n u I I t E7 Lancia Y elefantino rosso ::==;g =:B 0 SU Prijzen Audi A8 aantrekkelijker Nieuwe boeken! A Open Chevrolet Blazer *1 51 PTkaHli Nieuwe kleuren en luxueuze Smart Sportieve olifant? Rijden op autogas steeds ==S i e IB - is «pagina 4 DE AUTOMAAT s Donderdag 10 december 1998 pagina 5 DE .TILBURGSE KOERIER lULT Titanium 0 km.. XG-JL-55 iet.. ÜÜMk imer nhan- r niet bang te zijn. De iar de literprijs blijft Mi 1997 1995 1996 1996 1992 ’994 .09-1993 .08-1993 .02-1992 .06-1998 ...5-1998 ...9-1998 1995 .1996 '997 1993 .1993 .1995 .1996 Deze Y is niet alleen in rood verkrijgbaar, naast zwart en i uit- de Shark JÖI 1995 1991 1994 .9-1994 1995 1995 ...1992 1990 ..2-1998 1996 1996 1996 .1994-1995 1996 1995 1996 1997 1997 1992 4 *“S*f'*- nt er ission arust Deze twee kleuren ontstaan door het Cubic Printing lak- procédé. Door de aangebrachte pigmentlaag tussen de onder- s ontstaat er een retalen ■eiding itrus- irkeu- Cen -1SWÊ an en in staan e foto’s bij. ar dit b-’- Denken we aan sportieve dieren dan hebben we wellicht een luipaard voor ons, die met grote snel heden over de steppen rent, maar een olifant pas nu niet direct in het beeld. Toch is het symbool van de olifant in de Lancia-historie vaker gebruikt op sportieve modellen. In zijn kenmerkende rode kleur keert het dier nu terug op een speciale uit voering van de Y. gaat. Het rode olifantje is op de B-stijl te vinden. 1118772 vrij bij de winning van propaan en butaan en vol- - gebruik in verbrandings- it het matiger i die- Naast de speciaal op de jeugdi ge kopers afgestemde elefanti no blu, introduceert Lancia nu de vooral sportief getinte elef antino rosso. Direct bij de eer ste aanblik valt al op dat het om een bijzondere uitvoering B KW SS zzzSS Q0km...9-'98 00 km...1991 00 km... 1993 00 km... 1998 00 km ...1995 00 km... 1995 deze diesel uit op f. 135.800,=. De twee V8-motoren hebben 5 kleppen per cilinder gekregen alsmede variabele kleptiming en een variabel inlaatspruit- stuk. Daardoor kosten de 3,7 en 4,2 liter nu vijfduizend guide- meer en komen respect) uit op f. 166.500,= en £194.100,=. Voor £10.000,= meer worden alle versies met quattro vierwielaandrijving Uitgeverij Elmar is de meest actieve op het gebied van auto- boeken. Recent zijn er weer twee verschenen. De Oldtim"*- Catalogus 1999 is de tegenhan ger van de bekende ‘Onschatbare Klassieker’ van Jan Haakman. Het boek heeft een A4-formaat en telt bijna 400 pagina’s. De meeste foto’s zijn in kleur uitgevoerd en de schrijvers Ton Lohman en Rob de la Rive Box beperken zich tot de na-oorlogse klassiekers. Per auto worden een aantal technische gegevens genoemd, indien bekend het produktie- aantal en een indicatie van de Recent maakten we op de weg kennis met de op diverse details sterk verbeterde Audi A8. Inmiddels heeft importeur Pon ook de verkoopprijzen bekend gemaakt en blijkt de prijsverhoging mee te vallen. Zo gaat de 2,8 liter V6 driedui zend gulden meer kosten en komt op £142.900,=. Voor de 2,5 liter V6 TDI rekent Audi vier mille meer en daarmee komt Het boek is 128 pagina’s dik, heeft een harde cover en is vol- _l_ar uitgevoerd. Voor die zich in dit type auto liepen bijvoorbeeld alvo- een aan te schaffen of voor iemand die een dergelijk model al in bezit heeft, maar aan het restaureren is, is dit boek onmisbaar. Tot in de kleinste details worden alle afdprijs en dat onderdelen en wetenswaardig- (ISBN 90-389- heden beschreven en in de meeste gevallen staan er duide lijke en fraaie foto’s bij. De lief hebber zal voor dit boek graag £59,50 over hebben (ISBN 90- 389-0770-2). waarde. De teksten zijn sum- I mier en zullen merkenspecialis- heeft een har ten lang niet altijd aanspreken, ledig in kleur maar er staan voldoende plaat- iemand jes in om het tot een lekker wil verdi kijkboek te maken. Achterin rens er een het boek is een lijst opgenomen van merkspecialisten en clubs, terwijl voorin informatie wordt gegeven over restauratie en aanschaf. Het boek kost met £29,50 niet de hoofd- is maar goed ook (Ikjux, «zv-uct?