W I J z V» Depressies bij ouderen 'Beroepskrachten inzetten voor huisbezoeken’ ES Projectgroep Ouderen en Inkomen van wijkcentrum De Nieuwe Stede: E POST SCRIPTUM COLOFON ri i i i i i i i i i i i i i i i >y Met Wilhelmina aan tafel Trefpunt Sant Activiteiten in De Ypelaer Brabants Jaar van de Ouderen Modelwoning voor ouderen Depressies en de bibliotheek r 11 Donderdag 10 december 1998pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER - pagina 10 Voorbeeld Arnhem :h eën krijgen jectsubsidie DF! erij itrum a Drop Oud >P) Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt I 682760 Iedereen heeft wel eens een sombere bui. Meestal gaat die ook weer over; een vriendelijk woord of een goed gesprek zijn dan al genoeg om je weer beter te HET WOORD IS AAN... >bby- jre aken" .30. !333 derland leyhoef. itie" .00. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over aller lei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Til- burgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder vermelding van ‘Het woord is aan...’ Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Enthousiast Cees Eijgenraam (61), als voormalig bankmedewerker nu in de VUT, heeft vanuit de parochie enthousiast meege werkt aan het bezoeken van ouderen. Tevoren was hem in een cursus verteld, dat een bezoek bij mensen aan huis vaak veel tijd zou vergen. Dat bleek inderdaad De Gezondheidswijzer, een samen werkingsverband van Thuiszorg en GGD, heeft deze maanden depressies bij ouderen als speciaal voorlich- tingsthema. Doel is natuurlijk depres sies zoveel mogelijk te voorkomen of zo vroeg mogelijk te behandelen, want dat is vaak goed mogelijk. Nu krijgen depressieve ouderen vaak niet of pas laat hulp, omdat het ziektebeeld slecht herkend wordt. voelen. Als iemand depressief is, is er iets anders aan de hand. Iemand die aan een de pressie lijdt, is weken of maanden zeer somber. Hij of zij is lusteloos en kan ner gens meer interesse voor opbrengen. Vaak gaat een depressie gepaard met andere klachten als slaapproblemen, ge brek aan eetlust, hoofdpijn, erge ver moeidheid, traagheid, vergeetachtig heid, concentratieproblemen en een negatieve manier van denken over zich zelf en anderen. Een depressie is een ziekte, die meestal niet vanzelf overgaat. Maar bij tijdige hulp is een depressie vaak goed te behandelen. Voorlichting aan ouderen over financiële hulp door de gemeente moet niet meer (alleen) door vrijwilligers gegeven worden. Dat is de conclusie van het bestuur van wijkcentrum De Nieuwe Stede trekt na een onderzoek in de buurt rond het Rooseveltplein. Net als bij soortgelijke projecten in Oerle en Broekhoven 1 leg den de vrijwilligers bij het Rooseveltplein huisbezoeken af, waarbij ze de geïnte resseerde 65-plussers enquêteerden en voorlichting gaven, niet alleen over fi nanciële hulp maar ook over deelname aan sociale activiteiten. Als alle ouderen in de stad bereikt moeten worden, zou de gemeente beroepskrachten moeten in zetten, stelt Riek Flipse, voorzitter van de projectgroep Ouderen en Inkomen van het wijkcentrum. Naar aanleiding van signalen over de fi nanciële situatie van een aantal ouderen riep de wijkorganisatie van De Nieuwe Stede de projectgroep in het leven. Die vatte het plan op voor een onderzoek. Tevens werd ouderen in de buurt duide lijk gemaakt dat ouderen voor voorlich ting terecht kunnen bij de ouderenadvi seurs van De Twern en de Unit Ouderenzorg van Sociale Zaken. Daar naast werd in januari een Senioren-lnfor- matiemarkt georganiseerd. De combina tie van advies en informatie met ontmoetingen in de gezellige sfeer van het nieuwe wijkhuis werkte goed. Het liep storm: circa 120 oudere wijkbewoners bezochten de informatiemarkt. De sector Ouderenwerk van De Twern zette het onderzoek op. Dat resulteerde -net als in andere buurten- in huisbezoe ken. Invalshoeken daarbij waren lage in komens, inkomensondersteuning en deelname aan sociale activiteiten, zoals bezoek aan het buurthuis. De keus viel op de buurt rond het Rooseveltplein, van wege het relatief hoge aantal 65-plus- sers en het grote aantal huurwoningen. Negen vrijwilligers benaderden 213 huis houdens van 65-plussers met schriftelij ke uitleg over het onderzoek. Vervolgens legden ze van april tot juli huisbezoeken af bij de 77 