r i w i j z Een ongeluk zit in een klein hoekje Tien jaar bij dagopvang *t Verzetje «I Veiligheid in en om de woning POST SCRIPTUM COLOFON ri i J i i i i i i i i i i i i i MBvO-gymnostiek in Heyhoef Rijuaardigheidstest Toneelgroep zoekt spelers Operette in De Baselaer Trefpunt 't Sant Toneelmiddag in Noord Tentoonstelling over dementie Modeshow in Boerderij Vissers Open dag met computers Geen ongeluk zit in een klein boekje r i| I dAa - pagina 8 DE TILBURGSE KOERIER ’.FOTO: PETER LIGTENBERG Karei Luiijf (eindredacteur) l Kees Vermunt HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij- zer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001 5000 JA Tilburg, onder vermelding van ‘Het woord is aan...’ Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Losliggende stoeptegels: regelmatig de oorzaak van een struikelpartij met verve lende gevolgen. Donderdag 12 november 1998 pagina 9' Het was spannend, de laatste we ken. Zou de gemeenteraad vasthou den aan eerder gemaakte afspraken of zou Van Lanschot wel in de Oude Warande mogen komen? Het was weer het oude liedje. Het kapitaal heeft gewonnen; jammer voor de burgers, jammer voor het milieu. En straks maar klagen dat er zo weinig begrip is voor de politiek. Drop Oud Ouderen lopen in dit soort situaties meer risico’s dan anderen. Als een kind strui kelt over een oneffenheid op straat, loopt dat meestal af met een geschaafde knie 'en een huilbui. Maar een oudere kan door zo’n onnozele valpartij voor een paar weken in het ziekenhuis belanden met een gebroken been of een ontwrich te heup. ven, waarin heel goede tips staan om de veiligheid thuis te vergroten. Speciale aandacht is er voor mogelijkheden tot woningverbetering voor ouderen. Een paar van de meest belangrijke tips zijn: Breng altijd een antislip-strip aan onder losliggende vloerkleedjes. Of nog beter: verwijder die kleedjes uit uw woning. Maak de parketvloer of het zeil in uw huis niet glad, maar laat het juist stroef. Daarvoor zijn speciale poetsmiddelen te koop. Denk ook aan antislipmatjes voor de bad- of doucheruimte; zorg daar ook voor een stevig aan de muur bevestigde hand greep. Ga ook nooit op een wankele kruk of trapleer staan. Gebruik liever een huis- houdtrap met handvat. En: gebruik ge reedschap met een lange steel als u bo ven uw hoofd moet werken. Wanneer er gesproken wordt over veiligheid in en om de woning, denken veel mensen in de eerste plaats aan het tegengaan van diefstal en beroving. Maar de kans dat zoiets werkelijk gebeurt, is veel kleiner dan dat je een ongeluk(je) krijgt. Want dat zit vaak letterlijk in een klein hoekje. Het overkwam bijvoorbeeld prin ses Juliana, die bij een vriendin thuis over een losliggend kleedje uitgleed en haar heup brak. Buiten kan zoiets ook gemakkelijk gebeuren als er stoeptegels los liggen. Aan dit soort onveiligheid kun je gelukkig zelf veel doen. Tips Bij veiligheid binnenshuis geldt dat het aanbrengen van extra sloten op deuren en ramen zeker geen kwaad kan, maar niet het belangrijkste is. Want de echte onveiligheid voor ouderen ligt meestal op de vloer. De Stichting Consument en Veiligheid heeft verschillende brochures uitgege- Kritische blik Zo staan er nog tientallen andere prakti sche raadgevingen in die brochures. Maar de allerbeste tip om de veiligheid voor ouderen in hun woning te bevorde ren komt van mevrouw Ad Schaffelaars, zelf een 50-plusser. Zij was indertijd coördinator van het Tilburgse project Ou deren en Veiligheid. Haar advies over al ledaagse veiligheid voor ouderen rond- Eind oktober was het tien jaar geleden dat Nellie Grimbergen als vrijwilliger bij dagopvang ‘t Verzetje ging werken. Door deelnemers en collega’s wordt ze erg gewaardeerd om haar vrolijk heid en kameraadschap. De gezellige sfeer van ‘t Verzetje wordt natuurlijk ook gemaakt door de andere vrijwilligers, de activiteitenbegeleidster, stageaire en de deelnemers zelf. De vrij willigers hebben steeds met zijn tweeën een vaste werkdag. Zo biedt ‘t Verzetje drie dagen per week in verzorgingstehuis De Bijsterstede