere affiche gehoopt. Jan hierover: "Er zijn interessantere tegenstanders. Ik zit liever in een sfeervol Engels stadion dan op een koude, stille tribune in Mos kou. Dè commerciële mogelijkhe- vol. Je leeft met een groep naar de wedstrijd toe en de beleving is veel groter, zoals bijvoorbeeld vorig seizoen in Sevilla. Dat was me toch een happening." Het spreekt bijna voor zich dat Jan en Anne mie ook in Bordeaux in rood, wit en blauw uitgedost zullen zijn. "Ja, maar niet overdreven, wij dra- United, Dinamo Tbilisi en Real Be- gen sjaals", aldus Annemie, die bovendien haar spandoeken op hangt die ook de tribunes in het Willem II stadion bij elke thuiswed- ren. Het doelsaldo is met 9-11 nog heid was niet de sterkste kant van strijd opsieren. Het ene met de licht negatief. Een ding is zeker: na het Sovjet-bewind. tekst: "Diessen groet Willem II" en woensdag is alles anders. den voor de club zijn een stuk minder. Maar van de andere kant Sevilla keken, riep een van de kin- is de kans op plaatsing voor de Annemie, die bij Willem U's thuis- tweede ronde groter, al mogen wedstrijden dubartikelen ver koopt in het verkooppunt bij vak M. Voor haar stond het al vóór de mie zijn supporters in goede en Champions League-loting vast slechte tijden. We zijn blij dat Wil- in Bordeaux is voor velen een uit- dat ze naar de uitwedstrijden zou lem II zo ver is gekomen en de gaan." Ja hoor" klinkt het reso luut, "al is het nog zo ver.Jan daarentegen, die lid is van de supporters-adviesraad, kijkt enigszins bedenkelijk. "Het moet natuurlijk niet te duur worden, want we hebben ook de kinderen spelers afgeven. Dat heeft geen zin. Nee, wij worden dan stil, heel een sjaaltje voor de kinderen. En stil, zoals trouwens de meeste supporters in de bus. Foto: Fotoburo Toin. Damen

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 9