INTERNATIONALE Jan van Groos: ‘Heilig ontzag voor vrijwilligers’ FUJIFILM Fu Fuji Tilburg steunt Stimuleringsprijzen Sti Vrijwilligerswerk Thuis sterven in de vertrouwde omgeving DETILBU DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 3 december 1998 pagina 10 Vrijwilligers bieden aanvulling op zorg FOTO: FRANS VAN AARLE vrijwilligerswerk in beeld Eindfase Een vrijwilligster De Vrijwilligerscentrale is dringend op zoek naar vrijwilligers voor onder andere de volgende activiteiten: Vrijwilligerswerk... dat je daar nooit aan gedacht hebt I Vrijwilligers gezocht Kinderopvang Verschillende peuterspeelzalen zijn op zoek naar vrijwilligers die mee willen helpen bij onder an dere spelletjes doen, voorlezen, opruimen en verschonen. Na tuurlijk is het hierbij belangrijk datje het leuk vindt om met kin deren om te gaan. “Je moet niks, het is meer een morele plicht.” Zo typeert Jan van Groos zijn vrijwilligerswerk, onder meer als voorzitter van Stichting Contour. Maar het is niet alleen het maatschappelijk nut waardoor hij al vele jaren onbetaal de bestuursfuncties uitoefent; een deel van zijn motivatie haalt hij uit het omgaan met andere mensen. Maar hoe nuttig en leuk het werk ook is, vrij willigers zouden meer waardering moeten krijgen, vindt Van Groos. Administratie Het Stedelijk Centrum voor Emancipatie zoekt een vrouw die het leuk vindt om te helpen bij lay-outwerkzaamheden op de computer bij het vormgeven van publiciteitsmateriaal. Van de vrijwilligster wordt verwacht dat zij ervaring heeft in het wer ken met de computer. Werken voor ouderen Een aantal verzorgingstehuizen in Tilburg zoekt vrijwilligers voor: Onderwijs Een basisschool zoekt een vrij williger die kinderen wil begelei den bij een bezoek aan het do cumentatiecentrum. De kinderen komen in het docu mentatiecentrum om achter grondinformatie te verzamelen voor bijvoorbeeld spreekbeur ten of opdrachten. Van de vrij williger wordt verwacht dat hij het leuk vindt om met kinderen te werken. Heb je ervaring of kennis met betrekking tot docu mentatie dan komt dit bij dit werk goed van pas. Er is met name behoefte aan iemand voor de vrijdagochtend. lijk en behulpzaam is. Er is met name behoefte aan vrijwilligers voor de avonduren of in het weekend. Door zijn protestants-christelijke achtergrond ging hij twintig jaar geleden de PC-scholen verte genwoordigen in de Vereni ging van Schoolbesturen. Waarom al dat vergaderen en beslissen? Van Groos: “Gaan deweg ontdekte ik dat ik be stuurlijke aanleg heb. Ik ben niet zo doenerig. Ik houd er meer van piketpaaltjes uit te zetten en vervolgens het beleid te be waken. Je moet er als bestuur niet bovenop zitten, maar van een afstandje kijken of het goed verloopt; als het niet gaat, kun je alsnog ingrijpen." Bier De functies van Jan van Groos beperken zich niet tot het on derwijs. Zo werd hij bij de Alge mene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO) eerst lid van de commissie Scholing en Vor ming (“niet zo gek als je al twin tig jaar in onderwijszaken zit") gastvrouw voor het eetpunt: tafels dekken, gasten meehel pen, afruimen en dergelijke. Het eetpunt is elke dag open. Van vrijwilligers wordt verwacht dat ze ook bereid zijn in het week end te werken. •halen en brengen van bewo ners naar gymactiviteit, bege leiden bij de oefeningen, koffie en thee schenken, bijhouden van contributie. gastvrouw/-heer voor de ont moetingsruimte. Het is