opvang voor maximaal tien ouderen uit de stad. Ontmoeting en aandacht voor persoonlijke omstandig heden van de deelnemers staan daarbij centraal. Dat begint al rond tien uur als de ouderen na aankomst koffie drinken, een belang rijk moment van de dag. De gastvrouw- of heer biedt dan een luisterend oor. Al om en in de woning“Bijna iedereen wil in zijn of haar eigen huis en buurt blijven wo nen, ook als je ouder wordt. Daarom zou iedereen rond zijn of haar vijftigste jaar zelf met een heel kritische blik door de woning moeten lopen en zichzelf daarbij de vraag stellen‘Wat zou er allemaal an ders moeten zijn in mijn huis als ik nu vijf enzeventig jaar zou zijn en niet meer zo goed ter been?’ Neem dan een pen en papier en schrijf op wat er veranderd moet worden.” Bij dat kritisch rondkijken kunnen dus de boekjes van de Stichting Consument en Veiligheid goede hulp bieden. En Thuis zorg Midden-Brabant heeft informatie over allerlei hulpmiddelen die de zelfred zaamheid en ook veiligheid van ouderen kunnen bevorderen. “Want een woning, die oorspronkelijk geschikt was voor een jong gezin met kinderen verandert niet vanzelf in een woning, die geschikt en dus veilig is voor een zelfstandig wonen de oudere”, aldus Ad Schaffelaars. In wijkcentrum Heyhoef is een nieuwe bewegingsactiviteit voor ouderen gestart: MBvO-gymnastiek. MBvO staat voor Meer Be wegen voor Ouderen en is absoluut anders dan ‘bejaarden- gymnastiek’. De oefenstof is aangepast aan deze tijd en aan de aard van de groep. MBvO is dus geschikt voor ouderen die goed en voor hen die minder goed ter been zijn. De gevarieerd lessen neigen de ene week richting ‘sport en spel’, de andere week misschien wat meer naar dansachtige vormen. In ieder geval worden de oefeningen door muziek be geleid. De activiteit in Heyhoef vindt wekelijks plaats op maan dagmiddag van 13.30 tot 14.15 uur. De deelnemersbijdrage is 3,50 per keer. U kunt eerst een gratis proefles doen of gewoon gaan kijken. Meer informatie geeft ook het Bureau Ondersteuning Tilburgse Sport (BOTS), tel. 5437283. Op maandag 30 november organiseren het Tilburgs Overleg Gehandicaptenorganisaties (TOG) en het ouderenwerk van De Twern een rijvaardigheidstest voor 50-plussers en gehandi capten. Er zijn geen consequenties aan verbonden: deelne mers krijgen een gedegen advies waarmee ze hun voordeel kunnen doen. De test doet u in uw eigen auto, met een ervaren rij-instructeur naast u. Ook worden uw gehoor en uw zien getest en krijgt u daarover goede adviezen mee. Voor mensen met een handicap geldt geen leeftijdsbeperking. Aanmelden: TOG, tel. 4686165. Na aanmelding en overmaken van ƒ10,- op giro 4880784 (onder vermelding van BROEMtest) krijgt u een uitnodiging thuisgestuurd. De test op maandag 30 november is in en bij wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1 Reeshof). Ouderentoneelgroep De Garsthof, die overigens ook jongeren verwelkomt, is op zoek naar nieuwe spelers. Toneelspelen hoeft niet per se in je bloed te zittenhet is te leren. De groep stu deert momenteel een avondvullend stuk in. Dat gebeurt 's maandags van 9.30 tot 12.00 uur in wijkcentrum De Baselaer. Geïnteresseerden kunnen tijdens de repetitie vrijblijvend bin nenlopen in De Baselaer, Hoefstraat 175. Vrijdag 13 november organiseert de activiteitencommissie Ou deren Groeseind/Hoefstraat in wijkcentrum De Baselaer een middagvullend operette-programma. Op het toneel staat het Breda’s operette-gezelschap Wiener Komedie dat in kleurrijke kostuums een selectie uit operettes en musical ten gehore brengt. Een melange van graag gehoorde oud-Nederlandse liedjes en favoriete Weense melodieën. Kortom, een lust voor oor en oog. De voorstelling in De Baselaer (Hoefstraat 175) be gint om 14.00 uur. Entree: 3,50 (incl.kopje koffie/thee). In ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op woensdag 18 november bloemschikken. Zelf meebrengen: potje, mandje, of bakje en zeker een mesje. Kosten:/ 6,- per gemaakt stukje. Aanvang: 10.00 uur, zaal open 9.30 uur. Woensdag 25 november kunt u weer gezellig