W I J z 'I Een gevoel van warmte scheppen 8 4 Bestuurlijke duizendpoot Maria van den Muijsenbergh-Geurts: POST SCRIPTUM COLOFON ri i i i i i i i i i i i i i B r i .1! I i I I I I I I I ,n Extra concert Seniorenorkest Trefpunt 't Sant Volksdansinstuif 55+ Infomiddag Seniorenacademie Informatiewinkel West dicht Oud en Nieuw Seniorencarnaval De Haaiplekkers Met pensioen! En toen... .1 s pagina 20 DE TILBURGSE KOERIER Woensdag 23 december 1998 pagina 21 9 or Karei Luiijf (eindredacteur) 5 .BURG 5.01.34 teresse ouder ar? neen ebrief binnen i naar and adres, heer laars. burgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel-Verbunt Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens HET WOORD IS AAN... Mart Hofman, namens Bewonerscommissie Mendelssohn en seniorenflats in Tilburg-Noord In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij- zer, p/aTilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder vermelding van ‘Het woord is aan...’ Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Kees Vermunt Arja van Zetten Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DV Tilburg; Tel. 583 99 99 Kopij kan opgestuurd woren naar het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier postbus 10001. 5000 JA Tilburg: Tel. 536 88 05. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde verschijningsdatum. in: Mb 1ST JB Tilburg -5364066 -5420389 IR DEN WIJ? gende nnen gerichte ie. c bieden i gepaste l om je te len. Maria van den Muijsenbergh-Geurts: “Het leukst vond ik de oprichting van de huishoudschool in Eijgelshoven en die van de biblio theek in Goirle. Dat is onontgonnen terrein, iets maken dat er nog niet is.” foto: peter ligtenberg “Het lijkt veel, maar het is eigenlijk niets”, klinkt het een paar keer uit haar mond tijdens het interview. Maar in nogal wat besturen van Tilburgse en Goirlese maat schappelijke organisaties is ze geen onbekende. Ook op landelijk niveau blaast Maria van den Muijsenbergh-Geurts (73) haar partijtje mee, als het om besturen, begeleiden en gespreks- of congresleiding gaat. “Je moet gewoon je talenten maximaal benutten, je licht niet onder de korenmaat steken. Dat is me vroeger thuis en op school al bijgebracht”, is haar drijfveer voor het vele vrijwilligerswerk dat ze deed en doet. Üc 0CI HUI Cl IWIJZ.UI VCIÖI maal in de twee weken I Joop Janmaat 1 Karei Luiijf (eim Barth Noordzij a De Seniorenwijzer verschijnt een Ouderenbond Bij het meeste vrijwilligerswerk dat ze doet, heeft Van den Muijsenbergh con tact met de politiek; meestal is het een overheid die besluiten neemt over de maatschappelijke terreinen waar zij zich bestuurlijk mee bezighoudt. En vaak ge ven gemeente, provincie of rijk subsidie aan de organisaties, waaraan zij mede leiding geeft. Ze zit dicht bij het vuur, blad en in de eigen parochie is ze lid van van de pastoraatsgroep en brengt ze fol ders rond. “Je kunt niet besturen, als je niet weet hoe het er in de praktijk aan toe gaat.” Het kerstverhaal vindt ze een van de mooiste passages uit de bijbel. “Het gaat over eenvoudige mensen, een vrouw en een timmerman en hun kindje. En de be tekenis is dat er licht is voor elke mens, hoe nietig ook. Het is hét feest van bevrij- ding.” Het Regionaal Seniorenorkest Midden-Brabant geeft dinsdag 16 maart een extra concert voor ouderen in de Concertzaal. De uitvoering op donderdag 11 maart is namelijk al uitverkocht. Een grotendeels vernieuwd programma staat garant voor een genoeglijke