a Opel viert 100-jarig bestaan II Fiat Marea opgewaardeerd De eerste auto van Opel verscheen in 1899 7” WIJK Aantrekkelijke accessoires voor VW Polo Nieuwe motoren en extra uitrusting 1999 pagina 8 DETILBURGSE KOERIER DE AUTOMAAT Donderdag 29 april 1999 pagina 9 Veiligheid 1911 Van 1969 (leaseprijs f )at kost ten- 1982 Sn gels worden aangevuld. 9,-). Kortom, )llega's mee. NTIE T In 1999 viert Adam Opel AG een zeer speciale ver jaardag: honderd jaar geleden zag de allereerste Opel het levenslicht. De oprichter van het bedrijf, Adam Opel, legde de basis voor zijn bedrijf toen hij de eerste naaimachine in 1862 vervaardigde. In 1886 werd begonnen met het produceren van fiet sen, terwijl dertien jaar later de eerste automobiel werd gebouwd, de “Opel Patent Motor Car, System Lutzmann. 1909 de 4/8 Opel auto lera- zan Opel wordt mede door het succes van de Kadett num mer één in Nederland. in mc 3 Presentatie van de 31 GT. “Alleen vliegen is leu- 1907 in I de Dui 1990 C x kant die plastics )zza, lorsa. i de de markt, i met een 1946 Opel, truck 945 rederop- uitgerust f System, esenteert -road voer- 1988 Opel Nederland ver koopt haar tweemiljoenste auto Opel bouwt een nieuwe fabriek in Zaragoz Spanje, voor de nieuwe Cc De prijs van de jfrosch” daalt van 4.500 tot 1.990 mark. 1926 “Laubf mark t Opel is de eerste fabri plastics kan recyclen. Opel biedt als eerste pleet modelprogramma ilysator aan. 1985 een compk met kataly MAAL 100.000 KM EN 6 JAAR M. EXCl. BTW. Na zo’n tweeeneenhalfjaar was de tijd rijp om de middenklasse Fiat Marea sedan en Weekend op een aantal details aan te passen, zonder aan het uiter lijk merkbaar te sleutelen. Het verschil is met name te vinden in de standaarduitrusting en het motorenprogramma. De Kaiser’s Preis Race het Taunus gebied, Opel wint Keizers prijs voor de beste litse auto. 1994 De 30-miljoenste Opel is het topmodel, de Omega MV6. Audiosysteem De SX-uitvoering heeft onder 1996 Opel presenteert haar eerste APV de Sintra. Introductie van de eerste direct ingespoten turbodieselmotor met 4 kleppen per cilinder ter wereld. 1940 Produktie van de 1 miljoenste Opel, een Kapitan. In oktober komt de produktie van personenwagens tot stil stand door een Nazi-order. Ook op het gebied van veilig heid heeft Opel gewichtige bij dragen geleverd. Sinds 1995 zijn full-size airbags leverbaar voor de bestuurder en passagier voorin. In het jaar automobiell een ongeker De Volkswagen Polo sedan en Variant zijn er met drie benzi nemotoren (1.4/60 pk, 1.6/75 pk en 1.6/100 pk) alsmede een 64 pk sterke 1,9 liter SDI, een die sel met directe inspuiting. Met de produktie van uc 4/8 pk “Doctor’s Auto” neemt Opel de eerste stap waardoor de auto bereikbaar wordt voor een groter publiek. 1991 De opvolger van de Kadett, de Astra, is t met het Opel Safety Met dé Frontera pres Opel haar eerste off-r tuig. 1902 De eerste Darracq chassis worden voorzien van Opel koetswerken en verkocht onder de Opel-Darracq merk naam. Opel’s eerste eigen ont werp is het 10/12 pk model met nieuwe 2 cilindermotor. 1971 De 10-miljoenste Opel is een feit, een Rekord Caravan. 1912 Produktie van de tien duizendste Opel auto. Ook ont wikkelt Opel een brandweerau to, eerst voor eigen gebruik en later voor de verkoop. 1936 Eerste Kadett gene: tie. Met een jaarproduktie ve 120.293 eenheden is Opel de grootse autoproducent in Europa. 1983 Een Senator is de 20- miljoenste Opel uit Rüsselsheim. Belangrijke jaartallen in Opel’s geschiedenis 1899 Contract met Friedrich Lutzmann uit Dessau. Automobielproduktie begint in Rüsselsheim; het eerste model is de “Opel Patent automobiel, System Lutzmann”. 