I dl w a 1 j]i 1 *1 ‘Je mond open doen, anders lopen ze over je heen’ na r v r Jubileum Netwerk van en voor blinde en slechtziende ouderen ES T POST SCRIPTUM COLOFON Wat doet het Netwerk? 1 I I I I I I I I I I I I I I I mJ /n/ HB a» kookplaat, en volledig at ousellodes Depressiviteit bij ouderen Koersbal in steunpunt Padua Trefpunt 't Sant Volksdansen Rikken en bloemschikken in Stokhasselt Wonen in Tilburg, vroeger en nu Mannenziekten Blinden in de bibliotheek F] 11 0:5 Donderdag 12 november 1998— pagina 9 DE TILBURGSE KOERIER pagina 8 I I I 1999 FOTO: PETER LIGTENBERG Drop Oud Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt T larheid ffie De binnenstad moet steeds mooier worden. Gevels worden opgeknapt, straten opnieuw bestraat, we halen alles uit de kast om het mooier te ma ken. De vraag die blijft, is: hoe maken we het gezelliger? HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij- zer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001 5000 JA Tilburg, onder vermelding van ‘Het woord is aan...’ Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. rdag 17 uur iiening t. Iomex.nl ng mogelljK jwijk nr.1980) je in huis ibaar MDF sf koelkast, □sser en joedkoper arDrunen. 51J 1-377511 Tijdens het etentje van het Netwerk werd vrijwilligster José van Gils (midden), die al tien jaar actief is tijdens de soosmiddagen, in het zonnetje gezet door Jacqueline de Feber en haar hond Marnix (links) en Netwerk-coördinator Joop Janmaat. Om duidelijk te maken wat slechtziendheid kan inhouden is de foto ook anders afgedrukt. Links ongeveer op de manier zoals iemand met kokervisie het ziet; de middelste foto geeft bij benadering staar weer. Het Netwerk, dat deze maand ook zijn tienjarig bestaan viert, houdt zijn jaarlijk se etentje met vrijwilligers en leden van de kerngroep. Alle serverende studenten kregen tevoren schriftelijke instructies over de bediening aan tafel. Daar horen ook de richtingsaanduidingen bij, die zienden meestal alleen kennen uit films, als termen uit de lucht- of scheepvaart. Het Netwerk van en voor blinde en slechtziende ouderen Tilburg is actief op het gebied van belangenbehartiging, voorlichting en draagt bij aan de moge lijkheid tot het onderhouden van sociale contacten. Alles op een rijtje: Informatiebijeenkomsten voor ou dere slechtzienden over onderwerpen als oogaandoeningen, hulpmiddelen en voorzieningen. Deze informatie wordt zonodig ook tijdens een bezoek aan huis Praktijkdeskundige “Voorlichting geven aan mensen, die be roepsmatig met blinden en slechtzien den te maken krijgen, is een van die ta ken, waarvoor het Netwerk zich inzet”, vertelt Gerrie van Baast, huisvrouw en moeder van twee nog thuiswonende kin deren van 20 en 18 jaar. Zij is 44 en na een periode van zestien jaar waar in ze steeds slechter ging zien, nu al vier jaar he lemaal blind. “Juist in die begin periode was mijn handicap voor mij moeilijker te ac cepteren dan toen ik later helemaal blind werd”, zegt ze. “Ik wilde in het begin niet eens met een stok lo pen. Maar dat heb ik wel afgeleerd. En sinds een paar jaar doe ik nu ac tief mee met het Netwerk. Vooral op woensdag, de ontmoetingsmid- dag voor oude ren. Dan maak ik een rondje langs de bezoekers en verwelkom nieuwe mensen. Soms neem ik mijn breiwerk mee om te bewijzen, dat je best nog een heleboel dingen wel kunt. Ik beschouw mezelf als een praktijkdeskundige: ik weet uit de tijd toen ik nog werkte als winkeljuffrouw, dat ik er geen idee van had, waar een slecht ziende of blinde zowel letterlijk als figuur lijk tegenaan loopt. En nu houd ik zelf aan even winkelen wel eens een blauwe plek over. Een andere keer verzeil ik in zó’n lachwekkende situatie, dat ik wel geleerd heb hulp te accepteren. Al doende ver groot ik zo de kans om straks, als mijn kinderen zelfstandig gaan wonen, dat zelf ook te kunnen blijven doen. Welis waar met wat hulp en natuurlijk met mijn hond Diane, die ik nu al vier jaar heb. Dus ik werk voor het Netwerk en het Netwerk werkt voor mij”, besluit Gerrie van Baast. Bezieling In de week van het jaarlijkse