WIJZE I Rn ‘Als je iets wilt bereiken, moetje overal bovenop zitten’ Politieke forumdiscussie Tilburgse bestuursleden van ouderenbonden over nut en noodzaak van hun organisaties COLOFON Extra concert Seniorenorkest Trefpunt ‘t Sant Plezierig ouder worden Info over euro Stoppen met roken Nieuwjaarsconcert Vergoedingen bij een laag inkomen Rikconcours Meepraten? Meelezen! r 11 ri i i i i i i i i i A1UJGO ICUCU/IIC. OCH HUI C7f IVVIJ^.^1 3 - pagina 8 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 7 januari 1999 pagina 9 <en~ e bezwaar- leijs, De gemeenteraadsverkiezingen staan lelminapark/ FOTO: PETER LIGTENBERG Adres redactie: Seniorenwijzer, H. v.d. Donk ri om 09.00 ^an stads der worden en over lid worden van een bond voor ouderen,” aldus de vice-voor- zittervan de PCOB. HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij zer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001 5000 JA Tilburg, onder vermelding van ‘Het woord is aan...’ Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Pijdens de n de kruis- lan West en de sloten. in samen- dingsadvies- luari in goor. De tien, op woensdag- 21.00 uur. ir tien weken; ÏÏÏ&37SS: 9.00 tot 12.00 ik) tevens van izage tijdens ;en, bel de n telefoon uitvoering ïtn-zuid )ol gedachte. Maar juist andersom: professionele on dersteuning bij beleid dat ouderen zelf uitstippelen. Dat heet: ‘Kentering door kanteling’. Daarvoor gaat de PCOB sa men met de andere ouderenbonden aan de slag.” “Als je echt iets wilt bereiken, moet je wel overal bovenop zitten. Daarom verwacht ik dat meer jongere senioren zich de ko mende jaren zullen aanmelden als werk zaam lid van een van de bonden. Hoewel ik eerlijk moet bekennen, dat ik voor mijn 57ste ook nooit had nagedacht over ou- ;sSoW!8 ig inzake in: schot, inzake ■gunning; 7an der Me ietank. De gemeenteraadsverkiezingen staan weer bijna voor de deur. In Tilburg is bijna een kwart van alle potentiële stemmen af komstig van ouderen: 32.000 mensen van 60 jaar en ouder kunnen op 3 maart hun stem gaan uitbrengen. Het Overleg Tilburg se Ouderenorganisaties (OTO) organiseert daarom een politieke forumdiscussie waarbij de verschillende partijen hun mening kunnen geven over het gemeentelijk ouderenbeleid. Die discussie is op donderdagmiddag 25 februari in De Postelse Hoeve. Op de foto het OTO, op voorzitter Dick van Tellingen (PCOB) na. V.l.n.r.: Frans Leemans (Oude Makkers), Gerard v.d. Velden (KBO), Cor Flipse (Oude Makkers), Jeanne Ter Morshuizen (KBO), Lies Nieuwkoop (ANBO), Jan Meijlink (PCOB), Paul Wijman (ANBO), en Ramin Amat (SOT). Bijbels beginsel Over de Protestants Christelijke Oude renbond (PCOB) vertelt de plaatselijke vice-voorzitter Jan Meijlink (61voorma lig zakenman. “Van onze 240 leden neemt ongeveer de helft actief deel aan werk van de bond, onder meer in een educatief project. Eenmaal'per maand is er in verzorgingshuis Zonnehof een bij eenkomst voor alle leden. Daar wordt I naast informatie ook aandacht gegeven Ouderen groeien in bijna ieder land zowel in aantal als in mondigheid. Overheden moeten dan ook steeds meer rekening houden met hen. Dat gebeurt ook op mon diaal niveau: de VN heeft dit laatste jaar van het millenium uitgeroepen tot Inter nationaal Jaar van de Ouderen. Ook plaatselijk komen er steeds meer senioren die zich laten horen. Zo kent Tilburg naast organisaties als de Oude Makkers en Surinaamse Ouderen in Tilburg (SOT) natuurlijk afdelingen van de drie ouderen bonden, die in het hele land werken. Al deze organisaties zijn vertegenwoordigd in het Overleg Tilburgse Ouderenorganisaties (OTO). De Seniorenwijzer sprak met vertegenwoordigers van de drie ouderenbonden over het nut van organisa ties en over de redenen waarom zij actief zijn geworden in KBO, PCOB en ANBO. Nauwelijks verschil Voor de 70-plussers zijn de ontmoetings- bijeenkomsten onmisbaar, alsmede het ziekenbezoek en de pastorale zorg, legt ze uit. “Maar daarnaast besteden we ook steeds meer tijd en aandacht aan de ech te doelstelling van onze Unie: het behar tigen van de ouderenbelangen, zowel in dividueel als per groep. Zo deed de KBO samen met het OTO, De Twern en buurt huis Soekmekaar in de wijk Oerle een on derzoek naar de leefsituatie van 80-plus- sers om