- 0768-0). Veel beter gedocumenteerd en ter zake kundig is het boek ‘De originele Triumph TR 4/4A/5/6 dat uit het Engels is vertaald. dak achter worden opgerold, zodat vooral de achterpassa- giers vol in de zon komen te zitten. In de Verenigde Staten heeft Chevrolet een bijzondere voering van dé Blazer op markt gebracht, de ZR 2 f geleverd. Deze meerprijs geldt niet voor de 4,2 liter omdat deze standaard met quattro wordt geleverd. De prijs van de sportieve S8 is nog niet bekend, omdat deze auto pas in de zend gulden zomer van 1999 beschikbaar ipectievelijk zal zijn. Nieuwe opties zijn onder meer Valcona leer, voor- ruitverwarming, Park Distance Control en diverse lichtmetalen wielen. snelheidsmeter en toerenteller, laagde onderstel en de daarop brandstof- en temperatuurme- afgestemde demping. Dat geeft ter en een digitale uitlezing van de auto een extra sportief onder meer de kilometerteller. gevoel, zonder dat het comfort Het is geheel heeft een alumini- uit het oog wordt verloren, um-kleurige wijzerplaat die van Motorisch beschikt de elefanti- achteren rood verlicht wordt. no rosso over een 1,2 liter 16- Door de plaats van het dash- klepper met een vermogen van board en de hoeveelheid infor- 86 pk bij 6000 tr/min en een tie die wordt gegeven, blinkt koppel van 113 Nm bij 4500 geheel niet uit in aflees- tr/min. Meer dan voldoende om irheid. De middenconsole de 885 kg wegende auto prima eveneens een metaalkleu- prestaties te geven, zoals de omlijsting en het dikke, topsnelheid van 177 km/u en de ■acte stuurwiel is met leer acceleratie van 0 tot 100 in 10,9 seconden. De motor doet vol doende geïsoleerd zijn werk en de handgeschakelde vijfbak kent een redelijk directe bedie ning. In het pro^ Lancia Y s rosso net n auto kost r genoemd nde golder Greg orman. orbreekt, kan het Het leveringsprogramma van sens op de stoelen. Lederen Smart wordt begin volgend jaar bekleding, zij-airbags, een uitgebreid. Naast de twee alarminstallatie, lichtmet bestaande varianten komt er velgen en audiovoorbereic een luxueuze smart passion horen tot de speciale uit die standaard wordt uitgerust ting. Bovendien is de kleui met een Softouch-automaat, ze bij Smart uitgebreid. Ee mistlampen in de voorbumper nieuwe kleur is true blue en airconditioning. Bovendien metallic, terwijl daarnaast twee kan er naast de bestaande verlopende kleuren worden toe- blauwe en oranje bekledings- gevoegd: aqua orange en aqua stof ook uit groen gekozen wor- green, den. De veiligheidscel is even als de grille, serviceroosters en siervelgen zilverkleurig. Ook heeft de auto een glazen zonne dak met zonwering, warmtewe- pigmentlaag tus rend glas en comfortabele kus- grond en de lak Edition Convertibel, naar de befaamc’ The Shark’ Non Als de zon door) en de hoeve- matie die wordt gegeven, blinkt het geheel niet uit in aflees baarheid. De middenconsole heeft eveneens een metaalkleu- rige omlijsting en het dikke, compacte stuurwiel is met leer overtrokken net als de pook knop. Het rode stiksel geeft net dat beetje extra uitstraling. De stoelen zijn niet overdreven groot, maar bieden voldoende ondersteuning aan lenden en bovenbenen. De rugleuning is traploos instelbaar en ook de hoogte kan aan bestuurderszij- de worden gevarieerd. De ran- terwijl de L den zijn met een donker grijze de motor f.J alcantara bekleed, terwijl de middenbaan is voorzien van een sfeervolle stof met rode accenten. De standaarduitrus ting omvat verder onder meer uitzetbare zijruiten achter, cen trale vergrendeling met afstandsbediening, bestuurder- sairbag, elektrisch verstelbare en verwarmde buitenspiegels, buitentemperatuurmeter, elek trisch bediende portierruiten en getint glas. verlopende kleurstelling die uniek is bij iedere auto. En dan de prijzen. De smart passion kost £24.350,=. De aqua-kleuren en true blue metallic vergen een meerprijs van £580,=. Wie een bestaande Smart een aqua kleur wil geven is voor de fresh-up £1.980,= kwijt en £1.480,= voor blauw metallic. Nieuw is ook een achterdrager bijvoorbeeld voor ski’s voor £395,= waarbij dan nog wel twee skihouders van £115,= horen. Voor £315,= wordt de Smart met sneeuw kettingen geleverd en de zij- airbags kosten £880,=. 