1 w 15 eld ioj )0(- Thuiszorg Midden-Brabant onder Thebe-paraplu Zomerschool bij Terra Nova >iliNE ‘Leden profiteren van aanvullende diensten op het gebied van wonen en zorg’ i/m2 POST SCRIPTUM COLOFON iax O 3.5) 1 Gokverslaving TOG zoekt voorlichters Trefpunt ‘t Sant Slachtofferhulp Toneelgroep zoekt mannen Erfrecht en belasting Gezocht: fietsers uit de Reeshof Zomerschool? Bibliotheekzomer! I Nieuw Seniorenorkest 1999 - pagina 8 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 15 april 1999 pagina 9 I oer >ebruik EN 685) MULTWATE 0900-8806 (alle diensten). 5uk<es :e sser FOTO: PETER LIGTENBERG Drop Oud IRDUNEN ilijke ontwikkeling I bij aakoop iminst 750,- AWBZ uitgehold Een uitgebreid pakket 16-18 2525 9 kunnen uitbreiden. De AWBZ wordt steeds meer uitgehold, terwijl de behoef te aan zorg en diensten als maar toe neemt”, aldus Van der Straaten. HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij- zer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001 5000 JA Tilburg, onder vermelding van ‘Het woord is aan...’ Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. DRDUNEN EN EEN 'HERMEN EN DUNEN Tel: 013-126245. ipavond. LANDEN )R ■INGSROLUIKEN eer. el voor Je Korl 3-5351525 staan brg :T| ner me |1 n. f uingefant O t op teras sleeft Ier |1 jzier aa. 8 ils strix 8 rkrijgbar. 8 tevigi I anse ieten 8 evtxMrntMrtndtL iteltinen Manager ledenservice van Thebe Bart van der Straaten: “Behoefte aan zorg en diensten neemt toe.” Informatie: Thebe Woon- en zorgser- vice, Internet: www.thebe.nl Thuiszorg Midden Brabant, Internet: www.thuiszorgmb.nl Bezoekadres: Lage Witsiebaan 2a, tel. welk houtiet is ge- sn voor dce topper, aartje vor de wed- Step’ lamiaatvloer. Mensen die er liever op uit trekken, kunnen ook in de bibliotheek I beqinnen. Daar is informatie te vinden over moqelijke uitstapjes I Wachtlijsten terugdringen De dienstverlening van Thebe is in be ginsel na 1 januari niet veranderd, alleen is er nu een duidelijk onderscheid zicht baar tussen de thuiszorg in het kader van de AWBZ en de woon- en zorgservice voorde leden. Bart van der Straaten: “Bij de thuiszorg hebben we nog steeds te kampen met beginnen. Daar is informatie te vinden over mogelijke uitstapjes in de omgeving. Maar er staan ook boeken over de geschiede nis van Brabant, natuurgebieden in de buurt, bezienswaardige gebouwen enz. Dus, ga naar de Zomerschool en maak van de zomer een bibli- otheekzomer. 4AR3L De Seniorenwijzer verschijnt een maal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel-Verbunt Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) José de Hoon Wilma Hurkens Joop Janmaat Maartje Konings Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij Kees Vermunt Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde verschijningsdatum. flinke wachtlijsten. Aan de ene kant doen mensen en met name ouderen, steeds vaker een beroep op de alphahulp en de huishoudelijke zorg. Aan de andere kant spelen personeelstekort en geldgebrek een grote rol.” Het personeelstekort is volgens hem al leen op te lossen door het werken in de thuiszorg aantrekkelijk te maken. “Door een appèl te blijven doen op schoolverla ters en herintreedsters en hen te laten zien dat hulpverlener in de thuiszorg een mooi beroep is, waarin veel voldoening en erkenning is te vinden. Uit onderzoek blijkt dat onze klanten ons gemiddeld een 8 geven. Dat zij tevreden en dankbaar voor de hulp en zorg