6© j zE W I \x (W Verschillende accenten in ouderenbeleid .7: Gemeenteraadsverkiezingen op woensdag 3 maart Rectificatie POST SCRIPTUM COLOFON 3.95 ri i i i i i i i i i i i i ittöPESSEfê 6.50 6.95 8.95 6.95 7.95 Politiek forum f Feest Netwerk slechtzienden Informatie en communicatie Infomiddag over thuiszorg Medicijngebruik Trejpunt ‘t Sant Levensloopcursus 50+ vrouwen Cabaret in Loven-Besterd Homeopathie Vrijwilligers voor huisbezoeken Kies de bibliotheek! erd zijn om verzorgen?" fLuLLtUU!. I I I I DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 18 februari 1999 pagina 13 Op 3 maart mogen we in Tilburg weer naar de stembus, niet alleen voor de pro- Alles per 500 gram rood. 1989. .1985 Drop Oud chael Braai. Karei Luiijf (eindredacteur) Kees van Dongen voor de verschijningsdatum. ...p.o.a. .1.900,- .1.900,- hen in besturen en instellingen gestimu leerd worden, stelt de VVD. Nieuwbouw- en renovatieplannen moe ten altijd rekening houden met het uit- HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaaren ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij- zer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001 5000 JA Tilburg, onder vermelding van ‘Het woord is aan...’ Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. K) •ptions lemig km's. EXTRA RECLAME IEDERE DONDERDAG HACHÉ jste succes. aan het NS Plein, naar (ubrieksadv.) Monuta leder z'n eigen wens. 12,00 14,25 .16,50 18,75 21,00 23,25 25,50 27,75 30,00 n de woorden. iri 1999 pagina 12 m°ë vinciale staten maar ook voor de gemeenteraad. Dat we na iets meer dan twee gevr jaar al weer een nieuwe gemeenteraad kunnen kiezen, heeft te maken met de ge- meentelijke herindeling die op 1 januari 1997 van kracht werd. Er zijn tal van redenen om je stem aan een bepaalde partij te geven. Van invloed kan zijn hoe die partij het ouderenbeleid, een onderdeel van het werk van de ge meente, wil uitvoeren. Op donderdag 25 februari organiseert het Overleg Til burgse Ouderenorganisaties (OTO) daarover een debat (zie kader). De Senio- renwijzer zet de ideeën van de acht deelnemende partijen over het ouderenbeleid alvast op een rijtje. I burgse Koerier postbus 10001. I 1 5000 JA Tilburg: Tel. 536 88 05. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. Nog niet alle partijen hebben hun afffiches op de verkiezingsborden geplakt. FOTO: PETER LIGTENBERG LIMOUSIN eheesheis AóMtCAÜt RIBLAP SOEPVLEES ENTRECOTE BRAADLAPPEN SUCADE Kees Vermunt Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; Tel. 583 99 99 Kopij kan opgestuurd woren naar het redactie-adres of naar De Til- 9 Koerier f 5000 JA Tilburg: Tel. 536 88 05. Nergens is kwaliteit zo goedkoop!!! De VVD vindt dat de gemeente voor waarden kan scheppen om meer oude renhuisvesting in wijken mogelijk te ma ken. Om zorg op maat te realiseren, zouden alle betrokken instanties en ou- derenorganisaties samen moeten wer ken, vinden de liberalen. De ervaring van senioren mag niet verlo ren gaan; daarom moet participatie van Zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blij ven wonen: dat is het uitgangspunt van het bestaande ouderenbeleid van de ge meente. Je komt het ook -in diverse be woordingen- tegen in de verkiezingspro gramma’s van alle partijen. Ook vinden ze allemaal dat de gemeentelijke armoe debestrijding mede gericht moet zijn op ouderen met AOW (en een klein pen sioen). Daarnaast leggen de partijen hun eigen accenten. Die staan hieronder, in volgorde van de huidige grootte van de raadsfracties. Het Brabants Afvalteam (BAT) had geen tijd om alle wegen snel sneeüwvrij te maken. Maar dat da gen na de sneeuwval de binnenstad voor voetgangers nog niet toeganke lijk was, vind ik een schande. Bij het BAT, de winkels en cafés zulen ze wel gedacht hebben: laat die oude ren maar schuiven! Vergrijzing De