nen UNT IE!! I Huisbezoeken in Oerle en Jeruzalem Hè’k daor unne maraton vur nódig? Jef van Hout 25 jaar bij Maaltijdenvoorziening i» I éi f POST pi SCRIPTUM COLOFON I gg Volksdansinstuif Fietsclub ouderen ‘t Sant Het moment Nieuw Seniorenorkest Trefpunt ‘t Sant Kaarten in De Reit Met ANBO naar Brussel Donderdag 29 april 1999 pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER 11999 pagina 10 9 41, Tilburg VEL INO De bezorgers van de Maaltijdenexpres bij de splinternieuwe koelwagens. kelijk zijn in plaats van pleistertjes te plakken op de etterende ioef" Kees Vermunt (lid van de Thuiszorg) Ikoopavond i alcolico u: IK» 0 Informatie geven over allerlei regelingen en te horen krijgen wat er voor wensen zijn op het gebied van wonen, zorg, ontmoeting en ontspanning. Met dat doel HET WOORD IS AAN... I i lends, bijvoorbeeld drie ongebruikte maaltijden in de koelkast, dan onderne men zij actie en wordt de familie, huisarts of andere verwijzers gewaarschuwd.” De Seniorenwijzer verschijnt een maal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) José de Hoon Wilma Hurkens Joop Janmaat Maartje Konings Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij Kees Vermunt Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde verschijningsdatum. Magnetron I In de jaren tachtig komen gemiddeld da gelijks 220 mensen naar de eetpunten en wordt bij 190 mensen drie keer per week een maaltijd thuisbezorgd. In 1989 is het punt bereikt waarop de keukencapaciteit van de tehuizen volledig is benut en de grens van de mogelijkheden om de maal tijden nog warm bij de mensen thuis te bezorgen is bereikt. Gelukkig breekt het magnetron-tijdperk aan. Uit een proef I met koelverse maaltijden die thuis in de Imagnetron op de juiste temperatuur wor- t den gebracht, blijkt dat slechts 10 pro- Ibent van de gebruikers moeite heeft met Dit jaar is Jef van Hout 25 jaar actief bij de voorziening van maaltijden in Tilburg en omgeving. Vanaf 1974 coördineerde hij de hele organisatie en de indicatie bij nieuwe aanvragen. Sinds 1996 verzorgt hij de nieuwe aanvragen bij Maaltijden expres Midden-Brabant. In die 25 jaar zijn de mogelijkheden en de kwaliteit van de dienstverlening steeds toegenomen. Daar was serieus werk voor nodig, maar gelachen werd er ook. Bijvoorbeeld omdat hij in onvervalst Tilburgse te horen kreeg: “Wé bende toch laot menneke!” En: “Ik lus gin breekböntjes, kunde daor gin rekening mee haauwe?” Eerst worden kosten nog moeiten ge spaard om mensen met een mini muminkomen gebruik te laten maken van subjectsubsidie. Eindelijk is het dan zover: ook veel ouderen met een klein aanvullend pensioentje vragen dit extraatje bij de gemeente aan. Maar nu wordt het beschikbare bud get overschreden. Dus zal erwel weer bezuinigd gaan worden ten koste van diezelfde minimuminkomens. Dat heet nou armoedebestrijding. Drop Oud het bedienen van de magnetron. Dus wordt overgestapt op deze manier van bereiden en bezorgen. Daarna stijgt het aantal aan huis bezorgde maaltijden tot gemiddeld 500 per dag in 1998. Uit deze tijd herinnert Jef zich de vraag “Hè’k daor unne maraton vur nódig?”