werkt positief door naar de zorgverlener.” “Wij willen de wachtlijsten terugdringen en de alphahulp en huishoudelijke zorg uitbreiden. Ook blijven we in overleg met de ziekenhuizen om de thuiszorgdienst- verlening op elkaar af te stemmen. In ie der ziekenhuis is een verpleegkundige van de Thuiszorg aanwezig. Zij begeleidt het ontslag uit het ziekenhuis naar de thuissituatie, waar de patiënt dan met adequate zorgverlening opgevangen kan worden”, aldus de manager leden service. Door de publiekscampagne en het goed kopere lidmaatschap is het aantal leden van Thebe Woon- en Zorgservice flink gestegen. Thebe streeft naar een leden tal van 85.000 leden in 2001 en een pak ket woon- en zorgdiensten dat voor bre de lagen van de bevolking interessant en toegankelijk is. merschool wordt feestelijk afgesloten in Terra Nova met muziek van de Brabant se componiste Helen de Boo. Het volledige programma van de Zo merschool is verkrijgbaar bij Terra Nova, Nieuwlandstraat 44, 5038 SP Tilburg, tel. 5426269. Deelname kost ƒ125,-. Aanmelden is mogelijk door een opgave-formulier in te vullen, dat verkrijgbaar is bij Terra Nova. In het kader van het kwartaalthema Verslaving: alcohol, drugs en gokken organiseert Gezondheidswijzer Midden-Brabant sa men met Kentron (centrum voor verslavingszorg West- en Mid den-Brabant) een themabijeenkomst over gokverslaving op dinsdag 27 april, aanvang 20.00 uur. Sprekers zijn Leon de Le- ijer van de afdeling Preventie van Kentron en Wim van Hoorn, schrijver van het boekje Ik ben gokverslaafd. De gratis bijeen komst is in het hoofdkantoor van Thuiszorg Midden-Brabant (Lage Witsiebaan 2a). Belangstellenden kunnen zich aanmel den bij de Thuiszorg, tel. 0900-8806, vragen naar de Gezond heidswijzer. Bij de Gezondheidswijzer is ook een tentoonstelling te zien, I Een uitgebreid pakket voor minder geld. Dat klinkt mooi, maar waarom zou je lid worden van Thebe als je volgens de AWBZ, zoals iedere Nederlander met een indicatie, in aanmerking komt voor hulpverlening door de thuiszorg? Zo heb je recht op huishoudelijke verzorging (in clusief alphahulp), verpleging en verzor ging, ouder en kind zorg, dieetadvise- r/ng, gezondheidsvoorlichting en uitleen van verpleegartikelen. Wat heeft Thebe meer te bieden? “Om gebruik te kunnen maken van de AWBZ-zorgverlening is het inderdaad niet nodig lid te worden van Thebe”, geeft Bart van der Straaten toe. “Maar als lid kun je wel van onze aanvullende dien sten op het gebied van wonen en zorg profiteren. Dan kun je bijvoorbeeld ge bruik maken van de voordeelaanbiedin- gen in de thuiszorgwinkel, krijg je korting bij het deelnemen aan cursussen of een gratis test in een fitnesscentrum. En ze krijgen drie keer per jaar het ledenmaga zine Thebe Visie gratis thuisbezorgd. Daarnaast willen we de contributie ge bruiken om het aanbod van diensten te Een nieuwe naam, nieuwe activiteiten. Met reclame op mupi’s en via direct mail maakt Thuiszorg Midden-Brabant duidelijk dat de organisatie, met nog vier an dere werkmaatschappijen, sinds 1 januari onderdeel is van Thebe Woon- en Zorgservice. Thebe wil met een breed pakket van woon- en zorgdiensten bijdra gen aan de verbetering van de leef- en woonkwaliteit van haar leden en klanten, zodat zij zo lang mogelijk zelfstandig kunnen functioneren. “De naam Thebe ver wijst naar een oud-Egyptische stad met honderd poorten en draagt de toegan kelijkheid van de organisatie in