rikken en/of joke ren. Kósten 1,50 p.p.; leuke prijsjes. Aanvang 10.00 uur, zaal open 9.30 uur. De SOON (Samenwerkende Ouderenorganisaties Noord) or ganiseert op vrijdag 20 november een toneelmiddag in verzor gingscentrum De Heikant. Toneelgroep De Garsthof brengt het stuk Hotel rust wat, een vrolijke klucht in vier bedrijven. Aanvang 14.00 uur; zaal open 13.30 uur. Voor bewoners van het verzor gingshuis is de entree gratis. Bewoners van de aanleunwonin gen en anderen betalen 3,50. Een kopje koffie of thee is gra tis. Adres: Schubertstraat 700; bussen 44 en 45 stoppen voor de deur. Gezondheidswijzer Midden-Brabant, een informatiecentrum voor vragen over gezondheid, ziekte en gezondheidszorg, or ganiseert t/m november een reizende tentoonstelling over de mentie. Van 16 november tot 27 november is deze tentoonstel ling te bezichtigen in de hal van wijkcentrum ‘t Sant (Beneluxlaan 74). Gratis foldermateriaal geeft achtergrondin formatie, tips en hulpverleningsmogelijkheden. Met persoonlij ke vragen kunt u terecht bij medewerkers van Informatiewinkel West. Zij houden spreekuur, ook telefonisch, van maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur, tel. 5900221 Voor 50+ dames is er op woensdag 18 november een mode show in Boerderij Vissers (Berglandweg 40). De show is van 10.00 tot 12.00 uur; vanaf 13.00 uur kunt u bestellingen doen. Entree en een kopje koffie zijn gratis. Tussendoor lunchen kan ook: tegen betaling van 2,50 kunt u zich daarvoor tot 17 no vember opgeven bij Boerderij Vissers. Dinsdag 17 november houdt de Openbare Bibliotheek op het Koningsplein een open dag voor ouderen over computerge bruik. Op zeventien computers kunnen ze kennismaken met on der meer Internet, cd-rom, de catalogus en nieuwe ontwikkelin gen. U kunt er vrijblijvend binnelopen tussen 11.00 en 16.00 uur. Een ongeluk zit in een klein hoekje. Maar als u weet in welk hoekje, kunt u zo’n ongeluk voorkomen. In de Openbare Biblio theek vindt u informatie waarmee u de veiligheid van uw woning en omgeving kunt vergroten. Zo zijn er verschillende documentatiemappen met krante- en tijdschriftartikelen en enkele folders, onder meer van de Stich ting Consument en Veiligheid. Er is een algemene map Veilig heid thuis en een map specifiek op ouderen gericht: Veiligheid; ouderen. Tips om de veiligheid in huis te verbeteren vindt u ook in de Prak tische gids voor ouderen van de Consumentenbond. Met een kritische blik naar uw eigen woning kijken gaat vast heel goed na het zien van de dia’s Vallen over ongevallen in en om het huis. Er worden ook aanwijzingen gegeven om gevaarlijke situaties te verbeteren. Wie niet alleen veilig maar ook comfortabel wil wonen, kan ideeën opdoen in Veilig en comfortabel wonen, samengesteld door A. van Berla in het kader van het proefproject Centrum Techniek voor en door Ouderen. Meldpunt Eeit is dat ouderen zulke ongelukken va ker overkomen dan dat ze de kans lopen slachtoffer te worden van diefstal of een geweldsmisdrijf. Vanuit dit besef werd in 1995 in Tilburg het project Ouderen en veiligheid gestart, waardoor de ouderen via hun eigen organisaties en in buurt huizen te weten konden komen wat er aan dit soort onveiligheid te doen is. Ook heeft elk buurthuis in Tilburg tegen woordig een meldpunt waar je ongelijk liggende stoeptegels, kapotte lantaarn palen, zwerfvuil, bladerhopen en andere hindernissen kunt aankaarten. Daar naast heeft de gemeente een gratis cen traal meldpunt (tel. 0800-1920). Meestal worden de onveilige plekken binnen een paar weken aangepakt. En als het goed js, gaat dat volgend jaar nog beter, want voor zulk ‘klein achterstallig onderhoud’ is anderhalf miljoen gulden extra uitge trokken. De brochures van deStichting Consument en Veiligheid zijn: Handige doe-het-zelf-tips voor iedereen (bestelcode: bsevl), Handige huishoudelij ke tips voor iedereen (bsev2) en Een mens is kwetsbaar (b10). U kunt een brochure bestellen door 4,- over te maken naar girorekening 388833 t.n.v. Consument en Veiligheid in Amsterdam. Wanneer u meer dan één brochure