BW - 'Elke thuiswedstrijd moet een happening zijn' Sponsors peppen sfeer in stadion op w Tevredenheid over Willem ll-supporters Veiligheid tevens service-instrument Tweede elftal koploper Eeuwige stand Willem II DE TILBURGSE KOERIER 9 pagina 18 Donderdag 4 februari 1999 pagina 19 sponsors profiteren mee; ieder- te gaan." Marcel Voskens (I) en Jan Kriellaars Foto: FotoburoA. Damen Marco Simmers Foto: FotoburoA. Damen Thuis Divisie Wedstrijden Seizoen Uit 12 Harrie Verhoeven voor de A-selectie, waardoor het Op de proef gesteld toegankelijk! Stand in de Reserve Eerste divisie A (per 31-12-98) Peter van Son IS BV ff 9I 3 BURG Programma Tweede elftal i5 52 I6 8I 'I 97 Harrie Verhoeven vxs.nl o 1 2 2. 3. 'Willemll Doorstroming Het tweede elftal coachen is niet bepaald gemakkelijk. Naast je ei gen, meestal smalle selectie heb je te maken met spelers die bij het eerste uit de boot vallen of die terugkomen na een blessure. Bovendien moeten er spelers van Te vaak lijkt het alsof de toeschouwers bij Willem II in de schouwburg zitten. "Te braaf, te stil. Dat mag allemaal wel wat uitbundiger", vinden de sfeersponsors. Met allerlei activiteiten willen zij de sfeer oppeppen. "Het stadion van Willem II wordt een van de gezelligste stadions van Nederland." 1979- 1980 1980- 1981 1981- 1982 1982- 1983 1983- 1984 1984- 1985 1985- 1986 1986- 1987 1987- 1988 1988- 1989 1989- 1990 1990- 1991 1991- 1992 1992- 1993 1993- 1994 1994- 1995 1995- 1996 1996- 1997 1997- 1998 1998- 1999 6 6 6 8 gehanteerd en een kleine veran dering daarin moet een speler op dit niveau gemakkelijk kunnen oppikken. De jongens zijn dusda nig opgeleid dat ze weten welke taak op een bepaalde positie van hen wordt verwacht. Ik heb ver- de A-landelijk worden ingepast. Het telkens noodgedwongen Ere Ere Ere Ere Ere Eerste Eerste Eerste Ere Ere Ere Ere Ere Ere Ere Ere Ere Ere Ere Ere De licentievoorwaarden van de KNVB rond de veiligheid van de stadions zijn zo uitgebreid en ver zwaard dat de verantwoordelijk heden moeten worden gesplitst. Paul van Bragt: 'Ik ben verant woordelijk voor de exploitatie van het stadion, het onderhoud en de veiligheid. De veiligheid van het stadion is niet alleen een op dracht van de KNVB maar ook Willem II beschouwt dat als een service naar de bezoekers toe, 'must' dat het tweede elftal op het hoogste niveau acteert. Spe len in de Eredivisie bevordert het leerproces van de jongens en ?e krijgen meer weerstand. Die moeten ze nu vooral opdoen in vriendschappelijke duels tegen ploegen van naam.' In mei 1995, alweer vier jaar geleden, werd het nieuwe Willem II stadion geopend. Sinds twee jaar heeft stadionmanager Paul van Bragt het aspect veiligheid in zijn portefeuille met naast hem Gerard Picockrie, die zorgde voor de operationele uitvoe ring. Vanaf 1 januari '99 is Edo Peterse bij Willem II in vaste dienst als veiligheidscoördinator. Samen met één stewardcoor dinator, twaalf sectorhoofden en 120 stewards zorgen zij er voor dat het veiligheidsaspect in een professionele conditie is. Trommel-les Een van de eerste daden is de aanschaf van drie trommels. Daardoor beschikken de suppor ters voortaan over zes grote trommels, drie achter elk doel. Twee van de nieuwe trommels worden gesponsord door Vos kens. "Daar is heel wat kabaal mee te maken, maar het moet natuurlijk ook aardig klinken. 