zich”, vertelt Bart van der Straaten, manager le denservice van Thebe. Zeggenschap leden Nogal wat mensen zijn al vele jaren lid, eerst van Kruisvereniging of Gezinszorg, de laatste jaren van de Thuiszorg. “The be wil die trouwe leden nu belonen en heeft daarom een A-, B- en C-lidmaat- schap ingevoerd”, legt de manager le denservice uit. Bij een lidmaatschap tot 5 jaar is er sprake van de A-categorie, tus sen 5 en 10 jaar van een B-, en bij meer dan 10 jaar van een C-lidmaatschap. Een C-lid komt onder meer in aanmerking voor korting bij pedicurezorg en op een onderhoudsabonnement van het buiten schilderwerk van de eigen woning. Ook kan een C-lid in de toekomst wellicht een beroep doen op een klussendienst en hand- en spandiensten tegen een aan trekkelijk tarief. “Thebe is een coöperatie u.a.: met uitge sloten aansprakelijkheid. De leden zijn niet anders aansprakelijk dan voor de hoogte en het betalen van de contributie. De ledenraad stelt jaarlijks de hoogte van de contributie vast”, aldus Van der Straaten. De ledenraad van Thebe be staat uit 25 personen en is het hoogste orgaan binnen de organisatie. Om de zeggenschap vanaf de basis en vanuit het hele gebied mogelijk te maken, wor den de leden van de raad benoemd uit de vijf rayons waarin Midden-Brabant is ver deeld: Dongen, Oisterwijk, Waalwijk en de twee Tilburgse rayons leveren ieder vijf leden. In de groep Creativiteit ligt de nadruk op het ontdekken van eigen vaardigheden en het opdoen van nieuwe ideeën door kennis te maken met activiteiten op het creatieve en culturele vlak. Onder meer geeft een kunstschilder een lezing over het ‘handschrift’ van een schilder. De deelnemers brengen een bezoek aan een schildersatelier, maken bloemstuk- jes, schilderen in de open lucht en gaan fantasievol aan de slag met klei. In de de groep Mens en maatschappij wordt gesproken over verschillende ont wikkelingen in de wereld. Deze groep biedt de mogelijkheid tot discussie over maatschappelijke, persoonlijke, culture le en sociale onderwerpen, maar deelna me is ook mogelijk door alleen te luiste ren. Aan bod komen de thema’s: In evenwicht met jezelf, Markante momen ten van de 20e eeuw, Armoede bij oude ren, Macht en onmacht in medialand, Psychologische patronen van het ouder worden en Het leven en werk van dichter Maria Vasalis. Daarnaast is er een sportieve buiten groep, die onder de naam Buiten bewe gen is beter op de fiets allerlei plaatsen gaat verkennen. Op het programma staan een excursie naar een natuurge- bied onder leiding van een bioloog, een kijkje bij een modelboerderij of een imker, een bezoek aan het stadion van Willem 11 en het nieuwe ijssportcentrum. De af stand van de fietstochten is 30 tot 40 ki lometer. De drie groepen maken op 24 juni geza menlijk een uitstapje naar de cultuurrijke stad Antwerpen en gaan op 29 juni de film IIPostino kijken in Filmhuis Louis. DeZo- Het zal toch niet waar zijn? Nu lees ik in de Seniorenwijzer dat de NS in een buurt huis voorlichting gaat geven aan 60-plussers over hoe je met de trein moet rei zen, een kaartje moet kopen, en watje allemaal moet doen en laten om niet in de verkeerde trein te stappen. Als je dan niet teveel eisen stelt (niet op maandag en vrijdag je ‘vrije’ reis opnemen; niet voor 9.00 uur op stap willen), kan het ook nog tegen sterk gereduceerde prijzen. Voorwaar, een groot gemak dat mij als enthousiast treinreiziger al jaren dient. De verschillende