nn zna Op stap met de caravan I 5.000ste Daewoo Matiz Mercedes A-klasse met brandstofcel XTSU Overname Greenib afgerond r 1 OTA Linea Terra Avensis-program- ma uitgebreid met 2.0 Prijsverlaging Suzuki Alto TV-producent kiest voor Skoda Octavia Bescherming tegen kindervoeten Voorkom schade OW IIB tXÏKX i ii w I il 1999 «pagina8 DE AUTOMAAT Donderdag 15 april 1999 «pagina 9 DE TILBURGSE KOERIER ENAULT ZB-BB-62 ie- groen met ier een Igen. ■ei ition, demo. tame- at Pearl. iNDA GM )PEL 101.000 km..1990 190.000 km.. 1994 128.000 km.. 1991 66.000 km.. 1992 co...55.000km..1997 Een caravan is een kostbaar bezit. Niet alleen door het geld dat in de aanschaf van de mobiele vakan tiewoning en eventuele accessoires is gestoken, maar ook door de emotionele binding die bezitters ermee hebben. Kans op schade door diefstal van en uit de caravan, ongevallen, weersomstandigheden en brand vormen serieuze bedreigingen. Naast het goed verzekeren kan de caravanbezitter het nodige doen om schade te verkomen of beperken. mobilisten die er vaak met een caravan op uit trekken. De Linea Terra is alles behalve kaal met standaard twee air bags, ABS en elektrisch bedien de voorportierruiten. De 2 liter Avensis staat op 15 inch wielen en kan tegen meerprijs worden gekozen met een automaat. De liftback en wagon zijn te koop vanaf f.47.986,=. en zorgt tte presta- de rugleunii kan eenvot rs itionwagen. .1998 .1994 .1996 .1998 .1996 .1997 .1995 ...1996 .1998 1996 ...1995 1996 ...1996 1997 .1995 sns i van dit ran de ten Onlai een A ruiten wc de autogoi ral de Er Een brandstofcel kost het tien voudige van een verbrandings motor en de benodigde techniek weegt op dit moment zo’n 450 kg. Bovendien is er nog geen infrastructuur voor waterstof als brandstof en de veiligheid kan nog niet worden gegaran deerd. Waterstof is zeer licht ontvlambaar. Maar dat de brandstofcel dé techniek van de toekomst is, staat vast. ^schermer ster extra 1997 DSL, airco, blauw 1997 i, airco, zwart... 1997 iirco, rood1995 1995 .1995 De a Audi lubergine 3000 km OOÖkni..." dtv. opties. <m, airco.. it. stuurbekr. rood.. de charmes van de kleine Koreaan. Het vlotte uiterlijk, de complete uitrusting en de prettige prijs waren voor haar de doorslaggevende redenen. De fabriek waar de Matiz wordt gemaakt, draait op dit moment op volle toeren, zodat een jaarproductie van 200.000 auto’s kan worden bereikt. j ZIMOH gekozen ria Century. len- i wor- it functioneren van of de rubberen t geldt in het bij banden. i geschikt vo Sen caravan! 1997 .1995-1997 .1993-1995 1996 1998-1996 1996-1 es zwaveldioxide of partikels, maar wel van kooldioxide, maar dan minimaal 30 procent min der dan bij een normale ver brandingsmotor. apparatuur in de Necar 3 s echter zo omvangrijk dat er slechts twee personen in de A- klasse plaats konden nemen. De voordelen van de brandstof cel op het gebied van emissies, geluid, onderhoud en verbruik zijn overtuigend. Maar er zijn op dit moment ook nadelen zoals de hoge aanschafprijs en het flinke gewicht. aatste Sind jt eerste autogoi gemonteerd het Autocoureur Nikki Lauda zei het al: “Alleen gek ken en dwazen rijden zonder autogordel”. En hij kan het weten. Hem overkwam een vreselijk onge luk, maar mede dankzij zijn autogordel kan hij het nog navertellen. "Alleen gekken en dwazen rijden zonder autogordel" Nikki Lauda: rui- scmeien. en dus uw le a wel Tenminst afgesvek' steunen te laten aanrijding ook die kt Uw leve imer’, onder spreker, eerd, kan gen! ■1998 .1998 1 1992 1996 1996 1993 1994 1996 1994 1993 1994 par an te PVC-rugbes< van 60 x 45 centimet versterkt door een omzoomde rand. Met behulp van klitten band wordt dit accessoire aan ning bevestigd. Vuil mdig met een vochtige doek worden afgenomen. De rugbeschermer kost f 9,95,- bij Halfords. Autobinck Holding B.V. heeft per 1 april jl. de aandelen van Hyundai-importeur Greenib Car B.V. definitief verworven. Het totale perso neelsbestand van Autobinck groeit hiermee