10 10 8 8 10 10 8 6 10 8 lo: 'Toch jammer, want die jon gen is hier vanaf zijn tiende jaar opgeleid. Maar ja, zaakwaarne mers en het Bosman-arrest ma ken het er voor ons niet gemak- vandaar die extra aandacht met een veiligheidscoördinator in vas te dienst. Behalve dat we bijvoor beeld te maken hebben met het calamiteitenplan of het aantal opgeleide stewards, hebben we voortdurend overleg met de zo genaamde lokale driehoek: ge meente, politie en justitie. Bij elke wedstrijd is een officier van justi tie aanwezig om 'het lik op stuk beleid' meteen ten uitvoer te brengen. Dat betekent: als ie- Vandaar dat de trommelaars les krijgen, om synchroon te trom melen. Dat geeft een heel mooi effect in het stadion. Ook die les wordt door ons geregeld. 2 1 0 2 2 3 2 2 5 6 5 3 8 5 NfC- Willem II Willem II - RKC Waalwijk Fortuna Sittard - Willem II mand wordt aangehouden gaat hij meteen mee naar het politie bureau en krijgt een boete opge legd. De'officier is zelf getuige van wanordelijkheden en kan vanuit zijn eigen waarneming de zaken adequaat aanpakken. Het verkleinen van het supportersvak tot maximaal 600 bezoekers en de combiregelingen zijn een di rect gevolg van de veiligheids maatregelen.' Medische service 'Maar ook de veiligheid als servi ce heeft grote aandacht. Denk aan de vele gastvrouwen en he- In de amateurperiode (1896 - 1954) hebben de tricolores 870 competitiewedstrijden gespeeld. Daarvan werden er 474 gewon nen, 157 gelijkgespeeld en 239 verloren. Het doelsaldo bedroeg 2261 voor en 1472 tegen. Voor de KNVB-beker speelde Wil lem II60 wedstrijden. Daarvan werden er 40 gewonnen, 2 ge lijkgespeeld en 18 verloren. Het doelsaldo bedroeg 224 voor en 125 tegen. In het betaald voetbal speelde Willem II vanaf 1954 tot nu toe We wensen het natuurlijk nie mand toe, maar als je problemen met je hart krijgt kun je die beter krijgen bij ons in het stadion dan ergens anders want binnen één minuut is de reanimatie op gang. Via de intercom en de camera's kunnen de hulpverleners direct naar de plek van het onheil wor den gedirigeerd.' Infrastructuur 'Niet alleen de veiligheid in het stadion heeft grote aandacht maar ook de infrastructuur rond om het stadion. Niet voor niks heeft de gemeente de Goirlese- bij de initiatieven. "Zij vormen de doelgroep waar het allemaal om faciliteiten van de stewards te verbeteren. Kleding en huisves- voor en 1497 tegen. Voor de KNVB-beker/Amstel Cup speelde Willem II in het betaald voetbal 103 wedstrijden. Daarvan wer den er 51 gewonnen, 14 gelijk gespeeld en 38 verloren. Het plaats in ons stadion kan kopen, daarvoor liggen de plannen al bij de KNVB', aldus stadionmanager Paul van Bragt. met vijf collega's de opleiding te verzorgen voor steward. Samen met Ton Arends, stewardcoördi- Speciale trommelaars 'Ondanks het vele goede werk in de voorbije jaren zijn er toch nog beurt om daarmee een aangena mer werkklimaat te scheppen. Daarnaast kan de verhouding met de supporter nog beter en met name de onderlinge verhou- Gastheren en met name gast vrouwen hebben we hard nodig: steeds meer vrouwelijk publiek vereert Willem II meteen bezoek. Bij een vol stadion hebben we 150 plus 10 stewards nodig. Op dat een bezoek aan het Willem II- stadion een gezellig 'uitje' wordt in een fantastische ambiance en als het kan met een mooi sportief