AutoRAI1999 AUTO RAI Get FutuRAIsed TTI Do. 4 - Zo. 14 februari 1999 Chrysler en Jeep Alfa Romeo Hyundai Fiat Audi Citroën Jaguar BMW Ford Daewoo Kia Chevrolet Honda Daihatsu Do. 4 - Zo. 14 februari 1999 DE TILBURG? DE AUTOMAAT Donderdag 28 januari 1999 pagina 4 DE TILBURGSE KOERIER AMSTERDAM RAI CVT ielaat Do. 4 - Zo. 14 februari 1999 100 JAAR 1999 1899 100 JAAR 1899 1999 100 JAAR 1899 1999 De AutoRAI is van 4 t/m 14 februari dagelijks geopend van 10.30 tot 21.00 uur en op zaterda- primeurs en nieuwtjes de standbezoekers zal ontvangen. ir me twee De AutoRAI opent van 4 tot en met 14 februari Er is bijna geen merk te noemen dat zonder haar poorten. Het is niet de honderdste Nederlandse autotentoonstelling, maar wel wordt het 100 jarig bestaan van de AutoRAI. gevierd. De importeurs en fabrikanten zijn er weer helemaal klaar voor. Land Rover h voor het eersl die gebaseerd nieuwe carroi Bovendien is ruimte wordt nieuwe 5 cilii keld. Daarna; Defender is o I samen met et I geplaatst. Het Franse Citroen laat op de AutoRAI duidelijk zien dat men de fantasie uit het verleden weer op gaat pakken. Op het onderstel van de Citroen Xsara heeft het merk de Picasso ruimtewagen gemaakt, die tegen het einde van het jaar bij de dealer staat. Een sierlijk gelijnde, opvallende verschijning met de naam van een zeer bekende kunstenaar. Een kijkje in de toekomst biedt de C3, een prototype dat door de liefhebbers als de nieuwe Eend gezien wordt. De uitrusting van de Berlingo Multispace wordt uitgebreid met een rechter zijschuifdeur voor een betere toegang tot de ach terbank. Veel zakelijke rijders zullen met i stand van Jaguar lopen om daar de nieuwe S-type, een auto die moet ga; beeld de BMW 5-serie en Mercedes S-klasse. Zoals v mogen verwachten, heeft de ontwerpafdeling er een fraaie sedan van gemaakt met diverse klassieke c r-evenals de losse ror - - --3r V6 van Ame BLd nit de X.J V8. I de verkoopaantalk Hen verdubbelen. Het Japanse 'nieuwe direct baar is in de krachtige en de Mazda-ree De auto toont kan worden I Met de Demit ruimtewagen nu al aanslaa gen en zondagen van 10.00 tot 17.00 uur. De entreeprijs bedraagt f.25,(in de voorver koop f.22,50). Tijdens de RAI worden in ver schillende thema-paviljoens onderwerpen toe gelicht die de bezoeker wat dieper in de mate rie auto en mobiliteit voert. Het is bijna e RAI brengt. I Wagon die in -aansluit bij d 2,4 liter GDI- plaats aan ze vorm en heef ingespoten be meur in de G van deze mot Nissan introc bij diverse be in Engeland j die in combin terin worden vanaf de GX- aantrekkelijk aan het progi een aantrekk een moderne met juni 199! Lancia heeft i om haar visie gen. Dat wore stelling rond zeer luxueuze zameling van huis heeft. W; volgende gene Wel direct lev een krachtige Alfa Romeo brengt nieuws in het hogere segment. Na de succes volle 156 volgt nu de grotere 166 die inmiddels ook bij de dealers is gearriveerd. De 166 geldt als opvolger van de 164 en is lever baar met diverse motoren, van een 2 liter Twin Spark 16-klepper, via twee V6 krachtbronnen tot een geavanceerde 5 cilinder 2.4 liter turbodiesel volgens de common rail techniek. De 166 is een chique en voornaam gelijnde vierdeurs sedan met fraaie details, zoals de driehoekige Alfa-grille, de chromen portiergrepen en de compacte koplampen. Maar daar blijft het niet bij. Alfa laat name lijk een gewijzigde 145 en 146 in Amsterdam zien met onder meer een ander front, nieuwe bekledingsstoffen en diverse detailwijzi gingen in het interieur. ABS en twee airbags zijn voortaan stan daard en de levering start in april. Eén van de meest opmerkelijke nieuwe auto’s is ongetwijfeld de Fiat Multipla. Met dit model dat nog net geen 4 meter lang is, wil Fiat een plaats veroveren op de markt van compacte ruimtewa- juws, gens. De auto is relatief kort, maar wel uitzonderlijk breed, terwijl de de zijkanten van de carrosserie vrijwel kaarsrecht zijn. Hierdoor wordt een enorme binnenruimte verkregen met een volwassen bagagevolume en maar liefst zes stoelen die in rijen van drie staan opgesteld. De stoelen achterin kunnen verwijderd worden, waarna een vlakke