gemeente moet haast maken om de voorzieningen te treffen die nodig zijn door de toenemende vergrijzing, stelt de SP. Er moeten bijvoorbeeld veel betaal bare seniorenwoningen bijkomen, door nieuwbouw of door aanpassing van be staande woningen. Ook wil de SP in de hele stad wijkservice-centra, waar oude ren terecht kunnen voor warme maaltij den, spreekuren, gymnastiek, dienstver lening, contact en ontspanning. Deze centra moeten ook toegankelijk zijn voor mensen met een handicap en goed be reikbaar zijn met het openbaar vervoer, vindt de SP. De ABT besteedt -gezien haar oor sprong- speciale aandacht aan ouderen, maar stelt dat ze opkomt voor alle zwak keren in de samenleving. De bejaarden partij pleit voor meer bedden in verpleeg huizen en het bevorderen van mantelzorg. Ook de ABT vindt dat er in de wijken allerlei vormen va ouderenhuis vesting voorhanden moeten zijn. Als eni ge partij noemt zij het Seniorenlabel, af geschermde galerijen in flats voor Door fouten op de opmaakafdeling van de drukkerij is het artikel over de Regio visie in de vorige Seniorenwijzer danig verminkt. Niet alleen is het logisch ver band deels verloren gegaan door extra alinea’s en regels wit in de tekst, ook is aan het eind een deel van het artikel ver loren gegaan. Het gaat om twee van de projecten die in Midden-Brabant betere zorg moeten opleveren. Hieronder kunt u ze -in oorspronkelijke vorm- lezen. Algemeen Belang (AB) wil samenwer king van instellingen voor zorg en welzijn zodat op wijkniveau de één-loket-ge- dachte gerealiseerd wordt. Het Wonen Plus-project uit West dient elders in de gemeente navolging te krijgen, vindt AB. Ook wil AB dat de gemeente zorgeverze- keraars ertoe beweegt zorgpakketten op maat te maken voor ouderen en gehan dicapten. De Wet Voorzieningen Gehan dicapten (WVG) moet ruimhartig toege past worden en het WVG-geld mag daarnaast van AB ook voor collectieve voorzieningen gebruikt worden. Renovatie verzorgingshuizen. De ge middelde leeftijd van de bewoners van deze tehuizen wordt steeds hoger. Daar mee verzwaart de zorgbehoefte van de bewoners. De tehuizen zijn daar niet al tijd op berekend. In een aantal gevallen is renovatie nodig. Bij nieuwbouw moet na tuurlijk ook rekening worden gehouden met die veranderde taak. Er is geld be schikbaar voor onderzoek naar de beno digde zorgcapaciteit. Psychogeriatrie. Er is een toename te verwachten van het aantal dementeren de hoogbejaarden. Voor deze meest kwetsbare groep is extra verzorging noodzakelijk. Er is dan ook extra geld be schikbaar gesteld voor uitbreiding van psychogeriatrische zorg in tehuizen en bij de mensen thuis. Naast deze projecten werkt het in 1997 opgerichte RIO (Regionaal Indicatieor- gaan) aan verbetering van de wacht- lijstregistratie. Ook wordt de begelei ding van ouderen op de wachtlijst verbeterd. De PvdA wil meer voorzieningen voor ouderen op wijkniveau, onder meer ou derenwerkers. Daarnaast moeten er in wijkcentra computers staan waarmee ouderen kunnen studeren of op internet kunnen rondsnuffelen. Daarvoor zijn wel computercursussen voorouderen nodig, vinden de sociaaldemocraten. Voor 55- plussers die (weer) betaalde arbeid wil len verrichten, moet studeren ook moge lijk zijn; zij moeten speciale her-, bij- of omscholing kunnen volgen, stelt de PvdA. Op het gebied van zorg pleit de PvdA voor een gemeentelijk Zorgberaad, waarin vertegenwoordigers van oude ren, patiënten- en gehandicaptenorgani saties, zorgaanbieders, verzekeraars en de gemeente zitting hebben. Het Zorg beraad moet bereiken dat vraag en aan bod beter op elkaar afgestemd worden. ouderen, de bouw van koopwoningen met zorggarantie en bezoekersparkeer- plaatsen in de binnenstad. Daarnaast wil de ABT lage pachtprijzen voor volkstuin tjes, ruimere openingstijden van wijkhui zen en bushaltes