...p' MIers Het bestaansrecht van de ouderenbonden in de nabije toekomst (V 1 n i i i i i i i i i i Een uitstervend ras...? POST SCRIPTUM 9^ COLOFON stklas start rier Info over euro Inkomensondersteuning Volksdansinstuif55+ Wiener Comedie Stadsrondrit Bejaardenpartij zoekt nieuwe naam SOOWA-bingo Roeisportfifty-fit Volksdansen. Trefpunt 't Sant Aandacht voor kanker in bibliotheek DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 2 september 1999pagina 9 >er 1999 pagina 8 Cursussen drop oud leuzenfeest komt! - Er wordt weer veel geld uitgetrokken voor het promoten van onze ‘gezellige’ bin- M.O.E. v/d Heuvel. ION ACTIEBON BON 4 int geld. moreerd, achter Plaatselijk De laatste twee bonden, tevens de kleinste, functioneren alleen plaatselijk. De Oude Mak kers is in 1953 opgericht als ontspannings vereniging. Een groot deel van de leden komt uit een politieke partij of vakbeweging. Zij we ten dus van wanten. De vereniging wil naast een stuk ontspanning ook dienstverlening bieden. Zo mogelijk in samenwerking met an dere organisaties. De SOT (Surinaamse Ouderen Tilburg) is de kleinste organisatie. De bond is in 1993 op gericht, nadat uit onderzoek bleek dat Surina mers in Tilburg behoefte hebben aan hun ei gen Surinaamse ouderenorganisatie. In 1994 is het een stichting geworden. De Surinamers wilden graag een eigen wooncomplex heb ben, om zo bij elkaar te kunnen zijn en hun ei gen taal te kunnen spreken. Het woonproject is in 1997 in Tilburg door stichting Palet - voor allochtone ouderen in Tilburg - gerealiseerd. De SOT behartigt de belangen van de bewo ners. Ook ouderen buiten het woonproject kunnen op het "spreekuur" komen. Belangenbehartiging Het komt erop neer dat alle ouderenbonden - groot of klein - in grote lijnen dezelfde doelen nastreven: sociaal-culturele activiteiten orga niseren, de belangen van de ouderen behar tigen en de actieve deelname aan het maat schappelijke leven vergroten. Dit alles gebeurt in samenwerking met elkaar. Het aandachtspunt op dit moment is de belan genbehartiging. De komende jaren moeten de bonden hard werken om nieuwe leden te werven. Er vinden in de samenleving veel verschuivingen plaats. Daar moeten de bon den zich op oriënteren. Wat vragen de jonge re ouderen van nu in de toekomst aan hen? En hoe kunnen de bonden die ouderen berei ken? "Je moet eerst in je eigen achterban zoeken", aldus Jack Creyghton, voorzitter van ANBO in Tilburg. "En dan door middel van enquêtes er achter zien te komen wat jongeren willen we ten." Jeanne ter Morshuizen van de KBO noemt een aantal projecten waarmee jonge re ouderen geworven kunnen worden: "Het welzijnsbezoek tachtigers is een project waarbij ook vijftigers deze ouderen bezoe ken. Vrijwilligers gaan op bezoek bij de oude ren en kijken of ze ondersteuning nodig heb ben. In september organiseert de Unie-KBO (de overkoepelende organisatie) een festival voor ouderen. Doel is vooral jongere ouderen te bereiken." Verder moet men het volgens Ter Morshuizen vooral hebben van mond-op- mondreclame en een individuele benadering naar de potentiële leden toe. Ook de PCOB heeft veel voorlichtingsacties om deze jongere ouderen te werven. "De jon gere ouderen hebben ook belang bij voorlich ting over AOW, zorg en gezondheid. Het na deel is dat deze groep er nog meer zélf op uit trekt. Voor hen zijn de ontspanningsmogelij- heden groter. Daarom is het zo moeilijk om deze groep te grijpen", aldus Dick van Tellin gen van het PCOB. Ter Morshuizen beaamt dit: "Je kunt ze niet meer zo krijgen voorde ou derenactiviteiten. Ze hebben voor hun activi teiten de bonden niet nodig. Misschien als ze ouder worden wel." HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij- zer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001 5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. daar heel anders over, zij hebben niemand nodig. "We lossen het zélf wel op. Voor juridi sche zaken hebben we