huishoudens die belangstel ling toonden. gemeente. Maar bij zeker 10 van de 22 bezoeken die ik aflegde, heb ik de men sen er van kunnen overtuigen gebruik te maken van hun recht op subsidie. Juist daarom heb ik achteraf het idee echt iets voor senioren in de wijk gedaan te heb ben. En ik verwacht dan ook, dat er op ba sis van de verworven gegevens verder gewerkt wordt aan de verbetering van het welzijn van ouderen”, stelt Eijgenraam. Niet haalbaar Voorzitter Riek Flipse van de Projekt- groep Ouderen en Inkomen heeft vrijdag leven onder de armoedegrens. Het is duidelijk dat het hier veelal gaat om de ongeschoolde gastarbeiders van het eerste uur. In de jaren zestig en ze ventig zijn ze hierheen gekomen -in fei te op grote schaal geronseld- om het te kort aan (ongeschoolde) arbeids krachten aan te zuiveren. Tegen het mi nimumloon hebben ze lange jaren de Tilburg zou het voorbeeld van onder meer Arnhem moeten volgen, vindt Riek Flip se. Daar zijn -na een experimenteerperiode- sinds 1995 seniorenwegwijzers da gelijks beroepshalve op pad om bij ouderen voorlichtingsbezoeken af te leggen. De zeven medewerkers kwamen vorig jaar op ruim 4800 adressen en bereikten zo bijna 7000 mensen, ongeveer eenderde van alle Arnhemse ouderen. Het re sulteerde in een forse toename van de aanvragen voor gemeentelijke financiële hulp. Meer dan 80 procent van deze aanvragen werd gehonoreerd. Het is de be doeling dat de Arnhemse ouderen elk drie jaar desgewenst een huisbezoek krij gen. Door de toenemende bekendheid van de seniorenwegwijzers doen Arn hemse ouderen ook steeds vaker tussentijds een beroep op hen. zwaarste arbeid verricht, zodanig dat arbeidsongeschiktheid velen van hen eerder en zwaarder heeft getroffen dan wie dan ook. En wat doet de Nederlandse koopman nu? Korten op de AOW, omdat de men sen niet de vereiste tijd in Nederland hebben gewoond. Een aanvullende uit kering afhankelijk stellen van deelname aan verplichte taalcursussen en ander inburgeringsgedoe, net nu zij dat niet meer zo nodig hebben en aan welver diende rust toe zijn. Dit AOW-gat moet gedicht worden. Deze mensen zijn immers ook de wer kers van het eerste uur geweest die het bouwwerk van onze welvaart van van daag mee hebben opgetrokken. Ze hebben dan ook het volste recht om daarin naar behoren te wonen. Gerrit Kromhout 27 november de eindrapportage aange boden aan wethouder Wilbert van Her- wijnen, die ouderenbeleid in zijn porte feuille heeft. Zij wees erop, dat het rapport niet alleen inzicht geeft over de fi nanciële situatie van ouderen in een deel van het werkgebied van De Nieuwe Ste de. Dankzij de huisbezoeken konden ook veel ouderen overtuigd worden van het nut van het aanvragen van financiële te gemoetkomingen door de gemeente. De intensieve samenwerking van de wijkor ganisatie met de Katholieke Bond van Ouderen (KBO), de Unit Ouderenzorg van Sociale Zaken, de parochies Korvel, Westend en St. Anna en de sector Oude renwerk van De Twern leidde tot een goed resultaat, aldus Flipse. Maar, zegt ze, deze aanpak met vrijwilligers is niet haalbaar als je alle ouderen in de stad wilt bereiken die wellicht recht hebben op aanvullende subsidies. “Dat lukt ons bij voorbeeld alleen maar voor een deel van ons werkgebied, en niet voor de hele wijk. Dat geeft te denken over hoe je het voor de hele stad zou moeten organise ren. Daarom moet de gemeente be roepskrachten inzetten, wil ze met haar anti-armoedebeleid bereiken dat oude ren en bijvoorbeeld ook allochtonen hun rechten meer benutten”, zegt Flipse. Wethouder Van Herwijnen vindt het he lemaal professionaliseren van de huis bezoeken (nog) niet haalbaar. Hij hoopt dan ook dat wijkorganisaties en andere maatschappelijke instellingen doorgaan met het soort huisbezoeken als bij het Rooseveltplein. Daarnaast, zegt hij, breidt de gemeente haar activiteiten op dit gebied steeds meer uit, zoals het toe nemend aantal Vraagbaken in buurthui zen, die over dezelfde informatie be schikken, en de ouderenadviseur van Wonen Plus, die voor een groot deel van het westelijk stadsdeel werkt. In het Textielmuseum is t/m 7 maart de tentoonstelling Met Wil helmina aan tafel, Nederlands gelegenheidsdamast 1898-1998 te zien. Daar wordt nooit eerder getoond gelegenheidsdamast uit de laatste honderd jaar