F W I r De toekomst van de ouderenzorg: een regionale opdracht Gezellig druk in ontmoetingsruimte Padua M M- Carnaval 1 IV POST COLOFON 1 I I SCRIPTUM F] I I I I I I I I I Volksinstuif 55+ Fysiotherapie en ouderen Politiek forum (Geen) carnavalsmuziek Introductiemiddag kegelen 999 pgina 12 Donderdag 4 februari 1999 pagina 13 DE TILBURGSE KOERIER ,95 •uderd afuigkappen owns kod kasten koeplaten kraen vaaVassers ■ARAULIR 'INGEI CHTI! t voorraad leerbaar I FOTO: PETER LIGTENBERG Drop Oud 1695,- 2095,- 1895- 498,- spotprijzen 3RGD vóór de verschijningsdatum. wwwelbe.nl 5444538 EL LI TEINZD Tekort Veruit de meeste ouderen zijn vitaal en kunnen op eigen kracht voor zichzelf zorgen. Maar een klein ge deelte kan dat niet. Zij hebben een voorziening of hulp ven leven, of moeten zelfs hun toe- De ontmoetingsruimte voor ouderen van het nieuwe zorg dienstencentrum Padua trekt veel mensen. Met name ‘s mid dags is het gezellig druk: dan komen er vijftig a zestig oude re buurtbewoners en mensen uit het nu nog bestaande ver zorgingshuis. De bewoners van het zorgcen trum verhuizen dit jaar naar een nieuw tehuis in de Rees- hof. Op de plaats van het oude te huis worden dan 76 senioren woningen gebouwd. De ontmoetingsruimte (Hoef- straat 195) is op werkdagen geopend van 10.00 tot 17.00 uur; op zaterdag en zondag van 10.00 tot 12.00 uur. Projecten De verbeteringen zullen in verschil lende sectoren van de zorg moeten plaatsvinden. Die zijn omschreven als aparte projecten. Sommige daarvan zijn al gestart, andere moeten nog van de grond komen. HET WOORD IS AAN... 2295- cm t 695/ fUUR ratuur, (paraten, aphatst. EN EhZ. JHtUVEL. Js slapen I De Seniorenwijzer verschijnt I 1 eenmaal in de twee weken in De straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; I tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden 1 I naar het redactie-adres of naar I 1 De Tilburgse Koerier, Postbus 1 I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur nodig om zelfstandig te kunnen blij- vlucht zoeken in een verzorgings- u..:_ ielnI zof I ■STOfE I oyal ber nenld Dagverzorging en -behandeling. Als thuiszorg, mantelzorg en een geschikte woning niet langer soe laas bieden, en er in een verzor gingshuis (nog) geen woonruimte beschikbaar is, kan verzorging gedurende één of enkele dagen per week in zo’n instelling uit komst bieden voor de hulpbehoe vende en de mantelzorgers. Koersbal is populair in de ontmoetingsruimte van zorg-dienstencen- trum Padua Op zondag 7 februari is weer de bekende volksdansinstuif 55+ in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Ieder een kan daar kennismaken met volksdansen. Zoals ge woonlijk wordt van 11.00 tot 13.00 uur een internationaal programma gedanst o.l.v. Netty Tönissen. Entree ƒ2,50 PP- In de nabije toekomst, vooral na 2010, zal het percentage ouderen op het totaal van de bevolking sterk toenemen. Dit verschijnsel is een logisch gevolg van wat er na de Tweede Wereldoorlog is ge beurd: de plotselinge geboortegolf in de jaren veertig en vijftig en de snelle afname van het aantal geboorten in de jaren zestig en ze ventig. Ook de welvaart en een betere medische kennis en kunde dragen bij aan de toename van het aantal 65-plussers. De zorg voor hen zal vooral regionaal georganiseerd gaan worden. 