TB/ Leefbaarheid groeit en bloeit in Tuindorp de Kievit r :a TBK ‘Tilburg mag hier ongelooflijk trots op zijn De Tuindorpcollecties Tentoonstelling U bent welkom IS I - pagina 8 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 29 oktober 1998 pagina 9 Directeur Martin van Ginkel overnieuw popcentrum 013: \/M iculieren. Je mt besluiten i correcte ■derlandse “The Choice"de grote zaal, gezien vanaf het podium. Die maakt 013 tot een echte poptempel. Veemarkt- kwartier trs m/v 3t februari O Groovie Ghoulies. FOTO: PETER LIGTENBERG 515 WONIHGCORPORAÏiE Kunst om in te bijten. Appeltje van de boom. ma Jkgex t eikel e) im In tt de >- ctle; iderkerk. Kunstenaar herman de vries temidden van de Aralia's. R VICES 9 De bomencollectie omvat 57 verschillende bomensoorten. leverant- w Bij elke huurwoning staat een andere appel-, peren- of pruimen boom. team een N izijnmede- d mogelijk de hoek Ti- t is een ont- ;n maak eert! M&CO FOTO: VINCENT CORNELISSEfil Technische storingen: dagelijks telefonisch van 08.30-12.30 uur, tel. 594 05 55 ire. De gids over De Tuindorpcollec ties is o.a. te koop bij Woning corporatie bouw, het Informatiecertr museum De F vi CAST-mobiel. Huuradministratie: tel. 594 05 44 vallen t weekend): aller (ook ‘s av De naam van de boom is te zien op de natuurstenen tegels en is daarmee terug te vinden in de gids. ”*11 ander is de ge- ïwoners. ijvoorbeeld 'weg ermee itdeg-J itact op met Somers op Directeur Martin van Ginkel: “De fusie die in 1996 al is ingezet, is nog steeds een avontuur." Wethouder W. van Herwijnen van onder andere cultuur en on derwijs knipte resoluut het lint door en opende daarmee de ten toonstelling over het kunstproject “De Tuindorpcollecties" wereld w.adecco.nl WONINGCORPORATIE nelijk uit het teöpmaak afdeling - Aan het Margratenplein in Tuin dorp de Kievit (Reeshof) staat het CAST-mobiel. Hierin is een tentoonstelling over het kunst project te zien. nodige humor en uitgevoerd in een rende shakes van energie en opwin- moordend hoog tempo waarbij zanger ding. Deze Amerikanen zijn een soort Jasper Vergeer zuiver en gepassioneerd van cartoonmix tussen T tekeer gaat. Voeg daarbij perfecte punk- The Banana Splits. De p_r ro a koortjes en je hebt weer een vaandeldra- tert in het rond waarbij vanalles je om strak, hard en vooral coolGuiding Line,* ger van de vaderlandse punk. de oren vliegt, van speelgoed tot sei- Product X, Oil en Reaching Forward; The Groovie Goulies verwelkomen je zoenslekkemijen! Voor, tussen en nadj’s Mark Japi. met snelle, grappige en vooral vibre- Opener is The Choice is Facing Down, De blijdschap is groot bij de prijswinnaars als Peter Blankenstein hen de prijzen overhandigt. Interpolis is Ie adviseurs, ten. Op 21 oktober werd in Tuindorp de Kievit (Reeshof) het kunst project “De T uindorpcollecties opgeleverd. Het project be staat uit bomen, struiken en rozen en een bijbehorende gids die meer informatie geeft over die beplanting. Een kunstwerk dat zich in de loop derjaren verder zal ontwikkelen en dat letterlijk groeit. Het zal steeds verder met de wijk verweven raken. Desir teen auu sies. De maal gpu dat de Ci rondzweefde. De Bossche pretpunkertjes van weleer, de Undeclinable Ambuscade zijn vol wassen geworden. Aandoenlijke en nai- eve liedjes hebben plaatsgemaakt voor scherpe, tragische, soms ronduit valse verhaaltjes. Alles wordt gebracht met de eerste paal is geslagen in maart 1997. De officiële opening vindt zoals ge zegd plaats op 14 november. 013 voorziet in een grote, multifunc tionele zaal, The Choice genaamd, met een capaciteit van maximaal 2200 be zoekers. Een prachtige zaal, die van 013 een echte poptempel maakt. Door enkele aanpassingen, onder meer af sluiting van het balcon, kan deze grote zaal worden verkleind tot een accom modatie voor 1600 respectievelijk 800 m 21.00 uur /elpoort. g tijdens formatie: itsof Adinda Buiten deze tijden dleen in spoedgevalk .avonds en in het we tel. 594 05 55 FOTO: PETER LIGTENBERfj een stevige opwarmer voor deze party. J n zijn een soort De andere bands die je vindt op het po-; The Misfits en dium van De Kleine Zaal