de be doeling dat er een praatje ge maakt wordt met de ouderen die de ontmoetingsruimte be zoeken en dat er koffie, thee en een borreltje wordt geschon ken. Van de vrijwilliger wordt vooral verwacht dat hij een stuk gezelligheid met zich mee brengt. die het leuk vindt om met een bewoner te gaan fietsen. Dit kan variëren van het leren fiet sen tot het maken van een fiets tochtje buiten het terrein. Een wijkraad is gestart met een nieuwe activiteit: Jongens spe lenderwijs technieken aanleren voor in en om het huis zoals ko ken, afwassen en ramen ze men. Er worden vrijwilligers ge zocht die deze activiteit mee op willen zetten en uitvoeren. ren. De werktijden zijn 's mid dags tussen 15.00 en 18.00 uur. een baan, dat werk doen. Zij trekken zich het lot van hun me- Diversen Stichting Straatkrant Brabant zoekt een vrijwilliger voor distri- butiewerkzaamheden: distribu eren van de dak- en thuislozen krant aan verkopers, zorgen voor het beheer en het begelei den en ondersteunen van ver kopers. Werktijden worden In overleg afgesproken. ondersteunen. Heb je kennis van het Spaans? Dat komt hier bij goed van pas. Voor alle duidelijkheid: bij de vermelding van de vacatures is sprake van 'vrijwilliger' en 'hij'. Het spreekt voor zich dat dit ook 'vrijwilligster' en 'zij' is, tenzij an ders vermeld. Hebt u belangstelling voor één van deze vacatures? Belt u dan kingsgesprek. De hulp van vrij willigers is afgestemd op de mogelijkheden van de naas ten van de stervende. Waar kan ik terecht Deze vrijwilligerszorg voor ter minale patiënten is onderdeel Fuji Tilburg hecht grote waarde aan de kwaliteit van wonen en werken in de stad Tilburg, niet in de laatste plaats omdat veel medewerkers van het bedrijf in deze stad woonachtig zijn. De campagne van Fuji 'Thuis in Tilburg' geeft duidelijk aan dat het bedrijf meer in Tilburg ziet dan puur een vesti gingsplaats. Een goede relatie met de Tilburgse bevolking en de lokale overheid zijn voor Fuji van groot belang. Via sponsoring van de Stimuleringsprijzen Vrijwilligerswerk wil Fuji deze relatie versterken. van het aanbod van Vrijwillige Thuishulp van Stichting Con tour. Samenwerking en af stemming vindt plaats met Thuiszorg Midden-Brabant. Tij dens kantooruren (bij voor keur in de ochtend) kunt u bel len, telefoon (013) 5434572. Adres: Stichting Contour, t.a.v. Vrijwilligers Terminale Zorg, St. Annaplein 215038 TV Tilburg. - of is het omgekeerd - 'k Mag zijn voor haar, voor hem een schakeltje een stem luisterend naar onuitgesproken vragen Vrijwilligerswerk... onbetaalbaar Allen waren zij eens kind speelden in de zon hadden lief en idealen Wie ben ik. dat ik mag mee bepalen hoe de overgang van dood naar leven is Maar bijna voelbaar zijn verweven de essentie van sterven en van leven Activiteitenbegeleiding Bij het jongerenwerk worden vrij willigsters gezocht die willen hel pen bij het organiseren en uitvoe ren van een meidenfestijn. Een woonvoorziening voor ver standelijk gehandicapte vrou wen zoekt een vrijwilligster die de bewoonsters wil begeleiden bij handwerken, puzzelen, koken bakken, wandelen etcetera. Een kindereiland (een speel plaats waar kinderen speelgoed kunnen gebruiken en waar acti viteiten worden georganiseerd) zoekt vrijwilligers. Het gaat voor al om het toezicht houden en meespelen met de kinderen in de leeftijd van 4 tot 14 jaar. Voor Vincentius In Udenhout wordt een vrijwilliger gezocht alsvrijwillii