'Renovatie verzorgingshuizen. De gemiddelde leeftijd van de be woners van deze tehuizen wordt steeds hoger. Daarmee verzwaart de zorgbehoefte van de bewo ners. De tehuizen zijn daar niet altijd op berekend. In een aantal gevallen is renovatie nodig. Bij nieuwbouw moet natuurlijk ook rekening wor den gehouden met die veranderde taak. Er is geld beschikbaar voor ondB>. Ook wordt de begeleiding van ou deren op de wachtlijst verbeterd. gen op het gebied van wonen, wel zijn en zorg zullen dus beter dan nu op elkaar moeten aansluiten. De provincie is begonnen met een inventarisatie van de bestaande voorzieningen en de te verwachten behoeften aan zorg van de oude ren, de zorgvragers. Dat laatste is nieuw. Vertegenwoor digers van de ouderen mogen nu - samen met de zorgaanbieders (in stellingen), zorgverzekeraars en gemeenten- rond tafel om hun be langen aan te kaarten en te verde digen. Dit overleg heet het Regionale Zorgberaad (RZB). De regio Midden-Brabant krijgt bij na acht miljoen gulden voor de meest wenselijke verbeteringen. Daarbij wordt zoveel mogelijk aan sluiting gezocht bij de bestaande si tuatie. Niet alles hoeft dus op de schop. Om het zo effectief mogelijk te doen is Midden-Brabant in vijf subregio’s verdeeld: Tilburg-Noord, Tilburg- Zuid, Waalwijk/Loon op Zand, Goir- le/Hilvarenbeek/Oisterwijk en Don- gen/Gilze-Rijen. Die subregio’s hebben nu plannen voor verbete ring van de zorg voor ouderen. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening ge ven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001. 5000 JA Til burg, onder vermelding van ‘Het woord is aan...’ Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch ge plaatst wordt. Mantelzorg: door deze zorg van familie, buren en vrienden kunnen ouderen langer thuis blijven wo nen. Dit stelt nog al eens hoge ei sen aan de mantelzorgers. Om hen een steuntje in de rug te ge ven, bestaat in Tilburg al het pro ject Mantelzorger Centraal. Dit goed lopende project wordt uitge breid naar de hele regio. Ouderenwoningen. Meer wonin gen moeten worden aangepast aan de behoeften van oudere be woners. Het gaat daarbij niet al leen om (kleine) verbeteringen in bestaande woningen. Nog be- langrijker is het vooruitlopen op die behoeften bij nieuwbouw. Om goed zicht te krijgen wat er nu ont breekt, wordt een inventarisatie gemaakt. Woningcorporaties zul len hierbij een belangrijke rol spe len. of verpleeghuis. Door de vergrijzing dreigt een tekort in de voorzieningen die we hebben voor de ouderenzorg. Ook zullen de soorten zorg veran deren, omdat die steeds meer ge richt zullen zijn op de wens van ou deren om zo lang mogelijk zelfstandig te wonen. Voorzienin- Het is duidelijk dat de huidige voor zieningen in de toekomst de toene mende vraag naar zorg niet kunnen bijhouden. De overheid is bevreesd voor een te snelle stijging van de kosten; en nu al doemt ook een ge brek aan personeel op. De regering wil problemen die met de vergrijzing van de bevolking te maken hebben, het hoofd bieden. Dat kan met name door de be staande capaciteit efficiënter in te zetten: met minder of evenveel mid delen méér doen, of die middelen anders inzetten. Eén van de maatregelen is de Re giovisie: de zorg voor hulpbehoe vende ouderen organiseren in door de provincie vastgestelde regio’s of gewesten. Midden-Brabant is door de provincie in 1997 omschreven en bestrijkt de gemeenten Dongen, Gilze-Rijen, Goirle, Hilvarenbeek, Oisterwijk, Tilburg, Loon op Zand en Waalwijk. Het hele complex zal in 2001 uit bijna tweehonderd seniorenwo ningen bestaan. De bewoners daarvan kunnen - net als andere wijkbewoners- gebruik maken van het zorg dienstencentrum. In het centrum bevinden zich praktijken van huisartsen, fysiotherapie en ver loskundigen. Ook het maat schappelijk werk, sociaal raads lieden en het Buro Begeleid Wonen zijn er gevestigd. Thuis zorg Midden-Brabant heeft er een ruimte waar men terecht kan voor zuigelingenzorg, bloedprik- ken en dieet-adviezen. De twee maanden jonge ont moetingsruimte voor ouderen van het zorg-dienstencentrum dient als eetpunt en er worden al lerlei activiteiten georganiseerd, waarvan koersbal een van de meest populaire is. Natuurlijk kunnen liefhebbers er ook een kaartje leggen, een par tijtje biljart spelen of een kopje koffie drinken en een praatje ma ken. Het bestuur hoopt nog dit jaar