WIJZE 'Studeren verhoogt het welzijn' jHill I Hulp bij zorg voor reumapatiënten 4,95. Cursus-informatiedag voor ouderen in de bibliotheek POST SCRIPTUM COLOFON 2paar 2,50 I ux Kopij voor Seniorenwijzer Reisje naar orchideeënkwekerij Techno Zorg Bus in de Reit Kaarten in De Reit Fietstocht Senioren-festival in Den Bosch Actie 'Rechten van de Mantelzorger' Actie in de bibliotheek h 11 Donderdag 19 augustus 1999—'pagina DE ILBURGSE KOERIER tus 1999 pagina 6 Entree 12,00 Entree/12,00 AN irkartikelen astermarkt 139 I FOTO: PETER LIGTENBERG Drop Oud De regering heeft goed openbaar vervoer hoog in het vaandel, dus dat hebben Namens Sarah, werkgroep 50+ vrouwen, Carla Strater GRATIS T 13.00 U. 'T, KOOPT «IRH! Wilma Hurkens Joop Janmaat Maartje Konings Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij Gerrie Peters Kees Vermunt Adres redactie Seniorenwijzer, p/a Vincentius- HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij zer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001 5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Directeur Paul Overmeer van de Seniorenacademie: "Cursisten hebben gemeen dat ze een brede interesse hebben en nog iets willen leren. Alleen niet onder dwang, maar voor hun plezier. rengym, wijnproeven, geschiedenis van Tilburg en de studiekringen van senioren. Natuurlijk kunnen ouderen die dag ook voor meer informatie over cursussen, les tijden en kosten terecht bij de vertegen woordigers van de andere bovenge noemde instellingen. Ook kan men zich al inschrijven tijdens deze dag. )00 m2 IEN ■rrein lm2 EATER U VE L |erv.: 0416-279660 ier van che kant rood dag om 15.00 en 18.45 u. Entree 10,00 kinderen Entree 12,00 ouderen irence Fishburne in .30 uur .AND outer PLOP film den en aanvragen van de juiste hulp, vrij - willigershulp, professionele ondersteu ning, patiëntenorganisaties en lotgeno- Vaak komt de zorg voor een zieke partner of hulpbehoevende oudere op de schou ders van één persoon terecht; meestal is dat een vrouw. In het geval van Reuma- toïde Artritis (RA), een aandoening die in Nederland bij ruim 150.000 mensen voor komt, zijn het vooral mannen die mantelzorg leveren; meer dan 70 procent van de gevallen zijn namelijk vrouwen. Om mantelzorgers en zieken te ondersteunen hebben de Stichting September, de Unie KBO en de Reumapatiëntenbond een map en een boek op de markt gebracht. Daarnaast biedt de Tilburgse Vereniging voor Reumapatiënten de nodige ondersteuning. !5 augustus 1999 ww.telebyte.nl/bioscoop EN EN PINNEN! EMIERE e entreeprijs van 7,50 E zonder parkeermeters ST i een •Privé'-voorstelling. neebrengen! ent beschikbaar. m is gratis, wel langzaam en en telefoonnummer inspreken. i voor aanvang afgehaald zijn. De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. v.a. 595,- v.a. 1 95*- v.a. 695,- v.a. 495^ ,a- r.a. 295,- voor 25,- voor 5,- voor 30,- voor 30,- voor 20,- voor 1 0,- de vervoersmaatschappijen ook, zou je denken. Maar als veelvuldig gebruikster van de bus is mijn ervaring het tegenovergestel de. De laatste jaren heeft de BBA op nogal wat plaatsen drie haltes vervangen door twee. Dat betekent verder lopen voor je op de bus kunt stappen. In wijken als 't Zand en het Wandelbos wonen veel oudere vrouwen die aangewezen zijn op busvervoer. Zij zijn dus de dupe van deze veranderingen. Verder vindt de busmaatschappij het blijkbaar nodig om bij wegomleggingen ook de vervolgroute te veranderen, zodat je -letterlijk- nog verder van huis bent. Bedankt BBA voor de