T $$17,99 psi m| 6? 6.15 9?5 K Nu ruik je de lente, heerlijk! HfiMERsnsan r MEN LAMINAAT VLOEREN NERGENS GOEDKOPER!!! ORTEN jnri ,84?f v-, f DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 18 maart 1999 pagina 21 1999 pagina 20 Slechtzienden en blinden genieten ook van tuinen Vietnamees teak in opkomst i Belevingstuin bij Amarant FOTO. PETER LIGTENBERG Producten bekroond met Tuinpluimen Het ontwerp voor de Belevingstuin bij Amarant. Water in de tuin Agrarisch Opleidings Centrum breidt uit met dagopleiding bloemschikken Alle niveaus Yvon van der Meer Vi jver(P) land. Brabant van materialen voor Prinsenhoeven 5, Tilburg, 013-5426245 Decoratie terracotta pot Waterproof: ecologische vijverbodem Vijverbrugjes excellent Tuinieren populaire bezigheid rollui sezieë achter op de plaats. Met per pot één lekker ruikende planten soort. De voortuin oogt gevarieerd, zo als bij menig plantenliefhebber; voor onderhoud en aanvulling zorgt haar vader. Daar merk je dat Jacqueline vooral op haar ge hoor is ingesteld. “Van bomen hoor je het geritsel en geknars. En ik kan genieten van de vogel tjes die in de prunus in de voor tuin fladderen en fluiten.” Je neus erbij houden Toos Koper, blind sinds ze kind was, heeft samen met haar man hun tuin bijgehouden die op haar handicap ingericht was. “Ik heb geen ‘groene vingers’, maar gras maaien gaat heel goed.” Meer dan Jacqueline heeft Toos een uitgesproken mening over geu ren die haar aanspreken of afsto ten. “Afrikaantjes ruiken sterk, goudenregen ruikt lekker, maar lijsterbes stinkt naar kattepis. Ro zen zijn zachter, die moetje echt aanraken en je neus erbij hou den.” Zij en haar man zijn met het ta melijk intensieve werk in de tuin gestopt, omdat hun banen veel staat voor jarenlang plezier. Bij de vlonder recht zijn tien geprofi leerde planken horizontaal be vestigd op drie steunlatten. Bij de vlonder diagonaal lopen de plan ken diagonaal en bij de vlonder mozaïek zijn de planken in een stervorm geplaatst. De planken hebben een afmeting van 9x1,8 cm, de steunlatten 6,5x2 cm. Het In de omvangrijke categorie Tuininrichting ging de Gouden Tuinpluim naar de waterproof vij verbodem van Naturado, met de opmerking van de jury, dat in dit géval het begrip ecologisch als toevoeging aan de productnaam niet echt nodig is. Dit specifieke vijverafdichtingsproduct is vol gens de jury bij uitstek geschikt voor kleinere waterelementen in de tuin, maar ook toepasbaar voor vijverbouwpakketten. De Zilveren Tuinpluim in deze cate gorie ging naar een zeer gewaar deerd, ‘ouderwets’ product: de kantopsluiting voor perken, pa den en gazons Col-Met van Klein Wildschut. De jury is vooral blij met dit product omdat er erg veel vraag naar is en, afgeleid van de grote landschappelijke tuinen van vroeger, nu ook in kleinere formaten beschikbaar is. In de categorie Verzorging/overi- ge was grote eenstemmigheid over de toekenning van de Gou den Tuinpluim voor Mierenpoe der van Ecostyle, waarvan de biologische samenstelling des oriëntatie veroorzaakt bij hét plaagbeest binnenshuis en in de tuin. De Zilveren Tuinpluim ging naar Pokon BioBalans, een com pleet assortiment voedings- en verzorgingsproducten, waarbij minerale en organische voe dingsstoffen in één product zijn gecombineerd. Ook hier een unaniem oordeel voor deze ergonomisch gekrom de steel, die volgens de jury wel iswaar enige oefeningen vergt maar naar verwachting bij lang durige karweitjes rugklachten zal besparen. De Scotts EasyGreen strooiwagen van AS E F BV kreeg een Zilveren Tuinpluim, omdat dit machientje handzaam van formaat is en makkelijk te hante ren en redelijk geprijsd. Water in de tuin trekt. Maakt een tuin voor veel mensen volledig. 