laadvloer ontstaat. De Multipla heeft een zeer opvallend uiterlijk en kan worden gekozen met een 1.6 liter 16V benzinemotor en 1,9 liter JTD. De nieuwe Ford Focus is uitgeroepen tot de i 1999 en dat is in Amsterdam te merken. Des ser met zeer moderne vormgeving is leverbaar als drie- en deurs hatchback, vierdeurs sedan en vijfdeurs wagon. Net andere Ford-modellen is er geen prijsverschil tussen deze carros serievarianten. Er zijn drie uitrustingsniveau’s en vijf verschillen de motoren, waaronder een nieuwe direct ingespoten turbodiesel. Verder is ook de Cougar recent aan het programma toegevoegd, een grote tweedeurs coupé die in de Verenigde Staten wordt gebouwd, gebruik maakt van het onderstel van de Mondeo en door een Europees/Amerikaans ontwerp team werd vormgegeven. :'Uet jaar 199f □fverden bijna ."trend zal zich lijk de IS200 ~in de strijd g( -Tbeeld de duui klasse. De au der lijnmotor, de spatbordei ^interieur is vi jiet dashboan Hyundai heeft veel nieuws met t wee nieuwe auto’s en een ver nieuwd model. Zo heeft de Lantra een facelift gekregen en staat de wagon-uitvoering zelfs als primeur op de Rai. De auto heeft bij nagenoeg dezelfde buitenafmetingen meer ‘body’ gekregen door een ander front, gewijzigde achterkant en een aangepast interi eurinrichting. Motorisch bleef alles bij het oude. De Sonata is vol ledig nieuw en wordt aangeboden in een aantal aantrekkelijke uit voeringen. Daarbij kan worden gekozen uit een 2 liter 16-klepper of in eigen beheer ontwikkelde V6. Die motor vinden we ook in de nieuwe XG, het topmodel van het merk. Deze auto zal later dit jaar op de markt komen en krijgt dan een echte roepnaam. Het Koreaanse merk Kia heeft sinds kort duidelijkheid over haar eigen toekomst. Het bedrijf is overgenomen door Hyundai, maar zal als zelfstandig merk blijven bestaan. De Nederlandse impor teur heeft het nodige nieuws weten vast te houden. Daarom is de stand met louter nieuwe auto’sgevuld. Van de kleine Pride wordt de stationwagon leverbaar. Daarboven vinden we in de midden klasse de nieuwe Sephia en de vijfdeurs Shuma op dezelfde basis. De Clarus heeft een belangrijke facelift ondergaan en heeft nu een front dat sterk op de Ford Mondeo lijkt. Ook verschijnt er tegelijk een royale stationwagon met hoog geplaatste achterlichten. Kia gaat verder proberen tussen de grote ruimte-auto’s een plaatsje te krijgen met de nieuwe Carnival die duidelijk op Amerikaanse leest geschoeid is. Audi brengt naar Amsterdam maar liefst twee wereldprimeurs mee. De eerste is de vernieuwde A4 die een aantal zichtbare en onzichtbare wijzingen heeft ondergaan. De sportiefste uitvoering uit de A3-reeks wordt de nieuwe S3 voorzien van een zeer krachti ge 4 cilinder turbomotor uit de TT Coupé. Maar ook de A8 is nieuw en stond in Europa nog niet eerder op een tentoonstelling. De volledig uit aluminium gemaakte grote limousine heeft net als de A4 enkele zichtbare en onderhuidse veranderingen ondergaan. Zo zijn de V8 motoren voorzien van 5 kleppen per cilinder, varia bele kleptiming en een variabel inlaatspruitstuk, waardoor ze flink aan vermogen en souplesse hebben gewonnen. Naast de car- roserie is nu ook de volledige wielophanging uit aluminium gemaakt. Daewoo heeft in Amsterdam geen nieuwe modellen, maar presen teert wel een compleet en zeer modem programma. We mogen immers niet vergeten dat Daewoo in een relatief korte tijd vier compleet nieuwe modelprogramma’s heeft neergezet van de Matiz, Lanos, Nubira tot de grote Leganza. Gezien de diverse conceptstu dies mogen we daar de komende tijd nog nodige bij verwachten. Daarnaast vraagt het grootste Koreaanse merk op de Nederlandse markt aandacht voor de diverse activiteiten van het concern dat een achttiende plaats inneemt op de wereldranglijst. Verder zal Daewoo de Rai tevens aangrijpen om een nieuwe generatie testrij ders aan te trekken die tot in het jaar 2000 gratis in een Daewoo zullen gaan rijden. n paar maanden geleden introduceerde Honda de nieuwe cord die op dit moment als sedan in Engeland van de band rolt, ter dit jaar komt daar nog een 5-deurs hatchback bij. Dit jaar I