i© j zé W I L I 1 k RB- EL Rijvaardigheidstest 50-plussers UE tilburgse koerier SHIRT POST SCRIPTUM COLOFON 95,- wereld Direct vragen stellen aan medewerkers Sociale Verzekeringsbank 'Informatiewinkel voorziet in behoefte* K I» ’W*-' Vakantiekrant Trefpunt ’t Sant Ontmoetingsruimte Padua Werkgroep ouderen De Schans Dansen voor ouderen Jeu de Boulesbaan in Reinevaarstraat Reizen met de trein Kennismaken met Internet Trekken van Drees Donderdag 1 april 1999 pagina 13 AOW: hoe kan dat? De SVB Informatiewinkel: antwoord op alle vragen over AOW, Anw en AKW. FOTOiPETER LIGTENBERG CHOENEN Drop Oud S ND 166 - Tilburg goedkoop 2-zit Eerst worden er met veel tamtam en veel geld fietspaden dwars door de stad aangelegd. Nu moeten die op bepaalde plaatsen weer verdwijnen. En ik maar denken dat regeren voor uitzien is... HET WOORD IS AAN... 52968959 rdag koopavond. Hoefstroot 60 TILBURG urg. Bordoelstr. 32 MOERGESTEL I 24, TILBURG 013/536.01.34 I den, ontvingen we alle vier een AOW- pensioen voor alleenstaanden. Na hun dood krijgen mijn broer en ik ieder minder AAW’ hno kan Hat? In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij- zer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001 5000 JA Tilburg, onder vermelding van ‘Het woord is aan...’ Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. 'balzaak in: anou- en ’meubelen selmanden 'anden en ’ednianden e soorten Wanden stoeltjes Wagens negen i ujMiciiiiiyu uuiiureei uöiiuuiii ^ci*enuus>uii i, oeirvei-t^iiöuiiui/. I Volksdansgroep Soek MeKaar danst op donderdag van 10.00 I mijn part- I als mijn partner een pensioen had opge- i bouwd? En wat zijn de gevolgen voor mijn uitkering als ik zelf een inkomen heb door een baan? Ik ben nu 66 en heb altijd met mijn twee oudere broers en een zus in het ouderlijk huis gewoond. Een van mijn broers en mijn zus zijn overleden. Toen zij nog leef- l.ramen 1991 19.500, 1987 4.500, i,et.dol(1996 p.o.a. 1997 p.o.a. 1989 6.750, 1988 13.500,- 1990 9.500,- of Breda. Maar sinds een half jaar is er op de hoek van de Heuvelring en Jan Aar- testraat een informatiewinkel van de SVB gevestigd. Hier kunt u iedere dag van 9.00 tot 17.00 uur terecht met alle vragen over deze wetten. De Seniorenwijzer verschijnt een maal in de twee weken in De Til burgse Koerier. Redactie Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) José de Hoon Wilma Hurkens Joop Janmaat Maartje Konings Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij Kees Vermunt Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til burgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde verschijningsdatum. De BROEM-test doet u gewoon in uw ei gen auto, met een ervaren rij-instructeur naast u, in de eigen omgeving. BROEM staat voor BReed overleg Ouderen En Mobiliteit. De rijvaardigheidstest is na melijk gezamenlijk door ANWB, Bovag en Veilig Verkeer Nederland (VVN) ont wikkeld. De rij-instructeur geeft zijn adviezen en daar kunt u uw voordeel mee doen. Eveneens worden bij de BROEM-test uw gehoor en uw gezichtsvermogen getest. Ook daarover krijgt u goede adviezen mee naar huis. En er wordt ruim aan dacht besteed aan uw theoretische ver- keerskennis. ook aan de wijzigingen die zijn ingegaan met de aangepaste Wegen Verkeerswet van 1991Als een of meer adviezen slecht uitvallen, heeft dat geen vervelende gevolgen. Wel wordt met deze test een beroep gedaan op uw ei gen verantwoordelijkheidsgevoel: hoe u omgaat met uw eigen veiligheid en met die van anderen. Mensen met een handicap (met een ge wone of een aangepaste auto) kunnen eveneens aan deze test deelnemen. Voor hen geldt geen leeftijdsbeperking. De volgende BROEMtest is op maan- Eveneens komen er vragen over de ge volgen voor het AOW-pensioen of de Anw-uitkering als mensen willen gaan samenwonen of bij verblijf in het buiten land. Bij dat laatste staat een wettelijke regeling op stapel (de wet Beperking Ex port Uitkeringen (Beu)), waardoor het meenemen van de uitkering naar landen buiten de Europese Unie en landen waarmee Nederland een verdrag heeft over controle, moeilijker wordt. “Deze re geling geldt dus