een jeu-de-boules-baan te kunnen laten aanleggen. Club 92 (Senioren Zuid-West) organiseert met de sector Ouderenwerk van De Twern een informatie-ochtend over de praktijk van de fysiotherapeut, toegespitst op de oude re mens. Fysiotherapeut F. Böttger zal een toelichting ge ven en vragen beantwoorden. De bijeenkomst is op woensdag 10 februari van 10.00 tot 11.30 uur in de kanti ne van sporthal De Blaak (Grebbe 63) en is vrij toeganke lijk. Het eerste kopje koffie of thee is gratis. De gemeenteraadsverkiezingen staan weer voor de deur. Van de kiezers in Tilburg zijn 32.000 mensen 60 jaar of ou der. Dat is omgerekend bijna een kwart van het totale aan tal mogelijke stemmen. Zij kunnen dus op woensdag 3 maart goed zijn voor de verdeling van ongeveer 9 zetels in de raad. De Tilburgse ouderenorganisaties (KBO, de PCOB, de ANBO, De Oude Makkers, en de Surinaamse Ouderen Tilburg), zijn verenigd in het Overlegplatform Tilburgse Ouderenorganisaties (OTO). In het kader van de verkie zingen organiseert het OTO een politieke forumdiscussie. Alle politieke partijen kunnen hun wensen en ideeën voor het gemeentelijk ouderenbeleid uiteenzetten. De bijeen komst is op donderdag 25 februari in de Postelse Hoeve (Dr. Deelenlaan), aanvang 14.00 uur. De discussie staat o.l.v. Maria van den Muijsenbergh. Iedereen, en met name alle ouderen van Tilburg zijn hiervoor van harte uitgeno digd. De toegang is gratis en de zaal is vanaf half twee open. Op de radio is weer volop carnavalsmuziek te horen. Kunt u er niet genoeg van krijgen? Of heeft u er de buik al van vol? In beide gevallen reden om eens te gaan kijken op de muziekafdeling van de Openbare Bibliotheek aan het Ko ningsplein. Daar vindt u verschillende cd’s met carnavals muziek en nog veel meer zonder. Zo zijn er cd’s te vinden van de Carnavalsstichting Tilburg, bijvoorbeeld van 1998 maar ook van andere jaren. Ande re recente carnavalsmuziek vindt u op de cd Allergrootste feesthits van 1998. Wilt u juist eens wat meezingers van langer geleden horen? Kies dan voor Top 100 carnaval al ler tijden. Dit is een box met vier cd’s met heel veel be kende feestliedjes, niet alleen voor carnaval. Wie vooral van blaasmuziek houdt, kan zijn hart ophalen aan Onder invloed van orkest Z.O.O.I. Voor mensen die niet van carnaval en de bijbehorende muziek houden, is het nog raadzamer in deze tijd naar de muziekbibliotheek te komen. Dan kunt u eens wat anders beluisteren. Er staan wel elfduizend cd’s, met muziek in allerlei genre’s. U kunt kiezen: klassiek of pop, Neder landstalig of wereldmuziek, jazz of opera, enz. Eens wat anders horen? Leg uw oor te luisteren in de mu ziekbibliotheek (carnavalsmaandag gesloten). De kegelsport is een sport met lange geschiedenis. Het begon met negen houten kegels op een rij; vanaf een af stand van 20 meter werd met houten grote ballen de strijd aangegaan. Het houten materiaal en ook de kegeljongens zijn er niet meer, maar de kegelsport is nog springlevend. Kegelen is een duidelijk andere sport dan bowlen. Een vergelijking: kegelen wordt gespeeld met een grote bal met maar één gat, voor de duim. Het gewicht is iets groter dan dat van de bowlingbal, zo ook de grootte. Het doel is om over een baan van 16 meter met deze bal in één keer alle kegels omver te rollen. De moeilijkheid zit hem in de breedte van de baan; deze is maar dertig centimeter (bij bowlen een meter). Kegelen is dus een technish spel, waarbij precisie en concentratie een belangrijke rol spe len. Om dit te kunnen proberen organiseert De Tilburgsche Kegelbond zondagmiddag 7 februari een introductiemid dag voor 50-plussers. In De Druiventros in Berkel-Ens- coht is dan vanaf 13.00 uur gelegenheid kennis te maken met het kegelen onder deskundige begeleiding. De Thuiszorg biedt hulp aan ou deren die thuis wonen (en