1 En daar is wat voor te zeggen. Een tuin is een schouwspel met 1 allerlei ellementen die onze ogen leiden. Over terrassen, tussen haagjes, over paadjes en over de patio onder de pergola door. Tot aan de vijver. Want daar be- gint de rust, zo’n kalm rimpell- loos wateroppervlak. Dat nodigt uit om naast te gaan zitten. Of om 1 even te stoppen en gebukt het 1 boeiende onderwaterleven te bekijken. Of gewoon, als doel van een oversteekje in je tuin. Binnenkort wordt op het terrein van Amarant aan de Bredase- weg 570 een Parkettuin gereali seerd. Een tuin van 3300 m2 groot die speciaal is ingericht als zinnenprikkelende ervaring voor mensen met een verstandelijke handicap. De tuin bij het voorma lige Piusoord bestaat uit onge veer negentig ‘kamers’ van 3 bij 7,5 meter. Iedere ‘kamer’ biedt slechts één enkele ervaring, zo dat de bezoekers daar helemaal in op kunnen gaan. In samen werking tussen enkele voor Denkend aan de afgelopen we ken hebben we wel genoeg water in de tuin gezien zult u denken. Maar goed -al is het voor velen een schrale troost- het is allemaal maar tijdelijk. Op de eerste plaats is dit materiaal erg duurzaam. Een tuinset van te akhout kan in beginsel alle sei zoenen buiten blijven staan. Daar naast bestaat de mogelijkheid om zelf te kiezen voor de uiteindelijke uitstraling van je meubelen. Ga je deze behandelen met teak olie, dan behouden de meubels hun natuurlijke kleur. Niet be handelen met teak olie betekent, dat het meubel een mooie zilver grijze glans krijgt. Bovendien is En verder: laat u adviseren door vakmensen die op hun gebied al les weten van het onderwerp waarover u vragen heeft. Kijk daarvoor verder in deze special. Bij winkels waar direct uit voor raad geleverd kan worden moe ten de kant en klare onderdelen door de klant zelf in elkaar gezet worden. Ook op dit vlak wordt het product klantvriendelijker, waar door consumenten hun nieuwe aanwinst snel en gemakkelijk gebruiksklaar hebben. Een uniek nieuw product aan fir- manent is de ecologische vijver bodem Waterproof. Een nieuwe waterdichte formule voor een gezonde vijver. Waterproof is anders dan andere vijverbo- dems. Waterproof vijverbo- dems zijn namelijk zelfdichtend bij lekkage en vragen daarom nauwelijks om onderhoud. Het aanleggen van uw ideale vijver is met Waterproof slechts een kwestie van graven, gelijk matig verdelen, aandrukken (verdichten) en vullen met wa ter. Daar komt bij dat deze revo lutionaire vijverbodem voor bij na 100 procent uit natuurlijk materiaal bestaat. NISEERDE Tips Een paar tips: leg, voordat u een vijver gaat graven, een felge- tuin j advies; ZUURSTOFPLANTEN. URG ESTRAAT 16-18 -535 25 25 Tegenvallend lenteweer hoeft mensen er niet van te weerhou den om te tuinieren. Dat geldt in elk geval voor het voorjaar van 1998, zo blijkt uit een represen tatief onderzoek van het Pro ductschap Tuinbouw. Ruim een kwart van de Nederlandse be volking kocht in dat voorjaar na melijk meerjarige tuinplanten. De meest gekochte tuinplanten zijn vaste planten. Een patroon dat we terugzien in alle seizoe nen. Van