komen aller» pep punk stui- uit de straight edge hoek, gezond fris; j vanalles je om strak, hard en vooral coolGuiding Line; Opmerkelijke architectuur in het Veemarktkwartier. bomen (te vinden aan de Meche- lenstraat, de Megenstraat en het Morrahof), struiken (aan het Margratenplein), fruitbomen (Maarheezepark, Megenstraat en Monnickendamstraat) en een ro zenstruweel (Mechelenstraat). Kunstenaar herman de vries wil en afsluitbare entrees. Een onderwerp van gesprek is d zondheidvan buurtbev De TB V wil bijvoorbeeld met de actie “Asbest? weg ermee!” voorkomen dat de gezondheid van onze huurders gevaar loopt. Ook over welzijn en betrokken heid bij de buurt wordt gespro ken. Is het er ook echt plezierig wonen? Het is goed als mensen meepraten over hun leefomge ving en daarbij mag je niemand uitsluiten vind ik. In mijn ogen horen daar dus ook bijvoorbeeld mensen bij die door armoede in een isolement geraakt zijn. Maar ook het uiterlijk van de buurt is van belang voor de leefbaarheid. Puur praktische zaken als het on derhoud van de woningen, de straten en de groenvoorziening spelen daar natuurlijk een rol in, maar ook meer esthetische zaken als de architectuur en bijvoor beeld kunst. Ook dat heeft in vloed op het zich prettig voelen in de woonomgeving, en daar gaat het toch om bij leefbaarheid. Als TBV dragen we graag ons steentje bij aan alle overleggen hierover, maar het mag niet al leen bij praten blijven.” met De Tuindorpcollecties berei ken dat mensen zich meer bewust worden van de natuur in hun om geving. Hij heeft bij deze plan- tencollectie een gids gemaakt waarin allerlei wetenswaardighe den over de verschillende plan tensoorten staan. Nimrodstraat 30 5042 WX Tilburg tel. (013) 594 05 94 Postbus 1120 5004 BC Tilburg singel T want to believe’ kreeg me- i aardig wat airplay en goede recen- gezamenlijke pers vindt alle- I geweldig gezien de lange periode Ie CD in de prestigieuze moordlijst Woningzoekenden: dagelijks telefonisch van 08.30 -12.30 uur, of op afspraak, tel. 594 05 00 Het logo voor het nieuwe popcen trum 013. De naam is afgeleid van het Tilburgse kengetal Het CAST-mobiel is nog tot en met 15 november geopend: woensdag (13.00-16.00 uur) weekend (10.00-16.00 uur). De entree is gratis. te koop bij Woning- TB V, het FAXX-ge- t Gemeentelijk entrum, de VW, Pont en in het Het nieuwe Tilburgse popcentrum 013 is klaar. Het Veemarktstraat 44 wordt op zaterdag cretaris van cultuur, Rick van der Ploeg, en bur““r concerten staan een dag eerder geprogrammev. het kader van een open dag. Er zijn die dag rondk Popcentrum 013 is een initiatief van Noorderligt de gemeente Tilburg. De drie eerst genoemde inst u <<vt grootste poppodium van Zuid-Nederland aan de 14 november officiéél geopend in aanwezigheid van de staatsse- mrgemeester en wethouders van Tilburg. De eerste officiële teerd. Op zondag 15 november is 013 gratis toegankelijk in leidingen, concerten en workshops. Concertpodium, Bat Cave, MuziekKantenWinkel en stellingen zijn opgegaan in de nieuwe organisatie. ‘House Warming Party’ Het nieuwe popcentrum 013 wordt op 14 november officieel geopend. Ko mende zondag, 1 november, staat echter een try out op het programma. Een house warming party, die duurt van 15.00-21.00 uur. In grote zaal The.Choi ce en in de kleine zaal treden dan verschillende bands op, waaronder de Tra volta’s, Undeclinable Ambuscade, Groovie Ghoulies en Facing Down. De zaal gaat open om 14.00 uur. De entreeprijs voor deze eerste kennismaking bedraagt slechts f 2,50. En daarvoor krijg je ook nog een consumptie gratis. Popcentrum 013 neemt een pro- minente plaats in in het zogeheten Veemarktkwartier. Het deel van Tilburg achter de Heuvelse kerk, waarin verschillende culturele ac- tiviteiten bij elkaar worden ge- bracht Een samenhangend ge- heel van voorzieningen op het gebied van beeldende kunst, mu- ziek, onderwijs en de werkgele- genheid, die hierdoor wordt gege- nereerd. Voorzieningen die open staan voor een vruchtbare samen werking. Die eikaars functioneren in belangrijke mate kunnen ver- sterken.Kunsthal, Faxx-gebouw, Kunstuitleen, bedrijfsverzamel- j