muzikale middag. Aanvang 14.00 uur. Toegangs prijs 10,- per persoon (incl. koffie/thee tijdens de pauze). Kaarten kunt u bestellen door vóór 31 januari per kaart 10,- over te maken op bankrekening 170234134 t.n.v. Rabo te Til burg. U ontvangt de toegangskaarten eind februari. Personen met een rolstoel wordt verzocht hun komst voor 31 januari 1999 Naast de Poolse kerststal op de Heu vel is dit jaar een Tilburgse tent neer gezet. Een “herberg”noemen ze het, en je kunt er eten en drinken. Het idee is afkomstig van Evenementen team Tilburg. Ondanks harde muziek die duidelijk moet maken dat er iets gaande is, loopt het voor geen meter. Geen wonder, want het idee klopt niet: in een herberg kun je overnachten en een tent is nog geen evenement. Drop Oud functies terecht, eerst in Goirle en later ook in Tilburg. Ze geraakte onder meer in de besturen van de stichting Sociaal Cul tureel Opbouwwerk Tilburg (SCOT), een van de organisaties van waaruit De Twern is ontstaan, de Schoolbegelei dingsdienst en de Tilburgse gemeentelij ke Indicatiecommissie, die beoordeelt of ouderen terecht kunnen in een aanleun woning, verzorgings- of verpleegtehuis. Je kunt gaan zitten kniezen, maar ik rol de vanzelf in het vrijwilligerswerk. Als de kinderen klein zijn, kun je gemakkelijk ‘s avonds weg. En als ze naar school gaan, heb je overdag meer gelegenheid. Wat heel belangrijk is, is dat mijn man en ik al tijd goede afspraken hebben kunnen ma ken over de huishoudelijke taken en de opvang van de kinderen. En ik nam ook gerust wel eens een van de kinderen mee naar een vergadering, toen ze nog klein waren." De gemeente vindt het goed dat de BBA buslijnen inkort en diverse haltes ver wijdert, waardoor de bus sneller rond kan gaan met minder oponthoud. Ook wil men ons blij maken met extra bussen naar Tilburg-Noord. Maar wat zijn de feiten? Dat we nog verder moeten lopen naar de (volgende) bus halte. Dat de bewoners van Quirijnstok niet meer kunnen gaan winkelen in win kelcentrum Noord. De bewoners van Stokhasselt-zuid hebben geen bus meer naar de Heikant. Mensen uit Mozartlaan en omgeving moeten één kilometer lo pen naar de halte bij de brug naar de Oude Lind. De Heikanters kunnen niet meer met de bus naar Quirijnstok. Oh, wat zijn we blij... Nog sneller met de bus? We kunnen niet meer vier keer per uur naar het Twee Stedenziekenhuis. Wel gaat er één naar de Stokhasseltlaan, waar je over kunt stappen op een bus die twee keer per uur langskomt. Dat betekent een half uur wachten. Zou er vaker een bus komen? Dat gelooft toch zeker niemand. Straks rijden de bussen alleen nog over snelwegen als de Midden-Brabantweg, Heikantlaan, Stokhasseltlaan en de Vlashoflaan. Drukke en gevaarlijke wegen om over te ste ken naar een bushalte. Oudere mensen die vaak moeilijk ter been zijn en school gaande kinderen zijn weer de dupe. Nee, hier zijn we niet echt blij mee! Kerstmis Kerkelijk blijft Maria van den Muijsen bergh wel nog steeds actief. Ze was zes jaar voorzitter van de katholieke Raad voor Kerk en Samenleving en ontving be gin jaren negentig als eerste vrouw de pauselijke onderscheiding commandeur in de orde van Gregorius de Grote. Op landelijk niveau is ze nu nog lid van een adviescommissie voor de bisschoppen. Maar ook eenvoudiger werk schuwt ze niet: ze zit in de redactie van het dekenaal Ons kent ons Dat ze vanuit de ene bestuursfunctie vanzelf door het ons-kent-ons-wereldje in andere rolde, vindt Van den Muijsen bergh