bijvoorbeeld niet als ie mand na pensionering een paar keer per jaar naar Indonesië reist met kleding voor weeskinderen en daar voor hen maaltij den verzorgt” vertelt Heesters. “Soms blijkt dat het nog niet helemaal duidelijk is met welke vragen mensen bij de informatiewinkel kunnen aankloppen. Vorige week kwam een mevrouw met de vraag hoe het zit met haar recht op ver goeding van het luister- en kijkgeld”, lacht Ariënne. “Als er tijd is helpen we natuur lijk wel, maar voor die vragen is de SVB- winkel niet bedoeld.” Informatiebijeenkomst Om zoveel mogelijk mensen te bereiken gaat de informatiewinkel de Tilburgers actief benaderen. In serviceflats, verzor- dag 19 april in en bij Stadswinkel Udenhout (Slimstraat 2). Gehandicap ten en 50-plussers uit de hele ge meente Tilburg (Tilburg, Berkel-En- schot en Udenhout) kunnen meedoen. U kunt u aanmelden bij het gingshuizen, bibliotheek en buurthuizen komen informatiepakketten te liggen. Ook kan op verzoek, bijvoorbeeld van een ouderenbond, een informatiebijeen komst worden verzorgd. Bovendien krijgt iedereen die een AOW-pensioen of een Anw-uitkering ontvangt, het informatie blad Inzicht elk half jaar gratis thuis toe gestuurd. Maar de winkel kan natuurlijk bezocht blijven worden. Hij is goed bereikbaar en toegankelijk. In de toiletruimte zijn beu gels en een alarmkoord aanwezig. Vrij wel voor de deur is een bushalte en een parkeerplaats voor gehandicapten, er zijn fietsenrekken en er is een parkeer garage in de buurt. De informatiewinkel is telefonisch niet bereikbaar; de kleine staf wil de wachttijd voor klanten in de winkel zo kort mogelijk houden en de gesprek ken niet onderbreken. Wilt u toch tele fonische informatie of iets zo afhan delen, dan moet u contact opnemen met het dichtstbijzijnde SVB-kantoor: Den Bosch (073-6874874) of Breda (076-5305300). Bezoekadres SVB Informatiewinkel: Heuvelring 228, hoek Jan Aarte- straat. Tilburgs Overleg Gehandicaptenor ganisaties (TOG), tel. 4686165. Na te lefonische aanmelding krijgt u, na overmaking van ƒ10,- op giro 4880784 onder vermelding van BROEMtest, een uitnodiging thuisgestuurd. Informatie en ondersteuning “Het blijkt dat de mensen onze winkel we ten te vinden”, zegt Ariënne Heesters, “de winkel voorziet kennelijk in een be hoefte.” Ongeveer de helft van de informatie en ondersteuning die de medewerkers ge ven, gaat over de AOW en de Anw. De andere helft betreft de kinderbijslag en de andere regelingen die de SVB uitvoert, waaronder het Persoongebonden Bud get voor verpleging en verzorging (PGB). Ook komen soms ouderen informeren naar de kinderbijslag. Zoals de meneer die de opvoeding van zijn kleindochter op zich heeft genomen en gedeeltelijk beko stigt en met de vraag komt of hij daarmee recht heeft op kinderbijslag. In zijn geval blijkt dat niet zo te zijn, omdat zijn klein kind al 21 jaar is. De nieuwste manier om senioren geld uit de zak te kloppen, komt weer eens uit het brein van het verzekeringswezen. Als je onverhoopt afhankelijk wordt van de hulp van de Thuiszorg en je er niet voor voelt op een wachtlijst terecht te komen, kun je een extra verzekering afsluiten. De verzekeraar zegt dat je dan prompt op je wenken wordt bediend. Grotere onzin is zelden vernomen, want: 1Voor vrijwel alle door de thuiszorg op indicatie te leveren diensten zijn (bijna) alle ouderen sinds jaar en dag verzekerd krachtens de AWBZ. Daar hebben we dus toch al recht op. 2. Mochten vele mensen zo’n extra verzekering afsluiten, dan verplaatsen we al leen het probleem. De wachtlijsten blijven even lang, maar we betalen dan meer premie voor dezelfde diensten met dezelfde wachttijden. 