W I ‘Ouderen zijn niet afgewerkt en uitgewerkt’ ers Vitaal Gnjs-projecten zijn Brabantse invulling Jaar van de Ouderen ‘Geen seconde spijt’ van wonen bij Steunpunt g. 'ING COLOFON ri i i i i i i i i i i i i ans >T Voorlichting over werk notaris Alzheimervereniging zoekt bestuursleden I Trefpunt ‘t Sant Toneelmiddog Vogelshow De Wijk en de digitale bibliotheek Seniorenfist De Flepsteppers I Gespreksochtenden over ouder worden I Plezierig ouder worden I Veranderingen ziekenfonds 9,95 r i| Voorlichting over werk notaris F.- an 1999 pagina 12 DE TILBURGSE KOERIER l. I.95 eenkomst over veranderingen in de ziekenfondsverzekering, FOTO: PETER LIGTENBERG Journalistiek medewerk(st)er gezocht! Karei Luiijf (eindredacteur) NDEL 5000 JA Tilburg: Tel. 536 88 05. «Bffl voor dp verschijningsdatum. likelen rplein 72 ERS ERJASSEN i 3-4, Tilburg i 26, Tilburg -31, Goirle meer via verhuurder Tiwos en de ge meente gezorgd voor stoelen in de vide, een betere noodbel in de lift en beugels voor gestalde fietsen. Het wachten is nog op herstel van trottoirs Frater Mattheushof 1 (woensdag 24 februari); Verzorgingscen trum De Heikant, Schubertstraat 700 (woensdag 24 februari); Fraters Elimgroep, Schiphollaan 30 (donderdag 25 februari). ÏLBURG in de buurt door de gemeente. Wie meer wil weten over wonen in de Fra ter Mattheushof, kan contact opnemen met Zorgcentrum Tilburg zuid, tel. 5831016. 6.90 1.95 4.95 3.95 3.95 Iburg 4066 0389 o% nog breder toepasbaar, bijvoorbeeld voor ramen en deuren die opengaan op een tijdstip dat dit niet de bedoeling is. over de euro. Entree: gratis. Aanvang 10.00 uur. Op dinsdagen en donderdagen kunt u er schilderen. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur. Meer informatie over Vitaal Grijs en op gave voorde Ideeëndag: Projectbureau Vitaal Grijs, tel. 073-6812745 Wie de modelwoning in Rosmalen wil bezichtigen, kan er tot 1 mei terecht op dinsdag, woensdag en donderdag tus sen 9.30 en 17.00 uur. Dan is er altijd een gastvrouw of gastheer aanwezig. Het adres: Hoff van Hollantlaan 1 (op 2 mi nuten lopen van het station). Voor infor matie en groepsrondleidingen kunt u contact opnemen met mevr. J. van Door- en, tel. 073-6216952. In de carnavals- week is de Domotica-woning gesloten. De dames F. van Pelt (links) en A. van der Horst in een van de gemeenschappelijke ruim tes van het complex Frater Mattheushof. Een aantal woningen grenst aan deze vide, waar in veel daglicht valt. als een kopje koffie of thee. -el tic 2.95 9^90 9.90 9,90 6^90 8,90 enz )0 99. die van 14.00 tot 16.00 uur duurt, is in ‘t Kievitslaer (Reinevaart- I straat 55). Toegang gratis, evenals een kopje koffie of thee. In ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op woensdag I 27 januari gezellig rikken en jokeren. Kosten ƒ1,50 p.p. Aan- I J vang 10.00 uur, zaal open 9.30 uur. Woensdag 4 februari houdt P. Kokken van de Rabo een lezing I Met een gezellige dag voor de bewo ners wordt volgende week vrijdag ge vierd dat het Steunpunt Frater Mat theushof en de bijbehorende 36 seniorenwoningen vijf jaar bestaan. Mevrouw F. van Pelt (80) woont er van af het begin: “Ik heb er geen seconde spijt van gehad.” Proeftuin In Zuidoost-Brabant draait het om veilig heid in en om huis. De nadruk ligt op pre ventie van ongevallen, brand en inbraak en snelle hulp in noodgevallen. Er is een proef met betere straatverlichting en be strating en moderne beveiligingsmetho- den voor woningen. Nog een beetje toekomstmuziek, want De Seniorenwijzer zoekt een vrijwillig(st)er die regelmatig journalistieke bijdragen levert. We zoeken met name iemand die de langere artikelen voor zijn of haar re kening neemt. Deze stukken worden in