VRIJWILLIGERSDAG 'GILDE M Fuji Photo Film sponsort uitreiking Stimuleringsprijzen Vrijwilligerswerk Tilburg ’t Gilde Tilburg Programma maandag 7 december Zaal 16, Carré 16, Tilburg. TILBURG Fijn om iets voor een ander te kunnen betekenen I ES i DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 3 december 1998—pagina 11 pagina 10 I 7 december: Internationale Vrijwilligersdag 16. De discussie wordt geleid rg Plaats van handeling: Vrijwilligers zijn broodnodig: zet die stap en meld je aan I 5 kind lag en is? O jgen □r 1 vrijwilligster boodschappen doen, een Voor de tweede keer worden dit jaar in Tilburg, op initiatief van de Vrijwilligerscentrale en gesponsord door FUJI PHOTO FILM, de Stimuleringsprijzen Vrijwilligerswerk uitgereikt. Er is een prijs voor zowel een vrijwilliger die zich in het bijzonder heeft onderscheiden als voor een organi satie die zich op het terrein van het vrijwilligerswerk extra verdienstelijk heeft gemaakt. De uitreiking vindt plaats op maandag 7 december (de Internationale Vrijwilligersdag). afsluiting door Jan van Groos informeel einde met een drankje swerk... Ilbaar Vrijwilligerswerk doe je niet voor niets! jng kun- ian ook Aanvragers Wanneer u advies zoekt, ken nis op wilt doen op een be- j Contour) be- Dit jaar worden '■’orijzen Vrijwllll- Wim Luijendijk. an Vrijwillige Jhting Con ing en af plaats met. ■Brabant. Tij- i (bij voor- i)kuntubel- 3) 5434572. jntour, t.a.v. ale Zorg, St. 8 TV Tilburg. Iets voor niets doen maakt je rijk Adres: ‘t Gilde St. Annaplein 21 5038 TV TILBURG telefoon en fax: (013) 5445952 rd- □r, voor hem COLOFON te gaan op het jat ik kom. Aan mevrouw Jansen het niet nodig dat ik geen □astte Redactie-adres: Stichting Contour St. Annaplein 21 5038 TV Tilburg telefoon: (013) 54345 72 fax: (013) 5431815 langstellen- den van harte welkom om te zijn. Neemt u dan van tevoren Timmermans der ger Hans M< hoofddocent srking en >ok Fuji Til- Fuji graag de Stimu- le Vrijwilli- Een schat aan ervaring en kennis orga- geld lligerscentrale, 13)5434572. centrale, te- 1572. Boven beden zijn jlt het totale g veel meer baar. Bent u orden, loop Jij de Vrijwillig kan van met donder-; 3.00 tot 17.00 jonsookbel- nlsch bereik: ooruren. De i, St. Anna- ILBURG, tele- hronisch zieken, gehandicapten en mensen die lijden aan dementie worden steeds va- ker thuis verzorgd. Het grootste deel van die zorg wordt gedaan door de naaste omgeving (de “man telzorg”), zoals familieleden, buren en vrienden. Een ander deel van de verzorging wordt door de professionele orga nisaties overgenomen, zoals de thuiszorg en de dagop vang. Toch blijft er vaak nog heel veel te doen om het thuis- wonen mogelijk en aangenamer te maken. Vrijwilligers zijn broodnodig. vanaf 15.00 uur: ontvangst met koffie en thee 15.25 uur: welkomstwoord door Jan van Groos (voorzitter Stichting Contour) 15.30 - 16.30 uur: discussie met panelleden Gerrit Poets, Jan Timmermans en Hans Mommaas aan de hand van een aantal stellingen onder leiding van Jan Waaien. Thema: het groeiend tekort aan vrijwilligers. 16.30 - 17.00 uur: prijsuitreiking door wethouder Wim Luijendijk 17.00 uur: aansluitend: ten over bijvoorbeeld tuinie ren, handvaardigheid of computergebruik, de werk groep verwijst u graag. ’t Gilde bemiddelt voor alle mensen van vijftig jaar en ouder die belangeloos hun kennis en ervaring willen overdragen aan anderen. 't Gilde Tilburg is een werk groep die contact tot stand brengt tussen ouderen van vijftig jaar (aanbieders) en an deren, jonger of ouder dan vijftig (aanvragers). Dit con tact bestaat vooral uit het overdragen van kennis, erva ring en vaardigheid op het gebied van hobby of ont spanning en taal dan wel een uitgeoefend beroep of vak. De werkgroep staat een ei gentijdse invulling voor ogen van het begrip 'Gilde' uit de Middeleeuwen. Toen vorm den ambachtslieden organi saties die gezamenlijk belan gen behartigden en zorgden voor de overdracht van ken nis en ervaring in de sfeer van de leermeester leert de leer ling. De werkgroep heeft met andere woorden tot doel om een samenwerkingsverband tot stand te