gebouw voor aan kunst en cultuur gelieerde ondernemingen en pop centrum 013 zitten in de pen of zijn gerealiseerd. Een popmuse- um en een centrum voor sociaal- cultureel jongerenwerk zijn in - voorbereiding. De laatste aan- winst is de Rockacademie, een opleiding op hbo-niveau op het I gebied van popmuziek, techniek en management. Poptempel Het popcomplex 013 op i volistraat/V eemarktstraat werp van Benthem Crouwel Architek- ten BV bna uit Amsterdam. Voor de buitenkant van het centrum is_gebruik gemaakt van rubber, beton, staal en CD’s. Het nieuwe gebouw sluit aan op de parkeergarage Tivoli, eveneens ont worpen door Benthem Crouwel in sa menwerking met bureau Bonnema. De Tuindorp de Kievit is een prach tig kunstwerk rijker. Het is een omvangrijk kunstwerk, want het is door de hele wijk te vinden. Dat klinkt misschien wat raadsel achtig, maar het gaat hier om De Tuindorpcollecties, een verzame ling van allemaal verschillende Verwachtingen Noorderligt, Bat Cave en MuziekKan tenWinkel zijn formeel opgegaan in de Stichting 013. Moeten hun identiteit voor een belangrijk deel prijs geven. Veel mensen van deze organisaties zijn lang bezig geweest met de voorbe reidingen, om de overstap naar 013 te maken. Hoe zal de samenwerking ver lopen nu de verhuizing een feit is? “Alle mensen in onze organisatie zijn naar dit gebouw gekomen met ver schillende verwachtingen en belan- gep”, vertelt Van Ginkel. “Maar één ding hebben deze mensen gemeen. Ze hebben reikhalzend uitgekeken de daadwerkelijke verhuizing naar fici nieuwe gebouw. Ik merk bij iedereen veel gedrevenheid.” Optimistisch De eerste directeur van 013 ziet die ge drevenheid als een uitstekende basis om verder te kunnen bouwen. Noor derligt, Bat Cave en MuziekKanten Winkel hadden hun eigen bedrijfscul tuur. Zeker is dat alles anders wordt. Het is altijd mogelijk dat sommige mensen zich niet zullen kunnen vinden in die onvermijdelijke veranderingen. Van Ginkel: “Dat zal af en toe best wel- eens problemen geven. Ik sluit niet uit dat tussen nu en over anderhalf jaar een aantal mensen zal vertrekken. Die zul len niet in de nieuwe organisatie kun nen groeien. Dat is zo bij elke fusie.” De directeur van 013 is niettemin opti mistisch over het samengaan van de Openingstijden: Het kantoor is geopend dagelijks (ma t/m do) van 08.30-12.30 envan13.00-17.0Öuur Op vrijdagen van 08.30-12.30 uur Aan het Margratenplein in Tuindorp de Kievit staat nog tot en met 15 no vember het CAST-mobiel. Hierin is een tentoonstelling over het kunst werk te zien. Ter gelegenheid van de opening van de tentoonstelling heeft de TBV een wedstrijd uitge schreven voor kinderen van het ba- sisonderwijs. De opdracht was een kunstwerk over de natuur te maken. De winnende kunstwerken (en en kele anderen) zijn ook in het CAST- mobiel te zien. Beter Blankenstein, directeur van de TBV, vindt dat het project De -tuindorpcollecties een aanwinst is voor de leefbaarheid van een nieuwbouwwijk als de Kievit. Hij zegt hierover: “Leefbaarheid is een moeilijk begrip. Woning corporaties hebben best wat moeite gehad om dat begrip te definiëren. Er zitten zoveel kan ten aan. De TBV vindt aljaren dat een corporatie verder moet kijken dan alleen de woningen. De woonomgeving is minstens even belangrijk. Het is niet voor niks dat wij daar veel tijd voor vrijmaken. Ik geloof dat we per jaar zo'n 170 overleggen met be woners en allerlei andere instan ties hebben over zaken als veilig heid; denk maar aan extra verlichting, hang- en sluitwerk Zondag 1 november. 