. Ook in die periode wordt de organisatie verzelfstandigd en heet voortaan Maaltij denexpres. Hoe werkt die nu? Jef van Hout: “De mensen doen zelf een aan vraag op advies van huisarts, familie, bu ren, kennissen, thuiszorg, zieken- of ver pleeghuis. Ik ga daarna bij de mensen op huisbezoek en geef uitleg over hoe we werken. Soms kunnen mensen moeilijk accepteren dat ze niet meer voor zichzelf kunnen koken. Een persoonlijk gesprek en goede voorlichting maken het makke lijker dit wel te accepteren. Ook licht ik de sociale functie toe. Iedereen die maaltij den krijgt thuisbezorgd, moet een con tactpersoon opgeven. Als voor onze be zorger niet wordt opengedaan, neemt hij contact op met het kantoor en van daar uit bellen we de contactpersoon. Onze mensen hebben een luisterend oor en een open oog. Constateren zij iets opval- worden de komende maanden alle 65-plussers in Jeruzalem en de mensen tus sen 70 en 80 jaar in Oerle bezocht. De huisbezoeken worden afgelegd door spe ciaal geschoolde vrijwilligers. De vrijwilligers geven tijdens hun eenma lige bezoek informatie over regelingen als subjectsubsidie, die bedoeld zijn als financieel steuntje in de rug. Voor het aanvragen van subsidies kunnen de ou dere wijkbewoners gebruik maken van de professionele diensten van de Oude renadviseurs van De Twern en/of van de “Thebe, oud-Egyptische stad met honderd poorten...” Maar hoe toegankelijk was die stad? Die poorten waren voorname lijk goed op slot en bewaakt. Hoezo toegankelijkheid? Nu, duizenden jaren later, worden in Midden-Brabant de met veel toewijding opgebouwde Gezinszorg en Wijkverpleging - het Kruiswerk- ondergebracht in de Thebe-holding. Een naam die doet denken aan een op winst gerichte organisatie, bij uit- Criteria Iedereen boven 55 jaar kan zonder meer een beroep doen op de Maaltijdenex pres. Mensen die jonger zijn, hebben een medische, psychische, of sociale indica tie nodig. Ook zijn onkunde en woonom standigheden voor hen een criterium om van de Maaltijdenexpres gebruik te kun nen maken. “Wij bezorgen vijf keer per week maaltij den voor zeven dagen”, vertelt Van Hout. “Ons advies is minimaal drie maaltijden per week te laten bezorgen, zodat men sen in ieder geval die keren verzekerd zijn van goede aangepaste en gevarieer de voeding. Voor iedere dag is er keuze uit twee menu’s; ook zijn er vegetarische menuvoorstellen. Nu bestaat een menu nog uit een hoofdgerecht en een nage recht, maar binnenkort gaan we ook soep leveren in de dagelijkse bezorging. De keuken van Amarant (voorheen Pius- oord) verzorgt onder de naam Carte Deux de koelverse maaltijden voor de dagelijkse bezorging in Tilburg, Berkel- Enschot, Udenhout en Haaren. Iedere week worden deze maaltijden getest op smaak, kwaliteit, en gewicht. Het vervoer van keuken naar cliënt gebeurt met spl internieuwe koelwagens, die zijn uitge rust met de meest moderne techniek.” Als er eventueel toch klachten zijn, kan unit Ouderenzorg van Sociale Zaken. Anderhalf jaar geleden werden de 80- plussers van Oerle al bezocht. Nu zijn de wat jongere mede-wijkbewoners aan de beurt en alle AOW-ers in Jeruzalem. Tij dens de gesprekken kunnen de wijkbe woners zich uitspreken over hoe ze wo nen, wat voor zorg ze nodig hebben en 4063196 van de ANBO onder vermelding: “reis 2”. Op zondag 2 mei is weer de bekende volksdansinstuif 55+ in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Iedereen is welkom om kennis te maken met volksdansen. Zoals gewoonlijk wordt daar van 11.00 tot 13.00 uur een internationaal programma ge danst onder leiding van Netty Tönissen. Entree ƒ2,50. Een aantal ouderen van Trefpunt ‘t Sant wil tijdens de maanden mei t/m september fietstochten organiseren. De