u tllJM Ford Escort 30 jaar RS Besteluitvoering Peugeot 306 Break Gratis dubbele cabine voor Mitsubishi L400 BMW 3-serie Touring in de aanbieding 2,7 liter motor voor Chrysler 300M Jubilerende verkooptoppers 4G Nieuw record voor motorfiets J K 5 cilinder diesel voor Land Rover Defender TG V PLATEN S3 30% MELIGER j n u a DE AUTOMAAT Donderdag 29 oktober 1998 pagina 7 DE TILBURGSE KOERIER 8 «pagina6 De' s (f.6.140,=), Super de GT voor i het latei zeg- itreken er “De Ford-organisatie heeft al vele hoogtepunten gekend. Een van de beroemdste mijlpalen was de T- Ford, waarvan er tussen 1908 en 1927 meer dan 15 miljoen werden gebouwd. De huidige Escort is een waardige nakomeling en, net als de T-Ford, in korte tijd populair geworden bij een nog steeds groeiend aantal kopers, verspreid over de hele wereld”, zo meldt ons het Ford Magazine nr. 2 van bijna tien jaar geleden. I I iuis i i i i i naulo) Luur tre- ,___aik bestaan- BOVAG .J tot 9,2 mil- 9 het aantal 3 het grootste Europese park 1,3 mil- voor voor voor 7.- voor 2.950, voor 7 voor 1 voor voor V voor I tingen verstelbare bestuurders stoel. De luxueuze L-uitgave biedt ook centrale vergrende ling, terwijl de GL daar nog eens ABS aan toevoegd. Kopers kunnen kiezen uit een 2,5 liter turbodiesel van 87 pk en een koppel van 210 Nm en een 2 liter benzinemotor van 113 pk en 165 Nm. 1300 de Luxe (£6.495,=) en Al vrij snel (september 1968) werd dit model op veel punten gewijzigd en tussen het eerste model van 1968 en latere modellen zaten vele verschillen. De meest opvallende verschil len waren onder andere dat het 1968 model de motorkapslui- ting aan de buitenkant van de grille had en er was geen stuurslot. Ook de deuren waren anders, ze hadden andere deur grepen, deurkruk en raamslin- ger, zoals bij de Cortina. Specials Alleen de bestuurder kon de auto afsluiten aan zijn kant. Ook een opvallend verschil was het stuur, een model ongeveer gelijk aan dat van de Taunus r' Nieuwe opties voor de Defender zijn een Elektronisch Tractie Controlesysteem (ETC) en ABS. Het ABS is speciaal ontwikkeld voor gebruik in terrein en maakt gebruik van vier sen soren die het doorslippen van elk wiel afzonderlijk registr ren. Ook ETC maakt gebrui van deze sensoren. De bc~"~ het model werd aan de luch tweerstand bijzondere aandacht geschonken. De Escort Mark 1 had een Cw-waarde van 0.43, voor 1968 bijzonder laag. Een nieuwe generatie motoren deed zijn intrede, terwijl de Escort tevens werd voorzien van een nieuw ontwikkelde ver snellingsbak. Veiligheid en com fort stonden op een ongekend hoog peil. Sommige versies waren zelfs uitgerust met bekrachtigde schijfremmen op de voorwielen! Prijs 8.450, 9.450, - 7.450, 2.950, 7.450, 1.950, 2.950, 14.950, 8.950, Sterker nog: de Escort zou een van de meest succesvolle race- en rally-auto’s in de historie worden. Ter gelegenheid van het feit dat de Ford Escort 30 jaar geleden geïntroduceerd werd, staat de Engelse Ford Club Nederland met een stand, geheel in het teken van dit 30-jarig jubileum, op de British Car Show te Lisse op 19 en 20 december 1998. Tijdelijk leveren de Nederlandse Mitsubishi-dealers de L400 bestelwagen gratis met een dubbele cabine en dat komt neer op een voordeel van £2.500,=. De variant met dub bele cabine vervoert comforta bel vijf volwassenen en een flin ke vracht lading. De auto is leverbaar vanaf £29.570,= exclusief BTW. De aanbieding gerijpt ,e betrouw- itswaarde jopcijfers lanzienlijke leverd door diverse ‘spe- zoals de Escort deaux’, ‘Francorschamps’ en 1800’ en ‘RS 2000’. Deze twee laatsten zouden tot in de jaren tachtig successen