niet bezwaarlijk. “Overal zie je een soort tweehonderd van Mertens (een netwerk van mensen met bestuurlijke functies, genoemd naar de katholieke vakbondsman Mertens die het in de jaren zeventig in het economische leven bloot legde; red.). Daar moetje niet rouwig om zijn, als je maar oppast voor inteelt. Je kunt er ook door enthousiasme en des kundigheid in terecht komen. En zo’n om geving waarin je kunt wennen is een goe de kweekvijver voor andere soorten bestuurswerk.” De basis voor de drijfveer om zoveel werk te doen, is al lang geleden gelegd. “Je moet gewoon zoveel mogelijk doen met je talenten. En je licht niet onder de korenmaat steken. Dat is me vroeger thuis en op school al bijgebracht. Als je bepaalde voorrechten hebt, moet je die maximaal benutten.” Het leukst vond ze de oprichting van de huishoudschool in Eijgelshoven en die van de bibliotheek in Goirle: “Dat is onontgonnen terrein, iets maken dat er nog niet is.” Niet elke bestuurlijke klus waarvoor ze gevraagd werd, nam ze aan. “Ik moet een bepaald engagement hebben, anders doe ik het niet.” Betrokkenheid is ook dat wat ze bij anderen probeert te los te ma ken, als ze voorzitter wordt van een over leg. “Daar besteed ik eerst een of twee H aan te melden via tel4671585 of 5052671zodat voor henge- I schikte plaatsen gereserveerd kunnen worden. In ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) is op woensdag 6 I januari een nieuwjaarsreceptie. Onder het genot van een kopje I koffie kunt u gezellig bijkletsen over het oude en nieuwe jaar. Aanvang 10.00 uur, zaal open 9.30 uur. Op dinsdag en donderdag in januari kunt u er onder leiding van I Bettiena en Jos leren schilderen. U betaalt slechts de materi- I aalkosten. Aanvang 9.45 uur, zaal open 9.30 uur.Vrijdagoch- I tend is voor de bridgevrienden; biljarten kan elke ochtend, be- halve woensdag 13 januari. Op zondag 3 januari is er weer een volksdansinstuif voor 55- I plussers in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Zoals I gewoonlijk wordt er van 11.00 tot 13.00 uur een internationaal I programma gedanst onder leiding van Netty Tönissen. Entree I slechts 2,50 p.p. De Seniorenacademie Brabant houdt op donderdag 7 januari I een informatiemiddag in gebouw Q van de KUB (Warandelaan I 2). Van 14.00 tot 14.30 uur wordt algemene informatie gegeven. F Daarna kunt u tot 16.30 uur een informatiemarkt bezoeken en I enkele mini-colleges volgen. In verband met de kerstvakantie is Informatiewinkel West (ge- I vestigd in wijkcentrum ‘t Sant (Beneluxlaan 74)) gesloten van I maandag 28 december t/m vrijdag 1 januari. 4 Januari begint het spreekuur weer: van maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. I MBvO-gym Trefpunt Koningsplein Na het programma Goed oud worden is in Trefpunt Konings- I plein op woensdagochtend een nieuwe bewegingsactiviteit van I start gegaan: MBvO-gymnastiek. MBvO staat voor Meer Be- wegen voor Ouderen. De oefenstof is aangepast aan deze tijd I en aan de aard van de groep. MBvO is dus geschikt voor oude- I ren die goed en minder goed ter been zijn. De lessen zijn geva- I rieerd: van ‘sport en spel’ tot meer dans-achtige vormen. In ie- I der geval worden de oefeningen ondersteund met muziek. De MBvO in trefpunt Koningsplein is wekelijks van 9.30 tot I 10.30 uur en kost ƒ3,- per keer. Heeft u interesse of een vraag, I dan kunt u bellen naar het Bureau Ondersteuning Tilburgse I sport (BOTS), tel. 5437283. Zorgcentrum Zonnehof zet ook