1992 Opel opent haar Eisenach fabriek, waar het geavanceerde Opel Production System voor het eerst in prak tijk wordt gebracht. Anioenach wordt het voorbeeld voor nieuwe fabrieken. 1939 Opel is de grootste automaker in Europa met 25.374 medewerkers. 1962 Opening van de nieuwe fabriek in Bochum voor de Kadett A. 1956 De 2-miljc verlaat de fabriek, moment samen worden aange boden voor £995,= inclusief BTW en montage. Hiermee kan de al behoorlijk complete stan daarduitvoering met onder meer twee airbags, verstelbaar stuurwiel en elektrisch verstel bare en verwarmde buitenspie- 1929 General Motors ver werft het merendeel der aande len. Formule 3 overwinningen en kampioenstitels in het 1996 ITC Kampioenschap en het 1998 STW kampioenschap. 1979 Presentatie van de “Kadett D,” de eerste Opel met voorwielaandrijving. 1903 Constructie van de eerste Opel viercilinder motor voor het 20/22 pk model. 1935 Opel presenteert de Olympia, de eerste Duitse auto in massaproduktie met een vol ledig stalen koetswerk en frame. 1914 Een recordauto wordt gebouwd met 12,3-liter motor. Opel groeit en wordt de grootste Duitse automobielproducent. Belangrijk model, het 5/14 pk model (“Püppchen”). 1998 Produktie en verkoop van de nieuwe Astra B. Presentatie van de nieuwe Monterey en Frontera. Presentatie van de Astra sedan. De 1-miljoenste Vectra loopt van de band in Rüsselsheim. 1986 Een all time verkoop record is gevestigd: maar liefst 100.000 Opeis worden er in Nederland in 1 jaar tijd ver kocht. 1972 Opel is de grootste Duitse autofabrikant met een marktaandeel van 20,4 procent. Miljoenen Na nog een vlucht met het “RAK 1 Friedrich” raket vlieg tuig beëindigde Opel het raket research programma in 1929. Dat was het jaar dat General Motors Corporation Adam Opel AG overnam waarna alle aan dacht werd gericht op de pro duktie van auto’s in serie. In 1935 bouwde Opel meer dan 100.000 auto’s in 1 jaar. Hetzelfde jaar verscheen nieuwe Olympia op i' de eerste serie-auto volledig stalen koetswerk en frame. Het voordeel van dit nieuwe ontwerp (laag gewicht en betere aërodynamica) resul teerde in een lager brandstof verbruik en betere prestaties. Het sterke koetswerk met een front dat in fases vervormde bij een botsing (patent van Opel) betekende een belangrijke ver betering van de passieve veilig heid. In 1936 was Opel de grootste autofabrikant van Europa geworden. De eerste versie van de Kadett, die in mil joenen aantallen de showrooms zou verlaten, verscheen ook met stalen koets. In 1937 werd uc iletsdivisie verkocht aan NSU, na 2,6 miljoen Opel fiet- van een groot sen gebouwd te hebben. werd Opel de In 1940, kort voordat de pro duktie van personenwagens door een order van het Nazi- B werd stopgezet, rolde de ...joenste Opel van de band, i Kapitan. In de oorlogsjaren volgden leverde de fabriek, naast talloze “Blitz” trucks, reserveonderdelen en compo- 1997 De Astra en de Zafïra worden gepresenteerd in Frankfurt. Opel start haar pro- duktoffensief dat zal resulteren i 26 nieuwe modellen en lodelvarianten in de periode tot 2001. 1901 Contract met de Fransman Alexandre Darracq voor de produktie in licentie van Darracq automobielen. Constructie van de eerste Opel motorfiets. van een full-size airbag. In de nieuwe Vectra introduceert Opel als eerste fabrikant wereldwijd het Pedal Release System en de hybride airbag. Opel Nederland vieri haar 50- jarige jubileum. 