service aan vrouwen! Serke groei D Seniorenacademie heeft sinds haar sirt in 1990 een sterke groei doorge- makt. Van 190 cursisten in het eerste jar tot 1900 nu. Die zijn dan wel ver- sreid over vijf Brabantse plaatsen, warvan KUB en Fontys Hogescholen in Tburg met circa duizend oudere studen- tn het leeuwendeel trekken. D cursisten van de Seniorenacademie - ogeveer gelijk verdeeld over beide sek- sn- hebben veelal een opleiding op uni- vrsitairof HBO-niveau genoten, maar je bft bij de zeer gevarieerde cursussen \n een semester vogels van allerlei pimage. "Wat ze gemeen hebben, is at ze een brede interesse hebben en ng iets willen leren. Alleen niet onder wang, maar voor hun plezier", vertelt de recteur. "Het gaat hen niet om ditjes en atjes, maar om hoe een bepaalde we- Inschap tegen een problematiek aan- |kt. En daar hebben ze naast de colle ges meestal ook een aantal uren misstudie voor over.” ’vermeer is overigens ook zeer te spre- bn over het cursusaanbod van andere stellingen dan de zijne. "De bibliotheek mmert steeds meer aan de weg, samen iet Terra Nova. Ook voorouderen isstu- sren een heel zinvolle tijdsbesteding, ezig zijn in een groep met een goede □cent, iets meer doen dan alleen de ■ant lezen: dat kan je de ogen doen oengaan voor dingen die je niet kende f verwachtte. Het is wetenschappelijk iet bewezen, maar ik denk dat studeren ét welzijn verhoogt." We hebben rustige weken achter de rug. Alleen bleek dat ook de provin cies rare dingen doen met belasting gelden. En de betrokkenen? Zij ble ven rustig zitten en de meesten vonden nog dat ze gelijk hadden ook! "Ht is prachtig als je ziet dat iemand van boven de 80 achter de computer kruipt. He lichaam laat het misschien wat afweten, maar de geest doet het dan nog gcd." Paul Overmeer, directeur van de Seniorenacademie, vertelt vol enthou- sisme over ouderen die op wat voor manier dan ook (weer) gaan leren. De Se- nirenacademie is één van de instellingen die op donderdag 2 september 's och- teds en 's middags in de centrale bibliotheek informatie geven over hun cisussen voor 50-plussers. Ze heeft Overmeer als docent van de Sfliorenacademie colleges gegeven ovr Visies op de moderne samenleving eNadenken over geschiedenis. En om- dé hij komend najaar de cursus Econo- m en Samenleving begeleidt, hoort de 6 jarige ook een beetje bij de studenten "J bent dan vooral bezig naar andere dcenten te luisteren." Oefenen met computers Van 11.15 tot 12.45 uur stelt de biblio theek Tilburg computers beschikbaar in 't WEB, een geavanceerde computer(cur- sus)ruimte. In 't WEB kunnen de eerste stapjes gezet worden op het pad van de informatietechnologie en eventuele on zekerheden overwonnen worden. Som mige ouderen weten bijvoorbeeld dat ze gebaat zijn bij e-mail en Internet, maar vinden het moeilijk om de stap te zetten om hiervan kennis te nemen. Bezoekers van de informatiedag hebben aan het eind van de ochtend dus de gelegenheid om gratis te oefenen met Internet, e-mail, tekstverwerken, besturingssystemen et cetera. Medewerkers van de OBT en Terra Nova zijn aanwezig om daarbij te helpen. De ringband met de Zorgmap Thuisver zorging bevat uitgebreide praktische in formatie over onderwerpen als het vin- De Open Dag van het Regionaal Plat form voor Oudereneducatie is op don derdag 2 september van 10.00 tot 16.00 uur in de centrale Openbare Biblio theek op het Koningsplein. De Seniorenacademie houdt ook een eigen informatiemiddag over haar Til burgse cursussen: donderdag 26 