de redactievergaderingen grondig voorbe reid en kritisch bekeken; regelmatig bijwonen van deze vergaderingen op donder dag van 12.00 tot 13.30 uur is dan ook nodig. Kennis van WP en/of Word maakt het werk een stuk gemakkelijker. Geboden wordt. werken in een deskundig en gezellig team met sterk uiteenlopende leeftijden; de mogelijkheid je te verdiepen in de leefwereld van ouderen en kennis op te doen over hoe politiek, welzijnswerk, zorgsector en anderen daarmee omgaan; een aardige vrijwilligersvergoeding. Interesse?Schrijf een briefje met CV, vergezeld van artikelen, voor 11 februari naar Karei Luiijf, p/a De Tilburgse Koerier, NS-Plein 14,5014 DA Tilburg. Deelname bevorderen Bij die gedachte sluit Vitaal Grijs aan: het project is er vooral op gericht deelname door ouderen aan maatschappelijke ac tiviteiten te bevorderen. De provincie heeft twee miljoen gulden beschikbaar gesteld voor projecten die elk een eigen thema en invulling hebben, en waarbij gebruik word gemaakt van de inzet van jongere ouderen met al hun kwaliteiten. In september 1998 zijn al projecten van start gegaan, onder meer gericht op het bevorderen van educatie en het peilen van welke behoeften er onder Brabantse ouderen leven. Ook is er een project dat zich richt op armoedebestrijding: dat ge beurt door ouderen individueel voor te lichten over welke regelingen er van kracht zijn en welke rechten ze hebben. Daarnaast hebben vier delen van Bra bant eigen projecten. In West-Brabant staat het thema vrijwilligerswerk en be taald werk centraal. In Breda komt gedu rende twee jaar een Centrum Ouderen en Arbeid, dat voorlichting en adviezen geeft aan oudere werknemers, werkloze ouderen en aan werkgevers. me maaltijden bestellen. Het project voor Noordoost-Brabant van Vitaal Grijs is al wel klaar: in Rosmalen staat een modelwoning met de nieuwste snufjes op het terrein van woonautomati- sering voor ouderen. Deze gratis te be zichtigen Domotica-wonïng laat zien hoe ouderen (en gehandicapten) gemakkelij ker en veiliger zelfstandig kunnen wo nen. Zo kan er bijvorbeeld met een af standsbediening in de woning van alles in werking worden gezet, van gordijnen, ramen en zonneschermen tot de lampen. De keuken heeft een inductie-kookplaat (die niet heet blijft) en stopcontacten waar de stekker eenvoudig uitwipt. In de slaapkamer bevindt zich onder meer een alarm voor als de bewoner uit bed valt. De badkamer heeft ook een alarm. Het gaat af als de bewoner het toilet op een bepaalde tevoren ingestelde tijd niet heeft doorgespoeld. Verder: antislip-te- gels, handgrepen, glijstangen en een lamp die automatisch aan gaat. In de high tech-woonkamer is het beeld van ie mand die bij de voordeur aanbelt, op een hoekje van het tv-scherm te zien. De alar mering is gekoppeld aan de beveiliging: gaat de rookmelder af, dan seint de tele foon dit automatisch door naar de cen trale. Hetzelfde (draadloze) principe is Ideeëndag Op woensdag 24 februari organiseert de provincie de Vitaal Grijs Ideeëndag. Ou deren kunnen op die dag in het Eindho- vense Evoluon niet alleen ideeën aan dragen, maar ook kennis nemen van allerlei ontwikkelingen in heel Europa. Tevens wordt een opstel- en essaywed strijd gepresenteerd, die er toe moet lei den dat jongeren en ouderen over elkaar schrijven en met elkaar in gesprek raken. De Alzheimervereniging Midden-Brabant is een jonge vereni ging die actief is voor mensen die zorgen voor -en mensen die lijden aan- de ziekte van Alzheimer en andere vormen van de mentie. De vereniging is op zoek naar bestuursleden. De voor keur gaat uit naar (ex-)mantelzorgers die ervaring hebben met zorg voor een dementerend familielid of andere