tegelijk bestelt, betaalt u voor de volgende brochures 3,- per stuk. Vergeet niet bestelcode(s) te vermelden op uw overschrijving. Centraal meldpunt gemeente: tel. 0800-1920 (gratis); telefoonnummers van meldpunten in wijkcentra staan in de buurtkranten. Informatie over de hulpmiddelen van Thuiszorg Midden-Brabant is ver krijgbaar via tel.nr 0900-8806 0,22 per minuut). U kunt ook naar de Thuis- zorgwinkel gaan: Lage Witsiebaan 2a. Voor Thuiszorg-leden, die zich niet of slecht kunnen verplaatsen, is advisering aan huis mogelijk. In de Seniorernwijzer van vier weken terug werd aandacht besteed aan het vijf tigjarig bestaan van St. Jozefzorg. Bij het lezen werd mijn aandacht getrokken door de passage waarin staat pastoor van der Velden “iets nieuws” wilde, name lijk geen slaapzalen en gescheiden opvang voor mannen en vrouwen. Ik dacht terug aan de Lange Nieuwstraat van vroeger, met naast elkaar: het St. Rochus- gesticht (besmettelijke ziekten), het St. Annahofje voor mensen met wat meer geld en het St. Josephgesticht voor oudere mannen en vrouwen. Op een zondagmiddag ging ik met mijn ouders, broer en zus op bezoek bij ons broertje in het St. Rochus. We moesten daar een uur buiten wachten en hadden daar geen zin in. We stapten het St. Joseph binnen. Daar was wat meer te zien: grote lange zalen met aan weerszijden banken. In de ene zaal zaten daar heel veel oude mannen op, in een volgende zaal oude vrouwtjes. We slopen naar bo ven: rijen eenpersoons bedden, gescheiden door lange wit-katoenen gordijnen. Ofschoon ik het vreemde daarvan niet begreep, maakte het toch zo’n grote in druk op me, dat ik het nu nog zo voor me zie. Wij ouderen hebben soms een heimwee-achtig gevoel naar iets van vroeger. Maar als ik hier aan terugdenk, besef ik dat er veel ten goede is veranderd. DvB Nellie Grimbergen tussen twee deelneemsters van dagopvang t Verzetje tij dens een uitstapje. gauw volgen de ontspannings-activitei- ten van die dag. Daarbij kunnen de spe cialiteiten van de vrijwilligers een rol spe- De Seniorenwijzer verschijnt een maal in de twee weken in De Til- I burgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel- Verbunt I Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens I Joop Janmaat 1 Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij' Kees Vermunt Arja van Zetten Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DV Tilburg; I Tel. 583 99 99 1 Kopij kan opgestuurd woren naar het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier postbus 10001. 5000 JA Tilburg: Tel. 536 88 05. Deadline: donderdag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum. len: de een is een kei in denkspelletjes, de ander in handwerken, de derde weet van alles over het Tilburg van vroeger en nu. Maar de vrijwilligers doen veel meer: met de deelnemers nieuwe kleren ko pen, naar de markt gaan, hen stimuleren zichzelf en anderen te helpen, adviseren een gehoorapparaat aan te schaffen of subsidie aan te vragen bij de gemeente, of samen op bezoek gaan bij oud-deel- nemers die in het verzorgingstehuis wo nen. De dagen vliegen voorbij. Om twaalf uur wordt er gezamenlijk gege ten; voor de meeste deelnemers heel wat gezelliger dan thuis alleen. Naafloop helpt iedereen met opruimen, de afwasmachi ne doet de rest, ‘s Middags staat regelma tig een optreden of bingo in De Bijsterste de op het programma of onderneemt de groep samen iets anders: bijvoorbeeld een museum bezoeken, een quiz spelen, of de feestdagen voorbereiden. Als de ouderen om vier uur vertrekken, volgt nog -net als ‘s ochtends- een kort ge sprek tussen activiteitenbegeleidster, vrijwilligers en stageaire over het verloop van de welbestede dag. De vrijwilligers le veren daar een onmisbare bijdrage aan. Denkt u als oudere dat de dagopvang iets voor u is, of wilt u er juist als vrijwilliger gaan werken Neem dan contact op met Margreet Heine, dagopvang 't Verzetje, tel. 5437875. ‘t Verzetje is gevestigd in De Bijsterstede, Herbothstraat 2 (bij het Besterdplein).

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 9