w W I r m 3 3 De gezelligheid is erg belangrijk 3 SB 31 G GHT r i1 Steeds meer alleenstaande ouderen eten bij De Pollepel 1 w/ n POST SCRIPTUM O COLOFON O Journalistiek medewerk(st)er gezocht! ri i i i i i i i i i 2 O UNI strand IGEN 2 o GL >E IT! Spreekuren kwijtschelding gemeentelijke heffingen Trefpunt ‘t Sant Bridgen in ‘tZond Verhalenwedstrijd VIDO Spelmiddag Loven-Besterd Geheugen en vergeetachtigheid Maak kennis met koersbal Fietstocht Glasblazen Excursie aspergebednjf De wereld in de bibliotheek i Donderdag 10 juni 1999 pagina 7 DE TILBURGSE KOERIER 999 pagina 6 9 i 11.00 UNI N 1 Drop Oud Riek Flipse-Tiemens Wilma Hurkens I :hs voorde verschijningsdatum. \gië) Jdenhout 1NTIS 6 'THER KINC. De Seniorenwijzer verschijnt een maal in de twee weken in De HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij zer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001 5000 JA Tilburg, onder vermelding van ‘Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Eters zijn bij De Pollepel dagelijks - ook in de weekends en op zon- en feestdagen- welkom van 17.00 tot 19.00 uur. Adres: Stedekestraat 7 (zijstraat Wilhelminapark). Wie interesse heeft in vrijwilligers werk bij dit sociaal eethuis, kan elke dag na 13.00 uur bellen naar 5359061 en vragen naar Trudy Wagemans, Co rine Goesten of Bep Versteijnen, de beroepskrachten. Zij maken dan een afspraak voor een kennismakingsge sprek met Trudy Wagemans Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til burgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. NCE-ACTS ■ENS 10.00 0 555 MWERKENDE RGANISATIES i Haag &N: JRG actie in Kosovo KERKEN IN AKTIE/SOH ÏVAN 'STBand ’N an 'IERRE S N (Atmoz/Nunca) De lijm die de Tweede Kamer ge bruikt, is geschikt voor verschillende doeleinden. Je kunt ermee repareren en je kunt er ongerechtigheden mee wegwerken. veer een derde dus. En er zijn er maar weinig jonger dan 35 jaar.” De speciale maaltijdvoorzieningen voor ouderen en De Pollepel bijten elkaar niet, vindt de beroepskracht. “We voorzien al lebei in een andere behoefte. De eetpun- ten zijn tussen de middag open en wij van vijf tot zeven. En thuisbezorgen is nuttig voor wie het huis niet uit kan, maar voor anderen is het juist goed dat ze de deur uit komen.” Tegenwoordig is het bij uitwisseling van gegevens of teksten een heel normale vraag: “Heb je het op floppy?” Stikjaloers ben ik soms als die schijfjes dan over De spreekuren duren steeds van 10.00 tot 12.30 uur. Ze zijn op: donderdag 17 juni in De Baselaer (Hoefstraat 175) vrijdag 18 juni in De Symphonie (Mendelsohnstraat 230) donderdag 24 juni in Boerderij Vis sers (Berglandweg 40) vrijdag 25 juni in wijkcentrum ‘t Sant (Beneluxlaan 74). 6» De Pollepel is een van de instellingen die ?ijn voortgekomen uit Huize Poels. Maar het is niet zo dat er vooral zwervers en andere mensen met zware problemen komen. “Het beeld is soms dat er hier vooral zielepoten komen, maar de prak tijk is dat we een eethuis voor alleen staanden uit de hele stad zijn”, vertelt Versteijnen. “Er komen hier bijvoorbeeld aardig wat oudere mensen. Van de da gelijkse vijftig a zestig eters zijn er circa twintig ouder dan 55 jaar, schat ik: onge- Omdat de vorige medewerkster een betaalde baan heeft aanvaard, zoekt de Seniorenwijzer een nieuwe vrijwillig(st)er die journalistieke bij dragen kan leveren. Zij/hij schrijft meestal de langere artikelen. Je