au gustus van 14.00 tot 16.30 uur in zaal 101 van gebouw Q van de Katholieke Universiteit Brabant, Warandelaan 2. Lezing De door Overmeer al genoemde Open bare Bibliotheek Tilburg organiseert don derdag 2 september in samenwerking met het Regionaal Platform voor Oude ren Educatie een informatiedag over cur sussen voorouderen in Tilburg. Verschil lende instellingen, waaronder Volks universiteit Terra Nova, het ROC Mid- den-Brabant, De Twern, Seniorenaca demie, 't Gilde, de ouderenbonden en natuurlijk de bibliotheek zijn die dag aan wezig om informatie te geven. Bezoe kers zijn vanaf 10.00 uur van harte wel kom en worden ontvangen met een gratis kopje koffie. Tijdens de ochtend ligt het accent op computercursussen voor ouderen, want steeds meer 50-plussers willen weten waarmee hun (klein)kinderen bezig zijn en wat voor nut die apparaten voor hen zelf kunnen hebben. Bert Frissen, hoofd informatica van Hogeschool Midden- Brabant geeft om 10.30 uur daarover een lezing. Hij zal ondermeer ingaan op vra gen als 'Kun je je als oudere redden zon der computer?', 'Is het zinvol om uit te gaan van je eigen vragen omtrent com puters, of moet je je laten leiden door wat aangeboden wordt?','Kan een computer je leven verrijken?', 'Hoeveel kennis van computers heb je nodig om er plezier van te hebben?'. Daarna wordt tijd uitgetrok ken voor een discussie over de zin en on zin van computers. Redactie Diny van Bladel- Verbunt I Riek Flipse-Tiemens I Jan van Groos (voorzitter) 1 José de Hoon I I I I I tencontact. Ook komen wetten en regelin gen zoals ziektekosten, verzekeringen, het persoonsgebonden budget en sociale wetgeving aan bod. Tevens leert de lezer allerlei verzorgende handelingen uit te voeren. Natuurlijk is er een uitgebreide lijst met nuttige adressen en literatuur in opgenomen. Het Zorgboek Reumatoïde Artritis is be doeld als naslagwerk voor mensen met RA en hun mantelzorgers. Het bevat heel praktische informatie over leven met RA. Belangrijk zijn de adviezen over het aan passen van de leefstijl om de gevolgen van RA te beperken. Daarbij gaat het on der meer om een goede balans tussen ac tiviteit en rust, omgaan met pijn, de be scherming van gewrichten, en verantwoord bewegen, inclusief een oe fenprogramma. Bovendien bevat het Zorgboek een overzicht van hulpmidde len en hun toepassingen in het dagelijks leven, en overzichten van medicijnen en van organisaties waar je voor hulp terecht kunt. Beide uitgaven zijn in kleur en voorzien van duidelijke tekeningen, leder hoofd stuk is geschreven door een deskundige, die thuis is in het betreffende onderwerp. De Zorgmap Thuisverzorging (180 pa gina's; f36,90) en het Zorgboek Reuma toïde Artritis (125 pagina's; f26,90) zijn te koop in de apotheek. Inlichtingen over de activiteiten van de Vereniging voor Reumapatiënten Til burg e.o. zijn te verkrijgen bij het secreta riaat: Berkakker 5, 5171 SP Kaatsheuvel; tel. 0416-272445. v.a. 995,- ,.a. 895,- ,.a. 149,- ,.a. 295,- ,.a. 1 99,- f.a. 295,- f.a. 395,- ,.a. 895 - r.a. 1991- Dit is de eerste Seniorenwijzer na de zomervakantie. Hierna verschijnt deze pagina weer gewoon elke twee weken. Kopij moet steeds een week voor de verschijningsdatum bij ons bin nen zijn; voor de volgende Seniorenwijzer is dat dus op don derdag 26 augustus. ANBO Tilburg organiseert 16 september een reisje naar de or chideeënkwekerij van de familie Maarsen in Luttelgeest in de Noordoostpolder. Vertrek om 9.30 uur uit de Lochtstraat (tegen over grote Albert Heijn). U kunt u opgeven bij coördinator A. Oom- en, tel. 5356149 of 06-51002589. Kosten ƒ35,- p.p., te storten op Postbanknummer 4063196 t.n.v. ANBO Tilburg o.v.v. 