etentje hield het Netwerk blinde en slechtziende ou deren ook een symposium ter gelegen heid van het tienjarig bestaan. Zo’n ze ventig belangstellenden uit het Netwerk, andere belangenorganisaties en allerlei beroepsgroepen woonden de ochtend in wijkcentrum De Baselaer bij. De bijeenkomst ademde een hartverwar mende sfeer van inspiratie en bezieling, omdat de slechtziende deelnemers niet blijven steken in hun problemen, maar daar zelf naar oplossingen zoeken, en dat vaak ook nog met humor. Er werd de vijftien minuten durende video Jij ziet, Jij ziet over verschillende soorten slecht ziendheid vertoond. Dat is voor goed- zienden een echte eye-opener, die ei genlijk verplichte leerstof zou moeten zijn bij alle beroepsopleidingen. De film laat de toeschouwer zelf op indringende wij ze een paar gezichtsbeperkingen erva ren. Dat effect is door gebruik van ver schillende lenzen verkregen. Ook lagen er brillen op een tafel, waarmee bezoe kers konden ervaren hoe griezelig het is, als je bijvoorbeeld alleen maar een heel door een lid van het Netwerk gegeven Aan professionele en vrijwillige hulp verleners en anderen tips geven over manieren van omgaan met visueel ge handicapten (geen betutteling, maar begrip en daadwerkelijke hulp). Deze voorlichting door kerngroepleden wordt bijvoorbeeld gegeven tijdens opleidin gen en cursussen voor medewerkers van de Thuiszorg en winkelpersoneel. Optimaliseren van de vervoersmoge lijkheden in Tilburg en omgeving. De be trokken chauffeurs inlichten over de spe ciale eisen die het vervoeren van slechtziende ouderen van hen vereis. Het Netwerk zorgt ervoor, dat iedere slechtziende of blinde zich abonneren kan op de Gesproken Tilburgse Koe rier (indusief Seniorenwijzer). Die komt eenmaal per twee weken op cas sette gratis in de brievenbus. elke woensdag van 14.00 tot 16.00 uur is er voor ouderen met een visuele han dicap een ontmoetingsmiddag in het Rode Kruisgebouw (Leonard van Veg- helstraat 2). De toegang is gratis en de koffie of thee wordt door Rode-Kruis- gastvrouwen verzorgd. Erwordtdan veel gepraat en er staat ook een orgel, waar op liedjes van vroeger en nu worden ge speeld, die meegezongen worden. de Stichting Theofaan houdt vier maal per jaar spreekuur in het Rode Kruisge bouw. Iedereen met visuele problemen of hun mantelzorgers kunnen daar te recht voor advies over allerlei hulpmid delen het Netwerk geeft advies bij de nieuw bouw of renovatie van woningen en openbare gebouwen. Bijvoorbeeld door zoiets simpels als gebruik van contraste rende kleuren kan een slechtziende ge makkelijker de weg vinden. twee maal per jaar geeft het Netwerk een Nieuwsbrief uit. Daarvan liggen exempla ren bij huisartsen, apotheken, buurthuizen en gemeentelijke instellingen. Dit is het thema van de bijeenkomsten, die Gezondheidswijzer Midden-Brabant samen met GGZ Midden-Brabant organiseert op woensdag 9 december om 9.30 uur en op donderdag 10 de cember om 20.00 uur. Het programma is beide bijeenkomsten hetzelfde. Er wordt ingegaan op wat een depressie is, hoe deze te herkennen is, wat je kunt doen voor een depressieve oudere of wat u kunt doen als u zelf depressieve klachten hebt. Ook wordt de video Achtereen lachend gezichtvertoond over vijf ou deren die depressief zijn (geweest). Uiteraard kunt u ook vra gen stellen, o.a. over hulpverlening. De gratis bijeenkomsten vinden plaats bij Thuiszorg Midden- Brabant (Lage Witsiebaan 2a)U kunt u aanmelden door te bel len naar Gezondheidswijzer Midden-Brabant, tel. 0900-8806. Bewegen is gezond, zeker ook op hogere leeftijd. Daarom kun nen ouderen uit de wijk nu in het steunpunt van St. Antonius van Padua gaan koersballen. De principes van dit spel lijken wat op jeu de boules. Maar koersbal speelt u binnen op een groene mat. Er spelen twee paren tegen elkaar. De bedoeling is de bal len zo dicht mogelijk bij het witte doelballetje te rollen. De moei lijkheid is dat het zwaartepunt van de speelbal niet in het mid den zit. Daardoor rolt de bal in een kromme lijn. Behendigheid, nauwkeurigheid en spelinzicht maken koersbal tot