1916 Eerste Opel zescilinder motor met een inhoud van 4,7 liter, gemonteerd in het 18/50 pk model. van haar 100-jarig Ibestaan biedt Opel a end groot en breed leveringsprogramma. Van Corsa, via Tigra, Astra, Vectra, Omega, Frontera en Sintra tot de nieuwe lijn van bedrijfswa gens: De Movano en Arena. In de toekomst zal het International Technical Development Center (ITDC) in Rüsselsheim doorgaan met het ontwikkelen van dynamische, economische auto’s met uitste kende veiligheidsvoorzieningen en grote aandacht voor bescher ming van het milieu. Ze zullen wereldwijd gebouwd worden volgens het geavanceerde Opel Production System. Nieuwe vin dingen zullen de concurrentie positie van Opel versterken, zoals ultramoderne aandrijving concepten met gebruikmaking van de brandstofcel technologie. Ontwikkelingen op het gebied van voertuigtelematica zullen onnodig brandstofverbruik, ver oorzaakt door files, voorkomen en het OnStar Mobile Communications service net werk zal het rijden plezieriger en veiliger maken. In de autosport zal Opel voort borduren op haar successen in het verleden. Lang geleden, in 1907, de Prijs van de Keizer, en veel recenter in de geschiedenis het Wereld Rally Kampioenschap, talloze Opel vindt nieuwe uit dagingen: de eerste vliegtuig motor, gemonteerd in een Eüler vliegtuig, is gebouwd. Ook biedt Opel een motorploeg aan voor de landbouw. Voorwielaandrijving In 1950 was de fabriek volledig gerestaureerd en drie jaar later al werden er jaarlijks meer dan 1 00.000 auto’s gebouwd. In 1962 opende Opel een tweede' fabriek in Bochum, waar de A- Kadett in produktie werd geno men. Met dit model was Opel voor het eerst sinds vele jaren weer in staat de concurrentie aan te gaan in de populaire klasse van compacte auto’s. de Kadett werden in totaal maar liefst 11 miljoen exempla ren gebouwd tot de introductie van de Astra in 1991. In het midden van de jaren zestig verscheen een van de meest opvallende Opeis aller tijden: de GT. Met de GT vestig de Opel haar reputatie als fabrikant van dynamische auto’s. In 1972 schreef een spe- ciale GT met dieselmotor twee wereldrecords en 18 internatio nale records. Een ander record werd datzelfde jaar bijgeschre ven: met een marktpercentage van 20,4 procent was Opel de grootse Duitse autofabrikant. De jaren zeventig betekende krachtig gemotoriseerde auto’s met naar verhouding zuinige motoren. Bij Opel waren dat de Record en de Senator en Monza modellen. De vijfde Kadett- generatie, voor het eerst met voorwielaandrijving, mocht zich verheugen in een grote kopers- schare. Naast een verdere reductie van het brandstofverbruik werd optimalisering van de uitlaat emissies een belangrijk aan dachtspunt in de tachtiger jaren. Ook hier was Opel snel met haar reactie. Opel was de eerste Duitse autofabrikant die een compleet modelprogramma aanbood voorzien van katalysa tor. Sinds 1978 heeft Opel het gemiddelde brandstofverbruik van haar auto’s met 28 procent terug gebracht naar een gemid delde van 7,03 liter per 100 km. Een belangrijke bijdrage hier- pits, en kogelvrije brandstof tanks voor vliegtuigen. Onmiddellijk na 8 mei 1945 werd begonnen met de we bouw van de fabriek in Rüsselsheim maar de start was demoraliserend. De overblijfse len van de Kadett fabriek wer den volledig ontmanteld en getransporteerd naar Rusland, als herstelbetaling. Daarom vestigden de medewerkers in Russelsheim al hun aandacht op de produktie van trucks. De eerste naoorlogse truck, een 1.5- ton Blitz, verliet de fabriek al in 1946, een jaar later gevolgd door de naoorlogse uitvoering van de Olympia. De eerste naoorlogse een 1.5-ton Opel Blitz wordt gebouwd. 