de vakbeweging. We zijn een mengeling van van alles: om het ene te doen hoef je het andere niet te laten. Er wordt veel gekaart en gebingood." Professionele ondersteuning Ter Morshuizen sluit zich aan bij PCOB. Ze is ook voor professionele ondersteuning. "Het welzijnsbezoek tachtigers is ook gezamenlijk gericht op ouderenwerk, maar wel in samen werking met professionele krachten. Oude renadviseurs, degenen die de wijkcentra on dersteunen, en vanuit de gemeente: degenen die subjectsubsidie verstrekken." SOT kan zeker niet zonder subsidie. "Dan wordt het problematisch", zegt Ramin Amat. "Wij werken alleen met vrijwilligers, we heb ben niemand in dienst. Wel hebben we hulp van Palet. Zij staan ons bij. Op het 50+festival in Utrecht proberen we ook contact te leggen met andere ouderenbonden." Bij de ANBO staat belangenbehartiging hoog in het vaandel. "ANBO heeft dit altijd op de eerste plaats gezet. Andere bonden zijn daar naar ons idee louter achteraan gehobbeld", meent Creyghton. Er is kortom een toenemende behoefte aan belangenbehartiging. In de eigen wijk is er voornamelijk behoefte aan recreatieve activi teiten, zoals kaarten en biljarten. Lokaal zal daar de nadruk tóch op blijven liggen. Ter Morshuizen zegt dat de KBO zich hier vroeger ook op richtte: op de sociale activiteiten, het kletsen, kaarten en kienen. "Maar dat imago, dat "KKK", dat moet eraf.” Samenwerking Ouderenbonden zoals ANBO en KBO zijn groot genoeg om in de toekomst zelfstandig te blijven. Maar voor de kleinere bonden is het spannend: kunnen ze de komende 25 jaar zo voort blijven bestaan? Moeten de bonden gaan samenwerken? En zo ja, willen ze dat ook wel? Veel bonden werken provinciaal en landelijk al samen. De ANBO zou wel naar één gezamen lijke activiteit toe willen. Creyghton: "Maar dat is niet de bedoeling van de bonden. Ik vind wel dat we in de toekomst samen móeten zullen gaan. De overheid subsidieert nu al veel pro jecten van de bonden samen. Dat is al de eer ste stap op weg naar gezamenlijkheid van de bonden." Van Tellingen van PCOB wil er nog niet zoveel van weten. De eigen identiteit staat voor zijn vereniging voorop. "Ouderenbonden moeten hun eigen identiteit kunnen herkennen. Dit kan wel door intensief samen te werken, maar met behoud van eigen identiteit. De KBO dacht ook aan fuseren, maar dat lukt volgens Ter Mors huizen niet: "DeTilburgseouderen hebben be hoefte aan eigen culturele activiteiten in hun éigen wijk. Voor informatieve en gezamenlijke belangenbehartiging zouden de bonden wél beter samen kunnen gaan. Veel informatie is tóch in elke provincie hetzelfde." Over het algemeen willen de bonden wel sa mengaan, maar niet volledig. Behoud van ei gen identiteit staat nog steeds voorop. Amat van SOT: "Vooral voor de oudere Surinamers is het nodig dat onze bond zelfstandig blijft be staan. Ik ben wel voor samenwerking, maar niet volledig. Misschien in de toekomst, omdat de jongeren er misschien anders over den ken... Maar voor deze huidige generatie is sa mengaan nog niet mogelijk." Bestaansrecht De kleinere, plaatselijke bonden zouden het wel eens kunnen ontgelden. Leemans van de Oude Makkers is niet alleen sceptisch over het voortbestaan van zijn éigen bond: "Geen van alle heeft bestaansrecht. Wil men als oudere iets betekenen voorde maatschappij dan zal er een ongedeelde ouderenbond moeten komen. Zolang er kleine groepjes blijven, zullen die vooral hun eigen belangen nastreven in plaats van de belangen te richten op de ouder wor dende mens." En wat is dan, vanuit uw bond ge zien, uw bestaansrecht? "Een uitstervend ras....op lange termijn een uitstervend ras...” Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde verschijningsdatum. Meer weten over de ouderenbonden De plaatselijke voorzitters en de telefoonnummers: KBO: Jeanne ter Morshuizen, tel. 4680808 ANBO: Jack Creyghton, tel. 4674197 PCOB: Dick van Tellingen, tel. 4671411 Oude Makkers: Frans Leemans, tel. 5350358 Surinaamse Ouderen Tilburg: Ramin Amat, tel. 5352173 eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie Diny van Bladel-Verbunt Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) José de Hoon Wilma Hurkens Joop Janmaat Maartje Konings Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij Gerrie Peters Kees Vermunt Adres redactie Seniorenwijzer, p/a Vincentius- oit. :nfeest. En geloof maar iten bedacht voor haar een Reuzeleuke prijs’. De SOT geeft cursussen "Ouder worden in Nederland". Men wil de komende jaren de voorlichting intensiveren, want de behoefte is groot. Ramin Amat van SOT probeert vooral intellectuele jongeren achter zich te krijgen. "En we organiseren cursussen bestuursvaar- digheden voor vijftig-plussers. Vooreen func tie binnen een vereniging bijvoorbeeld. Stich ting Palet, die samenwerkt met de andere allochtone organisaties, steunt ons daarbij." Wat zijn nu de speerpunten voor de komende jaren en hoe proberen de bonden overeind te blijven? En is professionele ondersteuning daarbij noodzakelijk? "Het hoofdpunt blijft de belangenbehartiging", aldus Van Tellingen. "En de drie doelen houden we vast als lei draad. De ouderenbonden werken al samen in het OTO (Overleg Tilburgse Ouderenorga nisaties). Plaatselijk werkt PCOB bijvoor beeld samen met de Twern. Zonder die on dersteuning zouden we niet adequaat kunnen werken." Frans Leemans van Oude Makkers denkt ig worden door de hof- ie lucht in gelaten. Met senfeest gekomen zijn. eft.de hofhouding aan Actieve ouderen kunnen resultaat boeken. In de Reit waren ze zo'n anderhalf jaar gele den blij met de terugkeer van de buslijnen 46 en 47 aan de Conservatoriumlaan. FOTO: PETER LIGTENBERG In Tilburg bestaan vijf ouderenbonden: KBO, ANBO, PCOB, Oude Makkers en Surinaam se Ouderen Tilburg. De KBO (Katholieke Bond van Ouderen) is de grootste organisatie in Nederland. Deze zet zich al meer dan 45 jaar in voor de belangen van vijftig-plussers. 7nwp>l lanripliik nrnvinniaal pn Inkaal is ria Zowel landelijk als provinciaal en lokaal is de KBO actief op vele terreinen die ouderen aan gaan. Twee uitgangspunten zijn voorde KBO van belang: het kunnen leven en werken van- uit de "k" van katholiek en het streven dat ou deren volwaardig aan de samenleving kun nen deelnemen. De KBO-kring in Tilburg is in 1998 gevormd en bestaat uit 38 afdelingen. Er is een sterke traditie in het verbonden zijn aan één parochie. Elke parochie in Tilburg heeft dan ook zijn eigen afdeling met zijn ei gen bestuur. De ANBO Algemene Nederlandse bond voor ouderen) is een onafhankelijke belan gen- en emancipatieorganisatie voor alle vijf- envijftig-plussers. De bond stelt zichzelf ten doel op te komen voor de zowel de individu ele en collectieve rechten als de belangen van de senioren. De rode draad door de acti viteiten heen is de emancipatie van ouderen en hun deelname aan de maatschappij. De bond zet zich - net als de KBO - op landelijk, provinciaal en gemeentelijk niveau in om, sa men met andere organisaties, de positie van senioren in de samenleving te verbeteren. De PCOB (Protestants Christelijke Ouderen bond) bestaat in Tilburg bijna tien jaar. De bond is ontstaan uit de CNV. Hij wil opkomen voor de belangen van alle ouderen (en leden in het bijzonder) en kiest daarvoor de Bijbel als grondslag voor zijn streven en handelen. De bond richt zich op drie doelen: belangen behartiging, eenzaamheidsbestrijding, voor lichting en educatie. De bevolking vergrijst. Het is de hoogste tijd dat vijftig-plussers zich mengen in het maat schappelijk debat. Ook zijn zij nodig voor het voortbestaan van vele ouderenbonden. Het trekken van deze jonge ouderen is een moeilijke taak. Hebben de bonden nog toekomst? Wat is hun bestaansrecht? We nemen een kijkje bij de ouderenbonden in Tilburg. I straat 102, 5038 SR Tilburg, of I 1 Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 1 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I