3. Zou slechts een minderheid zo’n verzekering afsluiten, dan zou dat betekenen dat de (voorrangs)regeling van de indicatiecommissie van de AWBZ wordt omzeild. Ge volg: rijke mensen kunnen meer betalen en zijn daarom eerder aan de beurt. Arme mensen staan dan langer op de wachtlijst. Een onaanvaardbare uitwas van de toch al toenemende tweedeling. Zou de verantwoordelijke minister de yuppen die dit verzonnen hebben snel tot de orde willen roepen, en de Thuiszorg in staat stellen gewoon goed haar werkte doen? Kees Vermunt kens van 10.00 tot 11.00 uur. In bibliotheek Lyndacker (Wagner- I plein 5, tel. 5428088) kunt u op 8,14 of 16 april terecht. In biblio- I theek 't Sant (Beneluxlaan 74, tel. 5428087) zijn de instrucite’s op I 28 april en op 10 en 20 mei. De kosten bedragen ƒ7,50 voor Ie- I I999 pagina 12 1989 7.500, 1988 5.750, iet 1995 49.500, 1995 18.500,- 1977 32.500, 1997 37.500,- kering mogelijk Veel mensen zijn al bezig met het maken van vakantieplannen. Voor ouderen is het natuurlijk ook goed om er eens uit te zijn, maar zij kunnen met specifieke vragen zitten. Omdat ze alleen zijn, slechter ter been zijn, etc. Om die vragen te beantwoorden is er de Senior Vakantiekrant, Hierin laten 25 organisaties, die niet bij elk reisbureau bekend zijn, zien welke vakantiemoge lijkheden zij biedenvoor wie alleen gaat of met een groep, naar binnen- of buitenland, dichtbij of verder weg. De Senior Vakan tiekrant 1999 is gratis verkrijgbaar bij stichting Contour (Vrijwil ligers- en Hulpcentrale), St. Annaplein 21 Ouderentrefpunt ‘t Sant organiseert woensdag 7 april een fiets tocht. Als het slecht weer is, wordt een bezoek gebracht aan reptielenhuis De Oliemeulen. De kosten hiervoor zijn ƒ2,- (nor maal ƒ6,50). Vertrek 10.00 uur. Op woensdag 14 april is er weer een bingo-ochtend. Kosten ƒ7,50 per kaart van tien ronden. Aanvang 10.00 uur, zaal open 9.30 uur. Op dinsdag en donderdag kunt u met golfkarton mozaïeken ma ken. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur, zaal open 9.30 uur. De vrijdagochtend is voor de bridgers. Biljarten kan elke och tend, behalve op woensdag 14 en 21 april. Op maandag in de even weken, dus ook op 5 april, vindt er in ontmoetingsruimte Padua (Hoefstraat 195) een bingo plaats. Van 14.00 tot 16.00 uur worden zes rondes gespeeld; de prij zen bestaan uit levensmiddelen. Kosten: ƒ7,50, inclusief een kopje koffie of thee. Op de donderdagen 8,15,22 en 29 april is er in deze ontmoe tingsruimte een rik- en jokerconcours. Entreegeld: ƒ3,- per per soon (inclusief een kopje koffie). Tijd: 14.00 tot 16.30 uur. Er zul len drie dagen meetellen voor de totaalstand, dus u mag eventueel een wedstrijdje missen. Aan het einde van het con cours zijn er tien (levensmiddelen)prijzen. De werkgroep Ouderen van wijkcentrum De Schans in Tilburg- Noord zoekt enthousiaste vrijwilIig(st)ersDe werkgroep onder steunt en organiseert activiteiten voorouderen in de Heikant en Quirijnstok. Heeft u belangstelling, neem dan contact op met het wijkcentrum, tel. 4553800 en vraag naar William van der Meijs. Iedere donderdag is er van 13.30 tot 16.30 uur een gezelige rikmiddag voor ouderen in wijkcentrum De Schans (De Schans 123). Er zijn prijsjes te winnen in de vorm van levensmiddelen. Kosten ƒ3,- per keer, inclusief kopje koffie/thee. Op vier plaatsen kan wekelijks worden gedanst onder leiding van Lucia Linkels van Stichting Mundo Etnico. Op woensdag van 10.30 tot 12.00 uur dansen De Schalmdansers in het ge lijknamige cultureel centrum (Eikenbosch 1Berkel-Enschot). Als u de 50 gepasseerd bent, hebt u er vaak al aardig wat autokilometers op zitten. Misschien kan het toch geen kwaad om een deskund ige eens te laten zien, hoe goed u nog rijdt. Wie weet, kan het hier of daar nog een tikkeltje beter. Voor een rijvaardigheidstest hoeft u niet naar de slipbaan. Binnenkort is er ook weer een in de gemeente Tilburg. Of u nu 65 jaar bent, weduwe of weduwnaar bent geworden of voor uw (klein)kin- deren zorgt: bijna allemaal krijgen we vroeg of laat te maken met de Algemene Ouderdomswet (AOW), de Algemene Nabestaandenwet (Anw) of de Algemene Kinderbijslag-wet (AKW) en dus met de Sociale Verzekeringsbank (SVB). Voor heen waren Tilburg en omgeving aangewezen op de vestigingen in Den Bosch Eerste stad Zoals de naam al aangeeft is de SVB een bank, want zij verstrekt financiële midde len; vroeger kon je er zelfs je AOW-tje i contant ophalen. Maar de SVB is wel an ders dan normale banken: zij beheert de ingehouden premies en betaalt uitkerin gen van boven genoemde