de mensen die in het betreffende voorjaar tuinplan ten aanschaften, kocht ruim vijf tig procent vaste planten. Sier heesters en -coniferen volgen op de tweede en derde plaats. In het najaar kocht de Nederlan der betrekkelijk veel bomen. Rozen, klimplanten en kuip- planten werden vaker in de len te gekocht. In het najaar lag het accent op heideplanten. De meeste planten werden en wor den gekocht in de tuincentra, zo -Vijverplanten Geworteld en ook in manden ENA SEWAGEN tors slang. Die rolt u erd in kunststof en alu- aterdoorvoer, waardoor u if te rollen als u nodig hebt. Het gebruik van Vietnamees teak zit in de lift. Het is een op vallende vaststelling aan de vooravond van een nieuw zo merseizoen. Uit onderzoek is ge bleken, dat houten tuinmeube len in trek zijn. Je kunt je daarbij afvragen, waarom steeds meer mensen kiezen voor een tuinset van Vietnamees teakhout. De lente heeft voor Jacqueline de Feber verrassingen in pet to tijdens een wandelingeen bloeiende forsythia rdkantoor Tilburg i: 013-5434423 “Er is hier veel gras. Dus als dat ‘s nachts vochtig is geworden, ruik je het ‘s ochtends, ‘s Middags is die geur weg.” Ze heeft niet méér affiniteit met geuren dan de gemiddelde ziende persoon, maar beleeft ze intenser. “Ja, kamperfoelie ruikt heerlijk; die wil nog gaan kopen. In april ga ik langs bij het tuincentrum, gezel lig!” Hoe ze daar haar inkopen doet, heeft weer wel te maken met haar handicap. Op de ach terplaats wil Jacqueline geen planten of bloemen in de grond, want hoe goed getraind Marnix ook is, net als veel andere hon den is hij zo ondeugend, dat hij graag wat graafwerk verricht. Dus komen er plantenpotten Groot assortiment en jarenlange ervaring; voor een deskundig gespecialiseerd in Zl Voor het tuinseizoen 1999 intro duceert Hillhout twee houten vij- verbruggen: de vijverbrugjes Excellent 55 en 80. Deze vijver brugjes zijn ideaal voor de klei nere vijver, zodat u ook bij een tuin van gemiddelde grootte van een vijver(-brug)kunt genieten. Beide bruggen zijn gemaakt van profielplanken van 1,6x9,4 cm, die gemonteerd zijn op booglig- gers. De lengte van beide brug gen is 187 cm, de breedte res pectievelijk 55 en 80 cm. Bij de bruggen is ook een bijpassende leuning verkrijgbaar, tevens met een lengte van 187 cm. De brug en eventuele leuning(-en) worden geleverd als bouwpak ket. Met de bijgevoegde duide lijke opbouwhandleiding is de brug eenvoudig te monteren. De boogliggers van brug en leu ning zijn watervast verlijmd om kromtrekken tegen te gaan. Het hout is drukgeïmpregneerd en daardoor beschermd tegen houtrot. Hillhout garandeert dit voor 10 jaar. De kleur van het hout is naturel groen. Het water dat écht achterblijft in de tuin is de vijver. En dat is een wereld op zich. Want een vijver is niet alleen een plasje water met een waterlelie. Duizenden mi- cro-organismen, eencelligen, kruipers en zwemmers bewegen zich door het water. Hun wereld. Onherroepelijk vinden ook ande re dieren hun weg naar de vijver: van de snorrende libelle tot en met het egeltje dat ‘s avonds in de schemer nog even een slokje neemt. Het aanbod was dit keer buiten gewoon gevarieerd en dat maak te de keuze er niet makkelijker op. Des te opmerkelijker was het dat de jury het over een aantal toekenningen onmiddellijk una niem eens was. Tegelijkertijd lie pen de meningen soms ook uit een en volgde overeenstemming na