'Reis 4'. Als uw lichaam niet meer alles doet wat u eigenlijk wilt, kunt u in de Techno Zorg Bus wellicht een oplossing ontdekken. Want daar kunt u kennismaken met allerlei hulpmiddelen. U kunt de bus gratis bezoeken op woensdag 1 september van 14.00 tot 16.30 uur voor wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4). Lijn diensten 46 en 47 stoppen vlakbij. Ouderenwerk De Reit organiseert donderdag 2 september een kaartmiddag met voor iedereen een prijsje en een gratis kop koffie of thee. Kosten ƒ2,50. Aanvang 14.00 uur, zaal open om 13.30 uur. Vrijwilligers in ouderenzorg? Zorgcentrum Zonnehof houdt op zaterdag 18 september een open vrijwilligersdag. Onder leiding van schrijfster Marjan Berk wordt een debat gevoerd over het onderwerp 'Voor of tegen vrij willigerswerk in de ouderenzorg'. De discussie wordt gevoerd in de stijl van het tv-programma Het Lagerhuis. Er kunnen prijzen gewonnen worden voor de beste argumenten die het sterkst naar voren worden gebracht. De jury bestaat uit mw. R. Flipse, dhr. C. Schoenmaker, mw. I. Mastenbroek (resp. oud-gemeen- teraadslid, ex-directeur Zonnehof en redactielid OudFit). U kunt u tot 10 september aanmelden voor dit debat. Inschrijf formulieren zijn verkrijgbaar bij zorgcentrum Zonnehof, Prof. Gimbrèrelaan 30; tel. 4632755. Bij de discussie is publiek na tuurlijk van harte welkom. Aanvang 14.00 uur in de grote zaal van Zonnehof. De KBO Westend en het ouderenwerk van wijkcentrum De Nieuwe Stede organiseren op vrijdag 20 augustus een fiets tocht. Vertrekpunt is De Nieuwe Stede (Capucijnenstraat 156). De tocht duurt van 13.00 tot 16.30 uur. Deelname is gratis. De tocht loopt via Goirle, Hilvarenbeek, Biest-Houtakker terug naar De Nieuwe Stede, waar koffie en thee klaar staan. Consump ties onderweg zijn voor eigen rekening. Tijdens de tocht zijn di verse rustpauzes ingelast, dus iedereen kan meedoen. Van maandag 6 tot en met vrijdag 10 september organiseert de Unie KBO in Den Bosch het eerste nationale Seniorenfestival. Het festival speelt zich vooral in en rond hartje Den Bosch af. Festivalbezoekers kunnen zelf hun eigen programma samen stellen. Een dagkaart geeft recht op een keuze uit tientallen ac tiviteiten en kost ƒ15,-. Het programma bestaat uit drie clusters: Kunst Cultuur, Be wegen Sport en Onderwijs Technologie. Er zijn 46 verschil lende activiteiten, uiteenlopend van fietsen, skaten tot en met computerlessen, cultuurhistorische wandelingen en rondvaar ten. De organisatie stelt honderden fietsen beschikbaar; er rijdt een pendelbus naarde Domotica-woning in Rosmalen. Vanaf dinsdag is er twee maal daags een Nestorcafé in het Theater aan de Parade. Hierin treden o.a. op: publicist Herman Post, seniorenpastor Adri Verweij, bariton Frans Huijts, colum niste Cri Stellweg en VN-ambassadrice Julia Alvarez. Van het (leden)magazine van de KBO, Nestor, is een speciaal festivalnummer gemaakt. Hierin staan alle activiteiten en het in schrijfformulier. U kunt dit festivalnummer (gratis) aanvragen door een briefkaart met naam en adres te sturen naar: Senio renfestival, Postbus 207, 5201 AE 's-Hertogenbosch. Ook op de dagen zelf zijn nog dagkaarten te koop (ƒ15,- p.p.) en er zijn activiteiten waar geen inschrijving vooraf vereist is. Meer infor matie: tel. 0900-2025601 op werkdagen tussen 9.30 en 12.30 uur (44 cent