naar 650 per sonen en de omzet zal op jaarbasis ongeveer 1,5 mil jard bedragen. Ook Mazda- De Toyota taan wordt Linea Terra-uitvoei van de 128 16V motor, alleen in de was. Deze auto is leverbaar vanaf f.45.992,= en kan worden geko zen als sedan, liftback en wagon. Met deze modeluitbrei- ding komt Toyota vooral tege moet aan de wensen van auto- Houd er rekening mee dat fiet senrekken op de dissel of ach terop, rekken op het dak enz. invloed hebben op de kogeldruk en het totale gewicht, dus ook op het weggedrag! Alle technische elementen hier van zijn ondergebracht in de sandwich bodem. De actieradi us bedraagt 450 kilometer en er is een topsnelheid mogelijk van versleten t ouder zijn chting oeder- .1995 1995 .6-1995 1995 1994 1994 .4-1992 199* wart met.. 61.000 km1991 9-1994 .1990 Wagon signaalrood.... 1998 signaalrood1996 auwmet1994 .groen met1998 Veilig op de weg Laat de caravan voordat u op vakantie gaat bij voorkeur een controle- en onderhoudsbeurt geven bij een gespecialiseerd Bovag of Focwa-caravanbedrijf. Alleen deze beschikken over een speciale caravan-remmt testbank. Er moet gekeken den naar het de remmen, o een wiel. Het reservewiel moet dan wel diefstalveilig worden weggeborgen. Het is aan te raden om onder weg geld, cheques, etc. te verde len over passagiers, auto en caravan. Eén snelle greep van een dief in de auto betekent da in het slechtste geval dat u maar een deel van de spullen kwijt bent. Zorg ervoor dat bij een stop de caravan in het zicht staat en niet achter de auto vandaan kan worden gehaald. Als u terug komt van vakantie, denk er dan aan om ook nu de caravan zo kort mogelijk voor de deur te laten staan en kost bare spullen er gelijk uit teha- len. gaan brengen. De Necar 4 (New Electric Car) is een normale A- klasse waarvan de voorwielen worden aangedreven door een electromotor. Deze krijgt zijn stroom van de geavanceerde brandstofcel. 1 Avensis kan voor- ien besteld in een jring voorzien pk leverende 2 liter die tot voor kort de Linea Sol te vinden verplicht. Midden jaren tachtig droeg 80% van de mensen bui ten de bebouwde kom de auto gordel. Binnen de bebouwde kom deed 60% dat. 145 km/u. Als brandstof dient vloeibare waterstof die in een geïsoleerde tank wordt opgesla gen. De chemische reactie tus sen waterstof en zuurstof uit de buitenlucht levert electriciteit op en waterdamp als afvalpro duct. De Necar 3 was ook al een A-klasse die echter liep op methanol. Een reformer zet in dit gevs methanol om tot waterstof, is dan geen uitstoot aan NOx, importeur Autopalace de Binckhorst behoort tot dezelf de holding. Greenib Car zal vanuit de bestaande vestiging en onder het huidige manage ment als zelfstandige onder neming blijven bestaan en de overname heeft geen gevolgen voor de medewerkers. vermogen van 54 pk niet alleen voor vlott ties, maar tegelijk een gunstig brandstofverbruik. De Alto kan worden gekozen met een drie- of vijfdeurs carrosserie en een handgeschakelde vijfbak of automaat. Standaard zijn onder meer een elektronische starton- derbreker, met leer bekleed stuurwiel en getint glas. De GLS heeft bovendien een wisser op de achterruit, hoedenplank, wieldoppen, digitaal klokje en meegespoten grille en bumpers. Nederland-organisatie gepar keerd stond bij Showbizz City in Aalsmeer. Overigens is dit niet de eerste Skoda die in televisie-land rondrijdt. Ook quizmaster/acteur Victor Reinier, Renée Soutendijk en Miss Nederland Nerena Ruinemans rijden in voertuigen van dit merk. langs presenteerde Mercedes A-klasse voorzien van een brandstofcel, waardoor zonder enige vorm van schadelijke uit laatgassen kan worden gereden. De auto werd tijdens de presen tatie gereden door Bob Eaton en Jurgen Schrempp, de twee bestuursvoorzitters van DaimlerChrysler. Uiterlijk in 2004 denkt het concern auto’s die door brandstofcellen worden aangedreven op de markt te hun kind zonder gordel op de achterbank een soort vliegend object wordt bij plotseling rem men of