- I inrichtirn ’99 w 1 i 0^1 tuin Trots op 1100 hectare openbaar groen Cultuurtechniek beheert grootste tuin van Tilburg Garden Life Style opent nieuw tuinmeubelseizoen Tuin Expo ’99 Genieten van droomtuinen Engelse 'tuinmeubels 1 E- 1999 pagina 1b DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 18 maart 1999 pagina 17 voorjaar oor een Plantsoenendienst werd rekenen. Het vernieuwde Garden Life Style opent het tuinseizoen Tuinieren met de natuur met de oek, de reffen ent. En lie voor ivoudig Jen wij ging of iinsdag entrum ook op en naar Onze fkosten eren. U en in de en dat u metalen, ort graf n uiter- edragen or deze Hasseltse kapel, een plek met een stedelijk en representa tief karakter ligt buiten het centrum. Het groenonderhoud is hier erg intensief. rend aangelegde modeltuinen van de Tuin Expo ‘99 krijgt de be- vooral ging om(het van het openbare soenen waar dat nodig is maar evengoed bonte bermen waar planten, bloemen en dieren nog vrijuit hun gang kunnen gaan. ven, Lardinoisstraat 8, naast het Centraal Station van Eindhoven. standaard-onderhoud. Om een laatste voorbeeld te geven: het plantsoen aan de Puccinistraat kan door ligging, functie en ni- der groot. Ook de betaalbare tuinset is en blijft in het assorti ment ruim voorradig. Woonaccessoires Garden Life Style heeft de import volledig in eigen hand. De pro ducten waarom het gaat zijn voornamelijk afkomstig uit Indo nesië en Vietnam waar het om hardhout gaat. Gietijzeren pro ducten worden geïmporteerd uit China. Kusters. “Schoffelen, borstelen en branden. Daarmee houden wij de stoepen en straten die om zeer intensief onderhoud vra- Een beeldbestek is aangegeven wanneer het groen moet worden on derhouden. In situatie A, waar intensief onderhoud gewenst is, wordt eerder ingegrepen dan in situatie B, waar standaard onderhoud ge wenst is. Digitale werkplek Jo van Hal is voorman in het rayon Tilburg-centrum en Tilburg- oud-noord. Misschien illustreert zijn verhaal wel het duidelijkste de grote veranderingen die de afdeling Cultuurtechniek heeft doorgemaakt. “Vroeger stond ik met mijn mannen in het plant soen en schoffelde en werkte mee. Tegenwoordig plan ik de werkzaamheden, zet de mannen aan het werk en houd ik toe zicht en coördineer ik het werk van zowel onze eigen mede werkers als de aannemers die voor ons werken.” Van Hal heeft zijn verblijfsruimte aan de Ringbaan West. Alle voorlieden van Cultuurtechniek hebben zo’n verblijfsruimte in de wijk waarvoor zij verantwoordelijk zijn. Was dat vroeger een verrijdbare schaftwagen waar het materiaal opgeslagen werd en de man nen een kop koffie dronken, tegenwoordig beschikken Van Hal en zijn collega’s over een digitale werkplek. “We kunnen e-mail en en staan in rechtstreekse verbinding met de computersys temen op de werf aan de Tatraweg.” Style is men voortdurend bezig om deze trends op het spoor te komen. Dit betekent onder meer het bezoeken van toonaange vende vakbeurzen overal ter we reld. Werken met beschermingsmid delen is één van de voorschriften uit de Arbo-wet die Cultuurtech niek als leidraad bij de bedrijfs voering hanteert. Op zondag 21 maart, de dag dat de lente begint, start Te- leac/NOT de nieuwe serie ‘Tuinieren met de natuur’. In tien televisieprogramma’s wordt ingegaan op de basis principes van het natuurlijk tuinieren. De Tuin Expo ‘99 is geopend op: don derdag 18 maart van 12.00-22.00 uur; vrijdag 19 maart van 12.00-22.00 uur; zaterdag 20 maart van 12.00-22.00 uur; zondag 21 maart van 11.00-18.00 uur. Tilburg gaat Europees “Met ons groenbeheersysteem kunnen we ons werk afstemmen op de RAW-standaard,” meldt Peter Sebregts. “Dat zijn de Eu- Van 22 miljoen alles doen “Ons onderhoudsbudget bedraagt 15 miljoen en de totale omzet 22 miljoen. Dat lijkt veel, maar van dat budget moeten ook alle sa larissen betaald worden en alle