1924 Opel investeert een miljoen mark in de modernise ring van de automobielproduk tie en is de eerste Duitse fabri kant met massaproduktie. Het eerste model: de “Laubfrosch” Veranderingen in het dealernet- werk, met de introductie van standaard prijzen. Op motorisch vlak zijn er maar liefst drie noviteiten te melden. Naast de bestaande 1,9 liter diesel van 75 pk, is de Marea met directe ingang ook verkrijg baar met twee moderne JTD motoren, direct ingespoten tur bodiesels volgens het common rail principe. Het gaat zowel oi de 1,9 liter 4 cilinder als de extra krachtige 2,4 liter 5-pit- ter. meer standaard centrale ver grendeling, meegespoten bum pers, elektrisch bediende voor portierruiten, verstelbare stuur- kolom, middenarmsteun voor, bestuurdersstoel met hoogtever- stelling, in delen neerklapbare achterbank en een audiosys teem met 4 luidsprekers. De SX-uitvoering is verkrijgbaar in combinatie met de 1.6 16V motor en TD75 zowel in sedan als Weekend. De ELX is er al 1.6 en 1.8 en JTD105 en ken merkt zich door elektrisch bediende meegespoten buiten spiegels, velours bekleding en mistlampen voor. De meest complete HLX-uitvoering is alleen te combineren met de 5 cilinder benzine- en dieselmo tor. Deze krijgt bovenop de ELX elektrische hoogteverstelling op sidebag-loze Marea handbe diend is. De achterbank is altijd voorzien van drie hoofdsteunen. Het interieur is op diverse details aangepast. Zo hebben alle uitrustingsvarianten nieuwe bekledingsstoffen, wor den andere tapijten gebruikt en zijn verschillende nieuwe lak- kleuren verkrijgbaar. 1931 General Motors neemt de resterende 20 procent van de Opel aandelen over. Opel produ- ceert de “Opel Blitz” truck en ker wordt de eerste fabrikant met een eigen service training school. Na enige maanden auto’s in licentie van Darracq te hebben wederom eei gebouwd, werd de eerste Opel de mobiliteit in eigen beheer in 1902 geconst- de rijke rueerd, het 10/12 pk model. Eind 1! Sinds 1899 heeft Opel ongeveer 50 miljoen auto’s gebouwd. gram Samen met Vauxhall was Opel berei in 1997 marktleider in Europa snelt voor het zesde achtereenvolgen- Avus racebaar de jaar. De 6.500 Opel dealers de RAK 2. “L.uvk.< in Europa hebben een belangrij- door en hij brak ke bijdrage geleverd aan het snelheidsrecord i succes. 1913 Opel ontwikkelt raceauto’s voor het Grand Prix seizoen, met viercilinder 4 liter motoren. de bestuurdersstoel, afstandsbe diening op de centrale vergren deling, elektrische bediende achterportierruiten, automa tisch geregelde airconditioning, koplampsproeiers, lichtmetalen wielen en een duurdere audio- installatie met 6 speakers en bediening vanaf het stuurwiel. Interessante opties zijn onder meer de telefoonvoorbereiding van £250,= en de airconditio ning voor £1.500,= (automa tisch). De aanschafprijzen zijn zo’n duizend gulden gestegen. De basis 1.6 SX kost nu £36.450,= en de ELX begint als 1.6 bij £38.950,=. Voor £40.450,= koopt tijk v men de 1.6 ELX automaat of de Eiser 1.8 ELX met vijfbak. De bege- renswaardige 2 liter 5 cilinder komt op £49.450,=. Het diesel- programma begint bij £40.450,= voor de TD75 SX, f.44.450,= voor de JTD 105 ELX en £51.950,= voor de krachtige 1995 Opel is de eerste JTD 130 HLX. De meerprijs Duitse autofabrikant die al voor de Weekend (stationwagon) haar personenwagens voorziet bedraagt over het hele pro- van een ^n-size airbag. In de gramma exact £1.500,=. In ons land kiest overigens 83 procent van de Marea-kopers voor deze carrosserievariant. 