getoond. In de afgelopen eeuw wa ren koninklijke gebeurtenissen aanleiding voor het ontwerpen van uniek damast. Het begin van de tentoonstelling is het jaar van de inhuldiging van koningin Wilhelmina. De catalogus om vat 112 pagina’s met ca. 90 afbeeldingen, waarvan een deel in kleur. De kosten zijn ƒ39,50 per stuk. De uitgave is in de muse- umwinkel en via de boekhandel verkrijgbaar. In Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op donder dag 17 december kerststukjes maken. Hiervoor zijn nog enke le plaatsen vrij, waarvoor men zich kan inschrijven bij het Tref punt. Kosten ƒ6,- per gemaakt stukje. Zelf meebrengen: mandje, bakje of potje en een mesje. Aanvang 10.00 uur; zaal open 9.30 uur. Woensdag 23 december is er om 10.00 uur een kerstviering. Ook hiervoor zijn er inschrijfformulieren. Op dinsdag en donderdagen kunt u een naaidoos maken en st offeren. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur. De vrijdagochtend is voor de bridgers. Aanvang 10.00 uur; zaal open 9.30 uur. Biljarten kan elke ochtend, behalve op de woens dagen 16 en 23 december en donderdag 17 december. Geld Ouderenzegels voor KBO-afdeling De afdeling Tilburg van het Fonds Zomerpostzegels/ouderen- postzegels heeft 4.000 gulden overhandigd aan de Katholieke Bond van Ouderen afdeling Zand 11De bijdrage is bestemd voor de aanschaf van een biljart. Jaarlijks levert de verkoop van ouderenpostzegels en wens kaarten meer dan drie miljoen gulden op. Dit bedrag wordt in zijn totaliteit besteed aan allerlei projecten voor ouderen in Neder land. De verkoopactie wordt elk voorjaar gehouden. Deze actie wordt gedragen door ongeveer zesduizend vrijwilligers die zich inzetten voor driehonderd afdelingen in het land. Informatie over de Tilburgse afdeling van het Fonds: dhr. J. Me- ijlink, Mercuriusstraat 14, 5042 AV Tilburg; tel. 4671342. Iedere donderdag vanaf 14.00 uur organiseren de Werkgroep Aktiviteiten Ouderen Stokhasselt (WAOS) en KBO Stokhasselt een bingomiddag in De Ypelaer (Corellistraat 10). De prijzen bestaan uit levensmiddelen. Een kopje koffie of thee is gratis. De WAOS organiseert iedere er dinsdagmiddag een rikcon- cours voor 50-plussers. Ook deze middag begint om 14.00 uur. Iedere woensdag kunt u in De Ypelaer van 13.30 tot 15.30 uur bloemschikken. Kosten ƒ2,25 per keer. Morgen vindt in de Efteling de Brabantse opening van het Jaar van de Ouderen 1999 plaats. Het thema van dit door de Ver enigde Naties uitgeroepen jaar is: ‘Naar een samenleving voor alle leeftijden’. Door middel van Vitaal Grijs, het Brabants pro ject dat door het Nationaal VN-Comité is uitgeroepen tot voor- beeldproject, gaat de provincie extra aandacht besteden aan ouderen. In Brabant is de groei van het aantal ouderen sterker dan in de rest van Nederland en dat is extra reden om initiatieven te ne men die ouderen de kans te geven invloed op hun eigen toe komst uit te oefenen. Vitaal Grijs is een aanpak voor en door ou deren. Instellingen, gemeenten en ouderenbonden zetten zich er samen voor in. In een volgende Seniorenwijzer vindt u meer informatie over Vitaal Grijs. Sinds kort staat in Rosmalen een modelwoning waar de nieuw ste snufjes op het terrein van woonautomatisering worden ge demonstreerd. De Domot/ca-woning -gratis te bezichtigen- laat toepassingen zien waardoor ouderen (en gehandicapten) ge makkelijker en veiliger zelfstandig kunnen wonen. Het woord Domotica is een samenvoeging van domus (Latijns voor: huis) en telematica (telecommunicatie en computertechnologie). Zo kun je met een afstandsbediening van alles in de woning in wer king stellen, bijvoorbeeld de gordijnen sluiten of alle lichten aan of uit doen. De slaapkamer heeft onder meer een alarm voor als de bewoner uit bed valt. De badkamer ook: dat gaat af als de be woner het toilet op een bepaalde tevoren ingestelde tijd niet heeft doorgespoeld. Het beeld van iemand die bij de voordeur aanbelt, verschijnt in een hoekje op het tv-scherm in de woon kamer. Gaat de rookmelder af, dan seint de telefoon dit auto matisch door naar een centrale. De modelwoning kan tot 1 mei bezichtigd worden op dinsdag, woensdag en donderdag tussen 9.30 en 17.00 uur; er is dan een gastvrouw of gastheer aanwezig. Adres: Hoff van Hollantlaan 1 Rosmalen (2 minuten lopen van het