resultaat. Willem II is er klaar voor', aldus Edo Peterse. "Eigenlijk heeft trainer Co Adri- aanse ons de ogen geopend. Die is wel zo gedreven met die spe lers bezig. Als sponsors word je daardoor aangestoken. Je wilt meedoen. Adriaanse vindt het prachtig. Hij weet hoe spelers kunnen groeien door het enthou siasme van het publiek." stewards krijgen een professione le opleiding om een goede servi ce te kunnen bieden aan het pu- 150 tegen.De wedstrijd tegen SC Heerenveen wordt competitie- 6 8 11 9 5 4 11 6 8 11 10 6 5 5 1 4 3 34 34 34 34 34 34 36 36 34 34 34 34 34 34 34 34 34 34 34 34 8. 9. 10. 8 6 5 5 4 4 2 1 1 0 25 20 16 15 13 13 13 12 7 5 3 9 5 3 3 2 5 3 3 2 5 0 Willem II NEC Roda JC VW Fortuna Sittard RKC Waalwijk Excelsior RBC Helmond Sport FC Den Bosch TOP Oss Eindhoven 28-8 22-9 27-12 17-13 14-10 26-16 12- 24 13- 26 10-11 6-39 9-20 sfeertje. Overal kun je wat van meepikken. Het is niet gauw te veel." Tilburg 766 680 350 686 045 571 heeft laten horen is Pieter Jan Wassink, de man achter het 'Schrobbelèr-vak'. Daar is altijd wat te beleven. De mensen in dit vak (vooral afkomstig uit de hore ca) krijgen voor de wedstrijd een ratel of een toeter in de handen gedrukt en altijd is er een muziek- bandje te vinden op het bordes. De sfeersponsors zijn bezig om de eerste plannen uit te werken. Zo worden er grote Willem II- vlaggen (met vlaggenstok) aan geschaft. Ook komen er meer muziekoptredens. Verder over wegen de sponsors voor aanvang van de wedstrijden grote zakken met confetti te verspreiden over de diverse vakken. Wat er nog meer op stapel staat, willen de sfeersponsors nog niet vertellen. Dat moet een verrassing blijven. publiek best te porren voor wat extra enthousiasme. "Het is zeker niet zo dat de sfeer nu niks is; Willem II leeft wel degelijk. Maar het kan allemaal wel wat massa ler en luidruchtiger. Zo'n zingend uitdaging in zijn nieuwe baan als veiligheidscoördinator. 'De liefde voor het voetbal, de goede band met supporters, de professionele sfeer bij de grote groep gastvrou- elke 100 bezoekers 1 steward. De wen en gastheren en natuurlijk 1513 competitiewedstrijden, waarvan 26 in de Eerste klasse, 34 in de Hoofdklasse, 626 in de Eerste divisie en 827 in de Eredivi- sie/KPN Telecompetitie. Van deze 827 wedstrijden in de hoogste af- doelsaldo bedraagt 220 voor en deling werden er 257 gewonnen, 191 gelijkgespeeld en 379 verlo ren. Het doelsaldo bedraagt 1206 wedstrijd nummer 1514 in het betaald voetbal en nummer 828 in de Eredivisie/KPN Telecompeti tie. Het is de 2720e officiële wed strijd van Willem II vanaf de op richting. aardig van de grond is gekomen. Ook de omgeving en de bereik baarheid van het stadion heeft deed bij Willem II een voorstel om mijn aandacht, want ook daar ligt nog heel wat werk.' mij voldoende aanleiding om de overgang te maken van de politie bliek en om op elke vraag een naar Willen II.' adequaat antwoord te kunnen geven. De gastheren en -vrou wen zijn enorm belangrijk. Zij ontvangen immers de bezoeker het eerst namens Willem II, dus die ontmoeting moet meteen Jan Kriellaars (van Bakkerij Kriel laars) is een van die sfeersponsors. een wordt er beter van I Kortom, "De mensen in het stadion vinden redenen genoeg om aan de slag de sponsors vaak maar 'nat-nek- ken'. Zakenlui die bij Willem II hun klanten ontvangen met drinken en