bedrijfsgebouwen en het materiaal onderhouden worden”. Cultuurtechniek heeft een eenheidsbedrag per m2 te besteden. Een bedrag dat nog regelmatig wordt bijge steld. “In een vastgoednota die we nu aan het maken zijn wordt onomwonden aangetoond dat het basis budget ontoereikend is,” meldt Kusters. afdeling Cultuurtechniek Een steekproefje onder vrienden en kennissen bevestigde het vermoeden: de naam ‘Cultuurtechniek’ werd door niemand in verband gebracht met de ‘groene sector’ van Openbare Wer- I ken Tilburg. Ze moeten erom lachen, Kusters, Sebregts en ge meentelijk voorlichter Hedwig Willems. Om meteen op te mer ken dat de naam ‘Plantsoenendienst’ dan wel beter bekend mag zijn, maar de lading van de werkzaamheden die verricht worden, absoluut niet dekt. Sinds de jaren vijftig is er enorm veel veranderd, vertelt Kusters. Vrijwel alle werkzaamheden draaiden toen rond het onderhoud van het groen in de nieuwe Tilburgse wijken. Groen dat gezien werd als een verlengstuk van de particuliere tuin. Groen dat voor iedereen toegankelijk en bruikbaar moest zijn. De naam ‘plantsoenendienst’ werd begin jaren negentig daarom bijge steld tot ‘publieke werken afdeling onderhoud’. De grote cul tuuromslag binnen de organisatie kwam een jaar of vier gele den: als afdeling Cultuurtechniek kregen de medewerkers voortaan te maken met aanleg en inrichting van het groen. Ook de voorbereidende werkzaamheden horen bij het werk van Se bregts en de zijnen: “Het in cultuur brengen van ‘woeste grond’ zodat er gemeentelijk groen kan komen. Je zou het misschien het best zo kunnen omschrijven,” aldus Sebregts: “het arbeids intensieve werk van voorheen is nu vooral kennisintensief wer ken geworden.” De naam ‘Cultuurtechniek’ is daarbij gekozen ter onderschei ding voor de al bestaande afdeling ‘Civiele techniek’: de afde ling waar vooral nutsvoorzieningen, civieltechnische werken en grondwerken het takenpakket vormen. maart 12.00 - 22.00 uur maart 12.00 - 22.00 uur maart 12.00 - 22.00 uur maait 10.00- 18.00 uur het vroeger onderhoud groen, is onze afdeling vandaag de dag ook verantwoordelijk voor de aanleg en het beheer van par ken en Blaak en voorbeelden die iedereen wel kent. De scheiding tussen de woning en tuin verdwijnt langzaam. Men verblijft steeds vaker in de tuin, terwijl die tegelijkertijd steeds meer naar binnen wordt gehaald. Die trend wordt door de Tuin Expo ‘99 prachtig gevisuali seerd. Dwalend door de schitte- te en nieuwste merken en nog Life Style vinden we de allerbes- meer hardhouten tuinmeubelen. Meubelen van teakhout, meranti en bantiran en producten van al ternatieve hardhoutsoorten als rabinia, beuken en eiken. In het assortiment verder een keur aan tuinmeubelen en accessoires die gemaakt zijn van gietijzer, alumi nium en lood. Maar ook de kunst stof meubelen zijn bij de zaak aan de Veldhovenring rijk verte genwoordigd. De keus is bijzon- ISO-certificaten als er- anders dan in Til- kenning Naast het ISO-certificaat voor de kwaliteitsborging (ISO-9001) is Cultuurtechniek sinds kort in het bezit van het milieucertificaat A I Tilburg werkt inmiddels alweer enkelejarenmeteengroenstruc- veau op standaard onderhoud tuurplan. Wie de laatste jaren een verruiging en versobering van het openbare groen vaststelt heeft gelijk. Uitgangspunt van het groenstructuurplan is ‘de na tuur de stad in halen’. Dus: scho ne en goed onderhouden plant- ropese onderhoudsnormen voor groenvoorzieningen.” Het Til- bur aar De consument kan ook terecht vooreen enorm aanbod woonac cessoires: windlichten, lan taarns, zuilen, etc. Ook op dit ge bied worden de allernieuwste trends gevolgd. Bij Garden Life Smaken verschillen. De één houdt van strakke lijnen, een ander heeft het liever wat rom meliger. Hoe een tuin ook wordt ingericht, men kan altijd proberen dat op een manier te doen die de natuur