1984 Presentatie van de “Kadett E.” Hoger prestatieniveau De JTD 105 levert een vermo gen van 105 pk bij 4000 tr/min en een koppel van 200 Nm bij 1500 tr/min. Hierbij horen uit stekende prestaties zoals een topsnelheid van 185 km/u en een acceleratie van 0 tot 100 10,8 seconden. De grote 5 cili der JTD 130 levert 130 pk bij 4000 tr/min en een enorm kop pel van 304 Nm bij 2000 tr/min. De prestaties zouden een flinke benzineversie niet misstaan: een top van 197 km/u en accele ratie in 10 seconden. Het gemiddelde brandstofverbruik is ondanks het hogere prestatie niveau gedaald. Daarnaast is de bestaande 2 liter 5 cilinder 20- klepper verder doorontwikkeld en levert nu 7 pk meer: 154 pk bij 6500 tr/min en 186 Nm bij 3750 tr/min. En dat zorgt voor een top van 210 km/u en sprint je in 8,8 seconden. De bestaan de 1,6 en 1,8 liter 16-kleppers blijven onveranderd leverbaar. Fiat heeft de uitrusting van de diverse Marea’s onder de loep genomen en levert de hele serie nu standaard met twee airbags en ABS. Tegen een meerprijs van £750,= kunnen zelfs side bags worden geleverd in combi natie met een elektrisch ver stelbare lendensteun, die bij de 1951 Opel is de eerste Duitse autofabrikant met een eigen testbaan. 1976 Opel Nederland ver koopt haar miljoenste auto Speciaal voor de Volkswagen Polo sedan en Variant heeft het merk een aantrekkelijk geprijsd accessoirepakket in de aanbieding. Het gaat om de combinatie van een elektrisch schuif/kanteldak en eén radio/CD-speler die op dit “Doctor’s Car” leverde Opel ?en grote bijdrage aan -eit, en niet alleen van een. 1920 trok Opel veel aan dacht met het “RAK” raketpro gramma. Na verschillende tests eikte Fritz von Opel een top- Iheid van 238 km/u op de baan in Berlijn met “Rocket-Fritz” ging het wereld met de RAK 3 en bracht het op 254 km/u. 1928 Met een marktaandeel van 37,5 procent is Opel de grootste Duitse autofabrikant. De bedrijfsvorm wordt omgezet in een “Aktiengeselischaft”. Door de uitgifte van aandelen worden voorbereidingen getrof fen om samen te gaan met General Motors. De eerste Opel 8 cilinder motor wordt inge bouwd in het Regent model. 1944 De helft van de fabriek in Rüsselsheim is vernield. De fabriek in Brandenburg is bijna volledig verwoest. A 1947 Opel bouwt weer per sonenwagens, als eerste de Olympia. joenste Opel een Kapitan. 1966 De 1 -miljoenste Kadett loopt van de band. Opel opent een testcentrum in Dudenhofen en een fabriek voor componenten in Kaiserslautern. Vijf zonen De start van de automobielpro duktie in 1899, waardoor Opel het op een na oudste nog bestaande Duitse automerk is, was een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van het Duitse merk. Nadat Adam Opel zijn bedrijf had uitgebouwd tot een industriële onderneming met ongeveer 600 medewerkers, zochten zijn vijf zonen (Carl, Wilhelm, Heinrich, Fritz, en Ludwig) naar nieuwe uitdagin gen. De automobiel had hun aandacht getrokken. Op 21 januari 1899 kochten de Opel broeders de automobielfabriek van Friedrich Lutzmann uit Dessau en begonnen ze auto’s te bouwen in Rüsselsheim. In 1901 namen ze alweer afscheid van hem en werd begonnen met het in licentie vervaardigen van Darracqs. Deze werden ver kocht onder de merknaam Opel- Darracq. In 1902 presenteerden de broers hun eigen ontwerp op de Hamburg Motor Show het 10/12 PK model. De autofabriek uit Rüsselsheim maakte zijn doorbraak in 1909 met de slechts 3.950 mark kos- een s tende, legendarische “Doctor’s de fie Car”, waardoor de auto binnen het bereik kwam v- publiek. In 1914 wer grootse autofabrikant van Duitsland. In 1924 introduceerde Opel de regime massaproduktie met het bou- 1 miljoe wen van de Laubfrosch aan de een lopende band. Dankzij deze die revolutionaire bouwmethode kon de prijs van 4.500 mark 1906 Vestiging van een tweede Opel-fabriek, in Berlijn; de duizendste Opel auto wordt gebouwd. mnnen zes jaar tot i.yyu mark worden teruggebracht. Na de

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 33