aan mantelzorgers). Naast persoonlij ke verzorging en verpleging gaat de Thuiszorg meer professionele medische zorg aan huis bieden: niet alleen injecties, maar bijvoor beeld ook pijnbestrijding of nier- dialyse. Eind vorig jaar is het begonnen en het duurt nog heel 1999: het VN-Jaar van de Ouderen. Dat mag niet ongemerkt voorbijgaan, zeker niet in Bra bant, de ‘grootste vergrijzer van Nederland'. Als gevolg van het -voor heen- hoge geboortecijfer bij de katholieken in de jaren vijftig en zestig én van de binnenlandse migratie naar Brabant, vergrijst de bevolking in onze provincie twee maal zo snel als die in andere delen van het land. Nu schijnt het provinciebestuur bang te zijn dat dit een zware druk gaat leggen op de zorgcapaciteit. Daarom moeten we als ouderen overal aan mee willen doen om vitaal te blijven. Vitaal grijs is de toverspreuk, las ik in de vorige Seniorenwijzer. Waarde gedeputeerde Van Nistelrooy: er is niets nieuws onder de zon. Grijs was altijd al springlevend. Maar nu moet er blijkbaar 2 miljoen gul den grotendeels naar informatietechnologie, electronische dienstverle ning, bewaking en beveiliging. Daar maak je Grijsje echt niet vitaler mee. Integendeel: alleen maar afhankelijker van dure en ingewikkelde techno logie. Daar zitten we niet op te wachten. Maar kennelijk zijn wij ouderen, tegenwoordig vaak met een redelijk inko men en veel vrije tijd, een nieuwe markt, nu de rest al vol zit met nutteloos en onbruikbaar gereedschap. Kees Vermunt Tilburgse Koerier. I Redactie: Diny van Bladel-Verbunt I Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens - Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij I Kees Vermunt Adres redactie I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- De Aktiviteitencommissie Groenseind-Hoefstraat orga- I niseert op donderdag 11 februari in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) een oergezellige carnaval- I smiddag voor 50-plussers. Disco Frans Wouters verzorgt I de muziek. Voor degenen, die het mooist verkleed zijn, I zijn er prijsjes. Aanvang: 14.00 uur. Entree: ƒ3,50, incl. I kopje koffie of thee. De Flepsteppers houden weer hun Seniorenfist in de I schouwburg. Vanaf 13.15 uur treden vrijdag 12 februa ri o.a. Vader Abraham, tonpraoter Rinus van Berkel en I Blaos Pieplust op. Prijs ƒ7,50 incl. koffie en gebak. Kaar- I ten zijn vooraf te koop bij de schouwburg. In De Poorterhoeve (Kalverstraat 75, Tilburg Noord) or- I ganiseert CV De Haaiplekkers ook een middag voor se- I nioren. Deze middag op vrijdag 12 februari duurt van I 13.45 tot ongeveer 18.00 uur. Aan het feest werken mee: I disco Sunlight, zanger Jo Hoogendoorn, tonpraoter Rinus I van Berkel en entertainer Lowi Boer. Opper Bas den Eer- I ste en zijn Adjudant zijn ook aanwezig. Entree ƒ7,- per I persoon, incl. een kopje koffie of thee en snacks. Kaarten I zijn te koop bij F. Kiesebrink (Bartokstraat 41of per tele- I foon te bestellen (4555384). Als u slecht ter been bent, I kunt u de kaarten thuisbezorgd krijgen. Eerst moesten we meer premie betalen voor de ziektenkosten- verzekering en nu moeten we ook voor eenn aantal medicijnen gaan betalen. Op die manier laat de minister ons betalen voor onze eigen zorg. En dan straks roepen dat de wachtlijsten korter zijn geworden! Steun voor zorgvragers Het Regionaal Patiënten en Consu menten Platform Midden-Brabant (RPCP) ondersteunt de zorgvra gers en hun vertegenwoordigers bij het overleg met de zorgaanbieders, verzekeraars en de gemeenten. Met name de positie van de oude renbonden verdient de aandacht van het RPCP. Maar ook voor klachten en vragen over de gezondheidszorg kan ie dereen terecht bij het RPCP (tel. 5421035). tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Postbus 5368805.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 13