sociale verze keringen. Om de klanten daarbij beter van dienst te kunnen zijn, is in Tilburg -als eerste stad van Nederland- een informatiewinkel ge opend. “Iedereen die vragen heeft over de AOW, de Anw of de Kinderbijslagwet kan zo binnenlopen,” aldus projectleider Ariënne Heesters. “De koffie en thee staan klaar en onze medewerkers hel- j pen gratis met het invullen van formulie ren en zij geven met kennis van zaken i antwoord op vragen.” Veel voorkomende vragen zijn: j Ik word 65, maar mijn partner is jonger en heeft nog een baan. Wat betekent dat I voor mijn AOW-pensioen? Krijg ik het j volledige bedrag, krijg ik minder en hoe- I veel krijg ik dan minder? Heb ik als nabestaande van mijn part ner recht op een volledige Anw-uitkering De Sociale Verzekeringsbank bestaat bijna honderd jaar. Als eerste is in 1901 de Ongevallenwet ingevoerd. Per 1 janu ari 1957 zijn we “van Drees gaan trek ken”, twee jaar later is de Weduwen- en i Wezenwet -nu Anw- van kracht gewor den. En in 1963 is de Kinderbijslagwet onder de koepel van de SVB gekomen. tot 11.15 uur in buurthuis Soekmekaar (Generaal Kockstraat 2a, Tilburg). Op donderdagmiddag van 13.30 tot 15.00 uur danst in hetzelfde buurthuis volksdansgroep De Kruikskes. Ook op donderdagmiddag, van 15.30 tot 17.00 uur, danst volks dansgroep De Kubuskes in buurthuis De Kubus in de Fatima- straat. Met name deze groep zoekt nieuwe leden die in een rus tig tempo gezellig met elkaar willen dansen. Maar ook bij de andere groepen kunnen altijd nieuwe leden komen kijken of meedoen. Op het programma staan volks- en andere dansen uit de hele wereld. Het programma wordt voortdurend aangepast aan de mogelijkheden van de deelnemers. Ook gezelligheid en socia le contacten zijn in deze groepen belangrijk. Daarom is er ook elk jaar een uitstapje met de bus. Informatie: Stichting Mundo Etnico, Lucia Linkels, tel. 4553691 Vorige week is in de Reinevaarstraat een jeu de boulesbaan I feestelijk geopend. Die kwam er op verzoek van de bewoners- commissie van de flats aan de Reinevaarstraat. Zeventien en thousiaste bewoners werken er aan mee. Rond de jeu de bou lesbaan komen zitbanken, vier bomen en een hekwerk om de honden buiten de plek te houden. In wijkcentrum De Nieuwe Stede is op donderdag 15 april een informatie-bijeenkomst over reizen met de trein. De heer Bak ker van de NS geeft dan uitleg over verschillende soorten (voor delige) abonnementen. Ook de kaartjesautomaat, die op bijna elk station te vinden is, komt aan bod. Aanvang: 14.00 uur. En tree gratis, evenals een kopje koffie of thee. Adres: Capucij- nenstraat 156 (hoek Diepenstraat). In april en mei vinden in de wijkbibliotheken Lyndacker en ‘t Sant Internetinstructie’s voor beginners plaats. Ze duren één uur, tel den en ƒ12,50 voor niet-leden. Reserveren is gewenst. Als U vragen heeft over uw AOW of ander sociale verzekerin gen, kunt u terecht bij de Sociale Verzekeringsbank. Als u meer wilt weten over de man die aan de wieg stond van de AOW kunt u terecht in de Openbare Bibliotheek Tilburg. Op de videoband In het zweet des aanschijns kunt u Willem Drees sr. (1886-1988) nog eens terugzien. De videoband gaat over de geschiedenis van de Nederlandse sociale wetgeving. I De geschiedenis van de arbeiders, de arbeidersbeweging, kin- derarbeid en de strijd voor sociale zekerheid komen allemaal aan bod. Ook aan de politieke situatie vanaf de crisistijd tot de jaren zeventig en aan Willem Drees zelf wordt aandacht ge schonken. Willem Drees sr. komt zelf aan het woord in Bij monde van Wil lem Drees. Hierin schetsen Frits Huis en René Steenhorst het leven van deze staatsman. Hiervoor hebben ze meerdere ge sprekken met hem gevoerd. Ter ere van het honderdste geboortejaar van Willem Drees sr. kwam het boek van John Jansen van Galen en Herman Vuijsje over deze “wethouder van Nederland” opnieuw uit onder de ti tel 100 jaar Drees. Dit boek gaat vooral over het politieke leven van deze sociaal-democratische staatsman. Meer trekken van Drees leren kennen? Kijk eens in de biblio theek.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 13