naaste. Het be stuur bestaat uit vrijwilligers en komt één keer per twee maan den bij elkaar. Daarnaast bestaat de mogelijkheid te participe ren in verschillende projecten van uiteenlopende aard. Informatie: tel. 4691075. Uw schriftelijke reactie kunt u richten aan: Alzheimervereniging Midden-Brabant, Postbus 3024, 5003 DA Tilburg, t.a.v. mevrouw drs. C. Cools. Op donderdag 28 januari is er in buurtcentrum Loven-Besterd (Koestraat 164) een toneelmiddag voor ouderen. Ouderento neelgroep De Garsthof voert dan het stuk ‘Rust maar uit’ op. En tree: ƒ2,50; aanvang: 14.00 uur. Vogelvereniging De Vink organiseert een gratis vogelshow voor ouderen. Op 5 februari krijgen belangstellenden van 13.00 tot 16.30 uur een gratis kop koffie en deskundige uitleg over de vo gels in de Evenementenhal, Groenstraat 139/511 Lijkt wonen in de nieuwbouwwijk De Wijk u ook wel wat? Of is al die informatietechnologie voor u nog een ‘Ver-van-mijn-bed- show’? In beide gevallen kan de Openbare Bibliotheek Tilburg wat voor u betekenen. Wie straks in De Wijk komt te wonen kan daar gebruik maken van allerlei moderne informatietechnologie. Daar hoort ook Internet bij. Via Internet kunt u contact leggen met de Openbare Biblio theek Tilburg (www.obtilburg.nl). U vindt op die pagina informa tie over openingstijden, tentoonstellingen en derdgelijke. Met behulp van Internet kunt u ook in de catalogus van de bibliotheek kijken. Daarnaast kunt u via uw eigen personal computer boe ken verlengen en titels reserveren. Voor specifieke vragen en opmerkingen zijn aparte e-mail adressen beschikbaar. Als u over Internet beschikt, kunt u de digitale bibliotheek bezoeken. Als u geen Internet heeft, maar wel nieuwsgierig bent naar In ternet en andere nieuwe media, kunt u persoonlijk naar de bi bliotheek komen. Sinds 5 januari kunt u voor ƒ2,50 per half uur terecht in het nieuwe digitale centrum van de bibliotheek aan het Koningsplein. Daar kunt u elke middag van 13.00 tot 17.00 uur Internetten, e-mailen, cd-roms uitproberen en digitale zelf-hulp- cursussen volgen. Eind maart gaat deze ruimte, verbouwd en wel, officieel open. Vanaf die tijd worden er ook cursussen ge geven Overigens beschikken de wijkbibliotheken ook over -iets beperktere- digitale centra. Informatietechnologie? Maak er kennis mee in de bibliotheek. ‘Naar een samenleving voor alle leeftij den’: dat is het motto van het door de Ver enigde Naties uitgeroepen Jaar van de Ouderen. In grote delen van de wereld gaat dat niet echt op, omdat door armoe de en honger de gemiddelde leeftijd niet erg hoog is. Maar in het welvarende wes ten en dus ook in Nederland worden we wel oud. Brabant is zelfs een van de meest ver grijzende provincies. Door de grote ka tholieke gezinnen die er tot de jaren ze stig waren, is er de komende tientallen ja ren sprake van een Grijze Golf. Nu al zijn er in Brabant 300.000 mensen van 65 jaar en ouder. In 2020 zal dat aantal toe genomen zijn tot bijna 500.000. Reden genoeg voor de provincie om in dit Jaar van de Ouderen flink uit te pakken. Zeker omdat de oudere van tegenwoor dig en die van de toekomst anders is dan de oudere uit het verleden, vindt gedepu teerde Lambert van Nistelrooij, die oude renbeleid in zijn portefeuille heeft en voorzitter is van de stuurgroep Vitaal Grijs. Hij constateert dat veel ouderen nog zeer vitaal zijn en over veel ervaring, kennis en energie beschikken. “Het is de hoogste tijd om anders tegen de derde leeftijd aan te kijken. We moeten af van het beeld dat ouderen afgewerkt en uit gewerkt zijn”, aldus Van Nistelrooij. mmer013 - 542 9240. lijn van ter inzage legging een schriftelijke beden- itwerp-beschikking Deze moeten worden