op cir cuits en in rally’s blijven boe ken, ondanks de toegenomen concurrentie van vierwielaan- gedreven auto’s. Geheel nieuw in het Escort-programma was de luxueuze Ghia, terwijl Ford voor het eerst een automatische versnellingsbak voor de Escort Top-variant De Anglia was in Engeland altijd een geziene gast op de circuits en dat had ook invloed op de ‘gewone’ sportieve Ford- rijder. Tuningkits gingen als warme broodjes over de toonbank en de accessoireindustrie had een uitgebreid aanbod voor het karakteristieke wagentje met zijn achterover hellende achter ruit. Bij de Escort besloten de marketingexperts van Ford dat de fabriek ook zelf best een graantje mee kon pikken van deze alsmaar groeiende markt. Speciaal voor de sportieve auto mobilist werd een top-variant gepland met een 1297 cc-motor die goed was voor 64 DIN-pk en een top van 150 km/u. 17 januari 1968 was een belangrijke dag. Om niet te gen een van de belangrijkste dagen in de Ford-geschiedenis: de Escort werd geïntroduceerd. Drie jaar eerder was door de directie het ‘groene licht’ gege ven voor de ontwikkeling van een nieuwe, compacte gezins- wagen. Bij de ontwikkeling van kon leveren. In de loop der jaren is Escort volwassen geworden en lijkt nu met de komst van de nieuwe Focus in zijn levensavond terecht gekomen te zijn. De huidige vierde generatie Escort wordt niet alleen in Europa, maar ook in een compleet afwij kende Amerikaanse versie gele verd en is daardoor in meer dan een opzicht een Wereld auto!! ling, een centrale armsteun voorin, airconditioning en een buitentemperatuurmetèr. Voor alles brengt BMW slechts .990,= extra in rekening. De uitrusting van de Touring Sport Edition legt de nadruk op spor- tiviteit met lichtmetalen wie len, bumperspoilers voor en achter, zijksirts in de carrosse- riekleur, een M-onderstel, sportstoelen, M-stuurwiel en veloursmatten. Dit pakket kost £6.980,=. of een handbediening. In verge lijking met de 3,5 liter is alleen de eindoverbrenging aangepast. De 2,7 V6 haalt een top van zo’n 210 km/u en zorgt voor een acceleratie van 0 tot 100 in 10 seconden. Chrysler levert deze 300M in twee uitrustingsni- veau’s. De SE kost £89.900,=. Daarboven zit de LE die in principe gelijk is aan de bestaande 3,5 V6. Deze uitvoe ring heeft onder meer lederen bekleding, in acht richtingen verstelbare voorstoelen met geheugen en verwarming en verwarmde buitenspiegels. De 2.7 V6 LE kost £96.900,= en wie toch over de 254 pk van de 3,5 wil beschikken is f. 109.900,= kwijt. 122 pk en een koppel van 300 Nm bij 2000 tr/min. Hiermee bereikt de Defender niet alleen een hoger prestatieniveau, ook op het gebied van uitlaatemis- sies is deze auto de beste (lees: schoonste) in zijn klasse. De motor is uit zichzelf zo schoon, dan niet eens een katalysator gemonteerd hoeft te worden. Het is geen geheim dat BMW op termijn een nieuwe Touring op basis van de 3-serie gaat uit brengen. Maar dat wil niet zeg- a ju gen dat het huidige model zijn 'f aantrekkingskracht verloren heeft. Nieuw zijn de Edition en Sport Edition die sinds kort bij de dealers te bewonderen zijn. De Edition heeft een extra com plete uitrusting met onder meer standaard metaallak, witte knipperlichten, brede stootstrips, mistlampen voor, Park Distance Control, dakre- In Europa werden vorig jaar 887.000 nieuwe motorfietsen verkocht en dat is maar liefst 25 procent meer dan in 1996. Ook dit jaar lijkt deze trend zich verder voort te zetten, in de eerste helft van het jaar steeg de afzet met 18 procent. De Europese consument lijkt de vele voordelen van het gebruiksgemak van de motor in