met de feestdagen de deu- I ren wijd open voor oudere wijkbewoners. Voor de kerstdiners is de inschrijftermijn voorbij, maar nog niet voor de oudejaars- viering. Op 31 december om 17.00 uur vindt er een oecu menische kerkdienst plaats. U kunt ook later komen: vanaf 19.00 uur is er koffie met oliebollen. Daarna komen er allerlei drankjes en hapjes op tafel. Het geheel duurt tot even na mid dernacht. Kosten: 25,- p.p. Op Nieuwjaarsdag mee-eten kan ook; u wordt dan om 12.00 uur verwacht. Kosten: 15,00. Be langstelling? Geef u dan zo snel mogelijk op bij Zorgcentrum Zonnehof, Gimbrèrelaan 30; tel. 4632755. De ouderenwerkgroep van wijkcentrum De Nieuwe Stede organiseert een feestelijke bijeenkomst ter opening van het nieuwe jaar 1999. Tijdens het uitwisselen van de beste wensen en onder het genot van een borreltje zal het Harmonieke voor de muzikale omlijsting zorgen. De bijeenkomst is op donder dagmiddag 7 januari vanaf 14.00 uur. Adres: Capucijnen- straat 156 (hoek Diepenstraat). Ook in 1999 houdt afdeling Tilburg van de ANBO (Algemene Nederlandse Bond van Ouderen) haar traditionele nieuwjaars receptie. Na een nieuwjaarspraatje door de voorzitter is er volop gelegenheid tot kennismaken onder het genot van een drankje en een hapje. De receptie is op donderdag 7 januari van 15.00 tot 17.00 uur in De Postelse Hoeve (Dr. Deelenlaan 10). In De Poorterhoeve (Kalverstraat 75) organiseert CV De Haai plekkers net als voorgaande jaren een speciale middag voor de senioren. Vrijdagmiddag 12 februari van 13.45 tot ongeveer 18.00 uur treden daar op: Disco Sunlight, Jo Hoogendoorn, tonpraoter Rinus van Berkel en entertainer Lowi Boer. Opper Bas den Eerste en zijn Adjudant zullen ook aanwezig zijn. De entreeprijs 7,- per persoon. Kaarten voor deze middag kunt u afhalen bij F. Kiesebrink (Bartokstraat 41of per telefoon be stellen (4555384). naar de Openbare Bibliotheek. Of liever nog eerder. Want in de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u allerlei informatie die van pas komt als u met pensioen gaat. Dat kunnen boeken zijn over ouder worden, folders over financiële regelingen, video banden van vakantielanden of boeken met ideean over wat je na je pensioen kunt doen. Zo verschijnt jaarlijks Met pensioen in van de Nederlandse Bond van Pensioenbelangen. Als u binnen afzienbare tijd met pensioen gaat, vindt u hierin praktische informatie. Ook met het boek Als betaalde arbeid wegvalt kunt u zich alvast voorberei den op een leven zonder werk. Het is geschreven door Wiel Goossens en Els Couprie-Weenink. Het boek Met pensioen! en toen... door Peter de Vries biedt een alfabetisch overzicht van mogelijke vrijetijdsbestedingen voor gepensioneerden. Heeft u iets gevonden dat u wel wat lijkt? Kijk dan eens in de bibliotheek of er meer over die vrijetijdsbesteding te vinden is. Daar staan immers legio hobbyhoeken, speciale tijdschriften, folders met cursussen en dergelijke. Naar de maatschappelijke participatie van ouderen wordt ook onderzoek gedaan. De actieve 55-plusser in beeld is zo’n stu die uit 1997. Hieruit mag blijkten dat de overheid het belangrijk vindt dat ouderen actief blijven. Gelooft u dat ‘rust roest'? Kijk dan eens in de bibliotheek als u meer tijd krijgt. vergaderingen aan. Eenheid is mis schien een te groot woord, maar je pro beert een gevoel van warmte in een club te krijgen.” Bestuurslid blijft Van den Muijsenbergh ook niet voor eeuwig; doorstroming en vers bloed zijn gewenst, vindt