neester en wethouders ikingen indient kan - in irief - verzoeken dat zijn 'ens niet worden vermeld, ifinitieve beschikking kan loor degenen die beden- ebracht tegen de ontwerp- viseurs die gebruik m hun adviesbevoegd- ighebbenden aan wie kan worden verweten dat ;en tegen de ontwerp- n ingebracht. Als de iking afwijkt van de ng kan, voor wat betreft loor iedereen beroep De vijf typen woningen, die binnen de huursubsidiegrens vallen, zijn in vier ver diepingen gebouwd aap de tuin van het voormalige fraterhuis bij de Capucijnen- straat. Mevrouw van Pelt is er bevriend geraakt met mevrouw A. van der Horst (85) die nu zo’n drie jaar in dit stukje St. Anna woont. Ook zij is enthousiast: “Het zijn prachtige appartementen en je hebt een drogist, bakker en groentewinkel dichtbij. Je hebt het meeste bij de hand om nog een beetje zelfstandig te kunnen wonen. En je zit zo in het hartje van de stad.” De bewoners van Frater Mattheushof, vijf echtparen en een dertigtal alleen staanden, hebben hun woning daar ge kregen na een beslissing van de indica- tiecommissie. Ze kunnen zelfstandig wonen, maar als dat niet meer mogelijk is, kunnen ze snel naar het verpleegte huis van Zorgcentrum Tilburg zuid dat Frater Mattheushof beheert. Zo leven deze ouderen op een voor Tilburg unieke manier: zelfstandig, niet in of bij een ver zorgingshuis, maar wel omringd door (potentiële) zorg. Om ervoor te zorgen dat de oudere bewoners zo lang mogelijk in deze woningen kunnen blijven, biedt het Steunpunt allerlei diensten. Zo is er een spreek- en behandelkamer voor huisarts, diëtiste, pedicure en fysiothera peut. De Thuiszorg is er kind aan huis en voor noodgevallen is er een slaapwacht. Uiteraard is het complex zo gebouwd dat het goed toegankelijk is voor rolstoelge bruikers en het is gemakkelijk bereikbaar voor taxi’s, bezoekers en ambulance. De gemeenschappelijke voorzieningen zijn ook bedoeld voor andere oudere wijkbewoners. Het meest in het oog springend, en ook voor de dames Van Pelt en Van der Horst erg aantrekkelijk, is de centrale ontmoetingsruimte. Wie het nodig heeft of er gewoon zin in heeft, kan daar ‘s ochtends koffie drinken, tussen de middag warm eten en ‘s middags voor een kopje thee terecht. Er zijn ook spel letjes, een dartsbord en een biljart. “En je hebt er per week twee soos-avonden en een bingo-avond”, vertelt mevrouw Van Pelt. “Jammer alleen dat het in het week end gesloten is. Maar we zijn erg blij dat de ontmoetingsruimte er is. Dat kan al leen dankzij de geweldige beheerder en de acht lieve vrijwilligers die we hier heb ben." De dames zijn ook zelf actief, in de huur de plannen verkeren nog in een papieren stadium: Midden-Brabant krijgt een proeftuin voor informatietechnologie. Die komt in De Wijk, het nieuwe deel van de Reeshof ten zuiden van de spoorlijn. De woningen daar worden levensloopbe- stendig, zodat je er tot op hoge leeftijd kunt wonen. Er komt één centrale plaats waar je terecht kunt voor thuiszorg en an dere voorzieningen. Maar met name voor ouderen is het han dig, vindt de provincie, dat ze ook thuis informatie kunnen opvragen, diensten bestellen en boodschappen doen via de computer. Daarom krijgen alle woningen aansluitingen via glasvezelkabel en een ISDN-lijn (de modernste soort telefoon lijn). Zo kan gesurfd (=gezocht) worden op Internet, bijvoorbeeld op de pagina’s van het Zorgplein. Dit Internetadres be staat al en bevat informatie van onder meer de gemeente, zorgverzekeraars CZ en VGZ, de GGD, Thuiszorg Midden- Brabant en verzorgingstehuizen. In de toekomst kun je er bijvoorbeeld ook war- Donderdag 21 januari 1999 pagina 13 '3 Al vele jaren organiseren De Flepsteppers op vrijdag