druk verkeer te ontdekken. Bijna een kwart van de verkopen betreft de trendy motor scooter, terwijl ook de chopper met 21,1 procent en de zoge naamde naked bike met 12,6 procent het goed doen. Het totale motorfietspark in Europa in de afgelopen tien jaar bijna verdubbeld van 5,3 miljoen stuks in 1986 tot 9,2 mil joen ‘fietsen’ nu. In Nederland verdrievoudigde het motoren van 127.000 tot 373.000. Duitsland is F-x motor land met ruim een kwart van het totale Euiv (2,7 miljoen). Spanje en Italië scoren ook hoog met joen en in Frankrijk rijden 880.000 motoren rond. 12 M. Een groot technisch verschil zat in de voorwielophanging. De latere Escort-modellen hadden een stabilisatorstang, die via de voorzijde van het chassis naar de draagarmen van de voorwie len liep. Bij de eerste modellen liepen 2 trekstangen van de draagarmen van de voorwielen naar de speciale steunen, die op de hoofdbalken van het chassis waren gemonteerd, ter hoogte van de lijn tussen motor en ver snellingsbak. Uiteraard waren er nog meer verschillen. De tweede Escort-generatie aanschouwde in 1975 het levenslicht. Een typische ‘jaren zeventig auto’, die met zijn hoe kige contouren en strakke, tijd loze vormen een groot publiek aansprak. Het concept was inmiddels uitgegroeid tot een Het leveringsprogramma van de grote Chrysler 300M is zoals beloofd uitgebreid met een 2,7 liter V6-motor die naast de bestaande 3,5 liter leverbaar is. Het gaat om een geheel licht metalen krachtbron met dubbe le bovenliggende nokkenassen en vier kleppen per cilinder. Hiermee wordt een vermogen bereikt van 203 pk bij 5900 tr/min en een koppel van 256 Nm bij 4900 tr/min. Hiervan is 90 procent beschikbaar tussen 2400 en 6100 tr/min, waarmee de enorme souplesse van de krachtbron wordt onderstreept. De voorwielen worden aange dreven via een AutoStick trans missie die de keuze biedt uit volledig automatisch schakelen Voor de Britse Ford-fabrieken was de Escort de opvolger van de in 1959 op de markt gebrachte Anglia. De Escort kwam in het najaar van 1967 op de markt en was ook in Duitsland van harte welkom, al duurde het daar tot 1968 voor de produktie begon. van de gratis dubbele cabine geldt tot het einde van dit jaar. Het passagierscompartiment is makkelijk te bereiken via twee normale voorportieren en twee schuifdeuren. Achteraan biedt een grote achterklep toegang tot de laadruimte. Stuurbekrachtiging is stan daard alsmede een verstelbare stuurkolom en in diverse rich- Precies nu de oer-Land Rover Defender zijn vijftigste verjaar dag viert, krijgt deze stoere ter- reinganger een nieuwe 5 cilin der turbodieselmotor, die recent in de vernieuwde Discovery werd voorgesteld. De nieuw bij Land Rover ontwikkelde 5 cilinder turbodiesel levert in de Defender een vermogen van Succes De Escort sloeg meteen goed aan. De in de advertenties aan- geprezen ‘grote kleine auto’van Ford werd binnen korte tijd een vertrouwde verschijning op de Europese wegen. In het intro- ductiejaar werden reeds meer dan 200.000 stuks verkocht. En al op 18 oktober 1971 rolde het miljoenste exemplaar van de band. De Escort was daarmee het grootste Ford verkoopsucces in Europa tot dan toe. Aan het begin van de jaren zeventig werd het model in meer dan zeventig landen verkocht. De tweemiljoenste volgde in 1974, kort voor de introductie van de Escort Mark II. In totaal werden van de eerste versie 2.155.301 exemplaren geproduceerd. Overigens bleek het succes van de Escort zich al kott na de introductie uit te breiden naar de autosport. de versnellingsbak is aangepast voor gebruik in combinatie met de nieuwe dieselmotor. De