een uitda gend spel. Ook rolstoelgebruikers kunnen het goed spelen. Elke vrijdag wordt tussen 14.00 en 16.00 uur in het steunpunt van verzorgingshuis St. Antonius van Padua koersbal ge speeld. Interesse of vragen? Bel Bureau Ondersteuning Til burgse Sport (BOTS), Angelique Versteeg, tel. 5437283. Ouderentrefpunt ’t Sant (Beneluxlaan 74) organiseert woens dag 2 december een St. Nicolaasviering; aanvang 10.00 uur. In schrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij het trefpunt. Het loopt storm, dus haast is geboden. Woensdag 9 december is er de laatste bingo van het jaar, dus die krijgt een extra feestelijk tintje. Kosten ƒ7,50 per kaart voor tien ronden. Aanvang 10.00 uur, zaal open 9.30 uur. Op woensdag 23 december is er een kerstviering om 10.00 uur. Ook hiervoor zijn er inschrijfformulieren. De maandelijkse volksdansinstuif in Soekmekaar is op vrijdag 27novembervan 14.00 tot16.00 uur. Adres:Gen. Kockstraat2a. Op zondag 6 december is er een volksdansinstuif in wijkcen trum De Baselaer (Hoefstraat 175). Zoals gewoonlijk wordt daar van 11.00 tot 13.00 uur gedanst onder leiding van Netty Tönis- sen. Entree ƒ2,50 p.p. Iedereen is bij beide instuiven welkom om kennis te maken met volksdansen. De werkgroep activiteiten Ouderen Stokhasselt organiseert ie dere dinsdagmiddag vanaf 14.00 uur een rikconcours voor 50- plussers in De Ypelaer (Corellistraat 10). Iedere woensdag kunt u in De Ypelaer van 13.30 tot 15.30 uur bloemschikken; dat kost 2,25 per middag. Op donderdag 3 december om 14.00 uur houdt Mia Scherer in de centrale bibliotheek de lezing Wonen in Tilburg, vroeger en nu. Aan de hand van dia’s en platen geeft zij een beeld van de eerste nederzettingen, de fabrieken en arbeidershuisjes, en de moderne planologie. U krijgt een kijkje in de keuken in de amb telijke organisatie vanaf het Plan Rückert (1917) tot aan Stads visie 2009. Er is ook ruimte voor discussie. Mia Scherer is hoofd structuurplanning van de gemeente Tilburg. Kaarten a 10,- zijn te koop in alle vestigingen van de bibliotheek. In het televisiemagazine Kaap de Goede Hoop heeft de RVU een achtdelige serie uit over mannen en gezondheid uitgezon den onder de titel Waaroverpraat-ie niet. Doel: mannenziekten bespreekbaar maken en mannen aansporen bij fysieke en/of psychische klachten eerder hulp te zoeken. Ter begeleiding van de serie is een gelijknamig boek met kwartetspel verschenen. Deze gaan over (mannen)ziekten als prostaataandoeningen, zaadbalkanker, alcoholmisbruik, depressie, hart- en vaatziek ten, darmaandoeningen, impotentie en seksueel overdraagba re aandoeningen. In een heldere schrijfstijl komen aan bod: de ziekten, herkenningspunten, behandelingsmethoden, gevaren bij niet behandelen en ‘hoe om te gaan met’. Ook zijn adressen en telefoonnummers van hulpverlenende instanties in het boek opgenomen. Waarover praat-ie niet kost 19,95. U krijgt de publicatie thuisge- zonden door dat bedrag over te maken op postbankrekening 66888 van de RVU in Hilversum. Vergeet niet de titel te vermelden. Nee, aan volkomen blinden heeft de Openbare Bibliotheek Til burg, afgezien van de muziekafdeling, weinig te bieden. Maar aan de ziende omgeving des te meer. In de bibliotheek vindt u informatie over het leven van blinden, hun maatschappelijke po sitie en tips voor de omgang. Wilt u snel meer weten, zoekdandedokumentatiemap Blinden of Blinden en slechtzienden op. Hierin vindt u tijdschriftartikelen en folders. In de bibliotheek aan het Koningsplein vindt u daar bij de folder van de NVBS met richtlijnen voor mobiliteitsvoor- zieningen t.b.v. visueel gehandicapten. Van zien gesproken is een bundel levensverhalen van mensen met een visuele beperking. De mensen zijn geïnterviewd door Truus Rütter, die hen al eerder gesproken had t.b.v. De stem van Grave. De verhalen geven een goed inzicht in de grote ver scheidenheid aan visuele handicaps. Maar ook de problemen waar mensen met een visuele handicap tegenaan lopen en de manier waarop ze ermee omgaan krijgen ruime aandacht. De bundel is een uitgave van Stichting Theofaan