op loopafstand van voorzieningen en van plaatsen waar veel bejaarden wonen. Die WVG moet minimaal op het huidige ni veau gehandhaafd blijven, vindt Groen- Links. Voorzieningen op wijkniveau, openbaar vervoer en woningbouw moe ten toegankelijker worden voor ouderen en gehandicapten, stelt ook deze partij. Bovendien moet de gemeente volgens Groenlinks meer moeite doen om men sen te bereiken die te kampen hebben met stille armoede en sociaal isolement; daaronder bevinden zich nogal wat ou deren met enkel AOW. De gemeente dient daarom beter te communiceren en een Meldpunt Kansen moet deze men sen opzoeken en in overleg met hen op lossingen zoeken, aldus Groenlinks. Zoals onder meer uit de vorige Seniorenwijzer blijkt, geniet de gezondheidszorg -en met name de zorg voor de bejaarde medemens- de voortdurende aandacht van beleidsmakers en bewindslieden. Nu zij geconfronteerd worden met het pro bleem van de vergrijzing van de bevolking, dat zich over tien a twintig jaar gaat voordoen, zijn ze zoals gebruikelijk bij opdoemende problemen eerst aan het re kenen geslagen. En zoals gebruikelijk komen ze tot de conclusie dat het een dure, zeg maar onbetaalbare grap wordt. Vervolgens slaan ze aan het bezweren. Dat doen ze met toverwoorden. Eerst was er het persoonsgebonden budget. En het nieuwste is nu Regiovisie. De kern daarvan zou zijn dat de zorgvragers mogen aanschuiven om te vertellen wat ze willen. Dat is een mooi streven. Maar de aard en de omvang van de zorgvraag zijn het best bekend bij de instellingen die de zorg aanbieden en financieren. Ten twee de komt -naar nu blijkt- het leeuwendeel van het werk voor rekening van de man telzorg. Zo wordt deze sinds mensenheugenis bestaande vorm van wederzijdse hulp voor het gemak ingelijfd bij de totale zorgcapaciteit. Bovendien is de vraag naar zorg nü al groter dan het aanbod. Het ziet er dan ook naar uit dat de Regiovisie over de toekomst van de ouderenzorg een voorschot is op de al geplande bezuinigingen: meer doen met minder middelen (=geld en personeel), de eeuwenoude gratis mantelzorg ten spijt. Van de kiezers in Tilburg zijn 32.000 mensen 60 jaar of ouder. Als iedereen zou gaan stemmen, zijn de ouderen woensdag 3 maart goed voor de verdeling van onge veer negen van de 39 raadszetels. De ouderenorganisaties KBO, PCOB, ANBO, Oude Makkers en Surinaamse Ouderen Tilburg zijn verenigd in het Overlegplatform Tilburgse Ouderenorganisaties (OTO). Dit OTO organiseert een po litieke forumdiscussie, waar alle politieke partijen hun ideeën over het gemeentelijk ouderenbeleid uiteenzetten. De bijeenkomst is op donderdag 25 februari om 14.00 uur in de Postelse Hoeve (Dr. Dee- lenlaan 10) en staat o.l.v. Maria van den Muijsenbergh. Alle ouderen zijn welkom. Toegang gratis; zaal open vanaf 13.30 uur. gangspunt dat ouderenwoningen niet apart, maar zoveel mogelijk temidden van alle leeftijdsgroepen dienen te staan, stelt D66. Omdat mobiliteit voor ouderen een probleem kan zijn, dient er op wijkni veau één loket te zijn voor brede voor lichting en hulp, vinden de democraten. Ook heeft de gemeente volgens D66 een groeiende verantwoordelijkheid voor passend vervoer en de aanwezigheid van buurtwinkels. Als het nodig is, dient de gemeente ou derenorganisaties te steunen, vindt D66; dat kan door het beschikbaar stellen van ruimten of van geld. De gemeente moet volgens D66 ouderen(organisaties) meer bij het beleid betrekken. I Het Tilburgse Netwerk voor blinde en slechtziende ouderen I viert zijn tienjarig bestaan met een feestmiddag op dinsdag 23 I februari. Tijdens die middag in De Postelse Hoeve (Dr. Deelen- I laan 10) treden de volksdansgroep van de Katholieke Vrou- I wenorganisatie uit Berkel-Enschot en dansgroep ‘t Akkedeert I uit Udenhout op. Het feest duurt van 14.00 tot 16.00 uur. De I