per minuut). De site van Bosse Nova (www.bos- senova.nl) geeft ook een overzicht van het Seniorenfestival. Mantelzorgers zijn mensen die -vaak lange tijd- voor iemand uit hun naaste omgeving zorgen die ziek is en die zich niet meer zelf kan redden. Dat kan een partner zijn, een kind, een familielid, een vriend(in) of een buur. Dat is een zware taak en daarom zijn erkenning en ondersteuning van mantelzorgers hard nodig. Opkomen voor de belangen van alle Brabantse mantelzorgers, dat is het hoofddoel van de Stuurgroep Belangenbehartiging Mantelzorgers Noord-Brabant. Deze provinciale Stuurgroep wil de mantelzorgers een gezicht en een stem geven zodat hun problemen en wensen gezien en gehoord worden en dat orga nisaties hen serieus nemen als partij in het overleg over ge zondheidszorg. Daarom wil de Stuurgroep een Brabantse Raad van (en voor) Mantelzorgers oprichten. Daarvoor vraagt de Stuurgroep uw steun. Ook mensen die (nog) geen mantelzorger zijn, kunnen de steunbetuiging invullen. Want vroeg of laat kan het iedereen gebeuren! Pamfletten met gratis antwoordkaarten liggen onder meer bij uw apotheek. Er zijn drie goede redenen om op 2 september naar de Openbare Bibliotheek Tilburg te gaan. Als eerste is er die dag in de biblio theek aan het Koningsplein de cursusmarkt van het Platform Ou dereneducatie. Informatie hierover vindt u in het artikel hiernaast. Tweede reden voor een bezoekje aan de bieb is dat oude, trou we leden van de bibliotheek (vanaf 55 jaar) op 2 september een klein attentie van de bibliotheek ontvangen. Ten derde kunnen mensen van 55 jaar en ouder die nog geen lid zijn (en dat het laatste half jaar ook niet waren) vanaf 2 sep tember goedkoop kennismaken met de bibliotheek. In het kader van deze actie krijgen zij een gratis lidmaatschap voor drie maanden. Wie lid wil worden, moet wel een geldig legitimatie bewijs meebrengen. Voor de cursusmarkt kunt u alleen op het Koningsplein terecht. Trouwe en nieuwe leden kunnen zich melden bij de ledenservi ce van de bibliotheek bij hen in de buurt. Er zijn tienduizenden goede redenen om na 2 september de bi bliotheek te blijven bezoeken. Trouwe leden kennen die al, nieuwe leden kunnen ze in drie maanden tijd ontdekken. 1UGH GRANT 1.45 en 21.30 uur EN OBELIX IESAR lensdag om 15.00 uur Entree 10,00 kinderen Entree/12,00 ouderen Wie op deze ochtend niet de tijd of gele genheid heeft om te oefenen in 't WEB, kan er -net als op andere dagen- terecht tussen 13.00 en 17.00 uur. U kunt dan te gen een vergoeding van ƒ2,50 per half uur een computer huren. Informatie over cursussen op allerlei ter rein wordt op de informatiedag in de bi bliotheek na de lezing door Bert Frissen van 11.00 tot 16.00 uur gegeven. De Se niorenacademie bijvoorbeeld staat er met een stand waar u meer te weten kunt komen over een zeer gevarieerd aanbod aan cursussen, bijvoorbeeld over de po sitie van Duitsland in Europa, toegepas te psychologie, architectuur, Franse schrijvers, generaties in de twintigste eeuw, en economie en samenleving. Een rijk aanbod heeft ook Terra Nova. Een greepje daaruit: talen, muziek, kalli grafie, boekbinden, klusjes in huis, oude- 1 1 1 1 1 1 1 1 1 *^C7Z HUI Czl IVVIJ4.&I p/a V II /UCz/ lil UO' straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. I 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til- I burgse Koerier, Postbus 10001, I 1 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur ^oor de verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 7