aan drijving is stiller geworden en er wordt een nieuw schakelme- chanisme toegepast. De gehele Defender-reeks profiteert van een aantal detailwijzigingen: nieuwe elektrische bedrading, nieuwe optionele airco, elektro nisch instrumentarium, lampje voor laag brandstofpeil, lampje voor water in brandstof, start- onderbreker (alleen Td5), gego ten kunststof brandstoftank en een verbeterd comfort door ver laging van het trillings- en geluidsniveau. Land Rover verkoopt de nieuwe Defender 90 Diesel Td5 voor £74.400,=. De langere 110 Diesel Td5 komt op f.84.400,=. Ook zijn beide auto’s op grijs kenteken leverbaar. De 90 Td5 in basisuitvoering begint bij £41.872,= excl. BTW en de com pletere County Station Wagon komt op £48.766,=. De 110 is er als pick-up voor £44.255,=, Hard Top voor £45.277,= en County Station Wagon voor £56.426,=. Tot slot kan ook de 130 pick-up met dubbele cabine worden geleverd met de nieuwe motor vanaf £60.340,= excl. BTW. volwassen gezinswagen met nog meer ruimte en comfort en met nog stillere en zuinigere motoren. Omdat de EsCort een g produkt met een hoge baarheid en kwaliteits was, bleven de verkoop stijgen. Een niet-onaai bijdrage daaraan werd overi gens gele cials’, ‘Borde ‘RS voor 18.950,- voor 15.950, voor 4.950, voor 4.950, voor 15.950,- voor 8.950, voor 42.950, voor 27.950, voor 21.950, voor 31.950,- Het leveringsprogramma bestelwagens van Peugeot is uitgebreid met een grijs-kente- ken-versie van de 306 Break. Deze auto wordt bij Terberg Specials in IJsselstein omge bouwd en heeft een laadruimte van 1500 liter. Er kan hierbij uit vier uitvoeringen worden gekozen. De klant heeft twee dieselmotoren ter beschikking, beiden met 1,9 liter inhoud en vermogens van 70 tot 90 pk afhankelijk van de aanwezig heid van een turbo. De turbolo- ze diesel kan worden geleverd in de XN eiti XR uitvoering, ter wijl de geblazen variant als XR en XT op de prijlijst voorkomt. De standaarduitrusting omvat in alle gevallen dakrailings, hoogteverstelling op de bestuurdersstoel, twee airbags, centrale vergrendeling met afstandsbediening en elektrisch bediende voorportierruiten. Velours bekleding, mistlampen voor en een audio-installatie zijn specifiek voor de XR, ter wijl de XT hier nog ABS en lichtmetalen velgen aan toe voegd. De auto krijgt in de bestelversie en verhoogd dak en laag tussenschot. Het laadver mogen varieert van 470 tot 500 kg. De prijslijst begint bij f.29.223,= exclusief BTW. naam. Zoals het Europese Toerwagen-kampioenschap, het Internationale Rallykampioenschap en het Europese Rallycross-kampioen- schap. In 1970 werd de 26.250 kilometer lange World Cup Rally van Londen naar Mexico op naam van een Escort gebracht. De Ea^t African Safari Rally werd in 1972 gewonnen. En de lijst van over winningen bleef groeien. Tevens bood de Ford Escort vele jonge coureurs een eerste, betaalbare introductie in de autosport. Bij de introductie waren een 4- tal modellen van de toen nog 2- deurs auto te koop. Dat waren de Escort 1100 standaard (prijs £5.495,=), de Luxe (f.5.795,=), Sportief Bij de introductie van de Escort in 1968 werd al snel duidelijk, dat de auto veel meer was dan een moderne gezinsauto. Een ‘Twin Cam’-uitvoering was de voorbode van veel sportief nieuws. In de jaren zeventig zou de Escort in races, rally’s en andere evenementen domi neren. Hoewel de concurrentie vaak met zware wapens in de strijd trad, grossierde de Escort in rally- en racesuccessen en bracht hij tal van titels op zijn lil 7TTT i a «Mill «I j ««mb m I IMUB IB f =11 41-VB-JK

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 25