brengen tussen aanbieders en aanvragers. Kun jij Je voorstellen datje enige trouwe kat is? Aanbieders Bent u vijftig jaar of ouder en spreekt de gilde-gedachte Gildegids van de overdracht of het Eén of twee keer per jaar doorgeven van uw kennis, er- geeft 't Gilde een gids uit van varing en vaardigheid u aan, aanbieders die zich beschik- neemt u eens contact op. U baar stellen. Deze gids ligt krijgt dan informatie over het voor u klaar in de bibliotheken adviseren en begeleiden van en de diverse wijkcentra in de mensen die een beroep doen stad. U kunt de gids ook op- op uw kennis en ervaring. vragen bij de werkgroep maar u mag ook langskomen. Iedere dinsdag- en donder dagmorgen tussen 10.00 en 12.00 uur houdt 't Gilde paald terrein of wilt profiteren spreekuur en is er iemand van iemands ervaring dan no- aanwezig om u te informeren digen wij u uit met de werk- over de gan$ groep contact op te nemen. Wilt u graag wat (meer) we- ligeri ternationale Vrijwilligersdag, gers aan te trekken en te be- die op 7 december gevierd houden en wat zij hierin inves- wordt, is hier bij uitstek ge- teren. De prijs voor de schikt voor. individuele vrijwilliger bestaat Bij de vrijwilliger zal bij de be- uit een cadeaubon van oordeling van de voordrach- 250=. De prijs voor de ten worden gekeken naar zo- nisatie bestaat uit een geld- wel kwantitatk ------- - De kennismaking verliep pri- 'Ach, mag iemand van bo- die om je hulp verlegen zit- meteen. ven de 80 eens lets verge- ten. Wacht niet en geef je 1572 (liefst van maandag tot en met dagmiddag heen. Om het vergeet, kan ze niet alleen ---_„n |k v|nc| he| fljn om |e1-s vrijdag in de ochtenduren). fotorolle- ordegra- Stimule- drijf, met □t belang tten voor □n wonen jts omdat lonachtig t duidelijk een vesti- oevolking slang. Via rswerk wil inds 1987 wordt in Nederland op 7 december de Internationale Vrijwilli- gersdag (IVD) gevierd. Deze dag werd in 1986 ingesteld door de Verenigde Naties, met als doel: het grote belang van vrijwilligerswerk onder de aandacht brengen van de diverse rege ringen en het grote publiek. In Nederland werd de Internationale Vrijwilligersdag voor het eerst geor ganiseerd in 1987 door een Comité bestaande uit het Landelijk Steunpunt Vrijwilligerswerk, het Plat form Vrijwilligerswerk, de Landelijke Vereniging van Vrijwilligerscentrales (inmiddels gefuseerd tot NOV - Nederlandse Organisaties Vrijwilligerswerk) en het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Cultuur. Eén van de activiteiten die dit Comité ondernam was het instellen van een prijs voor vrijwilligerspro- jecten. Eén keer in de twee jaar wordt er landelijk extra aan dacht besteed aan de IVD middels manifestaties en de uitreiking van het Nationaal Compliment. Plaat selijk zijn er veel vrijwilligersorganisaties die ieder jaar op 7 december hun vrijwilligers in het zonnetje zet ten door het organiseren van een feest, uitstapje of een andere speciale activiteit. Ook de Vrijwilligers centrale (onderdeel van Stichting steed jaarlijks aandacht aan de IVD. voor de tweede keer de Stimuleringspri gerswerk uitgereikt door wethouder Wir Middels deze pagina's in de Koerier wil de Vrijwilli gerscentrale zowel het vrijwilligerswerk als de uitrei king van de vrijwilligersprijzen extra onder de aan dacht brengen. Tilburg zijn on- een goede zaak om in Tilburg wordt gelegd en dergelijke), geveer 30.000 tenminste één keer per jaar Bij organisaties zal vooral wor- mensen actief de schijnwerpers op het vrij- den gekeken naar de wijze als vrijwilliger. Zonder deze vrij- willigerswerk te richten. De In- waarop zij erin slagen vrijwilli- willigers zouden veel actlvitel- ternationale Vrijwilligersdag, ten niet eens doorgang kun- die op 7 december gevierd nen vinden. Het is dan ook wordt, is hier bij uitstek ge- Stichting Contour biedt die praatje maken, samen t.v.- en hij raakt ge vrijwillige thuishulp. Uit de kijken, ook dat maakt het dat hij het huis praktijk blijkt dat die hulp erg werk boeiend en leuk. kan en dat terwijl hij vroeger wordt gewaardeerd. Man- Vrijwillige thuishulp is dan sociaal heel actief was. 