voor die speciale groep meer te kunnen doen. Wat mij overigens bij die jarenlange samenwerking in het OTO en Seniorenraad opvalt, is dat er nauwelijks verschil bestaat tussen de verschillende bonden en organisaties”, vindt de KBO- voorzitter. Lid zijn van een ouderenbond is erg be langrijk, ook als je nog relatief jong bent, stelt Ter Morshuizen. “Nu vooral in Bra bant naar verhouding de ouderen een steeds groter deel van de samenleving gaan vormen, is het belangrijkdat de jon gere oudere zich meer gaat bemoeien met de posities van ouderen. Ook voor allochtone ouderen zou deelname aan het werk van de bonden voordeel kunnen opleveren. Want juist ook die mensen moeten zien rond te komen met een laag inkomen. Maar het is heel moeilijk om hen te betrekken bij de ouderenbonden.” Zelf heeft ze veel plezier in haar werk voor KBO, OTO en Seniorenraad. “Ook al dreigt het een uit de hand lopende hob by te worden. In december was ik iedere dag voor twee of drie kerstfeesten uitge nodigd.” aan de onderlinge band. Vanuit het bij belse beginsel ‘omzien naar elkaar’, be zoeken vrijwilligsters van de werkgroep Lieten Leed regelmatig zieke en eenza me ouderen.” Ook de PCOB wil extra aandacht schen ken aan het vergroten van begrip tussen allochtone en autotochtone ouderen. Eerder was de organisatie op provinciaal niveau via het Vier Bonden Overleg Bra bant (VBOB) betrokken bij een project op dit gebied. In het Internationale Jaar voor de Oude ren moet volgens Meijlink vooral aan de orde komen hoe ouderen zélf denken over manieren om zo lang mogelijk zelf standig te blijven deelnemen aan de maatschappij. “Dus niet de goedbedoe lende, professionele organisaties over ouderenzorg laten praten en beslissen zonder ouderen daarin te betrekken. Je hoort en leest steeds meer over stille armoede, ook in uw blad. Volgens mij neemt die arnoede in het nieuwe jaar toe. Ik zal u een paar voorbeelden geven. Tot voor een paar jaar was de gasprijs gekoppeld aan die van olie: werd een vat olie een paar dollar duurder, ging de gasprijs ook met een paar cent per kubieke meter omhoog. Maar nu de olieprijs gekelderd is, blijven we door allerlei toesla gen en heffingen vele guldens per maand meer betalen. De huursubsidie is na jaren praten wat verbeterd. Maar nu moet ik van de ver huurder wel 5 gulden per maand meer gaan betalen voor water en het schoon maken van de hal. Dat noem ik een verkapte huurverhoging. Als laatste het ziekenfonds. De eigen bijdrage is afgeschaft, luidde het goede nieuws. Als chronisch zieke was ik daaraan 100 gulden per jaar kwijt. In 1999 re kent het ziekenfonds wel een ‘kleine verhoging’ van de premie: 25 gulden per maand. Dat kost me dus 300 gulden, 200 gulden meer dan ik voor 1 januari be taalde. Onafhankelijk De voorzitter van de Algemene Bond voor Ouderen (ANBO), voormalig ge- meente-ambtenaar Jacques Creyghton (63) is eveneens een VUT-ter. Die rege ling is er indirect de oorzaak van dat hij lid werd van de ANBO. “Voordat ik de VUT in ging, kreeg ik van het ABP een brief vol ge- en verboden. Het kwam er op neer, dat ik in mijn VUT-tijd nergens voor mocht werken. Omdat ik dat onzin vond, ging ik naar een bijeenkomst van de Se niorenraad. Daar ontmoette ik mijn vroe gere chef, die me aanraadde lid te wor den van de ANBO.” Hoewel hij door toeval lid werd, staat Creyghton natuur lijk voluit achter de de uitgangspunten van de ANBO, een onafhankelijke belan gen- en emancipatieorganisatie voor alle 50-plussers, ongeacht geloof, levensbe schouwing of politieke overtuiging. Het Regionaal Seniorenorkest Midden-Brabant geeft dinsdag 16 maart een extra concert in de Concertzaal. Aanvang 14.00 uur. Toegangsprijs ƒ10,- (incl. koffie/thee tijdens de pauze). Kaarten kunt u bestellen door vóór 31 januari per kaart ƒ10,- over te maken op bankrekening 170234134 t.n.v. Rabo te Til burg. U ontvangt de toegangskaarten eind februari. Personen met een rolstoel wordt verzocht hun komst voor 31 januari te melden via tel. 4671585 of 5052671zodat voor hen geschikte plaatsen gereserveerd kunnen worden. In ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) kunt u woensdag 13 januari naar de eerste bingo van het jaar. Kosten ƒ7,50 voor een kaart van tien ronden. Aanvang 10.00 uur.Op woensdag 20 ja nuari kunt u er bloemschikken. Dit zal een drukke ochtend wor den. Dus s.v.p. tijdig komen (max. 30 personen). Zelf meebren gen: potje, mandje of bakje en een mesje. Kosten ƒ6,- per gemaakt stukje. Aanvang 10.00 uur.Op dinsdag en donderdag kunt u schilderen. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aan vang 9.45 uur. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) or ganiseert in samenwerking met GGD Midden-Brabant een in formatiemiddag met als thema ‘plezierig ouder worden’. On derwerpen die aan de orde komen, zijn: aanpassen aan veranderingen, zin houden in je leven, veranderde contacten, omgaan met somberheid en spanningen, depressie en het plannen van een plezierige oudere dag. De middag is op 27 ja nuari in wijkcentrum De Ypelaer (Corellistraat 10). Entree is gra tis, evenals een kopje koffie of thee. Aanvang 14.00 uur. Wanneer komt de euro? Wat gebeurt er met mijn spaargeld? Wordt de euro niet meegesleept door zwakkere munten? In de centrale bibliotheek en in bibliotheek Lyndacker, ‘t Sant, Heyhoef en Udenhout is in januari volop informatie te vinden over de euro. In elke bibliotheek is een presentatie ingericht rond het thema. Er zijn gratis internetsites te raadplegen over de euro en in de cen trale bibliotheek kan men het interactieve eurospel spelen. In de brochures Over de euro gesproken en in het boekje De Eu ropese Unie staat veel interessants over de nieuwe munteen heid. De informatie is samengesteld door de Europese Com missie, het voorlichtingsbureau van het Europees Parlement, ouderenbonden (ANBO, PCOB en Unie KBO) en de Rabobank. Op donderdag 21 januari om 14.00 uur houdt Paul Kokken, eu- rocoördinator van de Rabobank te Tilburg een lezing in de ont vangstruimte van de centrale bibliotheek. De titel van deze mid dag is: ‘Welkom euro, vaarwel gulden'. Toegang ƒ2,50, op vertoon van OBT-pas gratis. Kaartjes aan de zaal. De Gezondheidswijzer, het informatiecentrum van GGD Mid den-Brabant en Thuiszorg Midden-Brabant staat de hele maand januari in het teken van het thema ‘stoppen met roken’. In een speciaal ingerichte thema-hoek is informatie te vinden over de gevolgen van roken in het algemeen, maar in het bij zonder bij CARA-patiënten, voor moeder en baby, voor hart- en vaatpatiënten en de negatieve effecten van roken op de stem. Voor mensen die daadwerkelijk actie willen ondernemen, orga niseert GGD Midden-Brabant een cursus die op 12 januari van start gaat. Voor meer informatie over de cursus en aanmelding kunnen belangstellenden contact opnemen met GGD Midden- Brabant, tel 4643911 Gezondheidswijzer Midden-Brabant is gevestigd in het hoofd kantoor van Thuiszorg Midden-Brabant, aan de Lage Witsie- baan 2a in Tilburg en is geopend van maandag tot en met vrij dag van 9.00 tot 17.30 uur. De Gezondheidswijzer is ook telefonisch te bereiken: 0900-8806. De aktiviteitencommissie Groenseind-Hoefstraat organiseert zondag 10 januari een nieuwjaarsconcert voor 55+ers. Daar aan werken mee: de Tilburgse Koraal Vereniging, seniorenkoor Zang Schept Vreugde, ouderenkoor Zangvreugd (Udenhout) en seniorenkoor Echo uit Moergestel. Het concert in wijkcen trum De Baselaer (Hoefstraat 175) begint om 13.00 uur. Entree is gratis, evenals een kopje koffie of thee. De werkgroep 50+ Loven-Besterd organiseert op donderdag 14 januari van 14.00-16.00 uur een voorlichtingsbijeenkomst rond het thema: 'extra kostenwie zal dat betalen?’. Als u de weg niet weet en u heeft extra kosten, mist u de vergoedingen die mo gelijk zijn. In het buurtcentrum (Koestraat 164) geven mede werkers van de Unit Ouderenzorg van Sociale Zaken uitleg hier over. Entree is gratis, evenals een kopje koffie of thee. Op donderdag 14, 21 en 28 januari wordt er in Ontmoetings ruimte Padua in het gelijknamige zorg-dienstencentrum (Hoef straat 195) een rikconcours georganiseerd. Iedereen vanaf 55 jaar is er welkom. Kosten ƒ1,50 per middag (inclusief 2 kopjes koffie). Aanvang 14.00 uur. Bent u enkel lid van een ouderenbond vanwege de activiteiten die ze organiseert? Of vindt u dat de bond ook uw belangen als oudere behartigen moet? Of kiest u daarvoor een bepaalde po litieke partij? Wat uw mening ook is, in