discussie. In sommige categorieën was het aantal inzendingen groot (tuinin richting, decoratie), in andere juist was teleurstellend weinig (gereedschappen en machines) Jammer, vindt de jury, die aan bieders graag wil stimuleren deel te nemen aan deze jaarlijkse be oordeling van nieuwe producten In augustus start Vestiging Tilburg Sg Quirijn van het Agrarisch door vakgenoten. Bekroonde producten In de categorie Decoratie ging de Gouden Tuinpluim naar de Ter- Je staat er niet elke dag bij stil, maar in Nederland wonen bijna evenveel mensen die (bijna) blind zijn als de stad Tilburg inwo ners heeft. Nog eens bijna een half miljoen mensen heeft een be perkt gezichtsvermogen. Toch kunnen ook zij -dankzij andere zintuigen- genieten van de natuur, parken en tuinen. “Nu ruik je de lente, heerlijk. Ik ben dan ook naar mijn zin veel te snel terug van mijn vaste wandeling met de hond." Opleidings Centrum West-Brabant met de driejarige dagoplei ding Bloemschikken. Met het oog op een compleet onderwijs aanbod in de regio is deze dagopleiding mbo een belangrijke aanvulling op de deeltijdopleidingen Bloemschikken en Groene Ruimte die Vestiging Tilburg reeds verzorgt. Tijdens de officiële opening van de vakbeurs voor de tuinbran che VTB 99 zijn onlangs de jaarlijkse Gouden en Zilveren Tuin pluimen uitgereikt. De onderscheidingen gaan naar nieuwe en vernieuwde producten voor de particuliere tuin. Een onafhan kelijke jury boog zich over 76 aangemelde noviteiten en kende Tuinpluimen toe in vier categorieën: Decoratie, Gereedschap pen en machines, Tuininrichting, Verzorging en overige. De on derscheidingen zijn een initiatief van de Vereniging Belangen behartiging Tuinbranche (VBTB). Een zilveren tuinpluim ging uit naar de Decor Garden Plan tenbakken Gigant!. ■M^at de blinde Jacqueline I Jyje Feber tegenwoordig meer van de lente geniet, heeft ermee te maken dat ze ruim twee jaar geleden van de Bo- menbuurt naar Tilburg-noord verhuisde. Haar nieuwe woning ligt dicht bij de parkachtige groenstrook tussen Heikant en Quirijnstok. Daar kan ze beter wandelen met blindengeleide hond Marnix dan in haar vorige buurt. Aangepast Tuinen van en voor blinden en slechtzienden zijn niet hetzelfde als die van zienden. Ze zijn aan gepast aan de handicap en dus zo ingericht dat je van de andere zintuigen gebruik kunt maken: reuk, gehoor en tastzin. De pa den hebben herkenbare randen: een laag hekje, of -voor slecht zienden- een rij felgekleurde ste nen. tijd opslokken. Nu komen er ook kruiden. “Tijm, laurier, peterselie; bij haar meer tegels en potten, het moet voor mij wel lekker blij- vooral met groene planten en ven ruiken.” De planten moeten tegen een stootje kunnen, als er bijvoor beeld iemand op gaat staan. Ver standig is ze niet door elkaar te zetten, maar soort bij soort; van af het pad gezien in opklimmen de hoogte. Leuk is natuurlijk planten te kiezen die insecten en vogels aantrekken en handig is het de soorten zo te variëren dat er continu minstens één soort in bloei staat. Veel kruiden ruiken lekker, maar ook aan planten, heesters en bo men met geurende bloemen of bladeren is er geen gebrek, al moet je je misschien niet door de (mode)waan van de dag laten lei den. Enkele voorbeelden bij de planten: sierui, korenbloem, tros- chrysant, lelietje van dalen, nachtviolier, hyacinth, lavendel, lupine, kattekruid, sleutelbloem, muskaatsalie, pioenroos, tulp