geen ge weld aandoet. Bij natuurlijk tui nieren gaat het niet zozeer om smaak, maar om natuurlijk evenwicht. De serie wordt ingeleid met het onderwerp: de ‘andere’ tuin. Kijken vanuit een natuurge- richt gezichtspunt geeft een andere manier van tuinieren. Zijn kale plekken in een tuin voor de meeste mensen heel gewoon, voor de natuur zijn het open wonden. Vandaar dat kale plekken zo gauw dicht groeien met iets wat onkruid wordt genoemd. In het tweede programma vertelt Ton ter Lin den, bekend van zijn tuinen in Ruinen, hoe men kan tuinieren en tegelijkertijd natuurlijke pro cessen kan begeleiden. Hij geeft aan wat aan de natuur kan worden overgelaten en wanneer en hoe zelf kan wor den ingegrepen. In het vervolg van de serie wordt aandacht besteed aan het belang van bomen en de aanleg en het onderhoud van vijvers. Ook de samenhang tussen planten en dieren in de tuin komt aan bod. Pieter van Breugel, insectenkenner bij uitstek, geeft zijn visie op in secten in de tuin. Verder maakt de kijker kennis met het op een natuurvriendelijke manier kweken van groenten en krui den. Hoe bewoners met elkaar een natuurvriendelijke tuin midden in de stad kunnen re aliseren en onderhouden ver tellen beheerder en vrijwilli gers van de wijktuin De Slatuinen in Amsterdam. In het laatste programma komen alle apsecten, die in de voorgaan de programma’s zijn behan deld, nog een keer aan de orde in een volkstuinencomplex. De programma’s worden van af 21 maart wekelijks uitge zonden op zondag van 18.30- 18.55 uuropTV2 groenvoorzieningen.” Reeshof zijn daarbij Groenstructuurplan |als leiddraad /T BEURSGEBOUW EINDHOVEN naast het Centraal station De consument kan bij Garden Life Style rekenen op een uitste kende service. Alles wordt in ei gen atelier gemonteerd en even tueel gelijmd en geschroefd door deskundige medewerkers. Daar na worden de tuinmeubelen gra tis thuis afgeleverd. Wie kennis wil maken met de vele merken en producten van Garden Life Style moet zeker eens een kijkje gaan nemen in de vernieuwde zaak. U doet er haast zeker leuke tuinideeën op.. sche of bron- zen tuinbeel- zoeker een beeld van de onbe- ^en, vijvers, perkte mogelijkheden om de tuin buitenverlich- om te toveren tot een heerlijke tin9> tuinboe- plek om in weg te dromen. Of het ken en -ma nu gaat om tuinaanleg, (exoti- gazines, sche) planten en bomen, kerami- vogelhuisjes of siersmeed- werk; ieder item dat kan bijdragen aan de verfraaiing van de tuin is op de beurs- vloer aanwe zig. De fraaie ambiance en pret tige sfeer van de Tuin Expo ‘99 maken een bezoek aan de beurs bovendien tot een gezellig uitje voor het hele gezin. De Tuin Expo ‘99 wordt gehouden van donderdag 8 t/m zondag 21 maart in Beursgebouw Eindho- loegangspnpen: Volwassenen 1 Kinderen van 10-16 jaar. 65-plussers en CPJ'ers/JO.- Kinderen tot 10 jaar gratis 9& J “eel veel,” merkt Ad ;BiM Kusters, leider van het rayon Tilburg-centrum I op. “Wat mensen vroeger ken den als de plantsoenendienst, is hiet meer te vergelijken met de prganisatie zoals we die nu ken nen.” Beheerder groensystemen Peter Sebregts vult aan: “Waar Het snoeien van bomen is één van de vele taken van de afdeling Cul- burg,” tuurtechniek. foto peter ligtenberg De Tuin Expo ‘99 wordt onder meer geken merkt door een fraaie ambiance. mag het elders welig tieren? Dat heeft volgens voorlichter Hedwig Willems alles te maken met ligging, functie en niveau van het betreffende groene gebied. Een rozenperk hartje centrum ligt meer in de kijker dan een berm aan de Moersedreef. Het groen rond de Hasseltse kapel heeft een meer representatieve func tie dan een grasveld in Tilburg- noord. Druk bezochte plekken krijgen in het groenstructuurplan de naam stedelijk niveau, buurt- niveau drukt uit dat het groen vooral voor bewoners van een straat bestemd is. Wat wijkni veau betekent, is dus niet