ze. Een en kele keer ze doet iets wat langer. Bij de gemeentelijke Indicatiecommissie bij voorbeeld is ze van 1978 tot 1990 be trokken geweest. Normaal gesproken doe ik zo’n functie vier jaar plus één pe riode, dus dit was lang. Van meet af aan waren er zulke ingrijpende veranderin gen gaande, dat ik dacht: ‘Ik blijf nog even tot het klaar is’. Dat het daarna nog zo lang duurde, lag vooral aan de ambtelij ke molens die langzaam draaien.” In Goirle, waar het gezin aan het eind van de jaren vijftig kwam te wonen, nam de jonge moeder deel aan gespreksgroe pen over ouder worden, vrije tijd en so ciale samenhang. Onder meer zo leerde ze mensen kennen en kwam ze als van zelf in verschillende maatschappelijke maar heeft er nooit serieus aan gedacht de overstap naar de politiek te maken. “Dat ligt mij niet. Vriendinnen van mij als Til Gardeniers en Marga Klompé deden het wel en het is goed dat ze dat gedaan hebben. Maar partijdiscipline is niets voor mij. En bovendien heb ik door partij loos te blijven, gemakkelijk mijn onafhan kelijke opstelling kunnen handhaven.” Belangenbehartiging is overigens wel iets dat de Goirlese op het lijf geschreven is. Ze is landelijke secretaris van de Ka- De geboren en getogen Schiedamse komt uit een gezin van dertien kinderen. Dat ze in het vrijwilligerswerk terecht kwam, spreekt vanzelf, vindt ze. “Om mijn studie te bekostigen werkte ik als correctrice op de typekamer van het mi nisterie van Economische Zaken; daar heb ik geleerd snel te lezen en fouten uit teksten te halen. Toen we in 1951 voorde wet trouwden, werd ik meteen ontslagen. Dat was toen de regel bij de overheid en in het onderwijs. Daarna kon ik geen be taald werk meer krijgen.” Door de woningnood kon ze pas twee jaar later voor de kerk trouwen en met haar echtgenoot gaan samenwonen. Dat was in het Limburgse Eijgelshoven, om dat hij bij de mijn werkte. Daar kwam ze in haar eerste bestuur: met vriendinnen i richtte ze een huishoudschool op. “Dat was niet moeilijk; we moesten een paar keer naar de gemeente en twee maal nar Den Haag. Daarna konden we een direc trice aanstellen die het verdere perso neel aannam. Voor de meisjes van het dorp was die school een hele verbete ring. Ze kregen niet alleen een zekere be roepsopleiding, maar daardoor ook meer zelfvertrouwen.” Kind mee naar vergadering Na de oprichting van de huishoudschool was Maria van den Muijsenbergh in de Zuid-Limburgse regio betrokken bij de opzet van een Mater Amabilis-pro\ect. Daardoor konden meisjes die op vijftien jarige leeftijd van school af kwamen, nog een dag per week verder leren. De keus voor vrijwilligerswerk was geen moeilijke, stelt ze. “We hadden jonge kin deren en veel vrije tijd. Geen enkel be roep is zo vrij als dat van de huisvrouw. tholieke Bond van Ouderen, de Unie KBO. “Dat is heel intensief, daar steek ik nu de meeste tijd in, onder meer om van gedachten te wisselen met politieke par tijen. In dat wereldje kom je overigens wel vaak dezelfde mensen tegen. Ik vind dat ouderen onvoldoende op het vinkentouw zitten, als het om hun belangen gaat. Het gaat om niet niks: veiligheid, financiën, sociale zekerheid, gezondheid!” Tot haar laatste snik zal ze niet bezig blij ven met het bestuurswerk: “Ik aanvaard geen nieuwe bestuursperiodes meer en geen nieuwe grote functies. Nog vier jaar ben ik secretaris van de Unie KBO; dat wil ik natuurlijk wel afmaken.”

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 27