lengte van de tochten is ca. 40 tot 50 km. Vertrek steeds om 10.00 uur; terug komst rond 16.00 uur. De fietsclub zoekt een vaste kern van deelnemers. Indien u interesse hebt, kunt u contact opnemen met mevr, van de Laak, Karmelietenstraat 23, tel. 4685690. Woensdag 26 mei is er een tocht naar de St. Jan in Den Bosch. Vertrekpunt is steeds het wijkcentrum aan de Beneluxlaan 74. Koken voor jezelf Voor veel mensen die alleen (komen te) staan, valt het alleen eten vaak zwaar. Sommigen vinden koken voor zichzelf niet de moeite waard, anderen vinden alleen aan tafel zitten vreselijk. In het artikel over de Maaltijdenexpres kunt u lezen over alter natieven. Als het u vooral aan inspiratie ontbreekt, kunt u ook terecht in de Openbare Bibliotheek Tilburg. Zo schreef Marjan Berk een boekje vol recepten, kook- en leeftips. Tussen de recepten door vertelt ze bijvoorbeeld wat ze met al haar grote pannen deed, toen ze zich realiseerde dat ze alleen nog maar voor zichzelf hoefde te koken. Maja Krans geeft in het kort informatie over gezonde voeding, enkele keukenbenodigdheden en over wijn. Haar boek Gezond en lekker voor senioren is vooral leuk voor mensen die wel wil len letten op wat ze eten, maar geen genoegen nemen met min der lekker. Meer inspirerende ideeën zijn te vinden in Koken voor jezelf. Hierin staan vijftig afwisselende recepten voor eenpersoons- menus. Zowel dagelijkse als feestelijk getinte maaltijden komen aan bod. Door de vrij eenvoudige technieken, de korte berei dingstijden en de duidelijke foto’s is het boek geschikt voor koks met weinig ervaring. Kijk om inspiratie op te doen eens bij de kookboeken in de bibli otheek. Eetpunten Op dit moment zijn er in Tilburg nog drie eetpunten die door de Maaltijdenex pres bevoorraad worden: Hoplieden kade 61Goede Herder (Isidoriusstraat 16) en ‘t Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). Daarnaast zijn er in verzorgingste huizen eetpunten waar mensen samen hun warme maaltijd gebruiken. Iedereen kent wel een moment dat van groot belang is voor zijn of haar leven. Voor de één is dat het huwelijk, voor de andere een politieke gebeurtenis, voor een derde die ene keer dat hij op de top van die berg stond, terwijl een volgende nog wacht op zo’n moment. Samen met het Comité Internationaal Jaar van de Ouderen, het Algemeen Dagblad en SeniorWeb organiseren de openbare bibliotheken van Nederland een manifestatie, waarvoor iedereen een bijdrage kan leveren door zijn of haar belangrijkste moment te beschrijven, te tekenen of te fotografe ren. De beste inzendingen worden per medium (tekst, tekening, foto) en per leeftijdscategorie beloond met een ‘moment naar keuze’ ter waarde van ƒ500,-. Bovendien zijn de inzendingen te zien op een tentoonstelling in park Sonsbeek te Arnhem tijdens het laatste langste weekend van deze eeuw (rond 21 juni). Ook wordt een deel gepubliceerd in het AD en op www.hetmo- ment.nl. In Sonsbeek worden ook de winnaars bekend ge maakt. Hoe kunt u meedoen? Beschrijf, teken of zoek de foto van het moment van uw leven. De bijdrage mag niet langer zijn dan 1 pagina A4 (als het om tekst gaat: 350 woorden; bij een foto of tekening is een korte beschrijving vereist). Stuur dit vóór 20 mei naar: Het Moment, p/a Comité Jaar van de Ouderen, Postbus 1999, 6801 BZ Arnhem. Of per email naar: hetmoment@seni- orweb.nl. Vermeld duidelijk naam, adres, telefoon en leeftijd (de