moei lijk meer te raden. Het werken met het groenstructuurplan lijkt dankzij de drie pijlers waarop het systeem rust, wel een beetje op een invuloefening: Het Piusplein: gelegen in het centrum, met een decoratieve functie en stedelijk niveau kan re kenen op zeer intensief onder houd. Evenals de Hasseltse ka pel: alhoewel deze kapel niet in Interieur vernieuwd, showroom uitgebreid tot 1500 m2 het centrum ligt heeft ze een be langrijke representatieve functie en trekt ze veel bezoekers waar door de status stedelijk niveau vanzelfsprekend is. Maar de af deling Cultuurtechniek kent nog meer onderhoudsniveaus. Te genover het zeer intensieve on derhoud dat Piusplein en Has- Voor de nieuwste trends op het gebied van tuinmeubelen kunt u seltse kapel te beurt valt, staat terecht bij Garden Life Style aan de Veldhovenring 71 in Tilburg, het extensieve onderhoud dat de Dit jaar is het voor de consument nog interessanter om een be- gemeente bijvoorbeeld pleegt zoek te brengen aan deze zaak, die voorheen als Plus 100 door aan de Moersedreef. Een ecolo- het leven ging. Het interieur is ingrijpend vernieuwd. Hierdoor gisch (functie) buitengebied (lig- werd een uitbreiding van de showroom tot liefst 1500 m2 gere- ging) in een wijk (niveau), waar aliseerd. de ‘wilde’ natuur volop de ruimte krijgt. Tussen deze beide uiter- Op het programma van Garden sten ligt het intensieve en het Voor ae mooie momentèti^aitne^ieï’cn. Grote keus uit Tafels, (verstelbare) Stoelen, Banken, Vouwmeubels, Ligbedden en Deckchairs. Cfiristim ‘Barter Traditionals Kerkstraat 107-113 5161 EC Sprang-Capelle telefoon .0416-278094 (bij de stompe toren) tuurtechniek vindingrijk. Se bregts: “Lieveheersbeestjes zijn een prima luizenbestrijdingsmid- del. De verkeersgeleiders wor den gereinigd met een biolo gisch, milieuvriendelijk middel.” Kusters weet het nieuwe beleid mooi te verwoorden: “Ik zeg het maar zo: al die gladde schone wij ue stoepen en straten uie om straten zijn minder gezond dan voiwaaraig Deariji zeer intensjef onderhoud vra. de ruige bermen waar de natuur Cultuurtechniek is een professio- gen, onkruidvrij.” Ze zijn bij Cul- no9 echt leeft.” neel bedrijf dat samenwerkt met aannemers en opdrachtgevers als het college van B W en de jrgse groen model sluit goed diensten Stadszaken en Wijkza- m bij de RAW-normen. Dat blijft ken van de gemeente Tilburg. niet onopgemerkt: “Ons beheer- Stadszaken stippelt, in nauw Maar waarom wordt het gras op systeem wordt door vele Neder- overleg met Cultuurtechniek, het de ene plaats kort gehouden en landse gemeenten met belang- groenbeleid voor Tilburg uit. Pro- stelling gevolgd. Op 18 maart jectmatig ‘doet’ Cultuurtechniek gaan wij het landelijk presente- ook werk voor derden. De Efte- ling bijvoorbeeld, die een inven tarisatie van het eigen groen op basis van het Tilburgse groenbe heersysteem wilde. Kusters: “De tijd dat iedereen die voor ons werkte ook bij ons in dienst was, is voorbij. Zo’n 70% van het werk wordt uitbesteed aan aannemers. Zij ontvangen een bestek van de te verrichten werkzaamheden en kunnen een offerte maken. Natuurlijk zijn onze medewerkers verantwoor delijk voor het toezicht op een juiste uitvoering van het werk.” Door de wijze waarop ze aanne mers instrueren heeft Cultuur techniek de ISO-certificaten 9001 en 14001 (kwaliteitsbor ging) in de wacht gesleept. Niet alleen krijgt de aannemer een opgave van de te verrichten werkzaamheden en de locaties waar die moeten plaatsvinden; studies aan de leden van we raad onder uitnodiging Ie klankbordgroep. intoor bij bedrijf ‘t Kruis met het initiatief tot het uit- (drijf ‘t Kruispunt met een middels een procedure ex I et op de Ruimtelijke Orde- in wordt gedurende twee gd. In die periode kan een- tegen het plan indienen, mmingsplannen Noord- roorgesteld de ingediende j rijzen tegen de bestem- uwe Warande, fase 1 ge- 1 an voor het overige onge- ;ebaan Berkel-Enschot isoord Berkel-Enschot on- ne Berkel-Enschot onge- erkel-Enschot gedeeltelijk it overige ongegrond, Hei- >t gegrond en voor het ove- 'erklaren, de voorschriften sstemmingsplannen in al- m ter vaststelling voor te en van de richtlijnen ste- I irichting beeldkwaliteit be- n Noord behoudt het colle- >en oplosssende rol voor :t ontstaat tussen bouw- richtlijnen; het college be- eid voor hierbij in voorko- jken van het advies van de sie. De reclamanten wor- loogte gesteld. 