regelingen en voorwaarden staan overzichtelijk bij elkaar in talrijke folders en brochures van de NS. Ook voor die NS vormen de ouderen zeker een markt: mensen met veel vrije tijd en niet zelden een redelijk inkomen, dat ze ook aan treinreizen kunnen besteden. Maar om nou de wijk in te gaan met voorlichting over een nogal alledaagse acti viteit als reizen met de trein lijkt me overdreven. Zeg maar: een debiliserende vorm van marketing. Bij de NS hebben ze zeker gedacht: “Hoe ouder, hoe gekker.” En dat is ook zo. Maar wij zijn geen kneusjes die aan het handje de trein in willen. Jeanne Velthuyzen waar de bezoeker zijn of haar kennis kan testen over alcohol en drugs. Open: maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.30 uur. SOS-dienst is voor iedereen Iedereen die behoefte heeft aan een luisterend oor kan terecht bij de SOS-dienst, van de Hulpcentrale. Of u zich nou eenzaam voelt, relatieproblemen hebt, verslaafd bent, uw partner overle den is, u zich onzeker voelt in een bepaalde situatie of u het even niet meer ziet zitten. Vrijwilligers staan u graag te woord, 24 uur per dag. SOS-dienst, tel. 5441544. Voor zijn Scholenproject is het Tilburgs Overleg Gehandicap tenorganisaties (TOG) op zoek naar vrijwilligers met een licha melijk handicap. Het project heeft als doel kinderen vertrouwder te maken met het leven met een handicap. Groepjes van twee personen bezoeken de hoogste groepen van de basisscholen in Tilburg, Berkel-Enschot en Udenhout om die informatie te ge ven. Van de voorlichters wordt verwacht dat ze het leuk vinden met kinderen om te gaanover hun eigen beperking kunnen pra ten, algemene informatie over handicaps kunnen geven en in zetbaar zijn op één of meer hele schooldagen. Het TOG biedt een gezellige werksfeer, een inwerkperiode, scholing en vergoeding van onkosten. Informatie: tel. 4686165. In Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op woens dag 21 april onder deskundige leiding bloemschikken. Kosten ƒ6,- per gemaakt stukje. S.v.p. zelf meebrengen: mandje, potje of bakje en een mesje. Aanvang 10.00 uur. Op woensdag 28 april is de ochtend voor de rik- en jokervrien- den. Aanvang 10.00 uur. Kosten ƒ1,50 p.p.; u kunt een leuk prijsje winnen. Elke vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur kunt u vrij bridgen in Tref punt ‘t Sant. De deelnemers spelen puur voor de gezelligheid en dus is iedereen welkom op deze ochtenden. Dhr. G. Voll (alom bekend in de bridgewereld, tel. 4686128) zal u graag na dere inlichtingen verschaffen. Slachtofferworden, iemand uit de familie of vriendenkring is be stolen, een verkeersongeluk krijgen: het kan iedereen overko men. Het Buro Slachtofferhulp kan hulp bieden. In Trefpunt Ko ningsplein (Koningsplein 251vindt daarover maandag 26 april van 14.15 tot 16.00 uur een informatiebijeenkomst plaats. Inde pauze krijgt u een gratis kopje koffie of thee. Informatie: oude renadviseur Désirée Laterveer, tel. 5420513. Toneelgroep De Garsthof is op zoek naar mannelijke leden. De groep repeteert ‘s maandags van 9.30 tot 12.00 uur in wijkcen trum De Baselaer (Hoefstraat 175). U kunt dan rustig een kijkje gaan nemen. De SOON (Samenwerkende Ouderenorganisaties Noord) or ganiseert 28 april in ‘t Hazennest (Kreverplein 7) een voorlich- tingsmiddag over erfrecht en belasting. Kandidaat-notaris H. Schilder-Riesouw geeft uitleg en u kunt haar vragen stellen. En tree is gratis, evenals