eten, en toevallig ook nog even naar het voetbal kijken. Dat is natuurlijk niet de bedoeling van het spelletje. De wedstrijd moet een happening zijn. Voor ieder een. En daarom heeft een aantal sponsors de koppen bij elkaar ge stoken om te kijken hoe vye meer enthousiasme in het stadion kun nen krijgen. Het doel is uiteinde- (lijk vijftig sponsors te strikken, die jaarlijks samen vijftigduizend gul den beschikbaar stellen voor extra sfeer in het stadion." Hoe anders dan bij Willem II is de ambiance een paar kilometer ver derop bij NAC. Het avondje NAC is befaamd in heel Nederland. Marcel Voskens (eigenaar van golfbaan Vossenhole): "In Tilburg moeten wij ook veel meer die kant op. We mogen best wat meer uit onze bol gaan. Enthou siasme in het stadion is goed voor iedereen: het betekent meer amusement voor het publiek, het voetbalt lekkerder, de uitstraling van de club verbetert en ook de delijk kunnen inpassen, zoals Ri chard v.d. Heijden, John Braat, wel na een partij waarin met volle Joris Mathijsen, Marcel Meeuwis inzet is gestreden.' en Nelson Wau. Die doen zo een hoop ervaring op en daarvan kunnen hun medespelers in de A- landelijk weer profiteren. Spelers laten doorstromen naar het eer ste elftal - zoals nu Frank van Kouwen en Jos van Nieuwstadt - is nog steeds ons uitgangspunt. Maar voor de uitstraling van de club is het eigenlijk ook een In de schaduw van het vlaggenschip heeft het tweede elftal van Willem II een prima eerste seizoenshelft achter de rug. Het team van trainer-coach Toine van Mierlo voert de ranglijst aan in de Reserve Eerste divisie A en is een serieuze kanshebber voor de titel en dus voor promotie naar de Eredivisie. Overzicht uit- en thuiszeges van Willem II (stand per 31 december 1998) deel is ook dat te organiseren. Bij- de supporters betrokken worden voorbeeld met die trommels, of denk aan de rood-wit-blauwe wave zoals we die al eerder in het gaat. Die mag je natuurlijk niet stadion zagen. De 15.000 vlagge- passeren." De nieuwe commercieel directeur tjes die we hebben uitgedeeld van Willem II, Alex de Coninck, is de initiatiefnemer van de sfeer- sponsori ngSfeer wordt ge- maakt door het publiek. Dat ge beurt spontaan. Maar voor een maken van de A-selectie. Ja, ech te talenten.' bekay Bouchiba bij AZ. Van Mier- Willem ll-supporters, kom eens kijken en steun de jongens van Van Mierlo in hun strijd voor pro motie. De wedstrijden worden 's maandags (soms donderdags) gespeeld in het stadion, begin- kelijker op om zulke jongens voor nen om half zeven en zijn gratis de club te behouden. Gelukkig hebben we enkele talenten kun nen vastleggen die nu in het 18.30 uur 18.30 uur 18.30 uur Andere sporten Voskens: "Je kunt zoveel doen. Kijk om je heen, kijk wat er bij an- Volgens Kriellaars is het Willem II- dere sporten gebeurt. Dweilor- kestjes zoals in het Schaatssta- dion Thialf, prima toch? Of neem American football met cheerle aders en van die Mickey Mouse poppen, waarom niet? Ook de ijshockeyers hebben zo hun eigen stadion is toch prachtig! ding tussen de supporters. We willen op een positieve manier in steken op de jonge Willem II sup porter zodat die in de toekomst niet om negatieve aandacht gaat vragen. De commerciële afdeling is hard bezig om de sfeer in het stadion te verhogen door sfeer- verbeterende attributen te orga