16-klepper Een van de belangrijkste, min of meer onzichtbare wijzigingen aan de elefantino rosso is het met enkele centimeters ver geel is er ook een nieuwe kleur metallic donkergroen die speci aal voor deze uitvoering is bedacht. De omlijsting van de grille is net als bij de elefantino blu in deze lakkleur gespoten. De mistlampen in de voorbum per zijn standaard. De twee buitenspiegels hebben een tita- nium-look, terwijl de zesspaaks lichtmetalen wielen in een wat donkere metaaltint eveneens standaard zijn inclusief lekker brede 195/50 banden. Het interieur is eveneens met smaak ingericht, dat kan men aan Lancia wel overlaten. Het dashboard is over de volle breedte met alcantara bekleed. Het instrumentarium zit pre cies in het midden en omvat de In combinatie met moderne installaties is het rijden op autogas het minst belastend voor het milieu. De overheid stimuleert daarom het rijden op deze brandstof. Uit de praktijk blijkt dat veel automobilisten voldoende kilometers maken om op gas te rijden. Men is op autogas voordeliger uit als men het zoge naamde omslagpunt passeert. Dit is het aantal kilometers dat men jaarlijks moet rijden om de extra kosten voor motorrijtui genbelasting en aanschaf van de installatie terug te verdienen. Dit omslagpunt is gedaald omdat vorig jaar de motorrijtuigen belasting voor auto’s op gas gedaald is met 220 gulden per jaar. Een auto voorzien van een zogenaamde derde generatie (G3) autogasinstallatie krijgt nog een extra korting van 250 gulden. Alle nieuwe auto’s voldoen aan deze normen en komen voor de korting in aanmerking. Maar er zijn ook al veel occasions die worden aangeboden met een G3-installatie. En ook voor een auto zonder G3-installatie hoéft de koper niet bang te zijn. De wegenbelasting is dan wel iets hoger, maa. nog steeds aantrekkelijk met 70 cent. LPG (Liquified Petroleum Gas) komt v12 - aardolie. Autogas is een mengsel van pivpaau en uuuzou doet aan de hoogste specificaties voor gebruik in verbranc motoren. Men tankt het mengsel onder hoge druk, zodat vloeibaar is. De ontbranding in de motor gebeurt gelijknu en vollediger dan alle andere brandstoffen zoals benzine en selolie. Hierdoor wordt met name de lage uitstoot van schadelij ke gassen verklaard. Wie het omslagpunt voor zijn of haar auto wil laten uitrekenen doet er verstandig aan een briefje te sturen aan Stichting Autogas Nederland, Antwoordnummer 556,1180 WB Amstelveen. Vermeldt duidelijk het merk, type, bouwjaar, cilin derinhoud en hoeveel kilometers u jaarlijks rijdt (postzegel niet nodig). ogramma van de staat de elefantino niet aan de top. De namelijk £29.490,= LX-versie met dezelf- £30.990,= moet ople veren. Deze auto onderscheidt zich door de standaard airco, alcantara bekleding, meegespo ten buitenspiegels, chromen grille, kaartleeslampjes en mid denconsole in houtmotief. Vanaf het LS-niveau zijn bovendien een deelbaar neerklapbare ach- terbankleuning, hoofdsteunen achterin, mistlampen voor, hoogteverstelling op de bestuurdersstoel en een verstel bare stuurkolom standaard. De 1.2 LS kost £25.490,= en de automaat komt op £28.490,=. Aan de basis staat de elefanti no blu die voortaan wordt gele verd met de 60 pk sterke 1,2 liter motor en £23.990,= kost. •JBB AC 937

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 29