voor car- H naval een groot seniorenfistin de Schouwburg. De artiesten die de middag komen opluisteren zijn al bekend. De Noot brengt een medley van oude liedjes en bekende meezingers. Voor het I tonpraoten komt Rinus van Berkel. De Biste Bend(e), Frutblao- ze en Blaos Pieplust zullen voor de carnavaleske sfeer zor gen. De uitsmijter van de middag is Vader Abraham. Het Seni orenfist is op vrijdag 12 februari en begint om 13.15 uur. Prijs: ƒ7,50, inclusief koffie en gebak. Kaarten kunnen alleen recht streeks bij Schouwburg Tilburg gekocht worden. 9 De Werkgroep Ouderen in Gesprek organiseert in februari en I I maart een serie van zes gespreksochtenden voor 55-plussers. I I Het onderwerp is‘Ouder worden: een kunst, een kunde'. De och- I tenden beginnen vanaf 19 februari op vijf goed bereikbare plaat- I I sen, verspreid over Tilburg. Bij de groepen van ongeveer twaalf i In het kader van het Jaar van de Ouderen gaan in Noord-Brabant onder de noe mer Vitaal Grijs vier concrete projecten van start op het gebied van werk, infor matie, veiligheid en woonautomatisering. Op 24 februari is er bovendien een Ideeëndag, waarop ouderen ideeën kunnen uitwisselen en kennis kunnen ne men van nieuwe ontwikkelingen. personen is gespreksleiding aanwezig. De bijeenkomsten zijn I van 10.00 tot 12.00 uur. Kosten: ƒ12,50 voor de zes bijeenkom- sten samen. De gespreksplaatsen zijn: Den Herdgang, Berla- I I gehof 60 (start: maandag 22 februari); Dekenaal Centrum, Gas- I thuisring 54a (vrijdag 19 februari); Vergaderkamer Mattheushof, i Wie wil deelnemen, kan zich tot 1 februari opgeven bij Werk- I groep Ouderen in Gesprek, Gasthuisring 54a, 5041 DT Tilburg; I tel. tijdens kantooruren: 5423706. Ook voor nadere informatie I kunt u daar ook terecht. I De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) or- ganiseert samen met GGD Midden-Brabant een informatiemid- dag over plezierig ouder worden'. Onderwerpen zijn: aanpas- sen aan veranderingen, zin houden in je leven, veranderende contacten, somberheid, spanningen en depressie, en het plan- I nen van een plezierige oudere dag. De middag is op 27 januari I I in wijkcentrum De Ypelaer (Corellistraat 10). Entree is gratis, I I evenals een kopje koffie of thee. Aanvang 14.00 uur. De Samenwerkende Ouderenorganisaties Wandelbos I I (SOOWA) organiseren woensdag 27 januari een informatiebij- I eenkomst over veranderingen in de ziekenfondsverzekering, I I zoals het verdwijnen van de eigen bijdrage. Ook kunt u vragen I stellen aan voorlichter De Brouwer van de CZ-groep. De middag I g Hio wan 1 A AH tnt 1 A AA 111 ir rli nirt ic in Kiowitalaar /Rninnwaart- K t Sherry er Medium, Fino Manzanilla I - I De Seniorenwijzer verschijnt een maal in de twee weken in De Til- burgse Koerier. I Redactie: Diny van Bladel- Verbunt I Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens I Joop Janmaat 1 Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; I Tel. 583 99 99 I Kopij kan opgestuurd woren naar het redactie-adres of naar De Til- I burgse Koerier postbus 10001. I J 5000 JA Tilburg: Tel. 536 88 05. 1 Deadline: donderdag 12.00 uur De activiteitengroep voor ouderen van wijkcentrum De Nieuwe Stede houdt op donderdag 28 januari een voorlichtingsbijeen komst over het werk van notarissenEen notaris vertelt dan over erfrecht, samenlevingsovereenkomsten, huwelijk, en schen- I kingen aan (klein)kinderen. Ook geeft hij informatie over wat er I gebeurt met eigen vermogen bij bij opname in een verzorgings- I huis. De middag begint om 14.00 uur in De Nieuwe Stede, Ca- I pucijnenstraat 156 (hoek Diepenstraat). Toegang gratis, even- I

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 13