willigers z< 4en niet e nen vind Cultureel Een museum zoekt een gast- heer/-vrouw voor toezicht op en dienstverlening aan het mu- seumpubliek. Van de vrijwilliger wordt verwacht dat hij vriende- Maatschappelijke betrokkenheid Vrijwilligerswerk kenmerkt zich door samenwerking en maatschappelijke betrokkenheid, waarden die ook Fuji Til burg hoog In het vaandel heeft staan. Daarom is Fuji graag bereid een financiële bijdrage te leveren, zodat de Stimu leringsprijzen Vrijwilligerswerk op de Internationale Vrijwilli- gersdag, 7 december, kunnen worden uitgereikt. met de Vrijwilligerscentrale, te lefoon (013) 5434572. Boven staande mogelijkheden zijn maar een greep uit het totale aanbod. Er zijn nog veel meer vacatures beschikbaar. Bent u nieuwsgierig geworden, loop dan eens binnen bij de Vrijwilli gerscentrale. Dit kan van maandag- tot en met donder-, dagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur. Natuurlijk kunt u ons ook bel len. We zijn telefonisch bereik; baar tijdens kantooruren. De Vrijwilligerscentrale, St. Anna plein 21, 5038 TV TILBURG, tele foon (013) 5434572. Wat voor hulp wordt geboden De hulp omvat: verlenen van onder steuning aan de stervende en zijn of haar omgeving, “het er zijn"; luisteren naar en praten met de stervende en de naast betrokkenen; waken bij de stervende; aanwezig zijn wanneer familie of vrienden tijdelijk niet aanwezig kunnen zijn. De hulp wordt overdag, ‘s avonds, maar ook 's nachts verleend. De vrijwilligers ver richten echter géén ver pleegkundige handelingen. Het vrijwilligerswerk wordt ge subsidieerd en kan dus gratis worden aangeboden Maaltijdverzorging De Maaltijdenexpres zoekt vrij willigers die willen helpen bij het bezorgen van koelverse maal tijden bij ouderen. Dit gebeurt met een bestelbus. Het werk vindt plaats in de ochtenduren en is nogal een belasting voor de rug. Het is handig als mensen in het bezit zijn van rijbewijs B zo dat, wanneer dat incidenteel nodig is, de chauffeur kan wor den vervangen. Stichting Contour bestaat uit twee afdelingen: de Hulpcen trale en de Vrijwilligerscentra le. Bij de Hulpcentrale is de 24 uurs bereikbare SOS dienst on dergebracht en de Vrijwillige Thuishulp (aan particuliere hulpvragers en mantelzorgers). De Vrijwilligerscentrale koppelt vraag naar vrijwilligers (van or ganisaties) en aanbod van vrij willigers aan elkaar en bemid delt daarin. Speciale aandacht geeft de Vrijwilligerscentrale daarbij aan psychiatrische pa tiënten (“Bijzondere Bemidde ling”) en langdurig werklozen (“Sociale Activering”). Ook geeft de Vrijwilligerscentrale advies omtrent vrijwilligersbe- leid en biedt zij ondersteuning aan -projecten. hebben een achtergrond). en ook van het gewestelijk ANBO-bestuur. Van die organi satie op provinciaal niveau werd Van Groos voorzitter, een functie die hij tot oktober van dit jaar bekleedde. Via de ANBO maakte hij ook deel uit van het Platform Oudereneducatie Midden-Brabant en het Vier Bonden Overleg Brabant. In Til burg werd hij door het Overleg Tilburgse Ouderenorganisaties (OTO) afgevaardigd naar de redactie van de Senlorenwijzer. Daar denkt hij al ruim acht.jaar mee over de invulling van deze tweewekelijkse ouderenpagi na in De Tilburgse Koerier. Meestal schrijft hij ook de door- denkertjes van Drop Oud. Een veelheid aan functies, die als vanzelf groeide. “Ook na Philips was ik al snel gemakkelijk veertig tot vijftig uur per week bezig: het