Postelse Hoeve is bereikbaar met stadbussen 41 en 42 en I streekbus 127. Slechtzienden en hun begeleiders zijn welkom. I Gratis entree. Ouderenbond PCOB zoekt mensen die willen meepraten over (toekomstige) informatievoorzieningen voor ouderen. Midden- Brabantse 50-plussers kunnen daarover twee of drie keer van gedachten wisselen in groepen van maximaal twaalf personen en tegelijk kennismaken met nieuwe ontwikkelingen. De me- I ningen van de deelnemers worden door provincie, gemeenten I en instellingen gebruikt voor hun communicatiebeleid. I De gesprekken vinden plaats in Tilburg; reiskosten openbaar vervoer worden vergoed. Belangstellenden kunnen zich tot 1 maart aanmelden bij: Projectleider Ouderenplatform Midden- Brabant, p.a. PCOB, t.a.v. Peter Kruitbosch, Postbus 1238, 8001 BE Zwolle. Telefonisch: 038-4325588 (vragen naar Peter I Kruitbosch of Mirjam Koens). E-mail: p.kruitbosch@wxs.nl I Maandag 1 maart organiseert Trefpunt Koningsplein een infor- matiebijeenkomst over Thuiszorg Midden-Brabant en deThuis- I zorgwinkel. Daarbij komt hulp in velerlei vormen aan de orde: I wijkverpleging, ziekenverzorging, gezinsverzorging, advies en voorlichting over ziekte en gezondheid, voeding en dieten, dag- I verzorging buitenshuis, etc. Ook het uitgebreide assortiment I hulpmiddelen van de Thuiszorgwinkel komt aan bod. De info- I middag duurt van 14.00 tot 16.00 uur in het Trefpunt (Konings- I plein 251In de pauze krijgt u een gratis kopje koffie. I Veel ouderen gebruiken medicijnen. Hoe ga je daar op een ver- antwoorde manier mee om? Zijn er manieren om het medicijn- I gebruik te verminderen? Deze en uw persoonlijke vragen krij- I gen aandacht op een informatiemiddag over medicijngebruik. I Een medewerker van de GGD geeft dan antwoord. De middag I is op donderdag 25 februari van 14.00-16.00 uur in buurtcen- I trum Loven-Besterd (Koestraat 164). Entree gratis, evenals een I kopje koffie/thee. I In Ouderentrefpunt ‘t Sant kunt u woensdag 24 februari rikken’ I en jokeren. Ook deze ochtend zijn er mooie prijsjes. Kosten 1,50 p.p. Aanvang 10.00 uur. Op dinsdag en donderdag kunt u een naaidoos maken en stof feren in maart gaat het om paasdecoraties. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur. Werkgroep Sarah organiseert een cursus voor vrouwen boven de 50, die gebruik willen maken van eikaars levenservaring. De thema’s die aan bod komen, zijn onder meer de derde levens fase, omgaan met alleen zijn, opkomen voor jezelf, zelfvertrou wen en zelfredzaamheid, vriendschappen, emancipatie, ge zondheid en plannen voor de toekomst. De cursus start op 23 februari. Cursusduur: twaalf weken. Kosten: ƒ35,-. Tijd: dins dag 14.00-16.00 uur. Plaats: Wilhelminapark 62. Informatie en opgave: C. Verhoof, tel. 4671962 of A.F. Neut, tel. 4681078. In buurtcentrum Loven-Besterd (Koestraat 164) is op 4 maart een cabaretmiddag met Sportief Dongen. Van 14.00 tot 16.00 uur spelen zij voor ouderen vanaf 50 jaar onder meer een lied- jesparade, het Kwartet, duo Troef en Het Dorpje. Entree ƒ2,50, incl. een kopje koffie/thee. Trefpunt voor senioren Gasthuisring Vredeswijk organiseert op maandag 22 februari om 14.00 uur in het parochiehuis aan de Vredeman de Vriesstraat een voorlichtingsmiddag over home opathie. Uitleg wordt gegeven door mw. Pichartx-Wijdeveld. De toegang en een kop koffie of thee zijn gratis. Het Ouderenwerk Koningshaven is bezig een huisbezoekpro- ject op te zetten voor alle 65-plussers in Jeruzalem. Het is de bedoeling de oudere wijkbewoners thuis informatie te geven over inkomensverruimende regelingen en subsidies. Ook wor den vragen voorgelegd over de wijk, hun woon- en zorgbehoef te, recreatie en ontmoeting. Voor dit project worden vrijwilligers gezocht die bereid zijn een aantal van deze bezoeken af te leggen. Wie belangstelling