'Je telzorgers zijn blij als zij zo nu ook dan! en dan de zorg met een vrij- geeft iets (een stukje vrije huisarts williger kunnen delen of tijd, aandacht, betrokken- opvang had meneer Jan- ter aandachtig, even tijd voor zichzelf heb- heid, gezelligheid) maar sen al eens geprobeerd, verhaal al vele ben, terwijl de vrijwilliger krijgt er ook iets voor terug: maar zijn vrouw voelde zich teld. Ze weet haar wantrou- aanwezig is bij de partner voldoening en erkenning. die aan de ziekte van Alzhei mer lijdt of moeder die ge- Zo maar een vrijwilliger: handicapt of chronisch ziek "Op een dinsdag ben ik ma, het 'klikte' meteen, ven de 80 eens Iets verge- is. Foto's van vroeger bekij- gaan kennismakep met het Voorlopig ga ik er elke dins- ten?' Juist omdat ze zoveel op: bel (013) 5434‘ ken, samen wandelen of echtpaar Jansen, waarvan -j-~—1 de vrouw de ziekte van Alz- kennismakingsproces gelei- zijn. ig van zaken. De gehele bemiddeling en ook de te ontvangen ondersteu ning en begeleiding zijn gratis. Alleen onkosten worden in re kening gebracht. dat speciaal In het leven ge- nel bestaande uit Gerrit Poels tot 17.00 uur bij Zaal 16, Carré roepen is om alle aanmeldin- (oprichter Huize Poels), Jan kwantitatieve (aantal bedrag van 2000=. Daarbij gen te bekijken en de defini- Timmermans (oud-wethou- door Jan Waaien, verslagge- I jaren actief, aantal uren per wordt de voorwaarde gesteld tieve prijswinnaar te bepalen, der gemeente Tilburg) en vervan Omroep BrabantTele- week en dergelijke) als kwali- dat de organisatie het volledi- zal uiteindelijk vijf vrijwilligers Hans Mommaas (universitair visie. I tatieve aspecten (vernieu- ge bedrag besteedt aan het en drie organisaties nomine- hoofddocent vakgroep I wende karakter van het werk, vrijwilligerswerk binnen de ei- ren. De definitieve winnaars, Vrijetijdswetenschappen aan Natuurlijk zijn bek I de creativiteit die in het werk gen organisatie. Het comité die op maandag 7 december de KUB) zich wagen aan en- bekend worden gemaakt, kele stellingen die te maken hierbij aanwezig ontvangen hun prijs uit han- hebben met een actueel the- den van wethouder Wim Luij- nia, namelijk het groeiend te- even contact op met de Vrij- endljk. Voordat de Stimule- kort aan vrijwilligers. De prijsuit- willigerscentrale, telefoon ringsprijzen Vrijwilligerswerk relking en de discussie met het (013)5434572. worden uitgereikt, zal een pa- panel vinden plaats van 15.00 Deze pagina’s zijn een éénmalige uitgave in het kader van de Internationale Vrijwilligersdag 1998 heimer heeft. Beiden zijn al delijk te laten verlopen is behoorlijk op leeftijd, meneer Jansen de eerste Meneer Jansen durft zijn keren samen met zijn vrouw vrouw niet lang alleen te la- en mij blijven theedrinken, ten. Zijn vrouw Is al eens ern- De weken erna is hij er steeds stig in paniek geraakt, om- korter bijgebleven om uitein- dat zij even niet meer wist delijk weg 1 waar hij was. De huisarts moment d< maakte zich ernstig zorgen vankelijk vond om de gezondheid van meneer Jansen. Hij komt niet kwam ('ze had toch geen voor deze mensen te kun- meer aan ontspanning toe oppas nodig'; ze haastte nen betekenen." en hij raakt geïsoleerd om- zich erbij te zeggen dat het Om de privacy te waarbor- niet meer uit niet persoonlijk naar mij be- gen is gekozen voor een fic- doeld was). Ze vindt me blijk- tieve naam. baar wel aardig, dat merk je. ikbaar werk. Je moet hulp zoeken'had de Intussen praat ze over haar Je wordt als vrijwillig' geadviseerd. Dag- verleden, haar jeugd. Ik luis- op je taak voorber had meneer Jan- ter aandachti( eens geprobeerd, verhaal al iger goed jereid en 1, ook al is het met vragen kun je altijd te le keren ver- rugvallen op een beroeps kracht. Kortom: een leuke daar niet thuis. Het liefst is zij wen ten opzichte van zich- en zinvolle vrijetijdsbeste- in haar eigen huis. zelf goed te verdoezelen: ding, voor jezelf en voor hen v iking ma, het 'klikte' Uitreiking Stimuleringsprijzen Vrijwilligerswerk 1997 Vrijwilligerswerk doe je niet voor niets.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 11