begint dan toch wat op werk te lijken. Maar je moet niks, het is meer een morele plicht." In zijn vrijwiligerswerk heeft Van Groos ook "een uit de hand ge lopen hobby", als keurmeester en ambtelijk secretaris van de Alliantie van Biertapperijen, een vereniging van veertig Neder landse cafés waar de betere bieren getapt en geschonken worden. "Daarmee stop ik in mei '99, bij het 121/2-jarlg be- e hulp van de dfl vrijwilligere een aanvullen de ondersteuning op of ver vanging van de zorg van huis genoten en vrienden. Hun inzet gaat gepaard met grote betrokkenheid en de waarde ring van hun werk schenkt hen veel voldoening. De vrijwilligers zijn goed op hun taak voorbe reid. Zij hebben hiervoor een ■^^elf komt hij die waardering niet echt tekort: de 65-jarige Tilburger heeft nog al wat vrijwilligersbaantjes, waar hij steeds voor gevraagd wordt. Dat aantal is vooral ge groeid nadat hij tien jaar gele den door een reorganisatie bij Philips vervroegd afscheid nam van de betaalde arbeid. "Maar het is dertig jaar geleden begonnen toen ik mezelf de vraag stelde of ik iets kon doen voor de school waar de jongens op zaten, in plaats van naar de TV te kijken. Daar heb ik zes jaar in de oudercommissie gezeten. Ook rond die tijd werd ik lid van de kerkeraad van de Gerefor meerde Kerk Vrijgemaakt." In de periode daarna werd Jan van Groos bestuurslid bij de School Begeleidingsdienst (SBD), wat hij nog steeds is, en van de Bernardschool, waar hij vijf jaar terug afscheid nam. Educatie Een educatief centrum geeft huiswerkbegeleiding aan Turk- cursus gevolgd en worden pro se jongeren. Er worden vrijwilli- fessioneel begeleid. gers gezocht die hierbij willen helpen. Het is hierbij belangrijk Voor wie is de hulp bestemd dat de vrijwilliger het Neder- De vrijwilligers terminale zorg lands goed beheerst.. De zijn er voor de Inwoners van T1I- groepjes bestaan uit 7 -8 jonge- burg, Golrle, Berkel-Enschot, Udenhout, Oisterwijk, Moer gestel, Hilvarenbeek, Diessen, Alphen, Riel, Kaatsheuvel, Loon op Zand, Drunen en Heusden. leder die in een laatste levensfase verkeert en thuis wenst te sterven kan, als Hulpverlening De Hulpcentrale zoekt vrijwilli gers voor: oppassen bij gehandicapten, dementerenden en chronisch zieken praktische werkzaamheden zoals verven/behangen en tuintjes bijhouden regelmatig op bezoek gaan bij mensen die zich eenzaam voelen wandelen met iemand in een rolstoel centralistenwerk: telefoni sche en persoonlijke hulpverle ning door het voeren van een gesprek van mens tot mens. Vrijwilligers Worden goed voor bereid op en begeleid in het werk. Materialisme Natuurlijk heeft Jan van Groos, die zeven jaar terug gevraagd voor jou doet. Dat is niet christe- werd voor het bestuur van stich- lijk, maar het werkt wel." ting Contour en daarvan inmid- "Gelukkig zijn er nog steeds veel dels vijf jaar voorzitter is, een uit- mensen die wel inzien dat de gesproken visie op het maatschappij niet zonder vrij- vrijwilligerswerk in de Jaren ne- willigerswerk kan. En dan merk gentig. Echt optimistisch is hij je ook dat het leuk is. Op het niet: “Het aantal vrijwilligers blijft jaarlijks centralistenfeest van constant, terwijl de vraag naar Contour bijvoorbeeld zie je een hen groeit. Gelukkig zie je bij bonte mengeling mensen van Contour dat er wel vrijwilligers 25 tot 70 jaar die, vaak naast zijn voor het zwaardere werk: terminale en intensieve thuis hulp. Maar door de