een kopje koffie of thee. Aanvang: 14.00 uur. Zaal open 13.15 uur. Er zijn aardig wat activiteiten in de Reeshof, maar nog geen fietsclub voor 50-plussers. Heeft u interesse, geef dit dan door maar in Tilburg zelf nog niet. De sociëteit Nieuwe Koninklijke Harmonie in de Stationsstraat wil daarom oudere beoefenaars van instrumentale muziek de mogelijkheid bieden dat in een or kest te doen. De wekelijkse repetitie is voorlopig ‘s maandags van 9.30 tot 12.00 uur. Gratis parkeren kan naast de deur. Voor muzikanten die niet (meer) over een instrument beschikken, kan in overleg waarschijnlijk wel wat geregeld worden. Belangstellenden met enige speelervaring zijn welkom op in formatiebijeenkomsten op de maandagen 26 april, 3 en 10 mei, ook van 9.30 tot 12.00 uur. Wellicht wordt er dan -onder leiding van een vakkundige dirigent- al wat gespeeld. Denkt u erover om u in te schrijven voor de Zomerschool? Om nieuwe creatieve vaardigheden aan te leren? Denk dan ook eens over een bezoek aan de Openbare Bibliotheek Tilburg. Daar kunt u zich verder verdiepen in onderwerpen die op de Zo merschool aan de orde geweest zijn. Voor mensen die graag creatief bezig zijn, zijn er boeken te kust en te keur. Als het gaat om schilderen, kan het variëren van aquarelleren tot olieverftechnieken. Maar ook op het gebied van hobby’s als breien, figuurzagen, origami of sjabloneren is veel informatie voorhanden. Mensen die graag stilstaan bij hun persoonlijke ontwikkeling kunnen terecht bij boeken over filosofie, zingeving, ouder wor den e.d. Voor mensen die zich bezig houden met maatschap pelijke ontwikkelingen zijn er kranten, fotoboeken over de 20e eeuw, volledige rapporten over de armoede onder ouderen en nog veel meer. De andere werkmaatschappijen van Thebe zijn de Gezondheidswijzer, het Kraamcentrum, de Thuiszorgwinkel en Zorgcentrale Zuid, een telefonische in formatiedienst die 24 uur per dag bereik baar is en ook voor andere thuiszorgor ganisaties werkt. “De Thebe-holding is ontstaan om naast het wettelijk verplich te aanbod van de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten (AWBZ) een uitge breid pakket van diensten en service aan onze leden te kunnen aanbieden”, aldus Van der Straaten. Perl januari 1999 is de toegangsbijdrage voor de thuiszorg hulp verlening afgeschaft. Een lidmaatschap van Thebe Woon- en Zorgservice coöpe ratie u.a. kost dit jaar ƒ29,- per huishou den. Voorheen was dat een bedrag van ƒ55,- (toegangsbijdrage voor de thuis zorg) plus ƒ24,- contributie per jaar. De Heuvel heeft eindelijk een muziek- tent(je). Meer voor kamermuziek dan voor heuvelmuziek, want met zijn vij ven wordt het al dringen op het podi umpje. Gaan we nu bij uitvoeringen met de pet rond voor een echte mu ziektent? Voor de zesde maal organiseert Volks universiteit Terra Nova de Zomer school voor actieve 50-plussers (en - minners), die in de zomer graag in een gezellige sfeer hun blik willen verrui men en hun lichaam en geest willen sti muleren. Van 15 juni tot en met 1 juli wordt op dinsdagen en op donderda gen een grote verscheidenheid aan on derwerpen gepresenteerd door gekwa lificeerde docenten en gastsprekers. I aan één van de volgende personen: C. Duisterhof (tel. I 5700697), S. Smeulders (5714085), R. v.d. Reith (5711236) of I C. Henzen (5713990). I In Midden-Brabant bestaat een verdienstelijk seniorenorkest, f

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 9