een botsing. Zeker als ze tussen de voorstoelen door schieten. Autogordels kunnen leven redden. xcaminste: als ze goed zijn ^“ssteld. En als ook de hoofd- oucunen goed zijn afgesteld. ook niet de autogordels controleren als u een ig hebt gehad. Want cunnen beschadigen. zen kan, bij wijze van jreken, aan één gordel han- Toch zijn er steeds meer Nederlanders die niet luisteren naar deze wijze woorden. Het aantal mensen dat zonder auto gordel rijdt, loopt volgens cijfers van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) de laatste jaren op. Eind jaren zestig werden de jrdels in auto’s eerd. In 1975 werd liet dragen van autogordels wettelijk Om diefstal van de caravan te voorkomen kan het beste alleen gebruik gemaakt worden van stallingen, waar diefstalpreven- tieve maatregelen zijn getrof fen. Zijn er geen maatregelen getroffen, zorg dan zelf voor de beveiliging van de caravan door middel van V.I.P./TNO goedge keurde sloten, die er voor zor gen dat hij niet ongewenst ver plaatst kan worden. En laat geen waardevolle goederen en/of accessoires in de caravan achter. Harde klap De klap kan dus behoorlijk hard aankomen. Zowel lichï lijk als in de portemonnee. Want in de meeste autoverzeke ringen staat dat er minder wordt uitgekeerd als blijkt dat de bestuurder en/of de passa giers hun gordel niet droegen. Ook de passagiers op de achter bank zijn verplicht de gordel te dragen. En dat is niet voor niets. Want ook al lijk je op de achterbank redelijk veilig, toch kunnen de verwondingen bij een aanrijding behoorlijk ern stig zijn. Of zelfs dodelijk. Veel ouders realiseren zich niet dat Productiemaatschappij TV Production heeft gel voor de Skoda Octavia Het bedrijf produceert onder meer de programma’s Veronica Live en Nachtsuite. Recent vond bij importeur Pon Mobiel in Leusden de officiële over dracht van de auto plaats in het bijzijn van presentatrice Christine van der Horst. Het Wat bezielt ze Sinds het begin van de jaren negentig is het gordelgebruik wat teruggelopen. Nu maakt driekwart van de mensen er een gewoonte van dat te doen. Wat bezielt die andere 25% om het niet te doen? In kringen van verzekeraars denkt men dat dat vooral komt omdat autofabrikanten hun auto’s steeds veiliger maken. Wat autobezitters daarbij vergeten, is dat die veiligheid alleen gegarandeerd wordt als ze hun gordel yy// dragen. Een andere reden kan zijn dat men de autogor del lastig k vindt. Maar in Sinds de introductie in juli vorig jaar, werden er in ons land al meer dan 5000 exem plaren van de compacte Daewoo Matiz verkocht. Op 24 maart jl. overhandigde PR-manager John Vroom de sleutels van de 5.000ste Matiz aan Christel Goudzwaard, stewardess bij de KLM die gevallen is voor Eén van de voordeligste auto’s op de Nederlandse markt is nog aantrekkelijker geworden. Suzuki heeft de Alto namelijk met 500 gulden in prijs ver laagd, zodat de Alto nu al ver krijgbaar is vanaf f. 14.995,=. Dit aanbod geldt overiger slechts tot en met 1 juni jaar. De Suzuki Alto is klein van bui ten, maar royaal van binnen en biedt zelfs een bagagevolume van zo’n 1200 liter als de ach terbank wordt neergeklapt. De 1 liter motor voorin levert een Verantwoorde belading Zorg ervoor dat uw caravan de goede kogeldruk heeft. Op de trekhaak staat de maximale kogeldruk vermeld. Te lage kogeldruk betekent onherroepe lijk slingeren met de combina tie. Een te hoge kogeldruk bete kent slechte bestuurbaarheid van de trekkende auto. Geef zware bagage, zoals voor tent, luifel en levensmiddelen zo laag mogelijk boven de vloer o en boven de as een plaats. Weet zjjn: wat u maximaal mag laden of wat uw caravan plus bagage maximaal mag wegen. Ga hier zeker niet bovenuit. Het mag niet van de wetgever en het komt de conditie van de cara van en het rijgedrag vj combinatie zeker niet 1 goede. Zeker geen overbodige luxe in de caravan is een brandblusser met voldoende bluskracht om een beginnende brand te doven. Hiervoor zijn blussers met