wordt niet zo maar in het diepe ge gooid; de verhalen worden in redac tievergaderingen grondig voorbereid en kritisch bekeken. We stellen het dan ook op prijs dat je deze vergade ringen op donderdag van 12.00 tot 13.30 uur bijwoont. In WP en/of Word kunnen werken is natuurlijk gemak kelijk. Geboden wordt. werken in een deskundig en gezel lig team met sterk uiteenlopende leeftijden, waarin iedereen jong van geest is; de mogelijkheid je te verdiepen in de leefwereld van ouderen en ken- - nis op te doen over hoe politiek, wel zijnswerk, zorgsector en anderen daarmee omgaan; een vrijwilligersvergoeding. - Interesse? Schrijf voor 1 juli een - briefje met CV, indien mogelijk ver gezeld van artikelen, naar: Karei Luiijf, p/a De Tilburgse Koe rier, NS-Plein 14,5014 DA Tilburg. Gedekte tafels Dat De Pollepel zich richt op alleen staanden heeft te maken met de sociale functie ervan. Door samen te eten krijg je vanzelf aanspraak, is de gedachte. En het eethuis is natuurlijk bedoeld voor mensen die niet kunnen koken of daarin na een dag hard werken geen zin heb ben. Gezelligheid is belangrijk en daarbij hoort ook dat het er netjes is en dat de ta fels gedekt zijn. Versteijnen: “Als de sfeer je niet aanspreekt, kom je er de deur niet voor uit. Veel mensen blijven wel komen, misschien niet dagelijks, maar toch re gelmatig. Het is hier gemoedelijk en de meesten vinden gemakkelijk aansluiting. In andere restaurants moeten ze alleen aan een tafeltje zitten; hier schuifje aan. tafel naar elkaar toe glijden. Zelf heb ik er nog niet zoveel kaas van gegeten. Hoewel... Als een gesprek over computers gaat, roep ik ook wel eens wat over een apestaartje CD-ROM of iets dergelijks. Even laten horen dat ik best weet waarover ze het hebben. En internetten heb ik in de bibliotheek wel eens gedaan. Surfen van ‘hunebed’ naar ‘Boroboedoer’: leuk en niet zo moeilijk. Maar daar bleef het bij. Daarin ga ik nu verandering brengen. Want ik ben net als Frans de Jong in de vo rige Seniorenwijzer van mening dat je zeker ook als oudere veel baat en plezier kunt hebben van computers. Dus ben ik begonnen met een cursus. Een mooi spannend boek lezen of gewoon een spelletje doen zal wat mij betreft niet door de computer verdreven worden. Maar ik wil wel graag met de tijd meegaan. Deze brief gaat dan ook nog met de hand geschreven naar de redactie, maar een vol gende zet ik op floppy. Of misschien kan ik die dan zelfs al via e-mail verzenden. Een 71-ster \Ne maken ook altijd een praatje met mensen die voor het eerst komen. En na verloop van tijd leren ze andere eters kennen. Het is net als in een gezin: je gaat zitten en vertelt aan elkaar watje die dag gedaan hebt. Zo ontstaat er een band. Als iemand er niet is op zijn vaste dag of dagen, wordt er al snel geïnfor meerd of er iets aan de hand is. Maar ook als je geen zin hebt om te praten, ben je hier natuurlijk van harte welkom. Dat de gasten zich hier thuis voelen is minstens even belangrijk als het eten.” En dat eten is goed. Niet alleen omdat de Keuringsdienst van Waren ook hier con troleert, maar vooral ook omdat de me dewerkers er eer inleggen de gasten een degelijke maaltijd voor te zetten. Die kost ƒ6,50 en bestaat uit drie gangen. Een vers gemaakte soep (“vaak een ‘dikke’ soep; daar houden veel eters van”), vlees, aardappelen, verse groenten en een toetje. “Een of twee keer per week eten we ‘buitenlands’; bijvoorbeeld nasi, spaghetti of smoor”, vertelt Versteijnen. “We weten ongeveer hoeveel mensen er komen eten. Soms houd je wat over, soms kom je tekort; dan gaan we snel im proviseren. We hebben nog nooit ie mand met een lege maag weggestuurd.” Vrijwilligers Het samenstellen van het menu gebeurt wekelijks door een groepje vrijwilligers en een beroepskracht. Daarbij letten ze op voldoende variatie, de groenten van het seizoen en een evenwichtige samen stelling van de maaltijd: na een zware soep een tamelijk lichte maaltijd bijvoor- De Ouderenadviseurs van De Twern, de Informatiewinkel West en de Juri dische EHBO organiseren spreek uren in vier stadsdelen over kwijt schelding van gemeentelijke belastingen. Deskundige medewer kers helpen daar met het invullen van het aanvraagformulier. Als u van die gratis hulp gebruik wilt ma ken, moet u de volgende papieren en ge gevens meebrengen: de aanslag ge meentelijke belastingen en/of van waterschap De Dommel, een over- zicht/afschrift van de inkomsten van de afgelopen maand en van de laatst ont vangen huursubsidie, woonkostentoe slag en huurgewenning. Indien er sprake is van ontvangen of betaalde alimentatie, moet u daarvan ook een afschrift mee brengen. En als u al een eigen kwijt- scheldingsformulier heeft, kunt u dat ook meenemen. Tevens dient u gegevens te overleggen van door u betaalde premies ziektekos tenverzekering of ziekenfonds over de afgelopen maand; de betaling van de huur over de afgelopen maand en van af lossing en rente van (niet hypothecaire) schulden; de laatst ontvangen huurspe- cificatie; en de meest recente saldi van bank-, giro- en/of spaarrekening (drie laatst ontvangen afschriften). Bent u 65 jaar of ouder en heeft u meer dan ƒ5.000,- spaartegoed per persoon, dan komt u niet in aanmerking voor kwijt schelding. Als u gebruik maakt van een auto die wegens ziekte of invaliditeit on misbaar is, moeten daarvan bewijsstuk ken worden overlegd. beeld, en hooguit twee keer per week sla in verband met het nitraat daarin. Bij De Pollepel werken circa 25 vrijwilli gers, de meesten een dag per week. In groepjes van zes of zeven beginnen ze ‘s middags om 13.30 uur met de voorberei dingen. Vanaf vijf uur bedienen ze de gasten en eten ze om de beurt mee. Na het opruimen, afwassen en de keuken poetsen zijn ze rond 20.30 uur klaar. “De gezelligheid en het ergens bijhoren zijn ook voor de vrijwilligers belangrijk. Daarbij zijn aardig wat 60-plussers; de oudste is 74 jaar”, aldus Versteijnen. De groep vrijwilligers is heel gemêleerd: mensen die zich nuttig willen maken voor de maatschappij (werkenden naast en ouderen na hun arbeidzame leven), van jongeren met een taakstraf van Buro Halt tot mensen met psychische problemen, van laaggeschoold tot afgestudeerd aan een universiteit, van geboren en getogen Tilburgers tot nieuwkomers die zo iets oppikken van de Nederlandse taal en cul tuur. “We zorgen ervoor dat iedereen ‘op maat’ kan werken, naar haar of zijn ver mogen. Dat kan bijvoorbeeld kortere werktijden betekenen, of zittend werken. Daarnaast geven we begeleiding, en kun je je ei kwijt in de zeswekelijkse vrijwilli- gersvergadering. Bovendien doen we natuurlijk aan Sinterklaas en hebben we elk jaar een etentje buiten de deur.” Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) organiseert vrijdag 11 juni een bezoek aan Omroep Brabant. Inlichtingen/opgave bij het Trefpunt. In het Trefpunt kunt u op woensdag 16 juni bloemschikken. Tij dig komen, want er kunnen maximaal 25 mensen meedoen. Kosten ƒ6,- per gemaakt stukje. Zelf meebrengen: potje, mand je of bakje en een mesje. Zaal open 9.30 uur. Op woensdag 23 juni kunnen bezoekers gezellig rikken en jo keren. Kosten/1,50 p.p. Aanvang 10.00 uur. Op woensdag 30 juni organiseert het trefpunt een fietstocht van 40 a 50 km. Vertrek om 10.00 uur; terugkomst rond 16.00 uur. Vooraf vanaf 9.30 uur kunt u een kopje koffie drinken. KBO De Goede Herder afd. bridge zoekt enkele nieuwe leden (55-plussers). Er wordt op vrijdagmiddag gespeeld van 13.45 tot 17.00 uur in de Goede Herderzaal (Isidorusstraat 6). Infor matie: Ton van Heeswijk, tel. 4671516. Sinds de oprichting van VIDO (Vrouwen In De Overgang) in 1974 hebben overal in Nederland VIDO-groepen gedraaid, ook in Tilburg. In VIDO steunen vrouwen elkaar en onderzoeken ze hoe ze met hun klachten kunnen omgaan. Het resultaat is on der meer een positiever zelfbeeld, minder medicalisering en het doorbreken van taboes. Op 8 oktober viert VIDO haar 25-jarig jubileum met een sympo sium en workshops. Tijdens het jubileumfeest wordt een jubi leumboekje gepresenteerd, waarin onder meer verhalen van vrouwen die ooit met VIDO-groep in contact zijn gekomen. Vrouwen (40-80) worden uitgenodigd hierover hun verhaal te schrijven. Eerste prijs ƒ500,- en tweede prijs ƒ250,-. Insturen (max. 400 woorden of één A4) met adres en geboortedatum vóór 1 juli naar: VIDO, p/a Fed. VZH, Nieuwegracht 24a, 3512 LR Utrecht. Info: Tilburg, tel. 4562738. De werkgroep 50+ van buurtcentrum Loven-Besterd (Koestraat 164) organiseert donderdag 17 juni een spelmiddag. U kunt dan gezellig samen sjoelen, darten, rummikub of koersbal spelen en nog veel meer. Gratis entree, evenals een kopje koffie of thee. Aanvang 14.00 uur. Het geheugen van ouderen werkt niet meer zoals op jonge leef tijd. Dit kan onzekerheid veroorzaken. Daarom is het belangrijk te weten hoe vergeetachtigheid ontstaat en hoe ermee om te gaan. Club 92 (Senioren Zuid-West) en het ouderenwerk van De Twern organiseren daarover een thema-ochtend. Er wordt uitleg gegeven over de verschillen tussen vergeetachtigheid en dementie. Ook worden tips en geheugensteuntjes gegeven en wordt een oefening geheugentraining gedaan. De voorlichting wordt verzorgd door een gezondheidsvoorlichter 50+, speciaal door de GGD opgeleid voor het geven van groepsvoorlichting aan leeftijdsgenoten over verschillende onderwerpen die met gezondheid en ouder worden te maken hebben. De bijeenkomst is op woensdag 16 juni van 10.00 tot 12.00 uur in de kantine van sporthal De Blaak (Grebbe 63). Toegang en het eerste kopje koffie of thee zijn gratis. Steeds meer ouderen spelen koersbal: een gezellige vorm van bewegen, waaraan vrijwel iedereen kan meedoen. Met dit spel kunt u op maandag 14 en 21 juni van 14.00 tot 16.00 uur kenni smaken in Trefpunt Koningsplein. Als er genoeg liefhebbers zijn, wordt daarna doorgegaan op een vaste ochtend in de week, die in overleg bepaald wordt. Informatie: Trefpunt (Ko ningsplein 251tel. 5420513, Koos of Bruna Buiks) of Buurthuis Binnenstad (tel. 5423198, Kitty Kolen-Megens). De activiteitencommissie van wijkcentrum De Nieuwe Stede en de KBO afdeling Westend organiseren op vrijdag 11 juni een fietstocht van 25 kilometer. Inschrijven is niet nodig; deelne