Wie erkend of gedoogd wordt, verkeert vaak nog in onzekerheid. Want het mi nisterie van Buitenlandse Zaken kan een land ‘veilig’ verklaren, ook tegen de mening van Amnesty International en andere mensenrechten-organisaties in. Een voorbeeld daarvan is Somalië, hoewel er niet eens een regering is en war lords nog steeds de baas zijn in delen van het land. Ook Iran schijnt volgens de Nederlandse ambtenaren weer veilig te zijn, de onderdrukking van vrouwen en de politieke moorden op schrijvers deze maand ten spijt. Zelfs is er gesproken over het intrekken van deA-status van Bosnische vluchtelingen, die dus volle dig erkend zijn als vluchteling, vaak al jaren hier leven en veelal behoorlijk in- geburgerd zijn. Vluchteling zijn in Nederland is geen pretje. Naast Oisterwijk en Gilze krijgt Tilburg als derde Midden-Brabantse gemeente in 1999 ook een asielzoekerscentrum. Dichterbij de bewoonde wereld dan in die twee andere plaatsen, zodat de ontheemden zich hier hopelijk snel een beetje thuis kunnen voelen. Daarvoor is de gastvrijheid van de inwoners van de stad nodig. Wellicht iets om alvast over na te denken in deze periode, waarin we de Helaas zijn er nog steeds veel mensen die in eigen land geen of onvoldoende vei ligheid genieten. Wie geluk heeft, komt weg en zoekt dat elders. Armoede of hon ger zet anderen er toe aan ook naar een ander land te gaan. Elk j aar geraken en kele tienduizenden van hen in Nederland. Vrijwel allemaal, van de twijfelgevallen tot degenen met de meest schrijnende geschiedenissen, moeten ze door de asielzoekersprocedure. Een aantal weet binnen een dag dat ze kans loos zijn; de anderen krijgen te maken met een langzaam draaiende ambtelijke mo len, en dus met maanden of zelfs jaren vol onzekerheid. Politiek of economisch vluchteling: dat is de kernvraag van de procedure. Er zijn natuurlijk mensen die -gedwongen door oorlog of onderdruk king- huis en haard verlaten. Denk aan Bosniërs, Kosovaren en Iraniërs. Een maal hier worden ze na de procedure erkend als vluchteling of gedoogd omdat het in hun land ‘onrustig’ is. Maar vaak is er sprake van een kluwen van rede nen. Kun je het bijvoorbeeld Afghanen -op de vlucht voor de hardvochtige fun damentalisten van de Taliban- kwalijk nemen dat ze niet onder uitzichtloze om standigheden in een armoedig kamp in Pakistan blijven? Dat ze proberen in het onmetelijk rijke Westen werk te vinden, zodat ze wél een toekomst hebben? "TT^\eze maand herdacht de wereld dat vijftig jaar geleden de Verklaring g K van de Rech ten van de Mens door de meeste landen ondertekend werd. JL Die verklaring was met de oprichting van de Verenigde Naties een reactie op de verschrikkingen van de Tweede Wereldoorlog. Naast rechtop voed sel, inkomen en werk, onderwijs en onderdak heeft de mens ook recht op veiligheid, was het idee toen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 1