een inhoud van 2 kg ABC-poeder geschikt. Er moet op gelet wor den dat de blusser een rijks- keurmerk bezit. Hij moet door middel van een knijpventiel doseerbaar zijn, zodat hij niet in één keer de gehele inhoud afgeeft. (Bron: www.caravans- net.nl) Kinderen die achterin de auto op een verhogingskussen zitten, trappen graag met hun voeten tegen de rugleuning van de voorstoel. Vooral met modder- schoenen ontstaan er snel vuile vegen die vaak moeilijk te ver wijderen zijn. Met een stevige plastic flap is de bekleding tegen vuile kinderschoenen te beschermen. Het is een trans- Op de stoep Hou bij vertrek de periode dat de caravan ‘op de stoep’ staat zo kort mogelijk. Juist in die perio de zijn dieven actief. Zorg er in ieder ieder geval voor dat de caravan niet weggereden kan worden. Beveilig de caravan met een goedgekeurd slot dat over de disselkop heengaat of een wielklem. Het is handig de caravan zo te parkeren dat hij door de eigen auto geblokkeerd wordt. Een extra beveiliging, zolang de caravan geparkeerd staat, is het verwijderen van gaat om een Octavia 1.6 GLXi Century die zal worden ingezet voor het veroer van gasten en medewerkers van de genoemde programma’s. Daarnaast zal de Skoda te zien zijn in diverse promospotjes en bij door Veronica gesponsorde evene menten. ZIMOH maakte voor het eerst met de Octavia kennis toen eenzelfde auto van de Miss vering van de as niet t is, de gasslangen niet dan twee jaar, of de verliet het goed doet en er een poedi blusser van minimaal 2 kilo aan boord is. Extra aandacht zonder voor de b Zijn de banden geschikt voor een caravan? Een caravanband heeft namelijk tweemaal zoveel gewicht te dragen als een auto band. Hoe is de conditie van de caravanbanden? Een goed loop vlak zegt niet alles, want slijten doen ze in het algemeen niet zoveel. Belangrijk is het dat ze geen haarscheurtjes of bescha digingen vertonen. Controleer bij tubelessbanden ook het ven tiel. Dit kan door veroudering losschieten uit de velg. Altijd noodzakelijk Zorg ervoor dat uw combinatie aan alle wettelijke eisen vol doet, zoals extra zijspiegels, zij- reflectie, goede verlichting, enz. In de caravan is het gebruik van gas voor verwarming of koken de oorzaak van de mees te branden. Er zijn twee veel gebruikte gassoorten, butaan en propaan, waarvan butaan het meest wordt toegepast. In de winter wordt vaak propaan gebruikt, omdat dit ook bij lage temperaturen nog voldoende druk levert. Het gassysteem, dat bestaat uit het leidingnet zelf, eventueel flexibele aanslui tingen, het reduceerventiel, afsluitventiel(en) en het gasre servoir, dient ten minste één maal per jaar door de vakman op lekkage te worden gecontro leerd. Belangrijke zaken bij het gebruik van een gasinstallatie zijn: lekkages nooit met een bran dende lucifer opsporen, maar de leidingen met zeepsop bestrij ken; waar het borrelt lekt het. Voor deze controle zijn ook spe ciale spuitbussen in de handel. Lege wisseltanks moeten bij voorkeur bij een erkende dealer worsen ingeruild. Is dit niet mogelijk, bijvoorbeeld tijdens een verblijf in het buitenland, laat ze dan vullen met het gas, waarvoor ze bestemd zijn. Zie erop toe dat niet meer dan 80% van de inhoud van de tank wordt gevuld. Laat tanks nooit met LPG (autogas) vullen. Een butaanfles/tank is niet geschikt voor propaan. de meeste auto’s zijn de gordels in hoogte verstelbaar. Dus net zo gemakkelijk te maken als u maar wilt. Beroepschauffeurs willen nog wel eens het argument gebrui ken dat ze vaak moeten in- e uitstappen. Ze vergeten dan dat de klap bij een botsing met 50 km/u net zo hard is als wan neer je vier etages naar bene den valt. En dan zijn er men sen die bang zijn dat ze met een gordel om niet op tijd uit de auto komen als die te water raakt. Een‘life hamr handbereik gemonteei-, - uitkomst bieden. Daarmee kun nen de ruiten worden ingesla gen en de autogordel doorgesne den. metallic.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 27