en ligt binnenkort in de bibliotheek. In de film Ogenblik, omzien en vooruitkijken staat de maat schappelijke integratie van blinden en slechtzienden centraal. Zowel de geschiedenis als toekomstige ontwikkelingen komen aan bod. De videoband is heel bruikbaar in groepen: er zit een handleiding voor discussie bij. Tips voor de omgang tussen mensen met een visuele handicap en zienden zijn te vinden in het boekje Niet zo, maar zo. Dit boekje hoort bij de gelijknamige videoband. Het is dus ook mo gelijk met een hele groep kennis te nemen van deze informatie. Zo kan de bibliotheek via een omweg ook voor volkomen blin den wat betekenen. klein hoekje van de wereld om je heen kan zien. Na de videofilm volgden een aantal inter views over onderwerpen die voor blinden en slechtzienden van belang zijn, onder meer met bouwkundig ingenieur Klijsen bij woningcorporatie TBV en rayonleid- ster Kuepers van Thuiszorg Midden-Bra bant. Jacqueline de Feber, lid van de kerngroep van het Netwerk, werd geïn terviewd over het belang van aangepast vervoer in Tilburg. Annet Willems, die in 1987 de aanloop meemaakte van het Netwerk, hield een toespraakje en de twee vrouwen van Tejater Op Maat ga ven hun humoristische visie op slecht ziendheid. Je moet vooral geen blad voor de mond nemen als je deze of een andere handi cap hebt, stelde een oudere man met een gele button met de tekst ik ben slecht ziend. “Ik heb inmiddels geleerd, datje in mijn situatie het beeld van die drie aapjes die horen, zien en zwijgen, beter kunt veranderen in: minder horen, minder zien, maar dan ook minder zwijgen! Want ik heb gemerkt dat je af en toe je mond wel open moet doen. Anders lopen ze over en langs je heen.” “Mevrouw, uw schnitzel ligt op 6 uur in plakjes gesneden met de gebakken cham pignons ernaast op 7 uur, verder is de bloemkool op 2 uur gelegd boven de wor teltjes, die vindt u op 4 uur. Tussen 8 en 11 uur liggen de gebakken aardappel tjes.” Behoedzaam zet de leerling-kelner het volle bord voor zijn gaste op tafel. Op de achtergrond kijkt een docent van de hotelvakschool goedkeurend toe. Het is een speciaal gezelschap, dat vanmiddag dineert bij De Rooie Pannen: het Net werk van en voor blinde en slechtziende ouderen Tilburg, een onderdeel van de sector Ouderenwerk van De Twern. De mantelzorg komt steeds meer in de belangstelling. Gelukkig maar, want er is dan ook meer waardering voor een grote groep mensen die dag in dag uit belan geloos zorgt voor de zieke of gehandicapte medemens. Wat die vrijwillige zorg inhbudt, moet men eigenlijk zelf meemaken of op zijn minst van nabij bekijken. Dat laatste heb ik gedaan en mijn waardering is alleen maar groter geworden. Naast de gewone dagtaak (wassen, koken, etc.) hanteert de mantelzorgster die ik bezocht, ook de injectiespuit voor het ‘prikken’. Ze zorgt ervoor dat de patiënt in de rolstoel ook regelmatig buiten komt, dat de controles in het ziekenhuis niet worden vergeten, dat bezoek goed wordt ontvangen, enz. Belangrijker nog zijn de gesprekken die ze voert. Over hoop, de pijnen, vooruit zichten, alle ongemakken, het afhankelijk zijn. Ook op deze manier probeert ze depressies op te vangen. Elke dag luisteren, meepraten, interesse tonen en in goed gekozen woorden antwoord geven. Dat er voor mantelzorgers nu dagen worden georganiseerd, waarop ze alle zor gen even opzij kunnen zetten, is dan ook goed. Dat hebben ze verdiend! CvD De Seniorenwijzer verschijnt een maal in de twee weken in De Til- burgse Koerier. I Redactie: Diny van Bladel- Verbunt I Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens I Joop Janmaat 1 Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij Kees Vermunt Arja van Zetten Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DV Tilburg; I Tel. 583 99 99 1 Kopij kan opgestuurd woren naar het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier postbus 10001. I 5000 JA Tilburg: Tel. 536 88 05. Deadline: donderdag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum. 1 L u t j tw .-‘51 J V

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 9