station). Informatie en groepsrondleidingen: mevr. J. van Dooren, tel. 073-6216952. Tussen kerst en nieuwjaar en in de carnavalsweek is de Domo- tica-woning niet geopend. Gezondheidswijzer Midden-Brabant verzorgt deze week twee bijeenkomsten over het thema ‘Depressie bij ouderen’. Folders over deze bijeenkomsten zijn onder meer via de Openbare Bi- bliotheekTilburg verspreid. Daarnaast heeft de bibliotheek boe ken en ander materiaal over het thema beschikbaar gesteld aan de Gezondheidswijzer, een samenwerkingsverband van GGD en Thuiszorg die bij de laatste gehuisvest is. Tegelijkertijd vraagt de bibliotheek aandacht voor dit onderwerp, door middel van kleine presentaties in verschillende vestigingen. Daar vindt u een lijst met boeken over het onderwerp voor patiënten en hun omgeving. Boeken van het Koningsplein die op de keuzelijst staan, kunt u nu inzien bij de Gezondheidswijzer. Maar de bibliotheek heeft vaak meerdere exemplaren en ook andere titels in huis. Informatie die in elke wijkbibliotheek aanwezig is, is de docu mentatiemap Depressiviteit. Hierin vindt u recente kranten- en tijdschriftartikelen bij elkaar. Handig als u snel meer wilt weten. Een nieuw boek is Depressie, je kunt er iets aan doen, ge schreven door Corry Linssen en Rob de Kok. De schrijvers ge ven op een leesbare, begrijpelijke en praktische manier inzicht in het probleem en bieden uitzicht op een mogelijke verlichting. Het boek is een handleiding, speciaal geschreven voor oude ren, zoals alle boeken in de serie Het vervolg. Kunt u zich helemaal geen voorstelling maken hoe het is om aan een depressie te lijden? Sera Anstadt vertelt in De donkere rails het verhaal van een depressieve vrouw. Meer weten over depressiviteit? Kijk in de bibliotheek of bij de Gezondheidswijzer. Het Sociaal Cultureel Planbureau heeft becijferd dat het met de ouderen van niet-Nederlandse herkomst niet zo goed gaat: ongeschoold, onvoldoende kennis van de Nederlandse taal, weinig werk, te lage inkomens, veel lichamelij ke klachten die een psychische oorzaak hebben... Vooral hun financiële positie schijnt verre van florissant te zijn: velen De VVD-fractie in de gemeenteraad vindt het niet nodig dat lichamelijk gehandicapten meer Deeltaxikilo- meters vergoed krijgen. “Straks ko men ze nog per taxi naar de golfbaan, riep de heer Stok. Als dat eens waar kon zijn. Dat zou ik nou echte promotie van de golfsport noemen! Cees Eijgenraam: Bij mijn huisbezoeken heb ik veel ouderen kunnen over tuigen van hun recht op subsidie. foto: peter ligtenberg Wie meer wil weten, kan terecht bij de Gezondheidswijzer Midden Brabant. Bij dit informatiecentrum kan iedereen aan kloppen met vragen over gezondheid, ziekte en gezondheidszorg(instellingen). U kunt er bijvoorbeeld de brochure Ach ter een lachend gezicht aanvragen, een boekje van de Haagse RIAGGs over de pressies bij ouderen. De Gezondheids wijzer is gehuisvest in het pand van Thuiszorg Midden-Brabant, (Lage Wit- siebaan 2a, Tilburg). Het informatiecen trum is open van maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 18.00 uur. De Gezondheids wijzer is ook telefonisch bereikbaar via 0900-8806. het geval. “Het duurde meestal meer dan twee uur voordat je alle informatie over inkomensgebonden subsidies had ver strekt; dan moest nog de vragenlijst van het project worden ingevuld.” Vaak bleek dat de geënquêteerde oude ren het liefst zelf de tering naar de nering willen zetten. Eijgenraam: “Dus proberen ze liever zelf de eindjes aan elkaar te kno pen dan dat ze bij een instantie aanklop pen. Zo kostte het vaak extra tijd om de oudere wijkbewoners te overtuigen van hun recht op bepaalde financiële bijdra gen. Uiteraard kon ik nooit definitief toe zeggen, dat iemand bijvoorbeeld sub- i^to..Koirii3 zou krijgen van de De Seniorenwijzer verschijnt een maal in de twee weken in De Til- burgse Koerier. I Redactie: Diny van Bladel-Verbunt I Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij Kees Vermunt Arja van Zetten Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DV Tilburg; I Tel. 583 99 99 Kopij kan opgestuurd woren naar het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier postbus 10001. I 5000 JA Tilburg: Tel. 536 88 05. Deadline: donderdag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 11