I I Deadline donderdag 12.00 uur I voor de verschiininasdatum. klas gaan de deelne men droomwereld tot 1 maken. Hoe ze dat' en, schilderen, knut- i met kleuren, luiste-. ek, aan de slag met al-' :ken.... De Stichting ie Kunstklas organ i- dat de kinderen die eededen erg enthou- ijkt die Kunstklas jou s een klas op woens--> 3 tot 16.00 uur en op 10.00 tot 12.00 uur in aan het Hogendorp- meer weten of jezelf in kan dat bij Stich- el. 5349520. Binnenkort gaan ze eindelijk begin nen met het opnieuw bestraten van de Heuvelstraat.Een klein stukje maar, anders kunnen we vanwege de rot zooi geen inkopen meer doen voor de feestdagen. Dus dat doen we nog ge woon op de oude ‘bestrating’. Geluk kig is de gemeente aansprakelijk voor onze gebroken ledematen! k van dat je weer naar en tel je de weken tot intie ook af? Dan heb enige achterdocht de tikel gelezen. Nou, je jn: de kunstklas heeft kenen niets van doen.j ■kinderen van 6 tot 15 g knutselen, tekenen ebben start in Goirle' Postbank, banken en bedrijven vermelden nu al de euro's op af rekeningen. Vanaf 1 januari 2002 t/m 30 juni 2002 vermelden de winkels op hun artikelen de beide waarde; dus zowel de gulden als de euro. Na 30 juni 2002 gelden alleen eurowaarden, en kunt u contant ook alleen met euro's betalen. Hierover organiseert KBO De Goede Herder op 7 september in de Goede Herderzaal (Isid- oriusstraat 6) een thema-middag. Aanvang 14.00 uur. De middag is voor iedereen toegankelijk. Ouderenwerk De Reit organiseert donderdag 16 september een voorlichtingsmiddag over subjectsubsidie en andere vor men van inkomensondersteuning. Toegang: gratis. Met na tuurlijk een kopje koffie of thee erbij. Aanvang 114.00 uur. Zaal open 13.30 uur. Adres: Westertorenlaan 4. Op zondag 5 september is weer de bekende volksdansinstuif 55+ in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Van 11.00 tot 13.00 uur wordt een internationaal programma gedanst onder leiding van Nettie Tönissen. Entree ƒ2,50 p.p. Senioren-bridgedrive in Berkel-Enschot Op zondagmiddag 3 oktober organiseert Senioren-bridgedrive- club Berkel-Enschot (SBE) in Cultureel Centrum De Schalm een 'open' bridgedrive in en rondom Berkel-Enschot. Het wordt een 'echte' drive, waarin maximaal 70 paren in één 'top-inte- grale' zitting 28 spellen zullen spelen. Voor degenen, die lid zijn van de Nederlandse Bridge Bond (NBB), zijn mogelijk meester- punten te verdienen. Voor nadere inlichtingen kunt u trecht bij: Jos Aarts (voorzitter SBE), tel. 5332265. De Aktiviteitencommissie Groeseind-Hoefstraat organiseert op dinsdag 14 september voor 55+-ers een middag met De Wie ner Comedie. Zij brengen overbekende operette en musical melodieën. Aanvang 14.00 uur. In wijkcentrum De Baselaer, Hoefstraat 175. Entree 3,50, incl. kopje koffie of thee. Kaarten zijn bij het wijkcentrum verkrijgbaar. Het ouderenwerk SamenSterk van De Nieuwe Stede organi seert op donderdag 9 september een stadsrondrit voor oude ren. Stadsgids mevr. Jonkergouw begeleidt deze busrit doorTil- burg. Daarna krijgt u een video te zien, onder het genot van een kopje koffie of thee. Vertrekpunt is de Nieuwe Stede, Capucij- nenstraat 156. Vertrek is om 13.30 uur. Deelname 5,- per per soon. Aanmelden voor deelname kan alleen vandaag nog bij De Nieuwe Stede, tel. 5436664. Na bijna 30 jaar wil de Algemene Bejaardenpartij Tilburg een naamsverandering gaan invoeren. De reden is, dat de huidige ou deren niet meer als 'bejaarden' aangesproken willen worden. Bo vendien wil de partij de kiezers duidelijk maken dat men niet uit sluitend op wil komen voor ouderen en gehandicapten. De ABT wil alle Tilburgers mee laten denken over een nieuwe aanpaste naam. Voor degene, die de meest aansprekende naam bedenkt, looft de ABT een geldprijsuitvan ƒ500,-. Inzendingen voor 15 oktober zen den aan: Secretariaat ABT, Tafelbergstraat 65,5025 HL Tilburg. SOOWA (Samenwerkende Ouderen Organisaties