heeft of meer informatie wil, kan contact opnemen met Pablo van der Horst: buurtcentrum De Spil (tel. 5425729) of stichting De Twern, tel. 5839999. Op 3 maart vinden zowel de gemeenteraadsverkiezingen als de verkiezingen voor de provinciale staten plaats. Wat de ge meente doet, weten de meeste mensen wel. Maar wat ze bij de provincie doen, is niet bij iedereen bekend. Wie er meer over wil weten, kan bij de Openbare Bibliotheek terecht. De Postbus 51 folder over de verkiezingen geeft heel in het kort weer waar u voor gaat stemmen. Het boekje De provincie is een uitgave van de Stichting Burgerschapskunde. Hierin beschrij ven Chiel Evers en Johan Steegh onder meer de taken en werk zaamheden van de provincie. Maar ze wijden ook een hoofd stuk aan de rol van de Provinciale Staten, de gedeputeerden en de commissaris van de koningin. In Begroting 1998 in een oogopslag ziet u om hoeveel geld het gaat in de provincie, en hoeveel hiervan aan jongeren en aan ouderen wordt besteed. Weet u nog niet of u wel gaat stemmen? In Soms moet je een keuze maken...kiesrecht grondrecht pleit het Nationaal Comité 4 en 5 mei voor het gebruik maken van het stemrecht. Voor actuele informatie over deze verkiezingen bent u aange wezen op digitale informatie. In de bibliotheek vindt u enkele computers waarop u internet kunt raadplegen. Sommige pagi na’s, onder meer over de verkiezingen, zijn gratis te raadple gen. In de aanloop naar de verkiezingen zullen ook de programma’s van diverse partijen, voor zover toegestuurd, ter inzage in de bi bliotheek liggen. Bewust stemmen? Kies de bibliotheek. OMOS EN GEVEN i’s: Aanbieding van de VW Golf GT lo:l :v. G60 bumpers mooie bj.’89 6.750,- Ford iderbird rood vele extra’s 9 7.250,- Toyota Corolla HB XLi LPG bj 10-92 i i Renault Clio bj. 92 super zuinig 7750 Opel :tt 16 rood bj. 9-91 6250 V 316i bj. 88 2x Alfa eo 33 1.7i E bj. 92 7450 )ta Carina 11 bj. 87 leu- uto 2100,- Fiat Tempra iE vele extra’s bj. 91 i,- Opel Astra Tailgate 1.7 D bj. 7-94 13.250,- o 440 GL bj. 90 grijs cv i. radio 4750,- Superka- j Isuzu Gemini GTi-lóV j :aam sport, auto bj.10- 750,- div. goedkope au-1 DAF trekker 2100 bj. 85 I ;-. Gevraagd: oprij-au-1 Albionstr. 31 Tilburg, 013- 5715983 06- 5711 b.g.g. 013- 420 06 51841073. Alle s APK gek. inruil i is auto’s te koop i van 10-20 uur. :n beroep op ons doen, :unt u ons dag en nacht ling voor de kosten van gauw enkele duizenden t u zich hierover geen >ver uitvaarten vindt u ’afscheid.” 2-’93....13.750,- i...4-927.250,- it.nw. model..8-’915.300,- 6 ’916.250,- ..10-‘904.700,- ...3-‘90 4.750,- .10’894.950.- ...6’893.750,- ...4'882.750,- ...1-’882.700,- ...6-’87. ,...3-’87.. Wonen Plus In zijn verkiezingsprogramma stelt het CDA dat de gemeente met de Wet Voor zieningen Gehandicapten (WVG) kan voorkomen dat ouderen die zorg nodig hebben, onnodig en ongewild moeten verhuizen. Ook Wonen Plus kan daaraan bijdragen. Om isolement te voorkomen zijn vrijwilli gers nodig, maar die zijn er te weinig, constateren de christendemocraten. Daarom moet de gemeente proberen de werkomstandigheden van dergelijke vrij willigers te veraangenamen en mensen met een uitkering op de noodzaak van i vrijwilligerswerk te wijzen. Daarnaast wil het CDA waarborgen dat dagelijkse voorzieningen in de wijk, zoals winkels, voor ouderen goed bereikbaar zijn. Ook moeten professionele krachten in het buurtwerk met persoonlijke con tacten er aan bijdragen dat ouderen niet vereenzamen. mogelijk •6174 bgg 06-53219562 De Seniorenwijzer verschijnt een maal in de twee weken in - De Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel-Verbunt I Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens I Joop Janmaat 1 Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij 5

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 13