mers moeten om 12.45 uur aanwezig zijn. De tocht begint om 13.00 uur en eindigt omstreeks 17.00 uur. Er zijn geen kosten aan verbonden. Vertrekpunt: De Nieuwe Stede, Capucijnen- straat 156 (hoek Diepenstraat). De activiteitencommissie ouderen van wijkcentrum De Nieuwe Stede (hoek Diepenstraat/Capucijnenstraat) organiseert op donderdag 17 juni een demonstratie glasblazen. De heer Mar torell geeft vanaf 14.00 uur uitleg en een demonstratie van de techniek van het (sier-)glasblazen. Entree gratis, evenals een kopje koffie of thee. ANBO-Tilburg organiseert woensdag 16 juni een excursie naar een aspergebedrijf bij Weert. Vertrek om 11.00 uur in de Locht- straat bij de grote Albert Heijn. Op het bedrijf krijgt u een lunch. Daarna volgen een loterijtje, diapresentatie en vragenronde. Vervolgens kunt u de praktijk bekijken op het veld en in de sor- teerloods. Iedereen ontvangt een pond asperges van de beste kwaliteit. Terugkomst in Tilburg rond 18.00 uur. Prijs ƒ47,50. Opgave bij A. Omen, tel. 5356149, b.g.g. 0651002589. Het be drag voor de reis overmaken op postbanknr. 4063196 van ANBO Tilburg o.v.v. Reis 3. Tijdens Festival Mundial is de hele wereld te vinden in Tilburg. In de Openbare Bibliotheek kunt u het hele jaar terecht voor in formatie over ontwikkelingslanden, kennismaking met andere culturen en muziek uit de hele wereld. Op de muziekafdeling aan het Koningsplein vindt u van de bekendere artiesten als Yul- duz Usmanova, Taj Mahal en I Muvrini verscheidene CD’s. An dere groepen zijn soms vertegenwoordigd met een enkele CD, sommige artiesten zijn te vinden op verzamel-cd’s. Wie meer wil horen na optredens op het festival, kan er dus zijn hart ophalen. Wilt u meer weten over wereldmuziek dan is De mix een aanra der. Dit is een serie van vier videobanden met informatie over afropop, istanbeat en townshipjive. Verder kunt u het tijdschrift Wereldmuziek update op de muziekafdeling inkijken. Tijdens het Festival Mundial komen ook schrijvers aan het woord. In de meeste wijkbibliotheken zijn de boeken van Moses Isegawa, Kader Abdolah en Lulu Wang te vinden. Maar er zijn nog veel meer schrijvers van buiten Europa te vinden. Kunt u niet vinden wat u zoekt, ga dan gerust met uw vraag naar het inlichtingenbureau. Vrijwilligers van sociaal eethuis De Pollepel pitten aardappelen. Staand achter hen Bep Versteijnen. foto: PETER L|GTENBERG Al zo’n achttien jaar kunnen Tilburgse alleenstaanden er terecht: sociaal eethuis De Pollepel biedt hen dagelijks een warme maaltijd voor een schappelijke prijs. Van 17.00 tot 19.00 uur kan er gegeten wordendaarna kunnen de gasten tot 20.00 uur een kopje koffie drinken, een praatje maken, de krant lezen of spelletjes doen. “De gezelligheid is erg belangrijk”, vertelt Bep Versteijnen, een van de drie be roepskrachten. “Die sociale functie is overigens ook belangrijk voor de circa 25 vrijwilligers, onder wie aardig wat 60-plussers.” Tilburgse Koerier. I Redactie I Diny van Bladel- Verbunt 1 Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens I Joop Janmaat Maartje Konings I Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij Kees Vermunt I Adres redactie: 1 Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar De Til- I I burgse Koerier, Postbus 10001, I 1 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. 1 Deadline: donderdag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 7