Wandelbos) organiseert op woensdag 8 september om 14.00 uur een bin- gomiddag met een gratis kopje koffie of thee en een lekkere traktatie. Kaartverkoop voor deze bingo is aan de zaal van 't Kie- vitslaer aan de Reinevaarstraat 55. Tijdens de open dag van de Tilburgse Open Roeivereniging, die zondag 5 september van 13.00 tot 16.00 uur bij de Beekse Ber gen 5e gehouden wordt, wordt speciaal aandacht geschonken aan het fifty-fit project. Fifty-fit richt zich op de groep 50-plus roeiers uit de regio Midden-Brabant die in recreatief verband hun conditie op peil willen houden of verbeteren. Voor meer in formatie: Robert-Paul Prijt, tel. 5343889. Op vier plaatsen in Tilburg kan wekelijks worden gedanst onder leiding van Lucia Linkels van Stichting Mundo Etnico. Op woensdagochtend van 10.30 tot 12.00 uur dansen de "Schalm-dansers" in Cultureel Centrum De Schalm, Eikenbosch 1 in Berkel-Enschot. Aanvang: 8 september. Volksdansgroep "Soek MeKaar" danst op donderdagochtend van 10.00 tot 11.15 uur in buurthuis Soekmekaar in de Generaal Kockstraat. Aanvang: 9 september. Vanaf die dag danst volksdansgroep "De Kruikskes" in Soekmekaar van 13.30 tot 15.00 uur. Op donderdagmiddag van 15.30 tot 17.00 uur danst volksdansgroep "De Kubuskes" in buurthuis De Kubus in de Fa- timastraat. Aanvang: 9 september. Bij alle groepen zijn nieuwe leden welkom. Voor meer informatievel. 4553691 (Stichting Mundo Etnico, Lucia Linkels). Kaarten in Stokhasselt De Werkgroep Aktiviteiten Ouderen Stokhasselt organiseert elke dinsdag in De Ypelaer voor 50-plussers een rikmiddag. Ook kunt u er vanaf 7 september terecht om te jokeren. Adres: Corellistraat 10. Inschrijfkosten zijn 1,25. Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) organiseert op woens dag 8 september weer een leuke bingo-ochtend. Kosten ƒ7,50 per kaart van tien ronden. Aanvang 10.00 uur. Woensdag 15 september kunt u er bloemschikken. Tijdig komen (25 personen is het maximum). Kosten 6,- per gemaakt stuk je. Zelf meebrengen: potje, mandje of bakje en een mesje. Aan vang 10.00 uurOp dinsdag en donderdagochtenden kunt u nat in nat schilderen. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur. Elke vrijdagochtend is er vrij bridgen. Aanvang 10.00 uur, zaal open 9.30 uur.Biljarten kan elke ochtend behalve op woensdag 8,15 en 22 september en donderdag 30 september. In september besteedt de Openbare Bilbiotheek in het kader van gezondheidsinformatie extra aandacht aan kanker. Van 2 t/m 28 september is een presentatie te bekijken van de Neder landse Kankerbestrijding. Hierin wordt duidelijk gemaakt wat kanker is, wat er gedaan wordt aan onderzoek en hoe kanker te voorkomen is. De presentatie bevindt zich op de begane grond van de bibliotheek aan het Koningsplein. laten merken! Op volle i F2-team van voetbal- el Enschot de profs van ten werden meegescan- aitgeprobeerd. Dewed- die afgelopen zaterdag voetballertjes de gele- ibanden net zo getraind irtjes voor de KidsSite, n in clubkleuren uitge- aanbood, werden met het allemaal was, voor de wacht sleepte, zie je nestad.Tilburgers zouden toch in het gezellige winkelhart van onze stad hun in kopen moeten doen in plaats van in Breda of ‘s-Hertogenbosch. Dus terwijl heel de binnenstad overhoop ligt worden er folders gemaakt over de gezelligheid van onze Moderne Industriestad. Het lijkt op het aantrekkelijk maken van een ge bladderde auto; het is geen gezicht maar je vertelt dat het geweldig is! Bovendien wordt het toch betaald door u en mij. Dat de binnenstad daar niet gezelliger van wordt schijnt niemand te deren, daar wordt dan ook geen geld voor uitgegeven. O ja, de horeca mag samen met 013 nog een poging wagen. Ik ben benieuwd! De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in en 17 24 oktober* igementen of andere j I gaan? Kijk dan je va net Het Land van Ooit int. Hoe? Dat lees je in r het Land van Ooit.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 9