15.00 uur: 013 try-out met optredens van Travol ta’s Undeclinable Ambuscade, Groovie Ghoulies, Facing Down. Guiding Line, Product X, Oil, Re aching Forward, DJ’s in The Choice en de Kleine Zaal. Waarmee kun je nu beter mee de boel uitproberen dan met optredens van jon ge honden als Travolta’s en Undeclina ble Ambuscade. De try-out, of beter ge zegd de house warming party is er op de eerste plaats om de boel eens goed te tes ten. In The Choice, de grote zaal en de Kleine Zaal van 15.00 tot 21.00 uur op tredens van bands en dj’s. Afsluiter in The Choice zijn de Travol ta’s. Deze nieuwe helden uit Tilburg hebben in een korte tijd grote naam ge maakt met hun ultieme mix van 70’s en 80’s punkpop waarbij de Beach Boys voorbij surfen. De laatste CD ‘Modem World’ geproduceerd door Markey Ra- mone werd opgenomen in New York. Veelzijdig Het is de bedoeling dat in zo’n vierhonderd activiteitei oiganiseerd. Die moeten 20 kers naar het popcomplex centrum aan de Veemarktstraat richt zich vooral op popliefhebbers in Nederland, België en Duitsland. Live-muziek staat natuurlijk centraal. Het programma-aan- bod zal veelzijdig zijn. Er is onder meer voorzien in concerten, festivals en dance- events. Uiteenlopende stromingen in de popmuziek zullen aan bod komen: rock, metal, pop, punk, core, reggae, country, dance, etc. Grote publiekstrekkers en acts, die appelleren aan een selectief publiek. Uiteraard zullen nationale en internatio nale top-acts 013 aandoen. Daarnaast wordt plaats ingeruimd voor regionale bands en artiesten. Met de opening van 013 komt Tilburg nog prominenter op de kaart te staan van de Nederlandse popmuziek en popcultuur. Het Tilburgse popcentrum is in meerdere opzichten uniek. “Wat 013 vooral zo bijzonder maakt, is dat het hier om nieuwbouw gaat”, zegt di recteur Martin van Ginkel van 013. “Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse popcultuur is er een nieuwe zaal voor popmuziek ge- bouwd. De stad zet popmuziek daar mee serieus op de kaart. Tilburg mag hier ongelooflijk trots op zijn. We wil len laagdrempelig programmeren, ver schillende groepen bezoekers aanspre ken. Elke Tilburger moet bij wijze van spreken het idee krijgen van, hé..., 013 is er ook voor mij.” drie subculturen. “Ik denk dat we zul len komen tot een goede mix. Je moet niet vergeten dat er ook een aanvulling zal komen van nieuwe mensen. Men sen van buiten, net als ikzelf, die niet betrokken zijn geweest bij Noorder ligt, Bat Cave of MuziekKantenWin kel. Ik zie het samenbrengen van de drie culturen als een grote uitdaging. De fusie die in 1996 al is ingezet, is nog steeds een avontuur.” bezoekers. Popcentrum 013 be daarnaast over een middelgrot voor 350 mensen en een clubi voor 250 personen, waarin de act ten van Bat Cave plaatsvinden. In het gebouw treft de bezoeker een giftshop, muziekcafé en box aan. Voor muzikanten is o.a. stut repetitieruimte aanwezig. In de is een rijwielstalling voor circ fietsen. Meer dan praten Het kunstproject “De Tuindorpcol lecties” is volgens Blankenstein een van de vele meer concrete ui tingen van het vergroten van de leefbaarheid. Hij licht dat verder toe: “Toen wij in 1991 de Rijksprijs voor Bouwen en Wonen, de Bronzen Bever, wonnen hebben we het geldbedrag dat aan die prijs verbonden is in een fonds gestort. Dat bedrag heeft de TBV verdubbeld. Het zogehe ten Bronzen Beverfonds heeft als doel kunst te stimuleren in de he dendaagse architectuur, omdat wij denken dat dit de leefbaarheid ten goede komt. Tussen de fraai vorm gegeven woningen van architect Gunnar Daan vonden wij het de moeite waard om een extra ele- Leefbaarheid heeft vele gezichten. De Tuindorpcollecties zullen zeker uitgroeien tot één van de gezichts bepalende factoren in Tuindorp de Kievit. ment toe te voegen om de wijk nog aantrekkelijker te maken. Samen met de Mondriaan Stichting heb ben we toen kunstenaar herman de vries benaderd. Deze kunstenaar- bioloog is van mening dat de men sen tegenwoordig te weinig afwe ten van de natuur om hen heen. Om bewoners meer bewust te ma ken van hun omgeving bedacht hij een kunstwerk dat uit bomen en struiken en rozen bestaat. Door de medewerking van de gemeente kon het kunstwerk echt door de hele wijk heen groeien. Ik hoop dat het resultaat de bewoners van Tuindorp de Kievit ook daadwer kelijk betrekt bij de ontwikkeling van de woonomgeving. De men sen zullen zich in elk geval bewust zijn van het feit dat elke boom an ders is en wellicht wekt dat ook hun nieuwsgierigheid. De bij het kunstwerk behorende gids kan die nieuwsgierigheid bevredigen. Ook dit is een vorm van betrokkenheid bij je wijk.” sjSsSiG

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 9