niseren. Zoals bijvoorbeeld trom mels. Speciaal opgeleide Tevredenheid over supporters trommelaars moeten ervoor zor gen dat we in ons stadion de ech te Willem II sfeer nog meer verho- Edo Peterse was hoofdagent bij de Tilburgse politie en vanuit die functie kwam hij in '91 bij de sup- gen, een sfeer die overigens al portersbegeleidingsgroep van de politie. Na de reorganisatie werd die groep opgeheven en Edo februari '99 februari '99 maart '99 'Natuurlijk vind ik die koppositie mooi, maar ik ben niet gefixeerd op de ranglijst', aldus Van Mierlo. wisselen van samenstelling houdt Jammer genoeg wordt de door- 'De weg is nog lang en we heb ben nog een zwaar programma voor de boeg. Ik ga niet zeggen dat we kampioen worden, maar wel dat we elke wedstrijd het veld ingaan met de intentie om te eniging wordt dezelfde speelstijl winnen. Onze technische staf wil bij jonge spelers vooral een win- naarsmentaliteit kweken. Bij het selecteren is dit al een belangrijk aspect, er wordt op getraind en irj de opleiding werken we met beoordelingsformulieren waarop het onderdeel inzet een belangrij- scheidene jongens van de A-lan- ke plaats inneemt. Een wedstrijd verliezen mag van mij, maar dan gelen om de afvoer van bezoe kers snel en veilig te laten verlo pen. In het stadion komen nieuwe camera's te hangen. Elke wedstrijd wordt alles op band ge- het veiligheidsaspect waren voor tweede elftal ervaring opdoen en zet om ongeregeldheden direct geduld van aankomende talenten die binnen driejaar deel gaan uit- te beteugelen en om een zo op de proef wordt gesteld en zij maken van de A-selectie. Ja, ech- hoogst mogelijke graad van vei- hun heil elders zoeken, zoals El- te talenten.' ligheid te creëren.' Maandag 8 Donderdag 25 Maandag 1 Gastvrouwen nator, zorgde Edo voor de profes- 'En dan natuurlijk de stewards. ren op de tribunes die steeds pro- weg afgesloten. De doorstroming sionele uitstraling van het ste- fessioneler worden in de omgang van het verkeer heeft hoge priori- wardlegioen. Peterse ziet een met het publiek. Of denk aan de teit als ook het voorkomen van medische hulp. Elke wedstrijd zijn wild parkeren. Allemaal maatre- 15 mensen van de GGD aanwe zig plus stadionarts Leon Ooms. voor de Europacup-wedstrijd te- Ratel en toeter gen Betis Sevilla werkten ook per- Een sfeersponsor die al van zich feet. Van dat soort dingen dus; dat gaan we veel meer doen. De Coninck vindt het belangrijk dat Toevallige bezoeker 'Ook het contact met de achter ban wordt in de toekomst steviger voldoende punten die de nodige aangehaald. Willem II doet alle verbetering behoeven. Ik ben me- goed zijn. We hopen te bereiken moeite om een zo goed mogelijke teen aan de slag gegaan om de service te bieden aan de bezoe kers. We proberen preventief de massa zodanig te sturen dat ieder- ting zijn toe aan een opknap- Harrie Verhoeven een de sfeer als prettig ervaart als men ons stadion bezoekt. Willem II streeft er tevens naar dat een toevallige bezoeker met bijvoor beeld zoon of dochter toch een in, dat je moeilijk automatismen stroming naar het eerste elftal binnen de ploeg krijgt. Van Mier- soms bemoeilijkt door de aan- lo daarover: 'Dat is inderdaad zo, koop van spelers van buitenaf maar ik heb tot nu toe weinig problemen gehad. In de hele ver-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 19