afname demens aan. Daar heb ik heilig van professionele zorg wordt ontzag voor." Informatie en advies Een organisatie die zich bezig houdt met de opvang van nieuwkomers en vluchtelingen zoekt vrijwilligers die juridische de eigen omgeving daar niet ondersteuning willen geven geheel toe in staat is, hulp vra- aan asielzoekers binnen het gen. Na een aanvraag volgt toekomstige asielzoekerscen- altijd eerst een kennisma- uji Photo Film B.V., producent van fotorolle- tjes, fotopapier en offsetplaten voor de gra- fische industrie, ondersteunt de Stimule ringsprijzen Vrijwilligerswerk. Het Tilburgse bedrijf, met ongeveer 1500 medewerkers, vindt het van groot belang dat personen die zich op vrijwillige basis inzetten voor maatschappelijke doelen, waardering krijgen. Sport en Spel Vincentius (Udenhout) zoekt een vrijwilliger om het paardrij- Veel mensen brengen de laatste tijd van hun leven liever thuis, in deel den op woensdagmiddag te gen vertrouwde omgeving door, dan in een ziekenhuis of verpleeg- begeleiden. Het gaat hierbij zo- huis- Voor farnilie en vrienden is het realiseren van deze wens soms wel om het vervoer naar het moeilijk op te brengen. In de laatste fase van hun leven hebben ster- paardrijden als het bieden van venden vaak dag en nacht intensieve aandacht nodig. De zorg die ondersteuning tijdens het dat met zich meebrengt, kan voor de directe omgeving (te) zwaar zijn, paardrijden. Van de vrijwilliger De vrijwilligers voor terminale zorg bieden dan een helpende hand, wordt verwacht dat hij affiniteit heeft met mensen met een ver standelijke handicap en met paarden. Stichting Multiplex verzorgt cir cuscursussen voor kinderen op woensdagmiddag en -avond. Trekt het circus je, dan is dit iets voor jou! Technisch en ambachtelijk Beschermd Wonen zoekt een vrijwilliger die het leuk vindt deelnemers te begeleiden bij de fietsenwerkplaats. Het gaat hierbij vooral om het repareren en opknappen van fietsen, Van de vrijwilliger wordt verwacht trum in Tilburg. Het centrum dat hij handig is, technisch in- wordt waarschijnlijk in januari zichf heeft en begeleiding wil 1999 geopend. Vrijwilligers kun- geven aan de deelnemers (zij nen nu al op hun werk voorbe- psychiatrische reid worden. Van de vrijwilligers wordt verwacht dat ze zelfstan dig kunnen werken en minimaal Engels spreken. De Stedenband Tilburg-Mata- galpa steunt een herbebos- singsproject in Matagalpa (het bouwen van oventjes die min der hout verbruiken; het plan ten van bomen en geven van voorlichting/educatie). De werkgroep zoekt vrijwilligers die deze milieuactiviteiten willen ook de vraag naar eenvoudige hulp en verzorging door vrijwilli gers steeds groter. Dus krijg je daar tekorten." De belangstelling voor vrijwilli gerswerk lijkt af te nemen. Van Groos: “De stress, de druk van het werk. Veel mensen willen geen verplichting aangaan. Ook is er sprake van materialis me: de houding van ‘Er staat niets tegenover'. Zo gaat een schat aan kennis en ervaring verloren als mensen er niets mee doen als ze stoppen met werken. Door de verzakelijking Jan van Groos van jq maatschappij wordt het foto:peter iiGTENBERG vrijwilligerswerk uitgehold. staan; je moet ook ergens eens “We moeten eigenlijk weer le- mee kunnen ophouden.ren naar elkaar om te zien. De redenering zou kunnen zijn: doe wat voor een ander, dan heb je kans dat later een ander wat

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 10