leeftijdscategorieën zijntot12; 12-18; 18-55 of 55+).Over de uit slag wordt niet gecorrespondeerd. De inzendingen worden ei gendom van de organiserende instanties. Het nieuwe Tilburgse seniorenorkest lijkt een vliegende start te maken. Afgelopen maandag kwamen in sociëteit Nieuwe Ko ninklijke Harmonie in de Stationsstraat ruim twintig mensen naar de eerste informatiebijeenkomst. Dat bleken vooral koper en houtblazers te zijn. Maar omdat de initiatiefnemers geen har monie of fanfare willen oprichten, zijn dus ook bespelers van an dere instrumenten zijn van harte welkom. En om in het orkest onder meer licht klassiek, operette en big band jazz te spelen, hoefje ook niet aan strikte leeftijdsnormen te voldoen. De wekelijkse repetitie is voorlopig ‘s maandags van 9.30 tot 12.00 uur. Gratis parkeren kan naast de deur. Voor muzikanten die niet (meer) over een instrument beschikken, kan in overleg wat geregeld worden. Belangstellenden met enige speelervaring zijn welkom op de in formatiebijeenkomsten op de maandagen 3 en 10 mei, ook van 9.30 tot 12.00 uur. Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) is op woensdag 5 mei, Bevrijdingsdag, gesloten. Op woensdag 12 mei is er een gezellige bingo-ochtend. Kosten: ƒ7,50 per kaart van tien ron den. Op dinsdag en donderdag kunt u met papier-maché mooie werkstukken maken. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur; zaal open 9.30 uur. Op vrijdagochtenden kunt u er bridgen. Gezelligheid staat voorop. Aanvang 10.00 uur; zaal open 9.30 uur. Biljarten kan elke ochtend, behalve op woensdag 5 en 12 mei. Ouderenwerk De Reit organiseert op donderdag 6 mei een kaartmiddag. U kunt er rikken, jokeren of hoogjassen. Voor ie dereen is er een prijsje en een kopje koffie of thee. Kosten ƒ2,50. Aanvang 14.00 uur. Zaal open 13.30 uur. Adres: wijkcentrum De Reit, Westertorenlaan 4. Op donderdag 6 mei gaat de Tilburgse afdeling van de Alge mene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO) de tropische tui nen bij het paleis van Laken bij Brussel bezoeken. Iedereen kan mee, niet alleen ANBO-leden maar ook familie, vrienden en kennissen. Wie niet zo geïnteresseerd is in de Koninklijke Tui nen met zeldzame orchideeën en prachtige eikvarens kan een bezoek aan de stad Brussel brengen. Kosten ƒ25,-per persoon. Opgeven bij reiscoördinator A. Oomen, tel. 5356149; het be drag van ƒ25,- per persoon overmaken op postbanknummer 40R.21QR van rla ANRO nnrlor vormolrlinrr “reis 2” D - Begin jaren zeventig is de maaltijden voorziening Tilburg ontstaan uit de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers en de Stich ting Bejaardenwerk Tilburg (SBT). Al leenstaande ouderen, toen vooral de mannen onder hen, hadden moeite bij het verzorgen van een warme maaltijd, of konden niet de moed opbrengen om voor zichzelf te koken. Omdat hun aantal toe nam, werd in dienstencentrum De Base laer besloten diepvriesmaaltijden in te kopen, deze in een heteluchtoven te ver warmen om ze daarna gezamenlijk op te eten. Want bij de initiatiefnemers, van wie Jef er een was, stond ook het bevor deren van sociale contacten hoog in het vaandel. Alleen als iemand ziek of slecht ter been was, sprong een vrijwilliger op de fiets om de warme maaltijd, verpakt in een krant en een geïsoleerde tas thuis te bezorgen. De maaltijdenvoorziening, in de volks mond nog steeds Tafeltje dek je, bleek een schot in de roos. Verzorgingstehui zen gingen dieetmaaltijden en gewone maaltijden bereiden, die warm aan huis of bij de eetpunten in de stad werden be- - zorgd. Koerier, Postbus kelijk zijn in plaats van pleistertjes te plakken op de etterende 100015000 JA Tilburg, wonden van de commercialisering van de zorg. Want nu lijken onder vermelding van ‘Het woord is aan...’ Inzenden bete- we haast verplicht lid te worden van Thebe om rechtte hebben kent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. op diensten waarvoor we toch al betalen! En dan zou de dienstverlening ook nog gevaar lopen door per soneelsgebrek. Een alom gehoorde klacht. Gekwalificeerde arbeidskracht wordt schaarser en dus duurder. Werken in de zorg en in de verpleging mag dan een aantrekkelijk en edel be roep zijn, het zal toch redelijk betaald moeten worden, en dat dan in concurrentie met de andere sectoren van de arbeids markt. men die aan de bezorger of het kantoor van de Maaltijdenexpres melden, zodat - indien nodig- actie kan worden onderno men. Het is mogelijk één maal per week maal tijden voor de hele week thuis te laten be zorgen. Deze maaltijden hebben bij de leverancier Koelvers uit Eindhoven tij dens de productie een bewerking onder gaan waardoor ze -bij gekoeld bewaren- langer houdbaar blijven. Deze wekelijkse bezorging is met name bestemd voor de regio, maar ook in Berkel-Enschot, Udenhout en Tilburg maken mensen hiervan gebruik. De groep mensen die een beroep doet op de Maaltijdenexpres, neemt nog steeds toe. “Het is dan ook een speciale groep; 60 procent van onze cliënten is ouder dan 75 jaar, de meeste zijn immobiel en afhankelijk van de zorg van anderen”, aldus Jef van Hout. De prijzen van de maaltijden variëren afhankelijk van leeftijd van de aanvra ger, de samenstelling en bezorgfre- quentie van (7,35 tot (10,-. Informatie: Maaltijdenexpres, tel. 5442513. (niet) krijgen, over hun hobby’s en bezig heden, over wat ze missen in de wijk, enz. Alles wat ze vertellen wordt natuur lijk vertrouwelijk behandeld. Aan de hand van de informatie die uit de gesprekken naar voren komt, wordt bekeken hoe de situatie van ouderen in Oerle en Jeruza lem verbeterd kan worden. Het huisbezoekproject is opgezet door het ouderenwerk van De Twern en de buurtorganisaties, de KBO en het Over leg Tilburgse Ouderenorganisaties (OTO). De vrijwilligers kunnen zich legiti meren. Wie informatie wil over het huisbe zoekproject, kan terecht bij Pablo van der Horst. Hij is te bereiken via De Twern (tel. 5839999), buurtcentrum Soekmekaar (5431628) of buurtcen trum De Spil (5425729). In deze rubriek kan ie- stek geschikt om de zorg, waarvan ouderen eens afhankelijk dereen van 55 jaar en denken te worden, financieel te laten renderen. ouder zijn of haar me- De leden van Thebe betalen een bescheiden contributie, zo ning geven over allerlei meldde de vorige Seniorenwijzer. Thebe wil daarvoor, naast zaken. Schrijf uw ver- wat liflafjes, de dienstverlening uitbreiden, omdat de AWBZ haal op in ongeveer door het rijk toch al zo wordt uitgehold. tweehonderd woorden Is daarvan sprake? Dan zou de eerste taak van Thebe niet het en stuur dat naar de re- aanbieden van AWBZ-diensten tegen contributie moeten zijn, dactie van de Senioren- maar het tegengaan van de uitholling. Thebe zou op de bres wijzer, p/a Tilburgse moeten staan voor de belangen van allen die van zorg afhan-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 11