en viooltje. Geurende bomen en heesters: buxus, meidoorn, brem, toverhazelaar, kamper foelie, sierappel, boerenjasmijn, rozenstruik en blauwe regen. Amarant werkzame therapeuten en begeleiders en de kunstenaar Hans Verhuizen, is een idee voor de belevingstuin ontstaan. Door het ministerie van VWS en de provincie Noord-Brabant is een subsidie toegekend voor het pro ject. Om alle wensen voor de in vulling van de belevingstuin te realiseren, is Amarant nog op zoek naar sponsors. Iedereen kan een ‘kamer’ of een deel daar van sponsoren. Informatie: Amarant, Rose de Brouwer, tel. 4645499. Hierdoor is het tegen houtrof be- dit voor 10 jaar. Kleur: naturel schermd en Hillhout garandeert groen. tuincentrum of bij een groothan del. Vooruitlopend op deze uitbrei ding van de mbo-opleidingen op het gebied van landbouw en na tuurlijke omgeving heeft de Ves tiging Tilburg op de locatie van Scholengemeenschap Quirijn in september 1998 een eigen schoolgebouw geopend. Op deze manier hebben de onder wijsdeelnemers van de mbo-op leidingen een eigen stek, terwijl ze toch volop gebruik kunnen maken van de uitgebreide facili teiten van Scholengemeen schap Quirijn, waaronder de tui nen en de kassen. Als u de terracottakleurige pot saai vindt, kunt u deze eenvou dig wat fleuriger maken. Dat kan bijvoorbeeld door de bruine pot te versieren met kleurige scher ven van gebroken kopjes, scho teltjes of geglazuurde mozaïek- tegeltjes. Met montagekit kunnen deze scherven worden vprlijmd. Nadat de versierde pot voldoende is gedroogd, wordt de oppervlakte met gips gelijk gemaakt. Om het geheel te be schermen tegen vocht kan de buitenkant eventueel behan deld worden met waterglas. Kies de kleur(en) voor de ver siering zorgvuldig. Een teveel aan kleur maakt al gauw dat de potten meer aandacht vragen dan de planten. Een enkel ge raffineerd accent kan geen kwaad: lichte kleuren op een donkere, schaduwrijke plaats; donkere kleuren in afwisseling met een licht accent op zonrijke plekjes. in beuken en ahorn woon/slaapkamer kwaliteit HDF basis EN685 getest •2.51 mz per pak t DOE HET ZELF kleurd touw of een tuinslang in de gewenste vorm en grootte. In de loop van de dagen erna kunt u er wat aan wijzigen zonder dat de schop eraan te pas komt. Haal nu de afgestorven plantenresten uit de vijver. Anders vindt er later ‘compostering’ plaats in de vij ver. Dit leidt tot toename van voedingsstoffen en dus verho ging van de kans op alg/wier en een groene vijver. Plaats vol doende gewortelde zuurstof planten. Zij “eten” de voedings stoffen voor de neus van de eencellige alg -die het water groen kleurt- op. In een normale situatie is 1 volle mand of vijf bos jes zuurstofplanten per 1000 liter water voldoende. En zij vormen de onmisbare schakel in het stre ven naar een biologisch even wicht. Onderschat de noodzaak van insectenjagende vissen niet. Zij werken tegen dat bepaalde insecten waterplanten kunnen bewschadigen. Laat de bodem niet dichtslibben. Er is een bac- teriesoort die niet houdt van zuurstof en in zijn manier van le ven gassen produceert die rui ken naar “rotte eieren”. Ga wel doordacht met uw vijver om. Al dat onderwaterleven is afhanke lijk van uw keuzes. In Tilburg werkt het Agrarisch Opleidings Centrum West-Bra- bant samen met de SVOM-scho- len voor vbo/mavo en het Regio nale Opleidingen Centrum Midden-Brabant om doorgaan de