'OS, 26 maart 1999 1999 temmingsplan “Het rerziening Bouwklasse nsprekers wordt medege- ande reacties geen aanlei- ret voorontwerp-bestem- and, Partiële herziening tan te passen. VS, 26 april 1999 (ter Reitse Hoevenstraat nstraat worden 6 parkeer- d ter hoogte van de Olie- VS, 15 maart 1999 ragenwet ewoners die tot de doel- onwagenwet behoorden, jeven bij de toewijzing van >r woonwagens. Hierover eegd met Tiwos. Zodra dit 1 zal een voorstel aan de m in de vorm van een over- van de Huisvestingswet. 'oMil, 23 maart 1999 ide Heuvel ran het realiseren van een rmen- en plantenmarkt op ir weinig animo is vanuit de rdentaire handel. Het tarief t wordt voor 1999 éénma- I ƒ44,70 voor een kraam en dwerkersplaats. De daar- a tekorten worden gedekt imenmarkt gereserveerde termarkt 1999 wordt g& 28novembervan11.00tpt atievandezaterdagmarkt I "ésb/ros rentelijk ondernemings- aan de door het ministerie Zaken in het kader van het d geïnitieerde benchmark de opvang van nevenln- rlmalr en voortgezet on- oor de subsidiëring van de nstromers in het primair en ijs zijn vastgesteld. )CZ, 22 maart 1999 Topvang i gewijzigd organisatiemo- ouders en de toelating tot atsen worden vrijgegeven ankelijk van de resultaten lege beslissen of, en zo ja, lorrangsvolgorde voor de en moet worden vastge waarde geldt dat knelpun- schikbare budget mesten ek armoedebeleid ag over het gemeentelijk 16-1998wordt aan de com- szonden. Aan de advies- >ne Bijstandswet wordt ge- ortte reageren. ren aan andere gebruikers van de in eigen beheer gemaakte beheersystemen”, vertelt Se- groencatalogus geeft aan hoe bregts niet zonder trots. het groen er volgens het afge- Inmiddels is al het groen in Til- sproken onderhoudsniveau bij burg volgens de uitgangspunten moet liggen. Een rozenperk dat van het groenstructuurplan irr zeer intensief onderhouden kaart gebracht. De inventarisatie wordt, mag geen onkruid verto- van het groen in Berkel-Enschot nen; bij standaard onderhoud en Udenhout, die inmiddels ook hoeft pas te worden ingegrepen tot het Tilburgse werkgebied ho- als het onkruid bepaalde gren- ren, is nu ook afgerond. “In deze zen overschrijdt. kernen zijn de uitgangspunten van het groenonderhoud van oorsprong t aldus Hedwig Willems. “Ook daar zullen de Tilburgse uit gangspunten in de loop der tijd gemeengoed moeten worden.” Samen met de afdeling Cultuur- ISO-14001. “Wij hebben de be- techniek tracht zij de inwoners strijdingsmiddelen in zo’n acht van deze dorpen te informeren jaar tijd zeer ver terug weten te over en warm te krijgen voor de brengen,” vertelt een trotse Ad achtergronden van het groen structuurplan. Zondag begint ie weer, de lente. Dankzij het prachtige weer van de I afgelopen dagen loopt alles wat groeit en bloeit weer groen uit. Niet I alleen in onze eigen tuintjes en in de potten op onze balkonnetjes; yeel van de ontluikende planten en struiken die ons als vanzelfspre kend omringen maken deel uit van het openbare groen van de ge- j meente Tilburg. Plantsoenen, grasperken, parken en andere groen voorzieningen in Tilburg, Udenhout en Berkel-Enschot; samen I omvatten ze een oppervlakte van 1100 hectare. Wat komt er allemaal Kijken bij het onderhoud van de grootste tuin van Tilburg? N/D

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 17