de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u informatie waar u wat aan kunt hebben. Al in 1989 is het boekje Ouderen op nieuwe wegen van het Cen traal Overleg van Samenwerkende Bonden voor Ouderen ver schenen. Maar gezien het onderwerp is het nog steeds actueel. Er staat informatie in over de rol van en de belangenbehartiging door ouderenbonden op sociaal, cultureel en educatief terrein. Misschien zijn er ook andere belangenorganisaties die uw steun verdienen. In Ouderen en uitkeringsgerechtigden in be weging heeft Rik van Berkel 25 belangenorganisaties in kaart gebracht. Het gaat om organisaties van mensen die geen be taald werk (meer) verrichten. Vindt u dat uw club uw belangen niet voldoende behartigt? Laat die mening dan horen op vergaderingen. Er zijn verschillende boeken over vergaderen. Handig voor (nieuwe) bestuursleden is Besturen in kort bestek, een handleiding voor afdelingsbe stuurders van ouderenbonden. Bij belangenbehartiging draait het vaak om onderhandelen. Vaardiger onderhandelen van W.F.G. Mastenbroek is een praktische handleiding voor belan genbehartiging in uiteenlopende onderhandelingssituaties. jwerkzaam- V pagina 139 :e teletekst canaal van TV De 255 Tilburgse leden kunnen minstens twee maal per jaar naar een openbare le denvergadering. Meestal is er na afhan deling van de agenda ook nog een lezing over onderwerpen als mantelzorg, Thuiszorg, of subsidies voor ouderen. Ook de ANBO-voorzitter benadrukt het belang van samenwerking bij het behar tigen van belangen. “Bijvoorbeeld over veiligheid op straat of voor bereikbaarder bushaltes, maar ook over armoedebe strijding. De persoonlijke hulp aan leden over bijvoorbeeld pensioen of belasting aftrek gaat vaak via de juridische raads- lijn van ons hoofdburo. Maar zonodig kunnen wij mensen thuis helpen bij het invullen van formulieren. Voor allochto nen kan zulke hulp heel belangrijk zijn, maar er zijn maar weinigen van hen ANBO-lid tot nu toe. Misschien zou er in het internationale jaar van de ouderen aan de samenwerking met ouderen uit andere culturen iets meer gedaan kun nen worden,” hoopt Jacques Creyghton. 18.41) zijn ontvangen de werkingssfeer leer vallen: gssst gen voor motor- r' door: straat 54, e bedrijven teuvelenweg 7, i milieubeheer’ r transporten, iss» dat ik alles al ik met ;gt Irma ikte ze wel ar dat was Het gaat haar, isen, om een ht. ‘Belangrijk n volledig ie met et is een n verant- bezigzijnin a Broers. ‘En 3 je minder :ht. m in het end voor m.’ Irma ndige, anuit die :d beoor- was het een een groep zijn. loging van de werkzaam- j afgesloten. Er :es. De werk- mgeveer drie missies vindt en 185 van de kst Tilburg- in TV Krant De Seniorenwijzer verschijnt een maal in de twee weken in De Til- burgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens I Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) I Barth Noordzij 1 Kees Vermunt Arja van Zetten Jeanne Ter Morshuizen (64) werd drie jaar geleden, toen ze als coördinator Thuiszorg in de VUT ging, gevraagd voorzitter van de kring Tilburg van de Unie van Katholieke Bonden van Oude ren (KBO) te worden. Bijna twee jaar ver vult ze nu die functie. De Tilburgse KBO telt ruim 6100 leden, verdeeld over 31 afdelingen, die elk met een eigen bestuur activiteiten organise ren. Daarbij gaat het niet alleen om infor matie, maar er zijn ook bijeenkomsten voor gezelligheid en ontmoeting, de zo genaamde 3 B’s-middagen: biljarten, bingo en babbelen. De KBO is in de jaren vijftig ontstaan, toen ouderen meer vrije tijd kregen. Veel afdelingen dragen nu nog de naam van parochies. “Dat veroor zaakt weleens frictie als een heel erg klei ne afdeling moet samengaan met een grotere”, vertelt Ter Morshuizen. I p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR - Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DV - Tilburg; Tel. 583 99 99 Kopij kan opgestuurd woren naar I het redactie-adres of naar De Til- I burgse Koerier postbus 10001. 5000 JA Tilburg: Tel. 536 88 05. 1 I Deadline: donderdag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum. traat ileg verhoogde t om de kruis- ierstraat, de Oscar tspad is bij de delijk geschikt (auto)verkeer. j 3 41 60 t

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1999 | | pagina 9