voor Honda in het teken staan van de verdere uitbreiding van t programma. De nieuwe Logo zit in het segment compacte to’s en zal vooral op de particuliere markt scoren. Honda heeft iter een bescheiden doelstelling voor deze driedeurs die naar ns met CVT leverbaar is. Daarnaast breidt het merk haar aan- I vierwielaangedreven auto’s naar beneden uit met de HR-V die der de huidige CR-V in het programma komt. Het is een drie- ;urs auto met een wagon-achtige uitstraling die echter hoger op a poten staat en uiteraard vier aangedreven wielen heeft. Chrysler laat in Amsterdam nog niets zien van het nieuws uit Detroit, zodat we nog even op de nieuwe Neon en PT Cruiser moe ten wachten. Wel wordt de Voyager-reeks verder uitgebreid en ver fijnd. Zo biedt Chrysler nu maar liefst drie modellen onder de zestigduizend gulden en is er aan de bovenkant een uiterst luxu euze Grand Voyager 3,8 LX bijgekomen. Bij Jeep is er wel nieuws in de vorm van de nieuwe Grand Cherokee die binnenkort op <i<= markt komt. De auto heeft een vertrouwde uitstraling, maar is ten opzichte van het huidige model helemaal nieuw. Dat geldt ook voor de 4,7 liter V8 motor en een in Europa ontwikkelde 3,1 liter 5 cilinder turbodiesel. Chevrolet heeft Amsterdam uitgekozen voor de Europese première van de nieuwe Alero, een voor Amerikaanse begrippen ‘midden klasse’ sedan die het formaat heeft van bijvoorbeeld een Opel Omega. De Alero is een typisch moderne Amerikaan die erg com pleet oogt met zijn meegespoten bumpers en lichtmetalen wielen. Er kan worden gekozen uit twee motorvarianten, een 2,4 liter 16- kleps 4 cilinder en een 3,4 liter V6. Beide auto’s hebben standaard een automaat, airconditioning, audio-installatie en ABS. De klant kan alleen nog kiezen uit een schuifdak en lederen bekleding. Het afgelopen jaar heeft Toyota een belangrijk deel van de aande len van Daihatsu overgenomen. Daarom zal het merk zich ook in de toekomst vooral gaan toeleggen op compacte modellen. Op de RAI toont Daihatsu de nieuwe Cuore die recent werd geïntrodu ceerd een aanzienlijk groter is geworden dan zijn voorganger. Bovendien bedient deze auto zich van dezelfde motor als de grote re Sirion. Later dit jaar volgt nog een in alle kanten gegroeide Move. De afmetingen van zowel de Cuore als Move liggen vast in een Japanse wetgeving voor kleine auto’s. En omdat deze wetge ving verruimd is, zullen de kleinste Japanners de komende jaren een slagje forser zijn. Wel op de Rai staat een extra versie van de Gran Move, die wordt uitgerust met een 1,6 liter motor, terwijl de huidige types een 1,5 liter hebben. De aandacht bij BMW gaat vooral uit naar de nieuwe generatie dieselmotoren. Het gaat om een modulaire reeks, die als eerste verscheen in de nieuwe 3-serie. Daar gaat het om een 2 liter 4 cilinder met 16 kleppen. Met zijn 136 pk evenaart hij bijna de bestaande 6-pitter. In de 5- en 7-serie zit sinds kort een nieuwe 3 liter 6 cilinder, ook met 4 kleppen per zuiger en bovendien com mon rail techniek. Een bijzonder krachtige motor die totaal niet meer de indruk van een diesel geeft. Bovendien volgt later een 4 liter V8 diesel met twee turbo’s. Een primeur op de Rai is de nieuwe BMW 316i, die voorzien is van dezelfde 1,9 liter motor als de 318i, maar een iets lager vermogen levert. De uitrusting van deze instapversie is verre van kaal te noemen. De recent aai dacht. De aut om een techn programma t V12 en comrr voor het eersi Designo staal ten. De V-klai opmerkelijke liter inhoud, i geworden. grote belangstelling naar de oog in oog te kunnen staan met roet gaan concurreren met bijvoor- ^-klasse. Zoals we van Jaguar -afdeling er een bijzonder details. De staan- mde koplampen, ai Amerikaanse TO De nieuwe S- Lailen van Jaguar Auto van het Jaar ize nieuwe middenklas- ivijf- als bij fraaie sedan van gemaakt met diverse kia.- carros- de Jaguar-grille is weer terug evenals de I “billen- Het motorenaanbod bestaat uit een 3 liter origine en de eigen 4 liter V8 bekend uit de type zal er zeker voor zorgen dat in de hogere marktsegmenten zuil o |o

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 20