leerlijnen te realiseren voor jongeren van 12 tot 21 jaar. Zo kunnen ze gemakkelijk doorstro men van basisschool naar ybo/mavo en vervolgens naar de gewenste middelbare beroeps opleiding. In de sectoren zorg en welzijn, economie en techniek bestaan daarvoor prima moge lijkheden. Het onderwijsaanbod in de sector landbouw is echter nog niet compleet. Na de basis school kunnen leerlingen kiezen voor vbo groen op Scholenge meenschap Quirijn. Daar be vindt zich ook Vestiging Tilburg Sg Quirijn. Deze vestiging van het Agrarisch Opleidings Cen trum West-Brabant verzorgt mo menteel de vervolgopleidingen mbo bbl (leerlingwezen) in de richtingen Bloemschikken en Groene Ruimte. Vanaf het komende schooljaar kunnen eindexamenkandidaten vbo en mavo dus ook kiezen voor de driejarige dagopleiding mbo bbl in de richting Bloemschikken. De Vestiging Tilburg speelt met de nieuwe opleiding in op de flo rerende bloemenbranche. Met een diploma van deze vakoplei ding kunnen afgestudeerden een eigen bedrijf beginnen of een zelf standige functie bekleden in de Vietnamees teak erg scherp ge prijsd. Bij verschillende modellen wordt gebruik gemaakt van een ijzeren frame voor een goede duur zaamheid en een frisse uitstra ling. Binnenkort zal ook alumini um toegepast gaan worden. Zitcomfort is natuurlijk ook be langrijk. Bij het vormgeven van de modellen wordt steeds meer rekening gehouden met de na tuurlijke lichaamsvormen en zit- houding. racotta ‘wigwam’ ornamenten- CP Ceramics van Fons Direct. Het systeem berust op 3 bam boestokken waarmee op een voudige wijze een klimrek te ma ken is. De jury was unaniem in haar oordeel dat dit systeem de creativiteit op gang helpt, simpel toepasbaar is en heel bereikbaar door de lage prijsstelling. De Zil veren Tuinpluim was voor VBI Import en Export voor de Decor Garden Plantenbakken Giganti Decor Garden, volgens de jury is deze serie fonteinen, vazen, plantenbakken en ornamenten te betitelen als betaalbare repli ca’s van stijlpotten naar voor beeld van oude Engelse tuinen. In de categorie Tuingereed schappen kreeg Markt (Holland) BV de Gouden Tuinpluim voor de Gardena combisystem-alu- minium ergoline steel 150 plus. /^jZottagetuin? S Bel Daan Teunissen Tuinen f 013 - 544 16 93 IERS ENA ipmachines 152,- 139,- 229,- 198,- 269,- 239,- 289,- 269,- IERS BRILL 139,- 169,- 18 189,- IERS WOLF 109,- 169,- i standaardprijzen, dikten zijn altijd iktie. Meer dan 3500 leerlingen volgen een opleiding aan het Agrarisch Vlonders recht, diagonaal en mozaïek Opleidings Centrum West-Bra- bant, verspreid over zeven vesti- Hillhout heeft drie nieuwe types gingen. Die in Andel, Breda, Ou- vierkante vlonders in het assorti- denbosch, Steenbergen en ment opgenomen, te weten: Tilburg bieden curssusonder- vlonder recht, vlonder diagonaal wijs, (individueel) voorbereiden- en vlonder mozaïek. Met deze de beroepsopleidingen-vbo, kant-en-klare vlonders is een ter- middelbare beroepsopleidingen ras of tuinpad eenvoudig en snel volgens de beroepsopleidende te leg9en en de Hillhout-kwaliteit leerweg-mbo bol en volgens de beroepsbegeleidende leerweg- mbo bbl (leerlingwezen). De vestigingen verzorgen oplei dingen op alle niveaus op het ge bied van groen, bloemen, natuur, milieu en land- en tuinbouw. Door de goede samenwekring tussen de vestigingen zijn de door- - <n| .i

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 21